Fel verzet tegen hoger collegegeld Stuttgart wacht in grote spanning uur IN MIDDEN-EUROPA” lm tnco op vrijdagmiddag omstreeks één „TROEPENVERMINDERING NAVO-richtlijn voor gesprek met Russen: Onafzienbare rij autowrakken Federatie NVV-NKV in januari Politie werkt op volle toeren na brief „Rote Armee” PATRIA DIGESTIVE volkorenbiscuits gezonde biscuit uitgoud-geel graan Onze moeilijke taal Grote betoging in Den Haag Kinderen voordeel kaas in de rust V ARA’s Lot erom: omgekomen bij gasontploffing 1,6 miljoen r 3 7 >1 WOENSDAG 31 MEI 1972 i Omzichtigheid „Rogers verdwijn” Grieks regime DYNAMIET Miljoen leden Nog geen paniek DEN HAAG Naar uit goede bron wordt vernomen, is de kans groot dat NKV en NVV van 1 januari 1973 af in een federatie zullen samengaan. De NKV-bonden, tijdens het afgelopen weekeinde in vergade ring bijeen, hebben daartoe eenstem mig besloten. Op 19 juni komt het definitieve voorstel tot het aangaan van een federatieve samenwerking met het NVV bij het NKV in een openbare bondsvergadering aan de orde. Politieke gevolgen niet vergeten... Frico eten (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE o d haar PATRIA Het overleg tussen de vakcentrales over nauwere samenwerking is al enige jaren gaande. Van de kant van het CNV is tegen de federatiegedachte een groeiend verzet gerezen, sinds men van die zijde bij het NVV een politieke stellingname ver moedde die zich tegen protestants-christe- lijke ministers (zoals de heer Roolvink) richtte. De NW-waartse koers die zich bij het NKV heeft ontwikkeld, is door het CNV bewust niet gevolgd. De per 1 januari van volgend jaar te vormen federatie van vakbewegingen zal ornd een miljoen leden tellen. Denemarken heeft gisteren uiting gege ven aan bezorgdheid over het on-demo- cratisch karakter van het Griekse regime. Maar omdat de agenda voor de NAVO- ministeraad geen ruimte meer biedt voor bespreking van deze kwestie zal Dene marken de toestand in Griekenland niet tijdens het ministersoverleg ter sprake brengen. De Deense minister van Buitenlandse Zaken Andersen heeft dit gisteren meege deeld aan zijn Griekse ambtgenoot Xan- UTRECHT In 1980 kan van het aantal in Nederland voorkomende autowrakken een rtf worden gevormd die bumper aan bumper reikt van Amsterdam tot Vladi vostok. Dit staat in een rapport van de „Werkgroep Autowrakken” van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het rapport stelt, dat in 1970 op een totaal van 2,5 miljoen personenauto’s ongeveer 207.000 w'rakken voorkwamen, ongeveer acht percent van het totaal. In 1980 zal dat ongeveer 14 percent zijn van de dan in totadl 4,5 miljoen auto's. de stad het aantal anonieme dreigementen snel toe. Ook de papieren oorlog tussen de stu denten en minister De Brauw werd dins dag voortgezet. Tijdens een bijeenkomst met de pers deelde het LOG afschriften rond van zijn correspondentie met de bewindsman, waaruit bleek dat deze niet zonder meer tot een onderhoud bereid was geweest. De minister noemt de berekeningen van de studenten, waaruit blijkt dat ouders met inkomens tussen 15.000 en 18.000 door het nieuwe toelagenbeleid megr voor hun studerend kind moeten gaan betalen, Rupsbaan-ongeluk. Bij een ongeluk met een rupsbaan op een kermis in het Londense Battersea Park zijn vijf mensen gedood. Tweeëntwintig personen, voornamelijk kinderen, raak ten gewond. Een van de wagentjes is waarschijnlijk uit de rails geraak, en tegen de zijkant opgevlogen. Zowel bij het NKV als bij het NVV acht men het uiterst onwaarschijnlijk, dat ook het CNV nog te elfder ure deel zal gaan uitmaken van de federatie samen werking. Verwacht wordt dat het CNV een soort vluchthaven zal worden voor NKV’ers, die van federatievorming met het NVV niet willen weten. Dit zou met name in Limburg zwaar wegen. Per rol tijdelijk van f 1,20 voor f 1,08 Ongeveer duizend Westduitse studenten hebben gisteren in Bonn gedemonstreerd tegen de aanwezigheid van de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers. Onder