Amerikaanse woordvoerder: „De Kamervragen over prijs heren willen zaken doen aardgas VEEL CONTACT TUSSEN Een gebleken behoefte NIXON EN BREZJNEV Arrestaties in Istanboel Turkse premier wil orde en gezag „Rampzalige toestand in „Deuren open” na rapport-Pearce arme landen” achtergrond Minister Laird naar ons land Israel verkende met onbemand Vriend van Hoover erft vermogen van FBI-chef vliegtuig boven Cairo Grote bijensterfte bij Oostvlaamse imker Bijna drie ton buit bij roofoverval in West-Berlijn 3 2 WOENSDAG 24 MEI 1972 99 Volgens Amerikaans blad VN-rapport: (Van onze redacteur in Londen) Nare blunder Vijf punten Na bespuiting boomgaard Theoretisch LONDEN De meerderheid van de Afrikaanse bevolking in Rho desië is zoals gemeld tegen het plan dat door de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas Home en de Rhodesische premier Ian Smith werd opgesteld voor onder meer de geleidelijke maar te lang zame Afrikanisering van het parlement in Salisbury. Dit is het overigens weinig verrassende resultaat van het onderzoek dat een Britse commis sie onder leiding van Lord Pearce in Rhodesië heeft verricht. Het re- gime-Smith verwierp onmiddellijk het rapport-Pearce met onder meer de opmerking dat de commissie met een kluit het riet in is gestuurd. fc (Van onze parlementsedactie) e e s. d rt naar le 1. r. dat s I 1 r President Nixon vloeit zijn handteke ning af onder het in Moskou gesloten verdrag tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie inzake milieube- heersing; Partijleider Breznjev (r.) maakt een opmerking tegen premier Kosigin. I i i i s 1 i Regeringen hebben vaak een achteruit gang van het platteland toegelaten „met als gevolg dat een massale trek van de bevolking ringen van pauper- en krotten wijken rond de grote steden heeft doen ontstaan”. Naar het oordeel van de com missie is die situatie „explosief”. WASHINGTON, (Reuter). De op 2 mei overleden J. Edgar Hoover, die 48 jaar lang hoofd is geweest van het FBI (de Amerikaanse federale recherche) heeft nagenoeg zijn hele vermogen, ten bedrage van bijna twee miljoen gulden, nagelaten aan een vriend, die tevens een der direc teuren van het FBI is. Het is de 72-jarige Clyde Tolson, die in 1928 bij de FBI kwam. Hoover en Tolson, beiden vrijgezellen, waren intieme vrien den. Hoover heeft niets nagelaten aan zijn vier nichten en even, zijn naaste bloed verwanten. (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU President Nixon en de partij- en regeringsleiders van de Sovjet-Unie hebben gisteren drie besprekingen gevoerd. Sinds Nixon maandag aankwam in Moskou heeft hij al drie privé-gesprekken gevoerd met de Russische partijleider Brezj- nev. De samenwerking op het terrein van de gezondheidszorg dit verdrag werd door minister Rogers en de Russische minister van Volksgezondheid Petrovski onderte kend is eveneens zeer ruim van opzet. Zij spitst zich toe op hart- en vaatziekten, op kanker en op milieukwalen. Op al deze terreinen zullen gegevens worden uitge wisseld en er zullen gezamenlijke projec ten worden opgezet. Visserijgrenzen. In Londen zijn de bespre kingen begonnen over het voornemen van Ijsland de visserijgrenzen uit te breiden tot vijftig mijl. wanneer men zich in kleinere groepen uitsprak. Zo zal hij erop toezien dat hetgeen ie inheemsen verdienen hen ook wer kelijk ten goede komt. Dit betekent dat het accent meer en meer op de zoge noemde ..tribal trust lands” gelegd zal worden, de gebieden die exclusief tot de eigen bevolking van Rhodesië zullen worden, de gebieden die exclusief door is een hoeksteen van Smith’ officiële binnenlandse politiek, hoewel men er de laatste tijd weinig meer van hoorde. Het conflict tussen Londen en Salis bury is overigens na de bekendmaking van het Pearce-rapport nog lang niet opgelost. Wellicht zal het zoeken naar theoretische kwestie worden. een oplossing steeds meer een zuiver DEN HAAG. Wat kost het aardgas als het bij Slochteren boven de grond komt? Welke invloed heeft deze kostprijs inmiddels ondergaan door de toename van de bewezen reserve en door de tegenval lers in de geologische gesteldheid van het Groninger