BEVERWIJK WIL GRAAG BOUWEN In juli begint onteigening van gronden in Westertuinen MARITIEM JOURNAAL Geen vorming van grote progressieve volkspartij Wel bereid tot samenzverking Pedosan „Huis der Gemeente” in Heemskerk maakte tongen in raad los r- j t B 3 j i Ook burgers bij voorbereidingen betrekken op gang IN DE VISHAL J. H. SCHEPS VAN PvdA: H a venbe richten Noorzee minder vuil dan in 1970 Meisje in brandend huis omgekomen Inventarisatie van alle braakliggende gronden binnen gemeentegrenzen Zwemdiploma’s Woningbouw aan Büllerlaan komt 1 ITHO VENTILATOREN «O 7 VRIJDAG 26 MEI 1972 IJMUIDER COURANT 6 Rode streep T echniek Experimenteel Noorse deskundige: BERTUS PRUIS f V', itho tafelventilatoren NOG GEEN COMMISSIE INGESTELD De radikale manier om op warme dagen het hoofd koel te houden. Voor AL UW ELECTRAWERK „BRANDENBURG” fel 41#; te» (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE zou c ITHO Aan de Büllerlaan komen 29 riante eengezinshuizen. Elf stuks zijn reeds verkocht. Op dit terrein moet ook het nieuwe belastingkantoor komen. i Donderdag werden te IJmuiden de vol gende besommingen gemaakt: Spanvissers: UK 17 en U K249 ƒ4.760; UK 56 en UK 200 980; UK 135 en UK 145 7.800; HD 68 en HD 69 6.200. Overige schepen: EH 7 1.900, U K70 2.200, VD 24 5.400, WR 136 2.800, YE 25 570, IJM 23 1.700, ZL 6 1.400. Verkrijgbaar bij Kennemerlaan 7678, IJmuiden Tel. 02550—15726 hoek Moerbergplantsoen HEEMSKERK Het jasje van de gemeentelijke diensten staat al geruime tijd op springen. Iedereen is er zo langzamerhand van overtuigd geraakt, dat een nieuw gemeentehuis voor Heemskerk allernoodzakelijkst is. De stopmiddelen, die Heems kerk in het verleden en onlangs nog heeft aangewend, zoals het aanbouwen van noodgebouwen aan de reeds bestaande noodvoorzieningen, voldoen wel, maar zijn slechts van tijdelijke aard. De heer Scheps begon met te zeggen, dat hij geen blad voor de mond nemen en zou trachten te zeggen wat hij denkt. In gloedvolle en niet mis te versta ne bewoordingen verklaarde de inleider er niet voor te voelen de PvdA te ontbinden om te komen tot de vorming van een progressieve volkspartij. Hij liet duidelijk uitkomen niet veel heil te zien in de vorming van een dergelijke grote partij als daarbij overboord zou worden gegooid MAASTRICHT. Bij een brand in een woning in Schaesberg is de 8-jarige Janny Janssen om het leven gekomen. Het meis je sliep op de bovenverdieping, die geheel uitbrandde. De brandweer wist de bene denverdieping te behouden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Aangekomen schepen 26-5-1972. Erro, Grangemouth; Edie Wittorf, Rot terdam; Linda, Goole; Heino Bröhan, Flixborough. Denk u eens in: 25° Celsius. Bij zo’n temperatuur raken men sen snel geprikkeld. Zou een ver koelende Itho tafel- of statief- ventilator dan niet ideaal zijn? Nou dan8 Verschillende model len -vanaf fl. 45,-.Verkrijgbaar bij elektrowinkel en warenhuis. die voorts nog zei, dat het Huis er echt niet over een of twee jaar zal staan. Dat die burger ook eens zijn zegje wil doen over het nieuwe raadhuis kan ik begrij pen en dat respecteren wij.” Niemand wilde een voorstel doen om de commissieleden nu al te benoemen, totdat raadsnestor II. Boeree (KVP) als redder in de nood optrad. Nadat de professionele deskundigen een eisenpakket hebben sa mengesteld van wat er zoal in het Huis der Gemeente dient te komen kan er een werk- of stuurgroep benoemd worden, geassisteerd door subcommissies, die des kundigen kunnen horen over de vraag stelling: welke architectonische vorm moet er aan het raadhuis worden