Naast schutsluis komt dieselgemaal Pino’s op kop D RIJNLAND VERVANGT UNIEK STOOMGEMAAL BIJ HALFWEG De Stoeterij p c MARITIEM JOURNAAL Terugkeer van Ambonnezen afgeraden Leerkrachten op Curasao in staking Tupamaros- hospitaal ontdekt IRA op de vuist met katholieken 4 OLYMPIADE Vliegtuigkaper in Quito gedood oi HAARLEM WOENSDAG 24 MEI 1972 WO 01 de Uilenboom van VI Blefa dakraam SBS' Verkopers van technische bouwstoffen Bundeling van Hout- en Steenwerf Smits Reijnders Bloks in alle prijzen, van Welle-Wellmann- Stormöbel. Droomkeuken Alno-Culina - Heidapal - Rottmana. Spaanse stijldeuren in vele houtsoorten. Hèt adres om voordelig en beter uit te zijn. Trouwens, je komt in het Bouw- Keukencentrum nog eens op een idee. Deens parket (Junckers). Eiken, beuken en essen (nieuw). Import dekenkisten COKE, FANTA, LIFT, SPRITE EN KINLEY TONIC. Futurum afzuigkap. IJ Hooi en li nom sami heer snel Niet nem vers syst< bela prot U.oomkeuken Alno Cuhna - Heidapal - Rottmann Starmöbel Mensen met (ver)bouwplannen weten het adres van H.S.R. uit hun blote koppie-koppie... Kampersingel 22. Wandpanelen en schrootjes. (Van een onzer verslaggeefsters) HALFWEG Het van 1857 da terende stoomgemaal tussen rijks weg 5 en de Ringvaart in Halfweg gaat binnenkort verdwijnen. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft plannen laten ontwikkelen voor de bouw van een nieuw boezemgemaal nabij de Basisweg in het Amsterdam se industriegebied. Dit vervangende gemaal zal door dieselmotoren wor den aangedreven. Het oude stoom gemaal behoort tot een van de wei nige gemalen in Nederland, die nog SANTPOORT Zeer aantrekkelijke prijzen N.V. HOUT- STEEN- BOUWSTOFFENHANDEL tel. 023-319120 Kampersingel 22 RUIM EIGEN PARKEERTERREIN door kolen worden gevoed. Schutsluis Capaciteit Lawaaihinder Daglichtkoepels. ADVERTENTIE c in Mensen met Kampersingel M De motorlogger Nestor KW. 101 van de Rederij v.h. C. den Duik te Katwijk aan Zee welke op 10 januari naar Cuxhaven is vertrokken, vaart nu in charter van Heinz Böttcher aldaar. De naam is niet veranderd en het schip voert het letterte ken en nummer NC. 312. Maandag is in LJmuiden aangekomen de motortrawler Stern HD. 107, die sinds maart in Den Helder heeft gelegen en afkomstig is uit Frankrijk. Het schip werd in september 1958 nieuw overgedra gen door de scheepswerf De Dollard te Landsmeer onder de naam Jean Maurice 514-4 L met Lorient als thuishaven. De bruto inhoud bedraagt 258 reg. ton, de lengte over alles 41.50 m., de lengte tussen de loodlijnen 36.00 m., de breedte 7.59 m., de holte 3.91 m. en de diepgang 3.25 m. De hoofdmotor is een 8 cyl. 4 takt MAN diesel van 885 pk In 1963 werd het schip verkocht aan de Sociétè Les Doris onder directie van Mory Cie te Boulogne sur Mer en de naam veranderde in Noroit B 2929. Dezer dagen is het aangekocht door de n.v. Aquatrans te Rotterdam en na het ondergaan van enkele reparaties zal het als Stern HD. 107 onder schipper M. Roos in de vaart worden gebracht. De motorkotter Agatha KW. 214 van P. IJMUIDEN. De motorkotter Marjan Cornelia HA. 37 van J. van Es te Harlin gen is aangekocht door schipper-eigenaar W. Guijt te IJmuiden. Het vaartuig, dat in 1963 is gebouwd en een 290 pk Deutz motor heeft komt in bedrijf onder de naam Diny-Irene IJM. 1. Paspoortendiefstal. In Milaan is ingebro ken in het Spaanse consulaat. De die ven maakten zich uit de voeten met vijftig blanco paspoorten en een bedrag van een.half miljoen lire. QUITO (Equador) (AP). Militairen van Equador zijn gisteren een gekaapt vliegtuig, dat op het vliegveld van Quito stond, binnengedrongen en hebben de man die het Electra toestel had gekaapt dood geschoten. een hef Hei geval mers chala ling 1 woon en de milie van const narer drage