Mc.Govern favoriet OLOF PALME in Californië Algerijns asiel voor kapers uit Ver. Staten Griekenland erkent China Nieuwe variant op Hallstein-doctrine ^Tot ovef 3 bont dagen dus VERNIETIGER VAN LEEFMILIEU” /.5(n „OORLOG GROOTSTE „Scherpe controle op veiligheid in kerncentrale Amerikaanse delegatie ontkent Waldheim gedreigd te hebben Minister Boersma belooft: Antilliaan door landgenoot neergestoken Orde van Lenin voor Tito Vredesetitie in Ulster achtergrond ELEKTRONICA UIT JAPAN DUURDER IN BENELUX VS vragen losgeld terug van Algerije 'jaaiï frits w van de R ven 3 DINSDAG 6 JUNI 1972 Esser Permanent milieubureau Gunstig voor Philips Na kapen van vliegtuig Ruzies Al te bont BONT «w de Kalverstraat op nr 174, Amsterdam. Wy zyn blij met ww voorgenomen bezoek en hopen dat ook u ons op die feestelijke 9de juni zult leren kermen als uw bontgenoot in de mode *van 9 tof 17 juni Hiöntkijkdagen (Van onze redacteur in Stockholm) conferentie waar (Van onze redacteur in Bonn) ad vvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvwvvvvvvvvvvvvv^ ADVERTENTIE y 0- e- Definitieve goedkeuring voor de asiel verlening moet komen van president Hoa- ri Boumedienne, die vandaag terugkeert van een reis door West-Afrika. TOKIO (AP). China en Griekenland onderhouden sinds gisteren diplomatieke betrekkingen. „Oe Griekse regering erkent de regering van de Chinese Volksrepu bliek als de enige wettige Chinese rege ring” zo zeggen de landen in een geza menlijk communiqué. Het communiqué stelt dat Taiwan een onvervreemdbaar deel is van het gebied van China. De overeenkomst tussen beide landen is gisteren in Tirana, Albanië, gesloten. Hij is ondertekend door de am bassadeurs van China en Griekenland in Albanië. Tot dusverre onderhield Grieken land betrekkingen met Taiwan. Grieken land is het 48ste land, waarmee China betrekkingen aanknoopt. De twee kapers zijn de 22-jarige Willi am Holder, een voormalige Vietnamstrij- der en de 21-jarige studente Katherine Mary Kerkow. „Ik wil met die zware koffer op mijn nek, dwars door de grote zaal naar voren lopen en hem met een smak op de tafel van de president neerzetten”, zegt Esser. Tenslotte wenst ook de regering in Bonn dat Bondsrepubliek en DDR bei de tot de VN toetreden. standpunt, dat de DDR niet via een achterdeurtje de VN mag binnenglip pen, intussen allerminst. schijnsel zonder aanwezigheid van hoge spanningen, hetgeen aanleiding was de inspectie van andere aansluitingen niet uit te stellen tot het moment van de gebrui kelijke jaarlijkse controle in het voorjaar vah 1973. Hoewel Algerije niet is aangesloten bij de internationale conventie tegen het ka pen van vliegtuigen, heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washinton ook om uitlevering van kaper William Holder gevraagd, die het toestel, een Boeing 727, naar Algiers liet vliegen. de en im id IA Sd ie or 72 k, 70 in de 171 in ise '0- ie 1- in ie L k 1 ie et er rd ee ris ek en of t. ze :t. ie he m, ek en i« ir- its de it- es, er ad .in ng n- eit en e- an 'i op n- d- e- en de ch n- ar Functionarissen van de Algerijnse rege ring, die dit hebben verklaard, zeiden dat Algiers het verzoek van Washington om uitlevering van de twee kapers zal afwij zen. Wel zal het losgeld aan Western Airlines, de maatschappij, die het bedrag betaalde, worden teruggegegen. WASHINGTON (Reuter). De Vere nigde Staten hebben Algerije gisteren ver zocht de 500.000 dollar terug te geven die de kaper van een vliegtuig van Western Airlines in het weekeinde had gekregen in ruil voor het toestel. ALGIERS. (UPI) Algerije, dat bezig is een toevluchtsoord te worden voor personen, die om allerlei politieke redenen uitwijken, is voornemens asiel te verlenen aan twee leden van de Amerikaanse Zwarte-Panterbeweging, die dit