B ILVTsterft zachte dood wegens ernstig gebrek aan belangstelling Bibi-gebouw houten steigers Avondonderwijs bij Hoogovens met goede resultaten AAN REGELING GEEN BEHOEFTE MEER Brand bij PM 21 in Reeks inbraken voortgezet Staten Generaal beslissen over fluorideringszaken Ai Onbekend voorwerp op strand VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Xt&ielzani/// naar elders M GS Noord-Holland verontrust over Havenberichten Uitslagen enquête tijdens voorlichtingsavond Normale dagtaak geen bezwaar voor studeren inves ter in g shef f in g Tuinders trekken Vergunning nodig voor afvallozing in bodem O 4 DINS DINSDAG 30 MEI 1972 IJMUXDER COURANT IN PAPIERFABRIEK (Van een onzer verslaggevers) Grasland T ussenpersoon Heemskerk Tankwagen O V elsen-IJ muiden V 0 (7 mode Velsen-Noord Beverwijk Wijk aan Zee IKiffiS (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) De (Van een onzer verslaggeefsters) 1 juni a.s. 's avonds om 17.30 uur. *s Maandags de gehele dag gesloten. (Van onze stadsredactie) Van de zijde van het algemeen bestuur werd nogal bezwaar tegen deze bemidde lende rol gemaakt. Ook de gemeentebe sturen kunnen als tussenpersoon optreden. Voorts kan een tuinder gebruik maken van die diensten van de tuinbouwvoor- lichtingsdienst. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Diogenes, Le Havre; Leisa, Rotterdam; Fendyke, Felixborough. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). Tijdens de bijeenkomst waren 28 raads leden uit de IJmond aanwezig. Bekijkt men de antwoordtabeilen voor raadsleden HEEMSKERK. Tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over drinkwaterfluoride- ring op 17 april in De Vrijburcht is onder de bezoekers ervan een enquête gehouden. De vragenlijst werd door bijna iedere bezoeker ingeleverd, in totaal 49 personen. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gisteren namelijk besloten in deze zin een wijziging te brengen in de veror dening „bescherming boden en grondwater Noord-Holland”. Een chemisch bedrijf in Naarden had plannen om een dergelijke leiding aan te leggen. Vervolgens ging hij over tot het - symbolisch - uitreiken van één diploma aan de heer O. Könczöl uit IJmuiden. He is r< hier gede' verb in m plex wore Hotel brand. De zolderverdieping van hotel ,,’t Raadhuis” in het centrum van Appingedam is gisteren uitgebrand. De rest van het bedrijf kreeg veel water schade. De schade wordt geraamd op 150.000. Bij c teerc teit die Dit f enori zorg gein BE groe: spin; aard 390-i wasj posh kwa; Allit p. si 53-7! 255-! scho 90-3( 145, Mar; 48, Pyre 70. Potn 180, ranii Pa’il UI spu's naai in r< jaarv diepe oppe tacht ters het i den was werk de sj K tuu Nee kor Ste llede: bek’s waar gelei den beter uitsti Hoev vang klein waar een vijfti plaat re h met VI lijke mee verb s VVt won AN1 void kam van won Dil huist al h laats heet een is af dam- lang; doen II stin risn tot het, lijk vaa aan ste van dag eni; Voorts zou het invoeren van de investe- rnigsheffing, althans voor wat betreft Purmerend en Alkmaar, in strijd zijn met het uitstralingsbeleid dat door de regering wordt voorgestaan. Blijkens de „Nota Volkshuisvesting” van 19 april word na melijk juist gedacht aan het aantrekken van werkgelegenheid in Hoorn, Purmer end en Alkmaar. Een en ander antwoor den zij op vragen van Statenlid Aarts (C.P.N.). G.S. zijn voornemens hun verontrusting kenbaar te maken aan de minister van Economische Zaken, nadat de SER zijn advies aan de minister heeft uitgebracht en nadat advies van de Samenwerkende Kamers van Koophandel in Noord-Hol land en van de Raad voor de Arbeids markt Noord-Holland zal zijn verkregen. BEVERWIJK Vorige week kwam de nuchtere mededeling van het bestuur van het Intercommunaal Lichaam Vervangende Tuinbouwgronden te Beverwijk op tafel: opheffing van het Lichaam is noodzakelijk, want niemand heeft meer behoefte aan het werk van het Lichaam. In de IJmond wordt deze beslissing rustig ontvangen. De kentering in het enthousiasme is de laatste jaren aan de oppervlakte gekomen en uiteindelijk leek het