Van der Hart: „Harde Flip Stapper: „Routine gaf de aanpak doorslag was Ajacieden kregen eerste FINANCIER MOLENAAR WIL MET wereldbeker-in j ecties DOORSTOTEN NAAR DE TOP Rinus Gosens Voetbalt Haarlem meer voor de centen T’ m Blauwtje voor Stoop Couperus naar AZ Anton Marijt naar Haarlem soms niet 11 nodig” bij ons” „Engelse formatie” speelde slaapverwekkend o N r MAANDAG 5 JUNI 1972 Gelijkmaker Succes 99 Optimistisch iükl A (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) van (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) gezien de huidige omstan- I i. Voorzitter Jaap van Praag van Ajax is onderscheiden met de gouden bonds- speld van de KNVB. Hij kreeg die zaterdagmiddag uit handen van KNVB vice-voorzitter Jos Coler tijdens de zeer druk bezochte receptie van Ajax door de KNVB geeërd. Jos Coler zegt ook een bijdrage toe voor de medische apparatuur, die Ajax ten behoeve van het publiek wil aanschaffen. Daarvoor krijgen de Europa Cup winnaars ook een som geld van de gemeente Am sterdam. Wethouder Wim Polak van financiën had het geld wel niet bij zich maar zegde snelle overmaking toe. Voor Jaap van Praag was dit aanlei- Premier Biesheuvel en Cruyff in ge sprek. Eén van de keren dat „stopper” Piet van den Berg actief is voor het doel van Heracles-keeper Van der Heide. Zijn inzet zal echter onschadelijk wor den gemaakt. Op de achtergrond Bosz- hard. r I BA. iden- Stapper omschreef de sterke eind sprint van AZ’67 nog het beste: „In deze lange competitie heeft de routine van Haarlem en AZ’67 de doorslag gegeven. In de laatste wedstrijden hiel den wij het hoofd erbij. Onze eredivi- sieroutine is tenslotte de sleutel tot het succes geworden. Volgend seizoen heb AMSTERDAM. Net terug van een zakenreis naar Parijs toonde de voor zitter van DWS Dé Stoop zich zeer verbaasd over de nieuwe ontwikkeling binnen het bestuur van Blauw Wit. Hij was officieel nog niet op de hoogte gesteld van net besluit van de twee leden van het stichtingsbestuur van Blauw Wit Krook en Möhring door te gaan met Blauw Wit. Zij besloten daartoe nadat de amateurafdeling van Blauw Wit weigerde met de fusie in te stemmen. Daarop stelden manager Koekebakker, en de bestuursleden Van Vliet, Jansen, Farber, Van Raalte en Garritse hun functies beschikbaar. HAARLEM. Ondanks het feit dat Haarlem in zijn laatste thuiswedstrijd voor de voetbalcompetitie tegen Hera cles tactisch opereerde als een „Engelse formatie” was het werkelijke krachts verschil tussen beide teams toch nog zo groot dat de uiteindelijke 11 eind stand tenslotte een vertekned beeld gaf. Vrije verdediger Piet Hoeben en stopper Piet van den Berg speelden op één lijn en werden op de vleugels geflankeerd door Beer Wentink en Joop Burgers die op links de gebles seerde Gerrit Peijs verving. Günther de Haan fungeerde hierdoor als „bre ker” op het middenveld maar het was een opstelling die met opkomende snelheidsduiveltjes aan Heracles-zijde als Hulshorst, Steenbergen en Tiesse- link wel om moeilijkheden vroeg. Brand: „Dat is bewust gebeurd. Het was een experiment. Je hebt nu ook duidelijk weer eens kunnen zien dat je voor problemen komt te staan als je de zaak tactisch niet juist formeert”. ALKMAAR. AZ ’67 Is na een een-jarig verblijf in de eerste divisie terug gekeerd in de hoogste afdeling van het Nederlandse voetbal. De Alkmaarders wonnen op eigen veld voor dertienduizend toeschouwers met 21 van De Graaf schap en aangezien Heerenveen in Schiedam met 31 verloor van SVV, werd AZ ’67 voor de Friezen onbereikbaar. Na