gegeven, waar te bouwen enzovoorts, enzovoorts. M. de Groot vond het een leuk idee, want de „techniek”, welke functionele eisen aan een raadhuis te stellen, gaat langs ons heen. De stuurgroep zal voornamelijk de plaats moeten gaan bepalen, die het Huis der Gemeente in de Heemskerkse samen leving moet gaan innemen.” Met deze uitspraak was iedereen tevre den, zodat de instelling van een raadhuis commissie ad hoe nog wel even op zich zal laten wachten. Maak er snel en effektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosan pleister de oplossing is,waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM In gebied Hendrik Mandeweg heeft Beverwijk reeds vele pandjes in eigendom. Hier de Visscherstraat, die mettertijd zal verdwijnen om plaats te maken voor laag- en hoogbouw. wat de massa bond in casu het socialisme, dat hij zag als een doelbewuste vermaat schappelijking met het overhevelen van de macht van het bezit van de enkeling naar de gemeenschap. Met nadruk zei de heer Scheps niet te willen streven naar staatssocialisme, maar wel naar een radi cale verandering van de grondslag van de maatschappij. De inleider vond, dat de PvdA, in 1946 ontstaan na ontbinding van de SDAP, niet is geworden wat hij bedoelde en wilde. Door wijziging in het partij-program, waarbij de socialistische beginselen wat zijn verwaterd, noemde hij de ontwikke lingen teleurstellend. Ook gaf hij als zijn mening te kennen, dat er in 1959 een fout is gemaakt, waardoor er een grote crisis in de partij ontstond. Hoewel de heer Scheps begrip zei te hebben voor de uitgangspunten van groe peringen in de partij als Nieuw Links en Tien over Rood meende hij in geweten niet akkoord te kunnen gaan met het loslaten van het socialisme en het hand haven van het democratisch beginsel of omgekeerd. Hij zei hoogstens mee te kun nen gaan met radicaal socialisme op de mocratische grondslag. Tegen samenwerking met andere poli tieke partijen had de heer Scheps geen bezwaar, waarbij hij wel voorkeur zei te hebben voor bepaalde partijen. Een sa mengaan met de D’66 zag hij echter nog niet gebeuren of zo dit samengaan toch zou plaatshebben na vier jaar een grote crisis. Uit de discussie bleek onder meer dat de heer Scheps oragmatische politiek hoogst gevaarlijk en onaanvaardbaar vond en dat hij niet alleen op ideologische gronden tegen de vorming van een pro gressieve volkspartij was, maar dat hij hiertegen ook practische bezwaren had. Tevens zei hij bereid te zijn tot een gesprek over een urgentieprogram voor vier jaar met een gemeenschappelijke uit voering. i Nadat de Tweede Kamer de fusieplan nen van minister Geertsema had getorpe- derd kwam in Heemskerk direct het idee naar voren nu maar eens te starten met de ongetwijfeld langdurige voorbereidin gen tot de bouw van een nieuw gemeen tehuis. De gemeenteraad kreeg donderdagavond dan ook een voorstel op tafel om uit de raad een commissie ad hoe in te stellen, die het wel en wee rond de verwezenlij king van het raadhuis zou kunnen bege leiden. Die commissie is er donderdaga vond niet gekomen. Meerdere raadsleden wensten de com missie niet alleen te zien worden samen gesteld uit raadsleden, maar vonden het wenselijk, dat óók burgers zouden worden genoemd. De fractie-voorzitter van de PvdA M. de Groot zei hierover: „Wij zullen de plaats van het raadhuis moeten gaan bepalen, die het in onze samenleving in zou kunnen nemen.” Kortom, hij zag wel mogelijkheden om de burger bij de voor bereiding van de bouw van het nieuwe raadhuis te betrekken, zoals vorig jaar zijn fractiegenoot Nijdeken reeds had