Knelpunten op wegen nodigt u uit voor een speurtocht. N.V. autobedrijf Van Wijk ‘la. B. ENGELENBERG Herinneringen aan GODFRIED BOMANS EXPOSITIE 3 I t i^hüi Russische handels- tentoonstelling in Amsterdam i MEUBELFABRIEK OISTERWIJK toonzaal Leidsekade 102 Vrije toegang Verzending zeepost 11 5 a VRIJDAG 26 MEI 1972 Fluoridering 1 Fluoridering 4 Oorzaak sterfte Fluoridering 5 Fluoridering 3 Niet maaien Godfried Bomans 9 Mercedes-Benz rijplezier door veiligheid Ontdek zelf de klasse van Mercedes-Benz PORION VOOR HET VULLEN VAN GATEN Een speurtocht langs de vele modellen van Mercedes. Om te beginnen: de zuinige 200 en 220 modellen met de 4-cilinder ben zinemotoren. Dan de Dieselmodel- len 200 D en 220 D, die komfort op een perfecte wijze met economie combineren. Vervolgens de repre sentatieve modellen 230, 250 en 280, die uitgevoerd zijn met krach tige 6-, enkele zelfs met 8-cilinder benzinemotoren. Uiteindelijk be landt u bij de exclusieve modellen als 350 SL, 350 SLC en andere Samengesteld onder redactie van Michel van der Plas Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023 - 31 77 10 Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023 - 32 62 50 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Het boek voor alle lezers van deze bekende en geliefde schrijver Oisterwijkse dekenkisten ’KI i Met 39 medewerkers, onder wie de broers en zuster van Godfried Bomans, Simon Carmiggelt, Harry Mulisch, Adriaan Roland Holst, Victor E. van Vriesland e.a. Met fragmenten uit Godfried Bomans’ mooiste werk, een biografische kalender en een uitvoerige bibliografie. Vele foto’s, schetsen, portretten, afbeeldingen van brieven, documenten en curiosa enz. 304 blz. In fraaie band, f 17,50. Met gratis losse foto van Godfried Bomans. Bij elke boekhandel (voor zover de voorraad strekt) Fluoridering 2 coupé’s, waarin sportwageneigen schappen zijn gecombineerd met veiligheid en komfort van de hoog ste klasse. U bent te allen tijde welkom voor een uitgebreide proefrit. Kerkelijk nieuws SL SI 111 ADVERTENTIE Puzzel no. 21: MEVROUW SUMAN, Haarlem. bij Oplossing puzzel no. 20: de ADVERTENTIE 9 S. WIERDA, Haarlem H.E. Geerlink, Bloemendaal 1 9 iten- feer, nder de een Rijksweg door Zuid-Beveland, met na me in de avondspits tussen Kapelle-Bieze- linge en Korteven. Apeldoom-Amersfoort bij de verkeers lichten in Voorthuizen. Oude Schipholweg tussen Ouder-Amstel en de aansluiting met rijksweg Amster dam-Utrecht. Herkozen. De Christen-democraat Amin- tore Fanfani is herkozen tot voorzitter van de Italiaanse senaat. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Prijswinnaars puzzel nummer 20: 10: J. Verlaak, Hofdijklaan 25, Drie huis; ƒ7,50: Mej. L. v. d. Lugt, Georgebos 79, IJmuiden; ƒ5: A. de Vogel, Willems- beekweg 70 IJmuiden; 10: W. H. ter Horst, Hospeslaan 39, Overveen; ƒ7,50: Mej. Y. v. d. Veldt, Oranjestraat 107, Haarlem; ƒ5: M. J. Simon, Hyacintenlaan 22, Haarlem. loudt oon- een Bftijd In dne rubriek worden brieven opgeno men, <Be met uitdrukkelijk verzoek tot pubUkatte aan de redactie worden toege- zooden: voorwaarden tot vubUtaatta zijn: Bet onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dot algemeen belang te zijn beschouwd. met' 1, 312. ■t lt 1 Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Massief eikehouten deken kisten, maar ook wandkas ten, tafels, ronde tafels, eet- kamertafels,tv-kasten,hoek- kasten,broodkasten,stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzaal Leidse- kade 102, Amsterdam. AMSTERDAM. De resultaten van de Sovjet-Unie in de ruimtevaart vormen een trekpleister tot de eerste handels- en industrie-tentoonstelling, die de Russen van 25 mei tot en met 11 juni in de Noordhal van het RAI-gebouw in Amster dam houden. Een