Haarlem keerde dus de tweede ploeg die vorig jaar degradeerde terug naar de ere-divisie. Naast de begrijpelijke vreugde om de promotie zijn er toch ook wel zorgen om de toekomst. Bij AZ’67 is men zich er terdege van bewust, dat er iets moet worden gedaan om niet direct het volgend seizoen onderaan te staan. Het verschil tussen eerste en eredivisie is te groot om het met dezelfde spelers met succes te kunnen overbruggen. Cees en Klaas Molenaar, in casu de Zaandamse firma Wastora, weten dit en kijken daarom al uit naar nieuwe spelers. Cees Molenaar: „We zijn bezig met een goede speler en hopen voorts, dat de besprekingen met de spelers die we nu hebben met goed gevolg worden afgerond”. Bekend is namelijk, dat doelman Vooys drie zeer interessante aanbiedin gen heeft gehad van eredivisieclubs. Vooys: „Ik ben donderdag op eigen verzoek op de transfer lij st gegaan. De ze week ga ik met AZ’67 praten. Mijn financiële eisen zijn hoger dan het afgelopen jaar maar beslist niet te hoog. Ik wil wel bij AZ’67 blijven, maar als men mijn eisen niet inwilligt, ga ik beslist naar een andere eredivi sieclub”. Ook andere AZ-spelers hebben plan nen om te vertrekken maar voorlopig ziet het er niet naar uit, dat het team waarmee Cor van der Hart promotie bewerkstelligde, uit elkaar zal vallen. Van der Hart: „Deze ploeg blijft bij elkaar. Ik heb dat al meer gezegd en ik blijf erbij. Niemand vertrekt”. Na de teleurstellende verrichting vo rige week tegen Volewijckers, draaide amateurs Vosmaer, Dorjee en Marijt bij. Specifieke problemen bij hun con tractverlenging doen zich voor bij spe lers als Peijs, De Haan en Wentink die zich op grond van hun maatschappelij ke positie maar moeilijk vrij kunnen maken voor middagtrainingen. Wen tink, die al een vergevorderde accoun- tantstudie achter de rug heeft, bijvoor beeld: „Ik kan van mijn- werkgevers het volgend seizoen vier middagen in de week vrij krijgen. Daar zal dan echter wel loonderving tegenover moe ten staan van Haarlem. Dat is duide lijk. Anders is het het mij niet waard”. AMSTERDAM. Na overleg met de medische staf en de spelers heeft het bestuur van Ajax nu definitief beslo ten om het komende seizoen tegen de kampioen van Latijns-Amerika, het Argentijnse Indepediente, om de we reldbeker te spelen. De medische be- zwaren blijven nog wel gedeeltelijk bestaan maar Ajax-clubarts John Re link meent: „Wij hebben dit keer niet negatief geadviseerd. Ten eerste is het verlangen binnen de groep om te spelen nu te groot en ten tweede kan Ajax er sportief niet meer onderuit. Bovendien hoeft er ook niet teveel meer gevaccineerd te worden. De spe lers hebben hun prikken voor cholera en pokken deze week al gehad. Deze procedure moet in september nog een keer herhaald worden maar dat levert medisch nauwelijks problemen op.” De wedstrijden tegen de Argentijnen zul len in de maanden december of janua ri worden gespeeld. seizoen in de ere-divisie financieel maar magertjes op vooruitgaan. Dat is niet waar want als zij zo verstandig zijn om alleen maar eens te kijken naar een simpel punt als bijvoorbeeld de trainingsvergoeding dan wordt er het volgend seizoen wel degelijk opge slagen. En flink ook.” AZ’67 gistermiddag stukken beter. Het voordeel van thuis spelen en de veel betere conditie van het terrein stelde de thuisclub is staat het stugge De Graafschap met 2-1 te verslaan. Een knappe prestatie omdat de Oosterlin gen na een matige start sinds decem ber 1971 niet meer verloren. Het duurde tot enkele minuten voor