PLEIDOOI VOOR VREDE IN GEHELE WERELD Rogers Europese conferentie „VS nemen deel aan 1 1 1 Luns: „Nixon bereikte De Rijn gesaneerd Nixon in Kiev door verlaten straten Helikopters op speurtocht naar watervervuilers Middenstand in en om Antwerpen in staking Autobezitter Voorbereidend overleg in Helsinki Ster te veel: 5000 vlaggen waardeloos Twee doden bij schietpartij maximum” RUSSISCH-AMERIKAANS SLOTCOMMUNIQUÉ: Gift Rode Kruis voor Vietnam dat-iegoedis 2 3 Respect Op verkiezingscampagne in Verenigde Staten zijn er ook weer Vapona Strips. Haal er nu een. Dan heeft u tenminste de hele zomer geen last van vliegen en muggen. «e Straten afgezet tmmen Centraal-Europa I DINSDAG id MEI 1972 (Van onze redacteur in Bonn) I ADVERTENTIE l l wv aankomst in Bonn ps l rs )e la is 4 id ie Door totaal verlaten straten is president Nixon gisteravond Kiev binnengereden. In de hoofdstad van de Sovjet-republiek Oe kraïne hadden de autoriteiten geen enkel risico genomen vandaar dat, evenals zaterdag in Leningrad, hele stadswijken waren afgezet. Zowel de Verenigde Staten als de Sovjet unie zouden de kwestie van de troepen vermindering niet tot in bijzonderheden willen behandelen op een grote conferen tie. Men heeft al voorgesteld dat de Euro pese veiligheidsconferentie een speciaal li chaam moet samenstellen om de kwestie van de troepenvermindering te behande len. NAVO-secretaris-generaal Luns deelde nog mee dat de ondertekening van de overeenkomst over Berlijn, die zaterdag moet plaats vinden, de voorbereidingen voor een „eventuele conferentie” mogelijk maken. Luns achtte het waarschijnlijk, dat tussen midden september en eind november een voorbereidende vergadering zal worden gehouden. president Brezjnev ie d is ig te 03^ ,2 i ie 2t 8. se jn in jr m m et 10 <e et s- ie el id m m 1- >n d. et )P e. Is ondertekend werd, wordt in algemene lij nen een pleidooi gevoerd voor betere Rus- sisch-Amerikaanse betrekkingen en voor vrede en veiligheid in de gehele wereld. De bijeenkomst was georganiseerd door de 75-jarige democratische senator Ever ett Jordan, die een campagne voert voor herverkiezing in de Senaat. Volgens de politie is niet bekend of de schutter, Jordan wilde doodschieten. De senator bleef ongedeerd, maar zijn perssecretaris werd gewond. De 23-jarige schutter opende met een geweer het vuur op de menigte, nadat Jordan een toespraak had gehouden en omstanders de hand was gaan drukken. Een man en een vrouw werden door kogels dodelijk getroffen. Volgens oogge tuigen schoot de dader niet in het wilde weg, maar koos hij zijn slachtoffers met zorg uit. Vanaf een parkeerplaats schoot de man nog enkele mensen neer voordat hij zichzelf doodschoot. Zeker vijf perso nen werden bij de schietpartij gewond. In een tweede document, de zogenaam de Declaratie van Principes, die door partijleider Brezjnev en president Nixon (Van onze speciale verslaggever) KIEV De Amerikaanse show in de Sovjet-Unie eindigde vanmorgen, toen president Nixon en de honderden vertegenwoordigers van de publici teitsmedia, die hem vergezellen, naar Iran afreisden. Het Amerikaanse staatshoofd zal daar een gesprek hebben met de sjah de oliebelangen van de Verenigde Staten zullen onder meer worden aangeroerd waarna de luchtarmada van burger- en militaire toestellen morgen zal opstijgen, om opnieuw over de Sovjet-Unie naar Warschau te vliegen. Na besprekingen met de Poolse partij top sluit president Nixon zjjn dertien- daagse buitenlandse missie, die over de hele wereld geschiedenis heeft gemaakt, donderdagmiddag af. In het slotcommuni qué, dat gistermiddag over de topconfe rentie is uitgegeven, worden alle akkoor den genoemd, die de vorige week werden bereikt. BONN (AP). De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, William Ro gers, heeft gisteren gezegd dat de Vere nigde Staten bereid zijn om volgend jaar