ONDERWIJSBEGELEIDINGSDIENST OP REGIONALE BASIS Jongeren, maar ook ouderen blijven oorlogstuig zoeken 1 1 r 1 Pleidooi voor meer inspraak Bestuursleden R. Mulder en B. Groos willen geld in de gemeente houden Trieste lijst wordt steeds langer b 17e»iische cocktails in de Bijenkorf De Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel, afdeling Velsen, richt zich tegen een Hoe mixt u binnen 2 minuten een ana Diaquiri,een Mai Tai en een Sip’n Slim? 1 ALLE WAARSCHUWINGEN TEN SPIJT Doortrekking Heerenduinweg naar strand |m wB. I DONDERDAG 1 JUNI 1972 IJMUIDER COURANT BALANS OUDERS PROTEST «BH MEERDERHEID WERKGROEP ADVIES de meeste leerkrachten uit het openbaar onderwijs geen heil zien in een regionale begeleidingsdienst. Dit moet overigens nog blijken uit een opiniepeiling die door de gemeentelijke onderwijsinspecteur momenteel onder alle leerkrachten wordt gehouden. Volgens Ruud Mulder en Bob Groos zou wethouder M. Roessingh hebben verklaard dat Velsen zich uit de werkgroep die de oprichting voorbereidt, zou terugtrekken als het openbaar onderwijs van Velsen zich tegen een dergelijk service- apparaat uitsprak. Zij verwachten echter dat de wethouder op deze uit spraak zal terugkomen en met steun van confessionele zijde de statuten van de onderwijsbegeleidingsdienst door de gemeenteraad van Velsen wil laten goedkeuren. Z. VELSEN De afdeling Velsen van de Algemene Bond voor Onder wijzend Personeel (ABOP) is tegen een regionale onderwijsbegeleidings dienst (obd) met een participatie van de gemeente. Hierover is deze week gestemd op een speciaal belegde vergadering. Van de veertig aanwezi gen spraken tweeëndertig zich vóór en vier zich tégen een scholendienst op regionale basis uit. Nog eens vier onthielden zich van stemmen. Door dit besluit is een eerder genomen beslissing tot herziening van de ont werp-statuten, herroepen. Twee bestuursleden van de ABOP, de onder wijzers Ruud Mulder en Bob Groos, hebben uit deze stemming de con clusie getrokken dat het overgrote deel van de tweehonderd Velsense leden van de bond achter een definitieve afwijzing staan. Verder menen zij dit niet alleen naar aanleiding van de genoemde uitslag dat ook Da’s ai heel simpel. i! Want sinds kort heeft de Bijenkorf 17 exotische $3 cocktails in huis. 7.75 per fles. Waaronder de drie genoemde. Komplete cocktails. Met precies de juiste unenging van kruiden, elixers en andere ingrediënten. 1 Nou ja, kompleetU moet zelf nog de sterke t drank toevoegen. Da’s ook een voordeel. Sterke Ij voor u ze^’ s*aPPe voor tante Hilde. I B 7. (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE 7' welke in de poging om een vermoedelijk klein type luchtdoelgranaat te demonteren. Wat ons erg meeviel, was de belangstel ling. Maar liefst honderdvijftig onderwijs krachten waren aanwezig. Naar mijn idee kon de wethouder bijzonder weinig in brengen tegen alle argumenten van onze zijde. De tegenstanders hebben op deze middag duidelijk stelling genomen. De voorstanders heb ik niet gehoord. Ik had het idee dat wethouder Roessingh alleen stond. Zelfs zijn gemeentelijk inspecteur liet geen argumenten voor de oprichting horen. Als hij de balans opmaakt, komt hij tof de conclusie dat Een deskundige van de politie samen met een brandweerman en een po litiefunctionaris buigen zich over en- Volgens Ruud Mulder en Bob Groos zal het bij een behandeling van de onderwijs begeleidingsdienst voornamelijk aankomen op een steun van de confessionele partij en. VELSEN Nu het duingebied in het zogenoemde plan Zeebad eigendom van de gemeente Velsen is geworden, ziet het College van burgemeester en wethouders een mogelijkheid voor een goede aanslui ting met het zuidelijk strandgedeelte: de verbinding kan tot stand worden gebracht door het verlengen van de Heerenduinweg met slechts vijftienhonderd meter. Deze doortrekking van de Heerenduinweg naar het strand, inclusief de aanleg van een parkeerterein, zou f. 2.870.000 gaan kosten. De zaak is