PRINSELIJKE ZEELIEDEN DIT IS DE GELUKKIGSTE DAG VAN MIJN LEVEN Onware rapporten over My Lai Israel houdt het op status quo Angela Davis na vrijspraak: IK Miljonair uit Caracas nog spoorloos Ex-hofmeester Jury deed haar uitspraak na dertien uur AL 40.000 DODEN NA NIEUW OFFENSIEF HANOI Graf Pengel geschonden Gainsborough ontdekt achtergrond bij vechtpartij omgekomen Warenhuis door vals bomalarm gedupeerd Publikatie in New York Times Woensdag weer staking in Frankrijk Haifong zwaar gebombardeerd Andreotti nu formateur in Italië Erasmus- universiteit in Rotterdam Voor Ombudsman al 2,5 miljoen Twaalf doden bij treinramp in Polen T op-Egyptenaren geschorst 3 MAANDAG 5 JUNI 1972 Vier ontvoerders doodgeschoten Kapers in arrest r- (Van onze redacteur in Israël) Sadat Kapers wilden slechts geld JERUZALEM. Vandaag bij de vijfde verjaardag van de zesdaagse oorlog maakt Israël de balans op. Uitgaande van het gegeven, dat vol gens de Israëlische leiders vrede met de Arabieren voorlopig een wens droom zal blijven, is die positief: wapenstilstand met Egypte duurt al bijna twee jaar, en volgens minister van Defensie Dayan valt voor de rest van het jaar 1972, zeker voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, geen oorlog met Egypte te verwachten. Verder is het Palestijns^ verzet een randverschijnsel geworden, ook in de tot voor kort nog zo onrustige Gazastrook. Weliswaar kunnen de Palestijnen af en toe voor een spektakelstuk zorgen, en met het naderen van de 5e juni, de dag waarop vijf jaar geleden de zesdaagse oorlog uitbrak, wordt met zoiets serieus rekening gehouden, maar een wezenlijke factor is het Palestijnse verzet niet meer. Rus wint piano-concours r g e van van n formateur nu it n en VVVVV\AAAAAAAAAAAA/VtAAAAAA/VV\AAAAAAAAA/WVV\AA/.AAAAAAAAA/VVU\AAAAAfW\^^ il ÏH MAAAAAAAAAA I in rs rt et :t. 1 De medische faculteit in Rotterdam en de Nederlandse Economische Hogeschool in die plaats zullen opgaan in de nieuwe universiteit. het de De passagiers mochten bij een tussenlan ding in New York overstappen, waarna de reis naar Algiers werd vervolgd. De vijf be manningsleden konden na ongeveer een uur weer uit Algiers vertrekken. Ze zijn inmiddels weer in New York aangekomen. Het topgesprek in Moskou heeft naar de Israeli's geloven, geen wezenlijke verandering in de situatie gebracht. De harde aanpak van president Nixon in Vietnam heeft hun het vertrouwen ge geven gegeven dat Nixon de Russen ook in het Midden-Oosten niet tege moet zal komen, en het resultaat van de top in Moskou wijst ook in die richting. Peers doet de volgende aanbevelingen aan generaal William Westmoreland, chef van de general staf: De toon van het rapport, aldus de New York Times, is erg scherp ten opzichte van de hele hiërarchie van de „Ameri- cal” divisie. Het staat vol woorden als „moord, samenzwering en leugenachtige rapporten” enz. NEW YORK (AFP) De New York Times heeft gisteren over meer dan één pagina uittreksels gepubliceerd uit een geheim rapport, dat een militaire commissie van onderzoek onder leiding van generaal William Peers heeft opgesteld over het bloedbad van My Lai. Tjjdens het proces tegen luitenant Calley, die wegens moord op ongewapende Zuidvietnamese burgers tot levenslang werd veroordeeld, wat later tot 20 jaar gevangenisstraf is teruggebracht, zjjn slechts enkele delen uit dit rapport geciteerd. Dat een persoonlijk onderzoek wordt ingesteld naar de verdachten en dat zij indien nodig voor de krijgsraad worden gedaagd. De zes Amerikaanse pianisten, die be hoorden tot de 12 finalisten, eindigden op de tweede, derde vierde, zevende achtste en Hende olaats LONDEN (AP). Twee zusters