ury zet beraad Zondag iets voort koeler VLIEGTUIGKAPERS ZIEN AF VAN ANGELA DAVIS Westduitsers mogen Oost-Berlijn m Verlies Van Gelder in eerste Pompidou halfjaar f 2% miljoen dreigt met afgelasten EEG-top Politie uit stelen in Zuid-Holland Auto in sloot: drie doden Na ondertekening akkoord Minister wil wetsontwerp fluoridering VANDAAG IN ERBIJ: RESULTAAT VERBETERT GELEIDELIJK AGENDA pagina '4 Verder in de krant HET WEER 2200 auto’s niet afgesloten Meer arrestaties in West-Duitsland AUTOBEDRIJF KONING BV. NUTSSPAARBANK ook voor BUITENLANDS GELD en REISVERZEKERINGEN ZATERDAG 3 JUNI 1972 62e JAARGANG NUMMER 176 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Baggermolen schrijft geschiedenis Muziek en Theater in Holland Festival Olympische wielerbaan een schoonheid Aandacht voor de voeten (Van onze redacteur in Brussel) VLOERBROOD v. d. Vooren bakt ’t Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijk» E. Koning llmuiden's^Pz^W dealer Showhal Vechtstraat 2 tel: 11001 Service+Adm. BloemstrM tel: 15141 BERENDSEN N. V. 2 3 3 3 4 V 10 10 22, 23 Zonnige perioden Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Verschijnt dagelijks, beh. ron- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25,—). Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur IJmuider Courant Confucius: Het gekaapte vliegtuig landt in San Francisco. (Van onze redacteur in Bonn) Angela Davis, gistermiddag gefotografeerd in het gerechtsgebouw. De baby is vermoedelijk van een van haar kennissen. van tot het KNMI van AAN HET STRAND De zeewind blijft ook zondag nog te sterk. Wel flinke opkla ringen en een kleine buienkans, maar bij 15 tot 17 graden toen nog wat te koel. Zeewater 12 graden. Vooruitzichten: De hardnekki ge westelijke stroming geeft het nog niet op, al wordt het wel langzaam wat stabieler. VELSEN. De geleidelijke verbetering van het resultaat van Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen in Velsen- Noord heeft zich ook in de eerste maan den van 1972 voortgezet. Het verlies over het eerste halfjaar 1972 zal naar verwach ting 2,5 miljoen bedragen. Dit heeft het bestuur bekendgemaakt. Het verlies over het eerste halfjaar 1971 bedroeg 7.6 mil joen. Van Gelder is van plan nog jaren kran tenpapier te fabriceren. Wel heeft men de overtuiging dat, als er geen internatio nale conjunctuurpolitiek wordt gevoerd, men ook op de langere duur met proble men blijft zitten. Het samenwerkingsplan met Crown-Zellerbach acht men het beste van alle alternatieven voor Van Gelder. Van Gelder blijft ervan overtuigd, dat men rond eind dit jaar het dal zal passe ren en de weg omhoog zal terugvinden, mede dankzij de hulp van de Amerikanen. Zowel de goed bezochte vergadering als de aandeelhouderscommissie en de Vere niging Effectenbescherming toonde zich tevreden met de oplossing voor Van Gel der, om het aandelenkapitaal voor de helft in te kopen a pari en deze te verkopen aan Crown-Zellerbach. Gepleit werd wel om mee te doen aan de voorgenomen cer tificering, om tegenwicht te kunnen bie tificering, om tegenwicht te kunnen bie den aan het Amerikaanse belang van 50 percent. den gesproken, aldus het bestuur. Veel heil verwacht Van Gelder van diverse ge troffen maatregelen als een opgesteld tien jarenplan, reorganisaties en een opveren van de prijzen van krantenpapier in de cember. Al met al zijn de moeilijkheden bij Van Gelder zeker nog niet voorbij, al zijn de eerste stappen op de goede weg gezet wat zich onder meer uit in een ver schuiving van de produktie naar hoog waardiger papiersoorten. Benadrukt werd nog eens, dat men geen plannen heeft tot stopzetting van machines of tot directe sluitingen. „Ik neem niet de verantwoordelijkheid op mij om negen regerigshoofden uit te nodigen in de wetenschap dat de confe rentie zou uitmonden in vage beginselver klaringen en detailafspraken, die bestaan de onenigheden moeten verhullen”, zo zei Pompidou. Na de plechtigheden brengt de Russi sche minister Gromiko een bezoek aan Bonn. Hij zou vanmiddag worden ontvan gen door bondskanselier Brandt en minis ter van Buitenlandse Zaken Scheel. bassadeur Falin en de uit Warschau naar de Westduitse hoofdstad gekomen plaats vervangende Poolse minister van Buiten landse Zaken. Troost u; iedereen heeft een kaal hoofd, maar sommigen verber gen het uit ijdelheid onder een haardos. - BRUSSEL De Franse president Pompidou wil geen topconferentie van de tien landen, waaruit de EEG na 1 januari 1973 zal bestaan, als die zich verliest in vage intentieverkla ringen of gecamoufleerde menings verschillen. Onze specialiteit Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 IJmuiden M.L. Tectyleer-station De Berlijn-overeenkomst