Beperking van offensieve en defensieve kernwapens SALT-AKKOORD ONDERTEKEND Sovjet-Unie en de VS breiden handel uit WD houdt Eerste staatsverdrag tussen Bondsrepubliek en DDR Verkeersverdrag in Berlijn getekend collegestaking behoedzaam Salt verliep moeizaam en congres over milieu Hoogleraren oneens met Dr. Klompé in Rome KAMER IN TIJDNOOD London derry Bomaanslag Tsjangs zoon premier op Formosa achtergrond in I CPN-congres in Amsterdam „P.S.P. wil geen volkspartij” Kans op akkoord over beperking Rijnvervuiling 2 3 ZATERDAG 27 MEI 1972 Leningrad voordelig uit met NS In ambtswoning Concessie ADVERTENTIE Extra plussen: i k n le half geld op de inter lokale bussen; zijn. In feite zijn deze foto’s het enige bewijsmateriaal, dat door de ingestelde klachtencommissie behandeld kan worden. Morgen zullen de besprekingen in het Kremlin worden voortgezet terwijl presi dent Nixon waarschijnlijk ’s avonds het Russische volk via de televisie zal toe spreken. Gedurende de vier dagen van topbe- sprekingen, die nu in Moskou achter de rug zijn, zijn, behalve het SALT-akkoord, o.a. overeenkomsten bereikt over samen werking op het gebied van milieuzaken en gezondheidszorg, over uitwisseling van ge gevens op het terrein van de wetenschap pen, de ruimtevaart en de technologie, en over het voorkomen van militaire inci denten op en boven open zee. n e !- e D 1 d le n- it- de en t, e n :a- en ek de js, est ta a ier !ft ;s- nd na iet LI- n- <e 3k •s- a- ve rs. le- rel ar en g- jn in ti er >t •n l- e Q n in r- an en sa P- id, rd ds e- e- isr, e- de de o- de ■r- ee er ok er Id- an er ri jm de nt tie an te an le in rp ig ?d i- et er je. In juni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. mogen reizen, niet alleen op uitnodiging van familie, maar ook om kennissen te bezoeken. (Van een speciale verslaggever) MOSKOU In het Kremlin is gisteravond het befaamde Salt-akkoord ondertekend. De overeenkomst, waarover al meer dan twee jaar, beurte lings in Helsinki en Wenen, vergaderd wordt, houdt een beperking in van offensieve zowel als defensieve strategische atoomwapens. De onderteke ning was één van de hoogtepunten van president Nixons historische acht daagse bezoek aan de Sowjet-Unie. Het programma in Leningrad bestaat onder andere uit een bezoek aan het oorlogskerkhof, met name aan het graf van de onbekende soldaat, en een rondlei ding door het schitterende gerestaureerde verblijf van de Romanovs, het paleis ook, v aarin de laatste Russische tsaar en diens gezinsleden werden vermoord. Een reeks bomaanslagen heeft in Noord-Ierland een einde gemaakt aan een periode van betrekkelijke rust. In Londonderry (zie foto) brandde een huis van drie verdiepingen bijna ge heel uit. Toen de brandweermannen arriveerden stond het huis al in lich terlaaie. In de Noordierse hoofdstad Belfast kwam een persoon om het le ven en werden 37 mensen gewond bij een zeer zware bomaanslag. Overigens heeft de rooms-katholie- ke oppositie een vredesgebaar gedaan dat de hoop op een geleidelijk ont spanning doet herleven. Men drong er bij de rooms-katholieke aanhangers op aan met de Britse regering samen te werken en verklaarde zich bereid tot open besprekingen met protestantse leiders. Tevens vroeg de partij aan de ongeveer 400 gemeenteraadsleden in de Noordierse gemeenten hun nu tien maanden durende boycot te beëindi gen. Aan een langs deze weg afgedwongen solidariteit kan volgens de ondertekenaars geen enkele betekenis worden toegekend. De wetenschappelijke medewerkers spre ken de verwachting uit dat het college zich openlijk distantieert van vormen van intimidatie in het kader van deze actie. Tot de ondertekenaars behoren onder andere de hoogleraren M. A. Beek, A. D. Belinfante en H. Daudt. De Amerikanen bezitten vooral grote interesse voor de geweldige, maar nog altijd onaangeroerd gebleven aardgasvoor raden in Siberië. De Sovjet-Unie zou on der meer Amerikaans graan willen kopen en wil ook Amerikaanse kredieten ter uitbreiding van de industriële produktie, zulks in verband met de groeiende vraag naar verbruiksartikelen. De