Haar modejournaal Piet Houtenbos Het anti kapsel van Zizi Jeanmaire: hard werken de top te blijven om aan Filmcongres Natuur bij Ritman en in Laren symboliek van Jonker Nederlandse journaliste De aangehouden Stoeterij Panagoulis’ moeder in hongerstaking I Haarlem-Noord IJmuiden HOOGOVENS IJMUIDEN Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Haarlem DE VERPERSOONLIJKING VAN HET TYPISCH PARIJSE AMUSEMENT A A verkochte boek 4 Filmfestivalprijs voor Pim Korver Rapport Club van Rome best Picasso weigert verjaarsgeschenk e 12 DINSDAG 6 JUNI 1972 D Zizi, je t’aime Een manier van leven In Natuurverheerlijking Knip uit of noteer datum en plaats. Stockholm Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein Restaurant Suisse, Rljksstraatweg 191 Cultureel Centrum, Moorbergplantsoen 22 Ideeën-plastiek van Woensdag 7 juni, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over do mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor Indiensttreding 50 jaar. ZANDVOORT In Galerie Evl- ders exposeren tot 2 juli a.s. de Am sterdamse bloemenschilder T. H. Rit man en de Haarlemse beeldhouwer Wim Jonker, die hier al vaker te zien was. Het is een expositie van aanvullende tegendelen: de schilder sterk aan de pure verbeelding van de natuur verbonden, de beeldhouwer, weliswaar realistisch naar de vorm, maar die laatste toch meestal méér bepaald door de symboliek, die hij in realistische vormen terugvindt. Je zou het zo kunnen zien, dat Jonker de grens overschrijdt, die Ritman voor zichzelf heeft getrokken. BLOEMENSCHILDERIJEN EN PLASTIEKEN IN ZANDVOORTSE GALERIE EYLDERS VA RA -correspondente in SANTPOORT Zeer aantrekkelijke prijzen (Van een medewerkster) PARIJS Met een dikke gebreide maillot over de spitzen, een t-shirt en een wollen omslagdoek ligt ze uitge strekt op een sofa in de riante kleed kamer in het Casino de Paris, Het is bijna een huiskamer met vazen vol bloemen, een draagbaar tv-toestel, leren banken en veel foto’s aan de muur, onder andere van haar nu 17- jarige dochter. Een jongeman is in de aangrenzende kamer bezig de vele kostuums te strijken die Zizi Jean maire tijdens de voorstelling draagt, over een kleine „barre’ hangen een twintigtal maillots. Op een teken van Zizi komt hij naderbij en wist haar gezicht af met een nat doekje. De transpiratie gutst van het voorhoofd en de aderen op haar armen zijn blauw opgezwollen. Ze heeft juist een paar uur getraind. de Uilenboom (Van een medewerkster) HET IS EEN ware succes-story kapper Piet Houtenbos uit Boven karspel komt in New York terecht, rolt het wereldje van filmsterren en andere beroemdheden binnen en wordt de meest gevraagde kap per voor modereportages van bla den als Vogue, Harper’s Bazaar en Glamour. Bij de covergirls met nonchalant krullende hoofden prijkt zijn nieuw aangenomen naam: mr. Christiaan. wwwwwwwwwwwwwwwwvww "VVVVVVVVVVVWWtfVVVVWWWWWW Melina A/WVWWWWVVWVVVVWWVWVVVWWWWVWWWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVV^ uit HEIN STEEHOUWER steppewind” en Arthur Hailey: „Wielen”. •5 In hi oc h< h< A von zor lev kri woi nar Bra der gev der sta' ma dui 2 Ma gro is aar pat me dar Me see vaa vic Ooi opr alk dat Da' wa (zij jes I Ka bre het sch ma Br: bui kn dig alli nie nk K fes Edi tiv; slu I og« we Ma Bri het dot val me 2 plo reg mo de fes dii ve: Ro Mt So pk las me Pa ch; op; wa IJ (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Rotterdamse mer Pim Korver (35 jaar) heeft op Waarom die nadruk op het ballet, ter wijl in de hele show maar één echt balletnummer zit? Ritman is een typische bloemenschilder, met hier en daar een landschap, waarin dan toch altijd het vegetatieve leven voorop staat. Hij is helaas zeer ongelijk van kwaliteit. Sommige doeken „doen” iets, andere zijn in een welwillend ama teurisme blijven steken. Zijn behoefte