Beschieting nabij Hoeé Ook draadomroep verliesgevend Met bezoek aan Polen reis van POSTDIENST OORZAAK Nixon besloten VAN NADELIG SALDO Schatkist moet bijpassen Verlanglijstje van premier Meer dan 500 doden in India Stakingsacties op Curasao verscherpt Frankrijk aarzelt met koop Concorde Algemene Bank Nederland Goede argumenten om met de ABN over uw vakantie te praten: Sinds 1967 al 185.000 joden naar Israel Meeste scholen gesloten Bewoonsters van LUCHTREUS VEEL TE DUUR HET WEER V slooppanden lieten koningin „Alle politieke gevangenen vrij in NAVO-landen” Jehova-ge tui gen gearresteerd stoppen 2 WOE WOENSDAG 31 MEI 1972 Mi 3DAGENLONDEN Bovendien krijgt u van onze medewerkers vakkundig advies. U zult ontdekken dat er géén makkelijker manier is om een vakantievliegreis te boeken. o Raming te laag o «pre dere de «che kon het is t vooi niet als vree I bro gro 197 san het rinj mij def van me ope ord z< acht ook gaai wer een NK1 het nam Doelmatigheid Hittegolf met vijftig graden Celcius Nieuwe technieken Vandalisme Personeel Als u een appartement wilt, liggen bovenstaande prijzen trouwens nog lager. U wilt nóg wat argumenten? Ten eerste is dit maar een klein aantal van onze vliegreisaanbiedingen, we hebben ook nog andere. Ten tweede kunt u al uw reisbeslommeringen door ons laten regelen zoals: verzekeringen, vreemd geld, vakantiesaV alles. Amnesty International: ‘vanaf 430 gulden ‘vanaf 404 gulden ‘vanaf 470 gulden ‘vanaf 472 gulden ‘vanaf 438 gulden ‘twee weken vol pension voor 167 gulden (logiesontbijt) COSTA DELSOL COSTA BRAVA JOEGOSLAVIË RIMINI ROEMENIE Is Geen stakingskas jlF tl' (Van onze correspondent) ADVERTENTIE 4 WEERRAPPORTBN NAVO-landen. zijn (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het heeft in Franse en ook andere luchtvaartkringen enige verbazing gewekt dat Air-France nog steeds niet het voorbeeld van haar Engelse zustermaat schappij BOAC heeft gevolgd door ook enige exemplaren van de supersonische Concorde te bestellen. Tenslotte zijn het de Fransen geweest, die de Engelsen tegen beter weten in sedert tien jaren voortdu rend moesten opjutten om het miljoenen verslindende prestige-object, waaraan ge neraal De Gaulle zijn hart had verpand, voort te zetten. zzo w o 15 14 13 15 15 11 15 14 13 14 14 23 22 17 20 16 16 21 14 19 14 24 2.3 18 13 33 23 23 17 18 15 17 21 24 15 21 16 23 18 22 20 11 10 9 8 8 10 11 9 9 8 8 17 14 9 12 8 8 11 7 11 9 13 15 8 5 15 15 13 9 16 9 6 12 13 9 13 10 17 12 17 13 uur. uur uur. uur. 1 0.4 0 0.1 0 0 0 o o 8 1 0 o o 1 o o o 1 o 2 0 0 o 0.2 6 0.3 0 0 0 0 4 6 9 4 1 0 0 0.1 1 sing van verkeersproblemen tijdens de spitsuren. KIEF. (Sovjet Unie) (AP). President Nixon heeft gisteren een bezoek van acht dagen aan de Sovjet-Unie afgerond met een bezoek aan Kief Vandaar vertrok hij per vliegtuig naar Teheran. D< basi zeer derv maa basi spel bij ui tv Tc Ned behc speli ondc men Dat bij 1 lings zoud voor behs V« haar mog voor Eige moe' fouti met de t Er wijs baar doce gen onnt hun land onth gedc tem wek van mee: zins] bale MWW AAAA zw nw zw zzw zzw zzo wzw z n o wzw wzw nnw n TEL AVIV (API) Sinds het einde van de zesdaagse oorlog in het Midden oosten in 1967 zijn er in Israël 185.000 joodse immigranten bijgekomen. Volgens minister Peled kwamen 80.000 immigran ten uit Europa, 53.000 uit Aziatische en Afrikaanse landen, 35.000 uit Noord-Ame rika en 17.000 uit Zuid-Amerika. H nau' gaai tege ver: het moe lijke rich bij CNt D von orn< H doo de een joer Pen giro D dat kw: vine VA! von De Antilliaanse minister van Onderwijs, Ricardo Elhage, was er afgelopen vrijdag in geslaagd de partijen in het conflict weer samen aan tafel te krijgen. Tijdens deze besprekingen werd over vier van de vijf geschilpunten overeenstemming be reikt. De voornaamste eis van de stakers: gelijke s alariëring voor leerkrachten op Curacao en Aruba leverde nog wel wat moeilijkheden op, maar toen minister