veld? Dat vraagt het D’66- Kamerlid Terloud schriftelijk aan minis ter Langman (Economische Zaken). DEN HAAG. De Amerikaanse minis ter van Defensie Laird, zal deze week een particulier bezoek van enkele dagen aan Nederland brengen. Dit is gisteren in goed ingelichte Haagse kringen bekend gewor den. De minister wordt vandaag in ons land verwacht. Zijn buurman, die er een boomgaard op na houdt, heeft de fruitbomen bespoten met een produkt dat slechts in een be paalde tijd gebruikt mocht worden en dat nog eens extra een waarschuwing bevatte dat het dodelijk voor bijen is. Ondanks dat gebruikte de fuitkweker het produkt in een verkeerde tijd. Zijn buurman zit nu met miljoenen dode bijen. Een aantal van de gestorven bijen is onderzocht in een laboratorium in Gent. i t 1 r i 5 r B 0 r e s 1 e 1 e i t 1 >f >t le t. :e T 1. le il :d 'P n ir I- !e g e i. e n ANKARA (AP). De nieuwe Turkse regering ziet als een van haar voornaam ste taken „effectief op te treden tegen Iedere soort van subversieve activiteit en anarchie.” Dit verklaarde gisteren Ferit Melen, de nieuwe Turkse premier. Maan dag gaf president Sunay zijn goedkeuring aan het door Melen samengestelde kabi net, dat bestaat uit vijftien ministers. De Ook wil hij weten of de bewindsman een overzicht wil geven van de afgesloten exportcontracten, de toename van de ex port binnen die contracten en de voor waarden die aan die toeneming ten grondslag liggen. Voorts wil hij weten of die uitbreiding van de levering aan het buitenland niet strijdig is met de bezorgd heid van de minister over een te snelle uitputting van de voorraden. „Heeft de Gasunie een optie op afname van het gas, dat de NAM op het Neder landse deel van het continentale plat zal vinden of reeds gevonden heeft?” vraagt hij verder. En tenslotte wil hij weten of die afname invloed zal hebben op de prijs, die de Gasunie moet betalen voor het Slochteren-gas. van de Verenigde Staten, en over Ameri kaanse hulp aan de Sovjet-Unie op tech nologisch gebied. Wat de internationale problemen be treft, staat ontspanning en een grotere veiligheid in Europa centraal, de bezege ling van de SALT-akkoorden en de ver mindering van de wederzijdse strategische atoomwapens. De SALT-hoofdonderhan- delaren, de Rus Semianof en de Ameri kaan Smith die de afgelopen jaren beur telings in Helsinki en Wenen hebben ver gaderd, zijn beiden naar Moskou gevlogen nu er sinds vrijdag een permanent comité is opgericht om toezicht te houden op het naleven van de verstrekkende maatrege len, die zijn voorgesteld. De Amerikaanse gasten zijn gisteravond de ommuring nog niet uit geweest. De verwachting is dat zij ook de komende dagen in het partij- en regeringscentrum van de Sovjet-Unie zullen blijven, hoewel president Nixon vandaag een krans zal leggen bij het zich even buiten het Krem lin bevindende graf van de onbekende soldaat. Pas zaterdag staat de excursie naar Leningrad op het program, en over een week die naar Kiev, de hoofdstad van de republiek Oekraïne „De heren willen zaken doen”, zei een Amerikaanse woordvoerder, toen in het bijzijn van een groot aantal vertegen woordigers van de pers de eerste twee overeenkomsten werden ondertekend. 66-jarige Melen is de derde premier sinds de militaire coup in Turkije. Bevelhebbers van het leger brachten in maart 1971 de regering ten val en eisten „hervormingen en een einde aan het linkse terrorisme.** Hij deelde mee dat „de deuren open blijven staan voor nieuwe onderhande- ;ingen”, maar dat intussen de Britse sancties tegen Rhodesië zullen voort gaan. De eventuele nieuwe onderhan- ielingen zullen naar men hier aan- leemt worden gevoerd helemaal los «•an hetgeen in november van het vorig aar door Sir Alec in Salisbury met de rebelse premier Smith werd overeenge komen. Inmiddels hebben officiële woordvoer ders van de Moskouse topconferentie nog geen antwoord willen geven op de vraag of de Sovjet-Unie en enkele andere com munistische staten alsnog aan de in juni in Stockholm te houden wereldmilieucon- ferentie zullen deelnemen. Zoals gemeld is Moskou van opvatting dat het deze belang rijke bijeenkomst moet