GASTHUIS GESLOTEN redding zijn TALISMAN kan uw ZOMERKAMPEN Scheepvaartraad onzeker inzake brand Aquarius ra R z Gebouw nu in handen van Gemeente Wandelen door het water met Verkeersbrigade niet alleen Pand verkeert in slechte staat Kinderoperette Waternimf Studenten met cabaret in Kettingbotsing in tunnel met Ondeugende „Box Eighteen” „De Ark” „De Ark” Excursie welzijnszorg „The GO-IN band in de Brulboei voor kinderen is Voetbalclub Inter-Heemskerk opgericht Vergadering sluit seizoen af PvdA en PPR Geen maatregel tegen schipper en motordrijver Si i l£| „Het rechte spoor” en Heemskerk in Velsen-Noord m dm 7 WOENSDAG 31 MEI 1972 (Van een onzer verslaggevers) Lichte schuld Voortgekomen uit DEM-Inter WIJK AAN ZEE Het Gasthuis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis is vandaag definitief gesloten. Beheerder Beukman en zijn vrouw zijn in het weekeinde naar Alkmaar vertrokken om daar in een bejaardenhuis een nieuwe functie te aanvaarden. De zeven bejaarde dames en heren, die nog in het Gasthuis werden verzorgd, zijn in andere bejaardenhuizen in de om geving ondergebracht. Het gebouw wordt door de Stichting van Weldadig heid overgedragen aan de gemeente Beverwijk. Waarschijnlijk wordt het Gasthuis gesloopt, want het pand verkeert in een niet al te beste staat. rw' «O 1 Misdraging Mi;: Open voor iedereen Ir met wens om Het Gasthuis is vandaag voorgoed op bruikers T> Er zijn het Italiaanse (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De oorzaak van de brand op het vissersvaartuig Aquarius KW 173, toen de Katwjjker op 18 november van het vorige jaar vissende was op de Noord zee, is niet met zekerheid vast te stellen. De Raad voor de Scheepvaart heeft aldus geen maatregel getroffen tegen de beide betrokkenen, de schipper en de tweede mo tordrijver. slot gegaan. De zeven bejaarde be- woners(sters) zijn elders onderge bracht. Het Gasthuis is nu eigendom van de gemeente. Toen op de linker rijbaan het verkeer plotseling tot stilstand kwam, remde een bestuurder van een personenauto te laat af. Zijn auto schoof vier andere wagens tegen elkaar. Er ontstond alleen materiële schade. Hoofdagent Jonker van de Velsense Verkeerspolitie, de man die zich ook inspant voor de moederbrigades, die schoolgaande kinderen veilig helpen oversteken, vraagt ons of we de ouders van leerlingen zouden willen wijzen op het samenspel bij de oversteekplaatsen, en dat willen we graag doen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERW.iK De afdelingen Bever wijk van de Partij van de Arbeid en de Politieke Partij Radikalen houden maan dag 5 juni een gezamenlijke ledenverga dering in het gebouw „Wijkerbaan” aan het Kennedyplein. Tijdens deze bijeen komst zal onder meer de agenda voor de gemeenteraadsvergadering op 8 juni wor den doorgenomen. Het uit de 17e eeuw daterende Gasthuis moest op last van hogere instanties wor den gesloten. De inspectie van de volksge zondheid had het Gasthuis reeds een aan tal jaren geleden afgekeurd, maar de Stichting wist nog uitstel te verkrijgen door in het Gasthuis een aantal voorzie ningen, onder meer een extra badkamer, aan te laten leggen. Helaas is het einde van het gebouw dan toch gekomen. Tege lijk met het huis draagt de Stichting van Weldadigheid, die het Gasthuis exploiteer de, aan de gemeente Beverwijk ook wat landerijen over, die op het grondgebied van Beverwijk en Heemskerk liggen. De landerijen heeft de Stichting middels een legaat van een dame in handen gekregen. Het college van regenten van de Stich