Ex-IRA leider Mening van verzekeraars: Joe Cahill VERPLEGING KAN VEEL opgepakt MINDER KOSTEN Buikdanseres op schoot van Henry Kissinger Polen bejubelen president Nixon Ondertekening akkoord over Berlijn op later tijdstip NAVO bang voor ,ontspanningsdelirium’ Laffe „heilige oorlog” achtergrond Telefoneren in keizer Hirohito Opperste Sovjet ratificeert Compensatie voor werkende jeugd partiële leerplicht (Van cnze pariementsredactie) België wordt Thomassen bezoekt 33 percent duurder verdrag met Bonn 3 DONDERDAG 1 JUNI 1972 (Vervolg van pagina 1) Mr. Luns: Boeiend (Van onze redacteur in Bonn) Vijf en dertig Angst Veel moeite BONN. Het Westen behoeft niet pessimistisch te zijn over de vooruit zichten van een Europese conferentie over veiligheid en samenwerking. Dit zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers, na afloop van de NAVO-ministerraad, die geheel volgens de ver wachtingen in een slotcommuniqué te kennen heeft gegeven met de voorbereiding van de veiligheidsconferentie te willen beginnen. z (Van onze speciale verslaggever) JtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAJM^AiMMMVUlJUMiAA^AAAA^UWVUVUUWlAAAAAAAAAAfUIAAAllAAAMAAAAAAAA. kAJMMVWUUMMVUlAAJMAAAAAAMMIWMAAAMMA 4 Mensendieck. Het beroep van ensendieck- therapeut houdings- en bewegings leer zal binnenkort beschermd zijn. De bescherming houdt onder meer in dat uitsluitend degenen, die een wettig diploma hebben, het beroep zullen mo gen uitoefenen en dat men de therapie slechts kan toepassen op „medische in dicatie”. Men verwacht dat de therapie in het ziekenfondspakket zal worden opgenomen. BRUSSEL. (ANP) Het telefoneren in België wordt met ingang van vandaag 33 percent duurder. Dat is een vrij onver wacht besluit van de Belgische regering die ditmaal, zoals gebruikelijk, geen ad vies van de Belgische prijzencommissie heeft af ge wacht. ziekenhuizen plaats komen, en Wat dit betreft, vragen de verzekeraars zich af of het waar is, dat het grootste In het hart van de stad, bij het Bevrij- dingsplein, waar de eeuwige vlam van het monument voor de Onbekende Soldaat in de buitenlucht flakkert, werd de presiden tiële stoet zelfs gedurende dertien minu ten opgehouden, tot grote ontsteltenis van de honderden veiligheidsfunctionarissen. DUBLIN. (Reuter) De 51-jarige Joe Cahill, die de leider is geweest van de provisionele vleugel van het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) in Belfast, is in Dublin gearresteerd. Niet alleen zal er dan moeten wor den gesproken over maatregelen, die de politieke ontspanning kunnen verzeke ren ook aspecten van de militaire veiligheid staan op het programma van de NAVO. Om een voorbeeld te noemen: het moet mogelijk zijn, de gemiddelde verpieegduur betekent al een kostendaling van ongeveer vijf percent, ofwel van ongeveer 150 mil joen gulden per jaar. Bezuiniging van een half miljard gulden per jaar is met goede wil mogelijk, vinden de verzekeraars. Verkorting van de gemiddelde verpieeg duur heeft daarbij het belangrijke gevolg, dat uitbreiding van de ziekenhuisbedden kan worden voorkomen. Er kan zelfs tot sanering worden gekomen door opheffing van inefficiënt werkende ziekenhuizen. BONN. (AFP) De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, heeft in Bonn voor enige verrassing gezorgd. Hij kondig de aan dat het nog niet zeker is dat het slotprotocol van het akkoord over Berlijn overmorgen in die stad door de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote Vier zal worden ondertekend. MOSKOU. (Tass) Het presidium van de Opperste Sovjet heeft unaniem het verdrag met Bonn geratificeerd. De delegatie beschouwt het bezoek als zeer belangrijk omdat het de (commercië le) contacten tussen de Maasstad en Japan groter gewicht geeft. Het bezoek van de burgemeester aan de keizer was ook in de Rotterdamse delegatie angstvallig geheim gehouden. Er was nauwelijks ruimte voor de auto, waarin Nixon en zijn vrouw door de straten van Warschau reden. Applaudisserend en wuivend drongen de bewoners van de Poolse hoofdstad op om de Amerikaanse president van dichtbij te