pleidooi voor natuurgebied Estland houdt van romantiek, ook maar vrolijk Parijs van PASAR MALAM AMSTERDAM 1972 Internationale luitweek trekt belangstelling „Zwervend over de Wadden LOEK: DE STER-LEEUW GAAT OOK IN DE SPORT I Aardbeien met KlopKlop VOORTREFFELIJKE INFORMATIE Theater Wim Zomer IN HET BOEK VAN DE MAAND naar buitenland Het „opkomertje” van Joop Geesink Violette Leduc overleden Amateurs spelen met het NFO Museum Boymans uitgebreid 9 Vis houdt fit B DINSDAG 30 MEI 1972 8 9! Laatste natuurgebied Bedreigingen Experiment 1 n Er weer bovenop DUITSE LEIDING OP QUEEKHOVEN (Van onze correspondent) rapport Rekenkamer 5 1 Bach BREUKELEN Huize Queek- hoven in Breukelen herbergt tot en met maandag 5 juni 55 luitspelers uit zeventien verschillende landen. De luitweek, die de Eduard van Beinum- stichting georganiseerd heeft, trekt dus ders van deze week, Michael Schaffer uit Keulen en Eugen M. Dombais, eveneens een Duitser, maar werk zaam in Bazel, zijn er niet verbaasd over. U bóft als u vatuïshoïïdt^^Ê^^ (•epaneeniescholfiletsmet amandelen en kappertjes HOORT U in gedachten de vraag van uw aardrijkskunde leraar nog op u afkomen: „Vertel jij mij eens” en in gespannen stilte volgden wij zijn vinger, wiens kennis hij weer ging testen „waar liggende Baltische staten 'en noem ze in de juiste volgorde”. Het „slachtoffer” nam de aanwijs stok met rubberdopje ter hand en dreunde met meer of minder suc ces het drietal op: Estland, Let land, Litauen. Inderdaad, dat is al weer heel wat jaartjes geleden, want sinds 1939 zijn ze bij de USSR ingelijfd. Politiek kunnen de zaken nog zo veranderen, op het internationale gebied van de mode blijven de vrouwen echter hun vreedzame eisen stellen. Een van die eisen is, dat zij zich zo ple zierig en goed mogelijk aan de wereld kunnen vertonen. En wie zal ze dat onvervreemdbare recht niet van harte gunnen? (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Vijf eilanden. Vijf stukjes oer-natuur: de Wadden eilanden. Ontstaan door het spel van wind en zee, door mensenhanden bij na van hun wezenlijke karakter be roofd. Theo Kampa maakte er 58 foto’s, Jaap Kramer en Wim de Bruijn schreven er tekst bij en zo ontstond er een schitterend boek over dit unieke stuk natuur: „Zwervend over de Wadden”. Dit boek wordt met ingang van 2 juni gedurende die géhele maand aan het publiek als boek van de maand aangeboden, voor de somma van tien gulden. Daarna is het ook nog verkrijgbaar, maar dan wordt de prijs verhoogd tot f 18,90. Filmers ongerust over I Romantische Estlandse bruidjes. 5 re ADVERTENTIE ADVERTENTIE 29 caloriearm f 127per^pakje PARIJS REUTER De Franse roman schrijfster Violette Leduc die pas op 57- Jarige leeftijd door haar omstreden auto biografie „La Batarde” (de bastaard) be roemd werd, is zondag op 65-jarige leef tijd in haar woning te Faucon in Zuid- Frankrijk aan kanker overleden. beeld bracht. „Wij kunnen niet één kleine ingreep meer toestaan. Wij zullen alle, zich in steed sneller tempo presenterende en vol trekkende bedreigingen stuk voor stuk tot het uiterste moeten bevechten, willen wij aan de natuur en aan onze kinderen nog het laatste echt grote natuurgebied in Nederland nalaten.” (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Ja, Mies is natuurlijk erg bekend vanwege de televisie, en Wil lem, en Berend Boudewijn, maar bij kin deren om over de volwassenen maar te zwijgen is Loeki favoriet. Loeki het leeuwtje, dat tussen de reclamespots door zo sierlijk en vertederend onhandig zit te doen. Loeki is een „kind” van Joop Geesink, de man van Dollywood. Een beetje geïn spireerd door het Meinzelmannchen van onze Oosterburen, maar dan toch weer heel anders. professioneel niveau maar op twee plaat sen onderwezen wordt, staat deze luit week zo in de belangstelling, en zijn zoveel luitspelers uit alle delen van de wereld hier naar toe gekomen”. Wat wordt er deze week nou eigenlijk behandeld? Shortpak met opengewerkte laar zen van dezelfde