Bouwsteen voor gewestvorming PROVINCIE INGEDEELD IN NEGEN GROTE REGIO’S Motor-chopper Langs sluizen en havens in Santpoort T amalone bij Alpha Twee Koreanen naar het ziekenhuis aan boord Zeelieden bedwelmd van agenda IJM 21 „Navis” Elisabeth SCH 196 8 9. In en om Haarlem Velsen-IJmuiden Heemskerk iimi «mm Beverwijk Bollenstreek .<1 VRIJDAG 2 JUNI 19 72 i 1 1 I 11 Gemeentegrenzen T wijjelgevallen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMOND Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft een schets voor de bestuurlijke indeling opgesteld, als een van de bouwstenen voor een landelijk te ontwerpen indeling in gewesten. Daartoe is een onderzoek ingesteld naar een aantal regionaal optredende maat schappelijke en bestuurlijke samenhangen in Noord-Holland. Daarbij is uitgegaan van een aantal centrumplaatsen, waarvan de desbetreffende invloedssferen werden vastgesteld. Als centrumgemeenten zijn gehan teerd: Alkmaar, Amsterdam, Den Helder, Haarlem, Hilversum, Hoorn, Purmerend, Velsen, Zaandam. IJMUIDEN Toen dertig jaar ge leden, in de bezettingstijd dus, de visserij van IJmuiden uit onder toe zicht en controle van de bezetter werd uitgeoefend was een van de mooiste loggers die toen in de vaart waren de Elisabeth SCH 196. Het schip, toebehorende aan de rederij Jacob den Duik Zonen in Scheve- ningen, was toen pas verlengd. In 1914 was dit vaartuig als zeillogger zijn loopbaan in de haringvisserij be gonnen. N H aarlemmermeer Mms De I I I I f I NASG MET MEER DAN f CENTRUM OEMEENV (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) een 'wvwwwwwwwwwwvwvwwwvwwvww vwvwvwwwwwwvwwwwwwwwvwwww (Van een onzer verslaggevers) alle werkdagen te bezichtigen van 10-12 uur. ARIE VAN DER VEER Regio-indeling op basis van bestuur lijke samenhangen. Haarlemmermeer (gestreept) is verweven met meer dan één centrum n»meente (links). Wat de Haarlemmermeer betreft: deze gemeente is volgens de schets verhou dingsgewijs iets meer gericht op Amster dam dan op Haarlem. Wordt de factor mobiliteit (migratie van en naar Amster dam respectievelijk Haarlem) uitgescha keld dan is het verschil in gerichtheid echter dermate gering dat het volgens het rapport niet mogelijk is te zeggen dat de Haarlemmermeer of in de regio Amster dam of in de regio Haarlem thuishoort. De regio-indeling op basis van bestuur lijke samenhangen is volgens het rapport rimpelloos verlopen. Van iedere gemeente BEVERWIJK. De Alpha-sociëteit or ganiseert gedurende de maand juni elke week een folkavond. Dit bij wijze van afsluiting van het seizoen 1971-’72. Zater dag 3 juni komt de zanger-gitarist Tama- lone, van wie CBS-Artone de eerste single „I love you, I leave you” heeft uitge- ibracht, waarvoor deze representant van de Nederlandse folk-scene uit O verveen zowel de tekst als de muziek schreef. 1931 opgevolgd door schipper Maarten P. den Heyer, die ermede gevaren heeft tot in de Tweede Wereldoorlog. Toen in 1963 een nieuwe motortrawler door de rederij in bedrijf kwam onder de naam Geertruida gemerkt SCH. 246 werd de naam van de SCH. 4 gewijzigd in Elisabeth SCH. 4, welke logger we sinds vorig jaar in IJmuiden kunnen aantreffen als recreatievaartuig. kon zonder aarzeling worden gezegd tot welke bestuurlijke regio zij behoorde. Dit is een groot verschil met de indeling in maatschappelijke regio’s, waar nogal eens twijfels moesten worden overwonnen en onzekerheden zijn gebleven. De grenzen van de regio’s in bestuurlijk