weekeinde een vliegtuig kaapten, 200.000 dollar los kregen met het dreigement, dat zij anders het toestel zouden opblazen en naar Al giers uitweken. ROTTERDAM. De 21-jarige Antilli aan O. G. Boekhoud is gisteravond door een 20-jarige landgenoot die pas een maand in Nederland woonde, doodgesto ken. STOCKHOLM. De poging van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties om bij de opening van de VN-conferentie over het menselijk leefmilieu een hand te reiken naar hen, die bezwaar tegen de conferentie maken, omdat veel problemen, zoals het gebruik van bacte riologische wapens in Vietnam door de Amerikanen, buiten de discussie blijven, is op het laatste moment mislukt, naar men aanneemt door een dreiging van Amerikaanse zijde. Objectief gezien is dat een schan daal: de DDR is een land dat juist op het gebied van de gezondheid opvallen de prestaties heeft geboekt en dan ook een zeer nuttig lid van de Wereldge zondheidsorganisatie zou zijn. Uitslui ting van een Europees land van een VN-conferent'ie over een zo actueel onderwerp als milieubescherming is te gen het belang van de volken. Zij zullen zich kunnen voegen bij de zich langzaam uitbreidende kolonie „Zwarte Panters”, die hun hoofdkwartier hebben in een villa in Algiers. Aan het hoofd van de groep staat Eldridge Clea ver, voormalig voorlichtingsman v an de beweging en thans hoofd van het „Afri- kaans-Aziatische bevrijdingsleger”. BONN. Er zijn natuurlijk best Westduitsers die in de gaten hebben hoe zeer hun land zich op de grote milieuconferentie in Stockholm mis draagt. „Aan het Duitse wezen zullen de Verenigde Naties vrijwel zeker niet genezen”, schreef de Frankfurter Rundschau gisteren beschaamd. De Nederlandse kunstschilder Gerard Esser, die twee jaar geleden zijn atelier sloot en daarna lagere scholen in Neder land en Vlaanderen afreisde om te spre ien over het milieubederf, is vast besloten de VN-conferentie binnen te komen. Hij heeft een half miljoen handtekeningen van Nederlandse en Vlaamse schoolkinde ren bij zich die hij aan de president van de conferentie wil overhandigen. De Ne derlandse ambassade heeft Esser beloofd steun te geven bij zijn pogingen de confe rentie toe te spreken. Het meespelen van een variant op de onbruikbaar geworden Hallstein-doc trine (Bonn verbreekt de betrekkingen met landen die het wagen de DDR te erkennen) is een gemeenschappelijke bijdrage aan Westduitse machtspolitiek op het verkeerde toneel. Over een paar maanden worden in München de Olympische Spelen gehouden. Daar zal de DDR volwaardig deelnemer zijn en zal (omdat het land veel prijzen wint) steeds weer de DDR-vlag worden ge hesen en het volkslied worden ge speeld. Dit lijkt een zijsprong, maar onderstreept in werkelijkheid dat lou ter tactiek het Westduitse gedrag be paalt. Uitsluiting van de DDR in München kon nooit worden overwogen, omdat daarmee de Spelen in gevaar zouden zijn geraakt. Het Westduitse belang bepaalt de houding voor München en past in de algemene opvatting. Al te bont is het dat alle partners in Stock holm en Genève (Wereldgezondheidsor ganisatie) het Westduitse politieke be lang ook ondersteunen als het vol strekt niet gepast is. De leider van de Amerikaanse delegatie, Russell Train, ontkende later, dat hij dat geëist had. Op de vraag of dan mogelijk iemand anders Waldheim bewogen zou hebben dit fragment weg te laten, ant woordde hij: „Alles is natuurlijk moge lijk”. voor woningbouw en stedelijke planologie. De ze conferentie zou moeten volgen op de conferentie over het bevolkingsvraagstuk, die in 1974 gehouden zal worden. McGovern zou eenenvijftig percent van de joodse stemmen krijgen, tegen Humprey slechts zevenentwintig per cent. Bij de negers zou McGovern op vierenveertig percent kunnen