Inter-spits loert alleen maar op kansen BARRY HULSHOFF KRIJGT HELE LASTIGE AAN BONINSEGNA tl Drie doelpunten Gerd Müller van Afscheid Peter Post een Dicht bij huis snel in handen Raiffeisenbank Boerenleenbank 3 „droevig” feest K In representatief stadion Roger de Vlaeminck won met een gebroken hand K n Ukunt zoveel méér doen met onze bank Sporttoto e Schön: spelers moesten wennen aan het stadion 10 ji lOlf W ZATERDAG 27 MEI 19 72 ZA Belgische zege in Giro 'W 3000 vestigingen y de bank voor iedereen r uit toe' G. koe 1. Kl< jur 3. 1 r r Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... r handg dicht ril s Italiaan wijdingsritueel was Söiii&ë i HANS ROMBOUTS dan ook zal proberen uit te schakelen. Het doet Boninsegna helemaal niets. In het Italiaanse voetbal is hij als meest vooruitgeschoven spits ook wel gewend dat 'r constant twee man om hem heen zwerven. Hij weet gewoon niet beter. Hij doet ook geen moeite om die dekking te ontlopen. Hij wacht alleen met het geduld van een luipaard op dat ene verdedigings- foutje bij de tegenstander. Die ene secon de van verslapping. Zoals ook met Monto- va in het laatste kwartier het geval was. Boninsegna: „Zo ben ik opgevoed. Ik loer door de kier op het gat om dan te scoren. Als je veel beweegt kost dat kracht en dat scheelt doelpunten.” Het is een aloud facet van het catenaccio, waarin de afma ker binnen een beperkte strook jaagt. Dat de vriendelijk pratende Boninsegna niet te vertrouwen is wordt ook duidelijk als hij nog eens ten overvloede opmerkt dat hij nog nooit geschost is. Een staal harde leugen. Wij herinneren hem eraan dat hij eens de zwaarste straf bij Cagliari, elf weken, kreeg opgelegd die er ooit in het Italiaans profvoetbal is uitgedeeld. Boninsegna ziet dergelijke „kleinigheden”, zoals hij dat zelf noemt, vrolijk over het hoofd. De enigszins loenzende Inter-ster kijkt vervolgens op zijn horloge en be denkt dat het de hoogste tijd wordt om weer eens op te stappen. Enkele minuten later maken de gierende banden van een optrekkende Porsche ook duidelijk dat voetbalgangster of voetbalartiest Bonin segna (u vult het na 31 mei in Rotterdam zelf maar in) de daad ook bij het woord gevoegd heeft. De rode defensie wankelde onder het DuitBe geweid. Istomin maakte het som berste moment uit zijn carrière mee toen hij onbesuisd terugspeelde. Müller stond helemaal vrij. Wat dat betekent wist Ru- dakow in dezelfde seconde: 30. Nog was de Beierse beker voor de Russen niet leeg en zeker niet voor Istomin. Netzer onder nam een schitterende rush en tikte de bal tegen de paal. Müller was er opnieuw bij (40). Istomin werd er onmiddellijk als zondebok door zijn coach Sonin uitgehaald. Eerder al was Konikow naar de kant ge roepen. I »r< we jat «is tai Ar nii VJ »ie sen- ipor ten kom heei die de 5 Bi vrjjc opni Spa: Dl de I opge denc van voor ontn gelei zijn C. denc guld van speh scha digh aant 23 n Bc waa: op 2 ven. Di A. i de Ir ten spel teit kon non Zeis H de jeui wor nin; der een was seiz IV een hee aan gro voe mei wel das W spits voor se e plan gaai ham met PS defii de PSV Brui narr lech va lar sir lat we va gr de on N. Hi ne ks Dat maakt Boninsegna zo anders, maar daarom niet minder gevaarlijk, dan een Cruyff. Boninsegna bedenkt: „Ik weet dat Cruyff veel zwerft. Hij is ook een gewel dige voetballer. Maar als goalgetter prefe reer Ik toch een Riva. Die heeft het dodelijke schot in zijn benen als dat nodig mocht zijn. Cruyff kan een actie niet altijd afranden omdat hij zich in een wedstrijd veel te veel afmat.” Dat is dan ook het verschil tussen Ajax en Inter. Ajax probeert te voetballen, terwijl Inter rustig afwacht. Of het publiek daarbij wel of niet aan zijn trekken komt interesseert de Italianen geen barst. Dan blijft men maar weg. Inter speelt resultaat-voetbal en geen publiekvoetbal. Daarom lijkt het ook gewenst dat een veelvuldig opkomen- het een vrolijke Beierse avond voor de 80.000 toeschouwers. DEN HAAG De uitslag van sporttoto no. 47 d.d. 20 en 22 mei 1972 luidt: Aantal deelnemers 519.099. Inleg 1.186.499. Prij- zenbedrag 501.888. Ie, 2e, 3e pris en premie elk 125.472. Ie prijs, 26 winnaars, die elk bruto 4.825,80 ontvangen. 