stofsoort als het pak. De heer T. F. J. Pronker, voorzitter van de landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, heeft er ook een zeer duidelijke mening over. Hij zegt ervan: „Even snel als het inzicht veld wint dat wij dit unieke natuurgebied in Europa moeten sparen, zo snel nemen ook de bedreigingen toe. Het zijn niet alleen de grote bedreigingen zoals inpoldering, dam- Marihuana-vangst. De Antilliaanse po litie in Willemstad heeft vijf Colombia- nen - drie vrouwen en twee mannen - aangehouden in verband met marihua- nasmokkel. In totaal werd ongeveer 50 kilo marihuana in beslag genomen, met een gezamenlijke waarde van circa 100.000 Antilliaanse guldens 200.000). (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Donderdag 1 juni zal de nieuwe vleugel van het museum Boy- mans Van Beuningen worden opgenge- steld voor publiek. In het stuk nieuw bouw, dat in totaal ruim 12 miljoen gulden heeft gekost, is een representatief beeld van de moderne kunst onderge- AMSTERDAM. De Nederlandse Be roepsvereniging van Filmers spreekt in een telegram aan minister Engels van CRM haar ernstige verontrusting uit over „de ongunstige berichten naar aanleiding van de publikatie van het jaarverslag van de Algemene Rekenkamer betreffende de financiële aspecten van de lange Neder landse speelfilm”. De NBF verzoekt de minister reeds n u duidelijk te reageren teneinde nieuwe repercussies ten aanzien van het filmbudget te voorkomen. „Uitvoeringspraktijk. Dat is vooral nut- bezig zijn met te leren dat de luit, die ze ook bespelen, toch op een andere manier tot klinken gebracht moet worden dan de gitaar”. „Nu veronderstellen we wel, dat alle deelnemers aan deze week tabulaturen kunnen lezen, dat zij derhalve de muziek kunnen lezen zoals vroeger genoteerd werd. En dat is geheel anders dan ons tegenwoordige notenschrift”. Reden voor Loeki’s geboorte is volgens Joop Geesink: „Het wat aantrekkelijker- maken van het reclameprogramma. Loeki was aanvankelijk een experiment. We DE SCHATTIGE bruidsjurkjes in Estland waren het trouwen meer dan waard. Wat te zeggen van een japon met een etagerok van geplisseerde stroken, een glad lijfje en lange mou wen, dan wel van organza met satijnen biesversiering en bijpassende elegante grote hoed. Als kleine variant op rood kapje kwam er nog een bruidje voor het voetlicht in een lange, strakke 'WVWVWVVWW Haar modejournaal- De strijd die de heer Pronker niet alleen denkt te voeren met samenwerken de organisaties in ons land, in Duitsland en in Denemarken, maar ook vooral een strijd die gewonnen kan worden als alle mensen in Nederland gegrepen worden door de wil dit unieke gebied te behou den. „Daarom ben ik zo blij met het initiatief om van dit voortreffelijke boek via de grote oplage als boek van de maand, dit onderwerp bij een groot pu bliek te brengen.” Als grootste gevaar overigens van de Waddeneilanden noemt de heer Pronker de steeds wassende stroom van de zoge- DEN HAAG. Theater Wim Zomer voor kindertoneel zal zich het komende (vijfde) seizoen meer in Duitsland laten zien. Het succes in eigen land leidde tot uitbreiding en ook tot uitnodigingen om aan internationale festivals deel te nemen. Volgende maand wordt aan het festival in Glasgow deelgenomen. Het nieuwe seizoen start het gezelschap met twee weken voorstellingen voor en in scholen in Bonn. Op het repertoire blijven „Robins Speelhuis” van Paul van Gent voor het basisonderwijs, „Mieren” van Wim Zomer naar Frederik van Eeden en „De huisti ran” van Godfried Bomans voor onder en middenbouw van het voorgezet onder wijs, en „Woyzeck” van Georg Büschner, regie Wim Zomer, voor de middel- en bo venbouw. Aan het repertoire zal men toevoegen: „Mister Djokie Show” van Paul van Gent voor het basisonderwijs, en „Kieke Boeh” eveneens van Van Gent voor de onder- en middenbouw. De tweede helft van het seizoen komen daar nog bij„Kleine kin deren vallen naar boven” van Horst Fitz thum, regie Hans Tiemeyer, voor de mid