lang Haarloheim zomerconcert filmfestival Tien uur ustralië. Land om te léven. Opmerkelijk merkwaardig. Herman Berkien maand Mieke Biesta MODE binnen! M Paco Pena te gast bij Kunstkring FILMS IN HAARLEM Vondel Crackerhash Amateursmalftimers bijeen in Bloemendaal Timmerman Franck Tips Mozart 11 t DONDERDAG 1 JUNI 1972 (Werken moet je toch) I Blow up vrmwuwmHHHmfmHmmHmwmHrwmHffHfrmmHmrmmmn. Dracula de V ersch rikkelijke Honderd geweren Willard Overige films ADVERTENTIE MIEKE BIEST A P. Zwaanswijk O 9 PACO PENA te C.S. UIT- Herman Berkien (rechts) met zijn cabaretgroep. Mens erger je niet langer. Kom naar Australië. Land dat rust en ruimte, zon en gezondheid biedt. Voor meer informatie, kunt u gebruik z maken van de coupon of bellen: 070-647908, vragen naar mevr. Posma. Stijur de ingevulde coupon In een .z envelop met postzegel aan Australische Ambassade. Postbus 8011, Amsterdam. PACO PENA, NEL OOST- HOUT, Paul Duval. Dat zijn zo wat namen van artiesten die de Heemsteedse Kunstkring in het programma van het nieuwe sei zoen heeft opgenomen. En om er maar meteen nog een paar te noemen die in 1972-1973 in hel Coornhert Lyceum zullen optreden: Musica da Camera, Johan en Daniel Otten, Bob de Lange samen met Hetty Ver hoogt en Paul Cammermans (in het blijspel De kleine hut) en het Ensemble National du Se negal. BOLLEN- zaterdaga- 9 in 9 9 wijzer Het concert zal worden be sloten met de uitvoering van drie bekende gedeelten uit „La Damnation de Faust” van Hec tor Berlioz, te weten „Menuet des Follets”, „Danse des Syl- phes” en „Marche Hongroise”. De toegangsprijs voor dit concert is 2,20 voor volwasse nen en voor de jeugd tot 16 iaar f 1. ORGELKRING STREEK verzorgt vond 10 juni om 8.15 uur het tweede concert in de St. Aga- thakerk te Lisse. Organist Jo han Timmerman uit Haarlem zal werken uitvoeren van Mar chand, Stanley, Franck, Alain en van Timmerman zelf. MARJA BON IS soliste in het pianoconcert KV 453 van Mozart dat als onderdeel van het Zomerconcert op donderdag avond 15 juni wordt gegeven door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in het Con certgebouw. Het NPO, dat deze keer onder leiding speelt van Hubert Soudant, zal voorts werken spelen van Bizet, Eme- tana en Gounod. Het concert begint 8.15 uur. Pena is een menco-gitarist teit en lyrisch geaarde muzika liteit vergende concert vertol ken met begeleiding van het jeugdorkest. Na de pauze zal eerst aan dacht worden gevraagd voor een werk van Francis Poulenc .Aubade” genoemd, dat ge schreven werd voor piano en 18 andere instrumenten. Het is ei genlijk een soort pianoconcert met een vrij omvangrijke solo partij, die zware eisen stelt aan de solist. Van Hans Bruin, de begaafde jonge pianist, die ter vervolmaking van zijn spel les sen volgt van de pianopedagoog Piet Vincent, kan verwacht worden, dat hij zijn partij voortreffelijk zal spelen. Acht tien muzikanten van het jeugd orkest zullen hem onder lei ding van André Kaart begelei den. HET REGIONAAL HAAR LEMS Jeugdorkest, dat zo men eet, één van de ensembles is, lie onder beheer van de stick ing „Jeugd en Muziek - Haar- em” zich toelegt op de actieve >eoefening der muziek, zal za- erdagavond 3 juni om 8.15 uur n de Haarlemse Gemeentelijke Concertzaal onder leiding van rijn dirigent André Kaart zijn raditionele zomerconcert ge ren. Een bijzonder aantrekkelijk irogramma is voor dit concert samengesteld. Een joyeus begin ran de avond wordt ongetwij- 'eld de ouverture voor het uchtige, amusante