spreekkoren als „Ro gers verdwijn” en „Dood aan het Ameri kaanse imperialisme” trokken ze met rode vlaggen door de straten. o o Supertelescoop. In een nieuw observatori um aan de voet van de Kaukasus is alles in gereedheid voor het monteren van ’s werelds grootste telescoopspiegeL Deze heeft een middellijn van zes me ter en vormt een onderdeel van een telescoop, die 800 ton weegt. Daarmee zullen sterren kunnen worden geobser veerd, die tien miljard lichtjaren van de aarde zijn verwijderd. „Er ligt dynamiet onder dat granieten fundament”, zo kaatste het LOG dinsdag terug; „de lont brandt”. Als de Tweede Kamer zo dom zou zijn de collegegeldver hoging aan te nemen, zo werd betoogd, dan zullen de studenten en het universi- teitspersoneel dat evenwel niet doen. „Wij zijn in Amsterdam in staat geble ken een hele universiteit plat te krijgen; het universiteitsbestuur heeft de acties niet veroordeeld. Dat kan in alle universiteits steden gebeuren. Zulke acties kunnen overal en veel langer gevoerd worden. Wij zijn in staat het betalen van het hogere collegegeld volkomen te boycot ten”, aldus het LOG. Terwijl de politie zelf met de controle van 2500 kilometer Stuttgarter straat na genoeg de opdracht heeft naar de bekende naald in de hooiberg te zoeken, assisteren de bedrijven met het controleren van parkeerplaatsen. Auto’s die er niets te zoeken hebben, worden gemeld. De con trole bij de ingangen van grote fabrieken is versterkt, een warenhuis breidde de bedrijfsveiligheidsdienst tijdelijk uit. VALDEES. (UPI —Minstens zes kin deren zijn gisteren in Valdese in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina om het le ven gekomen toen de schuilkelder waarin zij speelden, door een gasontploffing vol ledig werd vernield. De schuilkelder stond in een tuin van een huis. Zeker tien kinderen tussen de 12 EN 16 jaar zaten er in toen de explosie zich voordeed. Van een paniekstemming is in Stuttgart zeker geen sprake. De terroristen zijn er met hun reeks explosies echter wel in geslaagd, een klimaat te scheppen, waarin inderdaad elke dreigbrief de bevolking van de stad beïnvloedt. Symptomen van dat klimaat zijn ook de intensieve klop jacht door de gehele Bondsrepubliek, het steeds weer inschakelen van de televisie om foto’s te tonen van jongelui op wier hoofden kapitalen zijn gezet, de beelden van de ravage op het Amerikaanse hoofd kwartier in Heidelberg en de scherpe bewaking van de NAVO-conferentie in Bonn. Tijdens de massale studentenoptocht in Den Haag voerden de betogers leuzen mee, waarin geprotesteerd werd tegen de verhoging van de col legegelden in het bijzonder en het onderwijsbeleid van dit kabinet in het algemeen. BONN (AP, ANP en Reuter) De vijftien NAVO-landen die vandaag en gisteren in Bonn vergaderden hebben richtlijnen opgesteld voor een reeks nieuwe besprekingen met de Sovjet-Unie. Op deze besprekingen zouden de vol gende onderwerpen aan de orde moeten komen: A De RAF wil bewijzen, zo heet het in de brief, dat ze overal en op elk moment kan toeslaan. En aan die capaciteit wordt nauwelijks getwijfeld. Daarom heeft de politie geen keus. De burgerij is aangera den de auto’s deze week goed af te sluiten en bij voorkeur in garages te parkeren. Eventuele verdachte afwijkingen aan au to’s dienen onmiddellijk te worden ge meld. Er hoeft geen sprake te zijn van paniek om toch veel mensen enkele uren bin nenshuis te houden. Bij de Mercedes- fabrieken heeft komende vrijdag een groot aantal werknemers een extra vrije dag genomen. Warenhuizen overwegen tussen de middag te sluiten. De scholen, die in de Bondsrepubliek dikwijls tegen enen sluiten, zullen vrijdag in Stuttgart om twaalf uur hun leerlingen laten ver trekken. Uit de maatregelen blijkt, dat de poli tie de kans, dat ze eenvoudig is beetge nomen, heel klein acht. De brief is te De vermindering van de troepensterk te en het wapenarsenaal in Midden-Euro- pa. duidelijk gesteld in het typische jargon van de