AZ’67 staat na Haarlem FC Luik liep R op lijstje van De Visser over Telstar heen (5-1) DE GRAAFSCHAP MAAKTE GEBRUIK VAN RUIMTE OP MIDDENVELD: 3-1 Weinig toeschouwers in in Sportpaleis Ahoy Tennissen het hoogtepunt topsportmanifestatie van Nerveus AZ ’67 moeizaam naast Volewijckers d Basketballers in de nacht EEN PARTIJ GOED Hans Dorjee bijna rond met Haarlem „Op één been premie verdienen gaat niet" VEILT DINSDAG 30 MEI Veilinghoudersbedrijf fa. M. PIJPERS Amstelveen Halve winst van verloor weer Beslissingsduels eredivisie dames Haarlem-B tegen FC Utrecht Damesteam 14 MAANDAG 29 MEI 1 972 MAA Verwijten w.o. zwart-wit TV’s, stereo app., draagb. radio’s, gouden sieraden etc. aanv. 20.00 u. te Haarlem, zaal H.K.B. geb. Tempeliersstraat 35 Volleybal Hf Sporen (Van een medewerker) (Van onze sportredactie) Zoals gewoonlijk Fo s (Van onze sportredactie) een (Van onze basketbalmedewerker) Voor de Europese kampioenschappen in ’//O .z/Z/y/V/Z*. Tom Okker zette „Nederlandse angst” van zich af in Rotterdam. Het Nederlands herenbasketbalteam, dat binnenkort in Augsburg een laatste po ging gaat doen zich alsnog te kwalificeren voor de Olympische Spelen, kwam zater dagavond als sluitstuk van het festival in actie tegen West-Duitsland. De Westduit- sers zijn als gastheren automatisch ge plaatst voor München. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat zij in het eindtoemooi met de zestiende en laatste plaats genoe gen zullen moeten nemen. Het Nederlandse team, verzwakt door absentie van Eric van Woerkom (gebles seerd) en door het niet fit zijn van Kees Akerboom, ondervond weinig tegenstand en won met 7261. De uitslagen zijn: wielrennen, sprint professionals, finale eerste rit: 1. Johnson (Aus), laatste 200 meter in 11,9 sec., 2. Loevesijn (Ned), tweede rit: 1. Loevesijn 11,7, 2 .Johnson. Beslissende rit: 1. John son 11,0, 2. Loevesijn. Van Lanker (Bel) werd derde en Mountford (VS) vierde. De stand: Sparta 30-48; FC Den Haag 29- 44; Feyenoord 21-34; Ajax 29-33; FC Utrecht 30-31; Volendam 29-30; PSV 28- 29; Telstar 30-29; NEC 30-28; Go Ahead Eagles 30-28; FC Den Bosch 30-28; SC Cambuur 29-27; Blauw Wit 29-27; AZ’67 30- 27; Haarlem 29-26; DWS 29-24; Fortu na SC 30-9. Fo Ha w< He van gebr Booi de t ten- HHC nul solol brac zich: werl man een Rien faak kwa Ai HHC de t’ Hij i 4 er toesl reik' met ÏL «teei eers de I 5-2 moe punl moe en Heel de i teeg Df wee soft) pen laag nog DSS was de derd moe Ook de 1 punl gesc van E< zeik beid zesd imp dan ze ster! en f BERGEN OP ZOOM Het Nederlandse dames volleybalteam heeft bij de opening van de nieuwe sporthal Gageldonk in Bergen op Zoom opnieuw de kracht van de Poolse dames ondervonden. Net als vrijdagavond te Lochem wonnen de Pool se dames in drie sets, de standen waren 15—1, 15—5, 15—9. VOETBAL. Mexico heeft zich als elfde land geplaatst voor de eindronde van het Olympische voetbaltoernooi 1972. Mexico verwierf het recht tot deelneming door gisteren met 3-0 van de amateurs uit Guatemala te winnen. alom verbazing. Zelfs bij De Visser; hoe wel hij zijn gemoedstoestand aardig ca moufleerde door middel van een uitge breid betoog over de dit jaar door hem verrichte opbouw van De Graafschap. „Ik ben dit jaar gestart met een bijna nieuw elftal. Het heeft even geduurd voordat iedereen aan elkaar was gewend. Pas de laatste maanden is het team gaan draaien. We hebben in de laatste periode maar één wedstrijd verloren. Dat komt ook, omdat de jongens nu pas naar me gaan luisteren. Ik heb ze moeten overtuigen van het nut van het lopen zonder bal. Vandaag heeft u de resultaten kunnen zien". In de week voor de