Leider Japanse groep mogelijk in Rome ALARM OP VLIEGVELD LOD BIJ TEL AVIV Onderwijs en Wetsontwerp bij Kamer Angst voor bomaanslagen nog niet verdwenen Oeganda laakt Baader en Meins op onbekende plaats Nederlandse ambassadeur Bondsrepubliek vastgehouden in Postkantoor overvallen Koninklijk inkomen jaarlijks hoger Kant en klare kunsthars ïulpasta PORION i Ballast medische opleiding moet overboord Veel bommeldingen in België nüT I VRIJDAG 2 JUNI 1972 3 Bagageonderzoek Zeker 100 terroristen Prof. De far es: V rijd agmiddag Nog gauw een paar pondjes eraf vóór de vakantie? Doe ’n 3-daags superdieet: 8 uur een hardgekookt ei, 11 uur een ons kaas uit ’t vuistje, 1 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit ’t vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Doe het eens in de 6 weken, maar vraag ’t wel even uw arts. Gemiddeld resultaat: 4 pondjes kwijt. En of dat scheelt op het strand! Machinegeweer (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De opluchting in West-Duitsland over de arrestatie van bende leider Andeas Baader en diens naaste medewerker Holger Meins is inmid dels sterk getemperd. Niemand weet hoe het restant van de bende, ver moedelijk uitgerust met sterke explosieven, zal reageren op de arrestaties DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Weloverwogen Bevrijd die zoals gemeld gisteren na een schietpartij in het noorden van Frank furt plaatshadden. (Van een speciale medewerker) ADVERTENTIE L J 1 l t IWMWWWVWWWWWWWVWWWUWWMAAAAAAAAAAAAAAAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMAAAM UWUWVWUUVWVWWWWVWUWVWIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMMMMMMAAAAAAAAMAAAAMAAAM* DE TIJD, WAARVOOR de explosies waren aangekondigd tussen 17 en 18 uur verstreek zonder incidenten. De politie had echter laten blijken dat zij de terroristen, wier misdaden de Bondsrepu bliek nu al wekenlang in de ban houden, nog als uiterst gevaarlijk beschouwt. In De zwembaden werden in opdracht van de politie gesloten, voorstellingen in de schouwburgen en andere openbare bijeen komsten werden afgelast. De bevolking kreeg het advies samenscholingen te ver mijden en geen gebruik te maken van parkeerplaatsen. gen op luchtvaartmaatschappijen, die op Israël vliegen, op zich hebben genomen. Eban deed een beroep op alle luchtvaart maatschappijen „met enig geweten er ge voel voor verantwoordelijkheid” om in te gaan op Israëls dringend verzoek intensie ver veiligheidsvoorzorgen te nemen. De oproep van Eban heeft al tot gevolg gehad, dat Air France bereid is alle nood zakelijke veiligheidsmaatregelen te nemen. Krijg’n bikinifiguur met kaas uit’t vuistje i 1 1 r kan worden aangeduid, is de onvermijde lijke selectie van studenten die buiten talent of begraafdheid om een verdun ning van de groep afgestudeerden ten ge volge zal hebben. Er zullen minder goede wetenschapsmensen ter beschikking ko men van het land, omdat de selectie door financiële belemmeringen ook getalen teerde studenten zal doen afvallen, vooral in de groep der vrouwelijke studenten en in de categorie der lagere inkomens. Minder kwaliteit voor dienstverlening aan de toekomstige wetenschappelijke eisen, remming van de op gang zijnde emanci patie van de vrouwelijke wetenschaps beoefenaren en remming van de eveneens sociaal van groot belang zijnde uitbrei ding van de wetenschappelijk geschoolde uit minder draagkrachtige milieus. Het is bekend dat juist de jongeren uit gezinnen die het financieel moeilijk hebben een ex tra ambitie kunnen ontwikkelen en een groter ernst kunnen aanwenden bij hun pogingen om de top van de wetenschap te bereiken. Dit alles als offer voor een twijfelach tig wordende financiële bijdrage tot de schatkist? Het is niet verwonderlijk dat juist mensen uit het onderwijs, die de praktijk dag in dag uit om zich heen zien en de grote veranderingen bespeuren die zich in de mentaliteit eij de visie der ko mende generaties voltrekken, uiterst be zorgd worden als zij zien hoe de minister met een lapmiddel geld probeert te ver dienen, weliswaar