AMSTERDAM ZAG EUROPA-CUP andere dimensie Boek van de Maand Tot 2 juli 10.- Zolang de voorraad strekt (daarna 18.90) Bij de foto's t I „Ajax speelt in een llfl Engelse voetbaljournalist Jones: Blankenburg tekende bij i 23 VRIJDAG 2 JUNI 19 72 I talie moeten omspringen, wil het nog behouden blijven. Jaap Kramer en Wim de Bruijn laten daar geen twijfel over bestaan in het Boek van de Maand: „Zwervend over de Wadden”. Met 58 foto’s (veelal in kleur) en 6 overzichtelijke kaarten. Het is nu te koop.Voor het ronde bedrag van een tientje. Spanje Het nieuwe Boek van de Maand brengt u naar verscholen plekjes waar u kwetterende vogelkolonies kunt bespieden. Voert u naar stille duinpannen waar de zeldzaamste planten en kruiden floreren. En toont u het leven op en onder de zeespiegel, in één van de rijkste natuur gebieden van ons land: de Wadden. Een stuk natuur waarmee we heel zuinig I L‘- A wiit bal fl Texel VHdand Tèrschdling Ameland Schiermonnikoog een ADVERTENTIE Ook de Spaanse kranten zwaaien Ajax eensgezind lof toe. Het sportblad „AS” I Het blad Marca verheft de kwaliteiten van dit Ajax boven elke twijfel. Het trekt zelfs een vergelijking tussen de finale AjaxInter en de eindstrijd Brazilië Italië van het wereldkampioenschap 1970, „waar het aanvallende voetbal op dezelf de, ondubbelzinnige manier zegevierde”. „Ajax heeft een sublieme finale gespeeld”, aldus Marca, maar het is jammer dat er niet een half dozijn doelpunten is ge maakt”. ss» overwinning van Inter, maar juist toen de kans op succes aanwezig was gaven de „Nerazzuri” (blauw-zwarten) de wedstrijd uit handen. Inter gaf een doelpunt cadeau aan een ploeg, die tot dan toe niets had gedaan om een treffer te verdienen”. Ajax zijn succes verdiend had. „Het Am- reputatie zou doen vermoeden. Daarom was het des te triester dat Inter op een dergelijke wrede wijze moest verliezen”. De Corriere dello Sport bestrijdt de mening dat het Italiaanse voetbal een leeg omhulsel geworden zou zijn. „Jonge spe lers als Bellugi en Oriali maken een terugkeer van de vroegere roemrijke da gen waarschijnlijk”. De Milanese krant Giorno vindt dat Ajax zijn succes verdient had. „Het Am sterdamse elftal speelde niet erg gevari eerd, maar slaagde toch in een lawine van aanvallen. Het eerste doelpunt was daar van een gevolg”. „Inter kon niet meer doen dan het deed. Het was wel gedwongen om terug te blijven. Zelfs op het middenveld heerste Ajax”. De Messaggero uit Rome noemde de nederlaag van Inter een zoveelste schrijnende teleurstelling voor het Itali aanse voetbal. „De meer dan tienduizend Italiaanse supporters in het Feyenoord- stadion moeten zich verraden hebben ge voeld Inter speelde ontzettend slecht, maar Ajax presteerde niet veel meer LONDEN. De Britse voetbaljourna- listen waren donderdag vol lof over de manier, waarop Ajax woensdagavond in Rotterdam voor de tweede maal de Euro- pa-cup voor landskampioenen veroverde. Jef Powell schreef in de Daily Mail: „Ajax speelde dichterlijk, spiritueel en met voetbalplezier. Het scheurde één van ’s werelds meest geraffineerd verdedigen de ploegen aan flarden. Het spel, geba seerd op Europese kracht en Zuidameri- kaanse vaardigheid, was zo betoverend dat de Engelse clubs met hun „ram-maar- raak-tactiek” niets anders kunnen dan in schaamte het hoofd afwenden. In deze 90 minuten was meer vakmanschap, vinding rijkheid en techniek te zien dan in de gehele bedroevende Engelse competitie”. AMSTERDAM Blankenburg, de 24- jarige vrije verdediger van Ajax, heeft zijn contract met de Amsterdamse