theaterstuk ,La belle Hélène” van de be- ‘aamde in 1819 in Duitsland geboren componist Jacques Of fenbach, die in Frankrijk zijn tweede vaderland vond en in Pari’s zijn grote triomfen vier de met werken als „La belle Hélène”, „Orphée aux enfers” en „Les Contes d’Hoffmann”, welk laatste stuk hem we reldberoemd maakte. Het tweede werk, dat ten gehore zal worden gebracht, is het derde Concert voor viool en orkest in b kleine terts opus 61 van Camille Saint-Saëns. Van de drie vioolconcerten, die deze Franse componist ge schreven heeft, is het derde Concert bijzonder geliefd ge worden bij de concertviolisten. Hun voorkeur is begrijpelijk, want dit werk munt uit door rijke melodische vondsten, prachtig aangepast aan het we zen van de viool. Bovendien kan de vereiste grote techni sche bedrevenheid bij de uit voering van het concert met grote natuurlijkheid, ja haast ongedwongen door de solist worden toegepast, omdat Saint- Saëns bij het schrijven van de ze muziek zijn bewonderens- waardige kennis van de bespe- lingswijze van de viool doel treffend heeft weten in te schakelen. ■De jeugdige talentrijke vio liste Mieke Biesta, die haar op leiding ontving van de vioolpe- dagoge Davina van Wely, een jaar lang studeerde bij de be roemde violist Joseph Szigeti en thans lessen volgt van Herman Krebbers, zal het veel virtuosi- DE AMSTERDAMSE GROEP Crackerhash speelt zaterdag 3 juni in folkclub De Waag. Crackerhash is geformeerd uit twee jongens en een meisje die a capella zingen of met bege leiding van gitaar en mandoline zingen. Ze brengen Ierse en En gelse traditionals. Gitarist Phill Nobel komt vrijdagavond in De Waag. Hij zingt zowel eigen werk als dat van andere folksingers. Borgnine). Dat is in h< kort het verhaal zoals Stephen Gilbert in zijn roman ver werkt heeft en dat Daniel Mann met gevoel voor sensatie in beeld heeft ge bracht. Het is een ongewoon griezelver haal geworden, waarin Willard, evenals de „Tovenaarsleerling” van Goethe omkomt door de krachten die hijzelf opgeroepen heeft. In Luxor. ANTONIONI’S EERSTE film buiten Ita lië, „Blow up”, met „swinging London” als achtergrond, is alweer vier jaar oud, maar blijkt nog met onverminderde aandacht bekeken te worden in filmclubs en op nachtvoorstellingen. Mode-fotograaf Thomas (David Hem mings) is de hoofdfiguur in deze merk waardige „thriller” die bij het uitvergro ten van een foto van een verliefd paartje in een park, een hand met een revolver in het struikgewas ontdekt. Tot het laatste toe blijft het onzeker of Thomas inder daad een moord op het spoor is of dat hij slachtoffer is van de verbeelding die een grote rol in zijn schijnbestaan speelt. Zoals hij later in „Zabrisky Point” een bizar beeld van de VS zal oproepen, zo weet Antonioni nu een uiterst grillige en vaak verbijsterende visie op Londen te geven en meer speciaal op het wereldje van mode- en model-fotografen die aan de werkelijkheid van hun foto’s meer waarde hechten dan aan de realiteit van hun directe omgeving, ’s Nachts in Cine ma Palace. schouwburg, hebben alle voor stellingen plaats in het Coorn- hertlyceum Contributie en abonnements gelden kunnen worden voldaan op postrekening 110.001 van de Algemene Bank Nederland NV te Heemstede. Inlichtingen worden zo mogelijk gegeven op het secretariaat van de Heem steedse Kunstkring, Franz Schubertlaan 7 te Heemstede. Haarlem, Grote Houtstraat 32 Amsterdam, Damrak 87 de Glercqstraat 46 - donderdag koopavond Opvallend hoeveel Meuwsen in breigoed