wordt onmid dellijk na de ondertekening van kracht. Vanaf morgen zullen ook de regelingen tussen de beide Duitslanden, die met Pa sen en Pinksteren al korte tijd dienst deden, definitief in werking treden. De problematiek van het Van Gelder- concem ligt nog steeds hoofdzakelijk in de papierdivisie. Verheugend is dat de kostenfactoren tot nu toe een lager beeld te zien geven als in 1971. Van een ver slechtering kan dan ook niet meer wor- IVeerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Achtergrond Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst Radio en tv Strips Sport Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij 7 Sinds het optreden van dr. Stuyt als minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, bijna een jaar geleden, heeft de bewindsman geen toestemmingen tot fluo ridering verleend. Hij staat op het stand punt, dat slechts dan tot fluoridering kan worden overgegaan, als op redelijke wijze voldaan is aan voorzieningen ten behoeve van degenen, die overwegende bezwaren hebben tegen het gebruik van gefluori deerd drinkwater. Uit de mond van ieder ander dan het Franse staatshoofd zou dit een positieve verklaring mogen worden genoemd te gen de achtergrond van de moeizame wijze waarop de ministers de top voorbe reiden, en dan vooral moeizaam vanwege Frankrijks doelbewust vertragende acties, betekent dit een staaltje van ongehoorde machtspolitiek. De Parijse topconferentie, voor oktober vastgesteld, is een gebeurtenis waarnaar in de hele wereld met grote belangstelling wordt uitgekeken. Met de EEG immers zijn grote economische belangen gemoeid, die zich over de hele aarde vertakken. Een eensgezinde EEG op weg naar verde re economische en politieke eenwording is een partner of een tegenstander om reke ning mee te houden. Niet voor niets heeft de NAVO zojuist in Bonn besloten dat de voorbereiding van een Europese veilig- heidsconferentie eerst na de Europese top en na de Amerikaanse verkiezingen kan beginnen. Verwachting zondagavond Perioden het zon, vooral in het westen van het land, maar ook hier en daar een bui. Ma tige tot vrij krachtige zuid westelijke wind, minimum temperaturen ongeveer 10, maxima morgen rond 16 gra den. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Een front van een actieve depressie bjj Schotland bereikte van ochtend ons land, maar van de neerslag- activiteit is weinig meer over. Langs de kust begon in de voormiddag de wind tot krachtig toe te nemen. Aanvankelijk staat de aangevoerde lucht nog een redelijke temperatuur toe van 16 tot 18 graden en in het binnenland tot bijna 20 graden, maar via de Britse eilanden voert de wes telijke wind zondag iets koelere lucht aan. Ook de kans op enkele buien neemt dan landinwaarts weer wat toe, zodat juni deze eerste week nog niet in zomerstemming komt. Na een onbestendig begin van bijna een week, zal juni op het betere zomer weer overschakelen, heeft de Engelsp weerdienst berekend. voorwerpen gehaald en meegenomen naar het bureau. Daaronder bevonden zich 147 rijbewijzen, 220 kentekenbe wijzen, 13 foto- en filmtoestellen, twee sieraden, 28 tassen, zes paraplu’s, acht verrekijkers, een accordeon, 18 losse radio’s, zeven portemonees, zes verze- keringspapieren, zes cassetterecorders, een spaarbankboekje met 1450 gulden, een telmachine, drie portefeuilles, elf paspoorten en tien sleutelbossen cq contactsleutels. De eigenaars kunnen deze bij het politiebureau in hun ge meente afhalen. In iedere niet afgeslo ten auto is een folder gelegd waarin gewezen wordt op het gevaar voor diefstal van of uit de auto. In San José pleegde rechter Arnason urenlang koortsachtig overleg met Angela Davis, haar advocaten en de openbare aanklager. Angela Davis stond, naar ie mand uit haar omgeving vrijdagavond zei, even versteld van het bericht over de kaping als iedereen in San Jose. Ze had geen idee wie de kapers waren. Het „Co mité ter verdediging van Angela Davis” verklaarde in een communiqué, niets af te weten van de .zaak. „Wij keuren een dergelijke methode niet goed, om wiens vrijlating het ook gaat.” Toen duidelijk werd dat de kapers niet langer op de komst van Angela Davis aandrongen, begaf ze zich naar een onbe kend adres om er de nacht door te brengen. Een politieman vertelde dat ze daar onder strege bewaking is gesteld. De jury besloot intussen haar beraad voor vrijdag af zonder tot een uitspraak te zijn gekomen. De zeven vrouwen en vijf man nen allen blanken zijn niet op de hoogte gesteld van de kaping. Zij worden in strenge afzondering gehouden en zetten vandaag hun beraad voort. Op hetzelfde tijdstip zouden in Bonn de ratificatie-oorkonden bij de verdragen van Moskou en Warschau