ONDERNEMINGSWERELD NIET ALS PRIMAIR SCHULDIGE AANWIJZEN Muziekschool Velsen wil musiceren groepsverband centraal stellen m Op nationale overheid rust duidelijke plicht MIT SS Dr. M. Albrecht directeur Hoogovens over milieuverontreiniging ter plaatse Eventuele wijziging leerplan heeft grote financiële gevolgen Pater Mangnus verlaat panty XXL Vrouw overleed Spaarnberg I» [XL Beter milieu vraagt offers Bij aanrijding in Velsen-Noord BES Verbouwingsplan kost 3% ton SBE ZAAL Offers de panty voor de maten 46-48-50 - BK, - 5 WOENSDAG 24 MEI 1972 IJMUIDER COURANT ten ket ken V erbouwing Lager onderwijs Groepsmusiceren Inoordhollands PHILHARMONISCH ORKES' K (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Uit het jaarverslag 1971 van de Stichting Muziekschool Velsen blijkt dat het bestuur en de directie van deze onderwijsinrichting in de nabije, toekomst belangrijke wijzigingen van het leerplan nood zakelijk achten. Dit in verband met de zich langzaam wijzigende inzich ten over het geven van muziekonder wijs. Veel meer dan vroeger is men nu van mening dat muziekonderwijs (in de gouden verpakking) Exclusieve couture m- niet alleen van cultuur-pedagogisch maar vooral van sociaal-pedagogisch belang kan zijn. Daarom zal de ko mende jaren zo staat in het meer jarenplan dat in het jaarverslag is opgenomen te lezen meer aan dacht besteed moeten worden aan het gezamenlijk musiceren, waarbij leer lingen in een zo vroeg mogelijk sta dium aan het muzikale samenspel kunnen deelnemen. „DE POORT VAN VELSEN” Concertgebouw - Haarlem DERDE CONCERT BEETHOVENCYCLUS dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solist: STEPHEN BISHOP - Piano Betalen en vergaren (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Dr. M. Albrecht, directeur personeel en organisatie van Hoogovens, heeft voor de Nederlandse Vereniging tegen water-, bodem en luchtverontreiniging een causerie gehouden over „milieubeheer en eco nomie; mogelijkheden en moeilijkheden voor de ondernemer”. In de samenvatting van zijn inleiding, welke wij hieronder laten volgen stelt de heer Albrecht, dat milieuproblematiek niet nieuw is. Wel recent is het zeer snelle uitgroeien tot een maatschappelijk probleem van de eerste orde. Niet zelden worden in de discussie rond de milieuproblematiek de onder nemers of de ondernemingen primair verantwoordelijk gesteld voor het verschijnsel van milieuverontreiniging. Het minste is al, dat men het systeem van particuliere ondernemingsgewijze produktie als één van de belangrijkste factoren aanduidt, welke leiden tot de thans opdoemende problemen. Naar het oordeel van dr. Albrecht ten onrechte. Openbaarheid s io® ADVERTENTIES (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ij ir voor d n ADVERTENTIE ADVERTENTIE J Modehuis I orde komt. Hierover zijn in onze bladen reeds eerder publicaties verschenen. in de toekomst zrl ongetwijfeld de betrokken heid van de muziekschool bij het muziek onderwijs op de lagere scholen toenemen. Ook deze realisering vraagt meer geld. Ouverture Egmont Pianoconcert no. 3 Symfonie no. 4 Entrée 6,(a.i.) c.j.p. geldig PLEIN 1945-4 Telefoon 1 65-51-0 25 50 I ït e o n is n n ts IJmuiden n n d »r Plein 1940-1945 nr. 48 Het bestuur stelt verder in het jaarver slag dat het aantal leerlingen van de muziekschool de laatste jaren is toegeno men (in 1961 819 leerlingen, in 1971 een totaal van 1799), zonder dat de staf in voldoende mate is aangepast. Door deze voortgaande groei van de school is een uitbreiding van de staf, directie en admi nistratie noodzakelijk. Van deze uitbrei ding kan men de financiële gevolgen nog niet overzien. voor uw BRUILOFTEN. RECEPTIES, PARTIJEN en VERGADERINGEN. IJMUIDEN KAARTVERKOOP EN PLAATSBESPREKEN BIJ HET CONCERTGEBOUW LANGE BEGIJNESTRAAT 13 VAN 10-3 UUR TELEFOON 320994 samenstelling van de economische groei zou volgens deze visie worden gewijzigd. Voor de particuliere ondernemer zal reeds deze minder vergaande opvatting belang rijke consequenties me* zich mede kunnen nen brengen, omdat de randvoorwaarden waarbinnen hij dient te functioneren es sentieel anders