GROEN Co. Vier maanden geëist voor vervalsing cheques Grote schade door storm Velsense aannemer BRAINBOX Rechtszitting over grote wapensmokkel voor IRA draait om getuigen Geld en dreigementen ondergrond van verbroken verhouding wilde ene gat met andere dichten Zes maanden geëist tegen Duitse huwelijkszwendelaar L/^0ORNtf Fa. B. ENGELENBERG Vakantie - tips Pem^n J I ■i WK international terstal De fluisterdiesel van Mercedes: 76 decibel t Laatste pauskeus ongeldig DANSEN m.m.v. 11 10 VERDACHTE (WAPENHANDELAAR) LAAT VERSTEK GAAN TON VERDUISTERD MET VALSE CHEQUES HAARLEMMER 2,5 MILLE LICHTER GEMAAKT VIER MAANDEN GEEIST VOOR VERDUISTERING BABBELS. TERSTAL INTERIEURS VRIJDAG 2 JUNI 1972 Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels Mercedes-Benz Diesels omwille van comfortabele veiligheid Kogellagers Vooral in fruitteelt Interieur Advies Bureau Nieuwe Linie: N.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023 - 31 7710 Overveen. Bloemendaalseweg 329, tel. 023 - 32 62 50 (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de grote wapensmokkel die in oktober op Schiphol ontdekt werd. Aan boord van een vliegtuig van de Belgische chartermaatschappij Pom Air arri veerden toen 116 kisten geweren, mi trailleurs, anti-tankwapens, en mu nitie, in totaal 3.600 kilogram op de luchthaven. Men koesterde het sterke vermoeden dat de zending afkomstig uit Praag onderweg was naar het verboden Ierse leger, de IRA. De gezagvoerder en een wapenhandelaar die aan boord was werden door de politie aangehouden. J (/mode OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Badmode 1972 De motor van een Mercedes Diesel is een bijzonder stille. Bij 120 km per uur bijvoorbeeld produceert deze fluisterdiesel, waarvan alleen Mercedes - dank zij een 35-jarige ervaring - het geheim kent, 76 decibel. Dat is evenveel als de benzinebroers 200 of 220 bij die snelheid. De diesel en benzine zijn eigenlijk - op de motor na - identieke wagens. Dezelfde veiligheid, wegligging, vering, schijfremmen en rammelvrije carrosserie. Vandaar ook die hoge inruilwaarde. Voor een goed onder houden en schadevrije Mercedes Diesel ligt die na 2 jaar en zo’n 80.000 km rond de 12.000 gulden. (Elke bonafide handelaar in tweedehands auto’s kan u dit bevestigen). Bovendien rijdt u - w k dag in, dag uit voor nèt even 2* cent de kilo- /K—ZlTi meter aan brandstof. Als dit - zoals men zegt - het jaar van De Economie wordt, dan wordt dit ook het jaar van Mercedes Diesel. Mogen we u noteren voor een proefrit in een200Dof 220D? (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Op 14 januari werd in de Bondsrepubliek het programma XYZ op de televisie getoond, dat het publiek wil inschakelen voor tips over onopgeloste misdrijven. Het ging ditmaal over een man die be kend stond als huwelijkszwendelaar. In Deventer zag iemand het pro gramma van onze oosterburen op de buis en herkende in de gezochte een man die zich als Amerikaanse chi rurg onder de naam „Tom Barton” had uitgegeven. Het spoor van deze man, die overigens helemaal geen chirurg was en bovendien een valse naam droeg, leidde naar Haarlem, waar hij er ook al vreemde praktijken op na bleek te houden. Hij werd hier ingerekend na een oplichting van twee mensen. Gisteren verscheen deze 36-jarige Duitser voor de Haar lemse rechtbank en hoorde zes maanden wegens oplichting eisen. (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) GROSSIER .FABLOW PLASTICS” van ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE Uitspraak 15 iuni. ADVERTENTIE ADVERTENTIE V Puntsgewijs stelt Adolfs: de meerder heid van de curietechnocraten heeft be wust het beeld van Montini vervalst en de conclavisten misleid omtrent de per soon van Montini, zijn inzichten en be doelingen. De curie heeft op onwettige wijze invloed uitgeoefend op de stemming van het conclaaf. (Van onze redactie in