Sfeervol orgelconcert VELSEN HEEFT OOG GERICHT OP weet jeugd te boeien TERREIN OOSTELIJK SANTPOORT In Zeewijk het moeilijk tuinieren is Gemeente wil woningbouw veilig stellen De eerste jaren kan hier nog worden gebouwd Voor het rijk ligt een taak weggelegd Geen spreekuur burgemeester en wethouders Causerie van directeur Plantsoenendienst PIET VAN EGMOND MET KOOR Carillonconcert VEROORZAKEN PROBLEMEN WIND EN BODEMSTRUCTUUR 5 ZATERDAG 27 MEI 1972 IJMUIDER COURANT 4 50* Aantasting Oostelijk Santpoort B od e mstru ctu ur l 1 Gras (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Wat precies de invloed van de storm van gisteravond op de bewoners van Zeewijk is geweest om niet naar de entresols aan het Zee- wijkplein te komen, is onbekend. Wel staat vast dat niet zo veel liefhebbers van tuinieren daar aanwezig waren om te luisteren naar een causerie van de heer J. H. van der Burg, directeur van de gemeentelijke Plantsoenen dienst, over de plantengroei in Zeewijk en de daaruit voortvloeiende on derwerpen als tuinaanleg en plantenbakken op balkons van flatwoningen. Om nog even op de genoemde stormkracht terug te komen. Het is volgens de heer Van der Burg wel zo dat de wind het de bomen, heesters en plan ten in Zeewijk bijzonder moeilijk maakt, evenals de bodemstructuur dit doet. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Wanneer gezegd wordt, dat Velsen aan het eind van haar latijn is met de woningbouw, dan moet eerst toch wel een misverstand uit de weg worden geruimd. Er zijn hier namelijk nog volop bouwactiviteiten, met name in Zeewijk. Verder liggen er de plannen voor Velsen-Oost; wordt er gebouwd aan het Burgemeester Weertplantsoen; staat Sluiswijk op het programma en is er een particulier plan in Driehuis. Op korte termijn be zien dus zijn er zeker nog bouwactiviteiten. Beziet men de zaak echter op langere termijn, dan is het mis. Dan zal Velsen naar andere wegen moeten uitzien”. Een ernstig gestemde wethouder C. Ockeloen zet ons in zijn werk kamer uiteen, dat Velsen de eerste jaren zij het niet meer op zo grote schaal nog vooruit kan. En voor de tijd daarna ja er zijn wel plannen doch omtrent de uitvoerbaarheid daarvan is nog geen zekerheid. VELSEN een (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Burgemeester W. M. B. Bosman, de wethouder voor openbare wer ken, de heer C. Ockeloen en de wethouder voor sociale zaken, de heer Th. C. Witte, houden op dinsdag 30 mei aanstaande geen spreekuur. Enkele tips. Ter afscheiding is een zoge noemde border met verschillende niveau’s erg leuk. Een zekere geleiding kan wor den aangebracht door de aanplant van een klein boompje of enige grote heesters. Als tweede laag enkele kleinere struiken. Dan verschillende vaste planten en als aanvulling éénjarige planten. Vanaf het dak van de bejaardenflat in Oud-IJmuiden (Sluiswijk) heeft men een uitstekend overzicht op de open plekken in dit te saneren stads deel. Hier zal na de woningbouw in Velsen-Oost de bouw van nieuwe hui zen beginnen. Aan het eind van de bijeenkomst, dia belegd was door de Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk, werd de vraag gesteld of het mogelijk is meer bomen langs de straten van Zeewijk te planten. De Plantsoen dienst is reeds enkele jaren aan het expe rimenteren, waarbij men vooral aan de Planetenweg groepjes van bomen heeft geplant. Over een jaar of twee hoopt men genoeg ervaring te hebben opgedaan om tot een aanplant op uitgebreidere schaal over te gaan. IJMUIDEN. Programma van de bei- aardbespeling op het carillon van de stad huistoren te IJmuiden op zaterdag 27 mei a.s. van 16.00-17.00 uur te geven door Hein de Ligt. 1. Toccata Addie de Jong, 2. a. Daar was een wuf die spon, b. O Angenietje, 3. Thema ostinato Willem Vogel, 4. Suite Archaïque Géo Clément, 5. Improvisatie H. de Ligt, 6 a. The miller of the Dee, b. The British Grenadiers, 7. 