zien. hoefte aan de Russen al te nauwkeurig vast te binden in een corset van strin gente voorwaarden. Cahill werd aangehouden toen de poli tie een inval deed in het kantoor in Dublin van de provisionele Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA. Cahill is gearresteerd op grond van een speciale wet, gericht tegen staatsvijandige activiteit. Zijn advocaat zei dat hij in hongerstaking zal gaan en pas weer voed sel tot zich zal nemen als hij in vrijheid is gesteld. Cahill is een van de stichters van de militante provisionele vleugel van het IRA. Nadat Britse troepen zijn hoofdkwartier in Belfast hadden ontdekt, trad hij in augustus van het vorig jaar als leider van de provisionals af. Sindsdien opereert hij vanuit de Ierse Republiek. DEN HAAG De verzekeraars vragen zich af of er wel genoeg wordt gedaan om orde op zaken te stellen voor wat de buitensporige stijging van de gezondheidszorg be treft. Tot stand zijn gekomen de Wet Ziekenhuistarieven en de Wet Zie kenhuisvoorzieningen, welke laatste overigens nog niet geheel in werking is getreden. De praktijk leert echter, dat het zelfs met een goede wetge ving onmogelijk is, efficiency te be vorderen. als dat niet door de zieken huizen, de specialisten en de andere werkers in de ziekenhuizen zelf met liefde wordt gedaan. De verzekeraars menen, dat er miljoenen guldens minder behoeven te worden uitgege ven in de ziekenhuizen. De verzekeraars hebben tien suggesties geformuleerd om tot een doelmatiger ge bruik van de ziekenhuizen te komen. Ten eerste moet de groep, die de wet gaat uitvoeren, een streep halen door alle oude toezeggingen voor de bouw van nieuwe ziekenhuizen, verbouwingen van bestaan de ziekenhuizen, verpleeghuizen enzo voorts. In de tweede plaats moet er per gebied een marktonderzoek komen wat betreft het noodzakelijk aantal bedden in de sector ziekenhuizen, psychiatrische in richtingen en verpleegtehuizen. Werk hervat. Drieduizend arbeiders van scheepswerven in de Spaanse stad Vigo zijn weer aan het werk gegaan nadat hun 34 percent verhoging van hun ba- sisloon was toegezegd en de vrijlating van enkelen van de vijftien gearres teerde werfarbeiders. Aanvankelijk had Kissinger, een water pijp rokend, de verrichtingen van de 23- jarige Nadua Parsi gekleed in een wit doorkijkgewaad met metalen borstplaatjes vanaf een Perzische kussen aangezien. Onder luid gelach van de corresponden ten bij het Witte Huis voor wie het bezoek in het lokaal was georganiseerd, nam de danseres op Kissingers schoot plaats. „Ik was zeer met haar ingenomen. Ze is zeer charmant. Ze legde grote belangstel ling voor de buitenlandse politiek aan de dag”, aldus Nixons speciale adviseur. Betrekkingen. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Bonn en Cairo spoedig diplomatieke betrekkingen zullen her vatten. Uiteraard zullen de landen erbij zit ten, die bij de gebeurtenissen in Cen- traal-Europa rechtstreeks betrokken zijn en dan zeker die welke troepen in West-Duitsland hebben gestationeerd dus ook Nederland. ZO GAAN DAN in de herfst in Helsinki de voorbereidende onderhan- delingen beginnen. De NAVO zegt in het communiqué nog eens nadrukke lijk dat het resultaat van dat giganti sche Europese gesprek bepalend zal zijn voor de bereidheid van de lidsta ten om elders voor de eigenlijke confe rentie over veiligheid en samenwerking aan tafel te gaan zitten. Eén angst beheerste bij alle tevre denheid toch de gesprekken in de wan delgangen: hoe kan worden voorkomen dat in het westen een soort ontspan- ningsdelirium losbreekt dat de NAVO- wens tot handhaving van de defensie- inspanningen ernstig zou kunnen be lemmeren. Want daartoe, zo haasten zich de zegslieden te verklaren, is geen reden slechts een sterke alliantie kan met kans op succes te Helsinki aanschuiven. Niet alleen het telefoneren, maar ook telex en telegraaf gaan fors in prijs omhoog. Bovendien gaat er vandaag 'een nieuw tarief voor postfrankering in, waartoe overigens al eerder was besloten en wordt het brood niet onaanzienlijk in prijs verhoogd. Tot en met gisteren konden de Belgen hun brieven besteld krijgen voor 3,5 fran ken (ongeveer 25 cent), maar nu gaat dat zeven cent meer kosten (4,5 frank). Volgens mr. Luns zal het echter slechts op een uitstel van enkele dagen neerko men, veroorzaakt door „technische proble men” van de zijde van de Sovjet-Unie. