Burgemeester R. de Wit: Hartekreet van wethouder Joh. de Lange: van „ALKMAAR WIL MEER „Polder is groene hart „Bij ons is lucht nog steeds lucht DAN ALLEEN MAAR WONINGEN” drie grote steden” ■II 1/ In Alkmaar reeds 3600 huizen in aanbouw Alkmaar wenst bureau Nieuwe stad in Scher nier? Alkmaar Stichting Eigen Woningbezit verhuist naar instelling van coördinatie- J DONDERDAG 1 JUNI 1972 liiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiao riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiï ff (Van een onzer verslaggevers) 4 1 Wfl ALKMAAR Drs. R. J. de Wit moet als burgemeester van Alkmaar zijn stad voorgaan in de taak de gemeente in tien jaar uit te laten groeien tot 120.000 inwoners; zestigduizend meer dan thans binnen de grenzen van de kaasstad wonen. In tien jaar zullen er ruim 17.000 woningen gebouwd moeten worden, niet alleen om de behoefte van de eigen bevolking op te vangen, maar ook die van Haarlem en de IJmond. f'.'A (Van een onzer verslaggevers) .1 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Een nieuwe stad zonder voldoende werkgelegenheid is een slaapstad en dat beeld komt Alkmaar geenszins als aanlokkelijk voor. Wethouder Joh. de Lange wijst met nadruk op dit sluimerende gevaar, want in het gebied ten noorden van Alkmaar, Hollands Noorderkwartier, verdwenen de laatste zeven jaar maar liefst 33 bedrijven van het toneel. Het betekende een vermindering met 1000 arbeidsplaatsen en dat getal schiet bij wethouder De Lange in het verkeerde keelgat. „Van die 33 be drijven waren er 15 in Alkmaar gevestigd en de laatste jaren heeft er zich in Alkmaar géén bedrijf van enige importantie gesetteld. Wij willen wel een nieuwe stad bouwen, maar dan dient er werkgelegenheid te zijn. De bevordering van de werkgelegenheid is een nationale zaak”. Alkmaar heeft alles te bieden, wat een mens kan wensen: vele scholen, een gezellige binnenstad, een winkel- apparaat, groot genoeg om een ge bied van 300.000 inwoners te bedie nen, dichtbij strand, bos, duinen en een streekmentaliteit, die door zeer velen als prettig wordt ervaren. IN HET STREEKPLAN Noord-Kennemerland is E dit gegeven planologisch vertaald en aangegeven, dat, E onder meer Alkmaar zou moeten uitgroeien tot on- geveer 120.000 inwoners. Maar Alkmaar had nogal E wat grond te kort om die taak, een van de „overloop- E steden” van het overbevolkte noordelijk deel van de Burgemeester drs. R. de Wit van Alkmaar hakt er fel op in. „Het is volstrekt af te wijzen. Geen van de belanghebbenden daar, de gemeente Schermer én het Hoogheem raadschap, voelt er iets voor de schone polder prijs te geven. Trouwens de provincie denkt er ook niet aan de Schermer vol te bouwen. Het is een van onze mooiste polders. Neen, men behoeft geen enkele illusie te hebben, dat in de Schermer ooit nog eens gebouwd zal worden. Als men dat denkt, zit men duidelijk op het verkeerde spoor. „En zich tot zijn wethouder van woningbouw richtend: „Neen, je moet met dit soort zaken heel duidelijk zijn en de ideeën, die wijzen in de richting van huizen in de Schermer met alle kracht afwijzen”. Hij wijst hierin met name op de recreatieve functie van de Schermer als gave, groene long tussen drie verstedelijkte gebieden: Hoorn, Purmerend en Alkmaar. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Wat te doen als Alkmaar, Hoorn en Purmerend zjjn volgebouwd; de eens zo groene weilanden z(jn herschapen in een bakstenen vergaarbak van vele typen woningen en vierbaanswegen de respectieve steden verbinden met Amsterdam en overige delen van ons land. Er is indertijd geopperd dan maar een nieuwe stad in de polder De Schermer te bouwen. De Heemskerkse wethouder H. J. Roozen bracht dit idee twee weken geleden weer eens in de schijnwerper van de regionale publiciteit. „Er is voldoende ruimte voor een gedif ferentieerde woningbouw, zowel wat de typen als wat de huren betreft”, Alkmaar wil voorts het nieuwe centrum voor auto matisering in Noord-Holland binnen de grenzen halen. ALKMAAR. Het college van B. en W. van Alkmaar wacht met smart op de instelling van een coördinatiecommissie, die operatie-overloop zou kunnen begeleiden. „Nu de grote bouwstroom op gang komt en Alkmaar tot 1980 plaats behoort te bieden aan 8500 huizen voor IJmonders en ruim 14.000 voor Haarlemmers L een efficiënte