Baader-Meinhof-groep. In Bonn heeft de ontwikkeling politieke uitvloeisels. Scherpslijpers van CDU en CSU hebben het altijd al gewe ten; dat komt er van als tegen links- radicalisme niet streng wordt opgetreden. Maar ook redelijk argumenterende com mentatoren vragen zich meer dan ooit af: Hoe bestaat het, dat een groepje verbit terde jongelui, temidden van een mis plaatste romantiek van snelle auto’s en nog snellere schietwapens, jarenlang door het land heeft kunnen jagen, beschermd door intellectuelen en blijkbaar onder schat door de autoriteiten, die pas nu echt in staat van alarm verkeren? Vrijdag kijkt de Bondsrepubliek naar Stuttgart: een climax in de strijd tegen de Baader-Meinhof-bende, los van het feit of de ontploffingen werkelijk plaatsheb ben. Overigens is, zo blijkt uit gisteren gepu bliceerde zijfers, de criminaliteit in de Bondsrepubliek weer toegenomen. Zo is het illegaal wapenbezit in de Bondsrepu bliek in tien jaar verveelvoudigd: van 1894 delicten in 1962 tot 19.575 in 1971. In 1971 werden vier maal zoveel diefstallen gepleegd als in 1953. In 1969 werden in West-Duitsland 2.025 moorden geregistreerd, een aantal dat in 1971 met 20 procent is gestegen tot 2.529. „Dit is het hoogseizoen voor psychopa ten”, zegt een woordvoerder van de Stutt garter politie. Sinds de RAF zondagmid dag in de uit kranteknipsels en typewerk samengestelde brief waarschuwde, dat „het lot op Stuttgart is gevallen”, nam in „De meerderheid van de vijftien NA VO-landen, maar niet Frankrijk, is het erover eens dat een of andere band moet bestaan tussen een veiligheidsconferentie en wederzijdse en evenwichtige troepen vermindering”, aldus minister Schmelzer na afloop van de eerste dag. Bij de officiële opening hebben zowel kanselier Willy Brandt, als secretaris-ge- neraal Luns en de erepresident van de raad, de Luxemburger Gaston Thorn uit drukking gegeven aan de nieuwe verhou ding tussen Oost en West. DEN HAAG. Negenduizend studen ten, scholieren, leden van het Actiecomité Amsterdams Onderwijs en werkende jon geren hebben gisteren in Den Haag met een ordelijke demonstratie geprotesteerd tegep de voorgenomen verhoging van de school- en collegegelden. Samenwerking tussen oost en west met het doel betere betrekkingen tussen regeringen en volken tot stand te brengen. Om een taal te leren schrijven en «preken moet men de grammatica bestu deren, de spelling leren, de betekenis van de woorden begrijpen en een woorden schat opbouwen. Met deze elementen komt men een heel eind. Maar wat voor het aanleren van een vreemde taal geldt, is uiteraard in de eerste plaats vereist voor de moedertaal. Wie het Nederlands niet goed beheerst, zowel wat grammatica als stijl betreft, zal zich moeilijk een vreemde taal eigen maken. Niettemin, aldus meldt onze verslagge ver in Bonn, maande Brandt tot omzich tigheid bij de verdere stappen voorwaarts die nu moeten worden ondernomen, want zo zei hij, wie zijn ene been te haastig voor het andere zet, struikelt. Volgens Brandt kan het bondgenoot schap het niet stellen zonder voortgezette en blijvende Amerikaanse betrokkenheid in Europa. Maar ook acht hij binnenland se stabiliteit van belang voor de defensie ve paraatheid van het Westen. En hij zal daarbij zeker het oog hebben gehad op de terroristische aanslagen en bedreigingen die in Bonn dezer dagen tot omvangrijk vertoon van politiemacht hebben geleid. Mr. J. Luns, als secretaris-generaal om standig door Brandt geprezen, waar schuwde ervoor dat onderhandelingen over een verdere oplossing van de oost- west-problemen in een geest van geven en nemen moeten worden gevoerd. thopoulos-Palamas. Hij heeft hem wel een brief overhandigd, waarvan de inhoud niet is gepubliceerd. Hulp. De V.S. zullen krachtens een in Dacca ondertekende overeenkomst Bangladesj voor bijna 300 miljoen gul den hulp verlenen. (Van onze redacteur in Bonn) STUTTGART Een stad wapent zich tegen een vijand, die onzichtbaar zal blijven, maar nauwkeurig heeft aangegeven