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina is nog niet dood, het leeft, ondanks alle pogingen om het te liquide ren' Aldus de trotse verklaring van de leider van El Fatah, Yasser Arafat, de man die aan het hof van de met hem bevriende Arabische regeringen pleegt te verschijnen in veldtenue en met een stop pelbaard, alsof hij zojuist uit de loopgra ven komt. Het Volksfront leeft inderdaad, dat heeft de bloedige moordpartij in de aan komsthal van het Israëlische vliegveld Lod bewezen Het leeft van onschuldig bloed en banditisme, bij de gratie van fanatici die menen helden te zien en die de illusie koesteren dat het begaan van mis daden een rechtvaardige zaak is, als het om een politiek ideal gaat. De opperste dwaasheid van onderne mingen als die slachting in Tel Aviv ligt niet zozeer in het feit dat geesteszieke dwepers bereid gevonden worden dergelij ke krankzinnige moorden en zelfmoorden uit te voeren, maar meer in het eigenlijk onbegrijpelijke verschijnsel dat politieke leiders er prat op durven gaan zulke misdaden te hebben uitgelokt. Het is een uitgemaakte zaak dat vijand schap bestaat tussen Israël en Arabische landen en dat de stituatie in het Midden oosten ook van Arabisch standpunt uit bezien bijzonder frustrerend is. Politieke geschillen die zozeer de nationale en cul turele gevoeligheden treffen als die welke in het Midden-Oosten zijn gerezen, vor men altijd ’n voedingsbodem voor misda dige en gewetenloze elementen, door de slchtste menselijke instincten gevoed. Men heeft dat in de wereldgeschiedenis al zo vaak zien optreden, dat het nauwelijks enig betoog behoeft. Maar alleen de gewe tenloosheid en immoraliteit van politieke leiders bepalen, of deze elementen ook metterdaad tot actie kunnen komen. Het is bekend hoe het nationaal-socialisme in 1932 de macht in Duisland wist te verove ren- niet door politieke overtuigings kracht, maar door het aanwakkeren van de dweperij en het exploiteren van de criminaliteit. De semi-militaire benden van Hitler en Goebbels, die de Duitse straten veroverden voordat er sprake van een machtsovername was, bestonden uit misdadigers van het zwaarste kaliber, van wie velen geestesziek waren. Deze ele- die de coördinatie van het NAVO- optreden, althans in technische zin, aanmerkelijk kan vergemakkelijken. Met uitzondering van Frankrijk, roe pen de NAVO-landen tevens op tot bespreking van de wederzijds even wichtige vermindering van strijdkrach ten, in conferentie-jargon als MBFR aangeduid. Hoewel het vaststaat dat dit merendeel der NAVO-lidstaten niet eens aan de voorbereiding van een veiligheidsconferentie zal beginnen als de Russen niet over de MBFR willen praten, weigerden de ministers de toch strakke binding tussen deze twee on derwerpen als een nieuwe voorwaarde voor de westelijke onderhandelingsbe- reidheid te bestempelen. Zij gaan er, op gezag van Rogers, van uit dat de Sovjet-Unie wel dege lijk over vermindering van troepen in Centraal-Europa wil overleggen. Zo lang het tegendeel niet duidelijk blijkt, heeft de NAVO er kennelijk geen be- - WARSCHAU. Het Poolse volk heeft president Nixon een zo’n overweldigende ontvangst bereid dat Oost zowel ais West er nog lang over zullen spreken. Met duizenden doorbraken de toeschouwers gisteravond de veiligheidscordons, die soms drie rijen dik langs de straten van Warschau waren gespannen. deel van de patiënten op vrijdag wordt opgenomen en op maandag wordt ontsla gen. Er zou iets moeten worden georgani seerd om van de twee dagen waarop de inrichting stil ligt, de dagelijkse kosten in bedwang worden gehouden en verspilling wordt voorkomen. Ze vragen zich ook af of het instellen van de zogenoemde „bed- depenning” aanbeveling verdient. Uit gangspunt van de invoering van de „bed- depenning” is dat een ziekenhuis geen vergoeding