handelscommissie zal zich niet met Aldus drs. J. H. Leurdijk in zijn brochure „Wedloop in kernbewape ning,” dat door het Nederlands Insti tuut voor Vredesvraagstukken in Den Haag werd gepubliceerd aan de voora vond van Nixons bezoek aan Moskou. „Beide partijen”, zo vervolgt Leurdijk „beschikken (na een eerste aanval) over Precies een jaar geleden werd in een gezamenlijke verklaring gezegd dat men was overeengekomen zich in 1971 te concentreren op het bereiken van een akkoord om de anti-raketstelsels te Het bestuur had deze week verlangd dat het wetenschappelijk personeel zich zou verenigen met de visie van bestuur: de universitaire gemeenschap dient zich door middel van een algemene collegesta king achter de bezwaren tegen de verho ging van de collegegelden te stellen. In november 1969 begonnen de on derhandelaars in de Finse hoofdstad Helsinki hun bespreking over beper king van de strategische bewapening. De gesprekken werden al gauw bekend als het Salt-overleg (Strategig Arms Limitations Talks). Beide partijen gin gen zeer behoedzaam te werk om te voorkomen dat de ander ook maar een haarbreed voordeel zou krijgen. de leningen bemoeien, die Washington Moskou gedurende de tweede wereldoor log gegeven heeft, en waarover een dis puut is ontstaan. AMSTERDAM Dertien hooglerarer. en veel leden van de wetenschappelijke staf van de universiteit van Amsterdam vinden dat zij op onaanvaardbare wijze voor politieke doeleinden worden inge schakeld. Zij schrijven dit in een open brief aan het college van bestuur van de universiteit. Het verdrag werd ondertekend, nadat Nixon de Russische leiders in de ambtswo ning van de Amerikaanse ambassadeur een diner had aangeboden. Terwijl de Amerikaans-Russische top gisteren een groot aantal internationale problemen aanroerde de oorlog in Vietnam en de crisis in het Midden-Oosten werden onder meer doorgelicht, terwijl ook president Nixons recente bezoek aan China onderdeel van de agenda uitmaakte werden op een lager niveau besprekin gen gevoerd over het verbeteren van de onderlinge handelsbetrekkingen. Besloten werd een gezamenlijk Ameri- kaans-Russisch comité op te richten, dat tot doel heeft tot een handelsverdrag tussen de beide supermachten te komen, een comité, dat beurtelings in Moskou en in Washington zal vergaderen, en waar van de eerste bijeenkomst nog in juli van dit jaar zal plaatsvinden. Hoofddoel is de vergroting van de han del tussen beide landen, het toekennen van exportkredietfaciliteiten, de promotie van goederen en een oplossing van de problematiek van patenten en licenties, het vestigen van een arbitragecommissie voor eventuele commerciële conflicten en mogeljjk ook het gezamenlijk deelnemen in projecten voor de exploitatie en de verkoop van grondstoffen en fabrieksgoe- deren. Na het erelid voerde partijvoorzitter Henk Hoekstra het woord. Hij zei o.m. dat de regering-Biesheuvel zo snel mogelijk dient te verdwijnen. Hij zag het als een plicht van de communisten in Nederland dat de „Amerikaanse aggressor in Viet nam een nederlaag wordt toegebracht, als onderdeel in de strijd tegen het wereldim- perialisme.” „Wij zullen,” zo zei Hoekstra, „onafge broken moeten werken aan ons socialisti sche bewustzijn. Wij moeten nu,” aldus Hoekstra, „beginnen met machtsvorming tegen bijv, een AKZO en een Unilever. Wij moeten de uiterste waakzaamheid be trachten t.o.v. het Westduitse revanchisme en imperialisme en de brutale infiltratie van de laatste jaren door Duitsers in ons land. Hoekstra zag in de EEG de belang rijkste mogelijkheid voor West-Duitsland zijn grootste machtsuitbreiding te berei ken. Daarom moet er volgens hem krach tig opgetreden worden tegen uitbreiding van de EEG. Het parlement van Formosa heeft met nagenoeg algemene stemmen de benoeming bekrachtigd van Tsjang Tsjiang Koeo, de zoon van president Tsjang Kai Sjek, tot premier van For mosa. over een paar jaar vervangen worden. De zogenaamde ICBM-raketten kunnen kernbommen vervoeren variërend van één tot vijfentwintig megaton, (één megaton heeft dezelfde vernietigende kracht