bestuur van het Lichaam het van weinig werkelijkheidszin getuigen, het werk van het Lichaam nog voort te zetten. Het ILVT is indertijd opgezet door de gemeenten Velsen, Heemskerk en Bever wijk om agrariërs te helpen bij het zoe ken naar vervangende gronden als hun akkers nodig waren voor stedebouwkundi- ge uitbreidingen. In verband hiermee ver gaarde het Lichaam niet alleen tuinbouw gronden, maar ook andere soorten grond, onder andere ten behoeve van de veehou derij en akkerbouw om de agrariërs de helpende hand te bieden. Men zou kunnen spreken van een sociale taak, zo zei voor zitter H. Nielen vorig jaar tijdens de behandeling van de begroting 1971 tot het algemeen bestuur. Omtrent het tegemoetkomen aan be zwaarden met een voorziening voor niet kunstmatig gefluorideerd drinkwater ble ken de meningen verdeeld te zijn. Tien percent was van mening, dat dit water met tankwagens moest worden thuisbe zorgd en 31 percent wilde voor de be zwaarden een tweede waterleidingnet aanleggen. 45 percent nam genoegen met tappunten. HAARLEM. Zonder vergunning zal het in de provincie Noord-Holland niet meer mogelijk zijn leidingen of installa ties te maken, waarmee men schadelijke stoffen geheel of gedeeltelijk kan afvoe ren in de bodem. c. De groep van niet-raadsleden als geheel was iets meer geneigd de beslissing over invoering van de fluoridering in handen te leggen van de minister en de Staten Generaal dan de raadsleden ter wijl deze laatste groep als geheel nogal geporteerd scheen te zijn voor het referendum. Hier moet echter direct bij worden gezegd, dat bij de 14 per cent ongeldige antwoorden steeds te vens het referendum stond vermeld. en niet-raadsleden en vergelijkt men deze met elkaar, dan vallen er drie dingen op en wel: a. De groep niet-raadsleden heeft over het geheel genomen extremer geantwoord. Maandag vertrokken van IJmuiden: Gimone, Breat; Memel, Dagenham; Abi lity, Avonmouth; Harry Richrson, Lon den; Helga-s, Aalborg; Albert-V. Felixto- we, Zaandam; Berndt, Guunnes; Bright- ling, Grimsby; Anna Gerdes, Sundsvall; Helena Schepers, Mantylyoto; DC Haslett, Londen; Elbe Ore, Rooterdam; IJmuiden; Berby, Rotterdam; Amstelstroom, Huol; Hein von Bargen, Flixborough; Victory, Tillbury, Velsen; Richmond Queen, New castle; Joan-C. Whitby, IJmuiden; Saxen, Delfzijl; Oriole, Dagenham; Ansgariturm, Londen; Bello, Rotterdam; Bulkem Lin der, Middlesborough; Basalt, Flicborough; Gazelle, Boston, Zaandam; Pial, Hoston; Helena Roth, Felixtowe; Nrces Pride, Per- sische Golf; Li tana, Cork; Mangen, Skog- hal. b. De groep niet-raadsleden was over het geheel genomen beter op de hoogte van de fluorideringszaken. De heer De Heer gaf vervolgens met behulp van dia’s een uiteenzetting over enkele aspecten van het onderhoudsge- beuren bij Hoogovens. Met name wees hij op de steeds sterker stijgende kosten voor het onderhoud van de fabrieksinstallaties. Het ligt in het voornemen de voorlopige standpuntbepaling in het najaar aan Pro vinciale Staten voor te leggen. G.S. mer ken nog op dat hun verontrusting voor een niet gering deel wordt ingegeven door de vrees dat de in het ontwerp aangedui de, maar in de toelichting niet uitgewerk te, mogelijkheid tot differentiëring onvol doende tot har recht zal komen. L; rech dire de i ling. De ling Hiei reis- rugj ven W paci zekt te i vaa: schi slot van ove: ond ban kla< De door kortsluiting ontstane brand woedde onder het bordes van deze papier machine en ging gepaard met een flinke rookontwikkeling. Ongeveer half acht werd de brand ontdekt en één minuut over half acht vroeg de bedrijfsbrandweer van de papierfabriek de assistentie van de Velser brandweer omdat de situatie wat onoverzichtelijk was. Acht minuten later waren de beroepsbrandweerlieden ter plaatse en hebben zij met twee lagedruk- stralen de collega’s van de papierfabriek geassisteerd bij de bestrijding van het vuur. Om vijf voor half negen, dus ruim drie kwartier later, kon het sein „brand meester” worden gegeven. Daar op dat moment echter toch nog steeds vuurko- lommetjes opstegen kon