aangestipt. Vooral de vormgeving en de situering noemde de heer De Groot zaken, die ook de burgers aangaan. Ir. J. Kroon (PPR) ging met hem mee, maar vroeg tevens of dat raadhuis was opgenomen in een prioriteitenschema. „Want in Heemskerk wachten wij nog op een nieuwe brandweerkazerne, politiebu reau en gebouw voor openbare werken.” Mevrouw J. H. Vervelde (VVD) had ook bedenkingen tegen een te eenzijdige sa menstelling van de commissie en zou graag ambtenaren hun zegje willen laten doen over hoe zij een raadhuisindeling zouden zien. Klomp: „Wij willen graag onze Bever- wijkers in de stad houden”. Of men in het Stadskantoor ook denkt aan inkrimping van het bekende groenplan (rondom de sporthal) is niet bevestigd te krijgen. Wat wel in de loop der jaren een feit zal wor den is de bouw van een aantal torenflats in de sanermgsbuurt Hendrik Mandeweg en omgeving, waar óók Teer uit Beverwijk aan een 15 etages hoge torenflat denkt (hoek Breestraat-Alkmaarseweg). Het idee van Teer komt wel aan de eisen van de gemeente tegemoet, maar moeilijkheden schijnen te rijzen omtrent de aanleg van een ongetwijfeld hoogst noodzakelijk par keerterrein bij de torenflat. Aankoop van grond en winkelpanden zal een kostbare aangelegenheid worden, zo meent bouw- wethouder Klomp. Vele huizen in het gebied Hendrik Mandeweg zijn reeds in eigendom bij de gemeente. De saneringskosten worden ge schat op 2.5 miljoen gulden. Men ver wacht geen problemen bij de eventuele geldinjecties van het rijk in deze. samenleving, dat Beverwijk, als het maar even kan, binnen de grenzen wil houden. Op hetzelfde bouwterrein aan de Büller- laan, Laan der Nederland en Heemsker- kerweg start ook het Bouwfonds Neder landse Gemeente met de bouw van een contingent van 40 huizen. Dan is het rijk nog bezig de plannen voor de bouw van een nieuw belastingkantoor (vier lagen) van ongeveer 5000 m2 vloeroppervlakte een wat meer concrete vorm proberen te geven. Vorig jaar reeds kocht het rijk van Beverwijk de benodigde gronden, maar problemen met de financiering zijn er de oorzaak van dat het personeel van de belastingdienst het nog steeds met een paar, oude kantoorgebouwen moeten doen. IJMUIDEN De Engelse hektrawler Ranger Ajax SN 147 van de Ranger Fishing Co Ltd te North Shields is op 18 mei gesleept door de Westduitse Fischerei- schutzboot Frithjof op weg naar Reykja vik gezonken. De Ranger Ajax was op 1 mei van North Shields ter visserij aan de Groenlandse kust vertrokken en op 17 mei brak aan boord brand uit die zich ernstig liet aanzien en het schip moest door de bemanning, 26 man, worden ver laten. Die werd door de Frithjof aan boord genomen en dit schip bracht een verbinding met het brandende vaartuig tot stand en het was de bedoeling het in Reykjavik binnen te brengen, maar deze poging is mislukt want de Ranger Ajax is tijdens de sleepreis gezonken. De Ranger Ajax was een hektrawler, die in september 1965 werd opgeleverd door de Brooke Marine Ltd te Lowestoft. Het schip had een inhoud van 778 .bruto reg. ton, de lengte over alles bedroeg 52,1 m en het motorvermogen 1338 pk, De motorbotter Gloria KW 177 is door schipper-eigenaar J. Barnhoorn te Kat wijk aan Zee verkocht aan H. Haver te IJmuiden. Het vaartuig, dat in 1919 is gebouwd, 42 ton meet en uitgerust is met een 140 pk Crossley motor, heeft het letterteken en nummer IJM 6 gekregen en de naam is niet veranderd. Aangekomen schepen 25-5-1972. Blatence, Londen: Tod Head, Birken head, Albert-V, Flixborough, Zaandam; Smitlloyd 11, Cont Flat, IJmuiden; Canis, Bergen; Aquajoy, New