Baggermolen schrijft geschiedenis LEGERPLAATS UIT le EEUW IN BETUWE ONTDEKT Besluit tot afdamming Oosterschelde actievoerders allerminst verlamt K Hl; Romeinse hulptroepen uit Bulgarije en Noord-Griekenland bezetten van 71 tot 82 na Christus deel van Nederland Manaricium is Maurik Kritische noten Feitenkennis Kraamkamer Bulgaren en Grieken A ntiquair DEN HAAG De Zeeuwse actievoerders hebben hun strijd tegen de voorgenomen afsluiting van de Oosterschelde nog lang niet opgeheven. Ondanks het feit dat Rijkswaterstaat een aannemer heeft gevonden om de eerste fase van dit Deltaplan-onderdeel uit te voeren, hopen de tegenstanders op het keren van het schijnbaar onafwendbare getij. (Van onze correspondent) MAURIK Van 71 tot 82 na het begin van onze jaartelling is een deel van ons land bezet ge wéést door Romeinse hulptroepen, helemaal afkomstig uit Thracië, thans Bulgarije en het noorden van Griekenland. Dit hebben prof, dr. J. E. Bogaers en zijn weten schappelijk medewerker, drs. J. K. Haalebos van het Instituut voor Oude Geschiedenis en Archeolo gie van de universiteit van Nij megen kunnen bewijzen door een aantal toevallige vondsten in het Betuwedorp Maurik (tussen Tiel en Amerongen). Deze hulptroe pen zijn gelegerd geweest in een door de Romeinen gebouwde ka zerne, een Castellum, gelegen op de plaats waar nu in Maurik een jachthaven wordt gegraven. '7 ■- miters ig 1 be- Erbij ngen rea- Iver- mer. lum- neld. loor- taakt Ver- ieeds nve- van tarop Na bestudering van de kleine „spij- kerpuntjes” in de rand van de pot bleek, dat de tekst was geslagen door soldaat Maximus. Hij vertelt op de potrand te behoren tot een patrouille, bestaande uit 8 a 10 man. Maximus Het instituut had het bezoek van de plakkers vermoedelijk te danken aan de nauwe samenwerking die het heeft met de allerminst populaire Rijkswa terstaat. Projectgroepen, waarin beide instellingen zijn vertegenwoordigd, on derzoeken de gevolgen van een eventu ele afsluiting van de Oosterschelde. Het Delta-instituut werkt mee aan het onderzoek van de biologische aspecten. In de tijd van de plakactie ging men er nog vanuit dat een afsluiting onver- was de leider. De patrouille was weer een onderdeel van een centuria, een afdeling van 80 man onder leiding van een zekere Firmus. In de tweede inscriptie is wéér spra ke van een patrouille en dan volgt de aanduiding Coh II T. Hieruit blijkt dat de pot heeft behoord aan de tweede Cohort Thraciërs, een Romeinse pro vincie gelegen in Bulgarije en Noord- Griekenland. Dit werd bevestigd door de tekst van de mysterieuze dakpan stempels. Voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandse archeologie Het instituut, dat stelt dat de toe komst van een afgesloten Oosterschel de niet kan worden overzien zolang nog niet bekend is hoeveel Rijn- en rioolwater er zal instromen, pleit dan ook voor een aantal dammen in het De zandzuiger aan het werk. Via de jacobsladder is een groot deel van een Romeins Castellum boven water gekomen. In het mechaniek bleek een aantal munten vast te zijn blijven zitten. bijl en waarschijnlijk een van de Ro meinen afkomstige hamer en een prachtige bronzen Romeinse steelpan. Deze steelpan is door de baggermolen jammer genoeg ernstig beschadigd. Van de eerste vondsten, medio janu ari, is materiaal opgekocht door een antiqquair en via hem zijn de belang rijkste stukken in handen gekomen van de bekende verzamelaar H. J. E. van Beuningen te Neerlangbroek, die aanvankelijk niet wist waar de stuk ken vandaan kwamen. Prof. Bogaers kon echter bewijzen dat ze uit Maurik afkomstig