worden. Men denkt hierbij aan de mogelijkheid elke leerling individueel een basisinstruc tie te geven, waarvan de duur afhankelijk is van het instrument en de ontwikkeling alsmede de aanleg van de jonge muzikant. Zo spoedig mogelijk hierna zal de leerling bij het groepsmusiceren betrokken moeten worden, waarbij wel ruimte moet blijven voor een voortgezette instrumentale oplei ding. SANTPOORT. Pater Marcel Mang nus, witte pater, neemt afscheid van Spaarnberg in verband met zijn vertrek naar Tanzania (Afrika). Sinds zijn benoeming in 1963 als eco noom van het toenmalige Lavigerie Colle ge is hij zonder onderbreking in Santpoort werkzaam geweest. Samen met pater Erftemeijer heeft hij de laatste jaren zijn krachten ingezet om het college om te bouwen tot een cen trum waarin verschillende maatschappe lijke, culturele en educatieve instellingen niet alleen huisvesting vonden maar te vens een geheel nieuwe vorm van same*» werking zijn begonnen. Ook de subsidies van het Rijk en de Provincie zullen bij realisering van deze ideeën minder worden. Deze bijdragen zijn gebonden aan het aantal wekelijkse lesuren. Indien een verschuiving optreedt van lessen in de individuele sector naar de afdeling groepslessen waardoor in één lesuur meerdere kinderen instructie •krijgen zal het aantal wekelijkse lesu ren verminderen en daarmee de subsidies. De laatste financiële klap op de vuur pijl is het verbouwingsplan voor het ge bouw aan de Heidestraat dat globaal ƒ350.000 zal gaan kosten. Verder kijkt men nog uit naar meer aangepaste ruim ten in de verschillende wijken van Vel sen. Zoals bekend is onlangs een afdeling van de muziekschool gevestigd in de en tresols aan het Zeewijkplein. Overigens blijkt uit het jaarverslag dat het aantal leerlingen van de muziekschool in 1971 vergeleken bij het jaar daarvoor met 17 is afgenomen tot 1799. De oorzaak moet gezocht worden in de maatregel om de toename van het leerlingenbestand voor de algemeen muzikale vorming af te remmen. Alleen leerlingen van de derde klassen van de lagere scholen werden hiervoor aangenomen, hetgeen deze ver mindering teweeg bracht. Ondanks de grote veranderingen die zich in de toekomst bij de Velser muziek school zullen gaan voordoen en de daarbij op te losse:, problemen ziet het bestuur en de directie de toekomst met vertrou wen tegemoet. Een en ander heeft tot gevolg dat waarschijnlijk het aantal individuele les sen zal afnemen, terwijl daarentegen het groepsmusiceren zich belangrijk zal uit- Men verwacht dat een verschuiving van individuele naar groepslessen ook zal ont staan door de steeds hoger wordende ta rieven. Vooral voor ouders, van wie meer dere kinderen de muziekschool bezoeken, zal het lesgeld een belangrijke belasting gaan betekenen, zodat waarschijnlijk de belangstelling voor „goedkopere lessen” zoals het instrumentale groepsonderwijs, zal toenemen. Niettemin wil men de niet aan tijd gebonden duur van de studie voor instru mentale vakken beperken. In de toekomst dient evenals voor de basisinstructie een niveau te worden bepaald, waarop de studie aan de muziekschool als beëindigd dient te worden beschouwd. Het vorenstaande is stellig geen uitput tende behandeling van aspecten van eco nomie en milieubeheer die de ondernemer raken. Het probleem is ook veel te com plex om alle facetten in een inleiding tot hun recht te doen komen. Efficiënte bestrijding van de milieuver vuiling is een dringende eis van de toe komst met vele en gecompliceerde conse quenties. Een doeltreffende aanpak zal alleen mogelijk zijn, indien alle betrokke nen van de betekenis van deze bestrijding doordrongen geraken, hetgeen onvermij delijk gepaard zal gaan met een herwaar dering van een aantal maatschappelijke prioriteiten. Tot voor kort gold voor on dernemers en werknemers het nastreven van een evenwichtige economische groei als een der belangrijkste doelstellingen van het nationale economische beleid. Sommigen menen dat men deze doelstel ling zal moeten verlaten. Anderen onder wie de opstellers van de NVV-nota „Vak beweging en Milieu” menen dat eerder van een correctie sprake