BEURS DEZE WEEK VERZEKEREN VAN WIEG TOT GRAF IS IN Dochter van DAF zoekt terrein in Aanpassingsregeling bij BTW-verhoging nodig lëxoro shirts. Tilburg Mecra verliest in appel geding Positie Deli versterkt Blydenstein- Willink wil 200 man ontslaan Bevredigende ontwikkeling bij AGO Risico’s zoveel mogelijk afwentelen Heineken wil Chinees eten herkapitaliseren handelsbalans RAAD VOOR GROOTWINKELBEDRIJF: u Wall Street Groter tekort op Amerikaanse Verplichte melding bij massale ontslagen erg in trek I Iersoonlijke ■■M ENINGEN 20 ZATERDAG 27 MEI 1972 21 s n I. u I» Wens minister: rl e e D it Hoger dividend l. 9 s 3 Veer,ift$oepel... dus altijd korrekt AMSTERDAM. Het bestuur van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf is de overtuiging toegedaan, dat de verliezen, die als gevolg van omprij- zingsmoeilijkheden bij iedere op een vaste datum ingaande BTW-wijziging worden geleden niet aanvaardbaar zijn en uit het oogpunt van correcte fiscale wetgeving niet verdedigbaar. Het bestuur pleit met klem voor een aanpassingsregeling bij de komende tariefswijziging, die belastingheffing voorkomt in een situatie waarin deze tot aantoonbare onrechtvaardighe den leidt. AMSTERDAM De tijdens het pinksterweekeinde zeer vaste beurs ontwikkeling in New York gaf nieu we stimulansen aan de belangrijkste beurscentra in Europa. Amsterdam bleef in elk geval zeer voortvarend en boekte vrijwel dagelijks nieuwe hoogterecords voor vele lokale aan delen. Aangevuurd door goed of meevallend dividend- of bedrijfs nieuws en gesteund door hernieuwde acties van het Engelse grootkapitaal werden vrijwel over de gehele linie forse winsten behaald. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De verzekeringsbedrijven maken een stormachtige ont wikkeling door. Nog altijd groeit het aantal mensen, dat zijn verzekerings pakket uitbouwt. Verzekeren is „in”. De mensen verzekeren zich, omdat ze er behoefte aan hebben zich financieel te dekken tegen risico’s. Anders gezegd: ze willen geen financiële stroppen en wentelen daarom bepaalde risico’s op de verzekeringsmaatschappijen af. Er bestaan twee soorten verzekeringen: de levens- en de schadeverze keringen. Het zijn in de assurantiewereld twee aparte grootheden, met een eigen juridische discipline. Je kunt je, met levens- en schadeverzekeringen, als het ware van de wieg tot het graf financieel teweer stellen tegen geva ren en risico’s. BLINDE VLEK OOK EEN GAT TALLOZE RISICO’S tot f lOOOoTl West Holland Bank Den Haag TWEE WETTEN I 1969 gesticht als affiliatie trokkene ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van Be- Sinds de invoering van de BTW kampt de detailhandel met grote moeilijkheden, telkens wanneer de tarieven worden ge wijzigd. Dan moet immers de gehele voor raad van de ene op de andere dag worden DEN HAAG. Op handen zijnde om vangrijke ontslagen als gevolg van onder meer bedrijfssluiting of -inkrimping zou den vooraf en tijdig moeten worden ge meld bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De mogelijke gevolgen voor het personeel kunnen dan in een vroeg stadium onder ogen worden gezien. Er zouden dan zo nodig maatregelen kunnen worden getrof fen om werkloosheid voor de betrokkenen te voorkomen of te beperken in tijdsduur. Over de mogelijkheid van deze verplichte melding heeft minister drs. J. Boersma (Sociale Zaken) aan de Raad voor de Arbeidsmarkt een op korte termijn uit te brengen advies gevraagd. omgeprijsd, wat vooral voor het grootwin kelbedrijf met een assortiment van soms tienduizenden artikelen een onuitvoerbare zaak is. Het gevolg is dat een aanzienlijk gedeelte van de voorraad noodgedwongen verkocht wordt tegen prijzen, waarin de te betalen hogere BTW nog niet is ver werkt. gulden aantrok of 80 punten op basis. Bos Kalis liep tien gulden op of Volgende week zal de claimhandel voor nieuwe aandelen in het Pakhoed-concern