natuurgetrouw model van de Loenochod, het maanwagentje, dat door de Sovjet-Unie met een onbemande raket naar de maan werj gestuurd om de oppervlakte te onderzoeken, straalmotoren van raketten en andere zaken vallen on- middellijk op bij het binnenkomen van de hal. Horizontaal: 1. va; 2. als; 5. cas; 8. eg; 10. da; 11. staphorst; 14. et; 16. lama: 18. maart; 19. oost; 21. last; 23. tno;24. neet; 25. usa; 26. wee; 27. nut; 28. ren; 30. rko; 32. lea; 34. opa; 36. kano; 40. elan; 42. medemblik; 43. trom; 45. enig; 48. van; 50. ara; 52. vlo; 53. lea; 55. and; 56. vee; 57. oom; 59. maat; 61. epe: 63. lark; 65. geld; 66. arend; 68. adam; 70. ijl; 71. oldenzaal; 74. pij; 75. ta; 76. een; 77. ons; 78. ri. Vertikaal: 1. vaals; 2. at; 3. lam; 4. spatel; 5. corona; 6. art; 7. ss; 9. geste; 10. dl; 11. sas; 12. han; 13. toe; 15. tt; 17. maarn; 20. oeral; 22. two; 24. nto; 25. urk; 29. non; 31. komma; 33. emmer; 35. pekel; Rijksweg Amsterdam-Hoevelaken (Van klaverblad Hoevelaken tot Eemnes bestaat de weg uit slechts één rijbaan). Gereformeerde kerken Beroepen te Purmerend A. P. Marais te Landsmeer. Aangenomen naar Mijdrecht J. van Wijngaarden te Tiel. Beroepen te Lutjegast J. Kruiter te Stadskanaal. Aangenomen naar Heerhu- gowaard drs. H. Appers te Haastrecht. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Haarlem W. Diepersloot, emeritus-predi- kant te IJmuiden, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Zaandam R. Pluim te Coe- vorden. Beroepen te Ommen M. Berg te Delf zijl; te Reewijk A. T.B.M. van de Kevie, Amsterdam; te Rotterdam-Lombardije A. Bakker te Duisburg. Chr. Geref. kerken: Beroepen te Oud-Beijerland G. Leen- dertse te Zwijndrecht; te Rotterdam-Cen- trum P. op den Velde te Zierikzee; te Mijdrecht M. Vlietstra te Werkdendam; te Aalten A. Bijkerk te Zaandam. Gereformeerde gemeenten: Beroepen te Lisse C. van de Poel te Yerseke. Beroepen te Rotterdam-west W. C. La- main te Grand Rapids. Geref .Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor IJmuiden M. J. C. Blok te Voorburg, voor Delft W. G. de Vries te Helpman. Tijdens de betogen in „Die Raeckse” van fluorvoorstander dokter Engel, tand arts, en tegenstander Grimsbergen, bio loog, ben ik tot de conclusie gekomen dat de heer Engel de mens alleen maar beziet uit tanden en kiezen. Daar kan ik wel enigszins inkomen daar het zijn be roep betreft, maar hij moet zich wel indenken, dat een mens nog andere orga nen en ledematen bezit. Zijn betoog ging over niets anders dan over kinderen van 0 tot 15 jaar, als of Haarlem alleen uit die generatie bestaat. Tegen het bezwaar van pompen (zonder fluor) die kilometers uit elkaar staan (voorbeeld Amsterdam) wist de heer Engel niets in te brengen. Waar om, als er toch pompen geplaatst worden, niet pompen met fluor, zo dat mensen die daar behoefte aan hebben hun hart op kunnen halen? Voor mijn gevoel zijn die pompen expres ver van elkaar gezet, om de mensen (vooral de ouderen) te dwingen het water met fluor te drinken. Daar De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moe*, gesteld zijn in beboor- bjk Nederlands en ta begrijpelijke be knopte vorm. De redactie betioudt zich bet recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten of opneming te weigeren. V Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Sj Amsterdam (naast Lido, dus vlakbij Leïdseplein). Maandag t/m zaterdag 9-18 uur, donderdag van 9-21.30 uur. Zeelandroute over Haringvlietbrug en Grevelingendam, met name bij de Heine- noordtunnel. Ongeacht kerkelijke verschillen meen ik dat het uit een oogpunt van maat schappelijke waardering zou passen de naam Parklaan in Haarlem te veranderen in Godfried Bomanslaan. Maar achter die blikvangers manifes teert de handel en de industrie