rust voordat AZ’67 de aanhang kon laten juichen. Daarvoor was vooral de atletische Graafschap-doelman Doorne- bosch een té groot struikelblok op weg naar doelpunten. Schoten van o.a. Vre- denburg en Van den Ban keerde hij op bekwame wijze. Drie minuten voor rust opende AZ’67 de score. De Jager tikte de bal naar Van den Ban, die direct hoog voorzette. Vredenburg sprong op en toen doelman Doome- bosch onder de bal doorsprong had de Uitgeester geen moeite om te scoren, 1-0. De Graafschap protesteerde ver geefs bij scheidsrechter Boosten voor een overtreding van Vredenburg tegen Doornebosch. De Graafschap maakte bijna nog voor rust gelijk, maar Vooys redde goed bij een hard schot van de gevaarlijke aanvaller Hoevenberg. ik er ook wel vertrouwen in. Voor wat mijzelf betreft zeer zeker”. Klaas Molenaar, man achter het suc ces van AZ’67: „We zoeken het niet in peperdure spelers. Met deze groep en talentvolle amateurs en misschien een of twee andere spelers moet het moge lijk zijn in de toekomst door te stoten naar de top van de eredivisie”. De komende dagen wordt er met alle Ajacieden gepraat die hun contract met de Amsterdamse vereniging nog moeten verlengen. Van Praag: „Deze week hopen wij met alle spelers rond te komen. Ook met Jan Mulder.” En over de geruchten dat Mulder naar Feyenoord zou gaan: „Als ik Dick van Dijk aan Nice wil verkopen maar Van Dijk wil niet dan gaat de koop mooi niet door. Feyenoord kan Mulder wel willen hebben maa wij zijn rond met Mulder. Feyenoord kan Mulder nooit krijgen.” Dinsdag zal ook een bestuurs vergadering worden gehouden over het feit wie de scheidende hulptrainer Han Grijzenhout opvolgt. De meeste kans maakt jeugdtrainer Bobby Haarms. Definitief is dit echter nog niet. Beer Wentink echter: „Wij hebben dit jaar zo’n goed seizoen achter de rug dat het niet zoveel uitmaakt dat wij niet van Heracles hebben gewonnen. De meesten bekijken hun verdiensten toch over het hele jaar en wat maakt dan zo’n 11 nog uit.” Maar voorzitter Henk Hut: „Dat is juist de denkfout die de meesten maken. Juist omdat dit seizoen - waarin de resultaten naar wens zijn verlopen - zoveel wedstrij den zijn gespeeld waardoor er door ons oplopende premiestelsel uitstekend door de spelers is verdiend vinden sommige voetballers dat zij er volgend Thijs Jansen was een beetje boos. De oud-KNVB-bestuurder en thans secre taris van de werkcommissie, die ar beidt aan de fusie: „Ik ben niet van plan nog eens met de stichtingsbe- stuursleden van Blauw Wit te praten." Van Veen speelde zijn laatste thuis wedstrijd in Alkmaar. Hij werd dan ook op de feestelijke promotiedag op de schouders genomen. ding om de wethouder te antwoorden: „We trekken het bedrag wel van de vermakelijkheidsbelasting af.” Andere sprekers waren onder andere Feye- noord-voorzitter Guus Couwenberg, die aankondigde iets van de drievoudige triomf van Ajax te willen gaan af- knabbelen en vertegenwoordigers van DWS, AFC, IJe Volewijckers en de Go. Ahead Eagles. Nadat Jaap van Praag alle sprekers had bedankt nam aan voerder Piet Keizer het woord. Namens de ploeg bood hij de scheidende tweede trainer, Han Grijzenhout en diens echtgenote, die naar Cercle Brugge gaan, geschenken aan. De receptie van Ajax vond plaats nadat de vereniging op het Catshuis was ontvangen door premier Biesheuvel. Couperus: „Vooor mij is het aantrek kelijk om in Alkmaar te voetballen. AZ ’67 is gemakkelijk te bereiken van uit mijn huis in Haarlem. Bovendien ga ik er financieel op vooruit. Op mijn leeftijd telt