6 Variaties over een Fries volksliedje, Piet Post. 8. a. Coun try gardens, b. Three meet, 9. Für Elise L. von Beethoven, 10. Mars voor beiaard Leen ’t Hart. schoffelen op enkele plaatsen in de ge meente zoals bijvoorbeeld op de Stations weg en in Velsen-Noord. Je ziet dan dat op deze rijkere grond het gras enorm groeit en dat zelfs fluitekruid zelden om hoog komt.” Een van de aanwezigen stelde de vraag wat gedaan kan worden tegen steenkla ver. Spuiten met een onkruiddodende vloeistof is hiertegen het middel. Overi gens is steenklaver wel goed voor de grond. Voor de bestrijding van rupsen en luizen wordt eveneens geadviseerd met een mid del te spuiten, hoewel een harde water straal eveneens kan helpen. In geval van rupsen is het beter in het winterseizoen de duidelijk herkenbare rupsen uit te knip pen. Hoge schuttingen beschutten de tuin en de planten niet tegen de wind. Volgens deskundigen hebben patio’s op dit gebied ook geen enkele invloed. Een van de Zeewijkbewoners zei moeite te hebben met een klimop tegen de gara- gemuur. Klimop is een halfschaduwplant. De heer Van der Burg vermoedde dat teveel licht wel eens de oorzaak zou kunnen zijn. Voor klimplanten raadde hij bruidssluier en kamperfoelie aan. Wat betreft de bodemstructuur van Zeewijk vormt zowel de droogte als het onvermogen van de grond om het vocht vast te houden een groot probleem. Wat dit laatste betreft is de korrelstructuur van groot belang. Enige verbetering zal kunnen worden aangebracht door de grond met humusachtige bestanddelen te vermengen. Niettemin valt het volgens de heer Van der Burg in Zeewijk nogal mee in vergelijking met andere zandgebieden in ons land. Het duinzand is in Zeewijk tamelijk fijnkorrelig, waardoor het vocht enigszins wordt vastgehouden. Tevens zorgt het bovenste harde zandlaagje van vijf tot tien centimeter dikte voor een behoorlijke isolatie. Desondanks spuit de gemeentelijke plantsoenendienst klei op de grond om het vochthoudend vermogen op te voeren. In deze streek is de meidoorn geen „tussenvoedsterplant” voor perevuur. Wel ten noorden van Schagen waar de over heid rigoreus elke meidoorn omkapt. Dit uitdrogen is dikwijls een van de voornaamste oorzaken waardoor het groeien ernstig wordt vertraagd, zei de heer Van der Burg. „We hebben vroeger wel geëxperimenteerd met iepen en popu lieren. Het jonge blad werd dan in het vroege voorjaar door uitdroging zwart en dan duurde het weer tot juni, juli voor zich nieuwe bladen ontwikkelden. Deze abeel is tevens bijzonder bestand tegen het zout dat door de wind wordt meege voerd. Want mede door het hoge zoutge halte hier is het niet mogelijk een breed assortiment planten neer te zetten”. Er zijn in Zeewijk al zo’n 75.000 abelen Waar nu de koeien nog lopen te gra zen hoopt Velsen binnen niet al te lange tijd woningen te bouwen. Het is een deel van het gebied, dat toege schreven zou kunnen worden aan het recreatiegebied Spaarnwoude. Het Velser gemeentebestuur heeft in dit verband een nieuwe visie ontwikkeld, welke de woningzoekenden ten goede kan komen. Het houden van planten in bakken op balkons is erg moeilijk, ook weer in verband met de harde wind. Petunia’s zijn hiervoor nog het meeste geschikt. Dorp en Driehuis. Daar zouden wij dan een paar duizend woningen kunnen bou wen. Het klinkt allemaal wel wat revolu tionair en dat is mij ook gezegd. Ik heb toen geantwoord, dat men van mij weet, dat ik niet anti-revolutionair ben, waarmee jk weer niets ten nadele van mijn vrienden van de A.R. wil zeggen. Met alle instanties, die hiermee te ma ken hebben moet nu contact opgenomen worden over ons idee. Het is niet te zeggen hoeveel tijd dat in beslag zal nemen, doch het lijkt ons een redelijk plan. En wellicht, dat redelijke plannen binnen een redelijk dus niet lang tijdsverloop hun beslag kunnen krijgen,” besloot de heer Ockeloen. Katholieke Kerk „Sint Engelmundus” een orgelconcert