Blankenburg: „Wij hadden Italianen eigenlijk helemaal moeten afmaken Kovacs: briljant van diamant gemaakt BRILJANTE KEIZER WEES AJAX DE WEG NAAR BEKER-TRIOMF Weer gesprek over Mulder Loting voor Europa-cup Legioen vertraagd 17 j B** DONDERDAG 1 JUNI 1972 99 Muur Ruimte Hautain Voor 1 Balans Haalbaar la— Ajax tegen Enter een legende Een nachtmerrie wordt werkelijkheid voor Inter. Cruyff tikt na een verschrikkelijke verdedigingsblunder, uit een voorzet van Suurbier, de bal in het verlaten doel. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) De manier waarop het bijzonder hautai ne Italiaanse verdedigende voetbal, door Ajax ten grave werd gedragen, was inder daad indrukwekkend. Niet eens zozeer in Ajax speelde echter zelfs in dat begin een voetbal waarbij alles en iedereen in beweging was en waar Inter, noch in de Italiaanse competitie noch in het Europa- cuptoemooi, nog nimmer zo sterk mee was geconfronteerd. Op rechts bijvoor beeld waar Suurbier onophoudelijk de Hierdoor kwam het dat de balans na vijfenveertig minuten zo nadelig voor In- ternazionale was dat de geroutineerde Ita lianen al lang voelden aankomen dat dit maar een beperkte tij was vol te houden. Een schot van de tergend langzaam opko mende Krol tegen de paal, wat vooral Bordon in staat van razernij bracht om dat zijn verdediging niet attent genoeg (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. —Het bestuur van de UEFA heeft 12 juli gekozen als datum voor de loting van de eerste ronde van de Europa Cups voor het seizoen 1972-1973. ROTTERDAM. Welke twijfels er voor adepten van de strenge Micheliaanse aanpak rond het iets los sere beleid van Ajax-trainer Stefan Kovacs ook zijn, men kan in dit verband bijvoorbeeld teruggrijpen op de motie van wantrouwen van Ajax-clubarts John Rolink na de uitwedstrijd tegen Benfica, de kleine Roemeen kan moeilijk enkele kapitale verdiensten worden ontzegd met betrekking tot de prestaties die erin hebben geresulteerd dat de Amsterdamse formatie zijn tweede Europa-cup heeft binnengesleept. Meesterlijk was ook de manier waarop aanvoerder Keizer scheidsrechter Hélles „inpakte” Het riep her inneringen op aan Ajax’ vorige voorman, Velibor Va- sovic, toen deze in Glasgow tegen Celtic een lastige arbiter als Lobello op zijn hand kreeg. Zo werd Suur bier door Keizer onmiddellijk teruggeroepen toen hij een standje van Hélies wilde ontlopen door snel weg te sprinten. Keizer maakte het gebaar tegen Hélies van: „wacht maar dat knap ik wel even op”. Magistraler was echter wat Keizer allemaal op voet- balgebied uithaalde. Als Inter ook maar even wilde versnellen dan waren het de niet te volgen bewegingen van Keizer op het middenveld die rust brachten en die de Italiaanse vedetten zoveel, ontzag in boezem den dat zij zich maar weer snel in hun stellingen terugtrokken. Keizer demonstreerde alles wat hem zo groot maakt. Inzicht, techniek, rust en bovenal de haast legenda rische traptechniek waarmee hij de hele defensie op de meest onmogelijke momenten weet te verrassen. Zelfs tegen dit Inter moet een voetballer wel van hele grote klasse zijn om uit te kunnen halen wat Keizer allemaal deed. Keizer, d<e mede door Kovacs, nu al weer voor drie jaar heeft bijgetekend, stelt tenslotte over dit Inter: „Het is nog steeds zeer effectief voet bal dat die Italianen proberen te spelen Helemaal afgestemd op het resultaat. Het is echter geen modern voetbal meer. Inters catenaccio is door een elftal als Ajax allang achterhaald. Daarom is die 20 ook een vrjj logische uitslag”. Veel mogelijkheden kreeg Inter echter niet. Burgnich maakte een vrij domme overtreding tegen Arie Haan, Keizer kromde de vrije trap in een