deel te nemen aan een conferentie over de veiligheid en samenwerking in Europa als de Europese bondgenoten van de Ver enigde Staten daarmee instemmen. die de Russen moest polsen over de kwes tie van de wederzijdse troepen verminde ring. RALEIGH, (DPA-UP1). Precies twee weken na de aanslag op de Amerikaanse senator George Wailace heeft gisteren een man op een verkiezingsbijeenkomst in Raleigh, in de staat Noord-Carolina, twee mensen doodgeschoten, verscheidene ande ren verwond en daarna zelfmoord ge pleegd. De schietpartij speelde zich even als de aanslag op Wallace af in een winkelcentrum. Op het punt van de crisis in het Midden oosten worden beide partijen opgeroe pen bij te dragen tot een oplossing daar van. Van Vietnam wordt, zij het ietwat omhuld, naar voren gebracht dat Wash ington en Moskou bepaald niet dezelfde gezichtspunten en uitgangspunten hebben, maar dat het ondanks deze verschillende opvattingen misschien toch mogelijk is een snel einde aan de oorlog daar te maken. merkt, zou heel wat groter worden indien in zulke gevallen ook een procedure van omslag der kosten zou kunnen worden overwogen. Het is al duidelijk merkbaar dat politie ke partijen die zich nauwer verbonden voelen met het bedrijfsleven dan met de consument die zijn er! proberen de gevaren van milieuverontreiniging en bo dem-, lucht- en waterbederf te kleineren, in ieder geval de groeiende ongerustheid over toekomstige milieurampen als over dreven voor te stellen. Dit gebeurt voor namelijk omdat men terecht een grote economische schade ziet opdoemen bij het bedrijfsleven, dat zijn produkten op veel duurdere manier moet voortbrengen door de hoge zuiveringskosten. Natuurlijk be taalt de consument dan tenslotte toch de meerprijs, maar het is ook uit het oog punt van bedrijfseconomie een slechte en onhoudbare stelling dat te kostbare pro dukten ook wel verkocht zullen worden. De draagkracht die de consument gegeven is, kan niet tot in het oneindige worden belast en de concurrentie spreekt ook nog een woordje mee. Daarbij komt dan ten slotte de werkgelegenheid in sommige be drijven misschien ten gevolge van milieu- zuivering in het nauw en dat zou een uitdrijven van de duivel met Beëlzebub betekenen. De stelling van minister Drees is trou wens door sommige economen met twijfel vernomen, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat müieuzuiveringskosten op den duur automatisch moeten worden ingecalculeerd in ’t proces van de prijsvorming, zoals ook andere economische kosten onveranderlijk behoren tot het calculatieschema. Mis schien is het motto „de vervuiler betaalt” van toepassing in gevallen dat duidelijk kan worden gesignaleerd door wiens toe doen vervuiling plaatsheeft en bovendien dat die vervuiling een gevolg van achte loosheid of gemakzucht is. Als daar een soort boete wordt geheven, zal de vervui ler misschien ophouden. Maar men kan onze industrie toch niet verwijten dat zij maar raak vervuilt, terwijl het heel an ders zou kunnen. De milieupuriteinen zul len de handen ineen moeten slaan met de economen om te komen tot verheffing van de milieubeheersing als gemeen schapsgoed. De Rijncommissie heeft een goed voorbeeld van reëel denken gegeven. Op reis. President Bhoetto van Pakistan is gisteren naar Aboe Dhabi vertrokken. Het is de eerste halte op zijn reis langs veertien landen in het Midden-Oosten en Afrika. Beide partijen verklaren dat dit niet over de rug van derde mogendheden mag gebeuren. Beide partijen erkennen tegelij kertijd het principe van de soevereiniteit en beweren tegenstander te zijn van in terventie in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen. BONN. Volgens NAVO secretaris-ge- neraal mr. Luns heeft president Nixon in Moskou het maximale bereikt dat onder de huidige omstandigheden kon worden verwacht. Luns zei dit tijdens een pers conferentie