ontmoeting met kampioen Haarlem had De Visser alle „sluizen" opengezet. Hij wilde, dat het elftal tot op de bodem van zijn krachten reservoir zou gaan om „te laten zien wat De Graafschap betekende”. De Visser had al eens eerder zijn team op deze manier de sporen gegeven. „Ik heb de jongens een lijstje gegeven met daarop de namen van drie ploegen: HVC, Haarlem en AZ’67. Tegen deze clubs moesten ze mij overtui gen”. HVC en Haarlem hebben De Graaf schap inmiddels voor de tweede keer ontmoet. AZ’67 volgt de volgende week. De Visser kondigde gistermiddag reeds aan, dat er „niets cadeau zou worden gedaan”. Zelfs niet aan promotie-kandi daat AZ’67. gers op zijn verkeerde been om hoog in de „lange” hoek te knallen. Drie minuten later vergulde Kees laag enigszins door, maken. intact. Mieke van Doorn bleef steken op 1,65 m, Annemieke Bouma op 1,73 m en Ria Ahlers zelf op 1,76 meter. het voorjaar van 1973 werd Nederland op het congres van de FIBA in Dubrovnik ingedeeld in de B-poule met: Oostenrijk, Frankrijk, Israel, Oost-Duitsland, Schot land, Zweden, Denemarken en Zwitser land. Bregman de neder- er drie-een van te De Australische sprinter Gordon John son heeft zaterdagavond in het sportpaleis Ahoy de wielerwedstrijden gewonnen. Hij versloeg wereldkampioen Leijn Loevesijn in de finale na drie ritten. Het zaalvoet- baltoernooi is een overwinning voor Go Ahead Eagles geworden. ROTTERDAM Door allerlei oorzaken heeft de gemeente Rotterdam nog steeds niet kunnen zorgen voor een frequente bezetting van het sportpaleis Ahoy. Spora disch worden er wedstrijden gehouden in de kostbare, kolossale arena. Dankzij een verzekeringsmaatschappij was het dit weekeinde anders. Door middel van een tweedaags topsportfestival, opgemaakt in een bed van verstrooiende muziek, wilde HAARLEM. Het voor lijfsbehoud strijdende Haarlem-B kwam in de eerste klas van de reserves thuis tegen FC Utrecht-B niet verder dan een 1-1 gelijk spel. Door slordig en nonchalant spel lieten de gastheren kansen op de volle winst liggen. De reserves van Telstar eerder in de week ook al met 4-1 geklopt door DWS stelden helemaal teleur en verloren uit kansloos met 4-0 van Sparta-B, dat daarmee een stap dich ter bij de titel kwam Mol liet als basis Ton Boot, Pieter Tuyll van Serooskerken, Karei Vrolijk, Ruud Harrewijn en Kees Akerboom aantreden. Na een wat aarzelend begin, waarin de Duitsers door een wat betere aanvalsre- bound een lichte voorsprong konden ne men, werd al snel duidelijk dat de Neder landse ploeg deze wedstrijd moest kunnen winnen. Zelfs een Nederlandse ploeg, waarin Kees Akerboom in het geheel niet opviel, was te sterk voor de Duitsers. Dankzij de lustig scorende Ruud Harre wijn (15-15) en de verdedigend uitstekend op dreef zijnde Harry Kip, die Akerboom was komen vervangen, leidde Nederland halverwege met 32-25. Direct na de basketverwisseling gin gen de Duitsers pressen en door toedoen van Keiler kon Duitsland tot 38-34 nade ren. Kees Akerboo, gehinderd door een I 'r' I de sponsor het Rotterdamse publiek een voorproefje geven van de Olympische Spelen in München. Ook waren er be roepssportlieden geëngageerd, die een hoge recette moesten bewerkstelligen. Een ge deelte van de inkomsten was bestemd voor het NOC, als bijdrage in de kosten van de uitzending van atleten naar München. Veel zal er echter voor het NOC niet overschieten. Slechts vierdui zend toeschouwers passeerden de tourni quets. lichte rugblessure, kreeg desondanks na de wissel met Roel Tuinstra meer vat op de Duitse aanval. Hoewel de Duitse ploeg nog een keer dichtbij wist te komen, 40- 39, etaleerden