Amsterdam) handelaar zei dat een zekere Doogan voor verder transport van de lading had moe ten zorgen, maar ook deze was spoorslags uit zijn hotel in Amsterdam verdwenen. De officier van justitie meende dat het bel mgrijkste voor verdachte wellicht niet eens het „redden” van zijn zaak, alswel het „bekennen” van zijn falen tegenover de omgeving moet zijn geweest. Hij vond het aan de ene kant een kwalijke zaak, eigenlijk vrij geraffineerd gezien de wijze en ook de grootte van het bedrag, maar aan de andere kant bezag hij de persoon Ervaren Binnenhuisarchitect geeft u: verantwoord advies bemiddeling bij aankoop meu bilair, taxatie v. gebruikt en antiek meubilair, ontwerp van open haarden, enz. Kleur-adviezen. Entreebewijzen a 4, verkrijgbaar aan de zaal Heemsteedse Dreef 136 - Heemstede Tel. 023 - 28 64 20. LIO GOF D WOHHH Bij aankomst op Schiphol ontstonden er moeilijkheden bij het uitladen. Een verte genwoordiger van de Sabena deelde mee dat de heren niet verwacht werden en dat een andere maatschappij maar voor het uitladen moest zorgen. Dat gebeurde toen ook, tot men ontdekte welke lading de papieren werkelijk dekten. De gezagvoer der hield vol er niets van geweten te hebben. „Ik ga over de vlucht, niet over de inhoud. Als ik van te voren geweten had dat er wapens waren dan had ik mij eerst met mijn maatschappij in verbin ding gesteld.” Op het moment dat de partij op Schip hol arriveerde maakte de chef-staf van de IRA, David O’Connell, volgens Scotland Yard een reis door Europa om wapens te krijgen. Toen de politie hem zocht in zijn Amsterdamse hotel, waar hij waarschijn lijk verbleef om de partij oorlogstuig in ontvangst te nemen was de vogel gevlo gen. De zending werd gestuurd door de Tsjechische firma Omnipol, ze moest naar de Londense firma Wanda Mont, die bjj controle niet bleek te bestaan. De wapen- GROTE HOUTSTRAAT 26-30 HAARLEM De raadsman, mr. Leesberg noemde het een triest geval, niet los te denken van enige emotionaliteit. Zijn cliënt, zo zei hij, was toch beslist geen misdadigerstype. Hij memoreerde hoe velen vol medeleven ge reageerd hebben op deze zaak, zelfs schuldeisers. Hij bepleitte een korte straf, de uiterste clementie en refereerde zich verder aan het oordeel van de rechtbank. Bleef over de oplichting van een 35- jarige verkoper voor 2600, wiens vrouw de vriendin van verdachtes ex-verloofde is. De beter Engels dan zijn moedertaal sprekende Duitser vertelde hem het ver haal dat hij chirurg was. Hij zou pas een kind in Luxemburg geopereerd hebben en daarvoor had hij nog geld tegoed. Ook zou hij nog geld van iemand in Amerika krijgen maar dat was allemaal wat moei lijk te innen door de dollarcrisis. Hij zat dus in geldnood, en de man hielp hem. Zelf een buitenlander had hij het gevoel dat hij een andere vreemdeling in ons landje toch niet in de kou kon laten staan. Bovendien was de „chirurg” nog zo aardig naar zijn zieke kind te kijken. Hij Restten de politie nog twee man: de 47- jarige Belgische gezagvoerder en de in Luxemburg wonende 42-jarige Ameri kaanse wapenhandelaar. De eerste kwam na verhoor door de rechter-commissaris al vrij, de tweede tien dagen later na een beslissing van de raadkamer van de Haar lemse rechtbank, iets waarover het Open baar Ministerie nogal verbaasd was des tijds. Deze man moest gisteren terecht staan wegens overtreding van de vuurwa- penwet, maar schitterde door afwezigheid. Wel kwam zijn raadsman, mr. Smithuy- sen, die zich echter zonder verdachte niet kon laten horen. Een belangrijke getuige, hoofdinspecteur der rijksbelastingen, was ook niet aanwezig, wat de rechtbank ertoe bracht de zaak aan te houden tot donder dag 6 juli. om 20.00 uur DEN HAAG De storm en kou de afgelopen weken hebben naar schatting voor enkele miljoenen schade aangericht in de agrarische sector. Vooral op de zand gronden hebben de gewassen erg geleden. Suikerbieten, bloemkool, augurken, de