krijgt per geleverde verpleeg- dag, maar een uitkering per beschikbaar aantal ziekenhuisbedden. Het zou dan voor het ziekenhuis niet langer voordelig zijn, om zoveel mogelijk bedden „belegd” te houden. De vraag echter of eveneens belang stellende neutrale staten worden toege laten danwel nog andere NAVO-landen die aan de flanken van het westelijk gebied toch zeer bij de gebeurtenissen in het centrale deel betrokken zijn, heeft nog geen antwoord gekregen. In elk geval hebben de kleinere landen de mogelijkheid gekregen om op de veiligheidsconferentie mede een De Fransen, die zich immers uit de militaire integratie van de NAVO heb ben teruggetrokken en zich dus steeds verre hebben gehouden van de ge sprekken over strijdkrachtenverminde ring, zijn ermee akkoord gegaan „be paalde militaire maatregelen” tot on derwerp van bespreking op de veilig heidsconferentie te maken. Naar aanleiding van deze uitlating van Luns heeft de officiële woordvoerder van de Westduitse regering. Conrad Ahlers, in Bonn verklaarddat hij niet weet wat voor technische of politieke motieven aange voerd zouden kunnen worden om het protocol zaterdag niet te ondertekenen. Er is daarom volgens Ahlers alle reden om aan te nemen dat die plechtigheid zaterdag zal plaatshebben, al ligt de ter mijn niet vast. Dit heeft het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Van Russische zijde was het presidium de laatste instantie die zich met het verdrag akkoord moest verklaren. die zowel door de Amerikanen als door de Polen waren ingezet. In de Sovjet-Unie, in de steden Moskou, Leningrad en Kiev, was dat allemaal heel anders. De mensen daar werden of ver weg gehouden van de Nixon-karavaan, of ze keken bij het voorbijtrekken ervan zwijgend toe. Waagde president Nixon het eerst om de kap van zijn gepantserde auto neer te laten, later stapte hij zelfs uit om zich handendrukkend tussen het samenge stroomde publiek te begeven. De Polen scandeerden voortdurend zijn naam, ter wijl ze hem ook met enkele nationale strijdliederen toezongen. Op een goed moment was het Ameri kaanse staatshoofd totaal door de sterk opdringende menigte ingesloten. Geen vei ligheidsfunctionaris stond meer voor z’n leven in, want in feite deinde ook presi dent Nixon met de massa op en neer. Slechts met de grootste moeite slaagde men erin een pad terug naar de auto te banen. ROTTERDAM-TOKIO. Burgemeester Thomassen van Rotterdam heeft gisteren een bezoek gebracht aan keizer Hirohito van Japan. Dit bezoek duurde anderhalf uur. De heer Thomassen staat aan het hoofd van een Rotterdamse delegatie, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Japan. rol te spelen doordat de militaire za ken nadrukkelijk op het programma zijn gezet. Vooral voor de Russische satellietlanden is dat een punt van meer dan gewone betekenis. Het zijn deze landen geweest die in feite de, nu officieel dood verklaarde, missie-Brosio ter voorbereiding van de MBFR-onder- handelingen hebben doen mislukken, omdat die de Russen in zo’n nadrukke lijke hoofdrol lieten optreden. het kader van de ontwikkeling van de nationale economie en het nationale inko men per jaar aan gezondheidszorg en uitbreiding van gezondheidszorg kunnen worden besteed. Onderzocht moet worden, welk effect zou worden verkregen, als men ertoe zou overgaan, de tarieven voor de specialisten voor poliklinisch werk te verhogen, met een gelijktijdige verlaging van de tarieven voor klinische hulp. Van de overige zes zuggesties kan dan nog worden gemeld een verfijning van de zogenaamde 90-percent norm van het cen traal orgaan. De speciale adviseur van president Nixon, dr. Henry Kissinger, heeft in de Perzische hoofdstad Teheran een boeiend gesprek over de buitenlandse politiek ge had met een buikdanseres die het zich op zijn schoot gemakkelijk had gemaakt. menten hebben gedurende de gehele peri ode van het Hitlerregime de voormannen geleverd en de posten bemand. Het gevolg is dan ook duidelijk geweest: nooit heeft ergens ter wereld de criminaliteit zo on beperkt hoogtij kunnen vieren. De politie ke idealen waarvan