Rotterdamse beroepsrenner in financiële zorgen na ernstige val Groningen in BR A VENBOER NIET WAT HET MOET WORDEN’ Met voetbalinterland Duitsland-Rusland Olympisch Stadion München officieel geopend vanavond Spaanse politie en Schotse supporters zorgden voor verbijsterende taferelen Fuente sterk in Italië „IK WEET NOG Valse kaarten Europa-cup irvw Steevens weg bij Goudsmit-Hoff Dammers wonnen van Russen Independiente mogelijk tegen Inter of Ajax 21 F. 20 VRIJDAG 26 MEI 1972 Steun Toekomst T ragisch Sé? I Pt yvf a - 57 -er ilMWr Illi»-1II VVVVVVVVVVVVV>AAAA/VVVVVyAAA*VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV>A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV'V'>%r%^r^ V WWWX/WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVIA/WWWW (Van onze sportredactie) om ROB KAT. WVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWW (Van onze sportredactie) kunnen het moesten HANS ROMBOUTS IWWWVWWMUVUWWWWtAAAAAA/KAAIKAAAA/WWVlAAAAAAAAJ die De Argentijnse toeschouwers kregen daar na weinig gelegenheid in een nog betere stemming te komen op de vooravond van de nationale onafhankelijkheidsdag. van van van Universitario Lima, de eerste ploeg van de Zuidamerikaanse westkust die de eind strijd haalde, bevond zich voortdurend in de greep van de Argentijnen, die al in de zesde minuut een voorsprong namen. Uit een voorzet van rechts scoorde Maglioni. ROTTERDAM. Het Nederlands dam- team heeft donderdag in Rotterdam voor het eerst in de geschiedenis gewonnen van de Sovjet-Unie. De eindstand was 8-6. Deze wedstrijd was de eerste van de zesde serie ontmoetingen tussen beide lan den. Er volgen nu nog drie wedstrijden in Rotterdam. Het duidelijkst echter was het wange drag van de Schotten in Barcelona zelf, waar de grootste groep van de ongeveer 25000 supporters was geconcentreerd. In Wat de toekomst voor Wim Bravenboer zal brengen is nog in duister gehuld. „Ik heb wel leuke reacties gehad. Meneer Breukink van Gazelle belde mij laatst op en zei, Wim als we iets voor je kunnen doen, geef je maar een seintje. Ik hoop echter wel iets in de sport te gaan doen, want dat is nog steeds mijn lust en mijn leven. Misschien ga ik wel samen met Charles Ruys wedstrijden organiseren of zo.” John Mains, de burgemeester van Glas gow, die overigens de wedstrijd niet bij woonde, was het niet met zijn stadgeno ten in Barcelona eens. Donderdag ver klaarde hij tegenover de pers, dat de supporters zich schandalig hadden gedra gen”. Het is erg dat mensen zo t ekeer gaan en een eerbiedwaardige club in dis krediet brengen”. Mains was van mening dat inderdaad, zoals de Russen hadden beweerd, een groot gedeelte van de sup porters dronken was geweest. „Drank is goedkoop in Spanje. Vooral de jongeren slaan los als zij ver van huis zijn en drinken dan veel meer dan goed voor hen is”. BUENOS AIRES. Independiente reeds eerder winnaar van het toernooi om de Copa Libertadores de America in 1964 en 1965, heeft betrekkelijk weinig moeite gehad het recht te verwerven tegen Ajaj of Internazionale te spelen. Wim Bravenboer tot slot: „Als ik maar niet zo afhankelijk van iedereen moet zijn. Als dat ene oog weer wat beter is, kan ik tenminste zelf auto rijden en wat andere dingen gaan doen. Dat zou al een flinke stap in de goede richting zijn.” Waar de Schotten waren geweest aan de Costa Brava waren winkelruiten ver brijzeld en auto’s gekanteld. In Lloret del Mar werden elf Schotten gearresteerd na dat zij verwoestingen hadden aangericht. In Callela gebeurde hetzelfde, hetgeen de arrestatie van veertien Britten tot gevolg had. Negentig supporters van de Rangers moesten in een andere badplaats, Mataro, uit hun hotel worden verwijderd nadat zij amok hadden gemaakt. De eigenaar van hotel Castel Demata vertelde dat hij der gelijke gasten nooit meer binnen zijn muten wilde hebben. „Zij hebben opzette lijk de eigendommen van anderen bescha digd, er is gestolen, het personeel van het hotel en andere gasten zijn beledigd” KLAASWAAL Hoe betrekkeRjk toch alles is in het leven en hoe vergankeljjk ook sportroem is, wordt nog eens keihard aangetoond als men terugdenkt aan de vreselijke