Dammen Schaken Bridge Oplossing bridgevraag Filatelie s ©w Het wippertje En toen 2D ^8 19 ZATERDAG 27 MEI 1972 Erbij 18 Prijs puzzel Oplossing prijspuzzel 3. I /F i o j.s. niet zeker Eulalia, n. ïn ;c. en ir. ,v. WoFNan H. ijs te- lic. Katwijkse EPERJESI MR. E. SPANJAARD Bf MORTENSEN HORVATH ABORIN (aan zet) □ooooo No 2 0000(7 c. MONGOLIë. M AL A. A A A M A. A'A A. A AaAaaA.AAAlA.AALA.A.AA A A a A. A-J I k Zwart-Wit Maak de vlakjes waar een stip in staat zwart. Je hebt dan een leuke tekening gemaakt. 50 ’10 en nd FRANKRIJK In verband met het 45e nationale congres van de Fede ratie van Franse Filatelistische Ver enigingen werd op 23 mei een zegel van 0.50 Fr. verkrijgbaar gesteld. Voorgesteld wordt een gezicht op het stadje Saint-Brieuc in Bretagne. Wit heeft een daverende vrijpion en het is dus begrijpelijk dat zwart probeerde remise te forceren. Volgens de S.I. ver- Vijf hoeden stonden er tweemaal op. De prijswinnaars worden nog bekend gemaakt. Visje, o visje, het duur niet lang meer, dan zie je het haakje weer met wormpjes of brood. Maar visje, wist je: Ik wil je niet dood! Je gaat terug in de sloot. Karei en Theo gaan straks weer vissen; dat kan niet missen, met haakjes en lijntjes. Maar jongens zijn zo: Ze sparen de kleintjes, ze houden het fijntjes. Die gaan terug in de sloot Zo zijn Karei en Theo. Ben jij ook zo groot? Oost gever, één harten - 8 Q A B 8 7 O A V B 7 6 962 I 3k - 'itnSnL. OPLOSSINGEN Ad diagram 1. Wit draaide de zetvolgorde om. 1) Df7x e7f! en nu volgt op De7: 2) Lb6t 3) Te7: met stukwinst. Banaal genoeg, maar het verrassende is dat 1) Kd8xe7 faalt op 2) Le3-g5 mat! Ad diagram 2. Wit heeft een geweldige koningsaanval, met name op punt g7. Slaat hij daar eerst met de dame en vervolgens met Tgl, dan komt Ph5-f6t in de stelling, waarna de koning echter nog naar h8 kan vluchten. Dit zien betekent de oplossing vinden. 1) Tdl-d7! Lb5xd7. Zwart heeft geen an dere redelijke zet, maar nu interfereert de loper de dame op de horizontale rij. 2) Dg3xg7t! Tg8xg7. 3) Tglxg7t Pe8xg7. 4) Ph5-f6t Kh7-h8. 5) Pe5xf7 mat! Ad diagram 3. Na 1) Tfl. 2) d7 Tglt 3) Kf3 Tflf. 4) Pf2 e4f. 5) De4: wint o.i. het verrassen de dame-offer 5) Ddlj! Zie a) 6) Tdl: Tf2: mat. b) Te2 Tf2: mat. c) 6) De2 Tf2:t enz. d) 6) Kf4 Dd2:f enz. e) 6)Kg2 Tg2:t enz. d) 6) Te2 Dd2:f en mat. Wat mankeert er aan deze winstvoortzetting? E. S. Noord AV72 Q H 6 5 O B7 6 V B 2 De 70-jarige damproblemist Gerrit Nu man heeft om gezondheidsredenen zijn twee geliefde hobby’s bridge en dammen moeten opgeven. In zijn 50-jarige loopbaan als damcom- ponist wist de heer Numan de internatio nale componistentop te bereiken. Hij had vooral in de dertiger jaren de grootste oplossersaanhang. Vele prijzen wist hij te veroveren. In de zestiger jaren werd de heer Numan door de opkomende jeugd met nieuwe en moderne opvattingen ver dreven. Als afscheid aan de oplossers looft de heer Numan twee damboeken uit van de heer Derk Vuurboom, welke probleem- boekjes in 1971 zijn verschenen. NO. 1, Gerrit Numan. UI XWonrw YVKX.KX mnoooooot Zwart negen stukken: 9, 11, 17, 18, 19. 