Etappezege De Boer in Engelse ronde INVERNIZZI’S TALENT DOOR SUCCES BEVESTIGD d Grijzenhout Horst Blankenburg wist niet dat Ajax meer was dan Cruyff-Keizer u i „SOMS VORMT AJAX EEN KLASSE-ELFTAL DAT ZIJN WEERGA OP DEZE WERELD NIET KENT” naar België 75^ Sr u Tweede duel in Ottenbros derde Opvolger van de grote Helenio Herrera Intemazionale speelt zondag tegen Juventus H: in België Merckx spaarde zijn krachten eventueel vrijdag 14 Ki TECHNI-SHOW: MACHINES HOUT- EN METAALBEWERKING, LASTECHNIEK, HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK, AANDRIJVINGSTECHNIEK, TOELEVERING D DINSDAG 30 MEI 1972 Dispensatie Resultaten Ongelukkig Kritiek Fouten dagelijks van 9-17 uur w Mogelijkheden Oogkleppen voordelige trein- toegangs biljetten op 180 stations verkrijgbaar (Van onze sportredactie) een JOHN DRIESKENS ADVERTENTIE STROMBEEK. Harm Ottenbros is in Strombeek (België) derde geworden in een wegwedstrijd voor profs over 145 kilome ter. Winnaar werd de Belg Roger Rosiers, die de afstand aflegde in 3 uur en 23 minuten. Marien Hendriks werd tweede op 30 seconden, en sloeg in de sprint onze landgenoot. Jan Serpent! eindigde als He KON. NED. JAARBEURS UTRECHT Ja, Gianni Invernizzi heeft een hoge pet op van Inter. Waarschijnlijk schoot hij daarom uit de plooi toen hem werd ge vraagd of hij werkelijk zo’n voorstander is van „catenaccio”, van betonvoetbal dus. „Catenaccio, catenaccio. U doet net alsof Toen Blankenburg die zelfs in zijn eerste Europa-cupduel voor Ajax in Glas gow tegen Celtic zelfs Michels verbaasde door op het middenveld een formidabele partij te spelen dan eindelijk Ajax’ - Een punt dat Blankenburg erg hoog bij Ajax aanslaat is de inspraak. Hij stelt: Kovacs wilde Arie Haan tegen Benfica op Eusebio zetten. De spelers zagen meer Neeskens als de aangewezen figuur daar voor. Nees is een schrikbeeld om tegen te voetballen. Je komt niet eens aan de bal tegen hem. En dat op die leeftijd. Maar goed, dat Kovacs dan zo’n suggestie ac cepteert en er verder niet over zeurt, dat is toch heel wat waard. Ook voor het duel tegen Inter is er veel met de speler over de te volgen tactiek Dt uit 1 resul V01g( scha: des i zwor waar van twee bal 1 damt val. daan succt de I speel snel eerst van lijn volgt Heit; zorgt de daar H/ Nico! dagb verei conti dran In< een derd Nico: blica met ting, dan teger bedr strijd de n zal r H/ Vere ca. 3 rust! cursi cursi gege de c gefoi jarig D n< De elem „droi dach vastl kano beste le ir tochl proe: waai gaat, dig. dg t sport sche uur H/ DWI een Den voor geco; reel een schit men. Bakl groo ning ZEIST Gianni Invernizzi (41 jaar). Een scherp gesneden gr Ijs kostuum accen tueert zjjn rijzig postuur. De trainer van de Europa-cupfinalist Intemazionale Milan lijkt met zijn blonde haren eerder op een noordeling dan op een Italiaan. Hij gedraagt zich als zodanig. Temidden van de immer pratende, steeds in beweging zijnde groep spelers is Gianni Invernizzi een rustpunt. Dat was Gianni ook vroeger op het midden veld van Inter. In de jaren vijftig was hij een altijd koele, die beschikte over een grote gave. Hij had overzicht. Maar hij speelde niet alleen in Inter. Voordat hij jeugd trainer werd in Milaan en als zodanig assistent van de grote Helenio Herrera voet balde hjj nog in Genua, Triest, Turijn en Venetië. (Van onze sportredactie) BIJLMERMEER Om een goed beeld te krijgen van het vertrouwen dat Horst Blankenburg (24 jaar) eigenlijk altijd al bij Ajax genoten heeft moet men teruggaan naar de eerste Europa-cupwedstrijd van de Amsterdammers dit seizoen, in het Olympisch