val die de Rotterdamse beroepsrenner Wim Bravenboer op 1 maart maakte in de zesdaagse van Groningen. Door een valpartij met vreselijke gevolgen, zag de 25-jarige Rotterdammer zijn zo prachtig begonnen wielercarrière abrupt afgebroken. De „Bever”, zoals hjj in wielerkringen wordt genoemd, zal door de gevolgen van die fatale val nooit meer kunnen fietsen. Bravenboer raakte namelijk voor driekwart het gezichtsvermogen kwijt en hoewel er nog enige hoop is, dat zijn rechteroog wat beter zal worden, moet fietsen uitgesloten worden geacht. BARCELONA Het succes Glasgow Rangers in de finale Europa-cup II heeft een spoor vernielingen veroorzaakt in en om Barcelona. De Schotse supporters hehben niet alleen voor tienduizen den guldens vernield in het stadion, maar onder meer de vijf koffieka mers kort en klein werden geslagen, waar onder meer de vijf koffieka- Catalaanse hoofdstad onvoorstelbare verwoestingen aangericht. Wim Bravenboer in de bloemen na zijn eerste en enige overwinning bij de beroepsrenners in de Ronde van Kortenhoef. MAASTRICHT. Harry Steevens, aan het begin van het seizoen voor drie maan den gecontracteerd door Kees Pellenaars voor de ploeg van Goudsmit-Hoff, heeft van Pellenaars geen verlenging van zijn contract gekregen. Steevens, die op 20 april in Luik-Bastenaken-Luik een zware val maakte, heeft daardoor een praktisch verloren voorseizoen gehad. Steevens zal de rest van dit jaar r ijden voor Van Cauter-Magniflex-De Gribaldy, een ploeg die onder leiding staat van Lomme Dries sens. MÜNCHEN. Terwijl linkse stu denten met rode vaandels zich in het centrum van München gereedmaakten voor een demonstratie tegen de nieuwe wet op het universitair onderwijs in Beieren blies de politiekapel van München zich enkele kilometers ver der de aderen uit het lüf in het gloed nieuwe Olympisch stadion. De Bundes- wehr had donderdagmiddag zijn stoot troepeneenheid ingezet om toch maar op tijd een plankier gereed te hebben waarop de Münchener Polizisten hun partijtje konden blazen ter voorberei ding op het inwijdingsritueel van de Olympische sporttempel waar vrijdag avond het bewierookte Duitse voetbal elftal een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen de Russen. De Rotterdamse politie heeft deze week in een café in de wijk Katendrecht honderd vdlase toegangskaartjes voor de wedstrijd Ajax tegen Internazionale Milan, die woensdagavond in het Feyenoord Stadion wordt gespeeld, in beslag genomen. Op de foto enkele van de in beslag genomen kaarten. /VWIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAM Gustav Widerkehr, de Zwitserse voor zitter van de Europese Voetbal Unie, heeft inmiddels verklaard dat de UEFA het protest van Dynamo Moskou, naar aanleiding van de ongeregeldheden tijdens en voor de finale van het Europese beker toernooi voor bekerwinnaars in behande ling zal nemen, wanneer de Russen hun beklag binnen 48 uur schriftelijk indie nen. De Russische ploeg voelde zich sterk benadeeld door de herhaalde invasies van dronken Schotse supporters op het speel veld. Coach Basjkov stelde dat zijn spe lers daardoor doodsbang waren en niet in staat bleken hun normale spel te spelen. Bovendien zei hij dat al voor de wedstrijd Szabo door een fles aan het hoofd was getroffen. Hij trok onmiddellijk een ver gelijking met de eerste wedstrijd tussen Borussia Mönchen-Gladbach en Internazi- sponsor Wybert ontvang, kunnen we de eindjes nog net aan elkaar knopen. Wat het echter aan het einde van het jaar gaat worden, is moeilijk te voorspellen.” auto toch ook niet langs de kant om lopend verder te gaan.” Wim Bravenboer, tijdens de wedstrijden altijd een vrolijke en sympathieke tegen stander, zal alleen nog als toeschouwer bij koersen aanwezig zijn. „Met Charles Ruys, die ook in Klaaswaal woont, ga ik nu regelmatig naar wedstrijden kijken. We dollen een beetje met de andere jongens, want als men mij vraagt hoe het is, zeg ik steevast, ik heb net mijn startnummer gehaald. Gekheid natuurlijk, want fietsen is er niet meer bij. Maai de uurtjes met Charles maken dat de dagen wat korter duren. Lezen hou ik niet lang vol en ook met andere