opzicht zijn volgens het rapport dan ook beduidend „harder” dan de gebiedsaanduidingen in maatschappelijk opzicht. De enige klin kende uitzondering vormt de gemeente Haarlemmermeer. Daarmee is deze ge meente „het lastigste geval bij het samen stellen van regio’s en eventueel dus ook bij het inrichten van gewesten”. Tot slot wijzen de samenstellers van het rapport erop dat het riskant is aan de uitkomsten van het onderzoek eenzijdige of onjuiste gevolgtrekkingen te verbinden. Het is slechts gegaan om „indicatieve elementen”, waarbij de vraag nog onaan geroerd is gebleven of en zo ja in welke mate gewestvorming dient te worden na gestreefd, „daar dit een kwestie betreft van een geheel andere orde”. Palace, en zat. floorshow. Dag optreden van Toni Dispari en Bouwes Dl. vrij. Fenemapleln, uur. Als tweede fase dienen nu nog gegevens verzameld te worden met betrekking tot de toekomstige planologische ontwikkeling en betreffende kwesties van maat en schaal. GS verklaren dat of, en zo ja, in welke mate, in welke omvang en met welke bevoegdheden in de diverse gebie den ook gewesten tot stand behoren te worden gebracht, een reeks van vraag stukken vormt, waarop het antwoord door de minister van Binnenlandse Zaken ge geven zal worden. SANTPOORT. Op „De Weyman” in de Hoofdstraat in Santpoort wordt zater dag en zondag een zogenoemde motor chopper gehouden. Men verwacht dat uit geheel Nederland zo’n honderdvijftig mo toren in de stijl van de film „Easy rider” naar Santpoort zullen komen om daar voor belangstellenden getoond te worden. Het was een logger van 116 bruto reg. ton met een lengte van 25,40 m, breedte van 6,70 m en een holte van 2,87 m. Schipper Pieter M. Bal ging er in 1914 voor het eerst mee ter haringvisserij en hij heeft er tot 1930 mee gevaren. In dat jaar eindigde de Elisabeth de zeilvaart want het schip werd met een motor uitgerust, een Brons van 100 pk. Maarten Baak werd er schipper op maar werd in Zijn artiestennaam Tamalone ontleende deze 23-jarige zanger aan een naam uit Arthur van Schendel’s boek „Een zwerver verliefd”. In 1967 verbleef hij een jaar in Engeland, waar hij optrad in verscheidene clubs. Daar ontmoette hij onder meer Donovan, Bert Jans,Pentangle en Al Ste wart en vele anderen. In 1970 was hij terug in Nederland en daar trad hij onder meer op tijdens het popfestival in het kralingse bos. Dit jaar maakte hij met Al Stewart een toernee door ons land. Zater dagavond treedt hij vanaf negen uur op in de Alpha-sociëteit. bemanning naar dek worden gehaald. Een en ander met gebruik van de zich aan boord bevindende zuurstof maskers. De staatssecretaris heeft weliswaar ge zegd dat gemeentegrenzen geen beletsel mogen vormen, maar gezegd moet wor den, aldus de nota, dat op dit moment zelfs onvoldoende aanwijzingen bestaan voor een eventuele opdeling van een ge meente als Haarlemmermeer. Deze ge meente onderscheidt zich tevens doordat zij van de niet-centrumgemeenten de meeste in tergemeentelijke relaties heeft aangedaan. TENTOONSTELLINGEN Galerie Fuchs (Muilmanslaan 8). Expositie werkstukken van Ruud Cornellsse, Paul Baars, Victor Lindford. Ton de Rooi: en Fuchs van Son; geopend van 10-12 uur. Gedurende de eerste tijd van de bezet ting was de uitoefening van de visserij van IJmuiden uit verboden. Wat de zee visserij betreft was Scheveningen de haven van waaruit dan de dagvisserij mocht worden uitgeoefend. De vloot, die toen beschikbaar was mocht pas in februari 1941 van IJmuiden uit aan de trawlvisse- rij deelnemen en daarbij behoorde ook de Elisabeth SCH. 196, die in 1939 was ver lengd en toen 154 bruto reg. ton mat bij een lengte van 31,49 m, breedte 6,67 m en een holte van 2,94 n. Schipper was Maar ten P. den Heyer. Dieselolie was al schaars en de toevoer werd hoe langer hoe minder. «■?