den- en bovenbouw en „Het wilde wes ten,” een groepsproduktie bedoeld voor dezelfde scholieren. Violette Leduc heeft zonder een blad voor haar mond te nemen geschreven over haar lelijkheid, haar lesbische erva ringen, de zwarte handel die zij in de laatste wereldoorlog bedreef en haar le ven met de homofiele auteur Maurice Sachs, voor wie zij haar man verliet. Sommige critici noemden haar werk ob sceen maar verscheidene vooraanstaande Franse schrijvers verdedigden haar. Violette Leduc werd in 1907 als onwet tig kind te Arras in Noord-Frankrijk gebaren. Zij heeft Arras een „zwart gat in mijn herinnering” genoemd en in haar autobiografie geeft zij een somber beeld van haar jeugd. „La Batarde” met zijn vrijmoedige be schrijving van de lesbische liefde baarde veel opzien toen het in 1964 werd gepubli ceerd. Door de deining die ontstond, werd het boek een best-seller. Violette Leduc, die tot dan maar een weinig bekend auteur was, hoewel zij haar eerste boek al in 1946 had gepubliceerd, werd ineens beroemd. Na „La Batarde” volgden vier romans, waaronder „Therese et Isabelle”, waarin zij de liefde tussen twee meisjes be schreef. „De afgelopen 10 jaar zijn de luit en de muziek die ervoor is geschreven gelukkig herontdekt. De luit is sinds de renaissance een door alle perioden en stijlen heen een zeer geliefd instrument geweest, waarvoor veel, ongelooflijk veel, is geschreven door componisten uit alle delen van Europa. Hoeveel,dat begreep men pas weer, toen de luit weer op een historisch verant woorde manier benaderd werd. En dat is vooral te danken aan Walther Gerwich, uit wiens school ook wij komen”. „Thans zijn er in ieder geval in Europa en eigenlijk in de hele wereld maar twee opleidingen waar luitspel als hoofdvak gedoceerd wordt, namelijk in Keulen en in Bazel. Als bijvak, vooral bij gitaar, wordt het op zeer veel conservatoria en dergelijke instituten natuurlijk wel gege ven”. „Maar juist omdat het op een werkelijk naamde recreanten, die toch uiteindelijk de grootste bedreiging vormt. „Het in juiste banen leiden van het gebruik van en het menselijk genieten in dit gebied, is ongetwijfeld een van de moeilijkste opga ven waarvoor we ons gesteld zien,” aldus de heer Pronker. Het boek „Zwervend over de Wadden” bevat zoals gezegd 58 foto’s, waarvan vele in kleur. Daarbij zijn dan nog enkele fraaie luchtfoto’s die gemaakt zijn door Aerophoto. Verder zijn er aan dit boek nog toegevoegd zes overzichtkaartjes en praktische informatie, die de natuurmin- nende lezer de helpende hand moet reiken bij tochten die hij aan de hand hiervan van tevoren kan uitstippelen. Trots van het museum is de verzame ling van 19 werden van Salvador Dali en 19 doeken van Kandinsky. Laatste aan winst is een beeld van André Vol ten, dat men ter gelegenheid van de opening als geschenk ontving van de Erasmus Stich ting. Tezamen met datgene, dat Boymans *1 exposeerde in het ’oude’ deel, heeft men nu vijf eeuwen schilderkunst aan de Wanden hangen. I De scholfilets 500 gr.) inwrijven met wat zout, door een losgeklopt ei en paneermeel halen en in boter goudbruin bakken. Bruin 1 2 eetlepels geschaafde amandelen even in de braadboter en giet boter en amandelen over de vis. Voeg er wat kappertjes bij. Garneer de schotel met schijfjes citroen. K Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap^M ^^^voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den HaagJO wisten namelijk niet of Loeki de STER nou wèl of geen goed zou doen. Maar wat is nu gebleken? Dat de kijkdichtheid van de STER is toegenomen. En dat was uiteindelijk de bedoeling”. Het experimentele stadium is nu over. Loeki’s geklungel met muziekinstrumen ten, zo bewees een STER-onderzoek, is zeer positief uitgevallen. En nu gaat Loeki wat meer doen. Joop Geesink heeft op het moment 60 verschillende tussenspots tn produktie, want, zo zegt hij: „Loeki wordt aantrekkelijker naarmate de verscheiden heid van zijn activiteiten groter wordt”. Maar 60 activiteiten