WORDT ANWB KRITISEERT VERKEERSPOLITIEK alimentat ieplicht van ONDERSCHAT” „Bij regeling „VERVUILING RIJNWATER mag schuldvraag niet meetellen” Duitse agenten Waterleidingbedrijven slaan opnieuw alarm: komen om bij Bom van de Rekenkamer Bomalarm in Schip met afvalstoffen nu in Amsterdam Massamoord in Nederlands Gezinsraad in advies aan staatssecretaris: Boeroendi Brussel en Antwerpen achtervolging het afweten Werkgroep moet bewegwijzering uniformeren Veel dreigementen over aanslagen in West-Duitsland Oude schoener liet Britse ex-koning ernstig ziek 3 VRIJDAG 26 MEI 1972 Arbeid van vrouw Apparaat Mogelijk tienduizend mensen omgekomen Amerikaan wilde de oceaan over Niet klakkeloos (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „De verontreiniging van de Rijn wordt nog steeds onder schat, toch is er maar weinig voor nodig om de rivier in een rottende stroom te veranderen. Dat is in 1971 duidelijk gebleken. Nooit was de Rijn zo sterk verontreinigd. Toch zijn vier miljoen mensen in ons land voor hun drinkwater afhankelijk van deze rivier”. Dit schrijft de Rijncommissie Waterleidingbedrijven in haar jaarverslag over 1971. bepaalde stoffen telefonische VVVVVVVWVVVVVVVVl/WVVVVWWWWWWWVWWWWW< van (Van onze Haagse redactie) het De Gezinsraad is verder van mening dat er een deugdelijk apparaat voor de invor- Voor een dergelijke verdeling heeft de Gezinsraad een formule gevonden, waar door het mogelijk is de breuk, die door de Opstelling van een vijfjarenprogram ma om een eind te maken aan het lozen van ongezuiverd afvalwater door steden en industrieën. Hergebruik van aldan niet gereinigd afvalwater. Terugwinning van uit afvalwater. dering van de alimentatie moet komen. Zij verwerpt de gedachte van een verze kering voor onvolledige gezinnen, omdat echtscheiding geen berekenbaar risico is, doch steunt op een vrije wilsbeschikking. Zij stelt dat er een Centraal Innings- en Vereffeningsfonds moet komen, die wan betalers aan kan pakken. De commissie pleit voor: beheerslichaam DEN HAAG De Nederlandse Gezinsraad heeft in een advies aan de staatssecre taris van CRM, mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen, richtlenen opgesteld voor het billijk opleggen en bepalen van de alimentatieplicht bij echtscheiding. De gezinsraad is daarbij uitgegaan van de overweging dat de vraag, wie de schuld van de echtscheiding draagt, niet of nauwelijks mag meetellen in de regeling van de alimentatieverplichting. De 32-jarige Amerikaan Kolagnossi, op reis in Denemarken zag daar het oude zeilschip, kocht het en wilde er mee naar zijn woonplaats Orange in Califomië. Hij monsterde enige bemanningsleden en ver trok. De „Alma” had echter in geen drie jaar water gezien, zodat na het vertrek uit Cuxhaven het hout begon te werken en de machinekamer vol water liep. Toen ook de zeilen onklaar raakten, werd de toestand precair. De schoener, die geen radio aan boord had, werd opgemerkt door de Engelse tanker „Humboldt”, die een lijn overzette en Scheveningen-Radio alarmeerde. De zeven mede-opvarenden van kapi tein Kolagnossi bezwoeren na hun aan komst op Terschelling geen voet meer op het schip te zullen zetten. Maar de kapi tein gaf de moed niet op. „Het schip moet op de helling en ik zal een nieuwe bemanning moeten vinden. Maar de over tocht gaat door,” zei hij. BRUSSEL (AFP). In het Centraal- afrikaanse land Boeroendi (tussen Zaïre en Tanzania) zou zich een massaslachting voltrekken die al van tienduizenden men sen het leven heeft geëist. bedenkingen. In de eerste plaats blijft de regering zich, ondanks het profijtbeginsel op het standpunt stellen, dat het benzine- accijns tot de algemene middelen