dient te zijn door te stellen dat de groei moet plaats vinden „binnen strenge eisen ten aanzien van het milieu”. Niet de omvang, maar de breiden. Financieel draagt dit de conse quentie met zich mee dat de inkomsten van de muziekschool zullen dalen, omdat voor groepslessen veel lagere lesgelden worden gevraagd dan voor individuele instructies. Men vraagt zich bij de mu ziekschool af of de ouders dan toch bereid zullen zijn een hoger lesgeld voor dit groepsmusiceren te betalen. VELSEN-NOORD. Een aanrijding op de Grote Hout of Koningsweg kostte de 78-jarige Catharina Noom-Numan dins dagmiddag het leven. De vrouw reed met haar fiets in zuidelijke richting op het Stratingplantsoen, veranderde voor de kruising met de Grote Hout of Konings weg van richting en reed linksaf de op die plaats onderbroken middenberm over, terwijl er een personenauto naderde. Deze werd bestuurd door een 48-jarige inwoner van Heemskerk. Ondanks krachtig rem men kon hij de wielrijdster niet meer ontwijken en reed hij haar frontaal aan. Zij werd over een afstand van tien meter over het wegdek geworpen en overleed ter plaatse aan een schadelbasisfractuur. De automobilist moest zixh met een schok onder geneeskundige behandeling stellen. Afgezien van het toenemen van allerlei activiteiten een groei zal zich ook voor doen bij ongewijzigd beleid (leerplan) breidt het werk van de Velser muziek school zich ook op ander terrein uit. De laatste jaren zijn namelijk applicatiecur- sussen georganiseerd voor leerkrachten uit het lager onderwijs. Vrij recent is in samenwerking met de Culturele Raad Noord-Holland het zogenoemde Lager On- derwijs-project ter hand genomen, waar bij naast muzikale vorming en bijscholing ook de samenhang tussen de verschillende expressievakken en de muziek aan de ^0 Indien hij zich echter wil zien „als een schepper van nieuwe combinaties” zal hij dit wel moeten ervaren als een nieuwe moeilijkheid maar tevens als een uitda ging met nieuwe mogelijkheden. Slaagt hij in deze taak dan is er voor de onderneming die hem lief is, ook onder aanzienlijk gewijzigde omstandigheden, nog steeds een belangrijke maatschappe lijke rol weggelegd. Een belangrijke bijdrage tot verbetering van het milieu kan geleverd worden door het bewust streven naar re-circulatie van afval. Deze re-circulatie bevordert boven dien een zo zuinig mogelijlk gebruik van grondstoffen. Voorzover het de re-circula- tie tijdens het produktieproces betreft ligt de hoofdverantwoordelijkheid bij de on derneming. Technisch is in dit opzicht veel mogelijk. De verwerking van eigen schroot door de staalindustrie is hiervan een goed voorbeeld. Voor situaties waarin de re-circulatie extra produktiekosten met zich brengt, rijst wel het probleem wie deze zal dragen en met name of doorbere kening aan de consument mogelijk ge maakt wordt. Re-circulatie van gebruiksgoederen le vert meer moeilijkheden op. Soms van technische aard, maar ook is er het pro bleem van een goede wijze van vergaren door de consument. Naast het vrij alge meen adagium ,,de vervuiler betaalt” zal het adagium „de verbruiker vergaart” aan betekenis moeten winnen. Het is de duidelijke plicht van de nationale overheid zich in te zetten voor het tot stand brengen van dergelijke in ternationale maatregelen. Zolang deze er Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstailaties KRUISBERGLAAN 2 IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 1 22 32 Vrijdag 26 mei 1972 - 20.15 uur Programma: Ten aanzien van de samenhang tussen de milieuproblematiek en economisch-po- litiek systeem stelt de recente NVV-nota „Vakbeweging en Milieu” terecht dat het milieuvraagstuk in de centraal beheerste planeconomieën van de Oostbloklanden, met name in de dichtbevolkte industrie gebieden, even nijpend is als in het Wes ten. Het is derhalve niet juist de onderne- mingswereld als uitsluitende of primaire «chuldige aan te wijzen. Hetoplossen of verminderen van de milieuproblematiek is een hoog geschatte maatschappelijke waarde geworden. De afweging van prioriteiten en daarmee het aangeven van de grenzen waartussen