tot verheerlijking van de natuur is dan verf gebleven, in tegenstelling tot andere wer ken, waarin een poëtisch element over heersend is. Al deze doeken zijn in dun geschilderde pasteltinten, alsof ze zijn geschilderd in dampig ochtendlicht. „Korenschoven in de mist” heet een doek dan ook, maar eigen lijk geldt dit voor meer. Dat dampige karakter is dan meestal de binding tussen de kleuren van de bloemen, op een uit zondering na, waarin sommige bloemen fel kunnen uitschieten naar een helder rood. Verder is dus meestal meer sprake van tint, dan van kleur. Veel doeken tonen een grote veelheid van bloemen, die bijna het hele vlak vullen. Dan vormen ze een kleurpatroon, geraken als het ware aan het „bloem zijn” ontheven en worden decoratief. In zo’n totaliteit opgenomen ontstaan dan de bloemen, die aan geschilderde poëzie doen denken, maar wel uit een periode, die men na figuren als Theo Hoitema als passé heeft leren zien, althans zoals in zijn tijd werd gewerkt. Het is jammer, dat de schilder te wei nig zelfkritiek kent en hier doeken heeft hangen, die zo’n totale sfeer en juist van de sfeer moet hij het hebben ten enenmale missen. Dan blijkt namelijk, dat hij zonder door de natuur te zijn gedre ven, niet kan terug vallen op een behoor lijk vakmanschap. „Kunstbloemen” wor den het dan en dat is precies datgene, waaraan hij moet ontkomen. Beelden althans zoals Wim Jonker ze maakt ontstaan langzaam. Bij hem zijn ze de synthese tussen denken en vormen méér, dan tussen emotie en ex pressie. Daardoor is zijn weg een geleide lijke, van fase naar fase. Daardoor ook, in praktische zin (want alles moet in materi alen moeizaam worden gerealiseerd) vin den we nu in Galerie Eylders plastieken, die eerder elders geëxposeerd zijn geweest en soms ook al in deze kolommen bespro ken. Om één zo’n ouder werk te noemen, zijn „Promenade” kennen we al in gips, nu staat deze wandelende vrouwenfiguur er in glad gepolijst geel koper en dat betekent een verrijking, omdat de strak Christiaans methode van „kappen”. De meester zelf: „Ik praat met de mannen of vrouwen, vertel hoe het haar het beste valt en bepaal in overleg een kapsel. Dan knip ik het haar, droog het met een föhn en leg intussen krullen met behulp van een borsel. Toeperen doe ik nooit. Even schudden en met de vingers erdoor heen en het haar valt vanzelf in de juiste vorm”. De kans door Christiaan persoonlijk geknipt, geborsteld en geföhnt te wor den is niet zo groot. Hij zal zijn Amsterdamse salon wel eens bezoeken, maar verblijf houdt hij in New York. In de salon blijven achter de Ameri- AMSTERDAM. Van 7 tot 9 septem ber wordt in Laren (Gooi) het elfde natio naal filmfestijn gehouden. Het maakt deel uit van een sociaal-cultureel filmcongres, dat dinsdag 5 september door de burge meester van Laren in Hamdorff wordt geopend. Deze dag staat in het teken van het Kom over de brug-festival met films over en uit de derde wereld. Woensdag 6 september is in het Singermuseum een jeugdfilmfestijn. In Hamdorff wordt tege lijkertijd een contactbijeenkomst filmpro jecten gehouden, waar 8 mm-films, die op scholen en in vormingscentra zijn ge maakt, worden vertoond en besproken. Donderdag 7 september begint het film festijn in Singer met Joe Hill van de Zweed Bo Widerberg. Van de overige negen lange speelfilms is de vertoning van „Ook dwergen zijn klein begonnen” van Werner Herzog de Nederlandse pre mière. Daarnaast worden tientallen korte speelfilms, documentaires en tekenfilms vertoond die voor een deel nog niet eer der in ons land werden gezien. Op 7 en 8 september zijn er in Hamdorff nachtvoor- stellingen met o.m. underground-films uit de Benelux. AMSTERDAM. Het Rapport van de Club van Rome staat op het maandelijks lijstje van de 10 meest verkochte boeken als nummer één genoteerd. Het