Geen lastig duel Hélles. Aanvoerder Sandro Mazzola: „Amsterdammers INTERNAZIONALE NIET ZWAAR GENOEG VOOR AJACIEDEN Kristensen gekocht door Feyenoord u bewezen sterkste team van Europa te zijn” rj Stöve verslagen Bokstitel voor Richardson Szabo sterk in IBM-toernooi Zilioli pakte etappe-zege Zege van Pingeon Kuiper derde in Milkrace Een bank, waar je mee op vakantie gaat i 21 DONDERDAG 1 JUNI 1972 99 99 Geen klacht Slijtage Nog netter VriJd. dagelijks van 9-17 uur voordelige trèin- toegangs biljetten op 180 stations verkrijgbaar TECHNI-SHOW: MACHINES HOUT- EN METAALBEWERKING, LASTECHNIEK, HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK, AANDRIJVINGSTECHNIEK. TOELEVERING NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK s' (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE be- Hij een NIJMEGEN. De Nijmeegse eredi- JOHN DRIESKENS AAAA?UV\AA/V\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ i i CARDIFF. Voor de eerste maal sinds 1967 heeft een Britse wielrenner de lei derstrui veroverd in de Ronde van Enge land, de zogenoemde „Milkrace”. Phil Ed wards was de de man die de eerste plaats in het algemeen klassement veroverde op de Nederlander Jo de Boer door een zege in de derde etappe die leidde van Great Malvern naar Cardiff over een afstand van 167 kilometer. Onze landgenoot Kui per werd derde, Priem zevende, Bal acht ste. KON. NED. JAARBEURS UTRECHT zeven keer bestraft met een vrije schop en Barry Hulshoff en Mario Bertini ieder zes keer. ST. ETIENNE. De Fransman Roger Pingeon heeft de eerste etappe van de Dauphiné Liberé gewonnen. De Belg Die- rickx werd tweede. ADVERTENTIE NMB TREVISE. De Nederlander Anthony Richardson is internationaal militair boks kampioen geworden in het zwaarwelter- gewicht. Onze landgenoot versloeg op de finale-avond van de CISM-kampioen- schappen in Trevise de Tunesiër El Mejri op punten. De tweede Nederlandse militaire bokser, die tot de finales was doorgedrongen, James Vrij, kon het tegen de Ghanees Ankundey niet bolwerken. Ankundey werd kampioen in het weltergewicht door Vrij op punten te verslaan. Swart scoort met zijn hand. Facchetti houdt de rechtsbuiten van Ajax vast. Muller het waterzakje ia het gezicht gegooid. De goal van Swart had hij afgekeurd wegens hands van de Am sterdammer. Op de aantijging van In ters coach Invernizzi, dat hij voor Ajax gefloten zou hebben, wilde hij niet ingaan. Hij haalde de schouders er over op. rwwwwwwwwwvwvwvwwwwvwwwwwwwwwwwwwwwwv Geen van allen echter waren zij h et eens met de conclusie, die de Europese voetballer van het jaar Johan Cruyff voor hen had getrokken. „Dit”, sprak de produ cer van twee door miljoenen mensen gesignaleerde doelpunten, „was de over winning van het aanvallende voetbal op het defensieve systeem. Ik geloof dat het tegelijkertijd de zwanezang was van het verdedigende speltype. Ajax komt de eer toe het „Cattenaccio te hebben begraven”. Neen, Invernizzi hield het op gemakke lijker aanwijsbare factoren. Op de blessu re bijvoorbeeld van Giubertoni. De mid denvelder was in de tiende minuut het slachtoffer geworden van een keiharde sliding van de Ajax’ ausputzer Horst Blankenburg. Met een enkelblessure zocht hij de kleedkamers op. Hij werd vervan gen door Bertini. Invernizzi kon later zijn ziekenlijst uitbreiden met Jair (kniebles sure) terwijl de naam van doelman Vieri al bovenaan stond. „De blessures”, analy seerde Invernizzi, „ontwrichtten mijn team. Ik had, doordat Corso niet mocht spelen, geen voetballers van voldoende kwaliteit om de gevallen gaten op te vullen. Ajax komt de eer toe op deskun dige wijze gebruik te hebben gemaakt van de mogelijkheden, die daardoor ontston den.” Als tweede reden noemde Invernizzi het veld. Het Feyenoord-stadion werkte onte genzeglijk in het voordeel van Ajax. Bij het binnenkomen van de Kuip was al te zien, dat het rood en wit overheerste. Hier en daar in een hoekje en omgeven door een haag van Ajax-supporters zaten groe pen blauw-zwarte