ideale lijn in het Italiaanse verdedigingscentrum waar opnieuw Cruyff (de speler die eerst nooit koppen kon) de man was die Bordon met een kopstoot verraste. Daarna kwam ook de wissel. Oriali kwam op Keizer en Bellugi op Cruyff. Het kwam allemaal een beetje lachwekkend over in een decor waarin Ajax bijkans negentig minuten zo angstaanjagend superieur was dat er nau welijks twijfels hebben bestaan over het uiteindelijke resultaat. Of zoals de gave technicus Mühren (niet alleen op de trai ning bij Ajax doet niemand met een bal wat de Volendammer kan) opmerkte: „Wij waren er van de negentig minuten tachtig sterker. Ook als Inter de hal had, durfde het er nauwelijks uit te komen. Zjj waren als de dood voor ons. Ajax was superieur.” Arie Haan en Piet Keizer met de cup. Vooral de laatste had met zijn magistrale spel een enorm aandeel in het veroveren van Ajax’ tweede Europese beker. Zo was het ook. Zonder chauvinisme of overdreven pathos kan inderdaad worden gesteld dat dit Ajax gisteravond nog eens ten overvloede heeft aangetoond dat het de rest van Europa zowel technisch als tactisch een slag voor is. Het elftal vormt een uitgebalanceerde eenheid, één van de belangrijkste punten waaraan het zijn kracht ontleent. Wat dat betreft heeft Kovacs zeker rech. van spreken als hij bedenkt: „Ik heb bij mijn komst naar Ajax gesteld dat ik van de diamant een briljant zou maken. Dat is gelukt. Drie titels in één seizoen, u kunt zich voorstel len wat voor gelukkig man ik ben. Wij moeten nu zorgen dat de legende Ajax nog vele jaren zal blijven voortbestaan. doorschoot naar de volkomen vrijstaande Cruyff die de ban doorbrak met een simpel tikje. Verbijsterd keken de Italia nen elkaar aan. Hoe was dit mogelijk bij hen, de meesters van het defensieve voet bal. Gisteren werd trouwens ook bekend dat Anderlecht echter Mulders rug om ook nog contact met Feyenoord heeft op ge nomen over een verkoop van de spits. Een situatie die geen enkele zin heeft want Mulder merkt op: „Ik wil helemaal niet naa’- Feyenoord en ik kan niet naar Feyenoord aangezien ik al enkele weken rond ben met Ajax. Wat het bestuur van Anderlecht achter mijn rug om doet daar heb ik geen boodschap aan. Vandenstock kan echter log een stok tussen de wielen steken door de besnrekingen met Ajax zolang mogelijk slepende te houden.” reageerde, een solo van Cruyff langs vier verdedigers, een bal die rakelings naast verdween omdat een toch uitgekookte speler als Burgnich zo in paniek raakte dat hij via h hoofd van Facchetti bijna langs Bordon schoot, dit waren kansen waar een Celtic Glasgow en ook een Borussia Mönchen Gladbach toch niet aan toe waren gekomen. Cruyff gaf de verklaring: „Dat doelpunt heb ik bewust weten uit te lokken. Ik maakte de dreigende schijnbeweging waardoor Oriali hapte en waardoor hij tegen de keeper opliep die daardoor uit balans raakte. Normaal zou Inter dit waarschijnlijk nooit zijn overkomen, maar wij hadden op dat moment al zo veel vrees gezaaid dat zij onze acties niet meer goed konden peilen en beoordelen en zich aldus lieten verleiden tot paniek reacties.” Frusterender voor de Italia nen moet echter zijn geweest toen bleek dat zij zelfs op hun eigen specialiteit, de meedogenloze af weer, in dit Ajax hun meerdere troffen. Boninsegna kon tegen Hulshoff niet meer doen dan naar de benen van zijn tegenstander schoppen, Jair was kansloos tegen de fysiek sterke Krol, terwijl Blankenburg zo zelfverze kerd opereerde (het kostte Giubertoni zo’n ernstige blessure dat hij moest worden vervangen door „schaver” Bertini) dat het net leek of de Italianen als zij diep probeerden te spelen tegen een muur schoten als zij de werkelijk grandioze