Hitler gewaagde spra ken ook normale Duitse vaderlandslieven de mensen aan. maar het was de Hitler- kliek zelf die deze idealen verraadde en verscheurde omdat de orgie van de mis daad verkieslijker bleek. De periode 1932- 1945 was voor Duitsland geen politiek avontuur, maar een nachtmerrie van gele galiseerde misdaden. De politieke doelein den verdwenen onder de criminele wel lust van degenen die op de zetels van de onbeperkte macht terechtkwamen. Moet men ten aanzien van de politieke idealen der Arabische volken nu niet vrezen dat zij voorgoed onbereikbaar zul len worden gemaakt door de criminali teit’ Het is ondenkbaar dat de Israëliërs zich in hun toch politiek gezien benarde situatie ooit te buiten zullen gaan aan daden zoals die voortdurend door „Het Volksfront” worden georganiseerd. Maar het is eveneens ondenkbaar dat deze moordpartijen iets zullen bijdragen tot de bereidheid van Israël om via de normale weg der onderhandeling tot een politiek vergelijk met „de vijand” te geraken. Naarmate de mentaliteit van die vijand zich op deze wijze ontluistert, blijft er voor Israël steeds inder de illusie over dat het mogelijk zal zijn, een politieke regeling in het MiddenrOosten te bereiken die een vreedzame en normale coëxisten tie in dit deel van de wereld garandeert. Het is vooral de geest van sommige Arabische leiders die de mogelijkheid tot een vergelijk verduistert. Anderen hebben meer realiteitsbesef, zoals koning Hoessein van Jordanië, maar ook hun macht en politieke werkzaamheid worden door de misdadige activiteiten van organisaties als „Het Volksfront” bedreigd. Het heldendom in deze situatie vindt men niet bij de moordenaars met hand granaten en stenguns maar bij de vrienden van Israël die de pogingen om het land te isoleren van de beschaafde wereld trotse ren en er blijven heengaan ondanks lijfs gevaar. Zij worden blijkbaar steeds meer mikpunt van deze laffe, geniepige soort „heilige oorlog.” Ten derde zou er voor de eerste dagen van verpleging in een ziekenhuis een hoge verpjeegprijs moeten worden betaald, waaraan het ziekenhuis verdient en later zou er een verpleegprijs moeten worden betaald, waaraan de verliezen. Er moet een waar de budgetten voor uitbreiding nieuwbouw van ziekenhuizen beoordeeld kunnen worden. Deze plaats moet buiten het ziekenhuis liggen. Anderen moeten dan de beslissingen nemen. Ten vierde moet de S.E.R.-advies wor den gevraagd over de bedragen die binnen DEN HAAG. De regering wil de loonderving die werkende jongeren van 15 en 16 jaar oplopen als gevolg van de uitbreiding van de partiële leerplicht met één dag per week, compenseren door een extra uitkering van de kinderbijslag. De kinderbijslag wordt normaal niet meer voor 16-jarige werkende jongeren betaald. Voor scholieren wordt echter een dubbele bijslag uitgekeerd. Minister-president Biesheuvel en de mi nister van Sociale zaken, drs. Boersma, hebben in het Catshuis met de fracties van de vijf regeringspartijen overleg ge voerd over dit door de SER geadviseerde voorstel en over de consequenties daarvan voor de premiedruk. Minister Boersma wil het voorstel nog vóór, of kort na het zomerreces door de Kamer behandeld zien. Dat geldt ook voor de door de SER geadviseerde structurele verhoging van de AOW-AWW met twee procent en de ver betering van de WAO-uitkeringen voor de zogenaamde oud-invaliden. VVWVVV\AA/VWWWVWVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVWVVVWVVVVVWVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVWVVVVVV\ HET STAAT ten naaste bij vast welke landen aan het voorbereidend overleg zullen deelnemen. Dat zijn er zo’n 35. Niet alleen de Verenigde Sta ten en Canada, die vergaande Europese bemoeienissen hebben, maar ook Vati caanstad, San Marino en Liechtenstein. Hoe evenwel het gesprek over de troe penvermindering zich zal ontwikkelen en met welke deelnemers, is nog een open vraag. DE NEDERLANDSE minister Schmelzer heeft zijn Franse collega Schumann ten slotte met veel moeite tot deze concessie kunnen overhalen, <9* - 8 Wg

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3