Algemene Rekenkamer legt onthutsend verslag op tafel CONTROLE BESTEDINGEN ONVOLDOENDE Alfrink nog deze maand naar Rome Schade 4 miljoen bij brand in lakfabriek Staat krijgt meer geld uit aardgas Kapers van vliegtuig capituleren lac.warnïng SALT-verdrag Sikkens gespaard voor ramp Pater Reuten gaat trouwen Oliemassa op de kust van Zuid-Beveland De Zeeuw in ongenade bij KVP-fractie nog vandaag Ondertekening „Ministeries rommelen maar aan” In 1973 minder dienstplichtigen Haarlem AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER Binnenkort gesprek over parkeren achter station See a u morris j|| before you buy I VRIJDAG 26 MEI 1972 62e JAARGANG NUMMER 169 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan. Praten over Roermond (Van onze correspondent) Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijk* E. Honing UST - IJMUIDEN 2 3 3 9 11 13 15 13 17 19 19 Uitgave Grafische Bedrijven Damlate N V. Kantoor Lange Nieuwstraat 427. IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel 15389, na kantoortijd tel 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur teL 10519. Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel.020-223596 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurmaa H. van Looij, onderdirecteur Onbestendig (Van onze correspondent) SITTARD „Kardinaal Alfrink gaat eind deze maand met uitgebrei de documentatie over de gebeurte nissen van de laatste maanden naar Rome. Bovendien is dr. Marga Klom- pé naar Rome vertrokken om daar een gesprek te hebben met kardinaal Benelli”. Dit verklaarde gisteravond pater Fons Kanters (MCS) uit Sit- tard, tijdens een openbare bijeen komst van de stuurgroep westelijke mijnstreek van „Open Kerk” in deze gemeente. DEN HAAG Er zijn bij de diverse ministeries ook in 1971 weer tienduizenden guldens teveel uitgegeven. Dat constateert de Al gemene Rekenkamer in haar van daag verschenen jaarverslag. Zij heeft het vooral gemunt op De fensie, CRM en Onderwijs. Boven dien is zij nog met minister De Brauw in de clinch over de bijver diensten van auteur prof. dr. Lou de Jong, die vele tienduizenden guldens incasseert voor zijn best seller „De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog”. IJmuider Courant FVtfVVVVVVVVVVVVVVVVtfVVVVVlAnfVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVtn/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVlfVVVVVW Godfried Bomans: (Zie verder pag. 2) (Zie verder pagina 2). (Van een onzer verslaggevers) ’s MAANDAGS GESLOTEN toe KNMI het Langdurige huwelijken zijn bij na altijd vrouwelijke prestaties. Men zei dit na een gesprek met presi dent Nixon. „Het lijkt erop dat alle princi piële zaken nu zijn geregeld”, aldus een woordvoerder. bedragen zijn gebruikt om tekorten op andere punten te dekken. De Rekenka mer adviseert leegstaande schoolgebou wen weert te gaan gebruiken. „Wellicht wordenze dan niet door baldadigheid vernield”. EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 31 15 82 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug HANDGESMEDE EKSKLUSIEVE SIERADEN VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 Dameskapsalon LANGE NIEUWSTR. 181 9 MOSKOU (AP) Van Ameri kaanse zijde is meegedeeld dat door een nieuwe ontwikkeling de moge lijkheid bestaat dat er vandaag toch te Moskou een SALT-overeenkomst tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten zal worden onder tekend. Uitgebrelde sortering dames-, heren- en kinder-, suède-, nappa-en i lamsvachtjassen. Dames- en heren-, suède- en nappa pantalons. Pigskins sports-coats de bodemschatten bij Slochteren botweg voor het blok te zetten. Zij mochten de gasprijs verhogen, maar dan zou 85 per cent van die verhoging naar de staat gaan. Als de maatschappijen daar niet mee akkoord wilden gaan, moest er een plafond blijven voor de gasprijzen. Dat was iets waar deze maatschappijen niets voor voelden. Ze wilden de gasprijs kop pelen aan de