Duitser op hun weg troffen. Daar is bijvoorbeeld zijn relatie tot Ajax-aanvoerder Piet Keizer. Terwijl er na Ajax’ afgang in Londen in 1970 tegen Arsenal voor het UEFA-cuptoernooi (3-0) tussen Michels en Keizer geen mogelijkheid meer be stond tot ook maar enige vruchtbare samenwerking heeft Kovacs de alternatieve Keizer geïntroduceerd. Een Keizer die dit seizoen in voor de Amsterdammers vitale wedstrijden bereid was tot op de bodem van zijn kunnen te gaan. Ook een Keizer die geen kwaad woord over Stefan Kovacs wil horen. Keizer. „Mis schien zie je het niet aan Kovacs af als je hem zo oppervlakkig in de omgang meemaakt, maar hij heeft een ongelooflijke ervaring in het voetbal. Hij loopt er alleen niet zo mee te koop. Hij legt zijn voetbalkennis liever in een uitgebalanceerd voetbalconcept. Kovacs is voor mij een vakman”. De Roemeen is ook een uiterst kundig psycholoog. In plaats dat hij de macht die Keizer binnen Ajax spelersselectie inneemt probeerde af te brokkelen om daarmee zijn eigen positie te verstevigen, achtte Ko vacs het veel raadzamer om met hem samen te wer ken. Om Keizer een gedeelte van de verantwoorde lijkheid (iets wat zich concretiseerde in het aanvoer derschap) te geven waar hij op grond van zijn ervaring en voetbalkennis ook recht op had. Zo ontwikkelde Keizer zich dit seizoen als een voet bal’er zoals men hem maar zelden kon aanschouwen. De flitsende klasse van enkele momenten werd ge sublimeerd in hele wedstrijden waarin Keizer mis schien dan niet de absolute uitblinker was maar waarin hij bereid was om verschrikkelijk hard te werken ten bate van het elftal. Zoals op Highbury bijvoorbeeld waar Keizer zwoeger en di eigen* tegelijk was. In Lis sabon ook waar Keizer verdedigend met een sliding Benfica-spits Jordao de bal afnam. In Lissabon zwoeg de hij ook dubbel hard om de off-day van Johan Cruyff te compenseren. Keizer is een fenomeen. Dat was hij ook onder Michels al, maar het is uiterst discutabel of Keizer voor Michels bereid zou zijn om eenzelfde show op te (Van onze sportredactie) DRIEBERGEN. Het autorijdend deel van het Ajax-legioen, dat er de voorkeur aan gaf in Amsterdam feest te vieren, liep direct na het einde van de cupfinale nogal wat vertraging op. Op de weg Rotterdam- Amsterdam deden zich even buiten de Rotterdamse gemeentegrens enkele on gelukken voor. Volgens de centrale van de verkeers dienst van de Rijkspolitie in Driebergen betrof het geen ernstige ongevallen. Het waren meest kettingbotsingen. De Rotter damse politie schetste de verkeerssituatie in de Maasstad na de wedstrijd als „rus tig”. Men had uiteraard de nodige maatre gelen getroffen om de afvoer van auto’s soepel te regelen. vrije ruimte inging. Het was daarom ach teraf niet eens zo’n mirakel dat uitgere kend bij zijn tegenstander, Frustalupi, zich het begin van Inters aftakeling afte kende. De Italianen kregen er tegen het einde van de eerste helft onderling al de grootste bonje over. Suurbier: „Frustalupi beduidde zijn verdediging al na een half uur dat ik moest worden overgenomen als ik mee opkwam. Hijzelf had daar name lijk helemaal geen trek meer in omdat hij wel aan voelde komen dat hij dat nooit negentij minute- kon volhouden. Die ver dediging van Inter, die toch al zo veel zwaar werk moest opknappen, had op haar beurt helemaal geen zin om ook nog eens het vuile werk van mijnheer Frusta lupi op te knappen. Het maken van on derlinge verwijten en het vloeken nam dan ook met de minuut toe.” de eerste helft toen de Amsterdammers zich beperkten tot speldeprikken. Zeker, de Italiaanse defensie liep de rillingen over het lijf toen het beweeglijke voetbal van de Amsterdammers Invernizzi’s for matie