heeft. Juist voor de man die vreest nergens te slagen. Want er is overvloed. Alle modellen voor de zomer. Voor uitzonderlijk zonnige dagenT-shirts (vanaf 9,95). Kom. „WESPENNEST” IS de titel van een blijspel dat dinsdaga vond 6 juni om 8 uur wordt gespeeld door toneelvereniging Vondel. Dit blijspel in drie be drijven, dat geschreven is door J. W. van der Heiden en Henk Bakker wordt opgevoerd in ge bouw De Linge, Lingestraat 1 in Haarlem-Noord. TEN HOOGSTE DRIE perso nen, elk decor teruggebracht tot een skelet, de tijd van de ontblote boezems... Aldus be gint de imeiding die de Franse schrijver René de Obaldiade geeft bij zijn stukken Het offer van de beul, Stikstof. De Over ledene en Eduard en Agrip- pien. Deze vier stukken, die vertaald werden door Josephine Soer, worden 2 en 3 juni in de Toneelschuur opgevoerd door toneelvereniging Ludamus in de Toneelschuur in de Smede- straat. Laszlo Bubenik voert de regie. De Obaldiade is thans 54 jaar oud. Hij werd geboren in Hong Kong, maar werd in Frankrijk opgevoed, waar hij o.m. direc teur van het cultureel centrum te Royaumont werd. Naast de toneelstukken schrijft hij ro mans en gedichten. AMATEURSMALFILMERS GAAN zaterdagmiddag 2 uur naar Het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal waar een 10 uur durend smdl- filmfestival wordt gehouden. Daaraan wordt meegedaan door 12 smalfilmclubs uit Noord- en Zuidholland. Amsterdam levert drie clubs w.o. Cameradéri en Filmgroep 9,5 Nederland, waar van de naam al aangeeft dat zij met een afwijkend formaat werkt. Den Haag is met twee clubs eveneens goed vertegenwoor digd. terwijl ook uit de naaste omgeving twee clubs komen: Smalfilmclub Velsen en Amfi 66. Organisator is de Haarlemse Smalfilm Liga, met 90 leden de grootste filmclub in Nederland. Voorzitter J.H. Meijer: „We trachten in de club door dit festival dat voor de tweede keer plaats heeft de ama- eurfilm op een hoger peil te brengen En tja, wat is dat hogere peil dan. Een film moet je wal doen zo gauw je hoort dat de mensen achter je praten zit je fout met je film. We willen bewust af van het dia- tjes knippen met de filmcamera. Reacties van het publiek zijn uitermate belangrijk. Je filmt liet voor ie club of het huise lijk verkeer, maar voor een publiek waarbij je ideeën moe ten werkomen. Er wordt zeer zeker een bepaalde esthetiek in iet oog gehouden. Het getuigt /an standing voor een filmer of hij de film doorlaat voor open- □are vertoning. Een amateurfil- AMSTERDAM, HAARLEM, HILVERSUM, DEN HAAG, ROTTERDAM, BREDA, TILBURG, NIJMEGEN, ARNHEM EN GRONINGEN beroemde fla- die met zijn groep 9 november zal komen. Het winterprogramma ziet er verder als volgt uit: 9 oktober Senegalees Ballet; 19 oktober Op Hoop van Zegen door het Amsterdams Volkstoneel, geleid door Bepp;e Nooy; 14 december twee korte stukken in een .France Soir”; 10 januari Johan »n Daniel Otten; 22 februari Vel Oosthout; 22 maart Musica da Camera; 26 april De Kleine lut. Er is op 29 september een ïennismakingsavond waarop Rob Bakker voor passende ach tergrond zal zorgen. Wie lid wordt van de Heem steedse Kunstkring (zes gulden oer oersoon en drie gulden voor een huisgenoot) heeft recht op drie gratis avonden Op één avond daarvan, te we ten 20 november zal Paul Du val ’iedies uit de oude doos brengen. Met uitzondering van de eerste toneelavond en de eerste muziekavond, die plaats grijpen in de Haarlemse Stads- DE „HORROR”-FILMS ZIJN in grote lijnen in twee categorieën te verdelen, de Dracula-serie