Milaan-„tifosi”. Ajax werd door zijn fans vanaf het begin van de wedstrijd ge'steund, terwijl voor Inter de restjes overbleven. Dat wil zeggen: als dé Amsterdammers op de tribune even ademhaalden, trachtten de supporters uit Milaan te winnen met hun yells. Als derde positieve factor voor Ajax, somde de Milaan-trainer de Franse scheidsrechter R. Helles op. En dat was ietwat overdreven. Hélies leidde uitste kend. Hij floot zeker niet in het nadeel van de Milanezen. Een gedeeltelijk bewijs leverden de vrije trappen op. Robert Hélies floot in totaal negenentwintig maal tegen de Europa-cupwinnaar en twintig keer tegen Inter. Johan Neeskens’ acties werden ROTTERDAM Eigenlijk waren de trappen van Bobo Boninsegna, enkele minuten voor het einde van de wedstrijd, tegen de gespierde kui ten van Barry Hulshoff, de enige nare Italiaanse reacties op de overwin ning van Ajax. Ook na de wedstrijd waardeerden zowel coach Gianni In vernizzi als zijn spelers de zege van Ajax als een logische consequentie van de superioriteit van de Amsterdammers. „Ajax”, zo zei Invernizzi, „was vanavond het betere team. Het verdien de gewoon te winnen”. „Ajax”, bevestigde aanvoerder Sandro Mazzola, „heeft vanavond bewezen het sterkste elftal in Europa te zijn”. „Ajax”, knikte Facchetti’ „is een zeer grote ploeg. Het is te vergelijken met Inter en Real Madrid in vroeger jaren. Je wordt niet zomaar tweemaal achter een Europees kampioen Over de lippen van Invernizzi kwam geen klacht over het harde spel van Ajax. „Ajax speelde hard, keihard, maar nooit gemeen.” Of de Italianen in het spel van de Amsterdammers geen aanleiding von den om tot intimidatie-voetbal over te gaan of dat zij het verstandiger achtten in Rotterdam, waar Ajax zo goed als thuis speelde, niet al te veel te rommelen, kon niet worden vastgesteld. Een feit is, dat de Italianen uitgezonderd enkele kleine oneffenheidjes bijzonder lief speelden. Bertini, de man die Wilfried van Moer in de interland BelgiëItalië het ziekenhuis in schopte, werd nooit echt vuil. Bellugi sprong - behoudens een aan Keizer zorgde kopstoot - niet uit de band. EINDHOVEN. PSV heeft de aan voerder van het Zweedse nationale elf tal, Bjorn Nordquist, gecontracteerd. De Zweed 29 jaar oud die reeds 61 maal voor het Zweedse elftal speel de, tekende een contract voor twee jaar. Hij wordt de opvolger van de Joegoslawër Radcwic, die zijn carrière beëindigt. De PS1’-libero speelt zondag aanstaande zijn afscheidswedstrijd met PSV ten bate van het koninging Wilhelminafonds. In het elftal van de tegenpartij komen onder anderen uit Keizer, Cruyff, Van Hanegem, Di Ste fano. Deze wedstrijd wordt in het Til- burgse sportpark gespeeld. De onderhandelingen met een tweede Zweedse speler, Staffan Tapper, had den geen resultaat. Mazzola: „Na die 10 heb ik de hoop opgegeven. In dit stadion was het e rg moeilijk terug te komen.” Juist aanvoer der Mazzola, die in de eerste helft als enige zijn spits Boninsgena had gevoed liet het in de tweede helft dan ook afweten. Hij werd doeltreffend uitgescha keld door Neeskens. Weliswaar trachtte Milaan door middel van een wanhoopsof fensief Ajax te overrompelen, maar in die opzet slaagde het uiteraard niet. Bonin segna werd daarna aan zijn lot overgela ten. En dat zat Bobo helemaal niet lekker. Hij had gehoopt zijn eerste Europa-cupfi- nale winnend af te sluiten om vervolgens als een held van het vliegveld van Milaan door de supporters te worden afgehaald. Al die fantasieën gingen in rook op. De tweede goal van Cruyff deed voor hem de deur dicht. Op Hulshoffs kuiten rea geerde de spits zich af. Hulshoff nam het hem niet kwalijk. Eevenals Mazzola geloofde routiné Fac chetti niet dat Inter in een later stadium in de zelfde opstelling tot betere prestaties zou zijn gekomen. „We hebben niet slecht Oriali en Cruyff in actie. De Ajacied werd, zoals op deze foto te zien is niet veel ruimte toegestaan door zijn Italiaanse bewaker. Dat hij des ondanks nog twee doelpunten