aan de vooravond van de traditionele voorjaarsvergadering van de vijftien NAVO-landen, die dit jaar in de Westduitse hoofdstad wordt gehouden. DUSSELDORP, (DPA). De politie van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen gaat tweemaal per maand per helikopter boven de Rijn zoeken naar watervervuilers. Mininister van Binnen landse Zaken Willy Weyer, van Noord- rijn-Westfalen deelde dit gisteren mee- Pogingen. Kanselier Willy Brandt tracht in verband met de ondertekening van het vier-mogendheden-akkoord over Berlijn een ontmoeting tot stand te brengen met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrej Gromiko. Dit verhinderde de inwoners van Kiev niet zich met tienduizenden sterk langs de afzettingen op te stellen om vaak op een afstand van honderd meter een glimp van de presidentiële stoet op te vangen. De hele Russische pers, voorop het par- tijorgaan „Prawda” spreekt zich positief uit over de resultaten van de Moskouse topconferentie. Het Salt-akkoord wordt beschreven als een stap die niet alleen voor de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie van de grootste betekenis is, maar voor de veiligheid van de hele wereld. Ook in alle andere publiciteitsmedia in Oost-Europa wordt het Salt-akkoord als een historische stap gekenschetst, als een keerpunt in de na-oorlogse geschiedenis. Hoofdthema: het resultaat van de be sprekingen in Moskou en daarmee ten nauwste verbonden de voorbereiding van een Europese conferentie over veiligheid en samenwerking in Helsinki. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rogers zal vandaag bij het begin van de bijeenkomst verslag uitbren gen van Nixons Russische ervaringen gisteravond kregen zijn Britse, Franse en Duitse collega’s daarvan al een voorproef je- Bonn heeft zich op deze NAVO-confe- rentie zorgvuldig voorbereid. Er zijn vele honderden al dan niet ge-uniformeerde politiemannen op de been gebracht om zeer stringente veiligheidsmaatregelen kracht bij te zetten. Zeven bomaanslagen in veertien dagen, vier doden en een griezelige bomdreiging in Stuttgart voor aanstaande vrijdag, zijn reden genoeg om te vrezen dat bommengooiers ook op de NAVO-vergadering het oog zouden kun nen laten vallen. In samenwerking met de waterpolitie zullen de helikopterbemanningen niet al leen schepen op de Rijn in de gaten houden, maar ook fabrieken, die hun afval in de rivier lozen. TEHERAN (Iran) (AP). Vijfdui zend Amerikaanse vlaggen, die Tehe ran moesten versieren op de dag van i het bezoek van president Nixon, zijn gisteren weggehaald, omdat er eenen- vijftig sterren opstonden in plaats van vijftig. „Wij hebben ons vergist”, gaf een ambtenaar, verantwoordelijk voor het vlagincident toe. „De vergissing heeft geen politieke betekenis”. Hij hoopte dat alle vlaggen op tijd voor het bezoek van president Nixon zouden worden verwijderd. „De vlaggen zijn gemaakt in Iran. Er is geen sprake van, dat zij uitdrukking zouden geven aan het Amerikaanse verlangen voor gebiedsuitbreiding”, al- dus een woordvoerder van de Ameri- kaanse ambassade. Elke ster van de Amerikaanse vlag staat voor één staat I in Amerika. I VVWVVVVWVWVVVWVWVWWWWWWMVWMWWVWWVVMWWWHWni Op basis van respect voor eikaars ideo logie zullen Moskou en Washington de discussies en onderhandelingen over actu ele zaken voortzetten. Zoals gemeld wordt in de Declaratie van Principes ge zegd dat zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten ernaar zullen streven een algehele ontwapening te bereiken en een effectief systeem voor internationale veiligheid in te stellen, alles in overeen stemming met de doelstellingen van de Verenigde Naties. Gisteren voor het afscheid van Moskou, dat door een luisterrijke receptie in het Kremlin werd gemarkeerd, hebben presi dent Nixon en partijleider Brezjnev nog een laatste bespreking met elkaar gehad. Hierbij