als één miljoen (1.000.000) ton TNT (springstof). Wat de ICBM-raket- ten betreft zijn de militaire deskundi gen ervan overtuigd dat de kwaliteit van de Amerikaanse wapens beter is. Op kemonderzeeërs gestationeerde raketten. De VS beschikken over 41 van zulke duikboten, elk met zestien raketten uitgerust. De Sovjet-Unie bezit zeventien kern- onderzeeërs, maar over twee jaar, zo verwacht men, zouden de Russen hun achterstand hebben ingelopen. Lange afstandbommenwerpers, uit gerust met kernbommen. Deze laatste groep heet „het oudste bestanddeel" van de strategische kernmacht. De VS beschikken over B-52 bommenwerpers, waarvan de nieuwste type’s vier kern bommen van elk twee tot drie mega ton kunnen vervoeren. Met andere woorden als elke B-52 een vernietigen de lading kan vervoeren van 12 mega ton en als deze ene lading zeshonderd maal zo krachtig is als de Amerikaanse kernbom die op Hirosjima werd ge gooid, dan kan men dit lugubere re kenspelletje afmaken, wanneer men weet dat in Zuidoost-Azië binnenkort ongeveer 180 van deze superbommen- werpers zullen zijn gestationeerd. AMSTERDAM „Nederland heeft geen nieuwe partij nodig, maar een eerlij ke, betrouwbare leiding.” Dit zei het ere lid van het partijbestuur van de CPN Paul de Groot gisteravond in zijn ope ningstoespraak van het 24e congres van de CPN dat tot en met zondag in het Amsterdamse Marcanti wordt gehouden. Vandaag werden de topbesprekingen onderbroken door een dagexcursie van het Amerikaanse staatshoofd naar Leningrad, vergezeld door drie vliegtuigen vol jour nalisten, die uit alle delen van de wereld komen. Ze kunnen ook door Oostduitse organi saties worden uitgenodigd voor handelsac- tiviteiten of voor sportieve of culturele manifestaties. Een belangrijke Oostduitse concessie is de aankondiging dat burgers van de D D R voor „dringende familieaan gelegenheden” toestemming zullen krijgen voor een reis naar de Bondsrepubliek. Tot dusver mochten alleen gepensioneerden (mannen boven 65 en vrouwen boven 60 jaar) uit de D D R naar West-Duitsland reizen. Het verdrag wordt van kracht na ratifi catie door de parlementen van Oost- en West-Duitsland. een zogenaamde „second-strike” ver mogen, waardoor men, ook als de te genstander een eerste verrassingsaan val onderneemt, voldoende kernwapens over heeft om de aanval te vergelden. Op het vermogen tot wederzijdse ver nietiging is, zo stelt men, de vrede tussen de grote mogendheden geba seerd.” Hiervoor is al een speciale commissie aan het werk. Het gaat om een Russische schuld van ongeveer een miljard dollar, die Moskou wil inlossen met de betaling van 30 percent, terwijl Washington op tenminste tachtig blijft staan. Dit obstakel dat een moeilijk gesprekspunt vormde, tussen premier Kosigin en de Amerikaan se minister van Buzenlandse Zaken Ro gers, kon nog niet uit de weg worden geruimd. Het feit dat de weg van de handelscommissie werd ingeslagen wordt gezien als bewijs dat de commerciële problemen te ingewikkeld zijn om tijdens een tapgesprek op te lossen en een kant- en-klaarhandelsakkoord te bereiken. In de haast om een voor beide partijen aanvaardbaar ontwerp-akkoord uit de grond te stampen, werd er vorige week in Helsinki besloten tot de oprichting van een partiair samengestelde Amerikaans- Russische commissie, die klachten zal be handelen over het schenden van gemaakte afspraken door één van beide verdrags partners. Een echt controlelichaam ontbreekt wel iswaar - de Amerikanen, die altijd op inspectie ter plaatse hebben gestaan, heb ben kennelijk bakzijl gehaald - maar de foto’s die nu al door rond de aarde cirkelende satellieten van beide landen worden gemaakt van de lanceerplaatsen van kernwapens, zouden heel accuraat Bij dit hallucinerende onderwerp moeten een paar punten worden on derscheiden: (Van onze redactie'buitenland) Na jaren van moeizaam overleg tussen Amerikaanse en Russische deskundigen zijn de Salt-onderhandelingen uitgemond in een defini tieve overeenstemming. Dit verdrag tussen de Verenigde Staten en de OOST-BERLIJN. (Reuter, ADN en DPA). In Oost-Berlijn