ting was reeds van 1964 af bezig met de realisering van een nieuw bejaardenhuis. De tekeningen waren klaar, maar konden nimmer werkelijkheid worden, daar voor het oude deel van Wijk aan Zee, waarin het bejaardenhuis was gepland, geen ont werp bestemmingsplan bestond. Het idee om toen bij het nieuwe verpleegtehuis van Zeevanck een vleugel te bouwen met 40 bedden voor bejaarden werd door de Stichting IJmond (Zeevanck) welwillend De Talisman is in verschillende uit voeringen (chroom, nikkel, doublé) ver krijgbaar en eveneens voor verschil lende horlogebreedtes. Er is ook een Talisman die als hanger om de hals gedragen kan worden. De prijzen va riëren van ƒ7 tot ƒ15,75. De ANWB geeft bij de aankoop van deze capsule een speciale korting. geen termen aanwezig om de kapitein van de Woensdrecht te straffen voor de aanvaring met de Aldo Cecconi in de Golf van Venetië op 28 september van het vorig jaar: hij heeft slechts lichte schuld, aldus de Raad voor de Scheep vaart. Het lijkt waarschijnlijk dat het Italiaanse schip niet vrijuit gaat. „De ondeugende waternimf”, zo heet de kinderoperette, die op zaterdag 3 juni wordt opgevoerd in het gymnasi um Paulinüm, aan de Wolff en Deken laan in Driehuis. De voorstelling begint om acht uur ’s avonds. Dit amusante muziekwerk voor kin deren is geschreven door L. C. J. van As en J. A. Tj. van der Wal maakte er de muziek bij. De regie is in handen van Herman Pekel. Het geheel is een produktie van de Santpoortse Jeugd Operette van me vrouw M. Scheenaard, en het belooft sen alleraardigst sproookjesfeest met zorgeloze muziek te worden. Het ver haal is zo sprookjesachtig, dat het zeker elk kind zal aanspreken. Voor de nieuwsgierigen volgt het hier heel in het kort: Plaats van handeling is een klein vissersdorpje, waar je heerlijk kunt zwemmen aan een goudgeel strand, schelpen kunt zoeken en ook zandkas telen kunt bouwen. Tijdens het gra ven van een gracht rond zo’n zandkas teel wordt er een kistje met zowaar echte parels gevonden. Hoe is dat daar nu gekomen? Die vraag wordt beant woord, wanneer er aan het strand een schip meert met een wonderbaarlijke vangst aan boord: een echte zeemeer min. En zij weet van wie het kostbare kistje is. Zij stelt de dorpelingen en vakantiegangers voor, om samen de pa rels naar de eigenares terug te bren gen. Via een wonderlijke tocht, niet zonder gevaar, komen allen tenslotte aan in het paleis van Neptunus en zijn vrouw, de parelkonngin Isabel. Hoe het allemaal afloopt, kunt u te weten ko men tijdens de voorstelling in Pauli- num. nagelaten de nodige controles uit te voe ren of te laten verichten. Toen hij had gehoord, dat de machine kamer van zijn schip gedeeltelijk onder water had gestaan, heeft hij geen maatre gelen genomen om de aard en omvang van de schade te doen vaststellen. Voorts liet hij na de rederij op de hoogte te stellen, hoewel hieromtrent instructies be stonden. Het eerst gestelde onderdeel van de misdraging rekent de raad de kapitein het zwaarste aan. Aangenomen moet worden dat ook de matroos-motordrijver in hoge mate nalatig is geweest. Indien het juist is, dat hij er niet voor voelde werk te verrichten gedurende het weekend tenein de de lekkage te verminderen, dan moet hem dat ernstig worden verweten. Of en zo ja, in hoeverre de discipline aan boord en het gezag van de kapitein in nadelige zin waren beïnvloed door de hou ding van de gezagvoerder zelf, is moeilijk te beoordelen. De gesignaleerde houding van de matroos-motordrijver is in elk ge val opmerkelijk. De kapitein heeft zich onvoldoende ge dragen als de persoon die verantwoorde lijk was voor de veiligheid van schip, opvarenden en lading. De Lingeborg was op weg van Halm stad naar Nederland; pas kort voor aan komst in dehaven van bestemming heeft de kapitein zijn rederij in het ongewisse gelaten en dit is een vreemde zaak, vindt de raad. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De jeugdvereniging „Het rechte spoor” van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt, sluit vrijdag 2 juni het verenigingsjaar af met een openbare ver gadering in de Immanuelkerk aan de Olieslagerslaan. Ds. G. C. J. Breen uit Amsterdam zal spreken over de vrijma king in 1944 speciaal voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar Alle jeugdvereni gingen in Noord-Holland zijn uitgenodigd. ontvangen, maar de bouwstop op bejaar denhuizen haalde een streek door de re kening. Men denkt nu aan een aantal bejaardenflats in particuliere sfeer. In het oude Gasthuis zou volgens de plannen de buitenlandse arbeidsters met hun gezinnen gaan wonen, maar de erbar melijke toestand van het gebouw verhin derde de uitvoering hiervan. „Het zal wel tegen de grond gaan”, zegt regent dr. Gerlach uit Wijk aan Zee treurig. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In Heemskerk is de r.k. voetbalvereniging „Inter-Heemskerk” opgericht. Het gemeentebestuur van Heemskerk heeft met heel veel moeite een veld voor de nieuwe club vrij weten te maken. Inter-Heemskerk zal op de zondagen in het komende seizoen een veld aan de Hoogdorperweg gaan bespelen. In ter-Heemskerk komt uit in de vijfde klas se van de Haarlemse Voetbal Bond. Heeft u al eens tot aan uw nek in het water gelopen, zomaar wat rondge wandeld voor uw plezier? Mocht dat niet zo zijn, dan kunt dat doen op zaterdag 24 juni. Het is een nawee van het seizoen, dat de jongerensociëteit De Ark dan reeds enkele weken achter de rug heeft. Met een groep van ongeveer vijftig personen gaan ze dan naar Friesland om zich daar in de golven van de Waddenzee te begeven. Omdat er om streeks twaalf uur ’s middags van wal gestoken wordt, vertrekt er ’s morgens vanuit Velsen een speciale bus. Mocht u interesse hebben, dan hoort u wel hoe laat als u reserveert voor zo’n water- wandeling bij de sociëteit De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid. Bang voor hongerige magen hoeft u niet te zijn, want na afloop van de trip zal ergens in Friesland een maaltijd worden gebruikt. Zo n dagke uit kost voor leden van De Ark vijftien gulden en voor introducees een rijksdaalder meer. U moet zich wel opgeven vóór 3 juni, als u werkelijk meewilt. De Woensdrecht had de haven van Venetië verlaten; de aanvaring met de binnenkomende Italiaan had plaats bij een zicht van slechts een mijl. Toen betrokkene, terwijl zijn schip volle kracht liep, de Aldo Cecconi in zicht kreeg, bleef hem niets anders over dan stuurboord uit te gaan. Had de Woensdrecht toen een matige vaart gelopen, dan had betrokkene zijn schip beter in de hand gehad en zou hij in de gelegenheid zijn geweest volle kracht achteruit te slaan, waardoor de aanvaring zou zijn voorkomen. De kapitein van de Woensdrecht han delde onjuist door volle kracht te varen en z’n vaart niet aan de omstandigheden aan te passen. Van de navigatie van schip is weinig bekend. In elk geval rustte op de Italiaan de verplichting om uit te wijken toen hij de Woensdrecht in zicht kreeg. Wat de Woensdrecht betreft, is tie raad van mening dat hier gesproken kan wor den van „lichte