van Loeki zijn Geesink nog niet genoeg: hij wil op den duur toe naar een paar honderd. Die spotjes beeldovergangen zijn het eigen lijk die nu nog maar drie en een halve seconde zijn, worden dan even langer, namelijk vier seconden. De muziekserie gaat nu vervangen worden: Loeki gaat zich voortaan bewegen op het terrein van ambachten, vrije tijd en sport. Hoe heeft het bedrijfsleven dat op de STER adverteert, op Loeki gereageerd? „Zeer positief, en daar ben ik erg blij mee”. Is er geen kans op verveling bij vaak herhalen? „Nee. dat lijkt me niet. Volgens mij is dat vaak vertonen juist een voordeel: wat je vandaag niet ziet, zie je morgen wel”. Er komen nog meer activiteiten om Loekie heen: stickers poppen, spelen en binnenkort ook een stripverhaal, dat heet „Twaalf ambachten, dertien ongelukken”. En voor de liefhebbers: Loeki blijft de eerste drie jaar dagelijks de gast bij de televisie. IN ESTLAND HEEFT men dat vori ge week op modeshows eens uitvoerig uit de textiel willen doen. Er was leuke en fraaie kleding te bewonderen, die overigens zeer opvallend op de westerse wereld was gericht. Ook de invloeden daarvan waren duidelijk merkbaar. Al is de huidige maatschap pij dan zakelijker geworden en wil men de romantiek wenkbrauwophalend terzijde schuiven, niettemin bleek dat ook achter het ijzeren gordijn de bruidjes op hun hoogtijdag even ro mantisch gekleed willen gaan als el ders op onze aardbol. Soms wil ik zogenaamde progressieve lieden aan het einde van de talrijke shows, waar op de bruid traditiegetrouw de rij sluit, weleens horen mompelen: „Wie trouwt er vandaag de dag nog?” De praktijk laat ons daaromtrent niet in het onze kere en vraag dat vooral eens aan de ambtenaren van de Burgerlijke Stand. In het bijzonder in de maand decem ber zijn zij dan echt wel aan hun kerstvakantie toe. GRONINGEN. Het initiatief van het Noordelijk Filharmonich Orkest om goe de amateur-solisten te laten optreden met het orkest heeft een grote toeloop uit het hele land naar de audities ten gevolge gehad. Van de ruim zeventig kandidaten zijn er 45 gehoord op audities. Op 14 juni zal in de Evenementenhal in Groningen een concert gegeven worden waarbij vier amateur-solisten zullen op treden. Op een nog nader te bepalen datum in september of oktober zal een tweede concert worden gegeven in een van de Groninger kerken. Dit keer zal het programma meer kamermuziek omvatten en het orkest zal in kleinere formatie begeleiden. Voor het kamermuziekconcert zijn 8 solisten uitgenodigd. „Zwervend over de Wadden” geeft een voortreffelijk overzicht van alles wat deze vijf unieke stukjes paradijs in het noor den van ons land op natuur- en recreatie gebied te bieden hebben. En dat is geluk kig toch nog veel: vogels, planten, krui den, folklore, duinen, het water zelf: kort om een natuurgebied met een zout wa ter-flora die in de wereld zijn weerga niet heeft. Een ernstig bedreigd natuurge bied overigens. De heer Mansholt noemde onlangs het Waddengebied de toetssteen voor Europa, want daar kunnen we straks laten zien of we het nu toch wel werke lijk menen met het behoud van het mi lieu. Met Joop Geesink zelf gaat het geluk kig ook weer goed. Inkrimping van recla mebudgets van zijn klanten en het mis lukken van zijn grootste opzet, het Carai- bian festival, hadden hem onlangs zo’n financiële knal gegeven, dat hoop op het- stel aanvankelijk een waanidee leek. In zekere zin redde Loeki hem het leven. „Ik heb me financieel helemaal opnieuw moe ten oriënteren en dat is toch ’n opgave als je geen dertig meer bent. Ik had angst dat mijn werk bovendien te ouderwets zou zijn, maar dat blijkt gewoon niet waar. Ik werk namelijk niet voor de paar fijnproe vers die ons land telt maar voor de grote massa: voor, de Liesjes en de Annekes, voor oom Jan en tante Wil. „Ik ben de film, waarin ik groot gewor den ben, overigens niet ontrouw gewor den. zeker niet. Maar ik probeer het nu via een andere weg. Ik heb gelukkig weer volop