de Nederlanders vanaf de tiende minuut een zo duidelijk overwicht, dat de voorsprong snel groeide. Via 47-41 en 56-49 bleef de winst met 72-61 voor Nederland. Naast Ruud Harrewijn kwam geen van de Nederlandse spelers in de dubbele cijfers. Topscorers voor West- Duitsland werden: Keiler 4-6 en Pethran 6-7. De Duitsers, die zondag nog een tweede wedstrijd als training tegen de Nederland se selectie op Papendaal bij Arnhem speelden, konden geen revanche nemen en verloren opnieuw: 75-64 Topscorers: Akerboom 26, Boot 11 en Vrolijk 11. AMSTERDAM. Cor van der Hart was vorige week na de overwinning van AZ ’67 op Heerenveen bepaald geen waar zegger, toen hij voorspelde, dat zijn team het in de laatste wedstrijden nog erg moeilijk zou krijgen. Maar dat AZ ’67 het zó lastig zou hebben tegen Volewijckers gistermiddag, zal zelfs Van der Hart niet hebben durven vermoeden. Na negentig minuten zenuwslopend voettbal werd het tenslotte 1-1. En daarmee mocht AZ ’67, ondanks een groot veldoverwicht, nog erg gelukkig zijn. Het spel van de Alkmaarse ploeg was zo matig en de zenuwen zo gespannen, dat men pas in de dertiende minuut na achterstand De Graafschap speelde zeer overtuigend tegen Haarlem, waarvan in het opstellin genblad werd aangekondigd. dat de rood- broeken wel eens snel een voorsprong zouden kunnen nemen. Het liet de kampi oen van de eerste divisie in de eerste minuten komen, maar toen bleek dat de titelhouder niet van plan was uit te pakken nam De Graafschap het initiatief. Door middel van Guus Hiddirlk en André van der Ley op het middenveld werd Haarlem gebroken. Of zoals John Eelman later beweerde, Haarlem liet zich breken. „Als je een jongen als André van der Ley laat spelen, dan is hij de beste voetballer van Nederland”. Nadat Gerrit Peys was uitgevallen (hij blesseerde zijn enkelban den) en René van Breevoort tot linksback was gebombardeerd maakte De Graaf schap in de drieëntwintigste minuut zijn eerste doelpunt. Een pass van Guus Hid dink bereikte op rechts vleugelspeler Guus Hoevenberg, die op dat moment niet optimaal werd gedekt door Van Bree voort. Pas in de tweede helft probeerde Haarlem het was inmiddels al twee- nul geworden door een doelpunt van An- dré van der Ley trachtte Haarlem iets terug te doen”. Maar op een verkeerde manier. Piet Hoeben de „Ausputzer” ging naar voren om te wisselen met spits Gerrie de Goede, die in het middenveld bleef hangen. Met gevolg, dat doelman Jaap Poldervaart nummer drie achter zijn oren kreeg. Van der Ley zette Joop Bur na een nederlaag kwamen na de wedstrijd de verwijten los. Begrijpelijk, want hoewel het kampi oenschap is behaald en de spanning week is vierhonderd vijftig gulden nog alleszins aantrekkelijk om je er voor in te spannen. Een opmerking van „Aus putzer” Gerrie Veerman van De Graaf schap was de moeite van het optekenen waard: „Wat wordt die verdediging van Haarlem langs de grond gemakkelijk „uit getikt”. Die knapen zullen het moeilijk krijgen in de eredivisie”. Die conclusie van Veerman was niet helemaal reëel. Haarlem werd gistermiddag overspeeld op het middenveld waar Tonnie Nieuwen- huys werd gemist en daardoor was de druk op de verdediging wel erg groot. Bovendien was het voor Hoeben c.s. gis termiddag moeilijker door het wegvallen van Peys. Van Breevoort moest op links even inspelen. In dit verband: Haarlem heeft de besprekingen met de linksachter Hans Dorjee (FC Den Haag/ADO) bijna afgerond. De onderhandelingen met Fer nandez duren voort. Het treffen tussen Haarlem en Utrecht was aan de matige kant. Nadat Huyg en Verheuvel goede scoringskansen voor de thuisclub ongebruikt