20, 23, 27, 36; wit negen stukken: 29, 34, 35, 38, 41, 42, 44, 45, 50. „Wit speelt en wint” geldt voor alle drie problemen welke voor deze korte oplos- serswedstrijd worden geplaatst. De oplos singen met eindspel moeten uiterlijk één week na het verscheinen dezer rubriek aan het adres van de damredacteur, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden, worden ingezon den. er- if- ns U en met houden wolindustrie 4 c. schaap (ontworpen c. jormvro o <»O0OOOOOO00000OC SAMPILOO Vele sterren uit alle delen van Europa bezoeken jaarlijks het Bridge-festival van Juan-les-Pins aan de Franse Rivièra. Maar groter is het aantal echte liefheb bers dat daar heen trekt en onder deze groep zijn de Nederlanders rijk vertegen woordigd. Zo hadden wij (Kaiser-Filarski) genoegen ook eens te spelen tegen het 9 JAPAN. In een iets gewijzigde tekening verscheen de koerserende frankeerzegel van 120 yen met de voorstelling van de „kalavinka” op de keman van de Chusonji-Tempel. Op 15 april werd een zegel van 20 y. uitgegeven in verband met de internationale Hartmaand 1972; de zegel toont een anatomisch hart, een mens en het embleem van de WHO, en werd door Masatoshi Hio- fci ontworpen. Het is een blijkbaar onuitroeibaar mis verstand dat speelsterkte praktisch paral lel zou lopen met openingskennis. „Als ik tegen hém de opening maar eenmaal dóór ben”, is een vaak gehoorde verzuchting van de zwakkere die ’t tegen een crack moet opnemen, doch dat is zonder meer een misvatting. Krachtsverschillen komen in het middenspel en vooral in het eind spel tot uiting. De vakman beschikt over een oneindig arsenaal van middenspelken- merken. Hoe sterker hij is, des te meer zal hij „voelen” of de stelling rijp is voor een combinatie. Een speler is daarbij te verge lijken met een in de natuur levend dier. Dit moet permanent op gevaar geducht zijn en tevens er voortdurend op uit zijn om voedsel te vergaren. Evenzo dient de scha ker onafgebroken te speuren naar combi naties die hem aangedaan kunnen worden en die hij zou kunnen uitvoeren. Rekenen en nog eens rekenen is zijn lot gedurende het stukje leven dat een partij is. Dit gaat dóór in het eindspel waarbij bovendien wederom de vakkennis een bijzondere rol speelt. Vandaag stellen wij u in de gelegenheid uw eigen arsenaal en kehnis eens te toet sen. De „Schach-informator” (de uitgave van de FIDE over welke wij een vorige maal schreven) no. 12 bevat n.l. naast de 700 belangrijkste partijen van het laatste jaar tevens de interessantste in die tijd voorgekomen combinaties. Meestal zijn die zeer vertakt en bestaande uit lange zetten reeksen, maar er zijn er ook een aantal bij die door hun kort en bondig karakter voor ons doel in aanmerking komen. Bepaald zeer eenvoudig was de combinatie van diagram 1 uit de partij HechtMortensen, Denemarken 1971. Zwrt 12 stukken: 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 23, 24. 26, 30; wit 12 stukken: 15 31, 35, 38, 39, 40, 41, 42. 43, 47, 48, 50. No. 3, Gerrit Numan. Gebouwd op het eindspel van de meester H. Laros. HV653 V 10 5 O H 10 2 V 8 3 N W O z 10 7 4 Q 9 4 2 0 9 8 4 3 4» A B 7 niemand zes zegels: 20 b. Lynx, 35 b. Vos, 55 b. Ree, 1 L. Wild zwijn, 1.50 L. Wolf en 2.40 L. Bruine beer. A B 9 2 <2 H V 6 3 O 5 4» H 10 5 4 liep dit als volgt: 1) Tf7-fl! 2) d6-d7 Niet 2) Dfl: Pe3t enz. 2) Tfl-glt 3) Kg2-f3 Met 3) Kh3 Thlt komt wit niet verder. 3) Tgl-flf. 4) Pe4-f2 e5- e4t! 5) De2xe4 De S.I. werkt 5) Kf4 niet uit. Sterk lijkt dan 5) Tf2:t 6) Df2: e3: met de matdreiging Df5. 