van de Sovjet-Unie zich in 3.000 inzendingen van meer dan 300 bedrijven uit bijna alle 15 republieken. Er is speelgoed maar ook staan er elektronische rekenmachines en at('< ii-i eaciGren Rusland heeft al een uitgebreide export naar ons land: olieprodukten, hout, non- ferrometalen, metaalsnijbanken, auto’s, fototoestellen en sommige levensmiddelen. Nu doet zij ook een poging om bijvoor beeld op modegebied in ons land vaste voet te krijgen. Tijdens een modeshow worden op de westerse wereld afgestemde modellen getoond. Vertikaal: 2. deel v.e. trap; 3. Frans pers, voomaamw.; 5. landstreek in Frank rijk; 6. aanw. voornaamw.; 7. bedorven; 8. vorm van reutelen; 9. kindergroet; 10. het zijn; 12. mannetjeseend; 15. ingedikt vruchtensap; 16. Engels lidwoord; 18. Frans lidwoord; 19. godsdienst (afk.); 20. zangnoot; 22. behoeftig; 24. meisjesnaam; 26. deel v.h. oog; 29. vaartuig; 30. deel v.e. Franse ontkenning 32. pl. in Nederland; 33. meisjesnaam; 34. stijl; 35. muziekterm; 36. gewas; 37. zangnoot; 41. boom; 48. bovenlipversiersel; 50. verdriet hebben; 51. afstand, overgave; 51. tijdperk; 54. neder- lander; 55. de oudere (afk.); 56. getij; 57. schuieren; 58. jongensnaam; 63. gewicht; 65. melkklier; 66. anno (afk.); 67. rond hout; 69. tandarm zoogdier; 70. uitheemse plant; 73. meisjesnaam; 74. ontkenning; 77. windrichting (afk.); 81. maanstand (afk.). rdig- laar- stra- 37. aar; 38. ido; 39. kim; 41. aai; 43. tol; 44. ovaal; 46. noord; 47. gom; 49. nat; 50. aderen; 51. evenzo; 52. vel; 54. emelt; 58. okapi; 60. ado; 62. pen; 64. aal; 65. gij; 66. ade; 67. dan; 69. mij; 72. Ie; 73. as. Moeilijke punten zijn verder weggedeel ten met smalle bruggen zoals in Zaltbom- mel (in de weg Utrecht-’s Hertogenbosch), de Waalbrug (in de weg Nijmegen-Arn hem) en de IJsselbrug bij Zutphen. De enkelbaans verkeersbrug over Maas bij Grave is weer open voor het verkeer tussen Nijmegen en Den Bosch. Het betonnen brugdek is door een stalen vervangen. Het kreeg een slijtlaag van kunsthars. Als het tijdens het weekeinde weer druk wordt op de wegen zal men op de volgende punten rekening moeten houden met filevorming en vertraging. Rijksweg Rotterdam-Breda, vooral brug Oude Maas en Moerdijkbrug. s In de discussie tussen dr. L. Meinsma en de redactie van uw krant komt voor schrijver dezes een storende zin voor, waarop ik toch wel even zou willen ingaan. „Dat de medische wetenschap nog niet overtuigd is van het feit dat roken op zichzelf dodelijk is, blijkt eenvoudig uit het verschijnsel dat vele medici zelf ro ken”. Ziet de redactie dit zelf niet als een afmakertje? Sinds wanneer steken de me dici in hun privé-leven boven andere mensen uit? Sinds wanneer zijn ook zij niet mensen van traditie, van sleur en gewoonten? Kennen ook zij niet het wijntje en trijntje? Het zou voor onderge tekende te pijnlijk zijn om voorbeelden te geven. Het zegt mij niets dat medici vaak zelf ook roken. MEINTE RINGIA, Haarlem. Dinsdagavond 16 mei heb ik de voor lichtingsavond in „Die Raeckse” in Haar lem bijgewoond over de fluoridering van het drinkwater. Men vraagt zich af of de tandartsen, die voornamelijk voorstanders zijn van fluoridering, waaronder de heer Engel, zich wel eens hebben gerealiseerd dat minstens 40 percent van de Haarlemse bevolking geen eigen tanden meer heeft. Bovendien is zeker de helft verplicht al voor een of andere kwaal medicijnen te «likken. Voor zulke mensen kan fluoride alleen maar schadelijk zijn. Het heeft voor hen geen enkel voordeel. De heer Engel haalde enige malen Oost-Duitsland aan in verband met volgens hem geen nadelige gevolgen van gefluorideerd water. Nu is ons dus wel bekend dat negatieve resulta ten uit communistische landen veelal worden verzwegen. Bovendien is het een