was ook aanwezig de veiligheids adviseur van het Witte Huis, tevens ver- adviseur van het Witte Huis, tevens ver trouweling van het Amerikaanse staats hoofd, Henry Kissinger. MOSKOU, (Reuter). President Nixon heeft de Russische partijleider Brezjnev een Cadillac geschonken om aan zijn collectie auto’s toe te voegen. Brezjnev, een auto enthousiast, rijdt in zijn eigen Rolls Royce. Hij zou verder nog een Bentley hebben. De Franse president, Pompidou, gaf hem destijds een Citroën- Maserati tijdens het bezoek van de Russi sche leiders aan Parijs in oktober vorig jaar, toen Brezjnev ook een Renault-16 kreeg. De Rijncommissie van de Europese in gelanden heeft op de eerste dag van haar zitting in Parijs reeds een betrekkelijk zucces geboekt op het punt van de actie „Redt de Rijn”. Zij heeft bereikt dat de moedwillige en volkomen legaal plaats hebbende verzouting van de Rijn door afval uit de Franse kalimijnen voor de helft zal ophouden. Frankrijk had al eer der doen weten dat het bereid was deze zoutstortingen te verminderen of zelfs ge heel te doen ophouden, maar wenste daartoe volledige medewerking van de andere Rijnlanden bij het zoeken en be kostigen van een alternatieve oplossing. Deze oplossing is nu in zoverre gevon den, dat ten minste de helft van de jaarlijkse hoeveelheid van bijna zeven miljoen ton niet meer in het Rijnwater wordt geloosd maar opgeslagen. De Fran- zen hebben begrepen dat het hoog tijd werd hun rol van Rijnvervuilers te ver minderen, maar hebben niet zo onderda nig als het Nederlandse parlement het principe van minister Drees „de vervuiler draait voor de kosten op” aanvaard. De hoge opslagkosten zijn nu in overeenstem ming met de belangen die de verschillen de Rijnlanden bij een verdere ontzouting van de Rijn hebben, omgeslagen over de oeverstaten, waarbij Nederland als de grootste en ongunstigst gelegen Rijnstaat de hoogste kosten moet dragen: de helft van het totaal. Dit is dus een heel ander principe: de vervuilde draait nu voor de kosten op en de vervuiler werkt mee omdat het hem weinig geld kost. Misschien is er toch enige reden om het intussen heiligver- klaarde principe van minister Drees nog eens onder de loep te nemen, want het is natuurlijk wel een feit dat het door de Rijncommissie gevolgde uitgangspunt de vervuiler heel wat gewilliger maakt om aan verbetering mee te werken dan het Drees- principe. In Nederlandse binnenlandse situaties idoen zich ook omstandigheden voor, die de hoge kosten van milieuzuivering tot een rem voor de vervuiler maken. In zulke gevallen bedreigen die kosten vaak het rendement van het produkt dat op „vuile” manier wordt gemaakt of waarvan de produktie een „vuil" nevenprodukt veroorzaakt. De bereidwilligheid van het bedrijf dat als vervuiler wordt gebrand- Voedselvergiftiging. In het Duitse Saar land lijden ongeveer honderd mensen aan voedselvergiftiging na het eten van ingeblikte kersen uit Napels Volgens de Saarlandse autoriteiten bevatten de conserven een te hoog zink-oxyde ge halte. Handelaren is verzocht de blikjes uit de verkoop te nemen. McGovern. De Amerikaanse senatoro McGovern zou volgens een opinie-on- derzoek door 21 percent van de demo cratische kiezers gekozen worden tegen Humphrey twintig percent als nu ver kiezingen zouden worden gehouden. Na de ondertekening van het slot communiqué schudden Nixon en partijleider (rechts) elkaar de hand. In het mid den keek premier Kosigin beschou wend toe. BRUSSEL (ANP). Een groot aantal consumenten in en rond Antwerpen is gisteren bjj de middcnstandswinkels voor een gesloten deur gekomen. De winkeliers hielden hun zaken dicht op verzoek van hun organisaties. Met deze „staking” wil len de zelfstandigen meer kracht bijzetten aan een program van eisen dat ze enige tijd geleden bij de regering op tafel hebben gelegd. Het eisenpakket van het „algemeen ver