behoort. Daardoor blijft het grootste deel van de door het wegverkeer opgebrachte lasten al meteen buiten schot. Na gewezen te hebben op de verhoging van de opcenten, het minder geld hebben voor de aanleg van wegen en het effect van de prijsstijging, meent de ANWB, dat dit zich in de toekomst zal manifesteren door een toenemende verkeersonveiligheid en toenemende verliezen door een stroe vere verkeersafwikkeling. DEN HAAG. De ANWB vreest dat de mogelijkheid van het openbaar vervoer om met name de woon-werkverkeersstro- men op te vangen, door de overheid worden overschat. TERSCHELLING. —Een uit 1904 date rende Deense schoener, de „Alma”, die woensdag ten noorden van de Waddenei landen in moeilijkheden raakte, is gistera vond door de reddingboot Charlet de ha ven van Terschelling binnengesleept. Daarmee kwam een einde aan het over moedige plan van vier Amerikanen en vier Duitsers om met de nauwelijks zee waardige driemaster vanuit Cuxhaven naar de Amerikaanse westkust over te steken. Het bezoek dat zijn nicht, koningin Elizabeth van Engeland, aan de voormali ge koning van Engeland op 18 mei bracht, vestigde de aandacht op hem. Een Britse woordvoerder verklaarde toen dat „hij geen bijzonderheden over de toestand van de hertog kon meedelen”. Voor de omgeving van de hertog en de hertogin baart de gezondheidstoestand van de hertog echter zorg. Hij lijdt aan een keelziekte die hem het spreken en slikken moeilijk maakt. drie kinderen van respectievelijk 12, 8 en 5 jaar, waarbij na scheiding de kinderen aan de moeder worden toegewezen. De man zal dan 42,7 percent van zijn inko men mogen behouden en 57,3 percent aan zijn voormalige echtgenote moeten af staan. De heer J. Clij van hinderwetafdeling van de gemeente Amsterdam zei gisteren het schip het liefst op een vaste plaats te willen hebben, omdat anders de controle op het mogelijk illegaal lossen der lading aanzienlijk wordt bemoeilijkt. De eigenaar van de lading, de in Krinmpen a. d. IJssel gevestigde expolitatiemaatschappij Krim pen NV, had de heer Clij reeds een opslagtank voorgesteld, maar die bleek ongeschikt. Het hoofd van de hinderwet afdeling zei dat de lading van de „Delta 7” geen gevaars- of giftigheidsaspecten van bijzondere aard of omvang heeft. Het systeem, aldus de ANWB in zijn jaarverslag over 1971, moet zowel binnen als buiten de bebouwde kom kunnen wor den toegepast en moet voorzien in een optimale integratie in de bewegwijzering op de verschillende typen wegen zowel binnen als buiten de bebouwde kom. In een tweede adviesrapport aan de staatssecretaris over de economische waarde van het voeren van een gezins huishouding komt de Gezinsraad tot de conclusie dat de waarde van de arbeid die de vrouw in haar gezin verricht, ligt tussen de 8.000 en 23.000 gulden. Daarbij is uitgegaan van de kennis en verantwoor delijkheid die de verschillende huishoude lijke taken vereisen. Supernova. Aan het Hale-observatorium in Pasadena is op 13 mei een supernova ontdekt die helderder is en dichter bij de aarde staat dan alle supernova’s die de laatste 35 jaar zijn waargenomen. Heroïnevangsth. Elf pond Heroïne ter waarde van vier miljoen dollar op de Amerikaanse zwarte markt is op het internationale vliegveld van Seattle in oosterse relief-schilderij en gevonden. De schilderijen werden aangetroffen in een toestel, dat afkomstig was uit Beiroet. (Van een speciale medewerker) De jaarverslagen van de Algemene Re kenkamer zijn meestal machtig interes sant, omdat men daarin bij wijze van „rondvlucht” een samenvattend beeld krijgt van de financiële bewegingen der overheid en de bestedingspolitiek der de partementen. Verder boeien deze jaarver slagen