georganiseerd, dat een grote aantrekkingskracht bleek uit te oefenen op de jeugd Dat was geen wonder want niemand minder dan Piet van Egmond was als solist aangekondigd. Zijn spel ie rijk aan afwisseling en hij weet zijn gehoor te boeien met een variatie van klanken die bewondering afdwingt, maar die ook in het hart treft door zijn een voud van opzet. geplant. Wanneer deze struiken hoog ge noeg zijn opgegroeid, wordt door kappen en snoeien ruimte gemaakt voor de aan plant van bijvoorbeeld meidoorn, eik, vlier, gelderse roos en kardinaalsmuts. IJMUIDEN. De Oud-Katholieke Jon gerenvereniging „Door Geloof Samenge bracht” heeft gisteravond in de Oud- groeiomstandigheden de bewoners van Zeewijk een enorme bijdrage kunnen le veren door vernieling of nonchalante be handeling van planten tegen te gaan. Na een tweetal koraalvoorspelen wer den de toehoorders verrast met de sonate van Felix Mendelssohn Bartholdy, waarin het koraal „Was mein Gott will”, das g’scheh’ allzeit” is verwerkt. De prachtige melodieën van het Adagio en het Andante vormden een stemmingsvolle inleiding tot het virtuoze allegro vivace. De bekende „Suite Gothique” van de Franse organist Léon Boëllmann kreeg een meesterlijke vertolking. De kolossale aanpak van het „Introduction Chora!” stak scherp af bij de eerlijke eenvoud van het „Menuet Gothique”, dat wordt afge wisseld door een geestig trio. De verstilde devotie van het „Gebed” werd bekroond met een feestelijke Toccata. Een bijzonder stemmingsvolle sfeer wist Piet van Egmond te scheppen met de 3de suite „Carillon de Westminster” uit „Piè- ces de Fantaisie pour grand-orgue” va* Louis Vierne (1870-1937) Deze Franse or ganist. die een leerling was van César Franck en Charles-Marie Widor werd beroemd door zijn symfonische orgelstijl Hij bespeelde jarenlang het prachtige or gel van de Notre Dame in Parijs en behoorde tot de grootste improvisatoren van zijn tijd. Zijn „Carillon de Westminster” roept herinneringen op aan de bronzen stem van de „Big Ben”, de grote klok in de St Stenhens Tower van het Westminster Pa lace, waarvan de klank ons steun en vertrouwen schonk in de Tweede Wereld oorlog. Na een „Veni Creator Spiritus” van Gabriël Verschraegen volgde de slot- improvisatie van Piet van Egmond. Geïn spireerd door de hevige storm, die om het kerkgebouw gierde, fantaseerde hij over het lied: „Dat ruwe stormen mogen woe den” Met een verbluffende virtuositeit imiteerde hii het huilen van de wind door het scheepsgetouw en angstaanjagend hoorden wij de noodklok luiden De IJ- muidenaren, die maar al te goed weten wat een storm op zee betekent, luisterden diep getroffen. Na afloop verscheen Piet van Egmond op de kansel en dankte met enkele woor den voor het aandachtige gehoor. Hij huldigde zijn trouwe assistente Jeanette Spies, die hem terzijde gestaan had met een feilloze registratie Hij gaf alle eer aan het orgel dat „het goed gedaan had” Zijn toehoorders beloonden hem terecht met een langdurig applaus, omdat hij het zo uitstekend gedaan had J H MOOLENIJZER De gedachten van het gemeentebestuur gaan daarom een totaal andere kant uit nu de overheid bezig is het streekplan voor het Noodzeekanaal te herzien. Oor zaak daarvan is dat nu blijkt wat Vlesne altijd heeft gezegd: dat het industrieter rein van Amsterdam veel te groot is gepland. Direct na de bouwvakantie zal begin worden gemaakt met de woning bouw in plan Velsen-Oost. Deze voorziet in de realisering van 250 woningen op het terrein nabij de brandweerkazerne en het is de bedoeling de sanering van Sluiswijk daamp te laten aansluiten. Er is in het oudste deel van IJmuiden al heel wat afgebroken, zodat voor bepaalde gedeelten nieuwbouw in feite niets meer in de weg staat. „Dan zijn wij weer twee jaar verder”, aldus wethouder Ockeloen. Het is een probleem, dat men in het gehele land kent, maar bezien we de situatie in deze streek: de IJmond, dan zouden