- MUS '4Q.XOWOCM DEELS.C* DEN MÏI.D6R iwiii GtQMChïMSft Ongetwijfeld zal de demonstratie van al deze exclusieve „renpaardjes” vooral bij een beetje goed weer een lust voor het oog zijn. De grootste drukte wordt zondag rond het middaguur verwacht. A-.- DIVERSEN Kasteel Keukenhof (Lisse). Oude kunst en antiekbeurs. Geopend 14-22 u.; za. en zo. 11-22 u. Tot en met 4 juni. Tulipshow en Tulipgarden (Vogelenzangseweg t. o. de kerk Vogelenzang). Dag. behalve maan dag diner-dansant. Linnaeushof (Bennebroek). In de tropenkast het kinderparadljs „In de zevende hemel” met o.a. spelen, film, poppenkast, puzzels enz. Dag. geopend 14-18 u. za. en zo. 11-18 u. NV Veenenburg (Frederikslaan 10, Hillegom). „Holland Handicraft Market.” Geopend vanaf 8 u. Tot en met 4 juni. Met nadruk stellen GS dat zij zich een oordeel omtrent de inhoud van het thans opgestelde rapport en de mogelijke betekenis daarvan voor de gewestvorming nog voorbehouden. Het komt hun daarom bepaald onjuist voor het rapport op te vatten als een door het provinciaal be stuur ontworpen en voorgestaan plan voor de gewestvorming in Noord-Holland. Als resultaten van het onderzoek dienen volgens GS op de eerste plaats te worden verstaan twee „eindkaarten” betreffende maatschappelijke en bestuurlijke samen hangen. De regio’s rond Haarlem en Vel sen zijn op beide kaarten identiek en omvatten: Haarlem, Heemstede, Bloemen - daal, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek. In de IJ- mond: Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Ca- stricum, Uitgeest. Voor wat de Haarlemse regio betreft: de Haarlemmermeer is ge arceerd weergegeven in verband met de samenhang met meer dan één centrumge- meente, te weten respectievelijk Haarlem en Amsterdam. Bij de keuze van de be langrijkste centra in de provincie is gelet op de bedoeling eventuele gewesten tot stand te brengen, die een gebied met minimaal 75 a 100.000 inwoners omvatten. Aldus werd een kaartbeeld verkregen met negen centra en centrumcombinaties. zaterdag 19 en i/amniprs De rederij Jacob den Duik Zonen is opgericht in het jaar 1904 en toen 10 jaar later de Elisabeth aan de vloot werd toegevoegd, afkomstig van A. Pannevis, scheepsbouwer in Alphen aan de Rijn, telde de rederij 13 loggers, namelijk 5 houten en 8 ijzeren zeilloggers. Deze ijze ren zeilloggers heetten Jacoba Petronella SCH. 38, Tonijn SCH. 195, Huibertje SCH. 402, Gevaerts van Simonshaven SCH. 412, Adelaar SCH. 421, Helena SCH. 451 en Zwaluw SCH. 453, waaraan in dat jaar de Elisabeth SCH. 196 werd toegevoegd. IJMUIDEN. Grote consternatie ont stond vanmorgen aan boord van de IJm.21 „Navis” welke afgemeerd ligt aan de Zuidzijde, toen enige Koreaanse opva renden in het ruim een vriesleiding wilden aftappen en vloeibaar trichloor onsnapte, waardoor vijf bemanningsleden onwel raakten. Personeel aan dek haalde de mannen naar boven en transporteerde hen naar de messroom. Tezelfdertijd werd de brand weer gealarmeerd, welke uitgerust met persluchtmaskers aan boord verscheen. Vastgesteld werd, dat de giftige dampen ook de eetzaal waren binnengedrongen, zodat allen naar