meestal door een sterk gedetail leerd, consciëntieus overzicht van het ge dragspatroon der ministeries, waarbij de roede nooit wordt gespaard. Er gaan namelijk altijd overheidsgelden over de balk, meestal per ongeluk, vaak door onvoldoende controle en soms door veronachtzaming van de geldende normen. Dat is een verschijnsel waarover zich niemand ooit bijzonder ongerust gemaakt heeft, al neemt het euvel in een enkel geval wel eens de schijn van grove ver spilling aan. De Rekenkamer signaleert die gevallen en de openheid van deze boekencontrole geeft de waarborg dat de verantwoordelijken zich de straffende vinger zullen blijven herinneren voor een volgende keer. HEIDELBERG (AFP en DPA). De politie in de Westduitse stad Heidelberg heeft na een bom-alarm het station ont ruimd. Meegedeeld werd, dat het hoofd bureau onophoudelijk door onbekenden wordt opgebied met de mededeling dat er bommen zijn geplaatst, maar dat het meestal kwalijke grappen blijken te zijn. echtscheiding is teweeg gebracht, naar billijkheid recht te trekken. Daarbij is zij uitgegaan van vroegere berekeningen van de SER, waarin wordt gesteld dat een alleenstaande werkende vrouw, wil zij in overeenkomstige materiële welstand leven als een kinderloos echtpaar, over 75 per cent van het netto inkomen van het echtpaar moet kunnen beschikken. Na het incalculeren van verschillende correcties komt de Gezinsraad tot de con clusie dat bij scheiding de hoogte van het alimentatiebedrag, dat aan de vrouw moet worden uitgekeerd, 41,1 percent van het netto inkomen van de man moet zijn (het aandeel van de vrouw verhoudt zich tot het aandeel van de man als 70:100). Ook in andere plaatsen in de Bondsre publiek is gedreigd met bomaanslagen. In Wiesbaden en in Karlsruhe werd een kazerne uit voorzorg ontruimd. In Keulen betrapte de politie op heterdaad een man die zeker dertig telefonische dreigementen bij brandweer en politie had geuit. De Westduitse politie zoekt in verband met de bloedige bomaanslagen op het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg van woensdag waarbij drie Amerikaanse militairen om het leven kwamen, een vrouw van 25 a 30 jaar. Zij zou in een v i de beide gestolen auto’s hebben geze ten waarmee vermoedelijk de springstof fen naar het Amerikaanse hoofdkwartier werden gebracht. De aanslag in Heidel berg was de ernstigste van de afgelopen weken. Nadrukkelijk wijst de Raad er op dat deze formule niet klakkeloos kan worden toegepast. Als de kinderen bijvoorbeeld studeren, zal de formule moeten worden gecorrigeerd. Volgens de Gezinsraad mag een alleen staande vrouw in vier gevallen recht doen gelden op een volledige alimentatie: als zij door de verzorging van haar kind(eren) niet in staat is te werken, als zij op de dag van de scheiding zwanger is, als zij ten tijde van de echtscheiding invalide is en die invaliditeit reeds drie maanden duurde en als zij op de dag van echt scheiding 40 jaar of ouder is. Tijdelijke alimentatie is voldoende als aangenomen kan worden dat de vrouw binnen een bepaalde tijd in haar eigen levensonderhoud kan voorzien. Niet voor alimentatie komt de vrouw, die gedurende het huwelijks reeds werkte, in aanmer king. Het vastetellen van maximum con centraties voor stoffen die wel geloosd mogen worden. Bouw van zuiveringsinstallaties, die ook chemisch-fysische reiniging mogelijk maken. 