al onmiddellijk voor levensgrote problemen stelde. Na elf minuten bijvoor beeld. Neeskens ging een één-twee met Haan aan, dook gewoontegetrouw de diep te in, kreeg de bal op maat en op tijd terug, ontfutselde het leer aan de verwoed tackelende Giubertoni en trok voor. De volledig gedesorganiseerde Italiaanse ver dedigingslijn tastte mis. Ajax had alleen de pech dat ook Mühren er niet bij kon. Want als een openingstreffer in een der gelijk vroeg stadium was gevallen dan was Ajax ongetwijfeld heel dicht bij Blankenburgs wens van vier treffers ge komen. Voorlopig konden de Italianen zich nog staande houden. Gedeeltelijk kwam dit omdat er in het begin bij dit „versleten Inter” nog de conditie was om te counte ren. Neeskens: „Daarom durfde ik niet zo vaak mee in het begin. Als ik de diepte inging dan liep ik vaak achterom te kijken of Mazzola wel werd overgenomen. Dat gebeurde in die beginfase niet altijd en daarom kon ik in de eerste helft Mazzola alleen maar uitschakelen door een overtreding (vijf binnen twintig mi nuten red.) te begaan. Na rust ging dat beter. Toen ben ik ook tegen hem aan blijven hangen. Nadat ik enkele keren met een forse charge Mazzola had geïnti mideerd heb ik hem ook niet meer gezien. Toen is hij ook nauwelijks nog gevaarlijk geweest.” Dat is onze voornaamste maar lang niet gemakkelijke taak.” Het laatste woord hierbij lijkt voorlopig aan het bestuur van Ajax. Men zou wel dwaas zijn als men één speler van het groepje dat zijn contract nog moet verlen gen, Neeskens, Haan, Krol, Suurbier, Stuy zou laten vertrekken. Als Jan Mulder erbij komt kan men bovendien nog uren mijmeren over het feit hoe sterk Ajax het volgende seizoen wel niet zal worden. De tijd lijkt ook rijp om nu te voetballen voor de wereldbeker. Ajax voelt het meeste voor één wedstrijd en dan liefst op neutraal terrein (bijvoorbeeld New York). Dit duel zou dan plaats kunnen vinden voor de competitie of zelfs in een competitieloos weekeinde in de winter maanden. Kovacs wil graa Hij heeft ook de neiging om in deze zaak liever zijn (sportieve) hart dan zijn verstand te laten spreken. Haan echter: „Het zijn Argentij nen, dus het is weer een verschrikkelijk vervelend elftal waar je mee te maken krijgt. Je kunt je toch weer opnieuw afvragen of de wereldbeker opweegt tegen een derde Europa-cup?” Een derde beker. Het moet inderdaad haalbaar zijn voor deze schitterende for matie, die dit seizoen met overwinningen op Dynamo Dresden, Marseille, Arsenal en een minimale winst tegen het tactisch minder sterke maar door zijn Latijns Amerikaanse inslag levensgevaarlijke voetbal van Benfica, het Europese voetbal heeft verrijkt met een prestatiereeks, die de toets der vergelijking ruimschoots kan doorstaan met die van legendarische Eu- rop; -cupfighters uit vroeger jaren als Re al Madrid en ook Internazionale. Dit Ajax is verder. Dit jaar kon het bij vlagen zoals gisteravond recht doen gelden op het predikaat „beste clubelftal ter wereld” Het was formidabel. MARC SERNè (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het koele professionele vakmanschap waarmee Ajax gisteravond zijn tweede Europa-cup veroverde werd wellicht nog het dui delijkst geschetst door libero Horst Blankenburg toen deze opmerkte: „Wij hadden Inter eigenlijk finaal moeten afmaken. Met drie, vier-nul moeten winnen. Dat zou helemaal schitterend zijn geweest”. Bovendien werd de stugge Italiaanse verdediging.'l'nie herhaaldelijk zo uit ba lans gebracht door die fractie van een seconde eerder reagerende opkomend vleugelverdedigers, middenvelders en wer velende spitsen van Ajax, dat de anders zo doodkalme Italianen hun controle over de wedstrijd zienderogen