BOUW NIEUWE SPUISLUIS VORDERT LANGZAAM Veelzijdig theaterprogramma in herboren schouwburgzaal Velser Kunstkring haalt meer toneelgezelschappen in de Stadsschouwburg WV op de bres voor meer kampeeraccomm odatie Meerdere taken wachten Vier avonden kamer muziek in Beeckestijn Turnlust was even in Putten Marktberichten wervelkom Papiermakers zullen big match niet missen Maatschappelijk welzijn in Zeewijk Spanjaard kreeg letsel aan i 5 DINSDAG 30 MEI 1972 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Kleinkunst V'oorlichting Kamerconcerten T erugblik Eénheidsprijs at VELSEN Het bestuur van de Velser Kunstkring „Voor Allen” is er in geslaagd om voor het volgend cul tureel seizoen een programma samen te stellen op het gebied van toneel, kleinkunst en muziek, dat er aan trekkelijk en gevarieerd uitziet. Het bijzondere van de nieuwe program- masamenstelling zit vooral hierin, dat men door het interesseren van maar liefst drie beroepstoneelgezel schappen naast de zo vertrouwde to neelgroep Centrum, een belangrijke repertoirespreiding in het aan het publiek te bieden stukkenpakket heeft kunnen brengen. 9 Theaterbonnen Hi l h (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) na per iet Bft en Eik in ze o& een viertal abonnementen, die elk vier verschillende voorstellingen dmvatten. de de en de en en Eén dag voordat de vrije verkoop begint kunnen zij zich reeds aan de kassa of telefonisch van een plaatsbewijs verzeke ren. Abonnementhouders hebben boven- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Stichting Provinciaal Opbouworgaan Noord-Holland heeft voor de bestudering van het tweede deel van het rapport „Plan Zeewijk, wonen in de duinen” een tweede werkgroep samenge steld. Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het artsexamen de heer A. Jansen te Hillegom. Uit het cijferstaatje blijkt overigens dat houders van een Cultureel Jongeren Pas poort, hun aantrekkelijke korting maar weinig benutten voor schouwburgvoorstel- lingen, waar zij er met een bezoekersper- centage van zes maar karig bijstaan. Mu zikaal gezien ging dat beter, daar haalden de CJP-ers drieëndertig percent. De bezoekers van de kunstkring-avon- den kwamen ongeveer gelijkelijk verdeeld uit de gemeente Velsen en daarbuiten, tweeënvijftig percent was afkomstig uit het gebied ten zuiden van het Noordzee- kanaal, achtenveertig percent kwam van G. en de en h- iet en :er :e- an >1- ur it- ng ile en n- •- ie e- ai ij ?e r- ie et dt gt en en r- ng ar >ij :1e o- en P- let -er :e- ilj or s. e- en Ir en ee ijf en ft et a- en n, kt Wanneer de stadsschouwburg op 29 sep tember, gedeeltelijk herboren door een fikse opknapbeurt er komen onder meer nieuwe stoeien en een andere inde ling in de zaal d deuren weer voor het publiek uit Velsen en wijde omgeving zal openen, zal men kunnen kiezen uit In drie van de vier abonnementenseries is ook een kleinkunstavond begrepen. Daarvoor zijn aangetrokken Herman van Veen met een sfeervol programma, Fons Jansen met zijn „Kwartetten” en Paul van Vliet met het programma „Noord- Wst”, dat vorig jaar in première ging. Het tien meter diepe toeleidingskanaal is reeds voltooid. Een smal dijkje hoeft hier nog te worden weggehaald om dit gedeelte met het Binnenspuikanaal in verbinding te stellen. Men verwacht dat in net voorjaar van 1974 het gehele com plex gereed zal zijn en in werking kan worden gesteld. VELSEN-NOORD. De directie van Van Gelder Papier heeft een mededeling laten uitgaan aan het personeel in ver band met de voetbalwedstrijd in Rotter dam tussen Ajax en Inter Milan. Ten behoeve van de personeelsleden die mid dag- of nachtdienst hebben zal in gebouw Concordia een televisietoestel worden ge plaatst. De