vereni ging met drie jaar verlengd. Ajax speelt op 4 augustus in München en op 8 augustus in Amsterdam vriend schappelijke wedstrijden tegen FC Bayern München. /VVWVWVVVVVVVVVVVVVVyrVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVi VWWWWVWWWVWWWWWWWWWWWWW' i/VWVWWVWVWWWVWWWWVWWVWWWWW Gisteren was Amsterdam een beetje gek. Met tienduizenden liepen de Am sterdammers te hoop op het Leidse- plein om de cup te zien. Iedereen, die ook maar iets met Ajax te maken had werd toegejuicht. Johan Neeskens en Johan Cruyff met de cup (foto links boven) en ook het supportertje dat door de Ajacieden ter afwisseling van het spektakel op de beker werd gezet (foto links midden). Overal op ’t plein zaten, stonden of hingen fans van de populairste voetbalclub uit Amsterdam (foto rechts boven). In Rotterdam bleven van tientallen sup porters van Ajax en Inter de geldbui dels liggen. Op het bureau Sandelin- genplein toonde gistermiddag een po litieman (foto links onder) de door zakenrollers geledigde en weer weg geworpen portemonnaies. rvwwvwwwvwwwwvwwwvwvvvwvvwvvv ZVWWVWWWWWWWWVWWVWWVWWWWVI Het dagblad ABC meent dat er momen teel gesproken kan worden van „Een Nederlandse periode” in het Europese voetbal: „Enthousiasme, aanvalslust en durf zijn de ingrediënten van een nieuw soort voetbal, waarvan Ajax voorlopig alleen het recepti bezit”. Het blad „YA” concludeert dat de superioriteit van Ajax in het geheel niet tot uitdrukking is gekomen in de score van 2-0. Evenals in alle bladen wordt het duo Cruyff-Keizer geroemd wegens zijn .buitenaardse ac ties”. De toonaangevende Romeinse sport krant Corriere dello Sport voerde donder dag een vette kop „Inter versloeg zich zelf”. Het blad was geheel in mineur: „We hadden tevoren nauwelijks hoop op een „Wij zouden overigens al erg blij mogen zijn met een of twee clubs met zoveel talent als de verliezer van woensdag avond, Inter Milaan. En ik had nooit kunnen dromen dat ik dat nog eens zou schrijven over een kampioen van Italië, het land waar voetbal geregeerd wordt door angst en cynisch geweld”, aldus Po well. Ken Jones onderschreef de mening van Powell en voegde daaraan toe: „Ajax speelt in een andere dimensie en staat los van dit door verstikkend verdedigende en keihard aanvallende ploegen beheerste tijdperk. Inter - de hogepriester van de voorzichtigheid, welke bepalend is voor het spel in Italië kreeg nimmer de kans over te schakelen op het rustige ritme, dat essentieel is voor zijn strategie. Desmond Hackett, de nestor van de Britse sportpers, werd in de Daily Express lyrisch over Johan Cruyff die hij be schreef als „De golden boy van het Euro pese voetbal, die zijn gewicht in diaman ten waard lijkt”. i Geoffrey Green van de Times drukte zich wat minder gezwollen uit: „Ajax heeft gemakkelijk en daardoor terecht de Europese titel veroverd”. Hij voegde daar aan toe dat „Cruyff zijn uitverkiezing tot europese voetballer van het jaar volledig waar maakte”. schrijft onder de kop over vijf kolommen „Ajax, de superkampioen” op de voorpagi na: „De pupillen van Kovacs hebben In- vernizzi’s leerlingen in alle vakken versla gen” In dezelfde krant schrijft Rafael Rienzi een beschouwing, waarin hij zich afvraagt of er met Ajax wellicht nieuwe voetbalmacht is geboren, die ver geleken kan worden met Real Madrid in zijn beste jaren. „De resultaten van Ajax gedurende de laatste jaren en vooral de manier waarop die werden behaald, doen dat zo langzamerhand geloven”, aldus Rienzi. wtarj I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23