scoor de mag zonder meer een verdienste worden genoemd. Grootmeester Szabo werd een held door de mooie combinatie waarmee hij de Bul gaar Padevski versloeg. De Hongaar kon wel eens in een uitzonderlijk goede vorm zijn. Poloegajevski zal zijn afgebroken partij tegen Robatsch vermoedelijk wel winnen, al geeft de stand een geheel duidelijk beeld. Tót vermaak van velen bogen beide spelers zich na het afbreken over de stelling. Voor elkaar schenen zij de winst kansen en de verdedigingen te analyseren. Wanneer Poloegajevski wint leidt hij met twee punten uit twee partijen. Grootmeestergroep: Malich-Hartoch Vt- Va, Langeweg-Uhlmann Va-Vs, Ljubojevic- Ree Va-Va, Enklaar-Ivkov afgebroken, Szabo-Padevski 1-0, Browne-Kortsjnoi af gebroken, Timman-Donner Va-Ma, Poloega- jevski-Robatsch afgebroken. Stand na 2 ronden: 1 Szabo l’i. Poloegajevski, Robatsch 1 en afgebr., 4-10 Donner, Padevski, Ree. Uhl- man„ Hartoch, Lam.eweg, Ljubojevic 1, 11-13: Kortsjnoj, Ivkov, Browne */a en 1 afgebr, 14-15 Timman, Malich */a, 16: Enklaar 0 en 1 afgebr. Meestergreep 2e ronde: Kraidman- Hecht 1-0, Soos-Sax 1-0, Böhm-Jongsma afgebroken, Hennings-Marovic ‘/a-Va, Van Baarle-Cafferty afgebroken, Van Geet-Ei- sing Va-1/». Italo Zilioli sprong weg en nam een voorsprong van vijftien seconden. Door zijn overwinning schoof hij in het alge meen klassement naar de zesde plaats. De Belg Roger de Vlaeminck finishte woens dag als tweede en was de snelste van een grote groep met alle hooggeklasseerden. Eddy Merckx ging als zevende over de streep en behield de rose trui. PARIJS. Betty Stove heeft met de Rus Lejus een nederlaag geleden in de achtste finales gemengd dubbelspel van de open internationale tenniskampioenschap pen van Parijs. De Amerikaanse combina tie Billy Jean King-Grabner versloeg het duo in Parijs met 6-4, 6-1. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord heeft Jür gen Kristensen aangetrokken. Hoewel aan de aankoop door de Rotterdamse club nog geen ruchtbaarheid is gegeven is bekend, dat met de aankoop van de linksbuiten van Sparta een bedrag is gemoeid dat rond de zevenhonderddui zend gulden zweeft. Voor de plaats van Moulijn, die in de wedstrijd tegen Uruguay afscheid neemt van zijn supporters heeft Feye noord daarmee twee gegadigden: Peter Ressel en Jiirgen Kristensen. Ressel kan echter ook op de rechterflank opereren. Een zo mogelijk nog nettere voetballer dan Tarcisio Oriali was gisteravond vete raan Facchetti. Door het vele opkomen van Wim Suurbier, die door Frustalupi slecht was afgestopt, had hij een bijzon der onplezierige avond, maar desondanks bleef Facchetti heer en liet hij zich slechts zelden verleiden tot het begaan van een overtreding. Bepaald moeilijk had Hélies het niet gevonden. „Ik heb wel lastiger wed strijden gefloten, zoals bijvoorbeeld MarseilleNice.” Hij had Boninsegna een gele kaart voor ogen getoverd, om dat de Italiaan zich niet correct had gedragen tegenover hem en Ajax-ver zorger Salo Muller. Boninsegna had visieclub NEC heeft dinsdag twee spe- I Iers aangetrokken. Het zijn de 27- jarige Henk Liotart, die ruim twee seizoenen voor PEC Zwolle heeft ge- speeld en de van de amateurclub BNC (Finsterwolde) afkomstige Piet Ham- I berg. Liotart wordt bij NEC de opvolger j| van de Duitser Bonnen, die in zijn I vaderland trainer wordt van een ama- teurclub. De 18-jarige Hamberg kwam 5 verschillende malen uit voor het UEFA- ;l elftal. Hij heeft evenals Liotart, die ;i zijn voetballoopbaan begon bij het Amsterdamse BlauwWit en daarna enige tijd in Amerika het shirt droeg I van Kansas City bij NEC een voorlopig fullprof-contract getekend. gespeeld. Met dit elftal hadden we echt niet meer mogelijkheden..” Ook bij In vernizzi was er - ondanks de teleurstel ling over de vette buit, die in twee maal vijfenveertig minuten zijn neus voorbij ging - die tevredenheid te beluisteren. „Ik ben blij met mijn ploeg tot de finale te zijn doorgedrongen. Ik kan mijn voetbal lers vanavond