'V'^A^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ DEN HAAG. Minister Drees (Ver keer en Waterstaat) heeft besloten een werkgroep in het leven te roepen die aanbevelingen moet doen over een uni form systeem van bewegwijzering en nummering van wegen of routes. Voor de kinderen varieert die verhou ding van 9,4 percent tot 33,8 percent van het aandeel van de man, al naar gelang hun aantal en leeftijd. De Gezinsraad geeft een voorbeeld voor een gezin met De commissie, die bestaat uit de water leidingbedrijven van Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Amsterdam, Noordwest- Branbant en Noord-Holland, doet in haar jaarverslag een aantal aanbevelingen om de kwaliteit van het Rijnwater te verbe teren. De ANWB zegt dit in zijn jaaroverzicht 1971, waarin een beschouwing wordt ge wijd aan de plannen van de regering, neergelegd in de memorie van toelichting op de begroting van verkeer en water staat. Men kan zich volgens de bond verder afvragen of de voortgaande Europese in tegratie het zal toestaan in ons land ten opzichte van de auto een beleid te voeren dat in belangrijke mate afwijkt van de politiek in andere landen. Over het door de regering voorgestane profijtbeginsel zegt de ANWB: „Tegen de wijze, waarop de regering het profijtbe ginsel hanteert ten opzichte van het weg verkeer, heeft de ANWB zeer ernstige HERZOGENRATH. Twee Duitse po- litie-agentenzijn gistermorgen in Herzo genrath om het leven gekomen, toen een kastelein, vermoedelijk opzettelijk, met een snelheid van naar schatting 200 km een politiewagen ramde. Een van de agen ten moet op slag dood geweest zijn, de ander overleed kort na aankomst in het ziekenhuis, evenals de 40-jarige Herzogen- rathse kastelein. Beide agenten namen deel aan een jacht op de kastelein, die in zijn Mercedes met hoge snelheid door de stad raasde. Van het ongeluk heeft niemand iets gezien. Voor zover experts hebben kunnen nagaan moet de wagen van de kastelein „met enorme kracht” schuin van achte ren in de wagen van de agenten gereden zijn. PARIJS (AFP). De mededeling dat er een nieuwe dokter bij de hertog van Windsor is geweest schijnt de al maanden lopende geruchten te bevestigen dat hij ernstig ziek is. In een tijd die juist de overheid noopt tot een pijnlijke zuinigheid in een tijd die juist de overheid het brandmerk van de grootste prijsopdrijver geeft in deze tijd is een jaarverslag van de Rekenka mer waarin dergelijke onthullingen wor de gedaan een extra betreurenswaardige zaak. De ondermijning van het vertrou wen op het financiële vlak is funester dan op welk ander vlak ook. Want men was tot dusver altijd nog bereid die geldhon ger van de overheid te excuseren met begrip voor de enorme uitgaven, die een goed landsbestuur eist. Maar als diezelfde overheid met miljoenen gaat strooien zon der te weten waar ze precies blijven, dan blijft er van dat excuus niet veel meer over. Een van de ontstellendste dingen is nog, dat ook de Rekenkamer zelf met een gebrekkige controlemogelijkheid kampt. Dat wil zeggen: er is misschien nog wel veel méér misgegaan, maar we hebben geen mogelijkheden om het allemaal bij te houden, uit te zoeken en aan te wijzen. De Rekenkamer is een bij uitstek de mocratisch orgaan, dat op het hoofdstuk van de uitgaven een onmisbare dienst bewijst aan het controlerende parlement. Controle, controle en nog eens controle is voor een goed functioneren van het staatsbestel fundamenteel. Het ontbreken van een volledige Rekenkamercontrole opent de weg naar de aan corruptie grenzende achteloosheid met overheidsgel den. Staaltjes daarvan zijn in het laatste jaarverslag van de Rekenkamer volop aanwezig. De verkwisting van defensiegel- den spant de kroon, waaruit te conclude ren valt dat er op dat gebied nog heel wat te besparen zal zijn voordat de wer kelijke paraatheidsgrens wordt aangetast. Het is eerder aan te nemen dat de paraat heidsgrens nu een luxueus lachertje is, en dat een strenge reorganisatie van defen- siediensten