het argument dat de FC Den Haag volgend jaar Europa-cup- voetbal speelt niet zo zwaar. Go Ahead vond ik een beetje te ver reizen”. Zoals bekend heeft de FC Den Haag op de plaats van Couperus de Noord Fuglset aangetrokken. Vier Telstar-spelers zijn op „eigen verzoek” op de transferlijst beland. Stanic, Blaauw, Fens en Lecherman weigerden tot nu toe het hun aangebo den contract te ondertekenen. Volgen de week zullen door Telstar nog vijf of zes spelers uit het B-elftal op de transferlijst worden geplaatst. Daar onder zal waarschijnlijk ook Leen van der Lugt zjn. in de fusie geïnteresseerden. De heren Krook en Möhring zijn al eens eerder tegen de fusie geweest. Misschien, dat ze er morgen anders over denken.” Even gezien de huidige omstan digheden optimistisch als Stoop is de voorzitter van de sociëteit in het Olympisch Stadion. Nico van Galen: „Het is onverantwoord een aantal mensen te vragen geld in Blauw Wit te steken, omdat het vrijwel zeker is dat er volgend jaar opnieuw dezelfde pro blemen zullen ontstaan (volgens een insider zouden door een aantal ferven te Blauw Witters ƒ175.000 zijn beloofd als wordt doorgegaan met een zelfstan dig Blauw Wit). Krook en Möhring leken wel ontvankelijk voor die ge dachtengang.” Dat ervoer dan vooral Jaap Polder vaart. De Haarlem-doelman verrichtte in het verloop van de tweede helft enkele bijzonder goede reddingen op schoten van Tiesselink en hij voor kwam daarmee tenslotte dat Heracles met de volle winst naar Almelo terugkeerde. Voor Heracles-trainer Ri nus Gosens, die zijn ogen niet in zijn zak had zitten, bleef het echter een onbegrijpelijke zaak dat Haarlem - dat op grond van zijn meer uitgebalan ceerd elftal het grootste gedeelte van vooral de eerste helft had gedomineerd - niet de overwinning had gepakt. Gosens: „Voetballen ze hier soms niet voor de centen? Heb je ook in je laatste wedstrijden geen plicht tegeno ver je publiek. Die paar duizend men sen die hier vanmiddag waren gaan wel op vakantie met die laatste rot- wedstrijd van Haarlem in hun gedach ten. Die impressie blijft hangen. Je bent profvoetballer. Hoe dan ook. We moeten ook eens af van al dat gezeur over voetbalmoeheid, maar wat op de (Van onze sportredactie) ALKMAAR —Vandaag worden door AZ '67 en de FC Den Haag de laatste besprekingen gevoerd over de verkoop van Wytse Couperus. Couperus, een dertigjarige spits van de FC Den Haag, is al tot overeenstemming gekomen met de Alkmaarse voetbalsty:hting. Hij had ook aanbiedingen ontvangen van Go Ahead en Volendam. Stoop, één van de promotors van de FC Amsterdam: „Er schijnt inderdaad iets aan de hand te zijn met Blauw Wit. Maar dat gebeurt wel meer. De afgelopen week was er steeds iets an ders gaande binnen die vereniging. Totdat ik andere opdrachten krijg, houd ik mij aan de instructies van het Blauw Wit-bestuur. Ook uit naam van dat college heb ik tot nu toe onder handeld met de KNVB en met andere De voor de tegenvallende André van der Ley binnen de lijnen gekomen Sietse Veen scoorde direct na de her vatting de gelijkmaker. Een reeks van fouten in de Alkmaarse verdediging was hieraan vooraf gegaan. En toen Frank Man tenslotte de bal voor de voeten van Veen deponeerde, maakte deze speler geen fout, 1-1. AZ’67 was niet aangeslagen. Men trok, fel aange- moedigd door het opvallend positief reagerend publiek, steeds weer ten aanval. Schoten van Van den Ban, Stapper, Schaafstra en een kopbal van De Jager misten de juiste richting. In de 33e minuut was het toch raak. Na een overtreding