hebben vertegen woordigers van de Bondsrepubliek en de DDR gisteren hun handtekening gezet onder het eerste staatsverdrag tussen de twee Duitslanden, dat volgens internatio naal recht is afgesloten. Het verkeersver- drag werd voor de Bondsrepubliek onder tekend door staatssecretaris Egon Bahr en voor de D D R door Michael Kohl. Het verdrag was op 12 mei in Bonn geparafeerd. Het regelt het verkeer over de weg, per spoor en over het water tussen twee Duitslanden. Over het lucht verkeer zullen afzonderlijke onderhande- lingen gevoerd worden. Van bijzonder be lang voor de burgers van Oost- en West- Duitsland is een eenzijdige verklaring die de DDR bij het verdrag heeft gevoegd. Daarin wordt toegezegd dat het reizigers verkeer tussen de twee Duitslanden in de toekomst gemakkelijker zal kunnen verlo pen. Westduitsers zullen voortaan ver scheidene keren per jaar naar de D D R AFGEVAARDIGDEN Het Internationa le Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat het twee afgevaardigden naar de Afri kaanse staat Boeroendi gezonden heeft om te proberen, een einde te maken aan de slachting op grote schaal van burgers door het leger. Het aantal slachtoffers wordt geschat op 100.000. recht op ’t kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. beperken. President Nixon noemde dat een mogelijk „begin van een nieuw tijdperk.” „De huidige relatie tussen de Verenig de’ Staten en de Sovjet-Unie op het gebied van hun strategische nucleaire bewapening wordt aangeduid met de term „wederzijdse afschrikking.” De wederzijdse afschrikking van een aan val met kernwapens berust op het vermogen van beide staten om een aanval van de tegenstander te onder gaan en hem ook daarna nog „onaan vaardbare schade” toe te brengen: de partijen weerhouden elkaar van een bewuste nucleaire aanval door de vrees voor een vergelding met kernwapens op de burgerbevolking.” UTRECHT Milieugevaren mogen niet als breekijzer dienen om en de onderne mingsgewijze produktie en het relatieve deel in het nationale inkomen van de middengroepen verder te verminderen. Dit stelde mr. H. van Riel, voorzitter van de liberale fractie in de Eerste Kamer, van daag tijdens het milieucongres van de VVD in Utrecht. Bij iedere maatregel van milieubescher- mende aard behoort, naar zijn mening, aan de economische en politieke conse quenties voor het tegenwoordige maat schappelijk bestel gedacht te worden. Een voortdurend samenspel van politici, eco nomen en wetenschapsmensen is daartoe nodig. Ter dicussie op het congres staat een aantal stellingen, die zijn opgesteld door de commissie milieuhygiëne van de VVD. Enkele van deze stellingen zijn: Voor het behoud van een goed mi lieu is een beperking van de bevolkings groei noodzakelijk. De ruimtelijke ordening dient afhan kelijk te worden gesteld van milieueisen. Internationaal overleg en gemeen schappelijke maatregelen vooral binnen de EEG zijn noodzakelijk voor een doeltreffend milieubeleid. Naast volledige werkgelegenheid, stabie le munt, evenwichtige betalingsbalans en evenwichtige economische groei dient een schoon leefklimaat als doelstelling van het economische beleid te worden aan vaard. Elke Nederlander zal moeten worden duidelijk gemaakt dat hij 1. persoonlijk bij draagt aan de milieuverontreiniging en dus offers zal moeten brengen om de kosten van milieubeheer en -reiniging te dragen. 2. Zijn consumptie- en leefpra- troon zal aanmerkelijk moeten worden gewijzigd. 1) Het kernwapen is onkwetsbaar, dat wil zeggen er zijn zoveel kernwa pens her en der opgeslagen, dat ze vrijwel onmogelijk allemaal tegelijk kunnen worden uitgeschakeld. 