onze nationale veiligheid heel wat beter zou dienen dan een alsmaar ophogen van begrotingen zonder duidelij ke nuttigheidseffecten. De Rekenkamer heeft geen blad voor de mond genomen, zodat de nationale verkwisting in ieder geval niet in een nationale doofpot komt. Maar dat burger en regering de schrik in de benen is geschoten, mag worden verondersteld met gunstige gevolgen, hopen we dan maar. AMSTERDAM. In afwachting een geschikte voorlopige opslagplaats van de voor vernietiging bestemde lading is de bijna 300 ton metende binnenvaarttanker „Delta 7” door de Amsterdamse haven dienst afgemeerd op een afgesloten ge deelte van de Jan van Riebeeckhaven. Het schip was onaangekondigd in de nacht van woensdag op donderdag in Amster dam aangekomen. De „Delta 7” was eer der deze week, op weg naar het vuilver- brandingsbedrijf Gefa in Emden, door de Duitse autoriteiten de toegang tot West- Een internationaal voor de Rijn. Inventarisatie van alle lozingspunten. Verbodsbepalingen voor het lozen van bepaalde stoffen (met name kwik, dat een gevaar zal opleveren voor Ijsselmeer, Deltameren, Waddenzee en Noordzee. Daarnaast is de Gezinsraad van oordeel dat het inkomen van een gezin niet mag worden beschouwd als toekomende aan de kostwinner alleen. Ook de andere leden van het gezin, met name de vrouw, dra gen door hun arbeidsprestaties binnen het gezin het voeren van de gezinshuishou ding en het opvoeden van kinderen aan het gezinsinkomen bij. Evenmin valt bij de besteding van het gezinsinkomen aan ieder lid een nauwkeurig afgebakend deel toe. Een groot deel van de materiële hulp middelen (woning, meubilair, auto en te levisie) wordt gemeenschappelijk door twee of meer leden van het gezin ge bruikt. Valt het gezin uiteen, dan zullen deze middelen moeten worden verdeeld of verdubbeld, met als gevolg welvaartsver- lies voor kostwinner én de economisch zwakkere partij (en). De berichten die uit de hoofdstad Boe- joemboera komen zijn uiterst schaars maar de ernst van de situatie in het land wordt bevestigd door de verhalen van personen die naar Europa zijn vertrokken en door de verslagen van de enkele jour nalisten. De ontwikkelingen in Boeroendi zouden nog een uitvloeisel zijn van de mislukte staatsgreep die op 29 april werd gepleegd tegen het bewind van president Michel Micombero. Aanhangers van ex-koning Ntare probeerden toen hun leider die onder huisarrest was gesteld in zijn voor malig paleis in Githega te bevrijden. Bij hevige gevechten met de regeringstroepen werd de koning gedood. Sindsdien hebben oorlogsraden diverse doodvonnissen uitge sproken ove- „de schuldigen in de zaak van de georganiseerde slachting tegen de vreedzame bevolking van het land”. Op 9 mei verklaarde president Micombero dat „een grote overwinning” was behaald op de opstandelingen. Na tien dagen van slachtingen, plunderingen en brandstich ting zou de toestand weer normaal zijn. De Belgische regering houdt zich inten sief met de situatie in Boeroendi bezig. Ambassadeur Van Haute, die naar Brussel was teruggeroepen, is met een boodschap Paar kolone] Micombero gestuurd waarin uitdrukking wordt gegeven aan „de be- zorgheid van de Belgische regering en de hoon dat orde en vrede in het land worden hersteld”. Er leven nog ongeveer 2500 Belgen in Boeroendi. een land dat ongeveer veertig jaar lang onder Belgisch mandaat stond en daarna onder beheer Van de Verenigde Naties voordat het in 1962 onafhankelijk werd. Van Haute, Duitsland ontzegd, na een onlangs geno men regeringsbesluit geen buitenlandse afvalstoffen ter vernietiging in Duitsland binnen te laten. De uitkomsten zijn vergeleken met de salarisschalen van vrouwen, die