wanneer hij wil toeslaan. De Rote Armee Fraktion, vernietigende arm van de Baader-Meinhof-groep, schreef in haar „brief aan de burgers van Stuttgart”: vrijdagmiddag tussen 13.00 en 14.00 uur exploderen in de stad drie bommenauto’s met elk 30 kilo springstof. Politie en gemeentebestuur hebben het er moeilijk mee. In dit land breekt men zich al zo lang het hoofd over de praktijken van de ver bitterde jonge anarchisten rond Ulrike Meinhof (van wie overigens niet eens zeker is of ze nog leeft) en Andreas Baader, dat de lessen voor „stads guerrilla’s” elke beschermer van recht en orde bekend zijn. Volgens de leer van Carlos Marighela kan louter met een paar dreigbrieven een com plete stad uit haar evenwicht worden gebracht. Het is bovendien niet geheel uitgesloten, dat in Stuttgart een speciale „crisisstaf”, geleid door de ijlings van vakantie terug geroepen chef van de moordbrigade, zich wapent tegen een van die macabere grap jassen, die na de reeks bomontploffingen van de laatste weken (vier doden bij dertien aanslagen) in actie zijn gekomen. ADVERTENTIE „volledig in strijd met de feiten”. Hij blijft bij wat hij altijd al heeft gesteld, dat de nieuwe toelagenregeling geen en kele drempel opwerpt op de weg naar de universitaire studie. „Dat u aan dit granieten fundament van het gevoerde beleid probeert te kna gen, spreekt boekdelen over de krampach tigheid waarmee u naar argumenten zoekt om uwpositie nog enigszins aannemelijk te kunnen maken tegenover de Nederlandse bevolking”, aldus de brief van de minister. Thewis Witts riep onder oorverdovend gejuich, dat de „oorlogsverklaring” van de regering aan de studenten „met vuur zal worden beantwoord”. De heren Bakker en Steenbergen kantten zich in hun speeches met name tegen de regeringsplannen om het schoolgeld te verhogen en uit te breiden tot de leerplichtige jaren van het voortgezet onderwijs. Vooral Marcus Bak ker werd met gejuich beloond. ABOP- voorzitter Steenbergen verspeelde de aan dacht voor een stuk met een te lange toespraak. Na afloop van de optocht, die georgani seerd was door het Landelijk Overleg van studenten-grondraden (LOG) werden de demonstranten op het Binnenhof toege sproken door Thewis Witts (LOG), het Kamerlid Marcus Bakker (C.P.N.) en voorzitter E. Steenbergen van Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP). De Nederlandse taal leert men bij het basisonderwijs in haar eenvoudigste maar zeer bruikbare vorm. Bij voortgezet on derwijs dringt men dieper in de taal door, maar men mag toch verwachten dat het basisonderwijs de jeugd in ieder geval de spelling heeft bij gebracht, zodat men daar bij het voortgezet onderwijs niet meer uitvoerig op hoeft terug te komen. Toch blijkt een groot deel van de Nederlandse jeugd de spelling niet goed te beheersen, omdat, zeggen deskundigen, die spelling te moeilijk is. Bij het voortgezet onderwijs blijken veel leerlingen nog ele mentaire spellingskennis tekort te komen. Dat is jammer, aangezien de lesuren die bij het voortgezet onderwijs nog aan spel lingsleer moeten worden besteed, nuttiger zouden kunnen worden gebruikt door bij voorbeeld de litteratuur uitgebreider te behandelen. Vereenvoudiging van de spelling kan haar nut hebben, omdat een zo eenvoudig mogelijke spelling een ideale basis vormt voor taalbeheersing en taalontwikkeling. Eigenlijk zou een spelling zó eenvoudig moeten zijn, dat er een minimum aan fouten mogelijk zou zijn. Hoe minder last met de spelling, hoe meer aandacht voor de taal, het idioom, de stijl, de litteratuur. Er zijn echter bij het voortgezet onder wijs leraren in het Nederlands die blijk baar minder waarde hechten aan het doceren van de taal dan aan het bijbren gen van een zo groot mogelijk aantal onnederlandse technische taaltermen aan hun leerlingen. Een voorbeeld van Neder landse les uit een derde klasse atheneum onthult dat het vak Nederlands werd gedoceerd aan de hand van grammaticale termen, die weliswaar bijzonder indruk wekkend