dek werden gedirigeerd om in de buitenlucht wat meer op ver haal te komen. De inmiddels gewaar schuwde en aan de kant verschenen On gevallendienst bracht twee Koreanen, die het meest geleden hadden van de dampen naar het Zeewegziekenhuis voor verdere behandeling. De brandweerlieden hebben vervolgens de vriesleiding weer afgesloten en de reeds afgetapte emmer met trichloor naar dek gebracht. Alvorens de vaten met dit vloeibare vriesprodukt naar boven ge haald worden moet het schip terdege gelucht. Het incident ontstond doordat de lei dingen leeggemaakt moesten worden in verband met naar de brandweer mede deelde de toepassing van een ander vriesmiddel. De „Navis” is de grootste eenheid van de Nederlandse zeevissersvloot, eigendom van de Nederlands-Atlantische Visserij- maatschappij en sedert enkele weken weer terug in ons land na een verblijf van ongeveer een half jaar in de Zuid- Amerikaanse wateren. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Requiem voor een gringo” 23.30 u.: „Dracula, prins der duisternis.” Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u. „Een vrije vrouw.” TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (Huize Scheybeeck, Velserweg 2). Geopend op dinsdag van 15.30 tot 17.30 u. en op donderdag van 19.30-21.30 u. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbes laan 23, Beverwijk. Tel. 02510-25120. BIOSCOPEN City Theater, Vrijdag 20 u. 21.15 u. „Het spookslot van de vampiers.” TENTOONSTELLINGEN Felison, in noordelijk koetshuis van Beecke- stijn, Velsen-Zuld, 14-17 u. expositie werken van Guido Biasi. Museum Beeckesteijn, Velsen-Zuld. Dagelijks open van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum, in gebouw Cultu reel Centrum, .Moerbergplantsoen, IJmuiden 9.30-12 u. en 14-16.30 u.zaterdag en zondag gesloten. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord, oudheidkundige bodemvondsten, dinsdags 12-13.30 u. donderdags 12-13.30 u. en 20- 22 u.; voorts op aanvraag Tel. 02510-92590 of 94159. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, is op SCHOUWBURG Toneelschuur (Smedestr. 23). Vandaag en mor gen 20.30 u.: Toneelgroep Ludamus met vier éénakters. Haarloheim (Smedestr. 23). Zaterdag 20.30 u.i Cabaret Herman Berklen uit Utrecht. De „Navis” aan de Zuidzijde kort na dat twee bedwelmde opvarenden door de Ongevallendienst naar het Zee wegziekenhuis zijn afgevoerd. Met perslucht toegeruste brandweerlieden bevinden zich aan boord van het schip. Later op de dag zullen de vaten met het vriesmiddel door de eigen Regio’s op grond van een aantal maatschappelijke samenhangen, gestreept weergegeven gemeenten zijn in vrijwel gelijke mate op twee centra georiënteerd. Texel, horizon taal gestreept, is deels „autonoom”, deels op Den Helder gericht (rechts). Vandaar dat naar middelen werd ge zocht om de visserij te blijven uitoefenen en de invoering van de gasgenerator, die ook door auto’s werd benut, was een uitkomst. Hoofdbrandstof was antraciet met een kleine hoeveelheid gasolie en de toen varende loggers werden met een dergelijk apparaat uitgerust. De Elisabeth kreeg de gasgenerator in 1942 en kwam in december van dat jaar in bedrijf. We zien het schip op de foto met het apparaat uitgerust, geplaatst op het achterschip. Niet lang heeft de Elisa beth van deze uitvinding kunnen profite ren. Immers, in mei 1943 werd het vaar tuig door de bezetter gevorderd en kreeg het een Duitse bemanning. Dit is het laatste dat