werk in Duitsland en in Canada en dank zij Loeki heb ik nu ook andere bindingen met de Nederlandse TV in het vooruitzicht, op het entertainmertt- en educatieve vlak. Nog niet geheel afgeron de plannen de besprekingen zijn nog volop gaande maar het ziet er geluk kig allemaal rooskleurig uit. Waarbij ik dan nu eindelijk het geluk heb, dat de televisie tegenwoordig best het een en ander kan betalen”. witte japon waarover een klokkend kanten cape-je met capuchon. EN TOCH, OOK IN Estland zijn er geen bruidsfeesten aan de lopende band. Uiteraard was er ook voor vol doende andere modieuze daagse kleer tjes gezorgd. En dan kom je tot de conclusie dat het „Gay Paris” voor de Estlanders blijkbaar niet zo ver van huis is. Want ook hier zagen we de korte wijde jasjes geshowd, die bij de Prêt-a-porter collecties voor de herfst en winter, vorige maand in Parijs, zo’n enorme furore maakten. Fraai belijnde mantels en mantelpakken uitgevoerd in zeer mooie stoffen maakten een groot deel van de collectie uit. Wat mij echter bevreemdde was dat men hier met een shortpak tevoor schijn kwam in combinatie met open gewerkte laarzen van dezelfde stof. Dat short had ik liever door een rok vervangen, maar misschien willen de Estlanders nog even langer van het mooie uitzicht genieten. En waarom zouden wij ze dat misgunnen? Bé TER MAAT. menaanleg, militair oefenterrein, indu strie- en havenvestigingen, seismisch on derzoek en booractiviteiten, vergiftigingen en verontreinigingen van het water die het gebied aantasten. Er zijn daarnaast overal op de eilanden en langs de kust tal van kleine ingrepen, tal van bouwactivi teiten, tal van veranderingen gaande, die het gebied stap voor stap dreigen te ontluisteren.” Een recente inventarisatie, zo vertelde de heer Pronker, leerde hem dat de vere niging niet minder dan 100 zaken in behandeling heeft, die, indien men ze ongestoord hun gang laat gaan stuk voor stuk een bijdrage leveren tot het stap voor stap verder aantasten van dit gebied. „En dan te bedenken dat we geen groot Waddengebied meer hebben waar wat vanaf kan, maar dat we te doen hebben met het laatste restant van het eens vele malen grotere Westeuropese Waddenge bied, dat na 500 jaar menselijke activitei ten al de minimumgrens heeft bereikt, waarop het nog als een waardevol ecolo gisch systeem kan functioneren.” „Alleen dan kun je serieus praten over stemmingen, de lengte van de noten, over klankkleuren en nuanceringen inzake dy namiek. Verder wordt er aandacht besteed aan de verschillende stemmingen van de luiten en de verschillen met de gitaar, die vooral wat betreft de speltechniek nogal eens over het hoofd worden gezien. Het „stilistische nichtwissen” is bij gitaristen nog steeds zeer groot. „Ook hopen we met zijn allen een bijdrage te leveren aan de vraag of be paalde werken door Bgch wel of niet voor luit geschreven zijn”. „Hoewel de luit door alle eeuwen heen niet alleen door beroepsmensen maar ook door amateurs bespeeldis, en er heel veel vóór maar ook heel veel over geschreven is, is het een instrument, dat nog altijd veel geheimen met zich draagt. Diep in het hart hopen we deze week in Queek- hoven er een paar van op te lossen”. Maandag 5 juni geven een aantal deel nemers een slotconcert in de concertzaal van Queekhoven. Voor mensen die in een Oosterse sfeer willen winkelen en genieten van kunst, kuituur, dans, zang, shows en lekker eten!! RAI-EUROPAHAL, donderdag 1 t/m zondag 4 juni. Geopend van 12.00 tot 24.00 uur, zaterdags tot 02.00 uur. Met vele en fantastische attrakties, o.a.: OSCAR HARRIS THE TWINKLE STARS SANDRA ANDRES - CONNIE VINK Kinderprogramma’s, Pentjak Silat demonstraties, Sarong Modeshows, Krontjongorkesten, Hawaiianorkesten, Kermisattrakties en nog veel meer!! Vrijdagavond dansen met RADIO NOORDZEE MOBIELE DISCOTHEEK. ENTREE: volwassenen 3,per persoon kinderen tot 12 jaar ƒ1,per persoon. -VHn* S: iH - - -.iMWWtl Hi jiHWW’i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9