en de Frankenstein-vervol- gen. Van beide richtingen in het griezel- genre, resp. met een vampier of een kunstmatig gecreëerd mens in de hoofd rol, laat de VPRO ons de laatste tijd om de twee weken enige klassieke hoogtepun ten zien, maar er zijn sinds de jaren dertig toen Universal de grote leverancier van dit angstaanjagende werk was, ontel bare variaties op beider thema’s gemaakt („Frankenstein created a woman”, „Dra cula has risen from the grave” enz. enz.) die na de oorlog voornamelijk uit Enge land, van de Hammer Film-onderneming afkomstig waren. Meestal met Terence Fisher als regisseur en Peter Cushing of Christopher Lee in de macabere hoofdrol len. Zo ook bij „Dracula, de verschrikkelij ke” die een zoveelste vampier-verschrik- king op het doek zet en, gemaakt met de jarenlange ervaring van Hammer Film, op z’n minst beantwoordt aan zijn primaire taak, het publiek op geraffineerde wijze aan het griezelen te krijgen. Daarmee tegemoet komend aan dat ondoorgronde lijke verlangen van de mensheid om, hoewel omringd door de reële gruwelen van het dagelijks bestaan, zich met enig welbehagen over te geven aan de imagi naire verschrikkingen van een fantasti sche geest. In Frans Hals. MET „100 RIFLES” heeft Tom Gries een variant op de wildwestfilm gemaakt door als plaats van handeling Mexico te kiezen waardoor niet als gewoonlijk de Yanks tegen de Indianen moeten vechten. En om de breuk met het genre compleet te maken wordt de hoofdrol van een sheriff die in 1912 achter een bankrover aanzit, gespeeld door de neger-acteur Jim Brown. Als deze zwarte politieman, al achter volgend in Mexico komt, wordt hij ver liefd op een Indianenmeisje (Raquel Welch) en raakt daardoor betrokken bij de strijd tussen Mexicanen, aagevoerd door een sadistische gouverneur en de plaatselijke Indianen. Een stoere sensatiefilm dus die boeit zonder dat er door regisseur Gries opval lende dingen worden gedaan. In de nacht- voorstelling van Frans Hals. EEN WAT SCHUWE, in zichzelf ge keerde jongeman, gaat behagen scheppen in de omgang met ratten. Ze zijn er in overvloed in de tuin en de kelder van de wat vervallen Hollywood-villa, waar hij met zijn moeder in moeilijke omstandig heden is blijven wonen na de dood van zijn vader. Willard, zoals de jongeman heet, weet het vertrouwen van de beestjes te winnen, slaagt er daarna in ze te dresseren en ze op zijn commando’s te laten reageren en beschikt zodoende op een gegeven ogenblik over een goed ge dresseerd leger van angstaanjagende en vraatzuchtige knaagdieren. Hij voelt zich dan sterk om zich te wreken op de wereld die hem niet aardig behandeld heeft en vooral op de man die de onder gang van zijn vader op zijn geweten heeft en oorzaak van hun armode is (Ernest ADVERTENTIE destijds in de reclame. „Copy writer om precies te zijn, het vak van tekstschrijver is me dus niet vreemd, ook het ontwerpen niet”. Drie jaar geleden kwam hij als gast bij Muzeval, waar hij aanvankelijk werd aangeno men als koffieschenker in de pauze met kleine acts er tussen door. Dit seizoen dus voor het eerst cabaret Herman Berkien na op tredens in de Nieuwe Linie- nacht in het Amsterdams Kras- napolsky, in het Nederlandse congrescentrum van de Jaar beurs in Utrecht. Voor het ko mend seizoen wordt een lang- speler verwacht. „We mikken op een zo breed mogelijk publiek. Misschien zijn we wel te commercieel. We vervullen een soort cen trumfunctie tussen de Mounties en het avondje waarop je de hele tijd kritische