fruitteelt en boomkwekerijen hebben de meeste schade ondervonden. In Zeeland hebben de jonge vruchten aan pene- en appelbomen bovendien nog te lijden ge had van enkele hagelbuien. Vele op het veld staande gewassen en jongen boomaanplant hebben onherstelbare schade opgelopen. In Zeeland zijn van hele boomgaarden het blad zwart geslagen door de storm. In Limburg zijn vele hectaren bieten vemield.De boeren hebben hun landbouwconsulenten gevraagd, waar ze eventueel een schadevergoeding kun nen krijgen. In het oosten van het land is ernstige schade aangericht in de jonge augurkenaanplant. Ook de kou mei is tot nu toe een van de koudste maanden sinds jaren heeft veel schade aangericht. Peulvruch ten, zoals tuinbonen, peulen en doperwten, die nu in bloei staan, zetten door de kou praktisch geen vrucht. Dit alles kan nog veranderen als het weer spoedig omslaat, zo zijn tuinbouwdeskundigen van mening. HAARLEM. „U vindt nog wel eens wat hè” merkte de Haarlemse officier van justitie, mr. Bijl de Vroe gisteren in de rechtszaal op tegen een 36-jarige timmer man uit Haarlem. „Ik kwam nogal eens bij mensen over huis” was het antwoord. Het was inderdaad opvallend hoe de man steeds rijbewijzen vond en cheques, en nogal vreemL met het eigendom van an deren omsprong. Door vervalsing van de cheques en door het rijbewijs als het zijne te gebruiken haalde hij f 1500 bin nen, die hij hard nodig had door zijn persoonlijke omstandigheden. primair ten laste gelegde ook niet. Bleef de verduistering. Die omstandigheden van de officier zag hij wel in een ander licht. Hij schetste zijn cliënt als iemand die na een gedwongen verblijf in Veenhuizen in had gezien dat hij het souteneurschap er maar beter aan kon geven. Volgens de raadsman wilde juist de vroegere vriendin alles in het werk stellen om verdachte terug te krijgen. Zo zou ze in kroegen in Amsterdam hem opgezocht hebben, zou ze ook in Veenhuizen hem regelmatig bezocht heb ben. Toen hij eenmaal weer in de maat schappij stond en haar liet vallen voelde ze zich aldus de advocaat „in haar kuif gepikt”. Hij meende dat zij verdachte inderdaad het geld gegeven had en zag daar wel een verduistering in maar onder omstandigheden die zeker de eis niet rechtvaardigden nu verdachte op de goeie weg van resocialisatie is. Hij vroeg on middellijke invrijheidstelling en kreeg die ook. De uitspraak is 15 juni. wie hij samenleefde. De breuk ontstond - en wie hem nou precies wilde lijmen, dat werd niet duidelijk ter zitting, temeer daar de vrouw in kwestie niet als getuige kwam opdagen. zou daarbij ook nog en passant wat on aardige opmerkingen gemaakt hebben over het Nederlandse artsenbestand. Het geld gebruikte verdachte voor al lerlei zaken, onder andere autoreparaties van zijverloofde, en de uitzet van het gelukkige paar. Dat geld heeft de verloof de die met de brokken overbleef inmid dels allemaal aan haar vriendin en diens man terug betaald. AMSTERDAM. Robert Adolfs van het weekblad De Nieuwe Linie betwijfelt sterk of kardinaal Montini op wettige wijze tot paus Paulus VI is gekozen. voor hem, de man die geen strafblad heeft, Hij meende dan ook in zijn eis enige clementie te hebben betracht. Haarlem-Wagenweg 1,3an 15,Tsl. 31 21 72 Hoek Houtplein, parkeergelegenheid voor’de deur! Wel werd de gezagvoerder als getuige gehoord. Deze had steeds geleefd in de veronderstelling dat hij vanuit Ostende naar Praag moest vliegen met verdachte aan boord om drie ton kogellagers te vervoeren. In Praag kwam de lading aan boord en daar werden ook de papieren getekend tijdens een etentje. Volgens de gezagvoerder, die niets met de papieren te maken had gehad, was er sprake van „machinery equipment”. De wapenhande laar had echter tegenover de politie verklaard dat er ook formulieren voor „militairy equipment” bij waren geweest. „Dit was de eerste en laatste keer dat