rekenen, Humphrey op zesentwintig percent, juist als bij de blanken. In zijn openingsrede zou de secretaris generaal een waarschuwing laten horen tegen boven- en ondergrondse kernproe ven en tegen het gebruik van chemische wapens. Dit fragment uit zijn rede werd echter op het laatste moment weggelaten. Hooglopende ruzies over Zuid-Afri- ka, Bangladesj of zelfs Vietnam behoe ven een grote internationale conferen tie niet te hinderen. Dat het probleem van de twee Duitse staten zo iets wel kan, is niet louter en alleen omdat die landen deel uitmaken van de twee grote blokken in Oost en West. Kern van de zaak is dat de sterke Bondsre publiek, lid van alle nevenorganisaties, opname in de VN als laatste stap beschouwt bij het normaliseren van de betrekkingen met de DDR. Al die westelijke landen, die van plan zijn binnenkort de DDR officieel te erkennen, hebben nóg een excuus: de huidige regering in Bonn bewijst dat ze in staat is om de betrekkingen met de DDR te verbeteren. Er is alle reden om dat proces niet te verstoren. WASHINGTON (AP). De demo craten in Californië stemmen vandaag in voorverkiezingen die mogelijk zullen beslissen wie de kandidaat zal worden voor de democratische partij bij de presidentsverkiezingen. De staat zendt 271 gedelegeerden naar de conventie in Miami op 10 juli. De voornaamste tegenstanders zijn de senatoren. Hubert Humphrey en George McGovern. De mededeling van het verbond volgde op de besprekingen die vertegenwoordi gers van de elektrotechnische industrie in Japan en de Benelux verleden week don derdag en vrijdag hebben gehouden over beperking van de Japanse export van elektrotechnische apparaten naar België, Nederland en Luxemburg. De delegatie van de Benelux stond onder leiding van de heer A. Prins, voorzitter van de (Neder landse) Federatie Metaal- en Elektrotech nische Industrie (FME). Wel zal de Japanse regering nog toe- semming moeten verlenen voor de prijs maatregelen, want exportafspraken op particuliere basis zijn in Japan bij de wet verboden. De afvaardiging uit de Benelux bleef aandringen op kwantitatieve beper kingen van de Japanse export van elek tronica naar de drie landen, maar volgens het verbond stemde zij uiteindelijk in met de prijsmaatregelen. Arrestatie. De politie van Koeweit heeft 79 Perzen gearresteerd die Koeweit clandestien nrobeerden binnen te ko men. De Perzen kwamen uit Abadan. testen en gebruiken van wapens massa-vernietiging verboden moet zijn, verklaarde hij: „De V.S. zijn het daarmee eens”. Verder wilde hij niet over het onderwerp doorpraten. Die uitsluiting beperkt zich welis waar tot het „volwaardige lidmaat schap", maar kan minder dan dat aan vaardbaar zijn voor een land waarvan iedereen vindt dat het binnenkort lid van de Verenigde Naties behoort te worden en dat door de meeste niet- westerse landen al wordt erkend? Waldheim wees er overigens wel op, dat een verregaande bewapening met massa- vernietigingsmiddelen niet alleen een ge vaar betekent voor het menselijke leefmi lieu, maar ook voor het voortbestaan van de mensheid. De Zweedse premier Olaf Plame noemde tijdens zijn welkomst woord de oorlog de grootste vernietiger van het menselijk leefmilieu. De Amerikaanse delegatie verklaarde later op de persconferentie, dat internati onale conflicten niet het onderwerp moe ten zijn van deze conferentie. „Er zijn andere plaatsen om over deze ónderwer- pen te praten”, aldus Russell Train. „Wij zijn hier om vriendschappelijk met elkaar te praten over de problemen van het menselijk leefmilieu”. De Verenigde Staten zullen wel de ini tiële verklaring over het menselijk leef milieu ondertekenen, verklaarde hij. Toen hem erop gewezen werd dat een van de artikelen uit de verklaring zegt, dat het De minister zegt verder bereid te