Hatta vraagt Indonesische regering opheldering West-Irian kopen Japanners willen Honderden doden bij mijnramp t Ulrike Meinhof Saigon sticht verwarring vermoedelijk naar ons land gevlucht loon- en prijsrem Duizenden vissen dood in de Roer Pompidou eist secretariaat in EUROPESE TOP IN GEVAAR Japanse politie maakt jacht op terrorist Gevangenen Alkmaar Werkgevers willen Robeco tegen bevoordeling familie bij koop Erdal Angela Davis duikt onder SANOcëL ontsnappen Studenten in ZuidAfrika gaan door met demonstraties g NAPO N.V. w Offensief Hanoi AGENDA pagina !4 kost Amerika HET WEER HANOMAG efficiënt transport HENSCHEL MATRAS miljarden extra Jr 1! DISCUSSIENOTA: Verder in de krant DINSDAG 6 JUNI 1972 62s JAARGANG NUMMER 178 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan. en tv AOW en AWW per 1 juli bijna 6 percent meer (Zie pagina 15) Wisselvallig Deze krant bestaat uit zestien pagina’s 2 3 3 7 Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewftk» E. Honing i #11 SALISBURY (AP) Gevreesd wordt, dat vanmorgen bij een ramp in de Wankie-mijn in Rhodesië 470 mijnwerkers om het leven zijn geko men, aldus heeft een woordvoerder van deze onderneming bekend ge maakt. iiimiiimmiimiimiiiiiimiimmmimi DJAKARTA De voormalige Indonesische vice-president dr. Mohammed Hatta heeft vandaag de regering verzocht een verkla ring uit te geven, dat West-Irian „geen dier is of iets, dat kan wor den verpand of verkocht”. de enige matras met de juiste célbalans Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25. Abonnement per jaar 89,85. Losse nummer» 40 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mfte, H. P. StuuHöMB H. van Looft, onderdirecteur Uitgave Grafische Bedrijven Damlate NV. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur teL 10519. iimiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiimmimiiiimi Z' i Wy1 IJmuider Courant p^VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVtAAfVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVlAHfVVVVVVVinrVVVVVVVVVVVVVVVVVV^ DR. MOHAMMED HATTA wwwwwwwn/wwwwwwwwwwwvvwvwwwwwvw^^ 44' 4 1111111111111111111111111 KNMI het tot (Van onze redactie economie) AAN HET STRAND eg :al ien Zij ien :rk lat ke ie- Het Is de marechaussee onbekend of met Ulrike Meinhof nog bendeleden naar Nederland zijn gevlucht. De Duitse politie veronderstelt dit, maar betrouwbare in formatie hieromtrent is nergens te krij gen. Zij maakte na haar vrijspraak bekend, dat ze was bedreigd. Uit zal haar er echter niet van weerhouden opnieuw een actieve rol „in de bevrijdingsstrijd” te vervullen. Ze gaf toe daarbij gevaar te lopen. DEN HAAG. Naar verwachting zul len de beide centrale werkgeversorganisa ties vandaag een discussienota laten ver schijnen waarin zij uitgangspunten voor een matigingsgesprej met de vakbeweging hebben vastgelegd. Die matiging is nood zakelijk, omdat het met de nationale eco nomie nog verre van goed gaat, al is het Centra; Plan Bureau dan met „voorbarig optimistische” notities gekomen, aldus gis teren algemeen secretaris drs. C. Geerkens van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. Dit jaar zullen we dicht bij de 13 percent loonsomstijging en zeker aan 7 percent prijsstijging komen, aldus drs. Geerkens. TOKIO, (UPI, AFP). De Japanse po litie heeft een grootscheepse jacht ontke tend op een zekere Isamoe Maroeoka, die uit een kamp van het Volksfront voor de Bevrijdjng van Palestina in Libanon naar Japan zou zijn gekomen voor het plegen van aanslagen op vooraanstaande perso nen. Het noordelijke offensief heeft Amerika tot dusver 300 miljoen dollar gekost. Het begon in het laatst van maart. ur- de zhe de dat es- ik ?er tan SAN JOSË (Reuter) De zondag vrijgesproken negeractiviste Angela Davis, die tijdens het proces verscheidene bedreigingen tegen haar leven heeft ontvangen, is „ergens in