met de provincie besproken en gebleken is dat in het kader van het tertiair wegenplan, waarop de Heeren duinweg voorkomt, nog een bijdrage van de provincie mag worden verwacht in de aanlegkosten van deze weg. Op de volgende week, donderdag, te •houden openbare gemeenteraadsvergede- ring komt het desbetreffend voorstel van B. en W. aan de orde. lijke gevolgen daarvan, zoals men op de voorpagina heeft kunnen lezen. De politie doet nogmaals een zeer drin gend beroep op ouders, onderwijskrachten en niet in de laatste plaats op de jeugd zelf om bij het vinden van oorlogstuig in welke vorm dan ook: dit te laten liggen en direct de politie te waarschuwen. Is men met meerderen tegelijk, laat dan een of twee personen ter plaatse de wacht houden en een ander de politie van de vindplaats op de hoogte stellen. Dit wordt dan direct door deskundigen opgehaald. Daarmee wordt dan voorkomen, dat een herhaling plaats heeft van het gebeuren woensdagmiddag in de woning in Velsen- Noord, waarbij twee gezinnen zijn betrok ken. Er is ons verweten dat wij als A.B.O.P. een kleine actiegroep vormden waar nie mand achter stond. Als dat werkelijk waar was, zouden wij onmiddellijk stop pen. Maar het bleek dat een overgrote meerderheid achter ons stond. Aan het eind van de vergadering werd er namelijk geen stemming gehouden dat wilde de wethouder niet maar een soort opinie peiling. Er waren in totaal vijftien voor- evenredige vertegenwoordiging, de samen werking met schoolpsychologische dien sten enzovoorts een aantal ingrijpende wijzigingen voorstelde. Al deze argumenten zijn door de A.B. O.P. naar voren gebracht in een speciaal advies aan de leden, dat reeds op 30 maart in een vergadering behandeld werd. Daarna maar ook daarvoor hebben zich nog tal van verwikkelingen voorgedaan. Derhalve is het verstandig voor een juist beeld alle gbeurtenissen eens op een rijtje te zetten,volgens Ruud Mulder en Bob Groos eveneens noodzakelijk om aan te tonen dat voral de inspraak van de on derwijskrachten achtergebleven is. Velsen mogelijk maakte door op een eer der genomen afwijzend besluit terug te komen. Wethouder Roessingh nam hals over kop officieel zitting in de werkgroep, welke de oprichting voor een belangrijk deel had voorbereid Dat de gemeente grote haast had met de voorstellen, blijkt wel uit het feit dat op een reeds vastge stelde agenda voor een vergadering eind februari met het personeel van het open baar onderwijs nog snel het punt „Onder wijsbegeleidingsdienst” werd geschreven. Inmiddels is bekend geworden dat wet houder M. Roessingh aan het eind van deze week of begin volgende week een brief zal sturen aan de gemeenteraads leden, waarin hij zal ingaan op de problemen rond de regionale onder wijsbegeleidingsdienst. derwijs onverteerbaar. Zij voelen zich gepasseerd. 6. Iedere onderwijsvernieuwing heetf pas kans van slagen, wanneer in de aller eerste plaats een mentaliteitsverande ring van het onderwijzend personeel heeft plaats gehad. Deze verandering dient vooraf te geschieden. Ook dit prin cipe wordt bij de A.B.O.P. gemist in de voorbereidingswerkzaamheden. Wederzijds wantrouwen (gemeente te genover gemeente) toont aan dat dé regio nog niet rijp is voor samenwer king in een onderwijsbegeleidingsdienst. Deze week hebben we officieel een vergadering belegd om door een ledenver gadering uit te laten spreken dat wij tegen een regionaal opgezette onderwijs begeleidingsdienst zijn En om ook terug te komen op dat besluit om de statuten te gaan herzien. Dat er op deze bijeenkomst veel minder leden waren dan bij de ontmoeting op 16 mei, is voor ons een teken dat men gewoon gedacht heeft: „We weten toch wel dat het eindresultaat te gen zal zijn”. Daarom zijn er niet zo veel gekomen”, aldus Bob Groos. xfit; ju-*': Volgens de notulen van de vergadering, waarbij wethouder Roessingh overigens niet aanwezig was, vond men het „een dolle zaak” dat op zo’n korte termijn een mening gegeven moest worden. Een