hadden gelaten,, kwamen de gasten halverwege de eerste helft door slordig wegwerken in de Haar lemse achterhoede op winst: 0-1. Tien minuten voor rust trok Van Ingen de score weer recht: 1-1. Door slecht en slordig spel liet Haarlem in de tweede helft kansen op de zege liggen. Vooral Huig stelde teleur. Het B-elftal van Haarlem komt dinsdag avond om zeven uur op eigen veld in actie tegen SC Cambuur en moet daarvan winnen om zich aan de degradatiestrijd te kunnen onttrekken. Met een zege op de Friezen stijgen de kansen op behoud aan merkelijk. Ondanks het gemis van Lechermann en Helling gaf Telstar gastheer Sparta in de eerste helft goed partij. Helaas liet Kluys- kens twee goede scoringskansen onbenut. Kort voor rust kwam de thuisclub for tuinlijk aan een 1-0 voorsprong doordat Jacques in eigen doel schoot. Na de rust gaf Sparta de toon aan en liep door goals van Pot, Van Staveren en Roodbol tot 4-0 uit. Hans Dorjee, een linker vleugelver- dediger van FC Den Haag/ADO heeft zijn besprekingen met Haarlem bijna afgerond. Verwacht mag worden dat Dorjee binnenkort een contract zal ondertekenen. De ploeg van coach Ger Spijkers kwam in de eerste seit in het geheel niet en in de tweede nauwelijks aan bod. Pas in de laatste reeks verdween wat van de slor digheid uit het spel van de Nederlandse dames en werd er een iets beter antwoord gevonden op het geraffineerde spel van Polen, daardoor bleef het verschil in score in die set aanvaardbaar. Bij Telstar speelde in de eerste helft Van Meeteren in de spits. De voetballer van Sint Niklaas (die ook in Beerschot en Arminia Hannover heeft gespeeld) maakte echter een dermate teleurstellende indruk op trainer Rab dat deze besloot om in de tweede helft Kees van Kooten in te zetten. Rab: „We hebben na de rust ook nog goede mogelijkheden op 2-2 gehad, toen Monne de Wit Van Kooten aanspeel de, wiens inzet boven op het net terecht kwam. Snel daarop werd het echter in plaats van 2-2, 3-1.” De Telstar-selectie begint 7 juli met de training voor het nieuwe seizoen. Met reserve-doelman Blaauw, middenvelder Fens en Van Tongeren wordt deze week nog gesproken over een contractverlen ging. De Velsenaren zullen zich van 14 tot 20 juli op Papendal terugtrekken om zich onder meer voor te bereiden op oefen wedstrijden tegen het Poolse Ruch Chor- zow, Borussia Dordmundt (in Duitsland) en FC Luik, één week voor het begin van de competitie op Schoonenberg. het gehele team en raakte nauwelijks een bal aan. Na de hervatting kreeg AZ ’67 al in de eerste minuut een strafschop. Teun-Jan Jongens speelde binnen het strafschopge bied de bal met de hand en arbiter Boog- aerts wees direct naar de stip. De AZ’ers keken elkaar vragend aan. Niemand durf de de elfmetertrap te nemen. Flip Stapper schudde neen toen Van der Hart hem aanwees, maar plaatste zich toch achter de bal. Op dat moment was het kwaad al gebeurd. Stapper richtte weliswaar zuiver en hoog in de linkerhoek maar doelman De Vries keerde de penalty op prachtige wijze. AZ ’67 kreeg nu nog meer haast en schakelde over op 3-3-4. Men drong Vole wijckers terug in het strafschopgebied en nam volledig het initiatief. Eerst miste de Pool Schmidt een prachtige kans maar toen in de dertiende minuut de gehele Amsterdamse achterhoede misgreep, was het Vredenburg die het verlossende tikje gaf, 1-1. AZ ’67 ging nog feller in de aanval. Het resulteerde in vele kansen, maar Vonk en De Jager hadden bepaald pech toen zij hun inzetten gekeerd zagen door paal en lat. Vooral de kans die De Jager kreeg na goed voorbereidend werk van Schmidt had „moeten zitten”. Volewijckers kreeg