overzicht is door de C.P.N.B. opgesteld op basis van gegevens van 65 boekverkopers. De overige negen bestsellers zijn: „Her inneringen aan Godfried Bomans”, G. K. van het Reve: „De taal der liefde”, Astrid STOCKHOLM. Tijdens een korte be toging gisteravond voor het Stockhoimse „Folkets Hus” waar ’s middags de ope- ningszitting van de VN-milieuconferentie is gehouden, heeft de politie de 35-jarige Antonia van der Ham, medewerkster van de VARA-radio, gearresteerd. Sinds een paar weken is de nu 26- jarige Piet Houtenbos in bezit van een weelderige roodblonde bos haren, die hij soms met een grote kam vast steekt als ze hem in zijn werk belem meren en gekleed in een genopte broek met bretels en op klompen terug in zijn geboorteland om de laatste hand te leggen aan zijn kapsalon in Amster dam. Piet Houtenbos, alias rar. Christiaan kapt niet met krulpinnen en gebruikt geen droogkappen. Een bezoek aan de kapper hoeft volgens hem niet te re sulteren in keurig in de plooi liggende, stevig vastgelakte lokken die de ge bruikelijke kappersbeurt direct verra den. Christiaan houdt er een minder ge bruikelijke filosofie op na: „De non chalante kleding en de verderde, losse mentaliteit, vragen om een andere, aangepaste haardracht”, vertelt hij in zijn salon aan de Singel in Amsterdam, die in de laatste plaats aan een kapsa lon doet denken. In de eerste plaats aan een ruim uitgevallen huiskamer. Droogkappen, bakken met krulspel den en redderende kapsters ontbreken. In de donkerroze geverfde, hoge kamer klinkt zachte muziek, de behandeling vindt plaats in een van de vijf ouder wetse regisseursstoelen, waarvoor dub bele staande spiegels zijn neergezet. Hier en daar staat een tafeltje met een föhn en borstels. Overal staan planten. Maar waar het eigenlijk om gaat, is gehouden vormen van een rondom' bijzon der goed afgewogen beeld het leven van de omgeving als „extra” in de weerspiege ling heeft meegekregen. Het is een tweede huid, maar ook de verbinding tussen beeld en omgeving, waardoor een nieuwe syn these is ontstaan, die het beeld levender maakt. mode, hè? Hildegard Knef en Mercouri hebben het ook gedaan. „Er is veel waarover ik zou kunnen schrijven, maar ik heb altijd het gevoel dat hetgene wat ik beleefd heb niet inte ressant genoeg is voor andere mensen. Misschien reisherinneringen, ik ben overal ter wereld geweest. MOUGINS. Pablo Picasso wil een geschenk van de burgemeester van Mala ga voor zijn 90ste verjaardag gewoon niet aannemen. Picasso wenst al enige jaren geen officiële viering van zijn verjaarda gen meer. Het geschenk is een schilderij gemaakt door de vader van Picasso dat slapende duiven voorstelt. De burgemeester van Mougins een stadje dicht bij de villa van Picasso, heeft de schilder reeds per aangetekende brief verzocht om het geschenk aan te nemen, dat door zijn ambtgenoot in Malaga aan hem was toegezonden. Picasso heeft niet geantwoord. Binnen kort zal het schilderij vermoedelijk naar Spanje worden terugggezonden. „Ik leg de nadruk op het ballet, omdat dat onderdeel van mijn werk het zwaarst is en me de meeste voldoening verschaft. Wanneer je ballet als vak beoefent, vraagt het geestelijk en fysiek alles van je, 24 uur per dag. Iemand die alleen zingt heeft het lang niet zo zwaar, een zanger hoeft niet zoveel aandacht aan z’n conditie te besteden. Daarom word ik wel eens geirriteerd als mensen mij hoofdza kelijk als een revue-ster beschouwen en doen alsof het maar een bijkomstigheid is dat ik dans” Van de nieuwe plastieken valt een amazone te paard bijzonder op. Het is een paard in de aanzet van een sterk geaccen tueerde sprong naar voren, de vrouw als het ware ontvoerende. Die beweging is uitstekend gerealiseerd. Een experiment in een geheel andere richting is een koper- plastiek, die in spiralen een vlucht vogels