nachtploeg van de continu dienst kan de wedstrijd normaal om 20.20 uur gaan bekijken. De betrokken perso neelsleden, die met een bus vervoerd moeten worden, zal een extra bus ter beschikking worden gesteld. Wil men op gehaald worden, dan is daartoe de gele genheid. De wedstrijd zal bovendien op ampex-band worden opgenomen. Na de ploegenwisseling wordt deze ampex-band voor de afkomende middagploeg vertoond. Ook voor deze personeelsleden zal een extra bus rijden. Voor diegenen, die aan het op de televisie volgen van de wed strijd geen behoefte hebben, rijdt de per- soneelsbus op de normale uren. Mocht de wedstrijd worden verlengd, dan dienen de ploegen de aflossing onderling te regelen. VELSEN. Een dertigjarige Spaanse hulpbedieningsman van Hoogovens’ erts voorbereiding, die per bromfiets op weg was naar zijn werk, reed door nog onbe kende oorzaak tegen een pilaar onder de luchtbrug van hoofdkantoor 1. Met een beschadiging aan de wervelkolom is hij in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. tuurcommissie Nederland een komen tot grotere VVV-eenheden. De verkoop van kaarten is als volgt geregeld. Voor de voorstellingen in de stadsschouwburg is de kassa drie dagen voor elke voorstelling, de voorstellingsdag zelf meegerekend, geopend van 11.00-13.00 uur. Indien voorradig, zijn er voor de aanvang van de voorstelling nog kaarten aan de schouwburgkassa verkrijgbaar. Bij serievoorstelUngen nebben coupon- en abonnementhouders op de eerste van de 3 dagen recht op voorbespreken. Overigens overweegt de Kunstkring een tweede verkoopadres voor plaatsbewijzen, en wel aan de noordkant van het Noord- zeekanaal. Voorlopig wordt daarbij aan één punt gedacht, waar dat precies zal zijn, is nog niet bekend. Voor de kamerconcerten in het koets huis van Beeckestijn zijn de kaarten op verschillende adressen in de IJmond en aan de zaal verkrijgbaar. Zij die zich willen laten inschrijven als abonnement- of couponhonder, kunnen dat doen door middel van een formulier, dat in de Velser Kunstkring krant ver schijnt, welke binnenkort in de IJmond zal worden verspreid. Voor verdere infor matie kan men zich wenden tot de Velser Kunstkring „Voor Allen”, Moerbergplant- soen 22, IJmuiden, telefoon 02550-15789. slechts een beperkt aantal VVV’s bij de Logies Informatie Dienst zijn aangesloten. Op het ogenblik wordt bestudeerd in hoe verre een computer hierbij kan worden ingeschakeld. Een nationaal systeem voor het reserve ren van caravans en bungalows eventueel uit te breiden tot kampeerterreinen. Een nationaal reserverings systeem voor theater. Een nationale VVV geschenkbon. Een nationale folder distributie centra le. Zo zijn er nog een aantal zaken op te sommen die bij zouden kunnen dragen tot het beter functioneren van de WV, aldus de heer Roos. Aan het slot van deze woorden uitge sproken bij het begin van de jaarvergade- VW Kennemerland-Amstelland zich even eens tegen een voorhaven heeft uitgespro ken. In zijn openingstoespraak heeft de heer M. Roos, voorzitter van de plaatselijke afdeling, het VW-wezen nationaal zowel als plaatselijk en in streekverband onder de loep genomen. Hij stelde, dat over de gehele wereld het toerisme toeneemt. Een onderzoek heeft geleerd, dat in ons land vorig jaar 50 percent van de Nederlandse bevolking een of meerdere malen met vakantie is geweest, dat was in 1966 tot 41 percent. Van de zomervakanties werd 55 percent in eigen land doorgebracht. Het jaar 1972 zal voor de VVV Velsen- IJmuiden een jaar zijn waarin wordt bezonnen op de taak die de VVV heeft bij de voorlichting van de eigen bevolking en op de structuur van het VVV wezen. Het is niet verwonderlijk dat bij 'n snelle groei in een nog