van het schip bekend is. Na de bevrijding werd het niet teruggevonden en we weten ook niet welke bestemming er aan gegeven is. Het letterteken en nummer SCH. 196 werd in 1955 gegeven aan de Helena SCH. 196, die in dat jaar werd opgeleverd door de Sleephelling Mij Scheveningen. De naam Elisabeth keerde pas terug in 1964 en werd gegeven aan een logger die in 1918 door dezelfde werf als de vroegere Elisabeth was gebouwd en wel A. Panne vis in Alphen aan de Rijn. Als Cornelis Roeleveld SCH. 4 werd deze logger in 1959 van de rederij C. Roeleveld door Jacob den Duik Zonen aangekocht en kreeg de naam Geertruida SCH. 4. Rondom Amsterdam tekenen zich een aantal onzekerheden af als gevolg van het feit dat vele gemeenten in het krachten veld van méér dan één centrum zijn gelegen. De desbetreffende „twijfelge- meenten” worden in het rapport stuk voor stuk onder de loep genomen. Per „niet-centrumgemeente” is overzicht vervaardigd waarin de oriëntatie op één of meer centra per sector (onder wijs, ziekenhuiszorg, werkgelegenheid, mi gratie, vervoer) is uitgedrukt in een per centage. Zo is van geval tot geval bepaald tot welk centrum de desbetreffende ge meente gerekend dient te worden. In het rapport wordt bij de indeling in regio’s het „overhouden” van een aantal twijfelgemeenten onaanvaardbaar ge noemd. De neiging en de noodzaak zullen zich aandienen ze toch in een regio onder te brengen. De daarbij te nemen beslissing zou bijvoorbeeld op politieke, bestuurlijke of andere gronden kunnen geschieden. Een andere mogelijkheid is de aansluiting bij een bepaalde regio te baseren op allerlei andere maatstaven en gegevenhe den. Dan zouden de regio’s er volgens de opstellers van het rapport wel eens anders uit kunnen gaan zien. MUZIEK Concertgebouw (Lange Begijnestr.) 20.15 u,: Orgelconcert door Feike Asma. Zaterdag 20.15 u.: Concert Haarlems Jeugd Orkest o.l.v. André Kaart. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr. 111) 15.30 en 20.00 u.: „Ben Hur” a.l. Vandaag en morgen nacht- voorstelling 24.00 u.: „Blow up” 18 jr. Zaterdag 13.30 u.: „Sjors en Sjimmie en de gorilla” a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Dracula de verschrikkelijke” 18 jr. Vandaag en morgen nachtvoorstelllng 23.30 u.: „100 gewe ren” 18 jr, Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „The French Connection” 14 jr. Luxor (Gr. Houtstr. 139) 14, 19 en 21.15 u.: Willard” 18 jr. Roxy (KI. Houtstr. 79) 14.30, 19. en 21.15 u, zaterdag 14, 19 en 21.15 u.: „Voor goud en wat dollars” 14 jr. Vandaag en morgen nachtvoor- stelling 24.00 u,„Liefdesspel en overspel” 18 jr. Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 en 21.30 u.: „Straw dogs” 18 jr. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 63). Per manente tentoonstelling van Hals’ meesterwer ken en werken van de Haarlemse school van de 16de t.m. 19de eeuw. Prentenkabinet: ten toonstelling Saul Belem en Daniels en andere werken uit eigen bezit. Geopend ma. t.m. zo. 10-17 u. zo. 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Per manente tentoonstelling oude religieuze kunst. Geopend dl. t.m. zat. 10-12.30 en 14-17 uur. Zo. 15-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16). Permanente tentoonstelling van fossielen en mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Exposi tie schilderijen en tekeningen van Wybrand Hendriks. Dag. geopend 10-17 u. zo. 13-17 u. ma, gesloten. Tot en met 16 juli. ’t Luifeltje (Gr. Heiligland 15). Expositie pro- dukten uit de pottenbakkerij. Geopend 9-17 u. Stichting Beeldende Kunst. (Ged. Oude Gr. 12). Expositie uitleenkunst. Eigentijdse NederL schilderijen, grafiek, wandkleden en klein plas tiek. Di. t.m. vrij. 13-17 u. zat. 11-17 u. do. avond van 20-22 uur. Stichting MACRA-centre KOSMOS (Amster- damstr. 