van Paulus tegen de Pool Schmidt, mocht AZ’67 een vrije trap nemen op 25 meter van het Graafschap-doel. Theo Vonk knalde in de uiterste bovenhoek en dat beteken de 2-1. In de resterende minuten ver traagde AZ’67 bekwaam al moest ver dediger Hans Mol eenmaal op de doel lijn redding brengen toen doelman Vooys uit positie was gespeeld. mat brengen. Daar komt het publiek tenslotte voor.” HaarlemHeracles was inderdaad een uiterst slaapverwekkende en ver velende vertoning. Pas tegen het einde van de eerste helft kwam er wat meer vaart in de van beide kanten te laks uitgevoerde acties. Het kwam onmid dellijk tot uitdrukking in de, overtre dingen die plotseling evenredig omhoog gingen. Toch duurde het nog tot tien minuten in de tweede helft voordat Haarlem een verdiende voorsprong kon nemen. Boszhard speelde De Goede aan die de bal op een bijzonder gewiekste manier met de buitenkant voet langs doelman Van der Heide in het verlaten doel draaide. Een klassedoelpunt. Het was daarom wel aardig voor het pu bliek, dat op die manier nog een beetje waar voor zijn geld kreeg, dat Leidek ker het kunststuk goed had afgekeken. Uit een voorzet van Tiesselink werd de bal door de Heracles-spits ineens ver lengd. Noch Poldervaart, die de bal in de uiterste linkerhoek zag verdwijnen, noch de Haarlem-defensie kon ook maar iets doen om deze treffer te voorkomen. Hierna verdween Heracles- speler Nieuwenhuis in het boekje van arbiter Vermeijen. Nadat een halve misser van Bregman op voor Haarlem nogal ongelukkige wijze naast het Al- melose-doel belandde kwam in de slot fase toch het grootste gevaar van de équipe van Gosens. Poldervaart hield echter uitstekend de wacht over de geflatteerde 11. Hut roert daarmee wel een punt aan want bij veel spelers die nog niet getekend hebben is dit juist het kardi nale punt bij hun onderhandelingen met het Haarlem-bestuur. Deze week wordt er weer gesproken. Tot nu toe weet Haarlem zich voor het volgende sei zoen verzekerd van de volgende spe lers: de doel verdedigers Poldervaart en Lelieveld, Huyg, Van den Berg, Nieu- wenhuys en De Goede. Daar komen na 15 juni, als de officiële termijn voor amateuroverschrij vingen begint, de Het succes van AZ’67 mag voor een groot deel op naam worden geschreven van trainer Cor van der Hart. De niet altijd gewaardeerde keiharde aanpak van Van der Hart veroorzaakte in de afgelopen maanden tal van moeilijkhe den. „Maar”, stelde Van der Hart al tijd, „we komen terug in de eredivisie. Je moet de mannen hard aanpakken”. Een van de slachtoffers van deze aan pak, doelman Gerrit Vooys, hierover: „De trainingsaanpak van Van der Ha was dit jaar voortreffelijk. Als mens is hij heel anders. De zaken die in de openbaarheid kwamen, hadden beter onderling uitgesproken kunnen wor den”. Wie opvolger wordt van Van Veen is moelijk te zeggen. De gedachten gaan uit naar Marcel van der Woude. Maar ook Twisk heeft interesse in de plaats die door Van Veens vertrek openvalt. Twisk raakte zijn plaats kwijt aan de weer als vanouds spelende Flip Stap per, maar is vastbesloten het volgend seizoen een vaste plaats terug te krij gen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem heeft na Bobby Vosmaer (VUC) en Hans Dorjee (Holland Sport) een derde amateurspe- ler aangetrokken. Het is de 24-jarige Anton Marijt van Noord wijk (eerste klasse zaterdagvoetbal). Marijt is van origine een verdediger. De Noordwijk- speler heeft een eenjarig contract gete kend. "'/4. F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11