zijn de vaste commissie voor kernenergie te informeren over de resultaten van h et onderzoek, dat op het ogenblik wordt gehouden naar de veiligheid van de kern energiecentrale en over eventuele maat regelen die uit <)it onderzoek voortvloeien. Minister Boersma is zeer uitvoerig in zijn beschrijving van het gebeurde in de kernenergiecentrale, waarbij zoals be kend noodzakelijk werd geacht de bedrijfswerkzaamheden tijdelijk stop te zetten om veiligheidsmaatregelen te tref fen. Primaire oorzaak van de scheurtjes zou versnelde corrosie zijn, als gevolg van hoge spanningen, veroorzaakt door een onjuiste ophangconstructie van de aange sloten leiding. Bij het onderzoek, verricht in het metaalkundig laboratorium van de KEMA, werd in de eerste week van mei ook een scheurtje gevonden dat niet door te hoge spanningen kon worden verklaard. Rekening moest, aldus Boersma, worden gehouden met een optreden van dit ver- Deze foto werd gisteren genomen tijdens de receptie, die de Zweedse regering de delegaties naar de VN- milieuconferentie in Stockholm aan bood. Van links naar rechts VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim, koning Gustav Adolf en de secretaris generaal van de conferentie, Maurice Strong. BELFAST (upi) R.K. huisvrouwen In Belfast en Londonderry hebben giste ren bij de Britse staatssecretaris White law een vredespetitie met 63.500 handte keningen ingediend Evenals de V.S. zal Canada 100.000 dol lar ter beschikking stellen van een per manent milieubureau bij de Verenigde Naties waartoe, naar men aanneemt, de conferentie zal besluiten. Canada is bij zonder bezorgd over de intensieve vangst van walvissen, kabeljauw en zalm. Men bepleit diepgaand onderzoek naar de mo gelijkheden om de vangst op een niveau te brengen, waarbij de visstand niet in gevaar komt. Alle kustlanden zouden daartoe een bijdrage moeten leveren. Veiligheidsvoorschritfen. In de Duitse Bondsrepubliek zullen weldra de voor ste zitplaatsen van alle personenauto’s van veiligheidsgordels en hoofdsteunen voorzien moeten zijn. De datum waarop de nieuwe bepaling van kracht wordt, staat nog niet vast. De meeste Westduitse kranten zien echter de onrechtvaardigheid niet, al ligt ze er nog zo dik bovenop. Om stemgerechtigde deelnemer aan de con ferentie te kunnen zijn, is het lidmaat schap van de VN of van een der nevenorganisaties (FAO, Unesco, We reldgezondheidsorganisatie, etc.) vereist. Aan die voorwaarde voldoet de DDR niet. Daarom kan het land in Stock holm hoogstens waarnemer zijn.. Nu is het pas enkele weken geleden dat de Westduitsers er, met behulp van hun bondgenoten, weer eens in slaag den de DDR buiten de Wereldgezond heidsorganisatie te houden. Dat ’succes’ telt dus door ’Stockholm’ dubbel. De Bondsrepubliek, lid van alle nevenor ganisaties der VN, slaagt er uitstekend in de Volkenorganisatie te gebruiken als instrument voor intern-Duitse poli tiek. Als Bonn ook de VN als drukmiddel wil benutten, zal het dus wel een bruikbaar instrument daarvoor zijn. Bovendien: lang kan het niet duren. Maar te verdedigen is het westelijke „Diepe eerbied” Paus Paulus heeft maandag in een toespraak tot een groep Thailandse boeddhisten verklaard dat hij „een diepe eerbied” heeft voor de gees telijke, morele en culturele waarden van de boeddhisten een „dialoog” moe ten beginnen met vertegenwoordigers van de R.K. Kerk, onder meer over de mysteries van het bovennatuurlijke. Economische groei en een goede kwali teit van het menselijk leefmilieu zijn volgens de Amerikaanse delegatie niet veilig met elkaar. Wel zouden ze goed op elkaar afgestemd moeten worden. „Op dat terrein en op het gebied van de planologie kunnen we nog heel wat van veel West- europese landen leren”, zei Russell Train. De plenaire vergadering