door het verre op dringen van AZ *67 zelfs ook nog kansen maar Vooys redde magnifiek bij een schot van De Boer. De Alkmaarse doelman zou later nog tweemaal opvallen in negatieve zin, door bulten het stafschopgebied onge lofelijke trucs uit te halen. Piet Boogaard en Joop Lok waren echter niet in staat van het rare „geschutter” van Vooys als veldspeler te profiteren. LUIK. Telstar heeft zaterdagavond aan zijn vriendschappelijke wedstrijd te gen de Belgische eerste-divisievereniging FC Luik weinig plezier beleefd. De Velse naren werden vooral het slachtoffer van de jeugdige Luikenaar Vliegen die m?t vier treffers een groot aandeel had in de uiteindelijke 5-1 overwinning van zijn club. Binnen twintig minuten had Vliegen de bal al twee keer achter Van der Meeren gedeponeerd, voordat Co Stout een fout van de Belgische keeper Curcic kon afstraffen. Na de rust ging het Luikse schuttersfeest vrolijk door. Achtereenvol gens maakten Vliegen, Nicolais en op nieuw Vliegen de vijf vol. In het zaalvoetbaltoemooi bleef Go Ahead Eagles ongeslagen, net als Sparta. De Deventenaren speelden doelpuntloos tegen Sparta en wonnen zowel van de Engelse ploeg als van het Eddie Pieters Graafland-team met 31, waardoor hun doelgemiddelde beter was dan dat van Sparta. De andere uitslagen van het zaal voetbal zijn: EPGEngeland 00, Spar taEPG 42, SpartaEngeland 31. (Van onze sportredactie) DOETINCHEM Trainer Piet de Visser van De Graafschap interpre teerde de overwinning van zijn team als een vrucht van zijn harde wer ken. Een boze trainer John Eelman van Haarlem verklaarde de neder laag van Haarlem door middel van een vrije versie op „loon naar ar beid”: „Als je ook op één been de winstpremie 450) wilt binnensle pen, dan mag je verwachten, dat je komt te vallen Kortom de kampioen van de eerste divisie Haarlem verloor gistermiddag van De Graafschap. De uitslag 3-1 wekte DEN HAAG Doordat Athlon en Energo zaterdagavond in de wedstrijden voor promotie naar de eredivisie volleybal dames van respectievelijk Lycurgus en Bouwlust wonnen, zijn drie ploegen gelijk geëindigd. Energo (Beers), Lycurgus (Gro ningen) en Athlon (Utrecht) zullen in het komende weekeinde, vermoedelijk in Arn hem, een beslissingscompetitie spelen. Voor vrijdag staat de wedstrijd Energo Lycurgus op het programma, zaterdag volgen LycurgusAthlon en Athlon Energo. Eén van de uitgenodigde professionals was tennisser Tom Okker. die met de Engelsen Roger Taylor en Mark Cox en de Zuidslaviër Nicky Pilic het hoogtepunt van de manifestatie vormde. Driemaal kwam Okker in actie. Vrijdagavond won hij met. Pilic in een dubbelspel van Tay- lor-Cox. Zaterdag in een mini-toernooi schakelde hij Cox uit (65, 65) en plaatste zich voor de finale tegen Pilic, die Taylor met 63, 36, 10 (tiebreak wegens tijdgebrek) had verslagen. Aanvankelijk leek Okker zijn „gewoon te” om voor eigen publiek te verliezen, trouw te blijven. De schriel gebouwde Nederlander is niet in staat tot een „can- nonballservice”. Hij moet het hebben van zuiver plaatsen. Daaraan mankeerde het echter nogal eens en in de derde game brak Pilic met zuivere returns door de opslag van Okker: 21. De lange Zuidsla viër, weinig aan het net maar zeer sterk vanaf de baseline, bleef de strijd beheer sen met zijn strakke linkshandige pas- seerslagen. Met 64 won hij de eerste set. In de tweede set won Okker echter aan precisie af en toe sloeg hij zelfs een ace en kreeg rendement van zijn razendsnelle voetenwerk. In de zesde ga me benutte hij het feit, dat Pilic aan service zich niet naar voren waagde. Met subtiele dropshots en harde volleys bracht Okker