geld dat het onderwijs ten goede moet komen maar dat gewon nen dreigt te worden door een procedure die op langere termijn meer schade dan voordeel brengt. Een herstructurering van het finan cieringsbeleid bij het onderwijs eist op zichzelf al een uiterst conciëntieuze be nadering, een wetenschappelijke studie die met veel meer factoren rekening dient te houden dan met begrotingscijfers. Het is moeilijk te schatten welke indruk bij het parlement is ontstaan ten aanzien van de kwestie rondom het aangekondig- de wetsontwerp. Dat de oppositiepartijen geen goed woord over hebben voor deze soort maatregelen, is wel duidelijk, maar de beslissing ligt in handen van de re geringsfracties en daar speelt op het ogen blik de vraag van behoud der coalitie zo’n overheersende rol, dat het algemeen be lang het erg moeilijk krijgt. DEN HAAG. Een meer op de prak tijk gerichte medische opleiding met ver mijding van elke overtollige theoretische ballast en instelling door de overheid van een „raad van beleid” bepleit prof. dr. J. G. Defares tot sanering van de medische opleiding. Prof. Defares is bijzonder hoogleraar in de mathematische antropo- biologie aan de rijksuniversiteit in Leiden. Politieagenten tijdens de belegering van Baader en Meins in Frankfort. DE WESTDUITSE bevolking is via ra dio en televisie aangespoord attent te zijn op auto’s (merken en kentekens zijn be kend) waarvan de terroristen zich bedie nen. Daarbij is er steeds voor gewaar schuwd dat de wagens met bommen kun nen zijn uitgerust. Ook Noordrijnland-Westfalen beleefde gisteren, evenals de dag tevoren, een raz zia, waarbij praktisch het gehele politie apparaat was ingeschakeld. In de Eiffel waren auto’s gesignaleerd, waarvan ben deleden gebruik zouden hebben gemaakt. Overal werd streng gecontroleerd. Zelfs aan de Nederlandse grens vormden zich lange files vanwege nauwkeurige contro les onder toezicht van een met machine geweer uitgeruste politieman. BRUSSEL. (ANP) De ware rage van valse bommeldingen in België heeft ook Brusselse warenhuizen last berokkend. Gistermiddag kwamen bij verscheidene grote magazijnen anonieme telefoontjes binnen dat er bommen geplaatst waren. Politie en brandweer stelden onderzoe ken in, maar ze lieten de warenhuizen niet ontruimen. Nadat eerder deze week de directie van een a utofabriek in Gent een anoniem telefoontje had ontvangen dat er morgen een bom in het bedrijf zou exploderen, kreeg men gisteren opnieuw een tele foontje met de mededeling dat de bomont ploffing een dag vervroegd zou worden. De directie heeft daarop de ochtendploeg het werk onmiddellijk laten staken. Een groot aantal politiemannen heeft daarna het gehele bedryf uitgekamd, ech ter zonder resultaat. (Van onze correspondent) URMOND. Gistermiddag hebben drie met nylonkousen gemaskerde mannen een gewapende overval gepleegd op het post kantoor van de Limburgse plaats drmond en daarbij een bedrag van bijna 8000 gulden buitgemaakt. Het drietal vluchtte in een auto. Deze wagen, die gestolen bleek te zijn, werd enkele minuten na de overval onbeheerd teruggevonden. buitenlandse lucht die de Londense aandoen, kregen DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp ingediend ter regeling van de in de laatste jaren tussen regering en parlement overeengekomen wijze waarop de jaarlijkse uitkeringen aan de koningin en andere leden van het Koninklijk Huis worden vastgesteld. Het is de bedoeling de uitkeringen jaarlijks aan te passen aan de wijzigingen in het loon- en prijspeil. KAMPALA (Reuter) De president van Oeganda, generaal Idi Amin heeft gisteren kritiek geoefend op een aankon diging van de Nederlandse ambassadeur in Kampala drs. J. Polderman over een lening, die Nederland Oeganda wil ver strekken. Volgens Namba is hun leider met nog een ander lid van het extreme „verenigde rode leger” (Rengo Sekigoen) in Rome achtergebleven toen hij en zijn twee me destanders met het Air France vliegtuig naar Israel vertrokken. „Het was mijn fout”, aldus Namba „dat alleen ik in leven ben gebleven en gevan gen ben