olieprijs. Minister Langman heeft er bijzonder veel moeite voor moeten doen om de olie maatschappijen op de knieën te krijgen. Ze waren wel te porren voor een verho ging van de gasprijs, maar ze voelden er bitter weinig voor om een nóg groter percentage van de winst uit handen te geven. Zij waren bang voor het effect op de olieleverende landen in het Midden oosten, die hun eisen dan ook zouden verhogen. De minister heeft de nieuwe voorwaar den erdoor gekregen door de winners van leerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Schrijvende lezers Medische diensten Puzzel Toerisme Radio en tv Strips Kunst Economie Beurs Sport 21, 23 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s SASSENHEIM De Sikkens Lakfabrieken zijn donderdagavond voor een grote ramp gespaard gebleven. Een felle uitslaande brand, die twee noodopslaggebouwen in de as legde, bedreigde het vorig jaar gereed gekomen magazijn, waar verreweg het grootste deel van de voorraad ligt. 1971 een brief aan de minister. Een jaar later kreeg zij antwoord van mi nister De Brauw, die verklaart „de brief van maart 1971 nog niet te kun nen beantwoorden wegens nieuwe en onvoorziene ontwikelingen”. De Rekenkamer heeft ook kritiek op het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, dat in 1970 aan 1900 instellingen 254 miljoen subsidie verleende. Controle op debe- steding daarvan is onvoldoende en in BLANTYRE (Malawi), (AP). Na een schietpartij zijn de twee kapers van het Zuidafrikaanse verkeersvliegtuig vanmor gen vroeg in handen der Malawische auto riteiten gevallen. in/vvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvwvvvvvvvvwvvvvvvvvvwvvvvvvvvwvwvvvvvwvwvvvt^^ In 1971 werden 1500 nieuwt parkeer plaatsen aangelegd. Bij een aantal grotere stations bestaat de mogelijkheid tegen be taling de auto te parkeren. Hiervan wordt nog weinig gebruikgemaakt. Wij streven ernaar, zegt de NS-directie verder, op de spoorlijnen in de grote agglomeraties treindiensten aan te bieden, die voor een goed lokaal vervoer kunnen zorgen. Zo zal in 1974 in de Haagse agglomeratie een kwartiersstopdienst wor den geboden op de „oude lijn” (het baan vak Amsterdam - Den Haag - Rotterdam) met stopplaatsen te Leiden, Leiden 5 mei- laan, Voorschoten, Mariahoeve, Laan van N.O. Indië, Den Haag HS, Moerwijk, Rijs wijk, Delft en Delft-Zuid. (Zie verder pagina 9). GRONINGEN Het Groningse aardgas gaat de staat nog meer op leveren dan tot nu toe al het geval was. Minister Langman van Economi sche Zaken heeft van de oliemaatschappijen, die in de Gasunie samen werken, gedaan gekregen dat de staat 85 percent krijgt van de komende verhogingen van de gasprijs. In de aanvankelijke contracten is bepaald dat ruim 70 percent van de gasopbrengst voor de schatkist is. In die contracten was eveneens bepaald dat er een maximum-prijs was voor het gas, na melijk 70,52 per ton. Vorig jaar is dat plafond al weggevallen. Binnen vier jaar werd Sikkens op nieuw door een felle brand geteis terd: schade vier miljoen; zes miljoen minder dan in 1968. De staat krijgt nu van elk miljoen meeropbrengst 8,5 ton. veel gevallen wordt niet onderzocht of de gegevens wel juist zijn op grond waarvan de subsidie wordt toegekend. De Rekenkamer wijst er op dat van de 30 gesubsidieerde Nederlandse speelfilms er 26financieel zijn mislukt, zodat terugbetaling van de bijdragen uit de opbrengst der vertoningen on mogelijk was. De Rekenkamer heeft ook kritiek op het feit dat de drukkosten van het jaarverslag van de Raad voor de Kunst van ƒ2600 tot ƒ27.000 waren gestegen. De gelden, door het ministerie van Onderwijs voor scholenbouw toege kend, worden daarvoor in belangrijke mate niet besteed, constateert de Re kenkamer: in 1969 van de 280 miljoen 119 miljoen, in 1970 van de 365 miljoen 221 miljoen en in 1971 van de 411 miljoen 264 miljoen. De overgebleven grote rookkolom, die tot in Utrecht was te zien, grote publieke belangstelling. Al