klonken, maar met het leren van ons mooie Nederlands al heel weinig meer van doen hadden: subject, predikaat, zinshomonymie, nominale constituent, ver bale constituent, gebeursubstantief, deter- <UVWVVMVMWWAAAAMAMAMAWVMVMVVWUVVU«MMWMAAAAAnAAA>UVVMVUVVVVUWUVUVVWUVVUVVVVUVVUVVV minator, lidwoord van categorialiteit, pseudotransitief werkwoord, specificerend complement, voorzetselconstituent, enzo voort, of liever, etcetera want enzovoort is Nederlands en dat hoort bij de Neder landse les zo min mogelijk thuis. Als onze spelling nu zo moeilijk is dat een abituriënt misschien wel het woord abituriënt kan schrijven maar „hij word” en „ik vindt” tot op de universiteit blijft volhouden, dan is het misschien nuttiger om Nederlandse leraren op de universiteit een cursus te geven in het gebruik van Nederlands bij het doceren, zodat zij de jeugd met minder tijdverlies goed Neder lands leren schrijven en spreken, en wel licht ook voor de spelling nog wat tijd overhouden. Het lijkt volkomen onzinnig om bij de toch al betrekkelijk lastige Nederlandse grammatica een scala van ondoorzichtige en gelatiniseerde termen te bezigen, wan neer men er evengoed een Nederlands woord voor kan nemen. Op de vooraf gaande zin zou trouwens „scala” best vervangen kunnen worden door „patroon” en „gelatiniseerd” door „verlatijnst”. Ie dereen maakt zich schuldig aan het onno dig gebruik van vreemde termen, maar wat wil men dat onze toekomstige gene ratie zal doen als zij op de hiervoor geschetste manier Nederlands leert? Het is trouwens de vraag of het nodig is, de aanduidingen van grammaticale construc ties zo gedetailleerd in de hoof dj es te stampen. De constructies zelf zijn veel interessanter en die leert men door lezen, lezen en nog eens lezen van goede lectuur en goede litteratuur. Het „vertalen” van middelnederlandse litteratuur bijvoor beeld, zoals „Elckerlyc” of „Marike van Nieumegen” doet de bijzondere taal- en stijlconstructies er vanzelf uitspringen, ontwikkelt het taalgevoel en brengt de leerling in kennis met de taalcultuur en de mutatievormen, zonder dat hij het nodig heeft te weten dat een stukje van een bepaalde zin op de universiteit een .zinshomonymie” wordt genoemd. Als men weinig tijd voor uitgebreide leerstof heeft en ook de moeilijke spelling nog moet doceren, moet men datgene kiezen wat het belangrijkst is. Een docent Nederlands moet trouwens ook nog terde ge rekening houden met het feit dat zijn collegae voor de vreemde talen op hem moeten steunen. Met gebrekkige Neder landse taalkennis komt er van Frans, Duits en Engels ook niets terecht. HILVERSUM. De actie .Loterom”, door de VARA georganiseerd ten bate van de Stichting Ombudsman, heeft tot nu toe een bedrag opgeleverd van ruim 1,6 mil joen gulden. In dit bedrag zijn niet begre pen de giften die zijn gestort op het gironummer van de stichting. De opbrengst - van de loterij betekent, dat de winnaar nu al op een prijs van een kwart miljoen kan rekenen. De trekking vindt op dinsdag 20 juni plaats in het VARA-programma „Zomaar een zomera vond”. Volgens het rapport heeft de «taalindustrie weinig belangstelling voor dit schroot, omdat dit van matige'tot slechte kwaliteit is. De groep zegt dat er weinig geschikte mogelijkheden zijn om de autobezitter te dwingen zijn autowrak te laten verwerken. De werkgroep vindt dat wellicht een „wrakkenopruimingsfonds” een oplossing zou kunnen bieden. Uit de opbrengst hiervan kunnen de kosten worden betaald van de verwijdering van wrakken van de straat als de eigenaar niet meer kan worden gevonden, het transport naar bufferterreinen en verwerkingsbedrijven en het verplaatsen van planologisch gezien onaanvaardbaar gelegen sloopbedrijven of opslagplaatsen. De werkgroep acht het redelijk, dat de koper van een nieuwe auto (of, zegt de werkgroep: de koper van een potentieel wrak) een bepaald bedrag betaalt voor het fonds bij aankoop van zijn automobiel.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3