El hage zich namens de Antilliaanse regering garant stelde voor de financiële gelijkstel ling, was ook dit geschilpunt van de baan. De besprekingen strandden echter, toen de uitbetaling van de stakingsdagen ter zw. bew. motregen regenbui zw bew. Dit jaar zal het resultaat van de PTT ongeveer 55 miljoen beneden de begro ting van 1972 blijven, waarvan 32 mil joen personeelslasten en 23 miljoen voor levering door derden van diensten en materialen. De basis van het kostenniveau in 1972 is door de loon- en prijsontwikke ling beduidend ongunstiger geworden dan in de begroting was aangenomen. Indien het eiland-bestuur in de leraren kwestie het been stijf houdt en niet tot uitbetaling overgaat, voelen de particulie re bedrijven zich gesterkt om bij de komende stakingen eenzelfde gedragslijn te volgen. De vakbonden denken er uiteraard an ders over. Het ziet ernaar uit dat hun steun aan de stakers, die tot nu toe beperkt bleef tot sympathiebetuigingen, de komende dagen zal overgaan i n sympa- thie-akties. WILLEMSTAD. Het merendeel van de scholen op Curacao is nog steeds gesloten. Eind vorige week leek het erop, dat een oplossing was gevonden voor het arbeidsconflict tussen het Curacaose ei landbestuur en de vereniging van leer krachten (VLC). Op het laatste moment liepen de besprekingen echter vast op de strijdvraag over het uitbetalen van de stakingsdagen. De uitslag van deze contro verse is niet alleen van belang voor de VLC, maar fungeert ook als toetssysteem voor de overige vakbonden en voor het Curacaose bedrijfsleven. zw. bew. wzw regenbui regenbui regenbui zw. bew. De personeëlssterkte nam voor het ge hele bedrijf toe van 69.000 eind 1970 tot 70.800 eind 1971. Deze stijging van onge veer 2,5 pet is beduidend lager dan die over 1970 (4,5 pet). Het verloop - ontslag in verband met vetandering van werk kring - daalde met 25 pet. mede door de ruimere arbeidsmarktsituatie en de terug lopende conjunctuur. Hierdoor kon PTT de personeelstekorten voor een groot deel opheffen en in kwalitatief opzicht een bteere selec-ie verrichten. Het personeef moet de ontwikkelingen in het bedrijf volgen. De bereidheid omin voorkomende gevallen te verhuizen blijkt bij het mid denkader gering te zijn. Verschillen in huurprijzen in het westen en de rest van het land spelen hierbij een rol. Waar mogelijk wil PTT mee werken aan de invoering van variabele werktijden, o.m. om een bijdrage te leveren aan de oplos- NEW DELHI (AFP). De hittegolf die sedert begin mei in India heerst, heeft al meer dan vijfhonderd mensenlevens ge ëist. In de stad Dholpoer in Rajastan wordt al twaalf dagen lang een warmterecord gemeten van vijftig graden Celsius. itwim de helft van de slachtoffers was afkom stig uit de staat Bihar. zw zw ZW zw zw. bew. wzw wzw zw w zw Maximum- ®n minimum- temperaturen binnen- en buitenland 1975, als lijntoestel hun luchtdoop nu toch onder de kleuren van de Union Jack in plaats van onder die van de Tricolore beleven. De verklaring van de Franse aarzelin gen schuilt in de schrikbarend hoge kos ten die met de definitieve bestelling ge paard gaan. De prijs van de Concorde, nadert nu de 200 miljoen. Voor dit bedrag kan men ruimschoot twee Boeings-747 kopen, die tot dusver de duurste vliegtui gen ter wereld waren. Air-France heeft zijn voornaamste aandeelhouder, de Fran se staat, om een voorschot gevraagd, maar de minister van Financiën, Giscard d’Es- taing, is nog altijd niet over de brug gekomen. Door zijn snelheid zal de Concorde met totaal 120 passagiers in 1975 binnen drie ëneenhalf uur van Europa naar New York kunnen vliegen. Een vliegbiljet voor de Concorde op de route ParijsNew York zal dan evenwel aanzienlijk duurder zijn dan voor een normaal toestel. Het verlanglijstje omvat reeds inge- diende wetsontwerpen en nog in te dienen stukken. Tot deze laatstgenoem- de categorie behoren: wet tijdelijke verlening financiële steun