dwangmaatregel die daar in het pairoon past, maar in een democratisch land als Nederland zeer beslist niet thuishoort. Duidelijk is naar voren gekomen dat, waarschijnlijk 40 percent van de bevol- hoewel de heef Engel ons wilde doen J geloven dat gebruik van fluoride onscha delijk is voor hét menselijk lichaam, hij zich toch niet garant wilde stellen voor de eventuele schadelijke gevolgen. Bovendien wil geen enkele instantie zich daarvoor verantwoorden. Dit blijkt onder andere ook door het naar elkaar terugschuiven van de uiteindelijke beslissing, al of niet fluorideren van drinkwater. Deze eindbe slissing ligt nu in handen van onze ge meenteraad. De tegenstanders van gefluo rideerd drinkwater is aan te raden, indien tot fluorideren wordt overgegaan, bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen hun stem niet te geven aan hen, die beslisten ons kostbare drinkwater te ver giftigen, want dat we te maken hebben met een zeer zwaar vergif (giftiger dan arsenicum) ontkennen zelfs de voorstan ders niet. MEVROUW KLEIN-LENSEN, Haarlem Horizontaal: 1. staatsbedrijf (Afk.); 4. land in Europa; 9. deel v.e. schip; 11. grof; 13. tandarm zoogdier; 14. dubbelklank; 15. ijle stof; 16. voorzetsel; 17. muziekstuk; 21. N.V. (Franse afk.); 23. meisjesnaam; 25. deel v.e. breuk; 27. bijwoord; 28. vreemde munt (afk.); 30. deel v.e. Franse ontkenning; 31. water in Friesland; 32. hypothese; 37.pl. in België; 38. familielid; 39. voorzetsel; 40. v.h. Heilige Roomse rijk (afk.); 42. geogr. aanduiding (afk.); 43. voorzetsel; 44. broei plaats; 45. bijwoord; 46. als eerder (afk.); 47. onsamenhangend; 49. hetzelfde (afk.); 51. Engels voorzetsel; 52. vierhandig zoogdier; 53. omgekeerd; 59. goud (Fr.); 60. bijwoord; 61. uitroep; 62. bijwoord; 64. schrijftafel; 68. onderzoeken; 71. vogelprodukt; 72. deel v. Frankrijk; 75. de lezer heil (afk.); 76. loot; 78. kippepro- dukt; 79. en omgekeerd (afk.); 80. nieuw; 82. omroepvereniging (afk.); 83. knabbe lend; 84. wig. king in ons land medicijnen slikken, hoop ik toch, dat de gemeente Haarlem zich kool gaven, hebben wij ons lang in een nogmaals goed zal bedenken eer het wa ter met fluor word vergiftigd. Laat de jonge generatie haar kinderen minder geld voor snoep geven. Daar mijn ouders ons vroeger een winterpeen, een plak koolraap, of zelfs een stronk van de rode gaaf gebit mogen verheugen. gebit mogen verheugen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ui terlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië en Brazilië: ms „Ronneburg” (30-5); Australië: ms „ACT I” (30-5); Ca nada: ms „Montlaurier” (30-5); Chili: ms „Neckarstein” (29-5); Israel: ms „Galila” (30-5); Japan: ms „Tokyo Bay” (31-5); Kenya, Oeganda: ms „Paranga” (2-6); Ned. Antillen: ms „Ulysses” (29-5); Nieuw-Zee- land: ms „Loire Lloyd” (31-5); Suriname: ms „Marathon” (31-5); Verenigde Staten: ms „Atlanctic Champagne” (31-5) en ms „American Ace” (1-6); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Nedlloyd Kat wijk” (31-5). Degenedie beseft, dat vrijheid in den tevens daarmede beseft, dat dit vrije tevens daarmede beseft, datt dit vrije verkiezing van eten en drinken naar eigen inzicht en keuze inhoudt, die zette zijn handtekening tegen de fluordering van ons leidingwater. Waterfluoridering is een dwangmaatregel in uw eigen huis door de overheid zonder dat u daarom vraagt. Deze overheid dwingt u iets in te nemen wat alleen voor circa 5 percent van de bevolking eventueel nodig zou kunnen zijn. Om aan deze dwangmaatregel te ontko men, moet u zich veel moeite en tijd geven om heel gewoon water te verkrij gen dat nu nog vanzelfsprekend uit de kraan vloeit. U wordt gedwongen om in regen, weer en wind ongefluorideerd wa ter per auto, op de fiets of lopend