hebben ontdekt, dat een verstoft oud familiepor tret dat al 40 jaar lang ergens bij hun in huis hing, een meesterwerk van Gainsbo rough is, waarvan kunstexperts het be staan helemaal niet kenden. De zusters raadpleegden een deskundige van Sothebys (kunstveiling) over de ver koop van het portret van 90 bij 90 cm. Dat er op alle niveaus van de hiërar chie een herziene procedure komt voor het doorgeven van rapporten over oorlogs misdaden. Dat maatregelen worden genomen om de internationale wetgeving over oorlogs misdaden ter kennis te brengen van de gevechtstroepen. De politie vermoedde aanvankelijk te doen te hebben met een „afgodische han deling.” Later werd echter meegedeeld dat behalve de medailles en onderscheidingen „geen andere dingen” uit het graf waren verdwenen. is in id ig ir “t ir e P e a r t ig id >P in P- n ij >P ■d it k e n ZUTPHEN. In Zutphen is zaterdag morgen vroeg de 39-jarige ex-hofmeester J. Dijksterhuis bij een vechtpartij in zijn huis door messteken om het leven geko men. De dader, een 19-jarige jongeman, uit Zutphen, liep ook een steekwond op en ligt in een ziekenhuis. 'P >P 1- in sr t- m n n >e n n •n d e n n e r s il !t ïg >P te 2r Ie van het bestaan van „fascistische trekken” in de Amerikaanse maatschappij. Zelf heeft zij altijd de tegen haar ingebrachte beschuldigingen van de hand gewezen. Bij de opening van haar proces betoogde zij met klem steeds met wettige middelen haar strijd om een „nieuwe maatschappij” te hebben gevoerd. onderhandelen, worden in Israel met schouderophalen ontvangen. Misschien wel omdat Israel dat helemaal niet zo graag wil, want dan zou het zijn kaarten op tafel moeten leggen met het risico van een grote binnenlandse crisis. Zozeer is Israel op een handha ven van de status quo ingesteld als bijna hoogste ideaal, dat over iets an ders helemaal niet wordt gepraat of gedacht, behalve dan die onbereikbare echte vrede, die juist door deze politiek niet dichterbij komt. Het schilderij, waarvan de waarde door een verzekeringsman in de jaren dertig op 1000 pond sterling was geschat, zal wel licht 130.000 pond sterling waard blijken te zijn. Aanvankelijk was er sprake van. dat de kapers eisten, dat de negeractiviste Ange la Davis aan boord van het vliegtuig werd gebracht; een eis die heel wat opschud ding veroorzaakte bij rechters, advocaten en openbaar aanklager in San José. Na de landing spraken de kapers echter alleen nog maar over geld. Op het vliegveld werd een losprijs van een half miljoen dollar betaald, waarna de kapers de be manning en de 48 passagiers dwongen over te stappen in een Boeing 720, die langere afstanden kan vliegen. De enige verandering van de status quo, die minder dan vrede zou opleve ren en waartoe Israel zich in prinicpe bereid heeft verklaard, is een interim- regeling met Egypte over het Suezka- naal. Voor een rêgeling met Egypte, zo laten officiële kringen voortdurend weten, is Israel bereid grote concessies te doen. Is dat werkelijk zo of is het een politieke vertragingsmanoeuvre? WARSCHAU. Zaterdag zijn twaalf passagiers van een sneltrein op het traject Kolobrzeg-Warsdhau om het leven geko men en negen ernstig gewond toen de trein 200 km van Warschau ontspoorde. BRUSSEL. Een warenhuis in Kort rijk (België) heeft zaterdag grote schade geleden als gevolg van een vals boma larm. Het warenhuis werd in allerijl ont ruimd. De klanten behoefden zelfs niet meer af te rekenen. De schade beliep ongeveer anderhalve ton. Volgens Sothebys is dit portret, dat „de familie Grosvenor” voorstelt, een niet ge registreerd meesterwerk dat Gainborough heeft geschilderd voordat hij aan zijn beroemde serie