niet worden inge rukt. Dit nablussen nam nog geruime tijd in beslag. Toen alle gevaar geweken was kon worden ingerukt. Acht minuten over half tien was men weer in de kazerne terug. De lezing van een woordvoerder van de directie van de papierfabriek was, dat bij de aankomst van de beroepsbrandweer het vuur reeds door eigen krachten was ge blust en de brand van geringe betekenis was. De PM 21 zou in de afgelopen nacht reeds weer in bedrijf zijn gesteld, nadat de verbrande bedrading was hersteld. De politieke vraag aan wie de beslis singsbevoegdheid moet worden gegeven omtrent de invoering van fluoridering le verde een breed scala van mening op, waarbij de Staten Generaal door 27 pro cent van de aanwezigen werd aangewezen, de bevolking door 24 percent, de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne door 16 percent, de gemeenteraad door 14 percent en tenslotte Provinciale Staten door 6 percent. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Meteoor, Bremerhaven; Scol Spirit, Skutskaer; Wahlenburgh, Gaevle; Venezu ela, Antwerpen; Labotas, Rotterdam; An na Rheder, Rotterdam; Nord Atlantic, Hamburg; Adonis, Rotterdam. De heer B. de Heer, onderdirecteur technische dienst, leidde de diploma-uit- reiking in. Hij sprak zijn bewondering uit voor degenen, die naast hun ormale dagtaak, kans hadden gezien om een avondstudie tot een goed einde te bren gen. VELSEN. In de kantine van het opleidingscentrum van Hoogovens heeft de diploma-uitreiking aan 365 geslaagden van hét avondonderwijs plaatsgehad. In zijn openingswoord ging de heer G. E. Bouwmeester, chef vakopleidingen technische diensten in het kort in op de resultaten van het afgelopen cursusjaar. Daarna begaven allen zich naar de verschillende uitreikingsplaatsen, waar de diploma’s officieel in ontvangst konden worden genomen. Voorts werd van het levensmiddenbe- drijf van Venz aan de Parallelweg een gaaswerk voor een losraam kapot getrok ken Via de gebroken ruit stapte men binnen. Hier werd snoep gestolen en twee rollen met winkelierszegels, alsmede vijf weggooi-aanstekers. Uit de gevonden snoepwikkels bleek, dat men ook heeft ingebroken in het kantoor van Bijvliet aan de Pijpkade, waar een houten raam- luik werd geforceerd. Daar werden laden en een koffie-automaat open gebroken, maar of men hier iets buit heeft gemaakt kon niet worden vastgesteld. GROTE HOUTSTRAAT 26-30 HAARLEM Het speuren naar nieuwe grond werd door het ILVT niet meer gedaan. De ambtenaar die zulks indertijd verrichtte, is in dienst van de gemeente Beverwijk getreden. De kwaliteit van de in beheer staande gronden liep van jaar tot jaar terug, zoals vorig jaar door het ILVT werd meegedeeld. Toen reeds zag men de liquidatie van het Lichaam naderen en vroeg men zich af of het ILVT een bemiddelende rol zou kunnen vervullen en wel In die vorm, dat de betrokken agrariërs zelf de gronden opsporen en het ILVT adviezen kon geven omtrent het gebruik van de gronden. VELSEN-NOORD. Van ongeveer twintig voor acht maandagavond tot om streeks half tien is de Velser beroeps brandweer samen met de bedrijfsbrand weer van Van Gelder Papier bezig ge weest met het bestrijden van een brand onder de PM 21 van de Papierfabriek. Uit handen van de heer B. de Heer (links), onderdirecteur technische dienst, ontving de heer O. Könczöl (rechts) het diploma UTA-P. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn van oordeel dat de selectieve investeringsheffing, voorge nomen door minister Langman, met name voor Amsterdam met verontrusting tege moet moet worden gezien. Het verloop met betrekking tot de industriële werkge legenheid in het gebied Amsterdam- Noordzeekanaai in de jaren 1965-1970 geeft een negatief beeld te zien van ruim 13.500 arbeidsplaatsen. In 1965 waren er nog ruim 141.000 arbeidsplaatsen en in 1970 was dat tot iets meer dan 127.000 gedaald. BEVERWIJK. Een onbekend geble ven man meldde maandagavond aan de Beverwijkse politie, dat er ongeveer drie honderd meter van de Noordpier af een vreemd voorwerp op het strand lag. Bij onderzoek bleek het een twee meter lange tank te zijn. Rijkswaterstaat werd ge waarschuwd, maar de tank kon niet wor den geïdentificeerd. Men vermoedt dat deze afkomstig is van een booreiland. DINSDAG 30 MEI Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. alge mene ledenvergadering personeelsvereni ging gemeente Heemskerk. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 19.30 u. WOENSDAG 31 MEI Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 14.30-17 u. Het waren allemaal voorhoedegevechten omtrent de zin en de waarde van het Lichaam. Maar na jaren van rust moet het ILVT de strijd opgeven. Er is geen be langstelling meer voor het werk van de organisatie. De landbouw- en tuinbouwor ganisaties, waarmee het ILVT contacten legde, blijken niet van plan te zijn van de diensten van het ILVT gebruik te maken. Het lijkt derhalve weinig zin vol het ILVT langer te laten voortbestaan, schrijft het dagelijks bestuur aan het algemeen bestuur, dat woensdagavond 7 juni in het Stadskantoor van Beverwijk voor de laatste maal bijeen zal komen. Wat er met de 22 ha. grond zal worden gedaan is nog een open vraag. Er zal ongetwijfeld een taxatie worden gemaakt, waarna het ILVT de gronden te koop aanbiedt aan óf gemeentebesturen óf met de hoogst biedende particulier in zee gaat. Hierna kwam het hele gezelschap weer bijeen in de inmiddels tot balzaal omge bauwde kantine, waar de dansmuziek van Jan Feijen en zijn musici voor een gezel lige voortzetting van de avond zorgde. Het ILVT heeft heel wat agrariërs kun- grond in bezit verspreid liggend in de gemeente Zijpe (nabij St. Maartensbrug in de kop van Noord-Holland), in de Boeke- lermeer nabij Heiloo, weiland aan de Hondsbosseweg, Kleine Houtweg en Voor weg in Heemskerk en Beverwijk, grasland in de polder Uitgeesten- en Heemskerker- broek onder Beverwijk. Als voormalig Hongaars vluchteling kwam de heer Könczöl in 1956 naar Nederland en trad als handlanger bij Hoogovens in dienst. Na een respectabele staat van dienst kon hij thans het diplo ma UTA-P in ontvangst nemen, hetgeen gepaard ging met een bewonderend ap plaus. DINSDAG 30 MEI Zeewegziekenhuis, Zeeweg, IJmuiden- Oost. 20 u. voorlichting door Hartstichting. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, Spaarnestraat 19-20 u. Medisch Maat schappelijk Consultatiebureau voor Alco holisme. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoep, 20 u. repetitie Operakoor Bel Canto. Oud-Kath. Ver.gebouw, Koningin Wil- helminakade, 20 u. repetitie Toneelver. VAT. Manly Sport, Boksles en wedstrijd-trai- ning. 19.30-21.30 u. in gymzaal Moerberg- Comitéschool, Kerkstraat oud-IJmuiden. Soli, in gebouw Paulinum, Driehuis. 19.45-22.00 u. Harmonie-orkest repetitie. Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19- 21.30 u. filiaal Zeewijkerplein (27-29) van 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 31 MEI Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u. filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-N. 14.30-17.30 uur, filiaal Willetnsbeekweg 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal Zeewijkplein (27-29) 14.30-17.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Wüstelaan 79, 14.30-17.30 u. Openluchtbad Heerenduinen. Heeren- duinweg, IJmuiden-Oost, open van 10 uur tot een half uur voor zonsondergang. Velserbad, Briniostraat, 6.30-8 u. ge mengd zwemmen, 8-9.30 u. schoolzwem men, 9.30-10.45 u. dames zwemmen 10.45- 11.15 u. zwemlessen dames, 11.20-13 u. schoolzwemmen, 13-14 u. gereserveerd, 14- 15.15 u. gemengd zwemmen, 16.15-17.45 u. zwemlessen, 18-19.30 u. zwemver. R. K. Velsen, 19.30-21.30 u. VZV 21.30-22.30 u. gemengd zwemmen. Boksclub De Ring, 19.30-22 u. in Ossen- dorpschool, Wijk aan Zeeërweg, trainen. IJmuider Harmonie, repetitie in Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden- Oost, 20 uur. Maandag aangekomen in IJmuiden: Dagestan, Middlesborough; Jasenitz, Delfzijl; Embla, Gaevle; Tozew, Stettin; Merc Pacific, Frederikshafen; Vechtborg, Elaipeda; Texelstroom, Liverpool; Tor