worden uitgewis seld. Dat laatste gebeurt tussen de Bonner staatssecretaris Frank, de Russische am- MüNCHEN (AFP). De Westduitse politie heeft vrijdag bij de jacht op de Baader-Meinhoff-groep twee arrestaties verricht aan de Westduits-Oostenrijkse grens. Het betreft de 29-jarige Dorothea Ridder, afkomstig uit een Westberlijnse commune en een 28-jarige metgezel. Do rothea Ridder zou bekend staan als sym pathisant van de Baader-Meinhoffgroep Het laatste overleg tussen Bonn en Moskou over de ratificatie-oorkonden was nogal moeilijk geweest, omdat de West duitsers hun „brief over de Duitse een heid”, die indertijd aan het verdrag was toegevoegd, in de oorkonden genoemd wilden zien. Naar verluidt is Moskou aan dit verlangen verregaand tegemoetgeko men. - «<- HOORN Drie jonge mensen zijn van ochtend om half zeven om het leven ge komen. In Wognum bij Hoorn raakten zij met hun auto uit een bocht. De wagen kantelde in een sloot. De inzittenden zijn verdronken. SAN FRANCISCO, (UPI, Reuter) In Amerika zijn gisteravond twee vliegtuigen gekaapt. Boven Californië maakten vier negers zich meester van een Boeing 727 van „Western Airlines” met negentig passagiers en acht bemanningsleden aan boord. Zij eisten een losprijs van een half mil joen dollar en verklaarden dat de negeractiviste Angela Davis „aan hun hoede” moest worden toevertrouwd. Ook eisten zij vijf parachutes. Op het vliegveld van San Francisco spraken zij echter niet langer over An gela Davis. Vanochtend vroeg ontvingen zij de losprijs en stapten met 27 gijzelaars over in een ander vliegtuig dat daarop naar New York vertrok. Terwijl op de luchthaven van San Francisco grote verwarring heerste, kwam uit Reno in Nevada het bericht dat daar een man een Boeiing 727 van United Airlines had gekaapt en een bedrag van 200.000 dollar eiste. Het toestel stond met een mankement aan een motor op het vliegveld. De kaper, die een zak over het hoofd droeg, hield een stewardess onder schot met een pistool. Er bevonden zich slechts drie bemanningsleden aan boord, geen passagiers. De actie van de vier kapers, die een bom bij zich zouden hebben, veroorzaakte grote opschudding in het Californische San José, waar in het proces tegen Angela Davis de jury zich kort tevoren had teruggetrokken om zich te beraden over de schuldvraag. Angela Davis zit niet in voorarrest maar de kapers wilden haar „onder hun hoede” nemen. Zij maakten zich tussen Los Angeles en Seattle mees ter van de Boeing, lieten het toestel na de landing in Seattle naar San Francisco vliegen en eisten dat Angela Davis naar de luchthaven zou worden gebracht. Maar toen het vliegtuig was geland lieten ze die eis plotseling vallen en spraken alleen nog maar over het geld. Ze vorderden boven dien een ander vliegtuig, beter geschikt voor lange-afstandsvluchten, en cirkelden in afwachting van de aankomst van dat toestel een boeing 720 B ruim een uur boven San Francisco rond. Daarna stapten ze (na ontvangst van de losprijs) met hun gijzelaars over en vertrokken naar New York. Volgens een politiefuncti onaris gaan ze „van daar misschien naar het Midden-Oosten.” BONN. De ministers van Buitenland se Zaken van de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie zouden vanmiddag om twaalf uur de Berlijn- overeenkomst ondertekenen, waarover de abassadeurs van de vier landen het al negen maanden geleden eens werden. DEN HAAG. Minister Stuyt Volksgezondheid overweegt een wetsont werp te laten opstellen dat een speciale regeling geeft voor de fluoridering van drinkwater. Hierdoor kan bereikt worden dat de gekozen vertegenwoordigers van de bevolking, in casu de Staten-Generaal. zich over deze materie uitspreken. Aldus blijkt uit het antwoord, dat de bewindsman gisteren gegeven heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Noote- boom (D’66). DEN HAAG. De politiekoprsen van acht Zuidhollandse gemeenten hebben in de afgelopen nacht een grootscheepse actie gehouden om het publiek attent te maken op de gevaren die zijn verbonden aan het niet afslui ten van de auto. Tussen middernacht en vier uur in de ochtend werden in Alphen a.d. Rijn, Delft, Leidschendam, Monster, Naald wijk, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar in totaal 19.000 geparkeerde auto's ge controleerd. Daarvan bleken 2200 (bij na 12 percent) niet afgesloten. Uit die auto’s werden in totaal 500 De minister deelt mee vernomen te hebben, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voornemens zijn de fluori dering van het door het Provinciaal Wa terleidingsbedrijf geleverde drinkwater op nieuw aan de Provinciale staten van deze provincie voor te leggen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1