dingen moet ik rustig aan doen. Verder ga ik een beetje met de hond wandelen en met de kleine spelen.” Independiente bleef weliswaar beter voetballen, maar zette niet alles op alles om de voorsprong te vergroten. De ploeg leek tevreden met de stand van 1-0. Ruim een kwartier na rust scoorde Maglioni echter het tweede doelpunt nadat Pastori- za hem de bal vlekkeloos voor de voeten l.ad gekopt. Pas elf minuten voor tijd bracht Rojos de achterstand terug tot 1-2 na een doelworsteling. Universitaire pro beerde in een wanhoopsoffensief nog de gelijkmaker op het bord te brengen, maar Independiente behield zijn greep op de wedstrijd en beëindigde de dertiende fina le van het toernooi om de Zuidameri kaanse beker met koel verdedigend voet bal. het stadion bond de politie, na afloop van het voetbalduel de strijd aan met d e wapenstok tegen de supporters, die als strijdmiddelen niet alleen lege flessen, maar ook stukken hout, losgerukt van de tribunes gebruikten. In Barcelona heeft de chaos tot in de ochtend geduurd. Supporters van de Glasgow Rangers hebben donderdag met grote stelligheid verklaard dat de „knuppelgrage” Spaanse politie het geweld na afloop van de EC- finale had ontketend. „Als zij geen charge hadden uitgevoerd zou er niets zijn ge beurd”, zei een van de 25.000 fans, die donderdag terug vlogen naar Glasgow. „Ik zag een van de politieagenten met e en getrokken revolver lopen”. Een andere fan, Donald Fraser, vertelde: „Ik zag een agent zijn pistool tevoorschijn halen. Hij liet zich op een knie zakken in schiethou- ding, maar werd toen door een Schot met een fles in het gezicht geslagen”. Een politiesergeant uit Glasgow, noemde zijn Spaanse collega’s een weerzinwekkend stelletje lafaards. „Zij wisten dat de sup porters het veld op zouden gaan alles wees daarop maar namen geen enkele voorzorgsmaatregel. Sommigen van hen lieten de fans op de grasmat toe, alleen maar om anderen de kans te geven de Schotten naar de lijn terug te knuppelen”. Ongeveer honderd Schotten en 35 politie agenten raakten gewond na afloop van de wedstrijd Glasgow RangersDynamo Moskou, toen de jubelende Schotse sup porters op het veld „hun” overwinning wilden vieren. Tragische bijzonderheid is, dat Braven boer in het voorjaar van 1971 nauw betrokken was bij het dodelijke ongeval dat Jempi Monseré overkwam. De Belgi sche wereldkampioen knalde toen tegen een auto en overleed ter plaatse tijdens een wielerwedstrijd in het plaatsje Retie. Bravenboer: „Ik reed een half minuutje achter Monseré en was er als één van de eersten bij. Ik heb toen nog mijn hand op zijn borst gelegd om zijn hart te masse ren, maar hij was al dood. Het was verschrikkelijk, want er was helemaal niets aan hem te zien. Hij was net een goud haantje, hij had helemaal geen ver wondingen. Toen echter later de lijk schouwing werd gehouden, kwam uit, dat hij ieder botje in zijn lichaam had gebro ken. Met de andere Flandria-jongens heb ben we er toen over gesproken en ik liep met de gedachte, zal ik ook maar stoppen met wielrennen. Maar twee dagen later begin je toch weer. Want altijd denk je, mij zal zoiets niet overkomen. Met een automobilist is het toch ook hetzelfde. Als hij getuige is van een ongeluk zet hij zijn Door zijn val is Bravenboer en zijn jonge gezin in een financieel moeilijke situatie terecht gekomen. Weliswaar was hij verzekerd maar de uitkering zal over vier maanden ophouden en dan is het nog lang niet zeker, dat hij zijn oude beroep van stucadoor weer kan opvatten. Bravenboer ziet de toekomst toch nog wel hoopvol tegemoet: „Gelukkig was ik verzekerd, anders was het leed helemaal niet te overzien geweest. Ik heb twee maanden in het ziekenhuis gelegen. Wat denk je wat dat kost. Daar komen dan ook nog de operatiekosten bij en het vervoer van Groningen naar Rotterdam. Veel wielrenners zijn helemaal niet verze kerd. Wij betalen als beroepswielrenners de hoogst mogelijke premie omdat wij in de hoogste gevarenklasse zitten. De uitke ring is weliswaar niet groots, maar teza men met het geld, dat ik van mijn MOTESANO TERME. In de vijfde, alweer zeer lange, etappe (238 km) van de Ronde