licht de n word verar concr 1 na he tei D stap late en dooi ven ook zal H offe uits en van ver De imi bel; wa; kor de WO: r ziel rin lijft op nie gee en zei gei wa wa ter gel de bezoekers van het nabije recreatiege bied. Het boezemgemaal is technisch een pro- dukt van het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey NV uit Amersfoort. Het exterieur werd ontworpen door archi tect D. Slebos uit Amsterdam. DJAKARTA (ANTARA). „De repa triëring van Ambonnezen uit Nederland is voornamelijk een veiligheidsprobleem, en in veel mindere mate van werkgelegen heid”, aldus de Indonesische minister van Sociale Zaken, H. M. S. Mintaredja na een bezoek aan Ambon. (ver)bouwplannen weten ons te vrinden. DANKUWEL I Hartelijk dank, al die duizenden die zo enthousiast hebben meegedaan aan de grote Shopping Olympiade. We hebben de actie al een week moeten prolongeren, maar nu is het echt, heus, serieus allemaal helemaal voorbij. Nogmaals: een hartelijk dankuwel namens: Zaterdags geopend van 10.0016.00 uur MONTEVIDEO (Uruguay), (AP). De autoriteiten, die een binnenlandse oorlog tegen de Tupamaro-guerrilla’s voeren, hebben vandaag drie nieuwe arrestaties alsmede de ontdekking van een volledig uitgerust Tupamaro-ziekenhuis bekendge maakt. Er waren drieduizend mensen bijeen in een school in de Cregganwijk. Een resolu tie van priester Martin Rooney, waarin de gewelddaden werden veroordeeld en waarin een einde van de internering werd geëist, is met algemene stemmen aangeno men. Er werden drie mensen licht gewond door een ontploffing nabij de school. BELFAT, (AP). Een bijeenkomst Londonderry waar mannen en vrouwen zich uitspraken voor een bestand en een einde aan de geweldplegingen, is gistera vond door aanhangers van het Ierse Re publikeinse Leger bestormd. De IRA-man- nen schreeuwden zo hard, dat de sprekers zich niet meer verstaanbaar konden ma ken. Vechtpartijen braken uit in de zaal. De kaper, genaamd Lomas, had gewaar schuwd, dat hij op afstand een bom kon laten - ontploffen in zijn koffer in de bagageruimte van het vliegtuig. Enkele parachutisten doorzochten de bagage zon der dat de kaper het merkte en vonden geen bom. De man werd daarop met een mitrailleur gedood. De gezagvoerder van het toestel werd licht gewond. De kaper had een losgeld van 40.000 dollar geëist en een parachute. Hij nam het bevel over van het vliegtuig nadat het van het vliegveld van Quito was opgestegen. De man dreigde het toe stel op te blazen als zijn eisen niet werden ingewilligd. Het vliegtuig keerde daarop terug naar Quito, waarna de militairen tot actie overgingen. Een vrouw en twee mannen werden aangehouden in een tandtechnisch labora torium, waar de politie wapens, explosie- ven en gereedschappen voor het herstellen van revolvers en geweren vond. Het ziekenhuis bevond zich in de Ca- purrowljk in een gebouw, waarvan de kelder was uitgerust met ziekenhuisbed den en instrumenten voor bloedtranfu- sies en chirurgische ingrepen. Verder hebben de autoriteiten gisteren de vondst van de Tupamaro-gevangenis bekendgemaakt, waar de Britse ambassa deur Geoffrey Jackson en de politiefoto- graaf Nelson Bardecio werden vastgehou den. In de eerste inning werd al direct een voorsprong genomen. Elly de Waard kon scoren op een tweehonkslag van Annelies van der Does. THB kwam in de tweede inning door een honkslag en een van de weinige fouten op gelijke hoogte. De Pino’s namen in de derde inning wederom een voorsprong. Pitcher Piëta Blüm kwam met een honkslag op de honken en mocht scoren op een drie- honkslag van Annelies van der Does, die bij een poging om ook de thuisplaat te stelen, uitgetikt werd. De vijfde inning bracht beide ploegen een punt. Weer was het Piëta Blüm die scoorde via een