van de aarde omhoog en weer terug in beeld brengt. Ritme van de vogelvormen en de dubbele spiraal zijn méér aanwezig dan de vogel als natuurvorm. Symbolisch dus weer, raak getroffen ook, maar jam mer genoeg niet uitgevoerd met de fines se, die andere beelden van Wim Jonker vaak kenmerkt. Ze is Frankrijks supervedette van de showbusiness. Aanvankelijk prima ballerina in het gezelschap van echt genoot Roland Petit, besloot ze ruim tien jaar geleden over te stappen naar de revue. Op het ogenblik treedt ze avond aan avond op in de nieuwe monsterproduktie van het echtpaar Petit-Jeanmaire: „Zizi, je t’aime”. Wie hield zich met de opvoeding an de enige dochter bezig? Mijn man heeft veel met haar ópge trokken. Natuurlijk kon ik minder aan dacht aan haar besteden dan een gewone moeder. Soms zag ik haar een paar maan den niet, wanneer ik op toernee was bijvoorbeeld ’’lar kinderen die in een internaat zi>—zien hun ouders ook vaak lange tijd niet. En het bewijs dat ze er niet door getraumatiseerd is heeft ze ge geven door zelf ook voor een balletcarriè re te kiezen. Ze is nu 17 jaar en verblijft op het ogenblik met haar vader in Mar seille. Roland Petit is daar een nieuwe balletgroep aan het oprichten. Misschien treden we samen over een paar jaar in een nieuwe show op„. In een romantisch paardespul, anno 1780 met een riant terras, een wandel terrein van bijna 6000 m2 en een eigen parkeerterrein, vindt u het juiste sfeertje voor diners, recepties, koude buffetten en feesten van uiteenlopen de aard. De overige beelden laat ik onbesproken. Ze vertegenwoordigen meestal het type, dat men in deze omgeving van Wim Jonker al kent. Zij wordt verdacht van het in bezit hebben van verdovende middelen. Labora toriumonderzoek zou dit gisternacht nog moeten uitwijzen. Wanneer dit inderdaad het geval zou zijn, zal zij binnen enkele dagen het land worden uitgezet. Mejuf frouw Van der Ham droeg namelijk de groene perskaart die aan journalisten ge accrediteerd bij de VN-milieuconferentie wordt uitgereikt. De aanleiding tot haar arrestatie was dat zij stenen die zij in een zak bij zich droeg aan omstanders uitdeelde. Even te voren was een andere Nederlander aange houden, van wie de politie als naam opgaf André Schmidt, geboren 1925. De betoging, opgezet door een anarchis tische jongerengroep heeft slechts een klein uur geduurd. Tegenover enkele tien tallen jongeren, voorzien van rode en zwarte vlaggen, stond al spoedig een poli tiemacht van een paar honderd man, versterkt met honden en bereden politie. Tot een confrontatie is het niet gekomen, de politie beperkte zich ertoe de meest vooraanstaande activisten aan te houden. kaan Bill Tader, een ex-assistent van de wereldberoemde kapper Vidal Sas soon, en de Nederlanders Gerrie Dijst en Matt Kaufmann die in New York door Christiaan zijn opgeleid. „Ik ben ervan overtuigd”, zegt Piet Houtenbos, „dat vooral jonge mensen dolblij met deze manier van kappen zullen zijn. Ze kennen nu alleen echte kapsels, maar de tijd is rijp voor mijn anti-kapsel”. Het natuurlijke hoofd a la mr. Christiaan heeft ook nog het voordeel dat de draagster ervan maar één keer per maand naar mr. Christi aan hoeft voor een nieuwe behande ling. fil- het internationale maritieme filmfestival in Milaan de eerste prijs gewonnen in de categorie industriefilms. Zijn inzending was „Spheres of power”, die in opdracht van het Nederlandse bergingsbedrijf Smit- Tak was gemaakt. Het ging om de eerste keer, dat een schip alleen met behulp van kunststofbal- letjes omhoog werd gebracht. De jot, de „London Valour” van bijna 25.000 brt lag voor de kust van Genua. De steven stak boven water, de achterzijde lag 45 meter ónder de waterspiegel. Met kunststof bal let jes gaf men - zonder behulp van een drijvende bok - 15.000 ton drijf vermogen. Er