beginnen. Hiermede zal dan weer eens een aandelen emisie woiden usitgevoerd. De koers van het aandeel bleef deze week rond 135 gulden. De beurs sloot vrij vast met nog altijd een krachtige ondergrond. „Wij vakbondsmensen weten van niets. Hel is toch wel een biizonder onbehoorlij ke gang van zaken dat wij weer via de pers moeten vernemen wat er gaat gebeu ren’’ Deze reactie kwam van vakbondsbe stuurder L. Doeve van de industriebond CBU. die zegt nauw bij de ontwikkelingen bij Blydestein-Willink te zijn betrokken. ABN. PARKHOTEL- voor de NV Parkhotel en aanzienlijke verbetering om op 40 Hierdoor De minister zegt in zijn adviesaanvrage hierbij bijvoorbeeld te denken aan een eventuele tijdelijke versterking van het personeel op een arbeidsbureau of op een centrum voor vakopleiding van volwasse nen, voorts aan een intensieve speurtocht naar nieuwe arbeidsplaatsen, een matiging van de werving van buitenlandse arbeids krachten in een betrokken gebied of een tijdige voorbereidig van maatregelen in de sfeer van de aanvullende werkgelegen heid. Gisteren 32 15% 34',4 e 3014 321'2 30% 46% 21% 43 48% 2014 30% 22% 31% 58% 24% 44 171% 69% 76% 30 8% Raadselachtig bleef de forse koersrij- zing voor aandelen Houthandel Key en Droege, die respectievelijk 50 tot 30 pun ten hoger niet te koop waren. Uit de lagere meer speculatieve sectoren waren het vooral Aniem, R.esink, Koudijs en de Gelderse Tram die zich flink verhoogden. Eer gisteren 404 33 33% 58% 23% 39% 23% 38% 116% 44% 56 52% 74% 49 32% 41% 9% 15% 17% 30% 52% 37% 67 37% Omdat in de bestaande DAF-bedrijven, gezien de daar, verwachte produktiegroei, niet voldoende arbeidskrachten beschik baar zullen zijn om ook nog de toekom stige produktie van deze automatische transmissies te realiseren, worden nu be sprekingen gevoerd met de gemeente Til burg over het verkrijgen van een geschikt indu strieterrein IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.LJML Slotkoersen Gisteren 404 33% 34% 58% 23% 39% 23% 38% 117% 45 55% 52% 75% 51 32% 40% 9% 15% 17% 30% 53 37 66% 38 WASHINGTON. Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans is toegenomen van ongeveer 585 miljoen dollar in maart tot bjjna 700 miljoen dollar in april. Dat is het op een na grootste tekort dat de handelsbalans van de Verenigde Staten ooit heeft vertoond, aldus heeft het minis terie van Handel in Washington bekend gemaakt. De lokale markt was in vrijwel alle sectoren vast. Uitschieters waren de ACF die vaak niet eens tot notering komen, deze week tot voor de jaarvergadering 20 oude t 100 punten op oude basis door, kennelijk nog altijd door de aantrekkingskracht die het plan voor een vuilverwerkingseiland op de Noordzee op de beleggers uitoefent. Trouwens bouwaandelen deden het toch goed. De Hollandse Betongroep steeg van 80 gulden tot 90 gulden en de Verenigde Bredero van 400 pet. tot 450 pet. Terwijl Schok Beton opliep van 180 op 200 pet. De verschenen jaarverslagen van Hage- meijer en Buehrmann deden de respectie velijke noteringen rond tien gulden aan trekken. Maar hetzelfde geldt voor Amal ga en Furness leverde daar een verlies op van vijf gulden. Voorts was er nog een flink aantal waar het deze week beschik baar gestelde dividend gedeeltelijk reeds op de eerste dag kon worden ingelopen. Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alter. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors Indien het voorstel wordt goedgekeurd, zal ook Heineken Holding n.v. (de vroege re Heineken’s Belegging en Beheer maat schappij n.v.) overgaan tot een herkapitali- satie van 25 pet., alsmede tot de uitkering van een belastingdividend. De hierbij nieuw uit te geven aandelen zullen even eens volledig dividendgerechtigd zijn voor het lopende boekjaar. AMSTERDAM. Als uitvloeisel van verdere consolidatie van buitenlandse be langen zal Heineken op een op 19 juni te houden buitengewone aandeelhoudersver gadering voorstellen over te gaan tot een herkapitalisatie var 25 percent, en daar naast een belastingdividend uit te keren, die verband houdt met deze herkapitalisa tie. De nieuwe uit te geven aandelen zullen volledig delen in de winst over het lopende boekjaar, aldus een mededeling van het bedrijf. Geen dividend kwatta Kwatta chocolade zal aan de jaarverga dering op 27 juni voorstellen het dividend over 1971 te passeren. Zoals reeds werd aangekondigd, hebben de in groepsver band werkende bedrijven van Kwatta in 1971 een negatief resultaat behaald, al was dit gunstiger dan in 1970. Over 1970 bedroeg het verlies 390.000. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1965. ABN ABN - Het bedrijf van de Antilliaanse Bank Unie .ral met ingang van 1 juni wor den voortgezet onder de naam Algemene Bank Nederland. De Antilliaanse Bank Unie werd in van de ABN. Hoewel 1971 restaurant een van de resultaten heeft gegeven, zal - na compensatie van het verlies over 1970 161.804) conform de statuten - geen uit kering van dividend mogelijk zijn, zo heeft de raad van commissarissen vastge steld. Aan de jaarvergadering op 26 juni zal daarom worden voorgesteld het divi dend te passeren. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1969 (11 pet). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): Akzo (72.20); Hoog ovens 78.00 (78.00); Kon. Olie 124.00 (123.80); Philips 53.70 gb (53.80); Unilever 138.20 ((138.50); KLM (122.30). UTRECHT. Ruim 75 percent van de Nederlandse gezinnen eet min of meer geregeld thuis Chinese of Indi sche maaltijden. Het meest populair zijn deze gekruide hapjes bij jongeren tot 30 jaar, terwijl men in Zuid- Nederland vaker een Chinese of Indi sche hap eet dan in Noord-Nederland. Aldus Conimex in Baarn, de grootste producent van rijsttafelprodukten ter wereld, die een onderzoek op dit gebied heeft verricht. De fabriek vierde don derdag haar 40-jarig bestaan. Via het vergrote en te automatiseren bedrijf hoopt het bedrijf een steviger greep op de exportmarkten te krijgen. Er zou namelijk gebleken zijn dat het in Nederland populaire Chinese en In dische eten steeds meer liefhebbers in andere landen vindt. IEMAND KOMT op deze wereld en wat kunnen dan de gelukkige ouders voor de boreling doen? De vader en moeder zullen wellicht een studie- of uitzetverzekering voor zoon- of dochterlief afsluiten. Deze vorm van levensverzekering biedt de jon gen of het meisje op 18 a 20-jarige leeftijd een uitkering, die hij of zij ge bruikt voor het aanschaffen van een uit eet of voor studie. EINDHOVEN. Opgericht is Doorne’s Transmissie b.v. een dochter van Van Doorne’s Automobielfabrieken N.V., die zich zal gaan bezighouden met de ontwikkeling en produktie van automati sche transmissies voor het overbrengen van hogere motorvermogens, aldus de persdienst van DAF. De omzet in Wall Street was 757 miljoen aandelen. Dow loneseljfers: Industrie 971.25 2.19); Sporen 261.06 0.82); Nutsbedrijven 108.16 0.10). Mecra had destijds een kort geding aangespannen tegen de Utrechtste stich ting, nadat de laatste in publikaties de verkoopmethoden van Mecra als „moreel verwerpelijk”en „bikkelhard” had om schreven. Het hof was van oordeel dat de stapsgewijze verkoopmethodiek van Mecra (aankondiging home-party - de home party zelf - huisbezoek bij de aanwezige potentiële kopers) „gevoegelijk als een bikkelharde verkoopmethode” kan worden aangemerkt. De potentiële koper heeft de verkoper in zijn woning en derhalve in zijn particuliere sfeer toegelaten en kan hem mede door de tevoren (op de home- party) bewezen niet alledaagse vriende lijkheid moeilijk onverrrichter zake laten vertrekken. Het hof vond de verkoopmethoden bik kelhard, temeer omdat de mogelijkheid om binnen bekwame tijd op een gedane bestelling terug te komen slechts onder een relatief zeer bezwarende voorwaarde is geopend (ondermeer door 