van Italië is de status quo gehand haafd. Geen van de favorieten voor de eindzege veranderde van positie in het algemeen klassement. Het was de Italiaan Fabrizio Fabbri.die na kort voor de finish samen met Giancarlo Bellini, ploegmaat van Eddy Merckx, te zijn ontsnapt, als eerste in Montesano Terme arriveerde. Hij en Bellini hadden een voorsprong van tien seconden op de grote groep. De volgers van de rennerskaravan gaan er zo langzamerhand rekening mee houden dat de Spanjaard José Manuel Fuente tot het einde toe zijn roze trui zal behoude Fuente rijdt momenteel onbe twistbaar sterk en boezemt allerwegen ontzag in. Bovendien is zijn ploeg, KAS, bijzonder goed georganiseerd en zeker in staat vooralsnog de aanvallen van Merckx ’Molteni’s te pareren. Donderdag heeft de regenboogtruidrager ondervonden hoe sterk het Iberische blok is. Verscheidene malen probeerde hij een demarrage, maar werd telkens in een ommezien teruggehaald. De bond van belastingbetalers vindt: „Dit dak is voortgekomen uit de inspi ratie van de meest verkwistende geest ter wereld”, dat stadion dan vrijdagavond De moeilijke omstandigheden waarin Bravenboer en zijn gezin verkeren, heb ben een aantal wielerliefhebbers ertoe aangezet een comité op te richten om financiële steun te gaan bieden. Plannen bestaan om alle baten van de profronde in Klaaswaal en een wielergala in het sportpaleis Ahoy aan Bravenboer af te staan. Hoe Bravenboer op de beruchte eerste maart ten val is gekomen, zal wel altijd een raadsel blijven. „Ik weet er zelf niets van” zegt de persoon in kwestie, „het schijnt, dat ik met mijn voorwiel in het achterwiel van Tim Mountford ben gere-, den. Ik ben echter op een vreemde ma- „ik was jn begin bang, dat hij als 500 mark hadden we woensdag 10.000 mark in Barcelona kunnen verdienen”. Maier heeft andere dingen aan het hoofd. Hij evenaart vanavond het record van Tilkovsky: 39 keer doelman van het nationale elftal. Tegen de Bel gen (halve finale Europees kampioen schap) passeert hij Tilkovsky. Van die Belgen zit coach Goethals vanavond op de tribune als waarnemer. Trou wens deze wedstrijd staat toch wel in het teken van het Europees kampioen schap. Het zou wel eens kunnen zijn dat de Russen, die donderdag heel charmant vijftien boompjes plantten op de Olympische heuvel, en Duitsers elkaar in de finale terugzien. Vandaar dat bondscoach Helmuth Schön zegt: „Ik geloof niet dat de Russen voor 100 percent zullen spelen en alles laten zien wat ze kunnen”. De Duitsers dro men al weer verder. Per slot van rekening wordt de finale van de we reldkampioenschappen voetbal in München gespeeld. De Münchenaren zelf houden zich bij het belangrijkste feit van deze dag: de opening van het belangrijkste onderdeel van het veelbe sproken Olympisch complex (kosten twee miljard). Als het dak het maar houdt bij de de toejuichingen voor het Duitse elftal. Na die 152 Starfighters moet het dak maar in de lucht blijven. onale, die om dezelfde reden moest wor den overgespeeld. De vertegenwoordigers van Glasgow Rangers wilden geen commentaar geven over de ongeregeldheden. Zij stelden dat het handhaven van de orde op en om het speelveld een taak is van de Europese Voetbal Unie en van de Spaanse politie. De herhaalde bestormingen van het speelveld door Schotse supporters hebben een groot aantal gewonden opgeleverd. De politie van Barcelona maakte bekend dat om twee uur 's nachts de volgende balans kon worden opgemaakt: één toeschouwer overleden .vermoedelijk door een hartaan val, 97 toeschouwers en 8 politieagenten opgenomen i n ziekenhuizen, 51 personen werden voor eerste hulp in ziekenhuizen behandeld. De politieautoriteiten voegden er aan toe dat het grote aantal gewonden veroorzaakt is door botsingen tussen poli tie e n toeschouwers en door gevechten tussen, gewoonlijk met flessen bewapende, supporters onder elkaar. Na afloop van de ongeregeldheden heeft de ordedienst van het stadion ongeveer 2000 lege flessen van het veld verwijderd. Het waren allemaal flessen van merken, die nie’ binnen de muren van het stadion word 'Vocht. De supporters bestormer- net na het eerste doelpunt van