stadion tegen Dynamo Dresden. De harde wind heeft de eerste etappe van de Ronde van Engeland zeer zwaar gemaakt. Ongeveer veertig renners van de meute raakten betrokken bij een ernstige valpartij na ongeveer acht kilometer. Ernstige ongelukken deden zich niet voor, maar er was wel veel schade aan de fietsen. Jo de Boer sloeg zijn slag op ongeveer acht kilometer voor de eind streep. Hij sprong weg met een groepje van vijf renners .De zes leiders behielden de kleine voorsprong die zij hadden ver worven en in de eindsprint toonde onze landgenoot zich de sterkste en won in de tijd van 4 uur, 19 minuten en 35 secon den. Voor Josef Kaczmarek (tweede) en Doug Dailey (derde) werd dezelfde tijd afgedrukt. Het was namelijk dit duel waarin Ko vacs terecht besloot dat Blankenburg en niet de Oostenrijker Schilcher voortaan bij Ajax de plaats van vrije verdediger zou innemen. Het was ook geen impulsie ve beslissing. Iedereen bij Ajax wist toen ook al zo’n beetje wat de Duitser eigenlijk waard was want anders zou men nooit tot een dergeliike ingrijpende stap een Europa-cupwedstrijd is tenslotte niet om te experimenteren, daar is de competitie voor zijn overgegaan. Blankenburg: „Daarmee werd dan de gelofte ingelost die mij bij mijn komst naar Ajax in december 1970 ook toegezegd was. Er was mij namelijk beloofd dat wanneer Vaso- vic bij Ajax zou vertrekken dat ik dan libero zou worden. Dat heeft in het begin van dit seizoen even tot een gevoel van onbehagen bij mij geleid omdat de eerste acht competitiewedstrijden een ander bij Ajax als „Ausputzer” speelde. Ik heb toen maar rustig afgewacht”. Het is juist deze Duitse nuchterheid geweest waardoor Blankenburg bij Ajax eigenlijk nooit aanpassingsmoeilijkheden hee*t ondervonden. Zo wist hij dat het internationale voetbal, dat had hij bij München 1860 onder meer van Max Mer kel wel geleerd, eigenlijk één groot circus is waarin gedane beloften vaak erg ge makkelijk worden geschonden. Toch was Blankenburg graag bereid om er bij Ajax iets van te maken. Hij trof in Michels een trainer die misschien dan wel streng was, maar de Barcelona-oefenmeester was ook een vakman pur sang, die bovenal erg eerlijk was. Dit, naast het feit dat hij in een selectie van toegewijde profvoetbal- trainer bij een Italiaanse club doorgaan niet zo lang duurt, mag worden aangeno men dat Inter zijn oefenmeester-nieuwe- stijl (geen opgewonden standje als Herre ra, maar een gentleman) waardeert. On der Invernizzi’s nieuwe contract prijken weliswaar nog geen handtekeningen, maar inmiddels is Fraizzol' wel reeds monde ling tot overeenstemming gekomen met Gianni. Ook de resultaten in de competitie hebben daarbij een rol gespeeld. Slecht begonnen klom Inter de laatste weken naar boven, naar de kop. Het kwam weliswaar niet voor de toppers van het ogenblik Juventus, AC Milaan en Torino, maar het reikte wél tot een vijfde plaats. Bovendien mag Intemazionale deelnemen aan de bekercompetitie. Samen met Ju ventus, Torino, AC Milaan, Lazio, Fioren tina, Bologna en Napoli. SWINDOM De Nederlandse wielren ner Jo de Boer heeft maandag de eerste etappe van de ronde van Engeland voor amateurs gewonnen. Hij legde de afstand van 169 km van Brighton naar Swindon af in 4 uur, 19 min. en 35 sec. Tweede werd de Pool Kaczmarek en derde de Brit Dailey, beiden in dezelfde tijd als De Boer. Iers terecht kwam, waren toch allemaal zaken die de Duitser Blankenburg toch wel erg in Ajax aanspraken. Blanken burg: „Toen ik hier kwam kende ik alleen maar van de televisie klassespelers als Cruyff en Keizer. Ik had er