2e prijs, 570 win naars, die elk 220 ontvangen. 3e prijs, 6400 winnaars, die elk 19,60 ontvangen. De trekking voor de premie geschiedt na het sluiten van de reclametermijn op woensdag 21 iuni. MÜNCHEN. In de interniewzaal, waar straks de Olympische kampioe nen onder vuur zullen worden geno men, was de Duitse bondscoach Hel mut Schön natuurlijk één en al vro lijkheid. Hij ziet de wedstrijden voor het Europees kampioenschap tegen België met niet al te veel zorgen te gemoet. Wel had hij wat bezwaren te gen het nieuwe Olympische stadion. „De spelers vonden zich, zeker in de eerste helft geïsoleerd van het publiek, ook al was dat zeer actief en luidruch tig. Het was zeker wennen. De afstand tussen het veld en het publiek is te groot. Gelukkig kwamen er in de twee de helft snel goals en toen was er geen probleem meer. Het liep allemaal ge smeerd”. Schön vond ook de betonnen loop graven naast de doelen voor de foto grafen levensgevaarlijk. „Voor het zelfde geld had Höness, die er in viel, een been gebroken. Die dingen moeten wel afgedekt worden. Maar ja, het was dan ook een proefvoorstelling in een stadion waaraan nog wat foutjes kleef den. Voor de rest”, zei Schön minzaam, „is het een prachtige accommodatie". In de algemene rangschikking kwam na deze etappe geen wijziging. De Spanjaard Fuente bleef gemakkelijk leider. De win naar van de „Vuelta” heeft van zijn gevaarlijkste concurrentent de Italiaan ta, de Belg Merckx en de Zweed Petter son, weinig gezien in deze etappe. Het meest verrassende van deze rit was de derde plaats van de Zwitser Erich Spahn, die daarmee erkende wegsprinters als Motta, de Belg Merckx en de Zweed Petter- baas bleef. naam van Riva, die met hem duelleert als het erop aankomt wie in de Italiaanse competitie de meeste doelpunten maakt, door de modder te sleuren. Boninsegna: „Het was in de interland tegen België weer eens een waardeloze vertoning met Riva. Wij stonden weer naast elkaar en daarom hebben wij van die Belgen verlo ren. Hij gunde mij geen bal en ik hem niet. Hij kan barsten” Het is een uitspraak die nog eens aantoont dat „enfant terri ble” Boninsegna zijn emoties altijd maar moeilijk kan beteugelen. In het Milanese trainingskamp in Appiano Gentile bekent hij ook: „Ik sla altijd terug. En dan ga ik er vanuit: ik één, jij twee. Maar let op. Ik ben nooit degene die begint. Thissen heb ik met mijn schoen een tik gegeven. Maar hij stompte eerst mijn lip stuk”. Vreemd genoeg is Boninsegna geen re gelmatige verschijning voor de Italiaanse tuchtcommissie. Daar is hij veel te uitge kookt voor. Boninsegna slaat alleen toe als de scheidsrechter het niet ziet. Een voetballer die ook zc'n beetje alle succes sen heeft meegemaakt die een speler van zijn kaliber ten deel kan vallen. Daarom is hij een berekende prof. Hij irriteert door aan shirtjes te trekken, gaat op de benen van een tegenstander staan als deze wil weglopen, maakt kortom kleine genie pige overtredingen waar het profvoetbal zo rijk aan is en die in het heetst van de strijd ook niet worden opgemerkt door de arbiter. Zo houden de Duitsers nog steeds vol dat hij zich tijdens de legendarische 7-1 wedstrijd tegen Borussia Mönchen Gladbach bewusteloos van het