dingen hoort zeggen, dat hele zwarte. Een beetje van uit het midden dus. Er zitten Hadimassa-achtige dingen in het programma, het echte gooi- en smijtwerk be paald niet. Het blijft cabaret, maar hoewel we niet uitslui tend concessies willen doen, houden we wel rekening met wat de mensen van ons ver wachten”. Herman Berkien (met de na druk op de eerste lettergreep van zijn achternaam)hanteert tere verzorging van het beeld zal na verloop van tijd wel gewild worden. Technisch kan Warhol zich natuurlijk het een en ander permitteren, de men sen weten dat hij beter kan. Dat is wat anders met een amateurfilmer van wie je niet weet of hij de techniek onder de knie heeft”. Hoewel beiden het er over eens zijn dat de experimentele film weer opleeft, kunnen zij in hun eigen club maar ook in andere verenigingen slechts een of twee clubleden kiezen voor de documentaire: het reisver slag, bezoek aan de kaarsenma kerij, Keukenhof. De speelfilm is als onderwerp veel minder aanwezig. Daarom ook koos het bestuur van de HSL voor Jan van Hillo, hoofd van deafd. do cumentaire uitzendingen bij de NCRV als jurylid naast publi cist Jan Veenhuysen en Cees Sb-aus, kunstredacteur Haar lems Dagblad. De jury kiest slechts de beste zes films uit, zonder aan te wijzen welke de eerste of tweede plaats behaalt. De film clubs krijgen ieder een oorkon de met daaraan verbonden een Kunstvoorwerp. Er zijn voor dit filmfestival nog kaarten a zes gulden ver krijgbaar (ei is eveneens a rai- ;on van 10 gulden koud buffet aanwezig) op de volgende adressen Joh Vermeerstraat 25 te Heemstede (tel 285363) en Dr. Jac P Thijsselaan 3 Bloemendaal (tel. 25.7^49). net oude spreekwoord de op straat ligt „Een opa die je tegen komt op straat. Daarop borduur ik voort. Men selijke mensen, menselijke din getjes. Ik krijg sterk de indruk dat de mensen zichzelf herken nen. Dan wordt er pas gelachen of zwijgen ze Een voorbeeld uit zijn programma dat Berkien in Haarloheim brengt en dat de menselijkheid aantoont is de act van de voorzitter van een buurtvereniging, maar ook een scene waarin een blik op de padvinderij wordt geworpen. Natuurlijk ontkomt hij niet aan een zekere mate van enga gement, daarvoor is het na tuurlijk cabaret. „Al vind ik geëngageerd cabaret een rot woord. Ik geloof dat als je cabaret doet, er dingen zijn waar je niet omheen kunt. Zo als het hartinfarct bijvoorbeeld. Te veel roken, te veel eten en zitten, daar is een geweldige toestand op te maken. Het is echter belangrijk dat het voor iedereen begrijpelijk blijft. Je moet niet preken voor eigen parochie, zoals het studentenca baret voor een select gezel schap doet”. Stel je groep eens voor. „Herman Berkien schrijft de teksten. Hij is de „leider”, al heeft ie een hekel aan dat woord, maar het is nu eenmaal zo. Yvonne Groeneveld assis teert zonder de aangeefster te zijn. Ze speelt haar eigen rol. We doen sommige acts samen, maar ze doet ook solo. In wel ke vorm dan ook kan zij een erg gekke meid spelen. En ik heb haar natuurlijk nodig voor specifiek vrouwelijke dingen. Ik schrijf een liedje over kin- derspeelruimte, dat zal zij meer kunnen aanvoelen. Maar ook voor een subtiel liedje is ze goed geschikt. Begeleiders zijn John de Groot piano en Ferry Kneefel gitaar en bas. In het nieuwe programma worden de musici meer ingepast”. Berkien vindt Haarloheim het prototype van een klein- kunsttheater.