honkslag en een foutieve aangooi van de catcher van THB. Het vierde punt passeerde in de zevende inning de plaat. In een bijna gelijke situatie kon Piëta Blüm voor de derde maal scoren. In deze wedstrijd konden wij aan slag Piëta Blüm en Annelies van der Does zien uitblinken, terwijl in het veld Elly de Waard en de weer in vorm zijnde Berty Roodzant een grootse partij stonden te spelen. Ook jonge talenten als Betsey Berkhout en Marja Vastenhouw toonden hun aanleg Een blik op de ranglijst laat de Pino’s met drie gewonnen wedstrijden bovenaan zien. Voor zondag a.s. om 11.00 uur staat de wedstrijd tegen De Brinkers op het pro gramma. Gespeeld wordt er op sportpark Zeewijk. De toegang is gratis. IJsselham. Minister Geertsema handhaaft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het wetsontwerp Ge meentelijke herindeling Noordwest- Overijssel zijn standpunt ten aanzien van de nieuwe gemeente IJsselham. De vorming van die gemeente met niet meer dan 5000 inwoners ziet hij niet als een ideale oplossing. Niettemin meent hij dat de nieuwe gemeente (agrarisch en recreatief) voldoende krachtig kan worden geacht. „Indien in Nederland verblijvende Am bonnezen er niet zeker van zijn dat zij op Ambon werk zullen vinden, doen zij er beter aan in Nederland te blijven, waar zij het beter hebben”, aldus de bewinds man. Dit oude gemaal in Halfweg werkt nog op stoom en kan daardoor bijna als historisch worden beschouwd. Tei de m litiek „Vak milie plane met gebie ten. He ming ichul He milie maat afwe: aangi mde: tewe leger De onde eist voori Dit neme neme gen vuili voor heid onde kom: een zich de o talis' men; rech beps aan Ne zoal: stuu een scha digh krac nabi zien daai den, vers kan (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (Curacao). De poging van de Antilliaanse minister van Onder wijs, Elhage, om te bemiddelen in het conflict tussen het Eilandbestuur en de Vereniging van Leerkrachten Curacao (VLC) is mislukt. Het gevolg is dat ruim 46.000 scholieren voorlopig geen onderwijs zullen krijgen. De VLC heeft voor onbe paalde tijd een staking geproclameerd bij alle takken van onderwijs. Met uitzondering van de scholen waar examens werden afgenomen lag het on derwijs dinsdag reeds volkomen stil. On danks een rechterlijke uitspraak, waarin de voorzitters van de onderwijsbonden werd opgedragen de acties te staken, werd een protestvergadering, die dinsdag on der schooltijd werd gehouden, door ruim 1300 leerkrachten bij gewoond. Het conflict is nu een prestigestrijd tussen het Eilandbestuur en de leerkrach ten. De oorspronkelijke eis, dat de salaris sen op Curacao gelijk getrokken moeten worden aan die van Aruba, staal op een zijspoor. Men wil nu in de eerste plaats erkend worden als volwaardige gespreks partner. eD politieke partijen en de vak bonden, die de leerkrachten steunen, doen dit meer om het eilandbestuur te kritise ren dan om de leraren te steunen. In een romantisch paardespul, anno 1780 met een riant terras, een wan delterrein van bijna 6000 m2 en eigen parkeerterrein, vindt u juiste sfeertje voor diners, recepties', koude buffetten en feesten van uit eenlopende aard. IJMOND. Met hun derde overwin ning in successie hebben de Pino’s de goede weg ingeslagen naar de landelijke eerste klasse. Na The Flags en DSOV verslagen te hebben, moest vrijdag THB er aan geloven. Met een 2-4 zege konden de Pino’s het softbalveld verlaten. Hoek wordt te Rotterdam van een nieuwe tevens sterkere motor voorzien. De motortrawler Sundaberg van P/f J. F. Kjölbro te Klakksvik op de Far-Oer eilanden is op 7 mei gezonken op 375 mijl van Newfoundland. Het schip, dat thuis varende was met een volle lading gezou ten kabeljauw, kreeg lekkage en moest door de