echter geen notie van dat Ajax over meer geweldige voetballers beschikte. Dat Cruyff en Kei zer niet alleen Ajax vormden. Ik had mij Ajax meer voorgesteld als een Borussia Mönchen Gladbach of een Bayem München. Als je bij Borussia een voet baller als Netzer eruit haalt dan is het elftal niet veel meer waard. Het zelfde geldt voor Bayern als het niet de beschik king zou hebben over Beckenbauer en Müller. Ajax vertegenwoordigde echter veel meer”. „Ik heb erg veel met mijn spelers moeten praten. De naam Invernizzi naast die van Herrera imponeerde natuurlijk niet zo, maar ik had het geluk dat spelers als Jair, Bedin en Corso diep in de put zaten. Hun heb ik geholpen. Ik heb ze hun zelfvertrouwen teruggegeven.” „Technisch kende ik nauwelijks proble men. Ik heb lang genoeg de tijd gehad om het werk van mijn voorgangers te bekij ken. Ik wist volgens welke lijn er bij Inter werd gewerkt.” Europese top een nieuweling zijn, een groentje is hij niet. Hij kent het klappen van de zweep. Voordat hij door zijn vriend Mazzola werd voorgedragen bij de president van Intemazionale Ivor Fraizzo- li als opvolger van Helenio, had hij het grote werk al jaren lang van zeer nabij gevolgd. Hij had de opleidingen in han den, Hij leidde jeugdige talenten als bij voorbeeld Tarcisio Oriali op. Een ventje, dat op veertienjarige leeftijd bij Inter arriveerde en dat bij de club alle oplei dingskassen doorliep. Invernizzi had als opvolger van Herrera dus een binnenko- mertje. Hij wist om te gaan met sterren, omdat hij er zelf een paar had gekweekt en omdat hij een deel van zijn carrière op het middenveld in hun schaduw sleet. Voor de beker, het werd door Gianni Invernizzi in Zeist uit de doeken gedaan, zal Inter zo spoedig mogelijk afreizen aan het banket na de Europa-cupfinale. aan het banket na de Eruopa-cupfinale. Zondag reeds is Juventus de tegenstander. Inter krijgt van de Italiaanse voetbalbond alleen dispensatie als het Ajax in het Feyenoord-Stadion weet te kloppen. En die garantie heeft Invernizzi nog niet kunnen verstrekken. Tijdens de perscon ferentie zei hij met een stalen gezicht alsof hij een enorme theorie ontvouwde, dat Ajax en Intemazionale beide vijftig procent kans hebben om als winnaar uit de bus te komen. In Italië heeft hij hardere uitspraken gedaan. Maar die wa ren kennelijk niet geschikt om tijdens deze persconferentie te lanceren. In Milaan zei Gianni terwijl hij zijn vingers één voor één opstak: „Wij hebben Mazzola, Bedin, Boninsegna, Facchetti en de jonge talenten Bellugi en Oriali. Ajax heeft alleen maar Cruyff en Keizer. Het is een eenvoudige rekensom gepraat. Er zal zeei voorzichtig moeten worden gevoetbald door Ajax. Blanken burg: „Ik zal zeker niet zo vaak meeko men. Barry ook niet. Als er iemand van ons de diepte ingaat dan moet er toch iemand terugblijven om rugdekking te geven aan de man die Boninsegna dekt. Dat is namelijk een levensgevaarlijke voetballer in de spits Ik heb in Oosten rijk één keer tegen Cagliari gespeeld. Toen hij nog in de spits naast Riva stond. Het was niet te geloven wat een gevaar lijke dreiging dat dus vormde”. In Zeist, in het KNVB-sportcentrum toont Gianni één van zijn talenten. Hij is daar diplomaat. Voorkomend, geduldig wachtend op de soms hortende vertaling ontmoet hij de Nederlandse pers. Hij laat niet meer los dan zijn collega’s die voor hem in deze Europa-cupcompetitie Ajax tegemoet traden. Hij is bijvoorbeeld zwijgzamer dan de trainer van Marseille Lucien Leduc. Zijn antwoorden degrade ren echter nooit tot het 0-peil. „De bal is rond”, een in