betrekkelijk jong bedrijf, dat de VVV ook landelijk gezien is, een herwaardering plaats vindt. Verschillende onderzoekingen op landelijk niveau wij zen al in deze richting. Bekeken wordt hoe de Nederlander ge wezen kan worden op de verschillende vormen van dienstverlening door de VVV. Er bestaat nu reeds het gevoel, vooruit lopend op het onderzoek, dat de gemiddel de Nederlander onvoldoende op de hoogte is van de omvang van het dienstenpakket van de VVV. Daarnaast is nog onvoldoen de bekend in hoeverre er wensen leven bij de consument die tot op heden niet opgenomen zijn in het dienstenpakket. In nationaal verband zouden een aantal taken aangepakt moeten worden zoals: Een werkelijk nationaal systeem voor het reserveren van hotels. In het huidige systeem vallen nog steeds gaten omdat er Dit is noodzakelijk doordat de water huishouding van West-Nederland en voor al het noordelijk gedeelte daarvan de laatste jaren een aanzienlijke verandering hee't ondergaan. Het IJsselmeer is voor een groot deel ingepolderd. Het „IJmeer” is afgesloten. Bovendien zijn het Amster- dam-Rijnkanaal en het Noordzeekanaal langzamerhand veel meer dienst gaan doen als zogenoemde afwateringsboezems. Bij deze wijzigingen werd men geconfron teerd met de beperkte uitwateringscapaci- teit van de oude spuisluis bij IJmuiden, die alleen efectief kan zijn bij laag getij. Dit geschut wordt nu vervangen door een enorme spuisluis met vier pompen, die zorg dragen dat op elk ogenblik water geloosd kan worden. zwaartepunt zal komen te liggen bij de Stteek-VW. In Zuid-Kennemerland is men thans bezig om de structuur van een dergelijke organisatie te bestuderen. Het aantal verstrekte inlichtingen fluc tueert altijd in grote mate door de weers omstandigheden. Bij regenachtig weer neemt het aantal informaties sterk toe. Men wil nu eenmaal weten waarheen men kan gaan op een regenachtige dag. De Ruïne van Brederode was geopend van begin juni tot 1 september en kreeg gedurende deze 45 avonden 799 bezoekers. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de Ruïne wel verlicht zal worden, doch in de avonduren niet meer opengesteld zal worden voor bezoekers. Het jaarverslag maakte voorts melding van talloze activi teiten en evenementen, waarmee de VVV geconfronteerd is geworden. Voor het eerst zijn in het nieuwe sei zoen in Velsen ook de zogenoemde thea terbonnen verkrijgbaar, door middel waarvan men „aan avondje uit” als ge schenk kan geven. Deze bonnen berusten op eenzelfde systeem als de alombekende platen- en boekenbonnen. Op de bon wordt een bedrag ingevuld en deze kan worden ingewisseld tegen een plaatsbewijs bij elk theater in Nederland, concertge bouwen inbegrepen. Zo is het vanzelfspre kend ook mogelijk een geschenkbon te gebruiken om iemand een abonnement of couponboekje te geven. Bij het aan de orde stellen van de contributie besloot het bestuur op een suggestie vanuit de vergadering, te onder zoeken in hoeverre het mogelijk is het publiek of bezoekers van de VVV te laten betalen voor VVV-bemiddelingen. De vergadering vernam tevens, dat ter zake het Pieter Vermeulenmuseum on derzoekingen gaande zijn naar een moge lijkheid er een Museum voor Heemkunde van te maken. Een en ander in overleg met de betrokken stichting. Het huidige museum voldoet namelijk niet aan de opzet en de bestemming: een museum ten nutte van het onderwijs te zijn. Tot slot werden de bestuursleden J. A. Andriesma, Th. B. van Kleef, P. J. Ver- wayen en A. R. de Boer herkozen en is de E. Loendersloot benoemd in de zich heer E. Loendersloot benoemd in plaats van de heer R. Kramer, die niet meer herkiesbaar had gesteld. Wat de verbouwing van de stads schouwburg betreft, daarover hebben