„Ik speel ook graa gin grotere zalen, maar dit heeft een enorm leuksfeer- tje. Die lekkere losse stoeltjes, zonder dat rooie pluche”. En over directeur Paul Scheelings: „Hij doet het enorm daar, zo’n man zou iedere stad voor caba ret moeten hebben”. CEES STRAUS TER GELEGENHEID VAN het feit dat het 150 jaar gele den is dat de Franse componist Franck werd geboren zal Fei- ke Asma vrijdag 2 juni een orgelconcert geven in het Con certgebouw. Francks werken worden door Asma op het Ca- vaillé-Coll-orgel afgesloten met de vijfde Symfonie van Widor. Deze Franckherdenking wordt georganiseerd door de Orgelkring „Haarlem en om streken”. Het concert begint 8.15 uur. "EEN LUDIEKE hersenspoe ling zonder nadelige gevolgen” zo omschrijft Herman Berkien het cabaretvroor'i—-^n hij de hele maand juni in micro theater Haarloheim in de Sme- destraat hoopt te brengen. Ber kien is blij dat hij weer eens terug kan komen bij Paul Scheelings na een jaar lang met bijzonder veel succes voor eigen publiek in Utrecht te hebben gestaan. Berkien, die nu een jaar lang een eigen cabaret heeft, was in 1970 en het jaar daarop met het cabaret Muzeval in Haarlo heim. „We zoeken het niet in pure tenentrapperij, het wordt geen avondje bijten. De nadruk ligt meer op het komische”. Er wordt dan ook veel en hard gelachen als Herman op het podium staat, zegt hij zelf. Ge lachen door een publiek dat hij zo br'eed mogelijk ziet. Van 16 tot 60 van werkende jongeren tot rijke artsen. „Ik speculeer op de lach met een achtergrond van droevig heid. Kijk, humor begint een schaars artikel te worden. De mensen zeggen nu al „we heb ben eindelijk eens kunnen la chen” als ze bij cabaret Her man Berkien zijn geweest. De Utrechtse cabaretier - hij is geboren en getogen in de Domstad en maakt dankbaar gebruik van het Utrechtse dia lect - is sinds dat jaar full-time bezig met zijn groep. Hij zat CHARLES BOOST LIDO GAAT ONVERSAAGD door met The French Connection, de spannende po- litiefilm over het oprollen van een bende van heroïnesmokkelaars. Ook Ben Hur heeft veel succes. Dit bijbelse verhaal dat geregisseerd werd door William Wyler draait in Cinema Palace. Een prolongatie ook in Studio waar Sam Peckinpahs „Straw Dogs” aanblijft. NIEUW IN ROXY is de Itliaanse wes tern „Voor goud en wat dollars”. Montgo mery Wood speelt de hoofdrol in een verhaal speelt ten tijde van de burger oorlog tussen de noordelijke en zuidelij ke staten van Amerika. In de nacht en tijdens de tweede helft van de week brengt Roxy verder „Liefdesspel en over spel”, waarin een journaliste een soute- neursbende op het spoor is. VOOR KINDEREN VAN 8 tot 88 jaar deze week drie matinees. In Cinema Palace de dolle avonturen van het onafscheidelij ke duo Sjors en Sjimmie. De titel van dit Nederlandse produkt heet „Sjors en Sjim mie en de gorilla”. In Studio voorts „Voetstappen op de maan”, waarin de complete maanvlucht in kleur wordt ver toond. Lido tenslotte, brengt de documen taire „Galapagos, droomeiland der Zuid zee” met veel dierenopnamen. J. H. MEYER mer moet zich wel enige fijn gevoeligheid ten aanzien van net publiek opleggen”. Penningmeester H. Pelt ver telt over de esthetiek: „Ze wordt in hoge mate bepaald door de geëngageerdheid van de naker. Zijn oogmerken zijn be- angrijk Steekt er opzettelijke oerversiteit achter, dan zal de filmer zich vrij snel uit de hub rangeren”. En ever Andy Warhol, die in Flesh en Trash doelbewust esthetiek tegengaat an technische feilen ingebouwd aat zitten- „Op den duur zal hij geen stand houden. Een be-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11