Amerika” ondergedoken. le- !e- rer de ke jna w- jrk de ter cht Nijverheidsweg 15. HAARLEM, tel.:023-323240 Ise an .n- iii- In Midden-Limburg zijn de Tungelroyse beek en de Neerbeek verontreinigd door een giftig zuur dat uit een defecte instal latie van „Zinc-Organon” in Budel, een dochteronderneming van de AKZO, it ontsnapt. De onderneming heeft inmiddels kalk in de beken gestort om het zuur te neutraliseren. De hengelvereniging Neer, die pas in de Neerbeek 2400 snoeken en 25.000 alen had uitgezet, zal tegen het Budelse bedrijf een proces beginnen wanneer een massale vis sterfte wordt geconstateerd. ROERMOND. In de benedenloop van de Roer bij Roermond heeft zich een massale vissterfte voorgedaan. Duizenden dode vissen dreven naar de plaats waar de Roer in de Maas uitmondt. Deskundigen vermoeden dat de sterfte een gevolg is geweest van zuurstofgebrek in het Roerwater, door de lage water stand, de sterke vervuiling van de rivier en de plotselinge stijging van de tempera tuur. Hatta meent dan ook, dat „de kapi talistische en imperialistische verlan gens” van de Japanse zakenlieden zul len blijven bestaan, zelfs al wijst het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken het denkbeeld van de hand. Hatta die zijn verzoek liet publiceren in het invloedrijke Indonesiche dagblad Kompas, dringt er bij de Indonesische leiders op aan, ondubbelzinnig te ver klaren, dat West-Irian deel uitmaakt van Indonesië. In het algemeen veel bewol king met plaatselijk regen of enkele buien. Zwakke tot ma tige in hoofdzaak zuidooste lijke wind. Minimumtempera turen ongeveer 10, maxima morgen rond 17 graden. Sport Kunst Radio Strips Economie Beurs ROTTERDAM. Robeco en de Neder landse Vereniging voor Effectenbescher ming achten het in strijd met de aandeel- houdersbelangen. dat de familie Wolbers bjj overname van de Erdalfabrieken een hoger bedrag per aandeel krijgt dan de gewone aandeelhouders. Het Amerikaanse concern Consolidated Foods biedt de familie 334 per aandeel en de overige aandeelhouders f 290. Robe co onderzoekt of tegen deze wijze van bieden juridische stappen mogelijk zijn. Robeco-directeur Bunk kan het billijken dat de familie Wolbers vanwege een meerderheidspositie (52 percent van het pakket) iets meer krijgt omdat zij extra belasting moet betalen, maar een bonus van 15 percent acht hij overbodig. Want, zo zei hij, die meerderheidspositie biedt al het voordeel van de benoeming van direc tie en commissarissen. Meer risico dan de andere aandeelhouders loopt de familie naar zijn mening door het meerderheids- pakket niet. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 9, 11 12 13 13 15 15 Dit is de eerste aanduiding, dat er een grond van waarheid schuilt in persberichten volgens welke Japanse zakenlieden met Indonesië onderhande len over de verkoop van West-Irian. LUXEMBURG (ANP) De Europese topconferentie van de zes en de vier in oktober in Parijs lijkt ernstig in gevaar te komen. Gisteren is- in Luxemburg, waar de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes EEG-landen voor een tweedaagse vergadering bijeenkwamen, bekend gemaakt, dat president Pompidou blijft vast houden aan zijn eis dat er een „politiek secretariaat” van de EEG moet komen met als vestigingsplaats Parijs. Pompidou is van plan de topconferentie te laten afsprin gen als hij deze eis niet krijgt ingewilligd. Aangezien, uitgezonderd Frankrijk, geen van de EEG-landen iets voelt voor een politiek secretariaat in Parijs en het voor naamste toetredende land, Engeland, ook niet, is het momenteel zeer de vraag of de tien in oktober in Parijs zich rond de tafel zullen scharen. President Pompidou heeft vorige week, toen de Belgische premier Gaston Eyskens en zijn minister van buitenlandse zaken,- Pierre Harmel, Pompidou en minister Schumann bezochten, verklaard dat hij, als niet van tevoren