waren, doordat hij beschikte over een stuk van een wrijfschaal. De heer Van Beuningen bleek in het bezit te zijn van het tweede deel. Daarnaast bezat de heer Van Beuningen een bronzen amfora en een bronzen pot. Enkele soldaten hadden in de rand van Haar- 51487. Het staflid S. Parma, die in het weekeinde van 27-28 mei op een Oos- terscheldecongres sprak over het mi lieu, hield een „objectief betoog”. „Ons standpunt is dat, als er waterstaatkun dig een mogelijkheid blijkt te zijn om de Oosterschelde open te houden, we die moeten aangrijpen”, aldus de heer Parma. Hij vindt de uitlatingen van de actiegroep („Als de Oosterschelde wordt afgesloten komt er alleen kwik- paling in de plaats van de 70 huidige vissoorten”) overdreven. „Het is na tuurlijk wel zo dat de functie van het water - het schoonste van Nederland op het ogenblik - de rol van, kinderka mer’ voor jonge vissen zal verliezen”. Het Romeinse bronzen vaatwerk, dat door een zandzuiger in Maurik boven water werd gehaald. Links een amphora, rechts een pot met in de omgeslagen rand een aantal inscripties. Op de voor grond rechts een zwaar beschadigde bronzen steelpan en links een houweel. Om de naam van een Romeins Cas tellum te achterhalen, is men aange wezen op twee bronnen: de Peutinger- kaart, een middeleeuwse kopie van een Romeinse kaart waarop wegen en ver dedigingswerken zijn aangegeven en nog een Romeinse bron uit de derde eeuw, het zogenoemde Itinerarium An- tonini. In dit laatste stuk wordt ge sproken over Manaricium. Daarbij wordt verteld, dat de kazerne van deze naam ligt op een bepaalde afstand van Trajectum (dat is Utrecht) en van Caruone of Carvone, waarvan wordt aangenomen dat dit Kesteren is. Taal kundigen menen dat men van de naam Manaricium heel goed de plaatsnaam Maurik kan afleiden. Doordat de aanleg van de jachthaven moest doorgaan, kon men niet stoppen met zandzuigen. Grote stukken puin van de kazerne werden per boot op een zeer diepe plaats in de rivier gestort. Donr deze werkwijze zijn ongetwijfeld ook karre- vrachten aardewerk en ander materi aal, dat voor het onderzoek zeer be langrijk kan zijn, verdwenen. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft plannen om te zijner tijd langs de rivieroever nog een onderzoek in te stellen. mijdelijk was. Het instituut nam voet stoots aan dat Waterstaat pas na een grondig onderzoek tot de conclusie was gekomen dat er geen enkele mogelijk heid was om - met in achtneming van de veiligheidsoverwegingen - de Oos terschelde open te houden. Uit het laatste rapport van de over heidsdienst is het instituut echter ge bleken dat Rijkswaterstaat niet alle alternatieven zo grondig heeft onder zocht. Dat was aanleiding voor de elf stafleden van het instituut om een paar kritische noten op schrift te stel len en die, door alle stafleden onderte kend, naar Rijkswaterstaat op te stu ren. Hoewel aan de lijst van groeperin gen, die het Delta-beleid van de over heid bekritiseren, dus nog een instel ling is toegevoegd, is het nog de vraag in welke mate de actiegroepen de steun zullen krijgen van het Delta- instituut. „Wij zijn biologen, geen wa terstaatkundigen”, aldus directeur K. F. Vaas van het instituut. Door een baggermolen is de afgelo pen maanden een stuk vaderlandse ge schiedenis geschreven. Sinds half janu ari van dit jaar wordt in de waarden zand gezogen. Op 6 maart werd prof, dr. Bogaers gewaarschuwd door het schoolhoofd A. Datema uit Kesteren. Hij had gezien, dat er via de bagger molens resten van een Romeins bouw werk naar boven kwamen. Samen met leden van