de ondernemer zich zal kunnen en moeten bewegen, is in wezen een politieke aange legenheid. De mede-verantwoordelijkheid die de ondernemer voor het milieu draagt, ver eist bij een verstandig ondernemerschap vooruitzien. Dit is ook in het belang van de onder nemers zelf. Het bijdragen door de onder nemers tot het vinden van goede oplossin gen voor het probleem van de milieuver vuiling zal immers medebepalend zijn voor de maatschappelijke aanvaardbaar heid van het systeem van. de particuliere ondernemingsgewijze produktie in de toe komst. In het verleden heeft dit systeem een opmerkelijke flexibiliteit getoond en zich in sterke mate kunnen aanpassen bij de overgang van een vrijwel zuiver-kapi- talistische economie naar een meer ge mengde economische orde, waarin - te recht - ook andere voorwaarden dan het bepalen van een zo hoog mogelijke winst aan de onderneming worden gesteld. Naast andere belangrijke problemen, zoals het helpen creëren van een be stuursvorm van de onderneming, waarin een toenemende mate van medezeggen schap gepaard blijft gaan aan slagvaar digheid en behoud van concurrentie kracht, zal de ondernemer zich in de nabije toekomst voor de vraag gesteld zien hoe hij, binnen het kader van de daartoe door overheid gestelde voorwaar den, op én rendabele en maatschappelijk verantwoorde wijze zo schoon mogelijk kan produceren. Dit zal een instelling vergen zich niet stap voor stap tegen heug en meug te laten terugdringen, maar om met fantasie en durf initiatieven te ontplooien, waar door hij inspeelt op de bij voortduring veranderende eisen, welke de maatschappij ook op het gebied van het milieubeheer zal stellen. Het moge al zo zijn, dat in bepaalde gevallen - helaas - individuele onderne mers of ondernemingen een laakbare non chalance ten aanzien van de milieuvervui ling tonen, in doorsnee blijft het verant woordelijkheidsbesef van de ondernemers en de ondernemingen tep aanzien van het milieu gelukkig niet ten achter bij dat van andere categoriën betrokkenen zoals consumenten, vakbonden, politici, ambte naren en wetenschapbeoefenaren. Wel dragen alle categoriën tezamen in het licht van het snel groeiend besef dat aan de milieuverontreiniging een halt moet worden toegeroepen, een toenemende verantwoordelijkheid dit besef in hun concrete handelen ook te effectueren. De Muziekschool Velsen zal f 350.000 een aanzienlijke verbouwing ondergaan. lQi;W Het verkrijgen van een beter milieu zal offers vragen. De lastenverdeling zal zich uitstrekken over particuliere investeringen en consumptie alsmede over het gebied De vraag wat precies „evenwichtig” is, impliceert een afweging van waarden en belangen. Het gerechtvaardigde belang waar de ondernemer voor dient op te komen is onder andere de continuïteit van de onderneming, waarvoor hij verant woording draagt. Deze verantwoordelijkheid brengt met zich mee, dat de ondernemer bij voortdu ring zal aandringen op het zoveel moge lijk treffen van internationale afspraken op het gebied van het milieubeheer. Zulks niet omdat milieuvervuiling nu eenmaal geen halt houdt voor de nationale grenzen en evenmin als dooddoener om voorlopig zelf niets te hoeven doen, maar uit de gerechtvaardigde zorg dat hem geen voor waarden en kosten worden opgelegd, waarmede zijn concurrenten in het bui tenland in een gunstiger positie worden gebracht. nog niet (in volle omvang) zijn en het zal stellig nog geruime tijd kunnen duren voor de situatie in dit opzicht volmaakt is zal de nationale overheid er echter niet aan kunnen ontkomen een nationaal stelsel van maatregelen ter beteugeling van milieubederf tot stand te brengen. Dit geldt zeker voor een dichtbevolkt en tech nisch hoog ontwikkeld land als Nederland. Bij de afweging van prioriteiten, het treffen van wettelijke maatregelen en het in de individuele gevallen effectueren van deze maatreglen zal de inbreng van de ondernemers niet mogen en kunnen ont breken. Investeringsbeslissingen vergen dikwijls een lange termijn van uitvoering en leggen dan voor een lange periode zeer grote bedragen vast. Niemand zeker de ondernemingen