genomen. Ik wil zo gauw moge lijk terecht gesteld worden. Als dat niet gebeurt, zal ik de hand aan mijzelf slaan”, aldus de terrorist, die 22 jaar is. geweest van de geruchtmakende Berlijnse advocaat Horst Mahler. Israëls minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, verklaarde dat tussen de honderd en tweehonderd Japanners beho ren tot Arabische guerillagroeperingen, die de verantwoordelijkheid voor aansla- Als men de gevolgen van de thans voor gestelde verhoging der collegegelden af zonderlijk van (ie gehele onderwijspro blematiek bekijkt, valt het op dat het moeilijk te zien is waar eigenlijk de grote winst van deze verhoging voor de re gering moet zitten. De enorme admini stratieve rompslomp die veroorzaakt wordt door de procedure van terugbe- talent of begaafdheid om een verdun- zoveel geld kosten dat een groot deel van de extra-opbrengst weer teloor gaat. Een ander punt, dat niet in geldsbedra gen is uit te drukken maar wel als een economisch en maatschappelijk verlies ren enkele weken geleden een woning zuden hebben betrokken. Klacht. De delegatie van Sengal bij de Verenigde Naties heeft bij de voorzitter van de Veiligheidsraad een klacht inge diend naar aanleiding van een incident, waarbij strijdkrachten uit Portugees guinea betrokken zouden zijn geweest. De onrust in onderwijskringen door het beleid van minister De Brauw is wel on geveer tot het toppunt gestegen. De aan- gekondigde verhoging van de college gelden wordt weliswaar als een van de voornaamste oorzaken van de ontstem ming aangewezen en de protesten richten zich dan ook speciaal tegen deze maat regel, maar er zijn veel meer redenen tot afkeuring van het ministeriële beleid. Deze argumenten zijn voor een groot deel verspreid over verschillende groepen die bij het onderwijs betrokken zijn, zo dat zij niet altijd in massale protesten op spandoeken zijn te lezen. Bij de hoorzit ting van de vaste Kamercommissie voor het wetenschapsbeleid, die gisteren in Den Haag is gehouden, ging het voornamelijk om het wetsontwerp dat de collegegeld verhoging regelt en ook daar kwamen an dere bezwaren tegen het algemene beleid niet voldoende aan de orde. Toch gingen stemmen op en zij kwamen niet van ondeskundigen! die het gehele beleid van de minister aan kritiek onderwierpen en de kwestie van het collegegeld meen den te moeten zien als een ondoelmatige fractionering van de problematiek. Men is dus blijkbaar bezig de minister te pro beren duidelijk te maken dat hij niet een onderdeel van de onderwijssituatie moet aangrijpen, voordat hij een totaal her- structureringsbeleid heeft uitgestippeld dat automatisch ook de financiering op nieuwe basis plaatst. Het zou dus kunnen blijken dat onderwijskringen een ver hoging van collegegelden als zodanig niet afwijzen, maar dat zij dit onderdeel wil len zien ingepast in een beleid dat de onderwijssituatie metterdaad zou kunnen saneren. Aanval. Twaalf politie-agenten zijn ge dood en vijf gewond bij een aanval van naar schatting honderd guerrillastrij ders op een verdedigingspost van een dorp in het noord-oosten van de pro vincie Nakhon Phanom in Thailand. Uit het voorstel b’vkt dat de uitkering voor 1971 aan de koningin moet zijn 2.700.000 (inkomensbestanddeel (540.000 niet-declarabele personeelskosten 1.060.000 en niet-declarabele materiële kosten f 1.100.000), aan prins Bernhard 540.000 (inkomensbestanddeel 210.000. personeelskosten 120.000, overige kosten 210.000) aan prinses Beatrix f 620.000 (inkomensbestanddeel ƒ160.000, personeels kosten f 180.000 materiële kosten 280.000) en aan prins Claus 550.000 (inkomens bestanddeel (160.000 personeelskosten 180.000 en materiële kosten f 210.000) Voor 1972 zal al indexering van toepas sing moeten zijn. Het kroondomein 1863- het domein in 1822 aan koning Willem I afgestaan en in 1848 door koning Willem II aan de staat teruggegeven zal worden opgeheven. Hier door zal de inkomensbron uit dit kroon- V De Nederlandse ambassadeur maakte woensdag in Kampala bekend dat zyn land van plan is Oeganda in de komende