40 pet van de verkoopprijs in rekening te brengen als kostendekking bij af bestelling). Het hof vernietigde het vonnis in kort geding van de president van de Utrechtse rechtbank, omdat deze ondermeer ten on rechte de vraag over de verkoopmethoden onbeslist had gelaten. De president had het door Mecra gevraagde bevel aan de stichting opgelegd om publikaties over de verkoopmethoden van Mecra achterwege te laten. ROTTERDAM. De positie van de Deli-Maatschappij aan het einde van 1971 was duidelijk sterker dan een jaar tevoren. Er blijft echter nog veel te doen om het bedrijf te doen groeien en de resultaten te verbeteren. Aldus de'dire'cfie in het jaar verslag. In de eerste maanden van 1972 is de gang van zaken redelijk geweest. „De vooruitzichten zijn behoorlijk. Wij hebben goede hoop het jaar 1972 met gunstige resultaten te kunnen afsluiten”, aldus De li-Mij. generaal van Koninklijke Bijenkorf heer (KBB) drs. J. Bons jr, bij het uitko men van het jaarverslag, dat de invoering van de BTW in 1969 KBB ongeveer 2,5 miljoen kostte en de totale detailhandel enkele tientallen miljoenen guldens. Hij pleitte voor een teruggaafregeling voor de voorraden. De Raad voor het Grootwinkelbedrijf wijst er nog op, dat tariefswijzigingen voor de detailhandel toch al zware lasten met zich meebrengt. De kosten van het omprijzen zijn hoog, terwijl prijspsycholo- gische overwegingen en toevallige om standigheden (uitverkopen) een geheel doorvoeren van de verhogingen onmoge lijk maken. Dit zijn wel moeilijkheden die de bedrijven zoveel mogelijk zelf moeten oplossen, maar een feit blijft dat het fiscale beleid van de overheid ook in zijn bij- en nawerking bij een overigens uitge wogen regeling al kostenverhogingen tot gevolg heeft, waartegen nauwelijks ver weer mogelijk is. Over 1971 heeft Deli-Mij een belangrijk hogere winst behaald. Het netto eigen resultaat steeg van/ 5,8 miljoen tot 8,0 miljoen, bij een omzet van 825,1 miljoen (/7i0,7 miljoen). Het dividend wordt ver hoogd van f 6 tot f 7.50 per aandeel van ƒ75 Een belangrijke stap is genomen tot ver groting van de groei en uitbreiding van het werkterrein door de verkrijging van het 60 percent meerderheidsbelang in Jongeneel (hout). In een toelichting wordt gezegd dat Deli-Mij geen bedrijfsvreemde activiteiten zal ontplooien, hoewel gedacht wordt aan verdere uitbreiding van de werkzaamheden. De toeneming van de winst met ruim 25 pet was ondermeer toe te schrijven aan de aanmerkelijk betere technische resultaten in het schadebedrijf, zo blijkt uit het jaarverslag. AGO sloot nieuwe levensverzekeringen af tot een bedrag van 2.219 mln. een stijging van 21,3 pet ten opzichte van 1970. Het totale bestand aan levensverzekringen bedroeg hierdoor eind 1971 ruim 11,5 miljard. De collectieve relaties van AGO ontvingen voor 34,7 mln aan rentekortingen. Aldus wordt, de winstuitkering aan winstdelende polishou ders van 10,8 mln meegerekend, o ver 1971 in totaal f 45,5 mln ter beschikking gesteld, hetgeen 8 pet meer is dan in 1970 42,3 mln). Ook voor het schadebedrijf van AGO was 1971 bevredigend, in het bijzonder vergeleken met 1970 toen verlies werd geleden. De nettowinst bedroeg 2.6 mln ofwel 2,1 pct van het premieinkomen. Gezien deze nog geringe winstmarge zal, aldus het verslag, met nog meer inspan ning aan een verbetering van de efficien cy gewerkt worden om tot een verdere verbetering van de resultaten te komen. De te beleggen gelden stegen van 299 tot 328 mln. Omdat een groot deel van de beleggingen stamt uit de tijd van lage rente, bleef de gemiddelde opbrengst van 5,9 pet (v.j. 5,6 pet) nog achter b ij de rentevoet op de kapitaalmarkt. Het totale belegde vermogen bedroeg 2.320 mln. AMSTERDAM. AGO-verzekeringen heeft zich in 1971 zeer bevredigend ont wikkeld. De omzet nam met ruim 12 pet toe van ƒ482 tot 542 miljoen, waartoe het levensverzekeringbedrijf met 41 mln (van 371 naar 412 mln) bijdroeg en het schadeverzekeringbedri.jf met 19 mln (van 108 mln naar 127 mln). De winst na belastingen steeg van 21 tot 26.6 mln. Hiervan komt o.a. 10,8 mln. aan de winstdelende polishouders in het levenbe- drijf ten goede. AMSTERDAM. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de N.V. Mecra Metal Corporation (fabrikant van pannen waarin niets kan aanbranden) veroordeeld tot betaling van de kosten van het kort geding tegen de Utrechtste stichting „Huishoudelijke- en gezins voorlichting” en de behandeling in beroep daarvan, respectievelijk 350 en 1050 gulden. De uitkering ligt doorgaans tussen de vijf en tien mille en kan ook over maxi maal vijf jaar worden uitgesmeerd. Het is een van de bestsellers van het levenbe- drijf. Schadeverzekeringen zijn er ook voor de baby, althans de ouders kunnen hun kind bij de geboorte „opvoeren” in be paalde schadepolissen. De ouders zullen een Wettelijke Aansprakelijkheidspolis (WA-verzekering) hebben, die zij dan ook voor hun kind zullen laten gelden. Mocht de dochter of zoon later bijvoorbeeld per ongeluk eens een deuk in de auto van de buren veroorzaken, dan vergoed de be trokken verzekeringsmaatschappij op grond van de WA-polis het herstellen van de schade. HET ECHTPAAR dat een particuliere ziektekostenverzekering (ook een schade verzekering) heeft, meldt zijn kind binnen een maand na de geboorte bij dé betref fende maatschappij aan. De jongen of het meisje hoeft, mits aangegeven binnen de bepaalde periode, niet te worden gekeurd. Is de voorgeschreven termijn verstreken, dan kan een maatschappij eerst een keu ring verlangen. WAT HET levenbedrijf betreft, ligt er tussen de geboorte en de trouwdatum een „blinde vlek”. In die periode is er voor de levensverzekeraar niets of nauwelijks wat te verzekeren (lees: verdienen). De levens verzekeraars hebben wel gezocht naar mogelijkheden om in de bewuste periode te verzekeren en ze zoeken er trouwens nog wel naar. Er is bijvoorbeeld een spaarverzekering voor vrijgezellen uitgedacht. De vrijgezel, die veronderstelt over een paar jaar te zijn getrouwd, kan een spaarverzekering afsluiten die na het huwen wordt omgezet in een levensverzekering met risicodek king. DE VRIJGEZEL, die de spaarverzeke- ring bij zijn trouwen niet omzet in een levensverzekering, kan het gespaarde be drag premievrij laten maken. Hij ont- SlotKoersen Eer gisteren i 32 15% 35 4% 30% 32% 30% 45% 21 43% ex 47% 20% 30% 22% 32% 58% 24% 44 170 126% ex 126% 69% «“5'- 76% 29% 8% vangt dan op de overeengekomen eindda tum dit bedrag. De bepaalde premie kan ook worden afgekocht. In dat geval ontvangt de be- eht verzekerde bedrag terug, dat correspondeert met de al betaalde premie en onder aftrek van gemaakte administratiekosten. EEN VOLTREFFER is voor de levens verzekeraars wel de gewone levensverze kering. Veel mensen beginnen ermee wanneer ze trouwen, maar nog veel meer bij het komen van de eerste baby. Er treedt dan een sterke bezinning op de verantwoordelijkheid op, die voor tal van mensen resulteert in het afsluiten van een levensverzekering. NA DE GEBOORTE van het kind valt er voor het schadebedrijf ook een gat. Jongens en meisjes worden voor deze categorie verzekeraars pas weer financieel interessant op hun 16e jaar, als ze vaak een bromfiets krijgen of kopen. Deze brommer moet WA worden verzekerd door de eigenaar. De WA-verzekering is wettelijk verplicht, de all-risk (daar bo venop) niet. VERLATEN de jongelui het ouderlijk huis om op kamers te gaan wonen, dan is er wederom voor hen een schadeverzeke ring af te sluiten, in casu een inboedel verzekering die dekking geeft tegen brand, diefstal en inbraak (en sommige verzekeringen ook nog tegen insluiping). Vooral als een uitzet wordt opgebouwd, is een dergelijke verzekering van belang. Voor zelfstandigen en personen met vrije beroepen (artsen, advocaten etc) is er een