Orleans; Warstade, Hull; Brinda, Poole, Velsen; Oriole, Da- genhan; Margaretha. Canada, Velsen; Skeppsbron, Gothenburg; Styren, Dieppe, IJmuiden; Long Hope, Baton Rouge: Bel lo, Hamburg; Memel, Dagenham; Karga- tys, Gothenburg; Tor Belgia, Gothenburg; Constance, Tyne; Sovertsky Prograninich- nix, Leningrad. Vertrokken schepen. Jan, Bremen; Wunner, Flixborough; Alice-D, Strahlsund; Else Kuhl, Rotter dam; Luhedeich, Zwijndrecht, Velsen; Prins der Nederlanden, Sint Maarten; All ee, Falenberg; Polydorus, Hamburg; Am- stelstroom, Huil; Gooiland, Hamburg; Ca nis, Rotterdam; Trident Rotterdam. Le Havre; Arturus, Antwerpen; Zaanstroom, Felixtowne; Marinella d’Amigo, Bergen; Criole, Dagenham: Osteriff, Turku. In juli beginnen de onteigeningsproce dures van het plan Westertuinen (300 wo ningen in laagbouw). „De meeste mensen willen hun stukje grond graag verkopen” zo zegt de heer Molendijk. Beverwijk denkt aan ongeveer 1,25 miljoen gulden genoeg te hebben om deze pogingen, de grond in handen te krijgen succesvol te kunnen afronden. Of er in Westertuinen Plaats is voor experimentele woningbouw kan men niet bevestigen. „De gemeente zal hierbij niet helpen. Als er gegadigden voo- experimentele woningbouw zijn laat ze dan maar contact opnemen met een architect en bouwfirma, die misschien de woningen wil bouwen. Maar niet iedere aannemer is gek op experimentele wo ningbouw” zegt wethouder Klomp. De kosten zijn vaak te hoog en Beverwijk •telt op het technisch vlak zeer stringente •iaën. BEVERWIJK. De te verwachte wo- ningontwikkeling in Beverwijk, zoals die onlangs stond vermeld in het rapport van de Stuurgroep Woningtekortgebied IJ- mond, is niet daverend. In Beverwijk hooot men in 1981 11.934 woningen bin nen de gemeentegrenzen te hebben. Dit aantal is nu slechts een vijfhonderd hui zen minder 11.466. Deze vermeerdering is bij lange na niet voldoende om alle woningzoekenden te helpen en vandaar ook, dat de gemeente lijke bestuurderen zich verheugd in de handen wrijven als er ergens in de stad een serietje woningen uit de zandgrond wordt gestampt. Aan de Büllerlaan begint men binnenkort met de bouw van 29 riante herenhuizen (koopsommen ruim ƒ81 000 en ƒ79.000) bestemd voor het midden-kader van de werkende IJrnond- Beverwijk wil graag bouwen. Qua in wonertal nadert de gemeente de rode streep, want als het inwonertal (dat ieder jaar heel langzaam terugloopt) onder de 40.000 komt besnoeit het rijk direct de uitkeringen uit het gemeentefonds, met als direct gevolg, dat diverse projecten en plannen nog langer op uitvoering moeten wachten. Wie geld ontvangt kan iets doen, is niet alleen het motto van de zakenlie den, maar ook van de gemeenten. In het rapport van de Structuurgroep wordt de toekomstige woningbouw in de IJmond gepland op ongeveer 5000 wonin gen. De woningvoorraad in Beverwijk stijgt elk jaar met gemiddeld 50 huizen. De groep tekende hierbij aan, dat deze te verwachte ontwikkeling van de woning voorraad voor wat Beverwijk betreft wel maximaal is, -daar de cijfers slechts te bereiken zijn indien tuinbouwgronden een woonbestemming krijgen. Vooral wat Heemskerk betreft zal het moeilijk zijn om voor het gebied Waterakkers een ex ploitabel bestemmingsplan op te stellen. Beverwijk, zo bleek uit een gesprek met de bouwwethouder A. Klomp en chef afdeling openbare werken en bedrijven D. Molendyk wil, na afweging van diverse belangen, het onderste uit de bouwkan halen en heeft de gemeentelijke sociogra fische dienst opdracht gegeven een inven tarisatie te maken van alle mogelijke braakliggende gronden, waar eventueel woningbouw gepleegd kan