zou vaststaan, dat de top concreet resultaat zou opleveren, niet de verantwoording wilde nemen staats hoofden en regeringsleiders naar Parijs uit te nodigen. tegengesproken, dat Indonesië West- Irian reeds aan Japanse zakenlieden heeft verpacht voor de exploitatie van zijn bodemschatten. De minister ver klaarde dat de Japanners slechts een proefballon hebben opgelaten om de houding van Indonesië ten aanzien van Japanse investeringen te peilen. Hij zei dit naar aanleiding van vragen over generaal Soeharto’s bezoek aan Tokio. Zijn tegenspraak is des te opmerke lijker omdat in eerdere officiële ver klaringen van de Indonesische regering steeds is gesteld, dat de kwestie nim mer aan de orde is geweest. Volgens een krantebericbt zou deze aangelegenheid zijn besproken tijdens het niet-officiëie bezoek, dat president Soeharto van Indonesië vorige maand aan Tokio bracht.. B B s, Deze informatie was afkomstig van Okamoto, de enige overlevende van het Japanse zelfmoordcommando, dat de aan slag pleegde op het vliegveld van Tel Aviv. Volgens Hatta zijn de zakenlieden, die West-Irian willen kopen of pachten Siego Nagano, president-directeur van een Japanse staalmaatschappij en Sjimpei Omoto, eveneens een Japanse industrieel. Inmiddels heeft de Indonesische mi nister van Mijnbouw, Soemantri Brod- jonegoro, gisteravond voor de televisie Minister Harmel zei noch pessimistisch noch optimistisch te zijn, omdat er nog bijna vijf maanden van voorbereiding res ten” „maar”, aldus Harmel, „de topconfe rentie is een kant die noch Europa, noch de wereld mag missen.” De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Westerterp, weigerde commentaar te geven op de gang van zaken tijdens het Belgische gesprek in Parijs. „Hij zei alleen: „Wij zijn geen vragers van een topconferentie” (in diplo matieke kringen uitgelegd met: Nederland kan best zonder topconferentie). De Nederlandse staatssecretaris wees er overigens op, dat het besluit om een topconferentie te houden een unaniem besluit is van de tien landen, die er aan zullen deelnemen (de zes EEG-landen en de vier toetredende landen) en dat om een topconferentie niet te laten doorgaan, wel degelijk ook een besluit van tien landen nodig is. In de vandaag te verwachten nota zul len de werkgevers suggesties doen voor het sociaal-economisch beleid in 1973 en over de inhoud van het gewenste „sociale contract” met name voor wat het afrem men van inkomens en prijzen betreft. Ook de reële inkomensverbetering moet een halt toe geroepen worden vinden de werkgevers. De scherpe prijsbeweging van de laatste maanden is hoogstens schijn winst geweest, aldus Geerkens, want door de na-indexering gaat er vertraagd weer een stuk naa. de lonen. Het reëel be schikbaar inkomen voor de „modale werknemer” stijgt 4 percent, terwijl de premie- en belastingdruk van 46,5 naar 48,1 percent van het netto-nationaal inko men oploopt. De werknemers zijn er dus in geslaagd om de stijgende bestedingen voor collectieve voorzieningen af of door te wentelen naar de werkgevers of ten laste van de overige inkomens, aldus se cretaris Geerkens. De werkgevers zijn somber gestemd over de werkgelegenheid door de stijgende loonkosten. Er zal meer gerationaliseerd moeten worden en daar door zal er meer blijvende werkloosheid gaan optreden, zo voorzien zij. Een oceaanstoring die via Frankrijk naar het noordoosten trekt veroorzaakt morgen veel bewolking met plaatselijk buien. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Zeewater 12 graden. Vooruitzichten: Nog onstand vastig .4 ..'Xx- '4 Bismarck Men kan van de ene dag op de andere minister worden, maar men kan onmogelijk van de ene dag op de andere wijs en ver standig worden. De bendeleidster heeft zondag vermoe delijk in Arnhem, Ede, Utrecht of Am sterdam de Intercity-trein verlaten. Ver dere gegevens ontbreken. In een politiete- lexbericht wordt slechts meegedeeld dat Ulrike Meinhof bij haar vlucht gebruik maakt van vermommingen (pruiken) en verscheidene valse paspoorten. De Arnhemse marechaussee heeft waar schijnlijk afgelopen zondag oog in oog gestaan met de bendeleidster. Dat was op het traject Emmerich-Arnhem waar in de trein een routinecontrole werd verricht. Pas later, toen de Intercity-trein Am sterdam naderde, kwam de tip van de Duitse politie binnen. Toen werd onmid dellijk het gehele opsporingsapparaat in werking gezet, maar dat had geen resul taat. Verwachting van dinsdagavond ALKMAAR. Drie gedetineerden, twee jongemannen van 22 en 18 jaar uit Heiloo en een 21-jarige Duitser uit Krefeld zijn gisteravond ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Alkmaar. De 22-jarige Hei- looër kon anderhalf uur later in het Heilooërbos worden aangehouden. Het zoeken naar de beide anderen had nog geen resultaat. Hoe de drie gedetineerden aan hun bewakers wisten te ontsnappen, wilde de politie niet bekendmaken. De ontvluchting is niet op spectaculaire wijze gebeurd, maar in een onbewaakt ogenblik. De Alk- maarse gevangenis ligt aan de rand van het Heilooërbos, waar de drie zich aan vankelijk konden schuilhouden. KAAPSTAD, (Reuter/UPI/AFP). —In weerwil van het ongekend harde optreden van de politie en een waarschuwing van de regering, dat protestbetogingen de kop zullen worden ingedrukt, hebben studen tenleiders in Kaapstad en Johannesburg gezegd, dat zjj niet van plan zjjn zich hierdoor te laten intimideren. Onder de arrestanten, die gisteren tij dens de betoging op de trappen van de St. George kathedraal in Kaapstad werden opgebracht, bevond zich ook de Angli caanse deken Edward King en twee Ang licaanse priesters. Zij weigerden een bevel van de politie de trappen te ontruimen, op te volgen. Vanmorgen zijn de geestelijken weer in vrijheid gesteld. (Zie verder pagina 2.). Speciaal opgeleide Zuidvietnamese mili tairen in uniformen van Noordvietname- se soldaten gaan hier op patrouille bij een geschutsstelling te Kwe Son in centraal Zuid-Vietnam. De buitgemaakt wapens, waaronder Russische AK-47’s, moeten de zij and in verwarring irengen. Bovendien beheersen deze troe- oen het Noordviet- aamese dialect, wat het onderscheid nog ■neer bemoeilijkt. Om 10 uur plaatselijke tijd deed zich in de mijn een zeer zware ontploffing voor. Op het moment van de explosie vertoef den ongeveer 470 mijnwerkers onder gronds: 435 Afrikanen en 35 blanken. Onmiddellijk zrn reddingsploegen in actie gekomen. Zij worden bij hun pogin gen gehinderd door de ontwikkeling van mijngas en het feit, dat het ventilatiesy steem onklaar is geraakt. De mijn in Wankie behoort tot het grote Angol American Concern. De schacht ligt ongeveer 320 km ten noorden van Boelawayo. WASHINGTON, (Reuter). Het depar tement van Defensie heeft drie tot vijf miljard dollar extra nodig als het noorde lijke offensief in Zuid-Vietnam tot het eind van het jaar voortduurt, heeft minis ter van Defensie Melvin Laird meege deeld. Premier Eyskens en minister Harmel hebben inmiddels in niet mis te verstane termen gezegd dat „resultaat opleveren” voor Pompidou alleen maar betekent, dat er besloten wordt in Parijs een politiek secretariaat van de EEG te vestigen. Eys kens en Harmel zijn voor dat dreigement overigens niet door de knieën gegaan. (Van onze correspondent) ARNHEM. De 37-jarige Ulrike Meinhof, leidster van de in West-Duits- land opererende Baader-Meinhof-groep, is waarschijnlijk in Nederland. Volgens de Westduitse politie en de marechaussee in Arnhem is zij afgelopen zondag herkend in de trein van Emmerich naar Arnhem. De tip van een reiziger, doorgegeven aan de Duitse politie, kwam echter te laat bij de Arnhemse marechaussee, zodat zij niets kon doen. 4#

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1