van de onderwijzers stelde dat dit ingewikkel de probleem bestuurlijk al volledig in kannen en kruiken was en dat de obd van bovenaf werd opgelegd. Drs. H. Houtman van de schoolpsychologische dienst zou verklaard hebben dat deze dienst ook niet gehoord was. Hoewel de vergadering dus eigenlijk tegen de obdwas, werd er toch gestemd en de statutenwijziging haalde het. Toen tenslotte gevraagd werd of de vergadering voor of tegen meedoen was als de noodza kelijk geachte wijzigingen niet werden uitgevoerd, sprak het merendeel zich voor een niet-meedoen uit.” Tot zover Ruud Mulder. Vervolgens werd er door de A.B.O.P. een werkgroep ingesteld die op het gebied van de inspraak van het on derwijzend personeel, de openbaarheid, de kele kleine scherfjes keuken gevonden zijn Op 23 maart van dit jaar had de jaarvergadering van de A.B.O.P. in Velsen plaats, tijdens welke het onderwep de onderwijsbegeleidingsdienst weer ter spra ke werd gebracht. Wethouder Roessingh kon deze vergadering slechts een uur Als alternatief geven zij aan dat het vele geld dat Velsen beschikbaar moet stellen als bijdrage voor een regionale on derwijsbegeleidingsdienst directer en „zichtbaarder” besteed kan worden aan talloze belangrijke zaken in de gemeente •zelf. Dit om bijvoorbeeld te komen tot een uitbouw van het bestaande en geplande begeleidingswerk in de gemeente, het aan stellen van zogenoemde boventallige leer krachten en vakdocenten voor het lager onderwijs, het verlagen van de leerlingen- schaal, de oprichting van een informatie- en documentatiecentrum en het benoemen van een school- en een leerlingenbegelei der bij het voortgezet onderwijs. 1. het openbaar onderwijs van Velsen tegen is; 2. het katholiek onderwijs vóór is vanwege het feit dat de Katholieke Schoolraad IJmond reeds een positief standpunt heeft bekend emaakt; 3. de positie van het protestants-christelijk on derwijs nog niet duidelijk is in deze zaak. -- standers tezamen met enkele onthoudin gen, de r,est was tegen. Intussen kwam de gemeente tot de conclusie dat tot nu toe de stem van d? ouders niet gehoord was. Via de scholen werd een folder verspreid waarin alle vaders en moeders opgeroepen werden een speciale informatieavond bij te wonen op 8 mei. Op deze avond was er zoals onze bladen de volgende dag meldden veel kritiek van de ouders. Ook van de kant van de sectie basisonderwijs van de A..B- O..P. Als tegenhanger van de gemeente- folder was door deze sectie onder de ouders ook een geschrift verspreid, waarin nog eens alle bekende grieven tegen de onderwijsbegeleidinigsdienst werden geuit. Over deze avond zegt Bob Groos: „Het is jammer dat aan het eind van de vergade ring niet werd gestemd, want ik had zo’n idee dat de meeste ouders zich tegen hadden uitgesproken. Na de vergadering hebben wij weer met wethouder Roes singh gesproken en gezegd dat wel alle ouders bij elkaar getrommeld waren, maar dat de leerkrachten deze kans niet hadden gekregen. Wij vroegen of het mo gelijk was hiervoor een middag uit te trekken. Die vrije middag ging niet door. Wel werd er afgesproken dat al het personeel bijeengeroepen zou worden voor een bijeenkomst op dinsdag 16 mei ’s middags om half vier. Het zijn leerlingen van de lagere tech nische school in IJmuiden. Samen met twee andere 15-jarige jongens waren zij woensdagmorgen tussen tien en één uur de duinen van IJmuiden ingetrokken. Een van de beide andere knapen wist namelijk munitie in het duin te liggen, welke vermoedelijk in de loop der tijden onder het zand vandaan is bloot gewaaid. Gezien hun voorliefde dit te verzamelen en te demonteren togen de jongens er heen. Zij vonden wat geweer- en jachtpa tronen, waarbij zich afgaande op de scherfjes welke men in de vernielde keu ken in Velsen-Noord tussen het puin en glas aantrof vermoedelijk een klein type luchtdoelgranaat bevond. De twee andere jongens, woonachtig in IJmuiden en Beverwijk gingen na school tijd naar huis. De twee vrienden uit Velsen-Noord