wij reeds enige tijd geleden uitvoerig in onze krant bericht. Met ingang van aanstaande woensdag is de schouwburg gesloten tot 29 september. Gedurende die periode zal de schouwburgzaal met inbegrip van het boven het kanaal. BEVERWIJK De noteringen aan de groenteveiling op maandag 29 mei waren: spinazie 10-76, rabarber 30-47, sla 6-24, aardbeien 75-95, andijvie 78-117, snijbonen 390 510, bosbieten 64-74, bospeen 86-132, waspeen 150-156, bloemkool 65-200 en postelein 32-52. Aan de bloemenveiling kwam men tot de volgende noteringen: Allium 6-22, Amaryllis p. st. 14-25, Anjers p. st. 23-41, Trosanjers 255-285, Anemoon 53-72, Calla 80-135 Chrysant jaarrond 255-305, Chrysant p. st. 32-43, Duizend schoon 80-145, Eremures 80-145, Fresia 90-305, Gerbera 18-36, Iris 75-345, Ixia 95- 145, Lely p. tak 40-75. Lely p. kelk 22-32, Margriet 45-70 p. 10 st. Narcis k.-gr. 33- 48, Orchideeën 40-320, Pioenroos 430-475, Pyrethrum p. 10 st. 90-130, Roos p st. 20- 70. Roos p tak 18-28, Babyroos 10-32. Potplanten: Achimes 90-115, Begonia 40- 180, Cyclamen 200-270, Fuchsia 90-135, Ge ranium 90-150 Potchrysant 40-80, St. Pa’ila 65-130 Thunbergia 120-145. BEVERWIJK Voor meisjes en jon gens van 13-16 jaar heeft de gymnastiek vereniging Turnlust een lang weekeinde georganiseerd. Afgelopen vrijdagavond vertrokken 19 meisjes en 12 jongens per bus naar de jeugdherberg „Het Planken Huus” in Putten. Zaterdag bezocht men het Dolfinarium te Harderwijk. Zondag ochtend stond er een speurtocht op het programma, ’s Avonds zes uur kwam het geze’schap weer in Beverwijk aan. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Wil Velsen in het lande lijke geheel van recreatiemogelijkheden meekomen, dan is uitbreiding van de verblijfsaccommodatie een dwingende eis” staat te lezen in het jaarverslag van de VVV Velsen-I.Tmuiden. In dit verband wordt dan tevens opgemerkt, dat de ANWB van mening is dat om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag naar kampeeraccommodatie, de oppervlakte van kampeerterreinen verdubbeld moet worden. Muziekliefhebbers zullen eveneens weer kunnen genieten van een viertal kamer concerten in het sfeervolle koetshuis van het landgoed Beeckestijn. Jan de Wjjn zal daar op 22 september de spits afbijten met een pianoconcert, terwijl op 3 no vember het Ensemble Syntagma Musicum van Kees Otte een avond komt verzorgen. Op 2 februari is er een zangrecital met de alt Marianne Dieleman en voor de laat ste van de vier avonden is de beurt aan het Noordhollands Blaaskwintet, dat op 18 mei komt musiceren. Een blik op de kalender wjjst uit dat deze muziekavon den steeds op vrijdag zijn. De aantrekkelijkheid van het program ma voor het seizoen 1972-1973 moge blij ken uit een greep uit hetgeen er zoal geboden zal worden. Daarbij vinden we voor wat toneel betreft de Toneelgroep Centrum uit Haarlem, het Zuidelijk To neel Globe uit Eindhoven, waar Ton Lutz artistiek leiding geeft, de Nieuwe Komedie uit Den Haag, en Toneelgroep Theater uit Arnhem. Ook uit de vrije produkties (vooral niet te verwarren met vrije voor stellingen) is een keuze gedaan. Henk van Ulsen, sinds enige tijd weer bezig met „Het Dagboek van een gek” komt daar mee naar Velsen en Bob de Lange zal er samen met Paul Cammermans, Hetty Verhoogt en anderen, te zien zijn in André Roussin’s „De kleine hut”. Het plan Zeebad zou een kernachtige stimulans kunnen betekenen voor het toe risme naar Velsen. Mochten de plannen tot aanleg van een Voorhaven doorgaan, hetgeen naar het oordeel van de plaatse lijke VVV milieuhygiënisch niet aan vaardbaar is, dan wordt dit plan minder aantrekkelijk en dan zou tevens de groot ste trekpleister namelijk het grootste deel van het strand