landschappen begon. Mej. Davis dankte daarop de mensen in de hele wereld die „zo hard voor mijn vrijlating hebben gevochten.” Zij zei dat nog veel moest worden gedaan. „Vanaf vandaag moeten wij werken om iedere politieke gevangene vrij te maken en om alle onderdrukte mensen in dit land en in de hele wereld bij te staan” zei zij. „Leve het volk, leve de jury” riep verdediger Howard Moore toen de leden van de jury langs de juichende aanhan gers van Angela Davis in de rechtszaal werden geleid na hun uitspraak bekend te hebben gemaakt. De jury bereikte het resultaat in dertien uur van beraadslagin gen na een proces, dat dertien weken had geduurd. Twee leden van de jury een vrouw van tweeëntwintig en een man van negen enzestig huilden toen zij de banken van de jury verlieten. Ook Mej. Davis barstte in tranen uit, omhelsde Kendra Alexan der, die naast haar zat en liep toen naar haar moeder Sally Davis en sloeg haar armen om haar heen. ROME. President Leone van Italië heeft zondag de waarnemend premier Gi ulio Andreotti gevraagd een nieuwe rege ring te vormen. De christen-democratische eerste-minister aanvaardde onder voorbe houd de opdracht. De familie van de ontvoerde industrieel had de losprijs van vijf miljoen bolivar (ongeveer 3,5 miljoen gulden) aan de ont voerders betaald. De politie volgde de man die het losgeld kwam ophalen. Zijn spoor leidde naar het huis in La Victoria. De miljonair was vrijdagochtend ontvoerd toen hij in zijn auto buiten Caracas reed. PARAMARIBO. In Paramaribo heb ben onbekenden in de nacht van zaterdag op zondag het graf geschonden van de twee jaar geleden gestorven Surinaamse oud-premier J. A. Pengel. Een aantal medailles en gouden onderscheidingste kens, die met de overledene het graf wareningegaan wordt vermist. Het li chaam van de oud-premier was bijgezet in een stenen grafkelder. De dieven had den zich toegang verschaft door een gat dat ze in een zijwand hadden gemaakt. Daarom is het toekomstbeeld opti mistisch, mits de condities niet veran deren. Ostandigheden die het beeld zouden kunnen veranderen, en die niet geheel worden uitgesloten zijn: een actieve Russische inmenging in de strijd of een verstoring van het machtseven wicht door Egypte van offensieve wa pens te voorzien, iets waar de Russen volgens Dayan niet toe bereid zijn. Het motief van de steekpartij is volgens de politie nog niet duidelijk. De politie vond beide mannen liggend op de grond. De ex-hofmeester had een groot aantal steekwonden veroorzaakt door een zakmes in rug, armen en borst. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, maar bij aankomst was hij reeds dood. Voorlopig neemt de politie aan dat de ex-hofmeester de jongeman 's avonds in een café in de binnenstad heeft ontmoet en dat zij samen naar het huis van Dijksterhuis zijn gegaan. De ex-hofmees ter verhuurde kamers aan jongelui op de verdiepingen van een opgeheven meubel- toonzaal. HILVERSUM. De actie „Loterom” ten bate van de stichting Ombudsman heeft tot dusver bijna 2,5 miljoen opge bracht. Dat betekent dat er een prijs van ongeveer 400.000 klaar ligt. Samen met de giften heeft de stichting vrijdag ruim f 2,8 miljoen ontvangen. De prijs van 400.000 zal, zoals men weet, worden uitgekeerd aan hen die een bedrag op „Loterom” hebben gestort be staande uit vier cijfers die in volgorde overeenkomen met de cijfers die 20 juni tijdens het programma „Zomaar een zo meravond” zullen worden bepaald door notaris Stolp uit Hilversum. Volgens Dayan kan de huidige situatie nog geruime tijd voortduren. De politiek voor de jaren 1970 en 1980 vat hij als het volgt samen: „Wij moeten een afschrikwekkende militaire