er nog bepaalde mogelijkheden kunnen zijn. In de IJmond namelijk mo gen en kunnen nog zesduizend huizen gebouwd worden. De noordelijke IJmond wel te verstaan, welke huizen bedoeld zijn voor het gehele IJmondgebied. Maar ofschoon nu alle fusieproblemen en fusie plannen van de baan zijn en besloten is eendrachtig samen te werken met voor bijzien van al hetgeen is geweestge loof ik niet, dat de zaken zo simpel liggen als men ze zou kunnen zien. Elke ge meente namelijk heeft haar eigen inzich ten. Dat vindt zijn weerspiegeling al in de woningbouw en types woningen in de onderscheidene drie IJmondgemeenten. Ik verwacht daarom niet, dat Velsen over anderhalf jaar betrokken zal worden bij de bouw van ruw geschat anderhalf dui zend woningen aan de noordkant.” De wethouder wijt dit echt niet aan enige onwil van de zijde van welk IJmondcol- lege dan ook. Maar de zelfstandige gemeenten zijn nu eenmaal zelfstandig en de noden en be hoeften zijn verschillend. Voor een echt goede oplossing moet op landelijk niveau gekeken worden. De regering moet echter haar eigen verantwoordelijkheid uitoefenen en niet blijven steken, dan wel maatregelen waarvoor zij verantwoordelijk is, op het hoofd van anderen laten neerkomen. Een voorbeeld is naast de ruimtelijke orde ning de huurharmonisatie waarvan los van een oordeel over het principe, de uitvoering in feite bij particulieren ligt. Nu houdt het rijk zich bezig met de ruimtelijke ordening en de doorstroming, maar er worden alleen maar plannen gemaakt en bestemmingsplannen verstoord onder meer door industriecom plexen. Het zou beter zijn als de zoge noemde overloop wordt aangepakt. Dat betekent dat de regering dus ergens een plaats aanwijst waar een nieuw dorp of een nieuwe stad moet komen, maar dan wel eerst scholen, sportvelden en andere commodaties bouwt voordat de woninen worden gerealiseerd. Dan pas kan men een goede woongemeenschap creëeren. Daarbij moeten er dan natuurlijk ook goede wegen en verbindingen komen en dient het open baar vervoer geregeld te zijn. Maar het ziet er niet naar uit, dat iets dergelijks speodig van de grond komt. Velsen zal dus voorlopig niet kunnen profiteren van een „overloop” en naar andere mogelijk heden moeten uitzien.” Zojuist heb ik gezegd, dat wij de eerst komende jaren nog wel vooruit kunnen, maar daarna komen wij hier in een moeilijk parket. Als gemeente hebben wij nog het terrein langs de Santpoortse Dreef, het zogenoemde land van Nijssen. Maar daarvoor zijn nog geen bouwplan nen. Evenmin staat vast, welk type wo ningen hier gebouwd zal kunnen worden. Bovendien zal de woningbouw daar ons ook niet uit de nood helpen, want het is maar een klein stukje grond. De duinen tussen het strand en Zeewijk hebben door de afwezigheid van hoge natuurlijke begroeiing bijna geen rem mende invloed op de wind. Deze kan derhalve met volle kracht dit nieuwe woongedeelte van IJmuiden binnendrin gen. Het beleid van de Plantsoenendienst is er op gericht, zowel voor mens als plant, een gunstig leefklimaat te scheppen door het aanbrengen van sterke, snel groeiende bomen en heesters, die voor enige luwte kunnen zorgen. Vooral de abeel is hier bijzonder geschikt voor, voornamelijk omdat deze plant beschikt over dikke, taaie, van haren voorziene bladeren, die niet snel uitdrogen. Ondertrouwden: S. H. P. van Damme, Haarlem en J. C. Holman, IJmuiden t.a. Haarlem, Gierstraat 51; H. Vermeulen, Haarlem en J. van Dee, IJmuiden, t.a. Haarlem, Herculesstraat 13.; W. R. Voer man, M. K. IJmuiden en H. E. Parlevliet, Driehuis, t.a. IJmuiden, Trawlerkade 20.; J. G. van Voorbergen, IJmuiden en A. Bakker, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Kenne- merlaan 137.; H. van ’t Veld, IJmuiden en E. W. Veldman, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Steenbokstraat 11.; J. A. Platjouw, Nieuw-Vennep en A. E. M. Kuipers, IJ muiden, t.a. Nieuw-Vennep, Wikkestraat 