aan de Ne- derlandse Spoorwegen, wet inzake wij- ziging van de taak van de Artillerie- I inrichtingen, nieuwe leningwet, nota inzake de pers en de voorjaarsnota van het kabinet met betrekking tot de stand van de rijksbegroting. Van de reeds ingediende wetsontwer- pen acht het kabinet de behandeling i van de volgende onderwerpen voor het i zomerreces gewenst: wijziging van de algemene burgerlijke pensioenwet en andere overheidspensioenen, wijziging van de samenloopregeling Indonesische ex-pensioenen 1960, herziening regeling toegang tot de wetenschappelijke exa- mens, wet beperking overneming pre- mie AOW/AWW. goedkeuring van een aantal verdragen inzake het handels- verkeer met Rusland school- en cur- susgeldwet, verhoging collegegelden, en I de numerus fixus voor het weten- schappelijk onderwijs. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelnoa Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis Hoog Laag Zon Ter bevordering van de doelmatigheid wordt gestreefd naar volledige invoering van het systeem van één bestelling per werkdag, verdere motorisering van de be stelling, integratie van de telegrambestel- ling in de drie grote steden in de post dienst, concentratie van telegraafcentra en, integratie van alle min of meer zelfstan dige administraties van telefoonabonnees. De opheffing van de onrendabele draad- omroepnetten zal in 1974 voltooid zijn. De internationale organisatie die de be langen van politieke gevangenen behartigt acht vooral de regeringen van Portugal, Griekenland en Turkije schuldig aan het „vernietigen van de vrijheid”. In deze landen, aldus Amnesty Interna tional kan men nauwelijks spreken van vrije en democratische omstandigheden. „De dictatoriale regimes daar vernietigen die vrijheden, die de NAVO blijkens het verdrag juist zou moeten verdedigen”. Verder is de ontwikkeling van nieuwe telecommunicatiestelsels voor bedrijven in studie, en de mogelijkheid van standaardi sering van faciliteiten, die in de huidige stelsels veelal achteraf tegen hoge kosten moeten worden aangebracht of soms in het geheel niet toepasbaar zijn. PTT denkt hierbij aan een automatische wek dienst voor hotels, registratie per toestel en de gesprekskosten en het omzetten van het eigen nummer naar een zelf te bepa len ander nummer bij afwezigheid. ATHENE (AFP). De Griekse politie heeft in een huis in Chalkis ongeveer honderd jehova-getuigen aangehouden. Van hen zijn 38 in staat van beschuldi ging gesteld wegens „ijveren tot beke ring”. Bekeren anders dan voor de Grieks- orthodoxe kerk is in Griekenland bij de grondwet verboden. Vooruitzichten voor vrijdag. Vrij zonnig, over wegend droog en enige stijging van temperttuur. Aantal uren zon: 3 tot 12; minimum tempera tuur omstreeks normaal: maximum temperatuur omstreeks normaal; kans op een droege periode van tenminste 12 uur: 90 percent: kans op een geheel droog etmaal70 percent. Normale temperaturen tot 4 juni: minimum 11, maximum 16 graden. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Het grote exploitatieverlies van PTT van 91 miljoen is voornamelijk veroorzaakt door het nadelig saldo van de postdienst van 155,6 miljoen (1970 121,8 miljoen). Ook de draadomroep-in-liquidatie leverde een nadelig saldo op van 1,3 miljoen (1970 1,8 miljoen). De ex- ploitatiesaldi van de andere PTT-diensten waren: postcheque- en giro dienst f 20,6 miljoen (1970 25,6 miljoen), telefoondienst 36,5 miljoen 98,6 miljoen) en telegraafdienst 9.2 miljoen 8.6 miljoen). In het jaarverslag wordt verklaard dat 75 miljoen gulden winst volstrekt ontoe reikend is om met de uit de afschrijvin gen vrijkomende, middelen de kapitaaluit gaven te dekken. Het financieringstekort zal derhalve door de schatkist moeten worden bijgepast. Loon- en prijsstijgingen hebben niet alleen een financieringstekort veroorzaakt, maar ook de uitvoering van het investe ringsprogramma duurder gemaakt. Een