veld liet dragen terwijl er niets met hem aan de hand was. Het uitvallen van Boninsegna vormde toen Inters voornaamste argu ment voor de rechtbank van de UEFA om de wedstrijd ongeldig verklaard te krij gen. Zo werd de Duitsers misschien wel een zege ontstolen waar zij in feite volko men recht op hadden. Boninsegna is een kind van het Itali aanse voetbal. Hij realiseert zich dat Ajax, sterke verdediger Barry Hulshoff als een klit aan hem zal hangen. Hem hoe Voor het eerst sinds 1941 speelde het Westduitse voetbalelftal (en dan ook nog zeer attractief) in de Beierse hoofdstad. Vreemd eigenlijk, omdat het Münchense voetbal de laatste jaren toonaangevend is. Eerst met München ’80 en daarna met Bayem München. Dat er zes man van Bayem München meespeelden in de Duit se „Mannschaft” was bepaald geen finan ciële lokker van bondscoach Helmut Schön of zjjn bazen van de voetbalbond. Dat bleek ook vrijdagavond duidelijk. De Bei erse hoofdslad heeft gewoon lang moe ten wachten op een representatief sta dion en dat heeft het dan eindelijk in de Olympische arena gekregen Aangezien het Westduitse elftal vooral na rust volop voor doelpunten en feestgedruis zorgde, werd (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. De big band van de Bun- deswehr uit Bonn, hip, driftig en a-militair spelend, veegde he, geluid van het „Deutschland. Deutschland über alles” weg uit het Olympisch Stadion, gebouwd op dezelfde plaats waar voor de oorlog mili taire commando’s klonken en daarna slechts puin lag. Hip en swingend is het Duitse sportleven een nieuwe periode inge gaan. Het was vrijdagavond bijna symbo lisch bjj de opening van de grote Olym- nische sporttent in München. Drie minuten later hief Müller wéér de armen omhoog. Wymmer had zo hard ge schoten dat Rudakow de bal liet glippen. Höness en Müller doken samen naar de bal en hoewel op het elektronische score bord de naam Höness als maker van het doelpunt verscheen, was de gretige Gerd Müller toch de eigenlijke fabrikant van de 20 stand. De Duitse furie brak los. Mül ler wilde iets voor Höness terugdoen en gaf zijn clubgenoot de bal in ideale positie aan. Het werd geen doelpunt, net zo min trouwens als de geweldige kans van Bani- chevski, die te lang wachtte bij een ge vaarlijke break-out van de Russen. Opmerkelijk was daarna ook het uitwis selen door Schön van doelman Sepp Maier voor Wolfgang Klef! die ook een kans moest krijgen. De nerveuze Kleff kreeg de slechtste start die men zich denken kon. Hij verkeek zich op een voorzet van Ko peikin. Kolotow stond volkomen vrij en het was 4-1 Daarna herstelde Kleff zich voortreffelijk. Geen goed woord hadden de Beierse Slachten* >umlen” over voor de Braziliaanse scheidsrechter Marques, die het waagde het feesi te verstoren en een goal van Heynckes afkeurde. Deze laat ste was trouwens de pechfiguur van de avond, want even 'ater vloog een schot van hem via de binnenkant van de lat weer terug in het veld. Dat alles mocht de feestvreugde niet verstoren en de Beieren konden daarna in het centrum van de hoofdstad voiop feest gaan vieren. Met Gerd Muller (drie doelpunten) in de hoofdrol werd het 4-1 Een beter in niet denkbaar ge weest. Na een stevig beginoffensief van de Westduitsers met krakende schoten van Beckenbauer, Breitner en Höness ontwor stelden de Russen zich aan de druk die vooral tot stand was gekomen door de be weeglijkheid van het leidersduo Becken- bauer-Netzer. De Russen, die Netzer een paar keer professioneel neerhaalden kwa men langzamerhand aan aanvallen toe. Deze werden meestal ingeleid door spelma ker Konikow De opgerukte Libero Churzi- lava, die Gerd Muller toen nog samen md Istomin aardig in bedwang hield, joeg de