schuld aan de zijde van betrokkene”. De raad acht echter geen termen aanwezig om betrokkene tucht rechtelijk te straffen. De Woensdrecht maakte na de aanva ring geen water. Er waren ook geen persoonlijke ongelukken. De jongerensociëteit De Ark gaat binnenkort de zomerslaap tegemoet. Dit jeugdonderkomen aan het Kerk plein in Velsen-Zuid heeft voor het komende en tegelijk voorlopig het laatste weekeinde een aantrekkelijk programma in petto. Vrijdagavond is er een optreden van de Wageningse cabaretgroep „Step-in Step-uit”, een groep studenten, die uit vijf personen bestaat en gedurende vier jaar actuele kleinkunst bedrijft. Op de dansavond van aanstaande zaterdag zal de muziek worden ver zorgd door „Sea Sound Combination”, een goede muzikale bekende in De Ark. Zowel vrijdags als zaterdags wordt er om 20.30 uur begonnen. Het gaat er daarbij vooral om dat de ouders hun kinderen vertellen, dat zij toch vooral moeten oversteken op een plaats waar zo’n moederbrigade ope reert en dan ook wachten tot er wordt overgestoken. Enkele dames van de moderver- keersbrigade onderstrepen zijn woor den en vertellen dat er ook nog vaak misverstanden ontstaan tijdens hun veilig helpen oversteken. „Veel mensen denken dat dit enkel een zaak voor de kinderen is, zij wachten niet met over steken tot wij het veilige sein daartoe gegeven hebben, maar lopen uit eigen beweging al vast naar de overkant. Dat werkt nataurlijk averechts bij de kin deren. Die zeggen nu: zij steken toch ook al over, waarom moeten wij dan wachten?” Kijk, daarom vragen de dames en de politie uw medewerking, en ook die van het rijdend verkeer. Stopt u met uw auto en rijdt u voortaan niet langzaam optrekkend door. Overigens schreeuwt het vrijwilli gerskorps van de dames brigadiers om nieuwe krachten. Dus moeders die even tijd over hebben, zijn van harte welkom. Het gaat ook om de veiligheid van hun kinderen. Als er voldoende bezetting is, hoeven wij wellicht maar eens in de drie maanden te helpen. In buurthuis „De Brulboei” worden met ingang van vrijdag 2 juni weer de popavonden gestart. De avonden wor den steeds van te voren aangekondigd. De eerste is op vrijdag 2 juni. Daar voor zal de groep „Box Eighteen”, de versterkers opendraaien. VELSEN. In de oostelijke buis van de Velsertunnel ontstond gisteravond te gen zes uur een kettingbotsing, waarbij vijf auto’s waren betrokken. De brand brak uit, toen de Aquarius zich ongeveer 90 mijl noordwest van IJ- muiden bevond, in de motorkamer en is waarschijnlijk ontstaan bij de hoofdmo tor. De bemanning verliet het schip en werd gered; het schip werd IJmuiden binnenge sleept, met een uitgebrand achterschip. Eerder was een mislukte poging gedaan om de brand met twee brandblusappara- ten te blussen; de luchtkokers werden ten slotte af gedekt met oliej assen en hiermee bleek ten slotte wel succes bereikt te zijn. Ter zitting werd namens de Scheep vaartinspectie op diverse gebreken gewe zen en de raad is van oordeel dat zo iets aan onvoldoende onderhoud moet worden geweten. Hoewel het onderhoud van het vaartuig niet geheel voldoende is geweest, is niet komen vast te staan dat het onstaan van de brand aan schuld van de schipper en- of de tweede motordrijver te wijten is geweest, of dat zij bij het bestrijden van de brand zodanig zijn te kort geschoten dat hun schuld aan het verder uitbranden van het achterschip valt te verwijten. De raad ‘heeft geconstateerd dat in de laatste tijd meermalen brand aan boord van vissersvaartuigen is uitgebroken en veelal