5) Tflxf2t! 6) Td2xf2 Dbl-hlt. 7) Kf3-f4 Dhl-clj met remise. Wit heeft niets anders dan 8) Kf3 waarna weer Dhlf volgt. Tot zover de S.I. Waarom hadden wij nu met deze stand bijzondere moeite? Omdat o.i. zwart midden in de combinatie gefor ceerd kon winnen! Aan u om dit te zoe ken resp. ons te kapittelen als we het ver keerd zagen! Eerst alles zelf bekijken en dan toetsen aan de oplossingen elders op deze pagina. Volgende maal een nieuwe voorraad! ZUID-AFRIKA. Op 15 mei wer den twee zegels in omloop gebracht, bedoeld als een tussentijdse defini tieve uitgifte, met voorstellingen welke verband houden met de Zuidafi ikaanse wolindustrie 4 kop van een door Kobus Esterhuisen) en 15 liggend lammetje (ontworpen door Heinrich Botha), (afbeelding) ROEMENIë. Jonge zoogdieren worden afgebeeld op een reeks van en 30 Pf. ontwerpen zijn Gerta Haller gemaakt en we hebben veel plezier gehad, maar je moet in het vervolg ook aan de kleine dingen denken.” „Eulalia, je hebt gelijk Wil je me e dan wel bij helpen?” Dat werd afgesproken en ze maakten nog veel tochten in hun auto - zweef - vaar - lucht - waterboot - voertuig, het Wippertje. telzet” heeft zwart twee antwoorden. Op de tweede is wits doodsteek wel bijzonder verrassend. Ziet u het? Heel wat moeilijken is de stelling van diagram 2, uit de categorie mataanval. Toch ziet iedere ervaren wedstrijdspelen de oplossing vrijwel onmiddellijk, terwijl de huisschaker die vermoedelijk in het ge heel niet vindt. Opgemerkt zij dat de com binatie niet geforceerd tot mat voert. Zwart kan er af komen met materiaalver- lies dat automatisch tot verlies van de partij leidt en dus niet interessant is. POLEN. Als propaganda voor de Olympische Spelen 1972 te München werd een serie van acht waarden plus een miniatuurvelletje uitgegeven, ontworpen door Walde- mar Swierzy: 20 gr. hardloper, 30 gr. boogschutter. 40 gr. boksers, 60 gr. schermers, 2.50 Zl. worstelaars, 3.40 Zl. gewichtshemmer, 5 Zl. wiel rijder, 8.50 Zl. geweerschatter en 10 en 5 Zl. (miniatuurvelletje) boog schutter (als de 30 gr.), (afbeelding) Wit aan zet wint. Bijzondere moeite hadden we met de stand van diagram 3 uit de afdeling re- misecombinaties. NIEUW-ZEELAND. Met verschil lende voorstellingen van bloemen die in de Nieuwzeelandse Alpen voorkomen, zullen op 7 juni vier zegels het licht zien: 4 c. Zwarte Hellingcotula (Cotula trata), 6 c. Nieuwzeelandse edelweiss (Leucoge- nes leontopodium), 8 c. Haast’s Bo terbloem (Ranunculus haastii en 10 c. Bruin Bergmadeliefje (Celmisia tra- versii). (afbeelding). Zwart 8 stukken: 6, 8, 9, 10, 11, 14, 20, 39; wit 8 stukken: 25, 22, 28, 30, 44, 46, 49. Komen er meer dan twee goede oplos sers, dan wordt om de boeken geloot. Wij danken de heer Numan voor de vele problemen welke deze sympathieke com ponist in de loop der jaren aan ons deed toekomen en het beschikbaar stellen van de prijzen. Dat de heer Numan nog jaren in de gelegenheid zij om de bridge- en damrubrieken in onze bladen te volgen. Voor eindspelliefhebbers twee composi ties van Russische dammers. Geweldig, wat hadden ze een plezier. Mevrouw Eulalia Wipperdewip zat naast meneer Eusebius Wipperdewip in hun auto - zweef - vaar - lucht - waterboot - voertuig het Wippertje. Ja ja, meneer Eusebius was wel klein, maar erg knap. Hij had