voor via radio en TV melding van het gebeuren was gemaakt, ontstonden op de rijksweg Amsterdam-Den Haag, die vlak langs de Sikkens-fabrieken leidt, lange files. De chaos werd nog groter, toen de politie een deel van deze weg afsloot ten behoeve van brandweer en politie. De omleidingen via de secundaire wegen wa ren de oorzaak van kilometers lange files. De brand heeft geen invloed op de productie en de aflevering. De vlammen laaiden nog hoog op, terwijl de nacht ploeg aan het werk ging. Door de inscha keling van zusterbedrijven zal ook geen vertraging in de aflevering ontstaan. honorarium van vijf percent van de bruto-opbrengst van de boekverkoop kreeg. Zij wees de toenmalige minister van Binnelandse Zaken, mr. Beernink, erop, dat prof. De Jong als rijksambte- naar de voorbereiding en samenstelling van het wetenschappelijk werk in ambtelijke functie en in opdracht van de toenmalige minister van Onderwijs verrichtte als direkteur van het Rijks- instituut voor Oorlogsdocumentatie. De Rekenkamer vindt nog steeds, dat de vijf-percents verdienste ten goede moet komen aan het ministerie van Onderwijs, omdqt prof. De Jong van 1955 tot 1968 een jaarlijkse vergoeding van viermaal het maandsalaris kreeg, Tweede Wereldoorlog”. !n st?at werd ges‘eld een buitengewoon hoogleraarschap te aanvaarden en na De Rekenkamer is enkele jaren gele- 1968 na het vervallen van de jaarver- den al in de pen geklommen, toen goeding) een hogere rang kreeg. De bleek, dat prof. De Jong een schrijvers- Rekenkamer schreef hierover in maart 1 ^WVVVVVVVVVVVVVVVVWVlVVVA*VVVVVVVVVVVVVVVVVinfVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV< (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen gaan dit jaar en in 1973 het aantal parkeerplaatsen bij de stations ten gerieve van de reizigers met 3000 uitbreiden. Dit zegt de spoorwegdirectie in een brief aan de vaste Tweede-Kamercommissie naar aanleiding van kritiek op de spoorwegen onder meer van de Consumentenbond. Binnen enkele weken zal de NS met belanghebbenden praten over de parkeer- mogelijkheid op het Kennemerplein ach ter het station in Haarlem. Zoals bekend is, is dit terrein afgesloten voor particulie re auto's. Er parkeren doorgaans slechts enkele NZH-bussen. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Uit bezuinigingsover- wegingen wil minister De Koster in 1973 enkele duizenden dienstplichtigen minder oproepen. Dat plan moet nog in de begro ting voor 1973 worden vewerkt. Veel meer geld denkt het ministerie te besparen door structuurverbeterende maatregelen. De bewindslieden van De fensie werken hard aan een politieke beleidsvertaling van de voorstellen die de commissie-Van Rijckevorsel heeft gedaan. (onze parlementsredactie) DEN HAA.G K.V.P.-voorzitter dr. De Zeeuw is opnieuw in conflict gekomen met de Tweede Kamer-fractie van zijn partij, omdat hij woensdag zonder overleg een politiek gesprek heeft gevoerd met de voorzitter van de Partij van de Arbeid, André van der Louw. K.V.P.-fractieleider mr. Andriessen is met dit gesprek „weinig gelukkig”. Het onderhoud krijgt volgens hem bijzondere politieke betekenis, omdat het kabinet- Biesheuvel volop in de uiterst moeilijke begrotingsbesprekingen voor volgend jaar zit. Was hij De Zeeuw geweest, dan had hij met het gesprek gewacht. De partijtop van de K.V.P. zal maandag met De Zeeuw over de ontmoeting praten. „Een knap spelletje van André van der Louw, waar De Zeeuw is ingetippeld”, aldus iemand uit de fractie. Ook A.R.P.