trainerskringen veel gebe zigde kreet, waarop allerlei variaties mo- geHjk zijn, komt niet uit zijn mond Het achterste van zijn tong toont hij echter nooit. Doelman Vieri kan misschien her stellen van een schouderblessure en het zelfde is het geval met verdediger Bellugi. „Ik weet nog niet hoe vlug het genezings proces vordert. U zult nog even geduld moeten hebben Ja, Gianni Invernizzi mag dan aan de vaste libero was geworden kwamen de onvermijdelijke (Blankenburg: „Je bent als libero natuurlijk kwetsbaar, word lij gepasseerd dan staat de tegenstander on middellijk voor Heinz”) fouten. Op High- burry bijvoorbeeld, waar hij na enkele minuten op een onnozele manier de bal verspeelde aan Radford. In het Estade da Luz waar hij tegen Benfica in het heetst van het Portugese offensief hands in het strafschopgebied veroorzaakte. Er was na afloop bij Ajax geen gekanker. Gedeelte lijk kwam dat omdat het elftal daar veel te professioneel voor is, maar ook omdat men besefte dat Horst er op andere mo menten wel was. In de thuiswedstrijd tegen Benfica bijvoorbeeld, toen de Portu gezen op een gegeven moment vier tegen twee stonden. In plaats van de bal te geven probeerde Nene ook Blankenburg toen nog even te omspelen. Op zulke momenten toont Blankenburg zich echter een formidabele stopper MESSINA. De Belgische wielrenner Albert van Vlierberghe heeft maandag de negende etappe van de Ronde van Italië gewonnen, een rit over 110 km op het parcours van Peloritani bij Messina. De negende etappe bestond uit twee ronden van 55 kilometer op een parcours bij Messina. Het werd een weinig opwin dende race, waarin het gehele peloton compact bij elkaar bleef. De Belg Albert van Vlierberghe, de enige Belg in een door Zweden beheerste Italiaanse ploeg, toonde zich in de eindsprint het snelst. Hij schoot er echter weinig mee op in het algemeen klassement waarin hij de 70e plaats inneemt, meer dan een half uur achter de leider Eddy Merckx, die in deze rustige etappe zijn krachten spaarde met het oog op de zware bergetappes die nog komen. Merckx eindigde als achtste en handhaafde zich moeiteloos aan de kop van het algemeen klassement. Dinsdag is een rustdag. De nog resterende 82 renners, van de honderd die gestart zijn, worden per vliegtuig naar Rome gebracht en zul len woensdag beginnen aan de etappe die langs de Tyrrheense kust loopt en leidt naar de Alpen, waar de beslissing waar schijnlijk in deze 89e Giro zal vallen. Alg. klassement: 1. Merckx (Belg) 47.56.24; 2. Petterson (Zwe) op 10 sec.; 3. Fuente (Sp) op 1.37. Invernizzi’s capaciteiten werden door de resultaten van Inters eerste team beves tigd. Het succes van het elftal werkte in het voordeel van de trainer. Nu al wist hij met een glimlachje te melden dat hij bij Inter een „contract voor het leven” had gesloten. Hoewel het leven van een (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Hoewel het bestuur van Ajax liever woensdag de zaak win nend wil zien afgesloten moet toch reke ning worden gehouden met een eventueel te spelen tweede wedstrijd tegen Interna- zionale om de Europa-cup. Dat duel wordt dan vrijdagavond weer in het Fey- enoord-stadion opnieuw aangegaan. De dis tributie van plaatskaarten moet dan ra zendsnel plaatsvinden. Alle houders van vaste Ajax-kaarten en donateurs hebben ’n kaarschrjjven gehad tegen inlevering waarvan donderdag tus sen 12 en 15 uur aan het Ajax-stadion nieuwe plaatsbewijzen kunnen worden af gehaald. Omdat Ajax van de KNVB hetzelfde aantal kaarten heeft gekregen als voor de eerste wedstrijd, worden donderdag tussen 18 en 22 