te halen als blijkt, dat u, door welke oor zaak of om welk motief dan ook niet tegen gefluorideerd water kan of geen risico’s wilt lopen. De overheid heeft geen enkel recht van spreken om fluoridering er door te drukken, omdat heel eenvoudig de mogelijkheid bestaat op aanraden van arts of tandarts fluortabletten in te ne men. Deze zijn vrij in de handel te koop. Uw handtekening om te protesteren te gen fluoridering kunt u plaatsen in ver scheidene winkels aan de lerlandstraat, Belgiëplein, Italiëlaan, Boerhaavepassage en in het winkelcentrum „Groot Schalk wijk” (Natuurshop). De *service gaat zo ver, dat zelfs de rijdende winkel u gele genheid biedt om uw handtekening te plaatsen. Handtekeningenlijsten en verde re informaties zijn te verkrijgen bij de leden van de werkgroep „Anti-fluoride- ring Groot Schalkwijk”, mevr. Pel. Pa v.d. Steurstraat 100. Tel. 283702. mej. W. Mie- syerus, lerlandstraat 115-11. Tel. 286439. mevr. Zuidema, Halbertsmastraat 78, tel. 330772. mevr. Fonteyne, Finlandstraat 26, tel. 2887767. Ook in de Amsterdamse Buurt kunt u terecht bij de heer De Bas, Potgieterstraat 1. tel. 322198. In Haarlem-Noord hr. Dekker, Spaarn- damseweg 486zw, tel. 265317, hr. Cornet, Vinkestraat 40, mevr. Budding, Ver- spronckweg 207, tel. 267874. Tenslotte in Haarlem-Centrum Rivier- Vismarkt 5. Mevr. M. S. A. PIEKHAAR, Haarlem Naar aanleiding van het bericht in uw blad van 19 mei, dat Haarlemmermeer enkele gazons gaat overslaan bij de maai- beurten, wil ik het volgende opmerken. „Men wil eens kijken wat er gebeurt”, staat er in het bericht. Mag ik eens raden? Paardebloemen, allerlei scherm- bloemen en grassoorten krijgen eindelijk hun kans en zullen zorgen voor een feestelijke aankleding van Haarlemmer meer. Het is namelijk langs de Schiphol weg gebeurd, dat men vanwege een sleuf voor gasleiding niet kon maaien. De sleuf liep tussen fietspad en bomen. Paarde bloemen etc., etc. zorgden toen in de kortste tijd voor een prachtig gratis bor des langs het fietspad. Bovendien kon er sneller worden gemaaid door minder „bochtenwerk” om de bomen heen. Een idee ook voor Haarlem? Maar ja, ik ben maar een leek. Nederlands hervormde kerk Beroepen te Lent P. S. A. Lefebre te Leiden. Aangenomen naar Dordrecht G. van Estrik te Genemuiden. Bedankt voor Utrecht B. J. Wiegeraad te Amersfoort. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te ’s-Gravenzande L. Lagerweij, emeritus predikant te Den Haag. Benoemd tot bij stand in het pastoraat te Rotterdam W. J. C. Visser, emeritus-predikant te Rotter dam. Beroepen te Schoonhoven J. Broekhuis te Onstwedde. te Den Haag-Loosduinen J. Veenendaal te Haarlem-Schoten. S. Nij- dam te IJmuiden; en dr. K. Hanhart, hoogleraar Dubuque-seminary in Iowa (V.S.); te Geldermalsen M. Hofman te Syney (Australië); te Driebergen, dr. W. Bloemendaal te Apeldoorn. Aangenomen naar Aalst J. C. van Loon te Groenekan. Bedankt voor Zuidwolde A. J. de Bue te Yerseke. Beroepen te Bussum N.v.d. Bosch te Goes: te Opperdoes P S. Lefeber te Lei den; te Hoogeveen dr. B. W. Steenbeek te Nunspeet. Dinsdag 16 mei kreeg ik tijdens bijeenkomst in „Die Raeckse” weer exemplaar van „Fluorideringsfeiten” aan geboden. Prof. Muntendams inleidings- woord over rechten van het kind begint over in luxe band gebundelde handteke ningen tegen inentingen tegen pokken. Dan trekt hij een parallel met fluoride ring van leidingwater, omdat men ook hierbij ten strijde trekt met handtekenin- gacties en dan durft hij te beweren, dat er valse voorwendsels worden gebruikt I tegenover onwetende. Hiervan zou men hem ook kunnen beschuldigen. In het begin dezer eeuw waren er veel mensen tegen inenting: er was ook veel narigheid door. Kan men inenting en toediening van fluoride in leidingwater