Duitsers met een enorm schot de nodige schrik aan. Het werd zelfs even aanleiding tot gekrakeel tussen Beckenbauer en Sepp Maier. „Ik beschouw die Hulshoff toch wel als de beste uit de Ajax-defensie. Hij is groot, sterk, vooral in de lucht. Hij is bovendien een groot organisator. Wat ik van die wedstrijd Benfica-Ajax in Lissa bon op de film heb gezien was erg indrukwekkend. Jullie kankeren dan wel zoveel op het catenaccio van ons Italianen maar het catenaccio wat Ajax in Lissabon bedreef was anders ook niet mis. Wel erg goed moet ik zeggen. Wij zijn door die wedstrijd nog meer gewaarschuwd dan normaal al het geval zou zijn geweest.” Inmiddels werd het verschil in speltype van Duitsers en Russen toch al wel duide lijk. De Duitse ploeg, hoewel in de le helft nog niet zoals na de rust door de nieuwe omgeving geïnspireerd, speelde veel be- weeglijker. De Russische vleugel-spitsen Kopeikin en Kosinkevitsj verzetten verde digend praktisch geen werk en bleven vooraan alleen maar op kansen loeren. Méér niet. Aangezien doelman Rudakow aanvankelijk als een magneet werkte bij alle schoten en Müller nog niet loskwam, was de ruststand van 0—0 niet zo verwon derlijk. In de tweede helft werd het alle maal volkomen anders. De Duitsers hadden nu het heilige vuur wèl en de Russen wer den volkomen overrompeld en wegge speeld. Netzer en Beckenbauer dreven de bal na drie minuten in de Russische ach terhoede, waar Gerd Müller zijn faam als rommelende goaltjesdief onmiddellijk waarmaakte: 10. ning van de gemeente Amstelveen. Ande re geschenken waren onder andere een chronometer van de KNWU, een schilde rij van enkele goede vrienden en een videorecorder van de heer Breukink van Gazelle en verzekeringsmaatschappij De Nationale Nederlanden, de sponsor van deze avond. (Van onze sportredactie) MILAAN. Het was achteraf maar goed dat Ajax-trainer Stefan Kovacs had besloten om met Henk Groot tijdens het pinksterweekeinde de slaap verwekkende vertoning tussen Internazionale en Montova te gaan bekij ken. In dat duel toonde Inters onberekenbare spits Roberto Boninsegna zijn ware gezicht. Vijf kwartier lang leek het of Boninsegna niet eens mee speelde. Mede door het falen van de „Vesuvius van het Italiaanse voet bal”, zoals één van zijn bijnamen luidt, leek het of het toch al niet door doelpunten verwende Italiaanse publiek op de zoveelste 00 getrakteerd zou worden. Toen versnelde Inter en met bij vlagen voortreffelijk voetbal werd Montova inge pakt. Twee even onberekenbare als mooie doelpunten van Boninsegna, die hem aan de top van de topscorerslijst in Italië brachten, hielpen Inter als nog aan de overwinning. Reden voor Kovacs om op te merken: „Hij is inderdaad een voetballer van het type Muller. Boninsegna is een acrobaat die erg weinig tijd nodig heeft om tot een schot te komen. Hij kan op de onmogelijkste momenten voor de pijnlijk- ste verrassingen zorgen. Hulshoff zal een erg lastige aan hem krijgen”. Het is daarbij ’n geluk voor Ajax dat Ko vacs ’t gevaar Boninsegna tijdig onderkend heeft. Temeer ook daar Henk Groot de Inter-spits slechts een week daarvoor, in de interland België-Italië nog op hopeloze wijze had zien falen. Daar in Luik ver greep Boninsegna zich aan de meest sme rige charges tegen bijvoorbeeld de harde Belgische stopper Thissen, die door de „Vesuvius” in de tweede helft met een voetbalschoen in het gezicht werd gesla gen. Het verschil tussen de Boninsegna bij Inter en de Boninsegna in hetItaliaanse elftal is echter bijzonder groot. In het Italiaanse elftal openbaart zich nog steeds de vete met het Italiaanse wonderkind Riva. Het was juist de persoon van Riva waardoor Boninsegna twee jaar geleden de overstap van