bemanning, bestaande uit 38 per sonen, worden verlaten. Zij werd opgepikt door de Britse trawlers Othello en King ston Amber die de opvarenden in Reikjavik aan wal hebben gebracht. De Sundaberg is oorspronkelijk de Noorse motortrawler Nordhav 5, welke in 1951 is gebouwd te Hamburg door H. C. Stülcken Sohn voor Halfdan Backer A/S te Kristiansund, die het schip in 1955 verkocht naar de Far- Oer eilanden en wel aan Hjalgrim a Heygum te Vestmanhavn waarna de naam veranderde in Joannes Fonsdal. Sinds 1965 draagt het de naam Sundaberg met Klakksvik als thuishaven. De bruto inhoud bedroeg 623 reg. ton en de oor spronkelijke motor van 1100 pk werd in 1959 vervangen door een Deutz van 1500 pk. De Duitse stoomtrawler Malangen BX 632 van de „Nordsee” Deutsche Hochsee- fischerei te Bremerhaven is voor de sloop verkocht evenals de motortrawler Boreas HH 20 van de Hamburger Fischfang te Hamburg. De Malangen die oorspronkelijk heeft toebehoord aan de Norddeutsche Hochseefischerei werd in 1955 gebouwd en meet 651 bruto reg. ton. De Boreas was van 1954, groot 649 bruto reg. ton en had een motorvermogen van 1450 pk. Wat na de ingebruikneming van de nieuwe installatie met het onderhand als historisch te beschouwen stoomgemaal gaat gebeuren, is nog niet bekend. Het Hoogheemraadschap Rijnland is zeker niet van plan dit oude bouwwerk zonder meer af te breken. De plaats voor het nieuwe boezemge maal is gekozen in nauw overleg met de gemeente Amsterdam, die momenteel na bij Halfweg bezig is met de aanleg van het zogenaamde Kanaal om de West. Te zijner tijd wordt dit kanaal een scheep vaartverbinding van het Noordzeekanaal met de Ringvaart ter vervanging van het gedempte Zijkanaal F, op welke boezem voorheen door Rijnland het overtollige water werd geloosd. Momenteel wordt hiervoor het verbindingskanaal tussen Zijkanaal F en het nieuwe kanaal ge bruikt maar straks kan het water recht streeks in het Kanaal om de West worden gepompt, aangezien het nieuwe dieselge maal langs deze nieuwe scheepvaartver binding wordt gebouwd. De gemeente Amsterdam maakt zodra het nieuwe ka naal zijn functie voor de scheepvaart krijgt, een schutsluis in de onmiddellijke omgeving van het boezemgemaal. Voorlo pig wordt echter een gronddam gelegd om het niveauverschil ter plaatse te regelen. De schutsluis kan straks een belangrij ke factor worden In Rijnland’s strijd te gen de verzilting van het water, want het gemaal kan het zoute water rechtstreeks weer verwijderen uit haar boezemgebied. Het nieuwe boezemgemaal krijgt een iets grotere capaciteit dan het stoomge maal in Halfweg. Het oude heeft een verzet van 2,1 miljoen kubieke meter water per etmaal en de capaciteit van het nieuwe wordt 2,8 miljoen eenheden. Deze verruiming is nodig als gevolg van het fejt, dat in het boezemgebied het verharde oppervlak zich steeds uitbreidt, waardoor heit water vlugger afvloeit naar de boe zem en dus sneller moet worden ver werkt. Het Hoogheemraadschap Rijnland wil het nieuwe gemaal laten werken met een drietal vijiels, enorme schoepen in de vorm van een uitgerekte veer, die het water een halve meter omhoog kunnen werken. De vijzels zijn apparaten met een diameter van viereneenhalve meter. Door deze afmetingen zal het vijzelgemaal straks al van grote afstand te herkennen zijn. Omdat dieselmotoren de eigenschap hebben, dat zij tamelijk veel lawaai ma ken, heeft het Hoogheemraadschap Rijn land ter beperking van deze geluidsover last advies gevraagd aan de bekende ge- luidshinderspecialist ir. V.M.A. Peutz uit Nijmegen. Men hoopt het lawaai zowel binnen als buiten het gemaal aanvaard baar te houden. Binnen ten behoeve van het personeel en buiten ten behoeve van

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4