waren op het festival 46 films uit 15 landen. In alle categorieën won Korver de derde prijs, de „Prix Andreotti”. .Vergeet niet”, zegt ze nadat ze even met de ogen dicht heeft gelegen en een mentholsigaret opsteekt, „vergeet niet dat ik geen dilettante ben, maar nog steeds een professionele ballerina en dat vraagt voortdurend harde training. Iedere dag ben ik al om vijf uur in het theater om barre-oefeningen te doen, daarna rust ik en om half acht begin ik met mijn make- up. Dat neemt anderhalf uur in beslag. Het is niet alleen het gezicht, maar han den, armen, rug, alles moet gepoederd worden”. wat is zo aantrekkelijk in dit vak? .Moeilijk te zeggen. Het is een manier van leven, dat is niet in één woord te vangen. Ten eerste vind ik het een hele eer om als verpersoonlijking van Parijs te worden beschouwd Ik ben hier geboren en ik vind Parijs een fantastische stad. De glamour-kant heeft ook zijn voordelen. Ik vind het prettig om me mooi te maken en het me te kunnen permitteren om m’n kleren door Yves St Laurent te laten ontwerpen” „Wat mij ook wel aanspreekt in dit vak, is het competltieelement. Dat stamt nog uit de tijd dat ik de klassieke ballet opleiding volgde. Je zat met 20 meisjes in een groep en de beste mocht solo dansen. Die wedijver heeft wel iets goeds, het heeft mij altijd enorm gestimuleerd”. „In het algemeen ben ik in ieder geval blij dat ik geen huisvrouw heb hoeven worden. Ik houd niet van dat soort werk en ’aat het thuis liever aan de huishoud ster over. Het komt hoogstens een paar keer per jaar voor dat ik een maaltijd bereid. Strijken en bedden opmaken heb ik zeker in geen 20 jaar gedaan”. Mevrouw Panagoulis zei dat ze met haar actie het welzijn van haar zoon, Aleksis, op het oog had. Hij zou in gevan genschap langzaam ten onder gaan. Aleksis Panagoulis werd in november 1968 door het bijzonder militair gerechts hof ter dood veroordeeld. Het vonnis werd na een internationale campagne om gra tie, niet ten uitvoer gelegd. Mevrouw Panagoulis heeft er in de laatste maanden over geklaagd, dat ze haar zoon niet mag opzoeken. Panagoulis is in gevangenschap mishandeld. Zizi Jeanmaire is nu 46 jaar. Wat ze doet, is erg zwaar. Trainen, dansen, zin gen, 16 keer omkleden tijdens iedere voorstelling, 7 optredens per week, jaar in jaar uit. Géén zomervakantie, want dat is het seizoen dat de toeristen Parijs bevol ken en daarop drijft de onderneming hoofdzakelijk. Voorjaar, najaar, winter, ’the show must go on’ en Zizi is present. Hoe lang nog? „Dat weet ik niet en ik denk er ook niet zo vaak aan. Op het ogenblik leèf ik nog in de roes van de nieuwe show, die loopt geweldig. Het was een gigantische investering en natuurlijk een groot risico, financieel en artistiek, maar ik geloof dat we erin geslaagd zijn amusement op hoog niveau te brengen”. „Als ik op een gegeven moment zelf niet meer zou kunnen optreden, dan zou ik een andere bezigheid zoeken, maar in ieder geval in het theater. Daarbuiten heb ik eigenlijk geen interesses, geen hobby’s, dit is mijn leven, ik denk aan niets anders”. „Als ik nu beslist iets zou moeten noemen wat ik buiten het theater zou kunnen doen, dan is het enige waar ik op zou kunnen komen het schrijven van een autobiografie. Hef is een beetje in de Lindgren: „Pippi Langkous”, Godfried Bo mans: „Op reis rond de wereld en op Rottumerplaat”, Alister Maclean: „De zwarte kruisvaarder”, Hugo Klaus: „Schaamte”, Jpn Foudraine: „Wie is van houtHeinz G. Konsalik:„Heet als de ATHENE, (DPA). De moeder van de Griek die is veroordeeld wegens een mis lukte aanslag op premier Papadopoulos, mevrouw Athina Panagoulis, is gisteren voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Athene in hongerstaking gegaan. De politie haalde er haar later weg.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 12