macht opbouwen, die de Arabieren van iedere militaire actie zal afhouden, een macht die wij met een minimum aan geld en mankracht kunnen handhaven. In de bezette gebieden moeten wij een beleid voeren waar ook de Arabieren die daar wonen zelf bij gebaat zijn, meer dan bij een militaire actie tegen Israel. Israels politiek is gericht op een zo lang mogelijk handhaven van de status quo, in de verwachting, dat de tijd in Israels voordeel werkt, en dat de Ara bieren vroeger of later voldoende „rea listisch” zullen worden. Wat de Israeli’s „realisme” noemen, komt voor de Ara bieren neer op een aanvaarden van alle Israëlische voorwaarden. Als Israel nl. zegt dat haar politiek op vrede CARACAS. Bij een bestorming door de politie van een huis in La Victoaria, 100 km ten westen van de Venezolaanse hoofdstad Caracas, zijn vier guerrillastrij ders om het leven gekomene. Politie en leger leverden twee uur lang hevige vuurgevechten. Zij verwachtten in het huis de ontvoerde miljonair Carlos Do minquez aan te treffen. Zij vonden echter alleen de lijken van vier qnerillastrijders. CAIRO. Twee hoge Egyptische func tionarissen zijn geschorst wegen „kritische opmerkingen aan het adres van de Sov- jet-Unie”. Zij zijn onderminister van Bui tenlandse Zaken Ismail Fahmy en de chef voorlichting van het ministerie Tahsin Basjir. Fahmy zou zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten verantwoordelijk hebben gesteld voor de huidige in het Midden Oosten. Basjir zou gezegd hebben dat de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten in defensief is en dat Amerika daar overhand heeft. Aan het concours werd deelgenomen door 70 pianisten uit 27 landen. De twee kapers van de Boeing 727, die vrijdagnacht eisten dat mej. Davis op staande voet zou worden vrijgelaten, ver toeven nu in Algiers. Het vliegtuig mocht via Madrid de thuisreis naar de Verenigde Staten aanvaarden. De kapers waren on gewapend. Ze hadden een aktentas bij zich waar een ijzerdraadje uithing. De bemanning meende dat dit tot het ontstekingsmechanisme van een bom be hoorde. Het tweetal, een 22-jarige neger en zijn 20-jarige vriendin, had voor de lan ding in Algiers gevraagd of ze in Algerije politiek asiel konden krijgen. Algerijnse functionarissen brachten hen voorlopig onder in een hotel. De kaping gebeurde vrijdagnacht in een Boeing 727, die een vlucht tussen Los Angeles en Seattle maakte. De man dwong de piloot, die meende, dat de kaper bommen bij zich had, naar San Francisco te vliegen. Een andere factor die een verande ring teweeg zou kunnen brengen is een mogelijke val van de Egyptische presi dent Sadat. Op korte termijn wordt zoiets niet verwacht, maar op middel lange termijn wordt deze mogelijkheid niet uitgesloten, daar president Sadat zowel links, rechts als de nasseristen tegen zich heeft gekregen vanwege zijn weinig hij afhankelijk is en Israel, heeft klemgezet tussen de Sovjet-Unie, waarvan hij afhankelijk is en Israel, waar hij niets tegen kan beginnen. Berichten uit Jordanië als zou ko- ning Hoessein zich binnenkort bereid verklaren rechtstreeks met Israel te Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Noord-Vietnam heeft verklaard, dat Amerikaanse vliegtuigen opnieuw mijnen hebben gelegd voor havens in Noord- Vietnam en op zaterdag zware bombarde menten hebben uitgevoerd op Haifong en andere delen van het land. Het rapport van generaal Peers komt onder meer tot de volgende conclusies: Generaal Samuel Koster, toentertijd be velhebber van de „Americal” divisie, heeft niet het nodige gedaan om een diepgaand onderzoek naar deze affaire in te laten stellen. Hij heeft de duide lijk