coördinatie tussen de drie gebie den dringend geboden en zeker gewenst”, zegt burgemeester drs. R. de Wit Haarlem en de IJmond hebben totl 980 samen 22.500 woningen nodig. Amsterdam valt wat in de grotere cijfers en denkt aan 50.000 huizen, elders in de provincie te bouwen, genoeg te hebben om de eigen bevolking aan goede woningen te helpen. Ook in Alkmaar Amsterdamse huizen, hoewel slechts een gering aantal, want het overgrote deel van die 50.000 komen in Hoorn en omgeving en Purmerend. Wethouder De lange: „Toen wij onlangs Heemskerk bezochten werden wij verrast door de fraaie, ruime en toch goedkope huizen, die er door de Stichting zijn en worden gebouwd. Ook de financiering van de huizen was goed uitgedacht.” Ir Steenstra, voorzitter van de Stichting en secretaris Machielse waren wegens va kantie niet bereikbaar om commentaar te leveren. ZONDER HOOFDELIJKE STEMMING aanvaard de de Eerste Kamer op 18 april deze grenswijziging E en per 1 oktober wordt het gehele, conform het streekplan voor Noord-Kennemerland in Groot-Alk- maar aangegeven woongebied, binnen de gemeente grenzen van Alkmaar gebracht. Alkmaar telt S momenteel 50.000 inwoners, krijgt er straks 10.000 S mensen bij en verdubbelt zich qua grondoppervlakte: S 3.096 ha. De Bergermeer (in het westen) en het ter- S rein ten noorden van de stad kunnen bebouwd wor- 5 den met 17.000 huizen: het kwantum, dat aan Alk maar is toebedacht om de overloop van Haarlem en de IJmondgemeenten op te vangen. Men wil in Alkmaar vooral de tertiaire sector (kantoren) aantrekken. Voor indus triële werkgelegenheid is nauwelijks plaats meer. De ervaring heeft- de kaas stad wel geleerd, dat véél van de indus triële werkgelegenheid voor het midden gebied van Noord-Holland en de kop van onze provincie in feite geconcentreerd ligt rond het Noordzeekanaalgebied, in het bijzonder bi' Hoogovens, in de Zaanstreek en in Amsterdam-Noord. Om die reden zal aan de noordflank van de Randstad een zekere mate van industriële pendel waarbij de afstanden overigens slechts beperkt zijn, als een blijvend verschijnsel moeten worden geaccepteerd. Alkmaar bezit duidelijk een eerste claim op het contingent woningen in Alk- maar-noord, de rest gaat naar de IJmond en Haarlem, én een heel klein deel naar Amsterdam. Volgens drs. de Wit zal die regionale behoefte aan woningen terug gekoppeld dienen te worden aan de plaatselijke huisvestingsbureau’s. Die kunnen in on derling overleg de toewijzing gaan rege len. Alkmaar wil graag beginnen met het overleg inzake de structuur van het noordelijk deel van de randstad. „Ook daarom zou dat coördinatiebureau van de drie gebieden er snel dienen te komen. Je blijft dan niet alléén met je vragen zitten. Alkmaar heeft echt behoefte aan dat overleg”. randstad Holland, zo optimaal mogelijk uit te voeren Vier jaar geleden werd de eerste stap gedaan in de oplossing van dit vraagstuk en schreef men een grenscorrectie voor. Burgemeester De Wit: „De regering zelf heeft aangegeven, dat de knelpunten bij ons liggen op het bestuurlijke, financiële, infra-structurele en sociaal-culturele vlak. En wij haken direct in op hetgeen van Den Haag uit naar voren is gebracht: meer werkgelegenheid naar het noordelijk deel van de randstad Holland”, vertelt de Alkmaarse burgemeester. r' "-x'' s lige overdrachten”. Miljoenen vergende infra-structurele werken, zoals kostbare half hoge wegen Bijlmermeer) zijn on haalbare zaken voor Alkmaar. „Wij hou den scherp de kostprijs van het totale project in de gaten, want zo erg veel hoger met de huren dan in de IJmond en Haarlem kunnen wij niet gaan”. De Alk maarse burgemeester wil de Haarlemmers en de IJmonders niet alleen goede en diverse typen woningen aanbieden tegen een betaalbare huurprijs, maar ook woon wijken waarin het goed wonen en recreë ren is. „Wij streven naar een levendig stedebouwkundig plan, waarin veertig procent woningwet, veertig procent pre- miebouw en 20 procent vrije- sector”. Alkmaar heeft al 3600 huizen, die in aanbouw zijn of waarvan de bouw binnen niet al te lange termijn kan beginnen. Anders ligt het met de versterking van de kantorensector. Men stelde zich reeds kandidaat voor de hoofdvgstiging van het- PEN te Bloemendaal, dat geheel of ge deeltelijk de huidige vestingsplaats zal verlaten. En insiders