boycotten als de Duitse Democratische Republiek niet door de Verenigde Naties tot de conferentieta- fel wordt toegelaten. Minister Petrovski verklaarde in een toelichting aan de pers dat de Russische leiders de waarde van de milieuconferentie hoog aanslaan, maar dat politieke motieven hen ervan weerhielden eraan deel te nemen. Namelijk op de veronderstelling dat een eventuele afspraak zowel door de blanken als door de inheemsen gelijke lijk zou worden goedgekeurd, wanneer men de inheemsen dit op de man af zou vragen. Het plan van het opinie onderzoek was overigens een van Sir Alec’s hoogsteigen meer idealistische ideeën. Overigens had Sir Alec al jaren geleden de vijf punten geformuleerd, die alle Britse regeringen als richtsnoer nam. Aan de vooravond van de publikatie van het Pearce-rapport heeft lan Smith in Salisbury aangekondigd dat lijn regering van plan is de ontwikke- 'ing van blank en zwart Rhodesië van t-Ikaar te scheiden Verkeersslachtoffers. Tijdens de driedaag se pinkstervakantie zijn in Frankrijk bij verkeersongelukken 178 mensen om het leven gekomen en 4.763 gewond. zelfs door tot de Sovjet-Unie en China. De zware klappen die Rhodesië onte genzeggelijk heeft geïncasseerd, bij voorbeeld in de tabaksindustrie en op de internationale monetaire markt, hebben niet verhinderd dat Rhodesië een welvarend land is gebleven en dat het een goedkoopte-eiland in Afrika is. Het gaat om een bevolking van een kwart miljoen blanken en vijf miljoen Xfrikanen. Van de inheemse bevolking is zowat 97 percent tegen het plan voor de uiterste trage verbetering van haar positie en 68 percent is ertegen Terwijl achter de schermen de Britse regering al op zoek is naar een andere oplossing van het probleem, is iedereen het er nu wel over eens dat Sir Alec’s reis naar Rhodesië afgelopen november wel op een .uiterst technische, nare blunder” berustte De commissie die deze sombere conclu sies heeft neergelegd in een rapport (die voor ontwikkelingsplanning) is samenge steld uit afgevaardigden van 24 landen Verklaard wordt verder dat de problemen alleen kunnen worden opgelost door „een radicale heroriëntering van het beleid”, niet alleen door de ontwikkelingslanden zelf maar door de hele internationale gemeenschap. Een politiek van versnelde ontwikkeling, zoals nu vaak toegepast, „kan in sommige gevallen zonder dat men er zich van bewust is het probleem ver groten”. Industrialisatie heeft geleid tot opmerkelijke economische groei, maar de grote massa van de bevolking onberoerd gelaten. NEW YORK. (UPJ). Een commissie van de Verenigde Naties heeft verklaard dat in veel ontwikkelingslanden werkloos heid en massale armoede rampzalige vor men aannemen. Industrialisatie heeft niet het heil gebracht dat men ervan ver wachtte. Betrekkelijk weinig mensen heb ben ervan geprofiteerd. BERLIJN (DPA). Twee gewapende mannen hebben gisteren bij een roofover val op een geldtransportauto in West- Berlijn 250.000 tot 300.000 buit ge maakt. De twee mannen stapten in een geldtransportauto van een bank die voor een warenhuis stond en reden met de twee bewakers die in de auto zaten, weg. De twee bewakers werden kort daarna vrijgelaten. De auto werd later terugge vonden. Er zaten geen zakken met geld meer in. Intussen heeft al een grote groep men sen van het zegenrijke werk van Van Dam geprofiteerd, maar er is nog genoeg werk aan de winkel. Dergelijke program ma’s onthullen hoe ontstellend groot de nood nog is en hoe formeel de hulpin stanties vaak werken. Vooral op het ge bied van de rechtszorg bestaat een groot vacuüm aan directe hulp, in de eerste plaats omdat veel mensen de weg naar de advocaat schuwen of omdat de weg naar de advocaat soms erg kronkelt. Maar op ieder gebied waar de benarde burger uit komst zoekt, treft men falende appara tuur en falende mensen aan. Mensen ook vooral die te weinig belangstelling voor hun medeburgers hebben en zich niet zoals Van Dam gedragen als helpende góden, maar als ongenaakbare góden in ivoren torens. Als men de maatschappelij ke orde meer in details bekijkt, kan iedereen op zijn eigen stoel een soort „ombudsman” zijn. Wanneer