de stand op 42 in zijn voordeel. Overmoedig nonchalant verspeelde hij vervolgens zijn eigen service (43). Hij herstelde zich echter tijdig: 63. Wegens tijdgebrek bestond de derde set slechts uit een game, gespeeld volgens het „tiebreaksysteem”. Pilic amuseerde toen het publiek met wat clownerie. De uiterst serieuze Okker speelde het spelletje ech ter niet mee: 73. Het olympische element In het top sportfestival werd verzorgd door turners, atletes en basketballers. De turnploeg gaf een demonstratie paardvoltige en brug- zwaaien (heren) en oefeningen op de evenwichtsbalk (dames). De hoogspring- sters Ria Ahlers, Annemieke Bouma (At- modes) en Mieke van Doorn (De Spar taan) deden een aanval op het nationale indoorrecord. Dit record, dat met 1,78 m op naam staat van Ria Ahlers, bleef rust de snel opgelopen 1-0 kon wegwerken. Weliswaar kreeg men een handvol doelrijpe kansen en een strafschop toegewezen, maar overwinning zat er toch niet in. „Wij waren overgeconcentreerd”, zou Van der Hart.na afloop zeggen, „toen wij al snel achterkwamen moesten we in de aanval en druk uitoefenen. En als je dat doet, komen er veel spelers in het straf schopgebied. Een goal maken is dan erg moeilijk. Maar de spanning blijft er wel goed in.” Volewijckers zorgde voor 5500 toe schouwers al na drie minuten voor een verrassing door de score te openen. De meegekomen verdediger De Boer zette vanaf links scherp voor waar Fiene onge hinderd kon inkoppen. AZ’67 schrok wak ker maar was niet in staat de achterstand snel weg te werken. En naarmate de tijd verstreek werd het spel nerveuzer en de passes onnauwkeuriger. Niemand was bij AZ ’67, op Stapper na, in staat zijn nor male vorm te halen. Het spel was te kort en totaal zonder verrassing. Kansen kwa men er wel, maar de Amsterdamse doel man De Vries groeide naar grote hoogte en zou zelfs in de tweede helft een door Stapper genomen strafschop stoppen. Van der Hart besloot al in de eerste helft tot een noodgreep door Twisk uit het veld te halen en De Jager in te zetten. Het hielp niet, De Jager deelde in de malaise van ROTTERDAM. Zondagavond laat het was reeds bij half twee sloot het Nederlands basketbalteam de rond mid dernacht begonnen wedstrijd tegen West- Duitsland in het Rotterdamse Sportpaleis winnend af met 72-61. Dat op een derge lijk tijdstip voor een handjevol toeschou wers geen hoogstaand duel mocht worden verwacht stond eigenlijk reeds bij voor baat vast. De Duitsers, hoewel niet com pleet, maakten niet de indruk in München hoge ogen te zullen gooien. De formatie, van coach René Mol, die de vaste spelers: Jan Dekker en Eric van Woerkom miste, had in dit treffen wel de beschikking over Roel Tuinstra, die echter conditioneel te kort schiet om op dit niveau mee te kunnen komen. Voor het Pre-Olympisch-toernooi te Augsburg hebben tot op heden definitief ingeschreven: Canada, Noord-Korea, Groot-Brittannië, Finland, Griekenland, Israel, Mexico, Zweden, Zwitserland, Bel gië, Nederland en Taiwan. Verwacht wordt nog de inschrijving van Spanje en Bulgarije. Of Nederland inderdaad te Augsburg zal uitkomen, valt nog te be zien. Van de ploeg, die in eigen land zulke successen oogstte, is i n ieder geval niet beschikbaar Hesdie van Wilgen, die naar Suriname is teruggekeerd. Eric van Woer kom heeft al de wens te kennen gegeven niet mee te willen, terwijl Kees Aker boom tijdens het tournooi in Amerika verblijft. De definitieve beslissing over deelname zal door het Bondsbestuui ge nomen worden op 12 juni. Ki Hc 1 i Ha HC We 1 Ho I Fo HC Fe- We 1 B Fo O\ Aj: We

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14