begonnen te ver liezen. Langzamerhand werden zij ook rijp voor de definitieve knock-out. Alleen tegen de achtergrond van het uiterst moderne concept dat Ajax hanteerde viel ook de eerste treffer te verklaren. Wat de toch zo beruchte catenaccio-defensie on der normale omstandigheden nooit zou zijn overkomen, gebeurde nu wel. Bij een voorzet van Suurbier liepen Oriali en Bordon elkaar in de weg waardoor de bal VVVVVinnnrVVVVVVVVVVVWVWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVtHAnfWVVV'VVVVVVVVWVVVVVt^^ Dl filosofie van dc Duitser toonde te vens duidelijk aan hoe gretig Ajax erop gebrand was om zich te rehabiliteren voor de slechte exhibitie in het Wembley-stadi- on tegen Panathinaikos, toen de Amster damse formatie na de kleurloze 2-0 over winning waar reuk nog smaak aanzat in het Europese topvoetbal werd afgeschil derd als een weliswaar aardige, maar ergens nog onrijpe equipe. Blankenburg was echter tevens realist genoeg om te beseffen dat zijn uitspraak in feite een enorm understatement was. De klasse die dit Ajax op grond van zijn teameenheid, intelligentie, techniek, overzicht en prak tisch handelen etaleerde moet niet alleen een openbaring zijn geweest voor de drie- honderddertig miljoen mensen die gister avond naar de televisie hebben gekeken. Elf Italianen werden met een voetbal geconfronteerd waar zij nauwelijks het bestaan van wisten. Waar zij bijkans compleet gek van werden. Wat dat betreft was die ene Franse journalist, die na Olympique MarseilleAjax, in het grootste Franse sportdagblad l’Equipe voorzichtig schreef dat Ajax op weg was naar het „footbal total” al een stukje verder dan Inter. Zijn analyse werd glimlachend ter zijde geschoven. Ajax had uitgerekend in belangrijke wedstrijden waar het (televi- sie)oog van de hele wereld op de Amster damse formatie was gericht toch nog nooit iets bijzonders laten zien? Arie Haan: „Dat is dan het grote pluspunt van deze 2-0 overwinning tegen Inter. Met dit imago hebben wij vanavond ook definitief afgerekend. De wereld heeft vanavond kennisgemaakt met het Ajax zoals het werkelijk kan spelen. Men zal nu ook wel even anders reageren als de naam Ajax valt.” Keizer wees Ajax gisteravond opnieuw de weg. Neeskens: „Piet was de besite”. En Blankenburg: „Kei zer is een fantastische voetballer. Eén van de aller grootste spelers die de wereld ooit heeft aanschouwd”. Een voetballer die op grond van zijn internationale routine veel professioneler reageert dan bijvoorbeeld zijn jeugdige opponent Bellugi. Keizer: „Dat is dan ook het verschil, tussen Ajax en Inter. Bellugi begon op een gegeven moment te twisten met de scheids rechter omdat ik een vrije trap meekreeg. Later nam hij wraak door mij een elleboog in de maag te stoten. Dat is dom. Dat getuigt ook niet van veel profes sionalisme. Een Ajacied voetbalt in zo’n situatie ge woon door”. voeren zoals hij gisteravond tegen Inter deed. Zelfs een fel baasje als Bellugi werd in de tweede helft zo on zeker van de fabelachtige baibehandeling van het Ajax-brein dat hij al blij was als Keizer zich op het middenveld alleen maar beperkte tot bevriezen van het spel. Dan hoefde Bellugi er tenminste niet in te gaan. ROTTERDAM Vandaag vindt een gesprek plaats tussen Anderlecht-voorzit- ter Vandenstock en Jaap van Praag over een transfer van Jan Mulder van de Belgische kampioensformatie naar Ajax. Eigenlijk zouden beide voorzitters elkaar al gisteren hebben ontmoet maar Ander lecht stuurde een telegram naar Ajax waarin stond dat Vandenstock was ver hinderd wegens verplichtingen elders in verband met het behaalde kampioenschap van Anderlecht S-.Z i I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17