hij of zij al leen maar datgene doet wat hem is opge dragen en nog nét iets meer. Het formele, koude volgen van voorschriften zonder een beetje menselijk begrip leidt vaak tot betreurenswaardige situaties, die niet no dig zouden zijn geweest. Marcel van Dam heeft de televisie ach ter zich om ontzag te wekken en de lauwen aan te sporen. Dat is misschien iets wat men als een misbruik van een communicatiemedium zou kunnen be stempelen. In zijn geval wordt dat mis bruik echter tot een minimum beperkt en ten goede aangewend. Ook hier blijkt dat de juiste werking van een maatschappe lijk apparaat afhangt van de persoonlijk heid die het bedient. De speciale woordvoerder van partijlei der Brezjnev, Tass-directeur Zamjatin, stelde: „De volken verwachten concrete resultaten van deze conferentie. De mensen hopen op een ontspanning, die niet alleen op de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie slaat, maar ook op andere situaties in de wereld.” Bij het ondertekenen van de overeen komst over de voorgenomen samenwer king op het gebied van milieuzaken, han teerden president Nixon en president Pod- gorni de pen. Uit de toelichting, die zowel door Amerikaanse als door Russische woordvoerders werd gegeven, kon worden opgemaakt dat het om meer gaat dan alleen het uitwisselen van deskundigen. De samenwerking betreft zowel de wa ter- als de luchtverontreiniging. Het zal over zaken van gezamenlijke studie gaan en over het opstellen van gemeenschappe lijke gedragsregels, die niet alleen van belang zijn voor Moskou en Washington, maar ook voor andere landen. Deze overeenkomst omvatte vijf punten. De laatste luidde dat de af- Zoals wij al hebben gemeld, wer den gistermiddag twee verdragen ondertekend betreffende samenwer king op het medische vlak en op het gebied van strijd tegen milieuvervui ling. De ondertekening werd bijge woond door vrijwel het voltallig po litbureau. De sfeer van de besprekin gen wordt gekarakteriseerd als „za kelijk, maar hartelijk”. De door de VARA geïnspireerde stich ting „Ombudsman” heeft een uitstekende start gehad. Directe giften en meldingen overschreden gisteravond het half miljoen en de giro-actie zal daar nog ongetwijfeld minstens zoveel aan toevoegen. Het idee van de VARA om een soort reddende engel in de figuur van Marcel van Dam op het scherm te brengen is met dit resultaat gewaarmerkt als een zeer ge slaagd stuk televisiewerk. BRUSSEL (ANP). In het kleine Oostvlaamse plaatsje St. Maria Horebeke, ten zuiden van Gent en in de buurt van Oudenaarde, is ’n imker weer *t slacht offer geworden van het ondeskundig ge bruik van een chemisch bestrijdingsmid del. Nederland is rijp voor een ombudsman van rijkswege, een hulpinstantie die op directe wijze bereikbaar is en snel helpt volgens de eenvoudigste methoden. Een wetsontwerp dat zo’n ombudsman van regeringswege in het leven moet roepen ligt al enkele kabinetten te wachten. Uit het voorbeeld van de VARA blijkt dat een onafhankelijke nationale ombudsman geen overbodige weelde zou zijn. Mis schien komen parlementariërs door de geslaagde VARA-actie wel op het idee om te proberen er nog eens wat beweging in te krijgen. Het is duidelijk dat men in Nederland er wel wat geld voor over heeft. „Explosief” noemt de commissie het probleem van verwaarlozing van de land bouw. Juist daarin vindt de grote massa van de bevolking in de ontwikkelingslan den de enige hoop op althans nog een minimale levensstandaard. spraken voor de Britse regering alleen bindend zouden zijn als ze door het gehele Rhodesische volk worden geac cepteerd. Zij voorzagen in wat een ongehin derde voortgang naar een meerder heidsregering werd genoemd. Men dacht daarbij echter in termijnen van 30 tot 50 jaar. Om achter deze wil van het gehele Rhodesische volk te komen, rrok Lord Pearce met zijn helpers naar Rhodesië Waarom is deze Ombudsman zo aange slagen? Het is niet moeilijk te verklaren: men wordt geconfronteerd met mensen in nood, die meestal bij geen enkele instantie hulp konden krijgen en op een evidente manier tussen de tandraderen van de maatschappelijke machine geraakten. Men hoort en ziet