tendentieuze rapporten van zijn ondergeschikten zonder meer als waar aangenomen. De lagere officieren van de „Americal” divisie waren waarschijnlijk onderling overeengekomen, dat ze onware rappor ten zouden opstellen over het gebeuren in My Lai. Ze hebben slechts lippen dienst bewezen aan het officiële onder zoek. Veel officieren van de „Americal” divisie en officieren die als adviseurs aan pro vinciale instanties waren verbonden, kenden alle bijzonderheden van de moordpartij, evenals een aantal Vietna- mezen maar hun rapporten zijn gene geerd. Amerikaanse bommenwerpers hebben gisteren bommen afgeworpen even buiten de stad Haifong en daarbij een brandstof opslagplaats in brand gestoken. Ook is de spoorwegverbinding tussen Hanoi en Chi na opnieuw verbroken, zo maakte een Amerikaanse woordvoerder bekend. SAIGON (Reuter). Tot dusver zijn bij het huidige Noord-Vietnamese offensief aan beide kanten naar schatting in totaal ruim 40 000 man gesneuveld, zo hebben het Amerikaanse en het Zuidvietnamese opperbevel zaterdag in Saigon bekendge maakt. De Noordvietnamezen en de Viet- cong verloren bij de gevechten 35.233 man aan doden en de Zuidvietnamese rege ringstroepen 6.433 man. Aan Zuidvietna mese kant vielen 20.741 gewonden. Aan Amerikaanse kant sneuvelden zesentachtig man vielen driehonderdenacht gewon den. De delegatie van de voorlopige Vietna mese regering in Parijs heeft zaterdag een communiqué van de Vietcong verspreid waarin werd meegedeeld dat de stad TroengHin, 5 kilometer van Kontoem, door de Vietcong is ingenomen. Er zou den honderden krijgsgevangenen zijn ge maakt bij de bestorming, drie 105 mm kanonnen zouden zijn buitgemaakt en ze ven helikopters neergeschoten. A DEN HAAG Binnenkort is een wets ontwerp te verwachten tot vestiging van de rijksuniversiteit van Rotterdam: de Erasmusuniversiteit. Dit blijkt uit het wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend om de wetteljjke regeling voor de medische faculteit in Rotterdam, waar van de geldigheidsduur is verstreken, nog te verlengen tot de Erasmusuniversiteit is opgericht, maar niet langer dan tot 1 janu ari 1973. gericht is, dan moeten we niet de beroemde (of beruchte) uitspraak van Dayan vergeten: „Liever Sharm el Sheik zonder vrede dan vrede zonder Sharm el Sheik”. Dit betekent dat Israel met niets minder genoegen zal nemen dan een vredesverdrag dat een definitief eind maakt aan het conflict, en waarbij grote territoriale wijzigingen worden „overeengekomen”. Dat er in de Arabische wereld een toenemend „realisme” is in de vorm van de principiële bereidheid op de een of andere manier 'ot een modus vivendi met Israel te komen, daar gaan de Israëlische leiders aan voorbij. Het is hun ook niet voldoeende. Israel voelt zich militair en politiek zo sterk dat het zich kan veroorloven „banger te zijn voor vredesinitiatieven dan voor een nieuwe oorlog”, zoals professor Arieli van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem het uitdrukte. BRUSSEL (AP). De Rus Valery Afa- nassiev heeft zondag de grote prijs van het concours Reine Elisabeth, dit jaar voor piano, gewonnen In ieder geval is er niets, dat er op wijst dat er op korte termijn initiatie ven zullen worden genomen om tot een interimregeling te komen. gh. SAN JOSÉ. (AP). Kort nadat zjj was vrijgesproken, heeft Angela Davis tegen ongeveer driehonderd juichende medestanders verklaard dat deze zondag „de geluk kigste dag van haar leven” was. Omgeven door twintig mannen en vrouwen die haar beschermden door een kring om haar heen te vormen, drong zij door de menigte terwijl de mensen riepen „De macht van het volk heeft Angela bevrijd”. Zeer