in de motorkamer. In verband hiermee doet de raad enkele aanbevelin gen. De schipper moet er voor zorgen dat de nodige middelen aanwezig zijn om alles in goede staat te houden en het is zijn taak er zorg voor te dragen dat alle bemanningsleden weten welke maatrege len in geval van brand getroffen moeten worden. De zeven man sterke „the GO-IN band” geeft op zaterdag 3 juni in cultureelcentrum De Schouw in Vel- sen-Noord een groots festijn. Daarmee wil zij haar erkentelijkheid betuigen Het buurthuis De Brulboei organi seert voor de lagere schooljeugd en teeners in de zomervakantie in samen werking met de Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk een aantal kampen. Op het landgoed Enghuizen bij het dorp Hummelo in de Achterhoek wor den tentenkampen gehouden. Op het programma staan natuurlijk zwemmen, bezoek aan een veemarkt, zwerftoch ten, sportdagen, kampvuren enzovoorts. De data voor deze kampen zijn: 15 juli tot 22 juli voor 7 tot 10 jaar; 22 juli tot 29 juli voor 11 tot 13 jaar; 29 juli tot 5 augustus voor 14 tot 17 jaar. Verder wordt er van 29 juli tot 5 augustus een watersportkamp gehou den in het buitenhuis van De Brulboei aan de Mooie Nel bij Spaamdam. Alle mogelijkheden zijn aanwezig voor roei en, zeilen, kano varen, slootje springen en vuurtje stoken. Wie interesse heeft voor het tenten en of het watersportkamp moet er snel bij zijn, want er zijn nog maar een paar plaatsen vrij. Inlichtingen bij De Brulboei, Kanaalstraat 228. IJmuiden. Telefoon 02550 - 10652. I „Allerlei hulpgevende organisaties als de ANWB, de Wegenwacht en de EHBO maken de weggebruikers mo menteel attent op een klein instru mentje dat verkocht wordt onder de naam „Talisman”. Het is een op een horlogekast lijkende capsule, waarvan men het deksel kan afdraaien. In de kleine ruimte zit een smalle strook van 63 centimeter lengte, waarop alle gege vens van de eigenaar vermeld staan. U begrijpt het al, de Talisman kan bij zonder goede diensten bewijzen bij verkeersongelukken. Want in een noodsituatie is de kans groot dat het slachtoffer zich tegeno ver zijn helpers niet of onvoldoende verstaanbaar kan maken tengevolge van een shock, bewusteloosheid of in het buitenland door onvoldoende kennis van de taal. Daar door gaat kostbare tijd verloren. Tijd die vaak over leven of dood beslist. De Talisman helpt in zo’n noodsituatie en zorgt ervoor dat artsen, verplegers, ambulancepersoneel of politie de juiste De nieuwe vereniging is voortgekomen uit het elftal Dem-Inter dat als vijfde elftal van de Beverwijkse voetbalclub DEM in de tweede klasse van de HVB uitkwam. DEM-Inter bestaat bijna geheel uit buitenlandse spelers: Spanjaarden en Italianen, werkzaam bij bedrijven in de IJmond. Inter-Heemskerk zal behoudens een se niorenelftal, ook een jeugdelftal aan de competitie laten deelnemen. De gemeente Heemskerk is, na onderling overleg met ADO en ODIN,er in geslaagd Inter- Heemskerk op het sportveldencomplex aan de Hoogdorperweg te laten spelen. Heemskerk echter zou de naam van de nieuwe club anders luidend zien. Men geeft de voorkeur aan Inter-IJmond daar de nieuwe vereniging open staat voor iedereen, uit de gehele IJmond. Inter- Heemskerk is geen specifieke vereniging voor buitenlandse gastarbeiders, maar wil graag óók Nederlanders in de club ver welkomen. Het bestuur bestaat thans uit voorzitter R. Polisini, secretaris J. C. Zuurbier,penningmeester L. Flad en de leden V. Sacca, C. Ruggatscher, R. Magni- oli en J. Vasquez. De Raad voor de Scheepvaart heeft twee