het voertuig zelf gemaakt in z’n achtertuintje en nu waren ze ermee op reis. Eerst hadden ze een tijd gereden, vanaf huis tot de haven. En nu waren ze aan ’t varen. Het ging prachtig! Het Wippertje deed het in het water ook goed. Er kwam een groot schip voorbij en de mensen zwaaiden naar ze. In de verte kwam een vliegtuig aan. „We gaan ze even gedag zeggen”, zei Eusebius en het voertuig ging vliegen. Ook dat ging heel goed. Ze vlogen vlak langs het vliegtuig en de mensen zwaaiden van achter de ramen naar ze „Enig Eusebius”, lachte mevrouw Eulalia Wipperdewip. „Wat een uitvin ding. Ze was nog niet uitgesproken, toen een voorbeeld van matenaalwinst. Met de witte koning op hl ware ’t wel bijzonder eenvoudig. 1) Lb6f benevens 2) De7:t en 3) Dd7: met loperwinst. Maar helaas wordt de loper op b6 met schaak geslagen. Daar om moet wit het anders doen. Na de „sleu- Bridgevraag dezer week: Oost is gever, OW kwetsbaar, parenwed strijd. De westspeler heeft: A 5 4 2 A 10 2 O A H 9 4« H 10 2 Oost past - zuid past - west eén SA (1618) - noord twee schoppen. Oost en zuid passen - wat moet west doen? Ant woord elders op deze pagina. Fraai gekleurde Een spel uit het parentoernooi te Juan. West heeft een maximum, met vermoede lijk 4 tot 5 defensieve slagen. Een doublet in deze situatie is tweeledig: partner kan het inlaten met enige tegenspelwaarde. of bieden met een lange kleur. Oost had S-9, H-8743, R-VB432, K-VB5. Oost zal onge twijfeld op een doublet drie ruiten bieden en een uitstekende score boeken. Had oost direct drie ruiten noeten bieden? Even eens een kwestie van oordeel' en niet zozeer van techniek. In de praktijk liet west twee schoppen spelen en noord maakte dat contract op z’n akkertje. WEST-DUITSLAND. Op 5 juni wordt opnieuw een serie uitgegeven als propaganda voor de Olympische Spelen te München, bestaande uit vier waarden met toeslag: 20 en 10 Pf. worstelaars, 25 en 10 Pf zeilen. 35 en 15 Pf. gymnast (bodemgym- crawl- af- te ke vers in hun natuurlijke omgeving worden voorgesteld op een serie van acht zegels die op 30 april het licht zag: 10, 20. 30, 50, 60 en 80 m., 1 en 1.30 T Eén van de oudste wapens van de krijgsman is het zwaard. In de middel eeuwen was het ook het voornaamste wapen. In de tekening zie je, hoe alle onderdelen van een zwaard genoemd worden. f 7 per deel en liefhebbers van deze serie, waaraan de auteur dertig jaar lang heeft gewerkt, kunnen bij de heer Pennings alle gewenste inlichtingen krijgen. B. DUKEL maar ik denk dat de brandstof op is We zullen moeten landen.” Meneer Eusebius drukte op eer 'mopje en een grote parachute schoot nhoog. Langzaam daalde het voertuip ■n kwam op de zee neer. Zo dobberden e op de golven, urenlang. „Hoe komen we ooit weer thuis, lusebius”, vroeg mevrouw Eulalia. Een grote vis kwam uit de zee naast het voertuig te voorschijn. „Zal ik u naar huis brengen? Gooi maar een touw.” De vis trok ze naar de haven. Me neer Eusebius en mevrouw Eulalia stapten uit het voertuig de kade op, bedankten de grote vis en gingen met de bus naar huis. „Eusebius”, zei ze toen ze weer thuis waren. „Eusebius, je bent een groot uitvinder en je hebt een mooi voertuig QATAR. Met afbeelding van het embleem van het Internationale Jaar van het Boek 1972 kwamen vier zegels van 35, 55, 75 dh. en 1.25 