F üeis .ui n> de tweede treffer van Dvnanio Moskou. De grootste invasie vond plaats ua afloop, waardoor de litreiking van de h»ke> <>en kwartier moest worden uitgesteld en ten slotte slechts kon plaatsvinden in de kleed kamer van het stadion. Het was donderdag nog een bedrij vigheid van jewelste in het Olympisch domein, waar nijvere straatmakers, bekkenzetters, timmerlieden en dril- boorbedienaars het geluid van de oefe nende politiekapel verre overtroffen. Eén ding is zeker: het stadion met zijn krankzinnig dure kunststofdak (dat slechts 43.000 van de 80.000 toeschou wers een droge plaats garandeert) heeft een slechte akoestiek. Daarente gen zijn het veld, de atletiekaccommo- datie van rekortan en de entourage formidabel (kosten van het olympische dak alleen 165 miljoen mark). Toen architect Behnisch in 1967 zijn revolu tionaire dakplan lanceerde was de be groting 15 miljoen mark. Dat dak der opspraak een gewone Münchener zei ons: „Ik zie liever mijn geld in dit dak zitten dan in de 152 Starfighters die al naar beneden geko men zijn” —heeft al heel wat moei lijkheden veroorzaakt. Zo zei dezelfde rondborstige Münchener: „Je bent vóór of tegen dit Olympische dak, niet voor of tegen de Olympische Spelen”. In dat stadion dan met dat dak sullen vrijdagavond zes Münchense spelers op het kersverse gras (samen stelling 15 percent cynosaurus cristita- tus, 15 percent phleun nodosum en 70 percent poa pratense merion) in het Duitse elftal spelen. Helmuth Schön had graag het zogenaamde Wembley- elftal compleet in het Olympisch stati on opgesteld, maar vleugelflits Sigi Held (wegens promotiekansen niet be schikbaar) en Grabovski (geblesseerd) laten afweten. Bayern München ziet zijn spelers ook niet zo graag vriendschappelijk in het Duitse elftal ronddollen, omdat dat de kampi oenskansen ernstig kan schaden (Bay ern en Schalke staan gelijk), maar men kon er in het Münchense stadion bij de opening niet onderuit. Er was wel een doekje voor het bloeden: Bayern München ontvangt na veel gemok van de club 12.000 mark van de Duitse voetbalbond als een soort schadeloossteling. Bayernvoorzit- ter Wilhelm Neudecker zegt daar over: „Dat is wel een aardig bedragje, maar wat heb je eraan als één van je topspelers geblesseerd raakt, wat je dan het kampioenschap kan kosten”. De heer Neudecker en trainer Udo Lattek kunnen daar misschien nog wat over praten tijdens het banket in het Bayerische Hof, waarvoor ze door de voetbalbond zijn uitgenodigd als, leve ranciers van Beckenbauer, Müller, Mai er, Schwarzenbeck. Dreitner en Höness. Dit zestal vindt trouwens de 500 mark plus onkostenvergoeding dat het de man voor de interland tegen de Russen krijgt ook maar zo-zo. Men dramt bij de Bayern nog steeds door over de uitschakeling voor de Europa cup II door Milan. Schwarzenbeck: „Inplaats van nier gevallen. Mijn voorwiel was in vijf stukken gebroken en ik sloeg voorover met mijn gezicht tegen de baan. Verwon dingen had ik praktisch niet aan mijn lichaam, maar mijn hoofd was er minder goed aan toe. Steeds heb ik hoop gehad nog weer te kunnen fietsen, maar toen ik na vier weken merkte, dat ik nog slechts half door mijn rechteroog kon zien en niets meer door het linkeroog heb ik alles opgegeven. Ik had op dat moment in het hele leven niet veel trek meer, maar toen ik mijn vrouw en zoontje weer zag, besefte ik, dat ik toch door moet in het leven. Dat ik nooit meer zal kunnen fietsen heb ik nu wel geaccepteerd. Alleen verveel ik mij kapot. Als wielrenner heb je een afwisselend leven, nu zit ik maar thuis want ik mag en kan bijna nog niets doen. Ik heb me nooit blind gestaard op de wielersport, maar ik zou er nu toch heel wat voor over hebben om gewoon maar eens een half uurtje te fietsen.” Wim Bravenboer is duidelijk weer be langstellend voor alles wat om hem heen gebeurd. Zijn echtgenote had daar aan vankelijk nog wel wat angst over gehad: levenslustige kerel er onderdoor zou gaan, maar dat is gelukkig niet zo. Hij heeft weer voor veel dingen belangstelling.” 'MMMMNfe **-.♦ w» >lHlW»ll - 3nrtrtfi „uuwihw» ■■'■w*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21