2) De burgerbevolking en de be- staansbronnen zijn uitdrukkelijk als doelwit van de kernoorlog uitgekozen. Daarom hoopt men dat een kernoorlog kan worden voorkomen. Het is in dit verband ook wel nuttig te weten om welke kernwapens het gaat. Allereerst de op land gestationeerde intercontinentale raketten (met andere woorden raketten, waarmee men van uit de Sovjet-Unie op de VS en omge keerd het lugubere militaire „spel” kan spelen). Deze raketten, met fraaie na men als Minuteman, Titan, SS-6 en SS-13. bevinden zich in zwaar be schermde silo’s. Sommige typen zijn inmiddels alweer verouderd en zullen De massale steun van het parle ment heeft de mening van de politie ke waarnemers versterkt dat Tsjang- Koeo de feitelijke machthebber op Formosa zal worden en dat zijn 84- jarige vader genoegen zal nemen met de ceremoniële functie van staats hoofd. Er ligt een ontwerp-overeenkomst ter tafel, waarin Nederland zich bereid ver klaart 46 percent van de kosten te beta len. Dit komt neer op een bedrag van ongeveer 5 miljoen gulden per jaar. DEN HAAG Voorzitter Piet Burggraaf van de P.S.P. staat afwijzend tegenover een progressieve volkspartij. „De P.S.P. beschouwt in elk geval zo’n P.V.P. vooralsnog als een kwalijke zaak”, aldus de P.S.P.-voorzitter in het partij- orgaan „Radicaal”. Hij noemt de progres sieve volkspartij geen voorwaarde om als links Nederland samen sterk te zijn en vraagt zich onder meer af of het zoeken naar een P.V.P. niet stokpaard en voor- waarde is van de zijde van D ’66 voor M*JMWIMAAAAAAAAMAAAAMAMAAAMAAAAAMAMAAAAA4W»AMAAAAAAAAMAAAAAAAAAAAAAAAJVVMVWW«VWWAAA4VUVVWVMVMVVVVVMUVWVVVMXAAAA>VVVVVVMVMVVMAAAAAAAZ Samenwerking. (Van onze redacteur in Rome) ROME Dr. Marga Klompé wil beves tigen noch ontkennen dat zij in Rome na de moeilijkheden in het Limburgse dio cees heeft willen bemiddelen. Ze is in Nemi bij Rome voor een symposium over de vrede onder auspiciën van de pauselij ke commissie Justitia et Pax. Experts van die commissie hebben gemakkelijk toe gang tot de hoogste Vaticaanse autoritei ten. Dr. Klompé heeft in het verleden, bij misverstanden over de situatie binnen de Nederlandse kerkprovincie, proberen te bemiddelen. „Ik vertegenwoordig hier niemand of niets,” zo deelde zij telefonisch mee. „Ik ben naar Rome gekomen voor mijn werk bij deze commissie.” In het Vaticaan wacht men op officiële stukken over de moeilijkheden in het Limburgse diocees, maar men verwacht dat een onderzoek maanden zal vergen. Er zal zeker niets bekend worden voordat kardinaal Alfrink een bezoek brengt aan Rome, dat eind juni verwacht wordt. In het Vaticaan heeft men nauwelijks begrip voor de haast ,die men in Limburg heeft. Men hoopt dat- door rustig overleg de moeilijkheden zullen worden opgelost. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer komt in tijdnood. Er liggen nog stapels wetsont werpen op afhandeling te wachten. Ver schillende departementen hadden ontwer pen bij de Kamer ingediend met het verzoek deze nog voor de vakantie af te werken. Kamervoorzitter Van Thiel heeft aan minister-president Biesheuvel een- lijst met nog te behandelen onderwerpen over handigd, met het verzoek daaruit een selectie te maken van zaken die beslist voor de zomervakantie moeten worden afgehandeld. Na overleg met de daarbij betrokken ministers zal maandag een keuze worden gemaakt, die dinsdag de Kamer wordt meegedeeld. De minister-president deelde gistera vond mee, dat in ieder geval de verhoging van de collegegelden op het prioriteiten lijstje komt te staan, om nog in de maand juni door de Kamer te worden behandeld. Sovjet-Unie is een poging om de kernbewapeningswedloop in te perken en de grote financiële last voor arsenalen van wapens met grote ver nietigende kracht te verlichten. Andere belangrijke overeenkomsten over nucleaire wapencontrole waren: het verdrag om alle kernproeven, met uitzondering van ondergrondse, te ver bieden (1963), verbod kernwapens in de ruimte te brengen (1967), verbod kern wapens in andere landen te versprei den (1968) en verbod kernwapens op de zeebodem te stationeren (1971). 8 Dagen f treinen op I de tiener- I 71II toer voor ROTTERDAM Er bestaat grote kans, dat de komende week in Parijs een akkoord wordt bereikt met Frankrijk over het beperken van de zout- lozingen in de Rijn. De Nederlandse dele gatie in de internationale Rijncommissie heeft hoge verwachtingen van de confe rentie, die maandag in de Franse hoofd stad begint. r '«Vf“tii1 L wuii,! j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3