niet, maai’ ook niet de daarbij betrokkenen werknemers, toele veranciers en afnemers is er bij gebaat indien door onvoldoende zekerheid van het overheidsbeleid deze investeringen weer teniet dreigen te worden gedaan. De milieuwetten dienen de betrokkenen, derhalve ook de ondernemingen, voldoen de rechtszekerheid te bieden. In de recen te wetten en wetsontwerpen op dit gebied wofdt als uitgangspunt genomen dat de bouw van nieuwe installaties of de uit breiding van bestaande niet zal worden begonnen voordat alle vereiste vergunnin gen zijn verleend. Van de vergunning- aanvrager zal worden verlangd dat hij alle relevante gegevens bijeen brengt om naar genoegen van de beslissende instan tie aan te tonen dat de installaties uit het oogpunt van milieubelasting toelaatbaar zijn. Bij grote investeringen treden dik wijls tijdens de bouw nog wijzigingen op (soms op grond van nieuwe technische inzichten). Uit een oogpunt van voldoende snelheid bij deze toch reeds tijdrovende grote investeringsplannen is het essentiëel dat mogelijkheden gevonden worden, bij voorbeeld door later te detailleren raam- vergunningen, om geen onnodige effi- ciency-verliezen te veroorzaken. Wil de overheid rekening kunnen hou den met de gerechtvaardigde belangen van ondernemingen dan zal ze deze moeten kennen. Een goed contact tussen overheid en ondernemingen is hiervoor een absolu te voorwaarde. Om te voorkomen dat de schijn van onderonsjes ten koste van de omgeving van de betrokken ondernemin gen kan ontstaan is daarbij een grote mate van openbaarheid gewenst. In vele gevallen de praktijk leert het reeds zullen ondernemers die be paalde investeringen op het oog hebben, geconfronteerd worden met aktie-comités van burgers die zich zorgen maken over het effect van die investeringen op het milieu. Hoewel dit voor de ondernemer dikwijls een onwennig verschijnsel zal zijn, is openheid ook ten aanzien van dergelijke comités, mits deze een zeker minimum aan representativiteit hebben, zeer gewenst, Uiteindelijk echter zal de betrokken ondernemer de overheid moe ten zien als de beslissende instantie. Deze immers is in ons staatsbestel het aange wezen orgaan voor het nemen van beslis singen op basis van een afweging van alle in aanmerking komende belangen. Het ondernemingshandelen binnen maatschappelijk gestelde grenzen vereist planning. De recente en zeer snelle veran dering in het maatschappelijk denken over en tolereren van milieuveront reiniging heeft geleid tot een kloof tussen wens en werkelijkheid, dikwijls ook ten aanzien van reeds bestaande fabrieken en installaties. Het is goed te beseffen dat aanpassing door de industrie een redelijk en haalbaar tijdsplan vereist, al was het alleen reeds om de sociale consequenties van eventuele te nemen maatregelen op verantwoorde wijze te kunnen opvangen. Mede door zijn praktisch inzicht zijn deze instellingen nu in staat om groepen, die in aantal variëren van 10-130, te ontvangen die onder eigen leiding gebruik willen maken van de aangeboden akko- modatie en diensten van Spaarnberg. Ook voor het bedrijfs zomeravond voetbal is de naarn Mangnus geen vreemde. Op grond van de ervaringen van het afgelopen jaar, meent het bestuur van Spaarnberg dat de eerste aanzet van dit centrum voldoende perspectieven biedt om met vertrouwen te blijven werken aan een verdere uitbouw ervan. Dit is mede de reden waarom zowel pater Er ftemeijer als pater Mangnus de tijd geko men achten om in overleg met het be stuur de zakelijke leiding van dit projekt aan iemand anders over te dragen. Daar om wordt het tevens mogelijk dat beide paters zich vrij kunnen maken voor andere taken. Pater Mangnus zal een taak op zich nemen in het vormingswerk in Afrika. Pater Erftemeijer zal als witte pater werkzaam blijven binnen het projekt Spaarnberg. Bij de afscheidsreceptie op 26 mei, tus sen 4 en 6 uur, is er tevens gelegenheid kennis te maken met de zo juist benoem de direkteur, de heer P. Straathof, aan wie vanaf 1 juli de zakelijke leiding van Spaarnberg zal zijn toevertrouwd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5