vier jaar leningen te verstrekken tot een to taal van ƒ44 miljoen. Volgens generaal Amin zijn de besprekingen over de lenin gen nog niet afgerond en de aankondiging daarover moet volledig worden afgewezen. „De Oegandanen moeten niet naar dit soort bekendmakingen luisteren”, aldus gene raal Amin. „Zij moeten wachten op de officiële bekendmaking van de Oeganda- se regering na afloop van alle besprekin gen” Bij navraag in Den Haag bleek dat Nederland (Oeganda is een concentratie- land voor ontwikkelingshulp) voor 1972 dit land een lening van 11 miljoen heeft toegezegd. Voor de komende drie jaar is een indicatie gegeven van ƒ33 miljoen. Deze leningen moeten overigens nog door het parletnent worden goedgekeurd. ADVERTENTIE Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 TEL AVIV. Bij de internationale Israëlische luchthaven Lod werden gisteravond een groot aantal troepen en ambulances samengetrokken om dat men vreesde, dat terroisten op nieuw een aanslag op het vliegveld hadden beraamd. Soldaten omsingel den het vliegveld en fouilleerden alle passagiers van tenminste 6 binnen- kommende vliegtuigen uit Europa, Azië en de Verenigde Staten. Voor alle ziekenhuizen in de om geving van Tel Aviv werd een alarm afgekondigd. Tot dusver hebben zich echter nog geen incidenten voorge daan. Er zijn geen wapens gevonden en evenmin zijn er arrestaties ver richt. domein voor de koningin vervallen, maar in de nieuw gedachte opzet wordt hiermee rekening gehouden bij het vaststellen van de hoogte van het inkomensbestanddeel van de jaarlijkse uitkering. Het kroondomein bestaat uit 11.350 hec tare gronden en voorts uit effecten De toelichting wijst erop, dat de totale gelde lijke uitkering aan prins Bernhard iets lager zal liggen dan die aan prins Claus. Het inkomensbestanddeel van de uitkering aan prins Bernhard is evenwel hoger. Het verschil is te verklaren uit het feit dat bij prinses Beatrix en prins Claus de kosten van het voor hen werkzame personeel over beiden zijn verdeeld. Ten laste van prins Bernhard komen slechts de kosten van het personeel dat in het bijzonder voor hem werkzaam is. De operatie op het vliegveld werd door een aantal in allerijl gearriveerde hoofd officieren geleid. Iedere groep passagiers werd gefouilleerd en de bagage werd doorzocht voor dat de luchtreizigers wer den toegelaten in de aankomsthal, waar 48 uur eerder terroristen een bloedbad hadden aangericht. Tekenend voor de zenuwoorlog was gis teravond een mededeling van de Israëli sche radio dat in tegenstelling tot het eerste bericht de overheid een poging tot Daarbij zou Ulrike Meinhof (nu 37, oud-journaliste) een rol hebben gespeeld, terwijl de organisatie in handen zou zijn Pantserwagens werden bij de hand ge houden, scherpschutters in kogelvrije ves ten gestoken en luidsprekers geïnstalleerd. DAAROP VOLTROK zich ongeveer een uur lang een weloverwogen operatie. De bende werd aangespoord zich over te geven nu alle verzet uitzichtloos zou zijn. Verraste omwonenden, die voor de ramen verschenen, werden ook prompt door de- politie-omroeper bediend: „Ik verzoek de bewoners de ramen te verlaten. De bele gerden zijn zware misdadigers. Ze zullen uw leven niet ontzien. Ga bij de ramen vandaan. Wij kunnen geen verantwoorde lijkheid op ons nemen.” Uit de woning werd geschoten, naar later bleek met dum-dum-kogels. De poli tie schoot terug met salvo’s uit machine geweren. Inmiddels werd een grote traan gasinstallatie in stelling gebracht, om de bandieten desnoods „uit te roken”. De eerste die verscheen en zich, in onderbroek, overgaf, was de 30-jarige Holger Klaus Meins, gezocht wegens po ging tot moord op een politieman. Andreas Baader kwam niet veel later schietend naar buiten. Een politieman richtte op zijn hand en trof het boven been. Baader riep „zwijnen”, terwijl de politie hem per brancard afvoerde. In de met prikkeldraad en schuttingen gebarricadeerde en bovendien zwaar be waakte centrale van het Bundescriminal- amt in Wiesbaden, waar dé grote klop jacht, op de groep wordt geleid, werd ’s middags bekendgemaakt dat Baader en Meins onmiddellijk naar een plaats waren vervoerd die geheim zou worden gehou den. Van de twee onbekenden, die met hen waren opgepakt, werd er één al gauw en zonder toelichting weer vrijgelaten. BAADER KREEG voor het eerst grote aandacht toen hij in 1968 tot drie jaar tuchthuis werd veroordeeld omdat hij, samen met de nog altijd gezochte Gudrun Ensslin, brand zou hebben gesticht in twee Frankfurtse warenhuizen. Twee jaar later werd hij schietend bevrijd in West- Berlijn. vliegtuigkaping vreesde. Het dagblad Ma’Ariv schreef gisteren dat in Europa nog meer Japanse radicalen op een kans wachten toe te slaan. De 22-jarige Japanner Daisoeke Namba, enig overlevende van het zelfmoord-com- mando. dat dinsdagavond op het vliegveld Lod een bloedbad aanrichtte, heeft gezegd dat de leider van hun groep in Europa vertoeft om meer moordaanslagen en sa- botage-acties te organiseren. De mogelijk beslissende slag was de Baader-Meinhof-bende al vroeg in de ochtend toegebracht. De politie omsingel de tussen vijf en zes uur een drie verdie pingen tellend huizenblok in Frankfort, waar Baader, Meins en een aantal ande- Mahler zit gevangen. Men heeft zijn aandeel in de bevrijding van Baader niet kunnen bewijzen, maar er zijn andere misdrijven die hem worden aangewreven. Baader en Meinhof werden sindsdien ge noemd als het leidende duo van een groep verdwaasde jonge intellectuelen, die in een verbitterde camoagne om de maat schappij te vernielen banken beroofden, brand stichtten, auto’s stalen en in con tact met de polit ieonmiddellijk van de vuurwapens gebruik maakten. Verschil lende politiemannen en bendeleden zijn bij schietpartijen om het leven gekomen. Na een anoniem dreigement dat op vier plaatsen in Frankfurt bommen zouden ontploffen als Baader, Meins en twee andere bendeleden (de politie hield de namen geheim óf had hen nog niet kun nen identificeren) niet onmiddellijk wer den vrijgelaten, werden ’s middags direct maatregelen genomen. In het blad Universiteit en Hogeschool breeft prof. Defares een lans voor sane ring van de medische opleiding op grond van een kritische analyse van de huidige opleiding in Nederland. Een groot deel van de opleiding noemt hij „irrelevant en in letterlijke zin doelloos”. Hij zegt dat er duidelijke doelstellingen ontbreken en de opleiding bepaald wordt door experts in nlao+c tron «Ton arnlin+owB De Italianase minister van Verkeer Os car Luigi Scalfaro heeft de politie opge dragen alle bagage te doorzoeken van luchtreizigers met bestemming Tel Aviv. De luchtvaartmaatschappijen protesteer den er meteen tegen en zeiden, dat de nieuwe maatregel als gevolg van gebrek aan ruimte op de Romeinse luchthaven Fumicino „chaotische arbeidsomstandig heden” teweegbracht. De 60 Britse en vaartmaatschappijen luchthaven Heathrow van de veiligheidscommissie een nieuw verzoek zich nog eens te bezinnen op de maatregelen ter voorkoming van acties door overvallers, saboteurs en politieke fanatici. Dt Israëlische maatschappij El Al, krijgt op Heathrow politiebescherming voor al haar opstijgende en inkomende toestellen. Op de luchthaven zal nieuwe electronische controle-apparatuur worden aangebracht. Stuttgart, de stad waar volgens een brief die is ondertekend met „Rote Armee Fraktion” (de terroristentak) van de Baader-Meinhof-bende) morgenmiddag tussen 13.00 en 14.00 uur „drie bommen zullen ontploffen”, maakte het hoofd van de politie bekend dat de veiligheidsmaat regelen-onverminderd gehandhaafd blij ven. Niettemin is ook in Stuttgart sprake van enige opluchting, omdat bij velen de indruk bestaat dat alleen de terroristen rond Andreas Baader en Ulrike Meinhof, die inmiddels over jarenlange ervaring beschikken, in staat zouden zijn de aange- kondigde misdaad in Stuttgart inderdaad te organiseren. Het enige voorschrift dat nu door de overheid is uitgevaardigd, is het eerder sluiten van de scholen, zodat tussen een en twee uur geen kinderen op straat behoeven te zijn.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3