aanvullende verzekering arbeidson geschiktheid. Deze schadeverzekering is gebouwd op de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO). Mensen met een inkomen van meer dan ƒ28.080 per jaar (de welstandsgrens waarboven de WAO niet meer van kracht is), verzeke ren zich door de bank genomen aanvul lend daar zij in geval van arbeidsonge schiktheid niet al te sterk willen terug vallen met hun inkomen. De WAO doet immers een uitkering van maximaal 28.080. DEZE aanvullende verzekering levert een uitkering op van eveneens 80 procent, maar nu van het meerdere inkomen bo ven de welstandsgrens. Bij grote bedrijven is een dergelijke aanvullende arbeidsonge schiktheidsverzekering dikwijls een col lectieve verzekering, met als gevolg gere duceerde premie. Als straks door de regering de volks verzekering op de arbeidsongeschiktheid (VAO) wordt ingevoerd, wordt deze de bodemvoorziening voor alle werknemers, zelfstandigen en vrije beroepsbeoefenaars. Hierboven gaat dan de WAO (tot 28 mille) gelden en daarboven kan dan dus nog de aanvullende verzekering worden aange gaan door hen, die een inkomen hebben dat over de welstandsgrens heen gaat. WAT DE schadeverzekeringen aangaat zijn er nog talloze mogelijkheden om risico’s te dekken, zoals reis-, bagage-, en ongevallen verzekeringen, recreatieverze- keringen (caravan, boot), sportverzekerin- gen etc. Er zijn ook zogenoemde outside-risks. ENSCHEDE. In verband met de re constructie van het textielconcern Bly- denstein-Wiliink zal waarschijnlijk in de komende maanden het personeelsbestand in Enschede met circa tweehonderd man worden verminderd. „Naar verwachting zu/’en de maaregelen in maart 1973 kun nen zijn voltooid zo heeft het bedrijf bekendgemaakt OMZET KLENE GELIJK AMSTERDAM. In de eerste maan den van 1972 is de omzet bij Kiene’s Suikerwerkfabriek N.V. gelijk gebleven in vergelijking met dezelfde periode van 1971. Over 1971 steeg de omzet met 3,3 pet. Het blijft voor Kiene moeilijk, zo is op de jaarvergadering gezegd, het markt aandeel te behouden, vooral nu veel fabrikanten bij de fabricage van drop meer en meer gebruik gaan maken van surrogaat Arabische gom. Kiene hand haaft echter de standaard-kwaliteit nog, zo is gezegd. Merkwaardigerwijs viel het enige sterk Engels-georiënteerde aandeel in het Uni- lever-concern uit de boot en moest door naar men zei ruilingen in aandelen Konink lijke Petroleum deze week rond vyf gulden prijsgeven. Koninklijke zelf liep er rond twee gulden door op bij vrij grote omzetten. Maar Unilever was dan ook wel een van de weinig opvallende verliezers deze week. En van de hoofdfondsen zelfs de enige. Voor de rest was het botertje tot de boom. Het politieke gesprek in Moskou bleek voor Wall Street hausse-voer te zijn want het koerspeil liep aanvankelijk hard en later gestadiger verder op hoewel niet alle aandelen in de vreugde deelden. De automobielwaarden bijvoorbeeld lagen nogal gedrukt door wrijvingen tussen re- geringsinstanties en de maatschappijen over de komende schone motoren. De voorbereiding daarvan blijkt in de ver schillende laboratoria op grotere moeilijk heden te stuiten dan aanvankelijk was verwacht. Het Damrak maakte zich daar echter niet druk over. Dat had zo zijn eigen problemen waarvan te weinig materiaal voor nog altijd grote drommen kopers wel de grootste waren. Maar ondanks de hier door nog steeds kort uitlopende koersen blijven de kooporders doorlopen en ziet men elke dag weer hogere prijzen. In de hoofdsectoren waren dat deze week de scheepvaart en de cultures. Scheepvaart Unie bijvoorbeeld kwam vlot over de 100 gulden en steeg deze week rond 15 gulden of 30 punten op oude basis. Koninklijke Boot liep verder op naar de 200 gulden en bleef daar vlak onder. HolIand-Ame-ika Lijn kon tien punten vooruitkomen. En zelfs Van Om meren die vorig jaar een forse winstda ling opliep kon alle koersschade wegwer