jaar geleden een klacht van een rederij in Delfzijl tegen de kapitein van de Lin geborg op grond van ernstige tekortko- minger* gegrond bevonden en de gezag voerder van- de kustvaarder gestraft door hem de bevoegdheid als kapitein op zee schepen te varen voor de tijd van een maand te ontnemen. Volgens de raad heeft de kapitein zich schuldig gemaakt aan een misdraging te genover de rederij. Deze misdraging heeft een tweeledig karakter. De kapitein heeft gefaald nadat een zo genoemd bilge-alarm was overgegaan. Hij heeft dit alarm onvoldoende ter harte genomen en is zelfs niet gaan kijken hoe ernstig de lekkage was. Ook heeft hij IJMOND. Vrijwilligers en beroeps krachten, werkzaam op het gebied van de welzijnsbevordering in de IJmond en de gemeenteraadsleden zijn door de drie gemeenschapsraden uitgenodigd om op vrijdag 9 juni deel te nemen aan een excursie naar Haarlem, waar de vereni ging Rosenstock-Huessyhuis met een boei end experiment bezig is in het oude Sint Jacobs Godshuis. Men probeert daar een nieuwe leefgemeenschap te vestigen op basis van de ideeën van de in Duitsland geboren filosoof-socioloog-theoloog-histo- ricus Eugen Rosenstock-Huessy. aan de vele mensen, die de band in het verleden hulp en medewerking hebben gegeven. De zeven muzikanten die de band vo lume geven zijn: Henk Molhoek, orgel; Ton Heus, trompet; Wouter Droge, trompet; Bert Droge, saxofoon: Ber nard de Groot, leadgitaar; Willem Hoog Antink, basgitaar en Roland Hel mer, slagwerk. Na de derde juni heeft de band nog verscheidene avonden muziekwerk op het programma staan, waaronder een optreden in de Dr. Prinsenhal in Heemskerk, op 17 juni aanstaande, voor een gezelschap van zo’n tweedui zend mensen. „The Qo-IN band” heeft geruime tijd weinig van zich laten horen omdat de musici werkten aan verbetering van hun muzikaal peil. Nijvere studie en diverse investeringen, zij zijn nu in het bezit van een geheel nieuw type orgel, hetgeen een landelijke primeur zou maatregelen kunnen treffen, zoals het waarschuwen van familie en het toe- iienen van noodzakelijke geneesmidde len, zoals bijvoorbeeld insuline. Het is, mogelijk de Talisman eenvou dig aan een lederen of plastiek horlo- geband te schuiven. Wanneer men in het bezit is van een metalen schakel- band, kan deze capsule tussen twee schakels worden opgenomen, evenals dit bij het horloge het geval is. Voor kinderen die nog geen horloge hebben, schuift men de Talisman aan een door- trekband. Zoals gezegd ontvouwt zich na het opendraaien van de capsule een lange strook waarop alle gegevens worden ingevuld zoals: nationaliteit, naam voornaam, ge boortejaar en telefoonnumer; Telefoonnummers van te waarschu wen personen, familie, huisarts, ANWB- alarmcentrale; geloof, eventueel geestelijke bijstand; bloedgroep of verwijzing naar spei- cale Rode Kruiskaart; medische aantekeningen: allergieën, tetanusinentingen met laatste datum, noodzakelijke dagelijkse medicijnen zoals insuline, sintron en dergelijke, opmerkingen met betrekking tot de drager (diabeticus, hartpatiënt enz- voorts); algemene aantekeningen, bijvoor beeld waar papieren te vinden zijn, nummer paspoort, drager contactlenzen enzovoorts. De strook kan met machineschrift of met Oost-Indische inkt worden inge- vuld. Weliswaar is de Talisman water- beschermend, toch raadt men de ge bruikers aan de gegevens met niet uitwasbare inkt in te vullen. hetgeen betekenen. Liefhebbers van music a gogo, op naar de Schouw! M.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7