- voorzitter dr. Veerman blijkt met het gesprek niet bijster te zijn ingenomen. VLISSINGEN. De 84 ton stookolie, die de schipper van de 333 ton metende Belgische tanker „Hugo” dinsdagmiddag in het Nauw van Bath op de Westerschelde overboord heeft gepompt, is door de zuid- westerstorm naar de kust van Zuid-Beve- land gedreven. De schorren en de dijkglooiingen bij de Zimmermanspolder zijn bedekt met een laag olieè De vraag doet zich nu voor wie de kust moet zuiveren van olie. De dijken op die plaats zijn gedeeltelijk in beheer bij het waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland, sommige delen van de schorren zijn particulier bezit en over het overige gebied voert rijkswaterstaat de supervisie. Rijkswaterstaat kan voorlopig weinig doen aan de oliebrij. De muren van dit nieuwe magazijn, opgetrokken nadat in 1968 het oude com plex door vuur werd verwoest (schade tien miljoen), voelden bij het begin van de brand al warm aan, toen de eerste van veertien brandweerkorpsen de strijd tegen de vuurzee aanbond. Slechts met grote moeite heeft men weten te voorkomen, dat het nieuwe magazijn ook in vlammen opging. Zou dat niet zijn gelukt, dan had een „miljoenenramp” h^t gevolg geweest, deelde debrandweer mee. Nu blijft de schade beperkt tot vier miljoen gulden. Evenals bij de brand in 1968 trok de AMSTERDAM. Pater Joos Reuten, een van de voormannen in Septuagint gaat binnenkort trouwen. Hij volgt daar mee het voorbeeld van zijn in de IJmond wonende geestverwant Jan Ruijter. Een man als Huub Oosterhuis ging hem al eerder voor. Pater Reuten zal zich terugtrekken als pastor uit de Salvator-parochie in Am- sterdam-Nieuwendam. Hij wil, zo zegt hij, niet persoonlijk oorzaak zijn „van een duidelijke verdeeldheid in onze parochie, die door een gedwongen „neen” van onze bisschop zeker ontstaat”. Wel hoopt hij nog een taak in het pastorale team te kunnen krijgen. Verwachting van zaterdagavond Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust en op het Ijsselmeer eerst nog stormachtige wind uit zuid west tot west. Minimumtem peraturen omstreeks 8 graden. Maxima morgen van 13 gra den aan zee tot 17 graden in het oosten en zuiden van het land. De Rekenkamer wil een doeltref fender controle op het ouderlijk inko men van studenten die een studietoela ge ontvangen. Zij heeft er bezwaar tegen dat volledig gesalarieerde inspec teurs bij het (verdwijnende) middel baar onderwijs belangrijke bijverdien sten overhouden als gecommitteerde bij de examens. In 1970 is daarvoor aan 22 inspecteurs voor duizend dagen ongeveer 51.000 betaald. Daarbij was één declaratie van 9.000 over 144 dagen en één van ƒ8.800 voor 152 dagen De politie riep op het vliegveld van Blantyre de kapers op zich over te geven. Toen er niets gebeurde opende men het vuur. Daarop vluchtten zij de Boeing 727 uit. De éne werd gewond, de tweede gaf zich over. Vermoedelijk waren zij bang, dat de kogels de dynamietlading zouden treffen, die zij aan boord hadden gebracht. De kapers zijn gevangen gezet. Men gelooft dat het Libanezen zijn. De een was Foead Aboe Kamil, die voor dat hij in 1970 naai Libanon terugkeerde, vijf of zes jaar in Zuid-Afrika had gewoond. De naam van de tweede man luidde A. Yaghi. Pater Kanters was er niet van op de hoogte of dr. Klompé als lid van de Pauselijke Commissie voor de Vrede zal spreken en als zodanig reeds heeft be raadslaagd met kardinaal Benelli, die lid is van de congregatie van bisschoppen en bij de benoeming van bisschoppen is betrokken. Tijdens dezelfde vergadering in Sittard tekende de overgrote meerderheid van de aanwezigen - ongeveer 70 - een lijst als adhesiebetuiging aan de personen, die van start gingen met de actie „Open Brief”. Op de vraag: „Wat doet „Open Kerk” als Rome achter Gijsen staat?”, werd onder meer geantwoord: „Dan zullen wij een zeer belangrijke beslissing moeten ne men”. Een van de leden van de stuurgroep westelijke mijnstreek van „Open Kerk” vreest dat een ernstig conflict in de Katholieke Kerk niet lang meer op zich zal laten wachten. „Iedere aanwezige in deze zaal is eigenlijk dezelfde mening toegedaan, maar niemand durft het te zeggen”, aldus het lid van de stuurgroep. De Rekenkamer is enkele jaren gele den al in de pen geklommen, toen bleek, dat prof. De Jong een schrijvers-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1