61). Expositie m.b.t. ruimtevaart, astro nomie, geologie etc. Dagelijks geopend 14-17 u. Elke avond beh. za. en zo. 19.30-22 uur. De Hallen (Gr. Markt). Tentoonstelling „Van medicijnman tot medicus” van meer dan 20 eeuwen medische wetenschap. Vleeshal het his torische gedeelte. Vishal, de toekomstverwach tingen. Geopend 10-17 u. en zo. 13-17 u. t.m. 2 juli. Galerie ’t Spaarne (Donkere Spaarne 48). Schilderijen keramiek en tekeningen. Geopend di. t.m. za. 11-17 u. do.avond 20-22 uur. Galerie Kunst voor U (Warmoesstr. 16). Expo sitie schilderijen van mevrouw Lia Hoek en Jan F. de Vries en aardewerk van Hans van Rlessen. Geopend 13-16 u., di. t.m. za. 10-18 u. Tot en met 14 juni. Biologisch centrum Schalkwijk (Boerhaave- laan t.o. Boerhaavekliniek). Tentoonstelling over „Wel en wee van het water”. Geopend zo. 12-13 u. en wo.avond 19-21 u. Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemendaalse- weg 158). Tentoonstelling van Bloemendaalse kunstenaars met o.a. schilderijen, tekeningen, grafiek, edelsmeedwerk, wandkleden. Dag. geo pend 14-17 u. t.m. 3 juni. Kleedkamers Openluchttheater (Bloemendaal). Tentoonstelling „Het leven in de Noordzee." Geopend zo. 11-15 u. t.m. 15 juni. Galerie Judasoog (Westklok, Spaarndam). Ex positie olie-verfschilderijen en aquarellen van Léon Spierenburg, plastieken en batikwerk van Gerda Spierenburg, sieraden van Anita Schultz, aquarellen van Piet de Ridder en weefwerk van Jeannette Plas. Geopend zat. 14-17 u. en zo. 10-17 uur. DIVERSEN Jeugdhuis Deining (Ripperdastraat 13a). Zater dag 14-16 uur: Ruilbeurs voor verzamelaars. ^°E?ent^e?„ter JI?riVn (Hasselaerspleln 35). Zaterdag 14.30 u.Het blauwe water. Poppentheater Mijko (Peuzelaarssteeg 4). Za terdag 14.30 u.: Het robijnen boompje. Stadsdoelen (Gasthuisstraat, Haarlem). Vanaf 10.30 u.Kunstmarkt. Haarlemse Jazzclub (Gr. Heiligland 47). 21.30 u.: Trio Jos Harmes. Groot Heiligland 47: Tentoonstelling over „De Kamp”. Geopend ma. t.m. vrij. 19.30-22.00 uur. Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat). Geo- oend ma. di., do., 19.30-24 u.; vr. en za. 18.30- 01.00 u; zo. 12-5 en 20-22 u. Om de 14 dagen donderdag 20.30 u. vr. en za. 22 u. Gitarist Phill Nobel. Zaterdag 22 u.: Amsterdamse groep Crackerhash met Ierse en Engelse traditionals. Toneelschuur (Bavogebouw, Smedestraat 23). Dinsdag 20 u.: Filmschuur, woensd. 20 u. Open Workshop; donderdag 20 uur: „Mimeworkshop”; zaterdag 11 u.; Klnderworkshop 14 en 16 u. Jazz-ballet. Expositie van drie Heemsteedse kunstenaars. Bowlingcentrum (t.o. Honkbalstadion). Dage lijks 10-22 u. za. en zo. 11-02.00 u. Jeugdbowlen. tedere zat. 11-13 u. Thljsse’s Hof, Mollaan, Bloemendaal. Dage lijks 9-17 u. Biologisch Centrum „De Duyvetil” (Vogelen zang, Vogelenzangseweg bij „Oase”). Tentoon stelling over het Insectenleven. Geop. zo. 11-17 uur. Hotel Bouwes (Zandvoort). Diner-dansant met OOrshOW Tdacr ATv+neadkir» rmw zijn orkest. Dolfirama Zandvoort naast Dag. 10.30-12, 14 en 16 u. 1 avondvoorstelling 21 uur. Bowling Centre (Burg. Van Zandvoort). Dagelijks van 11-01.00

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9