de Archeologi sche Werkgemeenschap en de provinci ale archeoloog voor Gelderland, drs. R. S. Hulst, werd vastgesteld dat men in Maurik te doen had met een groot Romeins bouwwerk. Er kwamen grote brokken tufsteen, veel dakpannen, aar dewerk en zelfs delen van schepen te voorschijn. Doch daarbij bleef het niet. Er wer den stukken vloer van het zogenoemde Romeinse beton gevonden, gebakken tegels en zelfs delen van een centrale verwarming. Het belangrijkste was echter dat er stempels op de dakpan nen voorkwamen, naast afdrukken van hondepoten en met spijkers beslagen schoeisel. De meeste stempels zijn van militaire aard en in hoofdzaak afkom stig van het leger van Germania Infe rior, ofwel de provincie Beneden Ger- manië. Deze stempels werden gebakken in de Holdeum bij Berg en Dal. Er kwa men ook stempels naar boven van het 30ste legioen, dat na 120 na Christus gelegerd is geweest in de legerplaats Vetera te Xanten. Voorts vond men nog een stempel van het 22ste legioen uit Bonn en uit Xanten. Daarnaast werden enkele dakpannen met stem pels van zeer mysterieuze aard opge vist. deze pot met een scherp gepunt voor werp een tekst geslagenAlle stuk ken uit de verzameling, die afkomstig waren uit Maurik, verhuisden voor on derzoek naar het instituut in Nijmegen. ben een zeer nuttig effect gehad. Maar de te sterke polarisatie van het ogen blik werkt niet ten bate van het mi lieu. Kreten als „de bouwketen van waterstaat zijn brandbaar” slaan na tuurlijk nergens op. De actievoerders moeten ermee rekening houden dat zij staan tegenover mensen die over veel feitenkennis beschikken. Daar begin je niets tegen met slogans. Met een even grote feitenkennis moet je komen. Wat dat betreft willen we helpen. Bij ons is niet alleen sprake van een wetenschap pelijke benadering, maar ook van een maatschappelijk geëngageerde. De afsluiting van de Oosterschelde - tien jaar geleden door de Zeeuwen, met de Watersnoodramp tamelijk vers in het geheugen, nog als vanzelfspre kend beschouwd - wordt inmiddels ook vanuit een heel andere hoek kritisch bekeken.De Deltadienst van waterstaat heeft namelijk zelf een werkgroep op gericht met de opdracht de biologische gevolgen van de grote waterstaatkun dige ingreep te bekijken. Het Delta- instituut in Yerseke noemt dit een verheugende ontwikkeling. Resultaten zullen echter voorlopig op zich laten wachten. Een gezamenlijk rapport van de diverse Deltadiensten zal waar schijnlijk dit jaar niet meer gereedko men. De vraag is hoe sterk het ministerie van Verkeer en Waterstaat - verant woordelijk voor het deltaplan - staat, nu milieu-experts, actievoerders en een groot deel van de bevolking arm-in- arm boven op de Zeeuwse dijken in de bres gaan staan en zelfs een bepaald deel van Rijkswaterstaat zich kenne lijk buigt over eventuele alternatieven. Minister Drees van Verkeer en Water staat heeft onlangs in de Tweede Ka mer zich duidelijk uitgelaten. De Oos terschelde gaat dicht, zei hij. watergebied. Het deel dat aan de Noordzee grenst zou ’zout’ moeten blij ven. Daarachter zou een zoetwaterre- servoir kunnen komen, onder meer voor het bestrijden van de verzilting. Ir. Loeff van de Studiegroep Ooster schelde wil liever de Oosterschelde houden zoals deze nu is. Zijn bezwaren tegen de afsluiting gelden de nadelen voor visstand en visserij, oester- en mosselcultuur, en de recreatie. Stran den langs stilstaand water vervuilen. De buit voor de sportvissers staat op het spel en als zeezeiler vindt hij dat bij het ontbreken van het getij er veel minder eisen aan de varensman wor den gesteld. De