aantal werken moet worden uitgesteld. Het investeringsvolume nam ten opzichte van 1970 nauwelijks toe. Ondanks de verhoging van de investeringsbegroting van 600 miljoen gulden in 1970 tot 700 miljoen. Het streven naar vergroting van de doelmatigheid is niet zonder succes geble ken en de arbeidsproduktiviteit is met zes en een half percent gestegen. Volgend jaar zal PTT schaal een bedrijfsproef beeldtelefonie. PTT heeft veel last van de toenemende criminaliteit. Blijkens het jaarverslag over 1971 is het aantal roofovervallen, inbra ken en vernielingen respectievelijk met 47, 138 en enkele duizenden ten opzichte 1971 gestegen. Gemiddeld was één derde van 1971 gestegen. Gemiddeld was 1/3 als gevolg van vandalisme onklaar. Ook heeft PTT enkele zelfbedieningsruimten ’s avonds, ’s nachts en in de weekeinden wegens veelvuldig voorkomende vernie ling en verontreiniging moeten sluiten. In luchtvaartkringen blaast de wind momenteel echter juist in de tegenoverge stelde richting van de verlaging der tarie ven, waarmee de officiële maatschappijen de concurrentie van de charter-onderne- mingen het hoofd pogen te bieden. Om die zelfde redenen hadden de internatio nale luchtvaartmaatschappijen zich al eerder op de Boeing-747 die ook hoge re tarieven vereiste nogal lelijk verke ken. Berekend is intussen, dat de Fransen en de Engelsen zeker 300 Concordes moe ten verkopen, om uit hun produktiekosten te komen. De Britten hebben tot dusver nog slechts vijf toestellen besteld. De Franse aarzelingen zijn commercieel gezien zeker begrijpelijk. Maar ze dragen tegelijkertijd nauwelijks bij om de Ame rikanen en zelfs de Chinezen die on langs in Toulouse een proefvlucht hebben meegemaakt te verleiden zich op hun' beurt wel in het avontuur te storten. IJSSELSTEIN. Bij haar bezoek aan de Utrechtse gemeente IJsselstein hebben enkele bewoonsters van de Julianawijk in deze gemeente koningin Juliana bloemen aangeboden nadat zij de hofauto hadden laten stoppen. De vrouwen wilden de vorstin iets zeggen over de afbraak van deze wijk, maar in het korte moment dat de wagen stil stond, is daar weinig van gekomen. De sloop van de IJsselsteinse Juliana wijk is vorige week uitvoerig in het nieuws geweest door de actie van een groep zich „de witte krakers” noemende Utrechters die zich tegen afbraak van de woningen verzetten, omdat de woningen volgens hen nog goed te verbeteren zijn. De sloop is hangende een hernieuwd on derzoek naar aanleiding van de actie van de krakers uitgesteld. Een bezoek aan de wijk stond overigens niet op het programma van de koningin. De bewoonsters namen hun kans waar toen de stoet passeerde. De koningin heeft zich in IJsselstein laten informeren over vernieuwingsplan nen voor het centrum van het zes eeuwen oudestadje. Verder heeft de koningin be zoeken gebracht aan de nieuwe gemeente Nieuwegein, het instituut voor plasmafysi ca in deze gemeente en, het beschermd dorpsgezicht van Kockengen. Hoewel de Fransen over het algemeen lang niet ongevoelig zijn om onder het oog der wereld met de eer te kunnen strijken, zullen de eerste Concordes, ih as BONN, (UPI). „Amnesty Internatio nal” heeft bij de NAVO-rad van minis ters van Buitenlandse Zaken in Bonn aangedrongen op de onmiddellijke vrijla ting van alle politieke «gevangenen in de De vakbonden en het bedrijfsleven voe len zich nauw bij deze kwestie betrokken. Geen enkele vakbond op Curacao houdt er een stakingskas op na. Tot nu toe was het bijna gebruik, dat de stakingsdagen door de werkgever werden doorbetaald. De enige uitzondering op deze ongeschre ven regel vormde een staking bij de dokmaatschappij en een aktie van de arbeiders in goevernementsdienst. waarbij de stakingsdagen niet gehonoreerd wer den De sjah en keizerin Farah waren op het vliegveld aanwezig om de president te verwelkomen. Met zijn gastheer besprak hij de resulta ten van zijn overleg in Moskou, de