met elkaar verge lijken? Het een is zuiver persoonlijk en geschiedt door en onder toezicht van een arts. Het ander is een drankje dat in het leidingwater gestort wordt, waarbij niet gecontroleerd wordt hoeveel ieder inneemt Dan komen ten laatste de rechten van het kind aan de orde en daar staat dat het in strijd is met die rechten als men fluoride- ting nalaat. Als fluoridering noodzakelijk k, moet het onder toezicht blijven, dan weten hy en de ouders hoe het kind erop reageert. Dat is naar mijn mening in overeenstemming met de rechten van het kind. Het heeft nog andere dingen in hoofd en lichaam dan tanden en kiezen. MEVROUW V. D. VELDE, Haarlem. De Gemeenteraad van Heemstede be staat uit mensen, die zich met opoffering van veel vrije tijd beschikbaar stellen voor onze belangen. Ze vonden zichzelf daarvoor geschikt en dat vonden wij ook, want we hebben ze verkozen en we vertrouwen en weten zeker, dat ze allen hun werk als gemeenteraadslid naar eer, geweten en weten zo goed mogelijk trach ten te verrichten. Zo vond de meerderheid van de Raad het nodig ons drinkwater te laten fluorideren. Van de gevolgen van deze medische ingreep wisten ze net zo veel of zo weinig als de andere Heemste denaren. Alleen het raadslid-tandarts wist als vakman, dat het goed voor het gebit was Ze hebben ongetwijfeld hun best gedaan zich zo goed mogelijk op de hoog te te stellen en zo kwamen ze tot het besluit, dat we in Heemstede van de wieg tot het graf fluor moeten slikken via het drinkwater. Dat is wel een ingrijpende maatregel, want we bestaan voor het grootste deel uit water en dat moet steeds ververst worden. Dat weten we vanaf onze eerste natte luier. Men kwam niet op het idee van fluoridetabletten. Nee, met één groots gebaar, allemaal levenslang fluor. Geen halve maatregelen! Maar de noodgedwongen waterklanten, ik herhaal - we bestaan voor het grootste deel uit water - zijn verontrust over bijwerkingen van fluor. Frankrijk en West-Duitsland verbieden de invoer van met gefluori deerd water toebereide levensmiddelen. Zweden verbiedt na proefnemingen de fluoridering van het drinkwater. Mevr. M.E C. Asselbergs, arts in Rumpt en dok ter R. Asselbergs in Wageningen bestrij den op medische gronden de conclusies van de Gezondheidsraad, waarop minister Stuvt zich beroept om niets te doen tegen de fluoridering. Zelfs de grote fluoride- progapandist dokter IJ.J. van der Meulen vindt, dat bij kinderen beneden het acht ste levensjaar enige voorzichtigheid nood zakelijk is en dat het een zeer verstandige maatrekel is om in warme zomermaanden de fluoridering van het water tijdelijk te staken. De noodoplossing van enkele tap punten drinkbaar drinkwater voor be zwaarden is onvoldoende, want die houdt geen rekening met gehandicapten en be jaarden zonder auto en is daardoor on doordacht te noemen. Het is jammer, dat de gemeenteraad van Heemstede nog niet op het idee kwam de bezwaarden gerust te stellen. Waarom laat men geen her nieuwd onderzoek instellen? Waarom laat men alle ingezonden stukken in de kran ten onweerlegd? De mensen zijn toch bang op den duur vergiftigd te worden. Het is toch eigenlijk onvoorstelbaar, dat men als overheid, zijn volwassen mede burgers dwingt tegen hun wil voortdu rend fluor in te nemen? Wat kunnen goede, brave mensen, als ze tot gemeente bestuurder zijn gekozen, tot onbegrijpelij ke maatregelen komen. Daar ik niet twij fel aan de goede bedoelingen van ons gemeentebestuur, hoop ik wel, dat de verontrusten in Heemstede spoedig van geruststellende maatregelen zullen horen. Dan kunnen we weer zonder angst het nodige water tot ons nemen. E. van Zoest, Heemstede. 2! CS JA SI 97l 8El Oil Ll\ EZ £1 8 e

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11