ken door deze week niet minder dan 20 punten in herstel te treden. HVA. Onder de cultures waren de HVA die op het goede verslag nog wat doorliep en vooral Deli Maatschappij die op ver wachtingen van een goed verslag dat vrijdag verscheen reeds bij voorhand tien gulden aantrok. Heineken bereikte de 300- guldenwaarde kennelijk op vermoeden dat er iets aan de hand was. Vrijdag werd dan ook bekend dat het bestuur een extra stock-dividend van 25 pet. zal uitkeren iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBKiniii benevens een tegemoetkoming voor de fiscale verplichtingen die hieruit voor aan deelhouders voortvloeien. gulden tot handel te komen. komen de stukken op een koersbasis van 116 pet., hetgeen nogal prijzig werd ge vonden. Kant. Heemstede Laan van Insulinde 1 Telefoon 023-284027 Extreme risico’s, als het verzekeren van de handen van een pianist, het vervoeren van uranium, astronauten naar de maan. Deze risico’s worden door beursverzeke raars (een andere categorie dan de verze keringsbedrijven, die ondanks hun inter nationale omzetten toch slechts worden aangeduid als provinciale ondernemingen) op de assurantiebeurs in Amsterdam afge sloten. Een van de assurantiemakelaars treedt in zo’n geval als „leader” op. Hij zoekt op de beurs collega’s, die allen een deel van het totale risico willen dekken. Een schadeverzekering is ook nog de aansprakelijkheidsverzekering voor de vrije beroepsbeoefenaar. Een chirurg bij voorbeeld, die op ongelukkige wijze een ingreep zou doen, kan door de patiënt of door de familie financieel aansprakelijk worden gesteld. IN ONS LAND kennen we een Wet op het Schadeverzekeringsbedrijf en een Wet op het Levensverzekeringsbedrtff. Voor beide branches treedt de Verzeke ringskamer op. Deze kamer oefent op grond van genoemde wetten controle uit op de solvabiliteit van de verzekeringsbe drijven. In het levensverzekeringsbedrijf zijn 30 miljoen polissen in omloop en bedraagt het totale verzekerde bedrag 120 mil jard. In het schadeverzekeringsbedrijf zijn 20 miljoen polissen in de roulatie. Naar schattingen beliepen de premieontvang sten in ’70 voor de schadebedr(jven 3,8 miljard, waarvan ruim 3 miljard voor rekening van binnenlandse bedrijven en de rest van buitenlandse ondernemingen. Het Engelse beleggingskapitaal zou, naar men zei, weer in het meel zijn gedoken, want zowel Wessanen als de Meelfabrieken trokken onverwacht weer krachtig van leer. Maar ook andere voe dingsmiddelenaandelen als Nutricia. Kiene en Bensdorp waren deze week vast. De slechts uiterst matig bezochte kant van de koersdalingen werd onder meer ingeno men door de Chemische Fabriek Naarden die vier gulden verloor en Ballast-Nedam die drie gulden verspeelde. De Leeuwar der Lijempf echter trok op van 65 gulden op 70 gulden doordat de beurs de fusie- kansen voor dit bedrijf nu aanmerkelijk hoger aanslaat. De rentemarkt bleef ook deze week kalm en zonder emoties. De noteringen voor de belangrijkste obligaties lagen eer der wat gedrukt door verwachtingen van een spoedige nieuwe staatslening. De claimhandel voor de converteerbare obli gatielening Meteoor kwam in het begin maar moeilijk op gang. Tegen een theore tische prijs van 20 gulden ging men aanvankelijk tot 60 gulden om op Zowel bij de invoering van de BTW (1969) als bij latere verhogingen zijn daardoor bij het grootwinkelbedrijf niet te verwaarlozen verliezen geleden. Als geen passende regelingen worden getrof fen zullen deze verliezen zich in de toe komst met een zekere regelmaat blijven voordoen, niet alleen als gevolg van structurele fiscale maatregelen, maar ook door het hanteren van het conjuncturele instrument van de wiebeltax. V erschillende grootwinkelbedrijven hebben zich de afgelopen maanden reeds afzonderlijk bezorgd uitgelaten over dit onderwerp. Zo memoreerde de directeur-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21