en Beverwijk togen naar de woning aan de Heirweg om daar het oorlogstuig te demonteren met alle vrese- Het begon allemaal, toen de raad van Beverwijk begin dit jaar een toetreden van Nadat de Ongevallendienst was ver dwenen en recherche en. brandweer een onderzoek hadden ingesteld, heb ben brandweermannen de resterende stukken glas uit de sponningen van de ramen gehaald en de vensters dichtgespijkerd. I bijwonen in verband met andere werk zaamheden. Volgens Ruud Mulder en Bob Groos brak een storm van protest los tegen een obd op regionale basis. In een voortgezette vergadering op 30 maart kwam de A.B.O.P. zoals gezegd met een preadvies dat zich tegen een dergelij- ke dienst richtte. Volgens de notulen zou wethouder Roessingh na veel protesten en geharrewar gezegd hebben: „Wanneer de ze vergadering zich tegen deze opzet keert, dan trekt de gemeente Velsen zich terug”. VgLSEN. Het is een zeer trieste zaak, dat ondanks alle waarschuwingen om af te blijven van alle soorten munjtie welke men in het duingebied vindt, zeer veel jongeren en ook ouderen toch door gaan met het verzamelen en demonteren van dit oorlogstuig. Nog niet zo lang geleden zeulden een paar jongens een levensgevaarlijke granaat achter op een fiets naar het hoofdbureau van politie; eergisteren nam een jongen een scherp gestelde granaat mee naar huis en woens dagmiddag werdt twee jongens gewond een van hen levensgevaarlijk bij een 4 De vertegenwoordiging van het open baar onderwijs binnen het algemeen bestuur van de dienst wordt uit de gemeenteraad benoemd. Er wordt ech ter in de ontwerp-statuten niet gega randeerd dat de te kiezen vertegen woordigers werkelijk voorstanders zijn van het openbaar onderwijs. Verder is het ongerijmd dat van elke gemeente twee vertegenwoordigers in het alge meen bestuur zitting mogen hebben, ongeacht het inwonertal. Velsen heeft de meeste inwoners in vergelijking met de andere deelnemende gemeenten. Velsen heeft derhalve ook recht op een grotere vertegenwoordiging. Tevens wordt in het algemeen bestuur de ver tegenwoordiging van ouders en leer krachten pijnlijk gemist. 5. De ontwerp- statuten zijn ondemocra tisch, bureaucratisch en formalistisch; voor de mensen uit het openbaar on- 1. Er kan niet worden aangetoond dat samenwerking met andere gemeenten in de onderwijsbegeleiding noodzakelijk is en dat dit effectiever en goedkoper zal zijn. 2. Het langzaam op gang komen van een dergelijke dienst houdt in dat de scho len het geruime tijd zonder enige vorm van begeleiding zullen moeten stellen. Ook ten aanzien van een continuering van het bestaande vernieuwingswerk in Velsen bestaat geen enkele garantie. 3. De wijze waarop de plannen tot op richting van een obd uitgewerkt zijn, kunnen als ondemocratisch gekwalifi ceerd worden. Het onderwijzend perso neel dat nauw betrokken is bij het begeleidingserk is niet of zeer ontoerei kend in de te nemen beslissingen ge kend. Dit is mede te wijten aan de onbegrijpelijke haast waarmee Velsen zich plotseling in dit obd-avontuur heeft gestort. Tenslotte stelde een der aanwezigen voor een stemming te houden. Hierover zegt Ruud Mulder: „Achteraf gezien is er toen iets gebeurd, dat helemaal tegen onze zin was. Want hieruit blijkt wel weer de geweldige ervaring die wethouder Roes singh als bestuurder op ons voor had. Hij besefte dadelijk dat de vergadering bijna unaniem tegen zou stemmen. Hij stelde toen voor alleen een uitspraak te doen ten aanzien van de ontwerp-statuten en even tueel in kleiner verband verder te praten en te rapporteren. En daar zijn wij ingetrapt. Op dat moment moest de heer Roessingh tot zijn spijt de vegade- ring verlaten en bleven er voor ons drie mogelijkheden over 1. We konden zonder restricties meedoen. 2. De statuten wijzi gen of aanvullen. 3. Niet meedoen. De A.B.O.P. heeft zich om de volgende redenen tegen een regionale onderwijsbe geleidingsdienst gericht. r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5