toestand in het Midden-Oosten en de ontwikkelingen aan de Perzische Golf. Na de lunch vertrok Nixon naar War schau, vanwaar hij morgen naar Was hington terugkeert. De besprekingen met partijleider Gierek en premier Jaroszewicz betroffen voorna melijk de handelsbetrekkingen. Polen wil zijn export naar het westen vergroten en technologische kennis en licenties vooral van de Verenigde Staten, kopen. Het is niet Nixons eerste bezoek aan Polen. In 1959 bezocht hij Warschau ook, maar toen als vice-president. sprake kwam. De leerkrachten eisen door betaling. Als tegenprestatie willen zij de tijd die door de staking verloren is gegaan inhalen. Zij beroepen zich hierbij op het feit dat bij de onderwijsstaking van verle den jaar op Aruba eenzelfde gedragslijn is gevolgd. Het eilandbestuur voelt hier echter niet voor en is begonnen de stakingsdagen op het salaris in te houden. Zaterdagochtend besloten de leerkrachten de staking voort te zetten. De akties worden verscherpt, eindexamens die tot nu toe buiten de staking vielen dreigen er ook bij betrok ken te worden indien vóór morgen geen oplossing voor het conflict wordt, gevon den. M. N. S. Blom overleden. Blom, oud-staatssecretaris en oud-rege- ringscommissaris aangelegenheden, is Haag overleden. Hij is 73 geworden. Dode bij brand. De 27-jarige Piet Borst is gisteren om het leven gekomen bij een brand in de boerderij van L.‘ ouders in Tuitjenhorn. op beperkte nemen met Verwoede strijd is nog steeds aan de gang rondom de Zuidvietnamese stad Hoeé. Ten noorden van de oude kei zerstad hebben Noordvietnamezen en guerrillastrijders van het Zuidvietna mese Bevrijdingsfront stellingen bij het dorp Loeong May met artillerie beschoten. Een eenzame vrouw (linksonder) en een militair voertuig zijn de enige tekenen van leven in dit door oorlog geteisterde gebied. zw. bew onbewolkt half bew. windst. licht bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. windst. onbewolkt windst. licht bew. windst. regen windst. geh. bew. windst. regenbui licht bew, onbewolkt onbewolkt windst. zzw nw zo nw o n regen regen regen zw. bew. regen onbewolkt licht bew. wnw DONDERDAG 1 JUNI 6.05 uur 1.48 uur voor Indonesische zaterdag in Den jaar oud Militair gezinsfonds. Het Militair Ge- zinsfonds van de vliegbasis Leeuwarden, in 1962 opgericht om financiële moei lijkheden te overbruggen tijdens de eerste veertien ziektedagen die destijds niet door de belangenverenigingen wer den verzekerd, is opgeheven. 21 duizend gulden dat nu beschikbaar is gekomen is geschonken aan burgerinstellingen die werkzaam zijn ten behoeve van lichame lijk gehandicapten. Vals bomalarm. Bij Philips’ Telecommu nicatie Industrie in Den Haag is giste ren een vals bomalarm gegeven. Om streeks éér uur kwam bij de politie het uericht binnen dat .iemand” bij Philips een bom had verstopt. Onmiddellijk verlieten ne ongeveer duizend werkne mers het gebouw. Bij het darop volgen de onderzoek werd niets gevonden. ,,Den Hout” sluit Het zestig jaar oude café-restaurant „Den Hout” aan de Be- zuidenhoutseweg in Den Haag gaat 1 juli sluiten. De gemeente Den Haag heeft het in een saneringsgebied gelegen pand aangekocht. De achttien perso neelsleden worden ontslagen. M. N. S. DEN HAAG. Premier Biesheuvel heeft gisteren de Tweede Kamer een verlanglijstje voorgelegd over de on derwerpen die volgens het kabinet nog vóór het begin van het zomerreces van de Kamer op 29 juni zouden moeten worden afgehandeld. Op dat lijstje komt ook voor de herziening van de schoolgelden voor het voortgezet on derwijs en van de cursusgelden, van welk onderwerp geen melding was ge maakt in de brief van de minister president met betrekking tot de behan deling van de collegegelden en de numerus fixus. water 6.05 uur en 18.28 water 1.48 uur en 14.08 DONDERDAG 1 JUNI op 4.26 uur onder 20.50 Maan op uur onder 8.02

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2