de nood en het falen van de instellingen die van overheidswege zijn aangesteld om „ieder het zijne” te geven. Het rechtvaardigheidsgevoel wordt danig gekwetst en roept andere sentimenten op: medelijden, irritatie, ontsteltenis en te leurstelling. Dat alles wordt in een vaar dig samengesteld en frequent terugkerend televisieprogramma in de huiskamers op tafel gelegd, met Marcel van Dam als de man die „er iets aan doet”, In zekere zin is het een religieus programma, voor zo ver men de beperktheid van het program ma wil zien als een norm voor de verhou ding tussen twee volkomen ongelijke grootheden. Mensen in nood richten zich vaak met smeekbeden tot de hemel en ze worden zelden naar wens verhoord. Maar het vertrouwen dat ze geholpen zullen worden, nadat iedereen hen in de steek heeft gelaten, komt niet uit rationele maar uit sentimentele motieven voort. Men hoopt op een wonder, en ziedaar: Marcel van Dam verricht wonderen op zijn manier. De Ombudsman van de VARA is ge deeltelijk een middel tot public relations voor de omroep, voor een ander deel stoelt hij op de overweging dat de socia listische doelstellingen soelaas moeten bieden aan de „underdog”, de mensen die er onderdoor dreigen te gaan. De andere omroepen zijn misschien jaloers op het idee, of vinden dat zo’n openbaar schouw spel van wonderen doen beneden hun peil ligt. In ieder geval hebben zij het nog niet nagevolgd, wat men maar van weinig televisie-ideeën kan zeggen. flASMVVl/VVVlA/lAAAAAAAAAA/VVXAAAAAAAAAAAAAAAAASVVlAAAAAASVVtASVVVtAAAAASWIAAAAAAAAAAAAJMVtAAAAAAAA iAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ViAAAA/VVVtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA TEL AVIV, (AFP). —De Israëlische pers heeft met grote koppen, maar zonder commentaar, een bericht gepubliceerd vaal het Amerikaanse blad „Aviation Week and Space Technology”, waarin staat dat een onbemand Israëlisch vliegtuig onlangs vanuit grote hoogte boven Cairo heeft gevlogen en vervolgens naar de Sinac is teruggekeerd. Het rapport van de commissie werd Gistermiddag in Londen vrijgegeven. Tegelijkertijd legde Sir Alec een ver- Klaring in het Lagerhuis af. Het doel va ned vlucht was, aldus het Amerikaanse tijdschrift, artillerie- en ra- ketbases ten westen van het Suez-kanaal te fotograferen. Van Egyptische nojch Russische 'zijie zou een poging zijn gedaan om het onbe mande toestel te onderscheppen. Het Amerikaanse blad schrijft ook, dat Israel het vorige jaar een tiental van dergelijke toestellen heeft ontvangen. De nieuwe Turkse premier zei gisteren in zijn verklaring dat „noodzakelijke wij zigingen moeten worden aangebracht in de kieswet.” Verwacht wordt dat hij een programma van wet, orde en hervormin gen zal doorvoeren voor de algemene verkiezingen, die in oktober 1973 moeten worden gehouden. De Turkse militaire rechtbank in Istan boel maakte gisteren bekend dat 26 men sen zijn gearresteerd, die verantwoordelijk zouden zijn voor een serie bomaanslagen in deze stad. Een grote hoeveelheid tijd bommen en dynamiet zou in beslag zijn genomen. Eerder hebben commandanten in Ankara en Istanboel de arrestatie be kend gemaakt van het linkse blad „De dageraad.” Er zijn tot nu toe meer dan 1700 mensen gearresteerd op beschuldi ging van linkse activiteiten. Tot de bilaterale zaken die in het Kremlin besproken worden, behoort een verbetering van de handelsbetrekkingen tussen Moskou en Washington met het doel de Russische consumentenmarkt te versterken. Voorts wilden beide partijen samenwerking op het ruimtevaartvlak om de geweldige kosten te kunnen drukken. Ook wordt gesproken over de exploitatie van aardgasbronnen in Siberië ten dienste Intussen berust Groot-Brittanniës zo genaamde machtspositie in de onder- bandelingen op een misverstand. Deze machtspositie zou voortvloeien uit de Britse sancties tegen Rhodesië, die op een blokkade berusten. Maar Engeland !s langzamerhand het enige land in de wereld dat deze blokkade ernstig neemt. Het regime-Smith heeft de Rhode sische toevoerlijnen over de hele we reld opnieuw opgebouwd, en ze lopen

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3