verdwijnen; slechts voor dagrecreanten zou IJmuiden-Velsen nog enige aantrekkelijkheden behouden. Landelijk gezien is enig optimisme ge rechtvaardigd zo schrijft de VVV- directeur de heer A. Toonen, daar in 1970 de inkomsten uit het inkomende vreemde lingenverkeer stegen met ruim 25 percent. De uitgaven voor het uitgaande vreemde lingenverkeer stegen met 11 percent. Hierdoor werd het negatieve saldo van de reisverkeersbalans met 100.000.000- te ruggedrongen. Het Centraal Plan Bureau verwacht een zich voortzettende tendens. Wat Velsen betreft neemt de beddenca paciteit bij particulieren langzaam maar zeker af. Misschien heeft dit verschijnsel te maken met een stijging van de wel vaart. Door de kleine hoeveelheid be schikbare bedden is het praktisch uitge sloten om over te gaan tot het werven van groepen. Bussen moeten soms wel over tien verschillende adressen worden ondergebracht. Kleine verschillen in be handeling kunnen al aanleiding geven tot klachten. Naar aanleiding van het rapport struc- van de ANVV is er in ontwikkeling gaande om te .Het Dit gedeelte van het rapport heeft be trekking op aanbevelingen ten aanzien van de organisatie van het maatschappe lijk welzijn in Zeewijk. In deze werkgroep hebben zitting geno men een gedelegeerde van het gemeente bestuur van Velsen, leden van de bevol king van Zeewijk, een arts, vertegenwoor digers van organisaties van sociaal-maat- -nsuoo uaa qftpofjoif ua qCqaddBqos lente opbouwwerk alsmede enkele ambte lijke deskundigen. De werkgroep staat onder leiding van de voorzitter van de Stichting De Velser Gemeenschap. Verwacht wordt, dat over enkele maan den de resultaten van dit studierapport aan het gemeentebestuur kunnen worden uitgebracht. balkon enige ingrijpende wijzigingen on dergaan. Met het nieuwe stoelenplan komt er een ruimere en voor de bezoeken aantrekkelijker indeling. Het middenpad, alsmede de loges achterin de zaal en voor op het balkon gaan verdwijnen, waardoor er van links naar rechts aaneengesloten stoelenrijen zullen ontstaan. De afstand tussen de rijen zal ruimer worden, terwijl aan de zijkanten plaatsen zullen af vallen. Dat houdt in dat er iets minder stoelen zullen zijn dan voorheen, doch het voor deel is dat de theatei bezoeker er comforta beler zal zitten. De rangindeling zal eveneens worden vereenvoudigd. In plaats van de oude begrippen stalles, frontloge, parket zullen de rangen nu genummerd zijn van één tot en met vier. De prijzen voor de eerste, tweede, derde en vierde rang zullen per voorstelling respectievelijk tien, acht, ze- senhalf en vier gulden gaan bedragen, voor abonnementen gelden de prijzen (per vier voorstellingen) tweeëndertig, zesent- twintig, éénentwintig en dertie gulden. De zogenoemde „ringleiding”, waarop hardhorenden elk modern boorapparaat kunnen afstemmen, blijft gehandhaafd. Lichamelijk gehandicapten zullen in de toekomst, wanneer zij niet buiten het gebruik van een rolstoel kunnen, met hun rolstoel in de zaal plaats kunnen nemen. Daarvoor zijn acht plaatsen vrijgelaten. Tot de verbeteringen in de zaal behoort stellig ook de sterker oplopende vloer, waardoor het zicht op het toneel beter zal zijn. Doordat de stoelenrijen op het bal kon evenals in de zaal verder uit elkaar komen te staan, zullen de „traptreden” waarop de stoelen nu staan ook aangepast worden. Een nieuw kleurtje op de wanden, aan gepaste verlichting een nieuwe vloerbe dekking en het doortrekken van de wand- betimmering achterin de zaal, waar de deuren die voorheen naar het middenpad leidden, zullen verdwijnen, vervolmaken de opknapbeurt, waarvoor de gemeente raad van Velsen destijds een krediet van drieënhalve ton beschikbaar stelde. Steigers reiken hoog de