Ris. in omloop. IERLAND. Op 1 juni verschijnen twee zegels van 4 p. en 6 p. ter herinnering aan de patriotten die in 1922 en 1923 het leven verloren. De zegels geven een symbolische voor stelling naar ontwerp van Patrick Scott een duif vliegt langs de opkomende maan. OOST-DUITSLAND. Het 25-jarig bestaan van het Genootschap voor Duits-Sovjetische Vriendschap werd gevierd door de uitgifte op 24 mei van twee zegels, die door Joachim Riess te Karl-Marx-Stadt werden ontworpen: 10 Pf. de vlaggen van de USSR en de DDR, en 20 Pf. de secretaris van de Russische Com munistische Partij, Leonid Iljitsj Bresjnef, en de eerste secretaris van de SED, Erich Honecker, reiken el kaar de hand, (afbeelding). ITALIë. In de gemeenschappelijke tekening van Paavo Huovinen wer den op 2 mei twee „Europa”-zegels van 50 en 90 L. in het verkeer gebracht. enthousiaste Katwijkse echtpaar Den Hoed waarbij twee fraaie spellen voor kwamen: Zuid Géén S2 AVB 9 8 4 2 4 A 8 A 8 6 3 Via een een-schoppenbod bij noord en een drie hartenbod bij zuid werd zes harten bereikt. Ondanks ruitenstart bleek bij de 2:1 verdeling der troeven dit een simpele affaire, waarbij slechts klaverheer verloren ging. In elk geval een goede biedprestatie van de Katwijkers. Moeilijker bleek het twee de spel, waarin OW hun kansen moesten waar maken: nastiek) en 60 zwemmer. De komstig van Lörrach. BRITS-HONDURAS. Op 22 mei kwam een serie van vijf zegels uit met verschillende afbeeldingen van voorwerpen uit de tijd van de Ma ya's. De waarden zijn 3, 6, 16, 26 en 50 c. De ontwerpster is Jennifer Toombs. Aan de achterzijde der zegels is een verklarende tekst ge drukt. kwetsbaar. Oost NZ pasten - west twee ruiten - oost twee SA - west vier harten. Mevr. Den Hoed (zuid) vond de uitsteken de start met harten vier, oost won slag 1 met hartenvrouw. Ruiten snijden levert het gevaar op dat noord klaver gaat inspelen, waarom oost voor de volgende speelwijze koos. Slag 2 voor ruitenaas, slag 3 ruitenvrouw noord de heer en oost troefde laag. De tafel (west) kwam weer aan slag met hartenboer, een kleine rui ten werd uit west gespeeld en met har tenheer ingetroefd. Vervolgens schoppen aas, daarna schoppen afgetroefd met harten acht. Nu kon met hartenaas de laatste troef bij zuid gehaald worden, de ruitenboer en zeven waren vrij, zodat OW alleen de laatste drie slagen verloren. Misschien niet zo’n erg moeilijk spel, maar uit de scoreresultaten bleek dat méér paren het eerstgenoemde slembod hadden geboden, dan dat OW-paren erin waren geslaagd met het tweede spel vier harten te bieden en te maken. 2 1 de motor van het voertuig begon te sputteren. „Eusebius, wat is dat? Is het voertuig stuk?” „Ik weet het 8 HECHT 4 Zwart twee stukken: op 33 en 34; wit dam op 49, twee stukken: 13 en 25. Wit speelt en wint. Erg leerzam voor partijspelers is het volgende eindspel: zwart vier stukken: 15, 20, 25, 32, wit dam op 29, twee stukken op 30 en 42. Nieuwe damuitgave. In de loop van dit jaar zal de damcomponist J. A. Pennings Adriaen Poorterssingel 55, ’s-Hertogen- bosch, in vijf delen zijn verzameling „4650 Men dient nog te weten dat de combi naties door de S.I. werden ingedeeld in vier groepen: mat-, remise-, materiaal- winst- en „overige” combinaties. Deze is

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19