niets verwijten omdat zij goed hebben gespeeld.” En dat was ook zo. Ajax was alleen een klasse beter. Slechts in de eerste minuten heeft Inter de schijn op kunnen houden op het zelfde niveau te duelleren als Ajax. Het verdedigde toen nog voortreffe lijk uit. Maar weldra tekenden zich de vermoeidheidsverschijnselen af. Frustalupi was het eerste slachtoffer van het ver sneld slijtageproces, dat door de Amster dammers met hun pressie-voetbal op gang was gebracht. Facchetti volgde in de tweede helft met in zijn kielzog Mazzola en spits Bobo Boninsegna. Inter kwam gewoon niet meer toe aan volvoering van zijn taktisch plan. Invernizzi had gedic teerd dat tot aan de zeventigste minuut van de wedstrijd de verdediging gesloten moest worden gehouden. In de laatste twintig minuten had de aanval van Inter, uiteraard vanuit een nog altijd versterkte defensie, zich vervolgens moeten ontvou wen. Die fase werd tegen de wil van de coach veel eerder bereikt. In de achten veertigste minuut door de blunder van de twee jongsten uit de ploeg doelman Bor- don (twintig) en voorstopper Oriali (ne gentien). Inter moest uit de loopgraven klimmen om een gevecht van man tegen man aan te gaan. Maar daarvoor ontbrak het de Milanezen toen al aan de nodige conditie. AMSTERDAM. De tweede ronde van het IBM-toernooi stond duidelijk in het teken van Ajax. Zelfs tienjarige schaak- supporters droegen woensdagmiddag kleurrijke shirts om vooral toch duidelijk te maken, dat de schaakstrijd mogelijk wel belangrijk was, doch dat dit schaken niets meer was dan een voorspel voor de grote gebeurtenis van de avond in de Rotterdamse kuip. ARGENTARIO In de tiende etappe van de ronde van Italië, van Rome naar Argentario over 166 kilometer, hebben de 82 wielrenners een nieuw record gemid delde snelheid gevestigd. Italio Zilioli (Ita lië), de ritwinnaar, deed een tijd noteren van 3 uur 58 minuten en 31 seconden, hetgeen overeenkomt met een moyenne van 41,757 kilometer per uur. Het hoge tempo van de door een rustdag weer energieke karavaan maakte ontsnap pingen vrijwel onmogelijk. Allen op tien kilometer van de finish, toen het parcours bergopwaarts leidde, ontstond er enige beroering. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De Franse scheidsrechter Robert Héliès, wiens felle sprints en goede conditie opval- 'ende zaken waren, vond het na afloop aardig, dat hij gelijk had gehad met zijn bewering vooraf, dat Ajax de beste ploeg zou zijn in de finale. „Het is een formidabel elftal”. Dat deed Tarcisio Oriali ook niet, kreeg één van de zwaarste taken opgedra gen. De voorstopper van Inter moest Jo han Cruyff uitschakelen. Oriali maakte zijn woorden, die hij voor de wedstrijd sprak („Ik speel nooit hard als mijn tegenstander normaal voetbalt”) geheel en al waar. Tegen de beweeglijke Cruyff maakte hij slechts één overtreding. En dat terwijl Johan toch twee doelpunten scoor de. Oriali kan slechts één verwijt worden gemaakt. Hem kan verweten worden, dat hij wat al te gretig was zijn tegenstander voor te zijn toen Willem Suurbier in de derde minuut van de tweede helft de bal voor/.ette. Tarcisio sprong gelijk omhoog met reserve-doelman Bordon. Beiden tast ten mis. Zo niet Cruyff. De spits was, terwijl de bal nog onderweg was naar het doel van Inter, gezwenkt in de richting van de tweede paal. Hij ontving daar in geheel vrije positie de bal en hij hoefde slechts zijn voet op te tillen om de eerste goal aan te tekenen. Invernizzi wenste Oriali geen enkel verwijt te maken. „Die jongen heeft goed gespeeld. Ik vind, dat Ajax door middel van twee fortuinlijke doelpunten aan zijn voorsprong is geko men. Cruyff had Oriali, waarmee hij in het veld heel vriendschappelijk omging "(ze aaiden elkaar over het hoofd en Johan trok Oriali op toen hij de Italiaan met een sliding tegen de grond had gewerkt), niet teleurgesteld. „Cruyff is een zeer goede speler. Aan de bal is hij ijzer sterk.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21