geven Alkmaar een gerede kans hierin te slagen. Ook wees Alkmaar de regering op de decentralisatie van rijksdiensten die pas daar zal kunnen slagen, waar het voordeel van een gaaf woonmilieu („bij ons is lucht nog lucht”, meent burgemeester de Wit) met grote Alkmaar is de laatste maanden in ver hevigde mate bezig kundig doorwrochte sollicitatiebrieven te zenden naar de rege ring. „Alkmaar is langzamerhand een vas te klant van de regering geworden”, zegt burgemeester De Wit L. (Van een onzer verslaggevers) VEERTIEN JAAR GELEDEN publiceerde de werkcommissie westen des lands een rapport over de ontwikkeling van de Randstad Holland. In het rap- g port werd voor de eerste maal in de planologische ge- E schiedenis het behoud van het groene hart in Neder- Z land aangestipt en gewezen op de dwingende nood- E zaak van vermindering van de bevolkingsdruk in het E gebied van Den Haag en omgeving. ALKMAAR. Volgens de Alkmaarse wethouder Joh. de Lange werden de 8500 huizen in Alkmaar-noord, bestemd voor IJmonders, gebouwd door de Stichting Eigen Woningbezit te Heemskerk. De Stichting wil de naam veranderen in Stichting Eigen Woningbezit Kennemer- land. Het ligt in de bedoeling het kantoor van de Stichting te verplaatsen naar Alk maar. - - „De uitbouw van Alkmaar betekent voor ons een uitdaging. Maar zonder grenscorrectie zou Alkmaar nooit de wo ningbouw zo snel ter hand hebben kun nen nemen”, zegt drs. De Wit. Onderhou den wat er is, is geen aanlokkelijke taak voor burgemeester de Wit, twee jaar gele den nog de bouwwethouder van Amster dam en als zodanig de grote animator van de Bijlmer. Naast de Wit staat wethouder Joh. de Lange, zes jaar geleden door de Bij het uitstralingsbeleid op grote schaal komen begeleidings operaties aan I de orde, waarvoor het Alkmaarse amb- tenarenkorps niet voldoende is bemand. I „Groot is duur”, zegt wethouder De Langen. Het is Alkmaar echter niet alleen te doen om ook dit facet van I die overloop en uitbouw tot stad van 150.000 inwoners tot een goed einde te brengen, men wil duidelijk meer. Het I gaat de kaasstad in wezen om de combinatie van decentralisatie van de woningbouw én werkgelegenheid. Van- daar ook, het vezoek aan de regering Alkmaar als mogelijke vestigingsplaats van rijksdiensten in de beschouwing over decentralisatie van deze diensten 1 te betrekken. Alkmaar wordt per 1 oktober qua oppervlakte verdubbeld als de grenscorrectie een feit is geworden. Het zwarte gedeelte op de tekening is het huidige Alk maar, het overige, grijze gedeelte, komt straks bij de kaasstad. Wethouder Joh. de Lange (links) en burgemeester drs. R. de Wit zien echt wel moeilijkheden rijzen bij de uitbouw van Alkmaar. '„De oplossing daarvan is geen regionale zaak, maar een nationale”, meent het tweetal. Men doelt hierbij met name op het aantrekken van meer werkgelegen heid. recreatiegebieden gecombineerd wordt met een ligging, niet te ver van de randstad, zodat deze toch goed bereikbaar bliift. raad benoemd. „Wij zijn bouwers, geen onderhoudsmensen”, grapt burgemeester de Wit. Is Alkmaar klaar om die geweldige overloop-operatie te aanvaarden? De ge meente hoort thuis in het rijtje van de door iedere wethouder en burgemeester zo gevreedsde artikel 12- gemeenten en kan dus als noodlijdende gemeente gewoon iets minder doen, dan een gemeente, die het huishoudboekje sluitend heeft kunnen maken. Burgemeester De Wit: „Bij de snelle groei van Alkmaar komt het rijk met heel wat miljoenen over de brug. Voor dit jaar is 240 miljoen beschikbaar voor ge meenten, die als groeikernen zijn aange wezen. Wij hebben reeds een project in Alkmaar-Noord het overloopgebied) dat als een financieel knelpunt bij de verga dering van de interdepartementale afde lingen is aangegeven en wel een brug over het Noordhollands Kanaal. Alkmaar kan die aanleg van de brug onmogelijk zelf betalen. De provincie is daartoe even eens niet in staat”. De brug zal dienen als verbindingsschakel tussen de diverse woonwijken in Alkmaar-Noord. De grond in Alkmaar-Noord is nog niet geheel in handen van de gemeente, maar burgemeester De Wit hoopt, dat binnen kort met de verwervingsprocedure gestart kan worden. „Wij hopen, en het ziet er wel gunstig voor ons uit, op veel vrijwil- SS "’W'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9