beroeps halve soortgelijk taken verrichten. Ook is rekening gehouden met de opleiding van de vrouw en het inkomen uit haar functie vóór het huwelijk. De arbeid van een vrouw in een gezin zonder kinderen wordt gewaardeerd op een bedrag tussen 8.000 en 11.000 gulden, in een gezin met twee kinderen tussen 14.500 en 20.000 gulden en in een gezin met meer kinderen tussen 17.000 en 23.0000 gulden. BRUSSEL (ANP). De directie van het Hilton-hotel in Brussel heeft gisteren in het begin van de middag een anoniem telefoontje ontvangen dat er een bom in het hotel geplaatst zou zijn. Onmiddellijk na deze waarschuwing heeft de directie de politie op de hoogte gebracht en het hotel laten ontruimen. Ongeveer zevenhonderd gas ten, die op dat moment in het Brusselse Hilton-hotel verbleven, hebben hun ka mers tijdelijk moeten verlaten. Na een grondig onderzoek te hebben ingesteld kwam de politie tot de conclusie dat het bomalarm vals is geweest. Gisteravond is er bij de politie in Ant werpen een anoniem telefoontje binnen gekomen waarin gezegd werd dat er in het gebouw van de Gazet van Antwerpen, Antwerpens grootste krant, een bom ge plaatst was. De politie liet het gebouw, waar op dat moment ongeveer honderd personeelsleden aanwezig waren, onmid dellijk ontruimen. Bij een minutieus on derzoek werd echter niets gevonden. Een vaartuig van de waterpolitie komt langszij de „Delta 7". Het schip ligt in de Amsterdamse Petroleumha ven. Waar de lading chloorhoudend afval nu zal moeten worden gelost, is nog onbekend. Maar nu het laatste jaarverslag van de Rekenkamer. De toestand van gemoedelij ke kneepjes in de wang en kritische uitvlooierij van dubbeltjesposten is geheel en al veranderd. De Rekenkamer onthult niets minder dan een noodtoestand, die ontstellende wanorde zou kunnen doen ontstaan bij s rijks financiën en een grote beproeving betekent van het vertrouwen, dat de belastingbetaler in ons land stelt in de besteder. Wanneer niet alleen miljoenen maar zelfs miljarden guldens ongecontroleerd via de departementen het huis uitvliegen, betekent dat gelukkig nog niet dat die gelden verkwist zijn, aan strijkstokken zijn blijven hangen of nutteloos zijn ge worden voor de Nederlandse belangen. Maar het betekent wel, dat niemand pre cies kan zeggen of ze besteed zijn voor het doel waarvoor ze bestemd waren en of ze terecht gekomen zijn op de plaats waar ze voor waren opgeëist. Ongecontroleerde uitgaven van dergelij- ke omvang kunnen zowel voor als tegen het landsbelang zijn aangewend. Niemand kan het nagaan en niemand kan met zekerheid zeggen of er bij de besteding van die ongecontroleerde bedragen enige zuinigheid en wijsheid zijn betracht. Terugwinning van bepaalde stoffen uit afvalwater vóór lozing. Inzamelen van afgewerktescheepsolie in het Rijnstroomgebied. Vaststelling van maximum tempera tuur van het geloosde koelwater. Ten aanzien van de Maas bepleit de commissie snelle uitvoering van het sane ringsprogramma, maar dan zou daarbij ook besloten moeten worden tot biologi sche zuivering, omdat anders veel stoffen niet of nauwelijks vewijderd kunnen worden. De verontreiniging met fosfaat van de Maas is volgens de commissie ernstiger dan die van de Rijn; zout zou daarente gen in hogere concentraties in de Rijn voorkomen. Over het geheel zou de Maas nog minder vuil zijn dan de Rijn, maar het verschil wordt door de snelle vervui ling van de Maas steeds kleiner. De groot ste verontreinigers van het Maaswater in ons land zijn volgens de commissie de grote steden in het stroomgebied, de DSM en de Koninklijke Nederlandse Papierfa brieken in Maastricht.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3