Cagliari naar Inter maakte. De beide populaire Italiaanse ve detten konden elkaar niet luchten of zien. De Italiaanse bondscoach Valcagreggi liet echter de klasse van het talentrijke duo altijd prevaleren boven de enorme ruzies. In alle wedstrijden tijdens het wereld kampioenschap in Mexico, waar Italië vi- ce-wereldkampioen werd, werd het levens- gevoarlijke succesduo gehandhaafd. Een opstelling die ook vaste prik was in de wedstrijden voor de Europa-cup voor lan denteams. Het was echter ook begrijpelijk dat de kritiek losbrak toen Italië zich verslikte in Luik tegen België. Boninsegna is nou niet zo’n solidaire jongen dat hij deze gelegenheid niet zou aangrijpen om de (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Hoogtepunt van de top- sportmanifestatie in het sportpaleis Ahoy te Rotterdam was vrijdagavond de huldiging en het afscheid van zesdaagsekeizer Peter Post. Tussen een erehaag van topsporters, onder andere Tom Okker, Letfn Loevesein, Theo Verschueren en oud-international Eddy Pieters Graafland, arriveerde Peter met zijn echtgenote Loekie in een witte koets bespannen met twee paarden op het middenterrein. Enigszins nerveus liet Post de staande ovatie van de slechts 2.000 toeschouwers tot zich komen. „Het afscheid van Peter Post is droevig” had gastvrouwe Elles Berger gezegd, „maar laten we het niet al te droevig maken." Toch zal Peter Post, die tot zijn noodlotti ge val in de zesdaagse van Rotterdam op 38-jarige leeftijd nog steeds de lakens uitdeelde op de winterbanen, zich een ander afscheid hebben gewenst. Post was namelijk nog lang niet van plan te stop pen. Cees de Lange, als één van de vele sprekers, kon niet nalaten te zeggen: „Ik snap niet waarom je stopt. Ik weet het: een van je benen wil niet meer, maar je won toch altijd op één been.” Hoe het ook zij, Peter Post reed vrijdag avond in het sportpaleis Ahoy tezamen met zijn oude zesdaagsepartner Gerrit Schulte zijn laatste ereronde, de allerlaat ste van een briljante, vele jaren durende hegemonie in de wielerwereld. Dr. P. van Dijk, erevoorzitter van de KNWU, ge waagde ervan in een toespraak tot Post: „Het is wonderbaarlijk dat jij je zoveel jaren aan de top hebt kunnen handhaven. Op de weg was je een grote, maar je ster straalde toch het meest op de baan. Het meest zijn we getroffen door het enthou siasme waarmee jij je sport beoefende. We hebben gehoord dat je je wilt gaan bezighouden met de opleiding van jonge renners. We hopen dat je bij de wieler sport betrokken blijft.” Na zijn slotronde tezamen met Schulte, sprak Peter zelf een kort dankwoord. Enigzins hortend, Post was duidelijk on der de indruk van het toch wel abrupte einde van zijn wielercarrière, zei hij: „Het is een onvergetelijke avond. Ik dank ie dereen die mij in mijn carrière heeft gesteund om mij te helpen tot hetgene wat ik heb bereikt.” Van de loco-burge- meester van Amstelveen, de woonplaats van Post, ontving hij een gouden erepen- COSENZA Roger de Vlaeminck zorgde in de 55e Giro voor de eerste Belgische zege door in de etappe van Montesaro naar Cosenza (190 kilometer) in de spurt weg te lopen van het bijna voltallige peloton. Hij doorbrak daarmee de Italiaanse triomfenreeks. De winnaar van Parijs-Roubaix volbracht deze tame lijk eentonige rit met een gebroken hand, waarmee zijn zege in een extra daglicht komt te staan. Op de tweede plaats kwam de Italiaan Enrico Paolini. de Hulshoff zijn aanvalsdrift in Rotterdam binnen de perken houdt. De dekking kan dan wel overgenomen worden maar Bo ninsegna is niet de eerste de beste. De bedenkt dan ook doodnuchter over zijn fysieke sterke Amsterdamse te genstander:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10