ik de behandeling van douanepapieren aan anderen over heb gelaten”, aldus de ge zagvoerder De raadsman mr Karskens had de in druk dat het slachtoffer het geld eerder op grond van de vriendschappelijke ver houding dan vanwege verdachte - verhaal had gegeven en vroeg zich daarom af of je wel van oplichting kunt spreken. Hij vond dat zijn cliënt met zijn „babbels”, als hij oplichting voor ogen had gehad, wel bijzonder weinig met de centen was opge schoten en er toch beter mee vandoor had kunnen gaan. Hij schetste hem als iemand die er meer een sport van had gemaakt met zijn mooie verhalen mensen te char meren. Verdachte deelde zelf nog mee spijt te hebben dat hij een en ander verzonnen had, maar hij hield vol dat hij beslist van plan was geweest om zodra hij geld zou hebben de zaak te betalen. De uitspraak is 15 juni. Daarna heeft de Duitse justitie nog belangstelling voor hem. De punten zijn een samenvatting van de inspanningen die de curie zich sinds 1952 zou hebben getroost om Montini de tiara in handen te spelen, omdat Montini het meest beantwoordde aan het profiel wat de curie van de nieuwe paus had opgesteld. Uiterlijk moest de paus op Pius XII lijken, maar hij zou minder makke lijk zelfstandig beslissingen moeten kun nen nemen om daarmee vatbaarder te zijn voor de mening van de curie. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Badpakken o.a. van Nina Ricci en Triumph. Fantastisch in pasvorm. Maten 40 t.e.m. 50. Bikini’s in overvloed. Als bijzondere attractie ook nog 2-delige badpakken, (niet iedereen wil zo’n laag broekje). Rijdend Nederland berekende in z’n roadtest d.d. 4 december 1971 de brandstofkosten zelfs op 1,7 cent! Kom eens kijken naar onze uniek* wand- en bergmeubel ideeën Maak er snel en effektlel een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing is.waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM De man kwam in Haarlem in contact met een 32-jarige vrouw, met wie hij zich zoals de aloude Hollandse traditie wil, op een feestdag, Kerstmis,verloofde. Meerdere malen kreeg hij geld van haar. Dat werd hem als oplichting ten laste gelegd, omdat hij het onder valse voorwendsels zou hebben gekregen, (hoewel hij dit ontken de) maar de vrouw heeft haar aanklacht ingetrokken. Voorts, aldus Adolfs, heeft Montini meegewerkt aan de door de curie ontwor pen misleidingsstrategie en de onwettige stemmingsbeïnvloeding. Tenslotte werd de stemming op onwettige wijze beïnvloed door „helpers” (toevalligerwijs pro-Mon- tinianen) van oude en zieke kardinalen. Gedreven door zijn geldzorgen kwam hij eigenlijk door het zien van de handte keningen van zijn schuldeisers onder hun aanmaningen op een idee. Hij vulde blan co kascheques in, met die handtekeningen erop. In Haarlem nam hij zo 42 mille op, in Amsterdam 48 mille en in Beverwijk tien mille. Alles zonder legitimatie. Min der makkelijk ging het bij pogingen in nogmaals Beverwijk en Haarlem, en ook in Alkmaar, waar hij tevergeefs negentig mille probeerde te krijgen. Na de vraag om legitimatie verdween hij om zijn rijbe wijs te halen en keerde niet weer. In Alkmaar liep hij tegen de lamp. Gebrui kelijk is dat de cheques worden uitge schreven op de bank zelf, na een tele foontje van de rekeninghouder. De aanne mer leverde evenwel een volledig getypte cheque in, wat men accepteerde. Falen De man zou op 12 maart de vrouw hebben opgewacht bij het kindertehuis Groot Kijkduin, waar ze één keer per maand haar kinderen bezoekt. Onder be- dreiging met een mes zou hij toen 400 uit haar tas hebben gehaaald. Maar volgens I verdachte was dat beslist niet zo. Ze zou hem het geld gegeven hebben. Hij had trouwens maar 115 voor zichzelf gehou- j den, de rest was voor een andere man. De centen waren goed voor een tatoeage. Hij had het geld dan wel gebruikt zonder haar toestemming dat gaf hij toe, maar zonder messetrekkerij, en hij