uur aan alle Ajax-loketten de resterende kaarten verkocht met dien verstande, dat een ieder maximaal twee kaarten kan kopen. Een eventueel dan nog aanwezig overschot wordt vrijdag voor de wedstrijd aan de loketten van het Feyenoordstadion ter verkoop aangeboden. Intemazionale heeft het op het stuk van die tweede distributie zo mogelijk nog moeilijker. De Italiaanse club heeft een regeling ontworpen met de reisbureaus, die de Inter-aanhang naar Rotterdam ver voeren. Juist omdat Blankenburg ook was aan gekocht om Ajax’ grote verdedigende or ganisator Vasovic alleen maar een beetje te prikkelen voetbalde Blankenburg in het begin bij Ajax erg gemakkelijk. Hij ver telt: „Ik hoorde er in het begin nog niet helemaal bij Michels gebruikte mij voor al om de opengevallen plaatsen op te vullen. Dat ging mij gelukkig goed af omdat ik ook in Duitsland al op verschil lende plaatsen had gevoetbald. Ik had bij Michels ook nooit de angst wat ande ren die op hun vaste plaats voetbalden wel hadden van: als ik een fout maak dan speel ik misschien volgende keer niet meer mee. Zo heb ik tegen Twente en Atletico Madrid waar ik die opkomen de rechtsback Melo af moest stoppen zelfs linksbuiten gestaan. In de finale tegen Panathinaikos viel ik na rust in voor Rijnders op het middenveld. Ik kon echter rustig spelen omdat ik niet op mijn eigenlijke plaats speelde. Ik was van ori gine een libero. En op die positie speelde bij Ajax nu eenmaal Velibor Vasovic”. Toch ziet Blankenburg wel mogelijkhe den. Hij verklaart: „Inter moet voortdu rend onder druk worden gehouden. Ajax moet het zo snel spelen dat Inter zich bij een fout van ons eerst moet herstellen voordat het kan gaan counteren. Zodat de acties ongecontroleerd worden. Inter pro beert rustig te spelen Geef je het daar gelegenheid voor dan ben je reddeloos verloren. Daar mag het elftal in geen geval gelegenheid voor krijgen. Veel zal afhangen van de scheidsrechter. Als hij veel toelaat wordt het moeilijk. Tijdens EngelandWest-Duitsland deed die Hélies dat. Hij had Francis Lee er toen moeten uitsturen. Als Ajax zijn normale spel kan spelen, wordt het zeer moeilijk voor Inter. Want soms vormt Ajax een klasse-elftal dat zijn weerga in de wereld niet kent”. MARC SERNÊ Openbare kritiek was er echter toen de Ajax-spelers de klacht uitten dat hij als laatste man te weinig zou praten Blan kenburg: „Als ik constant achter zou spe’en dan zou ik automatisch ook wel meer mijn mond opendoen. De libero organiseert bij uitstek de verdediging. Ajax heeft door zijn aanvallend con cept echter vaak drie libero’s. Krol, Hulshoff of meestal ik. Er wordt door de libero bij Ajax erg veel gepraat. Wie dat op dat moment dan ook is”. Die aanval lende rol valt ook wel te verklaren vol gens Blankenburg. Hij stelt: „Er is geen elftal dat zulke risico’s neemt als wij. Dat komt ook omdat je in de competitie nauwelijks tegenstand ondervindt Alleen tegen een Twente, een Sparta of Feye- noord ben je genoodzaakt als vrije verde diger bij Ajax op te passen. Daarom gaan er bij ons automatisch bij een aanval veel verdedigers mee. Het voetbal van Ajax is echter erg afgestemd op Johan en Pietje. Daarom krijg je als opkomende verdedi ger niet altijd een bal terug bij Ajax. Er er alleen in Italië en speciaal door Inter wordt verdedigd, maar u weet toch, dat in heel Europa niet anders wordt ge speeld. Ik vind, dat Inter door de Neder landse pers negatief wordt benaderd”. Even tevoren was Invernizzi al gevraagd wat hij vond van de valse kaartjes, die naar verluid hoofdzakelijk uit Italië af komstig