worden. BEVERWIJK. In het Sportfondsen- bad zijn weer zwemexamens gehouden. Er slaagden 26 kandidaten voor het kleuter- brevet, 57 kandidaten voor het diploma a, 24 kandidaten voor het diploma b 3 kandidaten voor het diploma c en 6 kandidaten voor het diploma d. OSLO. Een Noorse oceanoloog heeft verklaard, dat de Noordzee thans minder vuil is dan in 1970 en dat dit waarschijn lijk te danken is aan het feit, dat het lozen van gifitg industrieel afval is ge staakt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Tijdens een discussie avond van de PvdA-afdelingen in de IJ mond over het onderwerp „Partijvernieu- wing” in het verenigingsgebouw De Wij- kerbaan heeft de inleider, de heer J. H. Scheps, er geen twijfel over laten bestaan, dat hij een tegenstander is van het op gaan van de PvdA in een op te richten progressieve volkspartij als dit ten koste zou gaan van het loslaten van de socialis tische principes. Tot een samenwerking met welke politieke partij dan ook is hij echter wel bereid. IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 23 kisten wijting, 356 kisten kabeljauw, 106 kisten makreel. 152 kisten schol, 27 kisten schar, 16 kisten tarbot, 28 kisten varia, 27 stuks stijve kabeljauwen en 5.500 kg tong. Prijzen: per 1 kg in guldens: tarbot 10,40-9.59; gr. tong 6,61-6,20; gr. tong 7,20- 6,49 KL. TONG 7,80-7,19; tong I 7,90-7,40; tong II 7,92-7,29. Per 50 kg in guldens: wijting 1 98-63; wijting 2 84-58; schar 90-57; kabeljauw 2 150; kabeljauw 3 90-85; kabeljauw 4 95- 86; kabeljauw 5 76-50; schol I 100-85; schol 2 150-106; schol 3 126-92; schol 4 75-38; tarbot 416-200; griet 182-120; ma kreel 1 75-21,20; rode poon 125-85; steen bolk 63-51, horsmakreel 30. Aan de donderdagmarkt werd te Sche- veningen aangevoerd, 70 kisten wijting; 600 kisten kabeljauw, 40 kisten makreel, 130 kisten schol, 50 kisten varia en 1.500 kilogram tong. Burgemeester H. Nielen, juist terugge keerd van een heerlijke vakantiereis, noemde het eisenpakket van het Huis der Gemeente („geen raadhuis of gemeente huis”) een zaak voor de professionele deskundigen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. „Zij weten exact hoe de werkvertrek ken dienen te worden ingericht. In het Huis der Gemeente moet een zo groot mogelijk overzichtelijkheid komen, niet alleen voor de ambtenaren, maar ook die burger wil zien wat er wordt gedaan als hij in het Huis komt. Ik betwijfel of de commissie ad hoe hieromtrent adviezen kan geven. Wat te doen met de verpak king van dat eisenpakket, dus de vormge ving en waar komt het raadhuis? Dat acht ik onder meer een taak voor de commissie”, aldus burgemeester Nielen, Vertrokken schepen Jomsbirg, Harlingen, IJmuiden; Theron, Sint Maarten; Hercules, Kingston; King Alfred, Palua; Marburg, Antwerpen; Reestborg, Ystad, IJmuiden. De oceanloog, Karsten Palmork van het Instituut voor Oceanografisch Onder zoek in Bergen, heeft verklaard, dat het zeewater ten westen van Noorwegen min der chloor en hydrocarbonaten bevat dan twee jaar geleden. Er zijn volgens hem nu ook minder sporen van olieverontreiniging in het noordelijke deel van de Noordzee. Hij heeft dit vastgesteld door onderzoek van watermonsters, die genomen zijn tus sen het westen van Noorwegen en de Shetland-eilanden. Licht- en krachtinstallaties zwakstioominstallaties versterkerinstallatles elektrische verwarming (nachtstroom) Electrotechnisch bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 (0 2550 Wjj leveren alle electr apparatuur motoren, pompen, aggregaten, enz. 'A ir

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7