3.; J. de Jong, E. M. Oostermeer en IJ. de Boer, IJmuiden, t.a. Oostermeer, E. M. Beimastraat 40; H. van Oosten, Velsen- Noord en W. Affourtit, Heemstede, t.a. Velsen(Noord) Watervlietstraat 45.; J. de Doodt, IJmuiden en W. C. van der Zwan, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Eikenstraat 13.; A M. Teeuwe n,oorNwidjkerh..outeAnP. A. M. Teeuwen, Noordwijkerhout en P. A. Mertens, IJmuiden, t.a. Noordwijkerhout, Zilkerduinweg 370.; A. A. van der Vlist, Santpoort en H. A. Zeilmaker, Santpoort.; H. W. J. van Rossum, Velsen(Noord) en G. W. G. Hilgenkamp Almelo, t.a. Waarland, Bloemstraat 23. Geboren: E. G. van der Linde-Mol, z. IJsselstraat 37, IJmuiden; M. Buis-van Horick, z., Schulpweg 224, Velsen-Noord; A. M. Geusebroek-Hoogzaad, z. Hoofd straat 121, Santpoort; G. Drost-Rosendal, z. Orionweg 412, IJmuiden. Overleden: N. Lodder, 84 jr. weduwnaar van: M. de Niet, Alex. Bellstr. 38, IJmui den; D. Schenk. 80 jr. Zeeweg 168, IJmui den: C. Numan, 78 jr. weduwe van P. Noom, Grote Hout- of Koningsweg 60. Gehuwden: R. F. M. Huybers-J. M. Prince, IJmuiden, Orionweg 500; A. C. Martin Paz-A. J. Kriger Correa, IJmuiden, De Zandkuil 75; J. Faber-E. Boontjes, IJmuiden, Schoolstraat 17: J. Liefting-J. S. Masclé, Castricum, Prins Mauritsstraat 16; G. T. M. Schram-J. C. P. M. van den Bos, Beverwijk. Baanstraat 88; J. Mantje- M. A. van der Zwet Slotenmaker, Bever wijk. Duinwijklaan 32; H. Kleij-W. R. van Rijswijk, Heloo, Termijnen 175; A. M. van der Zwan-M. Verschoor, IJmuiden, J. P. Coenstraat 91; J. J. C. Gouda-A. H. de Boer. Santpoort, J. M. van Nassaulaan 24; M. H. Meinen-H. Ketting, Amsterdam, Fokke Simonszstraat 15 III; G. F. Schil- ling-H. P. Visser, Opmeer, Reigerstraat 4. Voor het overgebleven platte vlak doet gras het bijzonder goed. Door een voorbe werking met compost, klei en zwarte grond kunnen bijzonder gunstige groeiom- standigheden gecreëerd worden voor gras van goede kwaliteit. Ook is het mogelijk de grond niet te bewerken en bij de opkomst van het gras van alles mee te laten groeien. „U krijgt dan van alles te zien, zoals madelieven, rolklavertjes en toorts. Zoiets doet het erg goed. Op rijke re gronden is dit niet mogelijk. De plant soenendienst kan noodgedwongen niet Wanneer nu het industrieterrein niet meer zover westwaarts opschuift, kan het recreatiegebied Spaarnwoude wat meer in oostelijke richting verplaatst worden, zo dat er aan de rand van de gemeente Velsen wat meer ruimte ontstaat. Velsen heeft hier al een enorm offer moeten brengen. Het is niet meer dan billijk, dat wij nu in de gelegenheid worden gesteld als gevolg van de veranderde omstandig heden en inzichten rond dat industriege bied, wat meer armslag krijgen om te bouwen. De gedachten gaan daarbij uit naar het terrein gelegen ten oosten van Santpoort Dorp, aan de overkant van de Rijksweg. Daar zou dan een gebied vrij komen met een oppervlakte variërend tussen de oppervlakten van Santpoort- Sprekend over de oorspronkelijke duin- begroeiing zei hij dat deze door de bebou wing en het gebruik van duingrond als recreatieterrein aanzienlijk wordt aange tast. „Het is onvermijdelijk dat grote stukken worden kaal gelopen, vooral nu naar het strand speciale wandelpaden zijn aangelegd. Het is onmogelijk de oorspron kelijke planten weer aan te brengen. Dit heeft onze dienst geprobeerd op de be graafplaats Duinhof en nog wel in samen werking met de Landbouw Hogeschool van Wageningen. Toch is dit experiment op een mislukking uitgelopen.” Op het gebied van tuinaanleg zei de heer Van der Burg dat iedereen volgens zijn of haar eigen smaak te werk moet gaan. Wel was hij van mening dat in principe alles mogelijk is”. Bij een goede verzorging en een beetje water hoeft er niets dood te gaan of uit te sterven”. Overigens was de heer Van der Burg van mening dat gezien deze moeilijke

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5