zouden zijn. Ook die vraag was hem in het verkeerde keelgat geschoten. Invernizzi zet oogkleppen op en doet oordopjes in zodra Inter naar zijn mening „negatief wordt benaderd”. Hij sluit zijn ogen voor doelpuntloze wedstrijden als die tegen Celtic, „In Milaan hebben wij mogelijkheden gehad om te winnen en in Glasgow hadden wij pech, dat Boninsegna En dan ’nter. Het lijkt een uiterst ongelukkige tegenstander om het beeld Ajax heeft gekregen tijdens de finale van de slechte finale die de wereld van tegen Panathinaikos volledig uit te wissen. Blankenburg: „Onder Kovacs had Ajax tegen Panathinaikos een betere finale ge speeld. Bij Michels was het resultaat het belangrijkste. Aan de andere kant zou het bij Ajax misschien wel iets strenger mo gen zijn dan momenteel het geval is. Volgend jaar zal ook blijken of Kovacs een goede trainer voor Ajax is of niet. Misschien had iedere oefenmeester het dit seizoen in Amsterdam wel gered. Kovacs heeft de zaak echter uitstekend aange voeld en daarnaar gehandeld. Dat is geen geringe verdienste. Maar verdiensten had Michels ook Bovendien was Michels, dat wil ik nog wel eens benadrukken, strikt eerlijk”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax’ hulptrainer Han Grjjzenhout zal na Kessler, Carlier en Croon eveneens trainer worden van een Belgische club. Grijzenhout zette zon dagavond zijn handtekening onder een contract met Cercle Brugge, de kleine stadgenoot van FC Brugge Grijzenhout zag zijn vertrek bij Ajax als noodzaak. „Als ik het nu niet had gedaan, zou ik als trainer zijn afgegleden”, aldus de 39-jarige Amsterdammer. „Ik moet de geweldige ervaring, die ik onder Michels en Kovacs heb opgedaan gaan benutten. Van Michels heb ik organisatorisch en tactisch ontzettend veel geleerd en onder Kovacs veel van het contact met topspe- lers. Vijf jaar heb ik bij Ajax gewerkt en eigenlijk achtte ik vorig jaar al het mo ment gekomen om te vertrekken, maar doordat Michels weg ging veranderde dat, omdat Ajax wilde dat ik bleef. Nu is alle reden om te blijven weggevallen. Belgie trok me wel. Er is daar nog iets op te bouwen. Mijn voornaamste taak is om Cercle uit de schaduw van FC Brugge te halen”. Over een opvolging van Grijzen hout heeft Ajax nog geen beslissing geno men. Invernizzi in gesprek met de president van Inter Fraizzoli. de zondag voor het duel door Galdiolo tegen de enkels werd geschopt. nemen tenslotte veel spelers aan een aan val deel. Daar moest ik in het begin ook duidelijk aan wennen. Bij München 1860 was ik de grote man. Daar kwam het ook niet voor dat ik meeging dat ik dan ook de bal niet kreeg. Ik vind dat hier wel eens jammer, want des temeer ik word aangespeeld, des te beter ga ik voetballen. Anderzijds moet je zo professioneel kun nen zijn om je ondergeschikt te maken aan het algemene belang. Dus wat dat betreft is het wel leerzaam dat je bij Ajax niet dé man bent, maar meer één van de elf”. Gianni Invernizzi - dat is duidelijk - is een beetje gek van Inter. Maar helemaal mesjogge is de trainer ook weer niet. Hij erkent de problemen, die er door tweede wedstrijd voor het oude team van Intemazionale zouden ontstaan. Bij een gelijkspel immers moet er binnen vieren twintig uur worden overgespeeld in het Feyenoord-Stadion. Misschien, dat Gianni daarom onlangs Ajax wilde benaderen met het voorstel een eventuele tweede wedstrijd in Italië te spelen. En dat alles onder het motto: nee heb je en ja kun je krijgen. Ajax antwoord - zo dat al werd gegeven - is nog niet gepubliceerd

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14