Pa- riain, Kopenhagen; Mario-Z, Manrovia; Heidi, Bergen; Heriette-H. Kristinehaan; Markborg, Karlshann; Zaandam; Her- mann-Helene, Oxelosund; Kutno-2, Ruis broek, IJmuiden; Puerto de Amberes, Rotterdam, IJmuiden; Continutu, Selby; Marus, Hartlepool; Stavenhagen, Nördköping, IJmuiden; Sir John Snell, Ipswich; Husky, Cont Plat, IJmuiden; Proso, Noordzee, IJmuiden; Persens, Ant werpen. Het ILVT heeft heel wat agrariërs kun nen helpen aan die vervangende grond, maar momenteel gaat de tuinder, die uit een gebied wordt „gekocht” zich niet meer elders in de IJmond vestigen. Hij vertrekt naar andere gebieden en zet daar een nieuw bedrijf op. Eenenvijftig percent van de aanwezigen verwachtte bij drinkwaterfluoridering sterfte van sommige micro- organismen, planten en vissen en 4 percent van de deelnemers zag hierin de naderende on dergang van de mensheid. DINSDAG 30 MEI De Mei, Geelvinckstraat. 19.30 u. tiener- Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 19-21.30 u. WOENSDAG 31 MEI De Mei, Geelvinckstraat. 19.30 u. tiene- instuif. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 14.30-17.30 u. WOENSDAG 31 MEI Verenigde openbare bibliotheek. Zwaanstraat 4a. Geopend van 14.30-17.30 en 19-21 uur. Zes percent dacht, dat het kweken van snijbloemen praktisch onmogelijk werd gemaakt door de fluoridering. Of het Nederlandse bedrijfleven schade door de fluoridering zou lijden werd door 69 per cent bevestigend beantwoord. Het is in de praktijk mogelijk in allerlei levensmidde len fluoride aan te tonen (vele bevatten dit reeds van nature), maar het nagaan of door het directe of indirecte gebruik van fluoride, het gebruik in het produkt is toegenomen, is een taak die in de praktijk niet uitvoerbaar is. DINSDAG 30 MEI De Slof, Raamveld. 20 u. algemene le denvergadering carnavalsvereniging De Zeezotte. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy’ Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening dagelijks van 16 tot 22 uur en zaterdags van 10 tot 18 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. WOENSDAG 31 MEI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easyl Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening dagelijks van 16 tot 22 en zaterdags van 10 tot 18 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 u.; Amstelstraat 44; volwassenen 14.30-17 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46 en Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17.30 uur. Wat verscholen achter de bestaande bebouwing in de omgeving gaan de bouwvakarbeiders gestaag door met de bouw van de nieuwe openbare bibliotheek aan de Kerkstraat in Beverwijk. Het 2.5 miljoen gulden kostende project van de Stichting Verenigde Openbare Bibliotheek Beverwijk-Heemskerk maakt onder deel uit van het cultureel centrum. Hoog boven alles uit torent de Wijkertoren, die wonderwel nog meer in schoonheid wordt geaccentueerd door het netwerk van de ruw houten betonbekisting. Eind van dit jaar kan de bibliotheek worden opge leverd en bezit Beverwijk een com plex, waarin de service aan het lezerspubliek tot optimale hoogte kan reiken. Door de veranderde koopgewoonte van onze clientèle, sluit onze zaak vanaf (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Buiten de grote kraak bij V D zie voorpagina zijn er in het weekend, buiten die welke wij in onze maandageditie reeds vermeldden, nog meer inbraken gepleegd. Bij de boekhandel Dingier aan de Breestraat kwam men binnen via een dakraam. Uit een kassalade nam men ongeveer dertig gulden mee. Tevens verschafte men zich via een lichtkoepel toegang tot de woninginrich ting Stoutenbeek. Ook hier liep men het hele pand door maar er kon niet worden vastgesteld dat men iets mee nam. Van de Hendrik Mandeschool aan de Regulierstraat werd in een weekend met een steen een ruit ingegooid. Er wordt niets vermist, maar de schade bedraagt niettemin vier honderd gulden. Ook bij De Gruyter aan de Plantage werd een etalageruit ingegooid. Men vond de steen in de etalage. Ook hier wordt niets ver mist. V

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4