zou het toch echt ’s avonds terug hebben gegeven. De officier van justitie, mr. Bredius was toch het meest geporteerd voor de verkla ring van de gewezen vriendin. Hij zag het geldbedrag meer als een soort borgsom dat zij ’s avonds op het afgesproken adres zou komen. Aangezien ze er nu niet was kon hij de diefstal met bedreiging niet bewezen achten. Wél verduistering en daar vroeg hij met het oog op „onaange name omstandigheden” vier maanden voor. De raadsman, me. Karskens, aag het HAARLEM. „De bouwwereld is een harde job”, zei mr. Leesberg gisteren te gen de Haarlemse rechters. In die harde wereld had zijn cliënt, een 53-jarige sement balancerende aannemersbedrijf je klaren. Niet om zelf goede sier te maken, maar om zijn op de rand van het faillis sement balancerende aannemersbedrijfje- op poten te houden kwam de man ertoe een ton te verduisteren via een netwerk van valse cheques. De officier van justitie, mr. De Goederen was er zelf verbaasd over dat je zo makkelijk zulke grote bedragen zonder legitimatie op kunt ne men, terwijl je soms voor kleinere allerlei informaties moet verstrekken. Hij vroeg negen maanden waarvan drie voorwaar de'ijk. En daarmee was dan de hele zaak gekarakteriseerd. Aan de ene kant me neer, met een strafblad waarop soute neurschap en zware mishandeling prijk ten, aan de andere kant de vrouw met A.S. ZONDAG 4 JUNI in „GEBOUW DE LINGE” Lingestraat 1, Haarlem Nu zijn die grotendeels opgelost: een huizenkwestie waar een stevige hap geld mee was gemoeid is opgelost en verdach tes moeder heeft haar zoon geld geleend om zo weer in het reine te komen. „Dan is het nóg aardig terecht gekomen” meen de de president van de rechtbank, mr. Cokart. De officier zag teveel bezwarende omstandigheden in de gepleegde verduis teringen en valsheid in geschrifte dat hij het advies van de reclassering van alleen een voorwaardelijke straf naast zich neer legde en vier maanden waarvan drie voorwaardelijk vroeg. De raadsman, mr. Dantuma, bepleitte een geheel voorwaardelijke straf, evenals het rapport. „Onze huidige maatschappij moedigt iedereen maar aan om giro en bankrekeningen te nemen, met pasjes en cheques” zo zei hij, „Enerzijds stelt zij een groot vertrouwen in de burger, anderzijds trekt ze wel een enorme wissel op zijn karaktervastheid.” En dat laatste kan niet iedereen hebben, dat bleek wel in het geval van zijn cliënt, die de verleiding niet had kunnen weerstaan. Mr. Dantuma meende dat een gevange nisstraf alleen maar schade aan kon rich ten, aan de huwelijksrelatie, aan de werk situatie van verdachte. „Je moet voort bouwen op een vertrouwensgedachte, niet hem nu buiten de maatschappij stellen en degraderen.” Hij meende dat de man een kans moet hebben, met begeleiding, vooral ook nu de toekomst zich helder aanbiedt en de oorzaken van alle ellende groten deels zijn weggenomen. Uitspraak 15 juni. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Ik ben van haar weg gegaan en dat vond zij blijkbaar niet leuk”, zo bagatelliseerde de man voor het hekje in de Haarlemse rechtzaal de hele zaak waarvoor hij terecht stond: de be dreiging van zijn ex-vriendin met een mes en het opstrijken van f 400 daarna. „Nee, u vond het niet leuk dat u uit elkaar was” weerlegde de president, mr. Cokart. De aannemer, afkomstig uit een gezin waar het vak van vader op zoon was overgedragen, was er na jaren van sparen en ondergeschikte functies in geslaagd zelf een bedrijfje op te zetten. Dat ging een paar jaar goed, maar toen kwamen de schulden en hij probeerde het ene gat met het andere te dichten. Deman, gesloten van nature en sober levend, verdeelde zijn leven tussen zijn gezin dat hij alle moge lijke kansen wilde geven en het zwakke bedrijfje. Hij had nog de hoop dat alles weer goed zou kunnen komen als zijn zoon zijn HTS-diploma zou halen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11