ontroerd zei de negeractiviste „ik ben net als iedereen vandaag sprakeloos". De zeven vrouwen en de vijf mannen, die de jury hadden gevormd verlieten op dat moment het gebouw en de menigte applaudisseerde gedurende enige minuten. Andreotti nam op 18 februari de leiding op ich van een christen-democratisch minderheidskabinet, dat reeds negen da gen later bij een vertrouwensstemming een nederlaag leed. Daarna werd het par lement ontbonden. Op 7 mei volgden algemene verkiezingen, die nauwelijks eni ge wijziging in de politieke verhoudingen opleverden. De 28-jarige mej. Davis, lid van de communistische partij en voormalig lector in de filosofie aan de universiteit van Californië, was bijna 2 jaar geleden in staat van beschuldiging gesteld wegens samenzwering in verband met de ontsnap pingspoging in 1970 uit de rechtszaal in Marin County waarbij vier personen wer den gedood. Zij heeft 16 maanden in voorarrest doorgebracht maar werd kort voor het begin van het proces tegen haar tegen borgstelling op vrije voeten gesteld. Het proces tegen de Marxistische Ange la Davis was door haar aanhangers, door linkse groeperingen in andere landen en in de communistische wereld een bewijs genoemd van de onderdrukking van de negerbevolking in de Verenigde Staten en Deze drie kleine zeelieden zijn nie mand minder dan de prinsjes Willem Alexander, Johan Friso en Constan- tijn. Veilig gestoken in een zwemvest vermaakten zij zich in de stuurkuil van de „Groene Draeck”. Het ouder lijk schip was, met prinses Beatrix en prins Claus aan boord de „admiraal” bij het zaterdag gehouden admiraal- zeilen voor Muiden. Deze deskundige, Andrew Festing, ontdek te dat het portret in werkelijkheid een Gainsborough was. PARIJS (Reuter). Frankrijk wordt woensdag waarschijnlijk verlamd door een algemene 24-uursstaking, die is uitge roepen door de onder communistische lei ding staande CGT. De grote industrieën zullen stilliggen, het openbaar vervoer en ook het luchtverkeer zullen ernstig wor den ontwricht en er verschijnen geen kranten. De gas- en elektriciteitslevering gaat echter normaal door, mary, pag. 3. Andreotti De man, die vrijdag een Boeing 727 van United Airlines kaapte en met de losprijs met een parachute uit het toestel sprong, is zaterdagnacht gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. De 22-jarige jongeman liet een deel van de losprijs van 200.000 dollar achter in het vliegtuig. De rest is nog niet gevonden. Onder de wetten van de staat Neveda, waar hij is aangehouden, kan hij ter dood veroor deeld worden. Een kaper, die zich vorige maand een vliegtuig van Eastern Airlines meester maakte en een losprijs van 300.000 dollar bedong, heeft zich eigener beweging aan gegeven bij de Amerikaanse ambassade in Honduras. Hij was boven Honduras met een parachute uit het toestel gesprongen. De kaper, de 49-jarige William Hahneman is inmiddels per vliegtuig overgebracht naar een gevangenis in Mianmi. Vermoedelijk heeft hij zichzelf aange geven omdat hij bang was te worden gedood door „premiejagers.” De Maat schappij Airlines had namelijk een belo ning van 25.000 dollar uitgeloofd voor zijn aanhouding. O* Als Israel inderdaad zo sterk is dat Egypte niets kan beginnen zonder het risico van zelfmoord, dan is het niet erg waarschijnlijk, dat Israel op dit front wel een verandering in de zo vertrouwde status quo zal accepteren. Ook bij Egypte is de animo niet groot voor zo’n interimregeling, temeer niet i>mdat Egypte moet onderhandelen vanuit een positie van zwakte, en bang is dat een interimregeling wel eens definitief zou kunnen worden. Ito

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3