lucht in. Werk lieden vallen in het niet bij de enorme bek’stingen voor de vier zuigmonden, waarlangs het water naar de pompen geleid zal worden. Achter deze zuigmon den staan reeds enkele immense ronde betonwanden, die de turbulentie van het uitstromend water tegen moeten gaan. Hoewel deze onderdelen machtig van om vang zijn, vormen ze nog slechts een kleine gedeelte van het gehele complex waarin vier levensgrote pompen met elk een capaciteit van maar liefst honderd- vijftig kubieke meter per seconde ge plaatst zullen worden teneinde veel grote re hoeveelheden water af te voeren dan met de oude spuisluis mogelijk was. Naast de abonnementenseries heeft de Velser Kunstkring ook weer een viertal speciale vrije voorstellingen in het voor uitzicht gesteld. Het nieuwe seizoen zal worden geopend met de romantische klanken van de Hoofdstad Operette, die „lm weissen Rössl” zal opvoeren op 29 september. Het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest zal een operaconcert verzor gen. Mochten we het afgelopen seizoen een avond genieten van Wim Sonneveld, het komend seizoen zal niemand minder dan Wim Kan naar Velsen komen, in de vrije voorstelling van 19 april. Het pro gramma voor een vierde vrije voorstelling is nog niet bekend. Wie zich wil verzekeren van een aantal aantrekkelijke toneelavonden, beschikt evenals voorgaande jaren weer over de mogelijkheid couponboekjes te kopen. Door het kopen van een couponboekje wordt men in de gelegenheid gesteld zelf te kiezen, welke voorstelling men wil gaan bezoeken uit de vier series. De coupons zullen ook voor enkele, nog te bepalen welke, vrije voorstellingen geldig worden verklaard. Voor de vier series hebben zowel coupon- als abonnement houders het recht van voorbespreken. Tenslotte een korte terugblik op het vorig seizoen, waarin, zo hebben cijferaars bij de kunstkring vastgesteld een gemid delde zaalbezetting werd gehaald van zes enzestig percent. Een percentage dat na delig werd beïnvloed door de voorstelling door de Belgische tonelisten van „Abelard en Heloise” en door de twee voorstellin gen van Edward Bond’s indrukwekkende „Lear”. Zaalbezettingen van honderd per cent haalden de Hoofdstad Operette, Wim Sonneveld en de musical „En nu naar bed” met Mary Dresselhuys en Conny Stuart. De kamerconcerten in Beeckestijn haalden een iets hoger gemiddelde, name lijk zeventig percent. dien voor alle vrije voorstellingen het recht van voorbespreken. Een nieuw ingevoerde regeling betref fende de couponboekjes heeft het plaats- bespreken per coupon aanmerkelijk ver eenvoudigd. Voorheen werden de coupon boekjes per rang uitgegeven, in het nieu we seizoen wordt daarvoor de eenheids prijs van éénentwintig gulden aangehou den, de prijs voor de goekoopste rang. Wil men een plaats op een duurdere rang, dan dient men het prijsverschil bij het plaatsbespreken aan de kassa, bij te beta len. Deze nieuwe regeling schept de mo gelijkheid steeds opnieuw zelf de rang te bepalen, indien er plaatsen voorradig zijn. Elk couponboekje bevat als vanouds, zes plaatsen, couponhouders genieten plaats een reductie van vijftig cent. IJMUIDEN. De bouw van de nieuwe spu'sluis tussen het oude uitwateringska- naal en de binnenhaven van Hoogovens is in pen nieuw stadium gekomen. Rond de jaarwisseling is eerst een tien meter diepe bouwput gegraven van enorme oppervlakte. Voor dit karwei moesten tachtig- tot negentigduizend kubieke me ters zand worden verplaatst, hetgeen door het uitblijven van langdurige vorstperio den deze winter binnen enkele maanden was geklaard. Daarna heeft men een werkvloer gelegd, waarop de basis van de spuisluis wordt gebouwd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5