bond van de zelfstandige arbeid” omvat een pensioen van tenminste 6300 per jaar, opheffing van een prijsblokkerings- besluit van de regering, een „meer huma ne” toepassing van de BTW, stelselmatige aanpassing van de belastingschalen aan het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud, stopzetting van het geven van vergunningen voor wat de middenstanders noemen„verkoopmastodonten” en nog een aantal minder belangrijke eisen. De staking in Antwerpen zelf werd een succes. Meer dan tachtig percent van de middenstanders hield zijn winkel dicht. In de omliggende gemeenten was de staking minder succesvol. Enige tijd geleden werd een soortgelijke actie gehouden in Charleroi en omstreken. „De Russen schijnen het niet met dit plan eens te zijn, maar we hopen, dat er een andere manier zal blijken te zijn om voorbereidingen te treffen voor onderhan delingen over een wederzijdse en even wichtige vermindering van de troepen sterkte,” aldus Rogers. Bij zijn aankomst in Bonn aan de vooravond van de NAVO-conferentie ver klaarde Rogers dat de Verenigde Staten bereid zijn om deze herfst met de multi laterale voorbereidingen voor de confe rentie te beginnen. Aan de conferentie zou door ongeveer 35 landen worden deelgenomen: de Vere nigde Staten, de Sovjet-Unie, de Europese bondgenoten van de beide grote mogend heden en bijna alle andere landen van Europa. Het zou de grootste ••nferentie sinds de tweede wereldoorlog worden. Rogers zei, dat de voorbereidsBde con ferentie in Helsinki zou worden gehouden, als de bondgenoten van de Vwenigde Staten daarmee instemmen. Hij vorwacht- te niet dat Manlio Brosio, de vroegere secretaris-generaal van de NAVO, binnen kort nog naar Moskou zou gaan. Brosio is door de NAVO aangewezen als de man, In sterk positieve bewoordingen wor den de verwachtingen omschreven, die zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten koesteren ten aanzien van de verde re evolutie van de afgesloten besprekin gen. Gesteld wordt, dat de overeenkomsten die werden getekend, met name het Salt- akkoord, dat een bevriezing van de strate gische kernwapens inhoudt (zowel offen sieve als defensieve raketten) tot een algemene verbetering van het internatio nale klimaat hebben geleid. Wat Europa betreft is naar voren ge bracht dat de voorbereidende besprekin gen over een veiligheidsconferentie kun nen beginen nu de Duitse Oost-West- verdragen zijn geratificeerd en het vier- mogendhedenakkoord inzake Berlijn is getekend. Naar de opvatting van zowel Moskou als Washington moeten er twee forums worden opgezet om de ontspan ning in Europa te helpen bevorderen. Het ene betreft de Europese veiligheid in het algemeen, waaraan alle Europese mogen heden dienen deel te nemen, het andere de wederzijdse harmonische ontwapening (MBFR), die beperkt dient te blijven tot de landen die hierbij direct betrokken zijn (NAVO-landen tegenover Warschau-pact- landen). Te beginnen in Centraal-Europa, zo wordt gezegd, zou een reductie van wa pens en troepen een waardevolle bijdrage kunnen leveren in het algemene proces van de ontwapening. EPE. Het Nederlandse Rode Kruis zal een dezer dagen honderdduizend Zwit serse francs overmaken voor hulp aan slachtoffers van de oorlog in Vietnam. De wijze van besteding laat het Rode Kruis over aan het Internationale Rode Kruis in Genève, omdat men daar de behoeften en mogelijkheden het best kan peilen. In principe is de gift bestemd voor alle slachtoffers in heel Vietnam. Directeur-generaal A. van Emden van het Rode Kruis ontkende gisteren dat het Nederlandse Rode Kruis maar weinig of niets zou doer, voor de slachtoffers in Noord-Vietnam. De hulp aan Noord-Viet- nam overtreft die aan Zuid-Vietnam verre, zo zei hij in Epe op de jaarlijkse persbij eenkomst van het Rode Kruis. - K. 2 E E E ss Al

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3