Deltadienst wil volgens ir. Loeff zo spoedig mogelijk een „point of no return” bereiken. Ook hij beleefde de gunning van de werken van de eerste fase allerminst als de genadeklap. Dr. K. F. Vaas van het Delta-instituut: „Ach, wat is het point of no return”. Financieel zal dat punt al wel bereikt zijn .Tot dusver hebben de plannen ongeveer ƒ163 miljoen gekost. Maar het hangt er van af wat Den Haag er voor over heeft. Biologisch is het point of no return pas bereikt op het ogen blik dat er geen getij meer is. Dat is doorslaggevend voor het leven in de zee-arm. was door enkele unieke stukken bewe zen, dat Romeinse hulptroepen uit Thracië in Maurik gelegerd waren ge weest. Uit andere vondsten kon worden ge concludeerd dat deze hulptroepen kort na de opstand der Bataven in Maurik waren gearriveerd, namelijk in 71 en daar zijn gebleven tot 82 na Christus. Dit werd bevestigd door de vondst van een aantal unieke munten, die in het mechaniek van de zandzuiger waren achtergebleven. De vondst werd ge completeerd door enkele houwelen, een Prof. dr. Bogaers en drs. Haalebos bestuderen de inscripties, die tot een opzienbarende ontdek king hebben geleid. De bronzen kookpot met omge slagen rand. In deze rand heeft een Romeins soldaat met een pun tig voorwerp zeer belangrijke ge gevens voor onze vaderlandse ge schiedenis achtergelaten. De unieke pot kwam via de zandzui ger boven water. 1 ers ikantie- :n wij Ir. J. Loeff uit Veere van de Studie groep Oosterschelde, gepensioneerd scheepsbouwkundige, fervent zeezeiler en één van de eerste actievoerders, heeft het strijdplan al uitgestippeld. „De enige manier waarop de afsluiting ongedaan kan worden gemaakt is de volksvertegenwoordiging te bewegen via een initiatief de wet op de Delta werken te veranderen”. De lijst van Kamerleden ligt opengeslagen naast zijn telefoon. Volgens ir. Loeff neemt het aantal tegenstanders van de dam snel toe „Een enquête van het Politiek Cen trum van de Utrechtse Universiteit wees uit dat nu al 70 percent tegen de afsluiting is; 22 percent is voor. Ook de groep mensen die bereid is over te gaan tot acties lijkt te groeien .Onlangs werd de „Zeeuwse Geuzen” opgericht, die heeft aangekondigd te zullen over gaan tot harde acties. Ir. Loeff heeft nog geen contact met deze nieuwe groep en maakt ook niet de indruk daar veel behoefte aan te hebben. „Ik sla acties met veel belangstelling en vaak met instemming gade. Maar toe standen met stickers en dergelijke heb ben volgens mij weinig nut”. Een van de instellingen die heeft ondervonden wat het is om op een ochtend voor een met stickers dichtge plakt kantoor te staan, is het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onder zoek in Yerseke. Het is nog niet bekend welke acties de Zeeuwen voorlopig staan te wach ten. Paul de Schipper van de Actie groep Oosterschelde: We weten het nog niet. Tot dusver is het een kwestie geweest van een reactie van onze kant op een actie van Rijkswaterstaat. Improviseren dus. De heer Parma van het Delta-insti tuut over de actiegroepen: Zij heb- De pas uit het ei gekomen vissen nemen namelijk voor de groeiperiode hun toevlucht tot de Oosterschelde. Daarna keren zij terug naar de Noord zee. Als de Oosterschelde wordt afge sloten, zal dat een harde klap zijn voor de zeevisserij. Een ander belang rijk gevaar is dat de Oosterschelde, waar nu een gerijpte flora en fauna tiert, geen graadmeter meer kan zijn voor veranderingen in het milieu na een zo’n grote ingreep als permanente afsluiting. 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13