van de confe rentie koos gistermiddag de Zweedse mi nister van landbouw, Ingemund Bengts son, als voorzitter. Bengtsson verklaarde het te betreuren, „dat bepaalde landen om politieke reden niet op de conferentie aanwezig zijn”. Hij hoopte dat deze lan den bij de verdere uitbreiding van de internationale milieupolitiek een positieve bijdrage zullen leveren. De secretaris-generaal van de conferen tie, Maurice Strong, hield de delegatie tijdens de openingszitting voor, dat de milieucrisis „of die nu over de horizon of direct om de hoek ligt”, in feite een politieke crisis is, omdat de problemen voortvloeien uit beslissingen die volledig in handen zijn van nationale regeringen zonder voldoende kennis en met gebrek aan visie. Milieuproblemen vormen vol gens Strong een groter gevaar voor natio nale en internationale conflicten dan we tot nu toe wilden geloven. TOKIO. De Japanse elektrotechni sche industrie heeft besloten de prijzen van een aantal elektrotechnische produk- ten zoals televisietoestellen, bandappa raten en radiotoestellen bij uitvoer naar de Benelux te verhogen om de omvang van die uitvoer te verminderen, zo heeft het verbond van de Japanse elektrotechnische industrie meegedeeld. De prijsverhogingen zullen waarschijnlijk ook bij uitvoer naar andere gebieden gaan gelden. Philips ondervond hevige concur rentie van de Japanse exportprodukten. Bij de plechtige uitreiking in het Kremlin waren partijleider Brezjnev, premier Ko- sigin en andere Russische leiders aanwe zig. Tito kreeg de onderscheiding voor zijn verdiensten voor het communisme. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Bij de kernenergiecen trale in Dodewaard zullen nauwlettend controle- en veiligheidsmaatregelen in acht worden genomen. Dit zegt minister Boersma (Sociale Zaken), mede namens zijn collega's van Economische Zaken en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in antwoord op vragen van de P.v.d.A.-Ka- merleden Oele, Van Oojjen en Voortman. De minister belooft dat de arbeidsinspec tie nauwlettend zal toezien op het in acht nemen van de wettelijke vastgestelde maatregelen en toelaatbare dosisgrenzen. Mc’Govem is de favoriet voor de strijd in Californië. Een onderzoek naar de publieke opinie door „Califor nia poll” heeft aangetoond dat zesen veertig percent van de stemmen naar McGovern zullen gaan en slechts 26 percent naar Humphrey. Maar er zijn nog steeds experts, die de mogelijkheid van een onverwachte overwinning door Humphrey voor mogelijk houden. Een overwinning in Californië, sa men met een overwinning in New Jersey, waar vandaag ook voorverkie zingen plaatsvinden, zou voor McGo vern betekenen, dat hij meteen de grote favoriet wordt voor de nomina tie. Met de gedelegeerden van Californië en de gedelegeerden die hij al op zijn naam heeft samen met die van New York, waar hij ook een goede kans maakt om te winnen en die van ande re staten, die geen voorverkiezingen houden, zou McGovern naar schatting 1300 stemmen op de conventie hebben. Voor de nominatie zijn 1509 stemmen nodig. Volgens Strong dient de groeiende toe komst meer gericht te worden op vergro ting van de kansen voor de hele mens heid. De rijke landen zouden daarvoor een diepe revolutionaire verandering moeten doormaken. De grootste problemen van het menselijk leefmilieu vormen volgens de secretaris-generaal: water, oceanen en verstedelijking. Volgens Strong zullen in de toekomst meer wetenschapsmensen bij de beleidsbeslissingen betrokken moeten worden. Om althans een overzixht te kunnen hebben van de mogelijke gevol gen van dergelijke beslissingen. De Canadese regering liet gisteren al weten, dat het voorgestelde actieplan vol gens haar niet ver genoeg gaat. Zij stelde verder voor gastvrouw te zijn voor een nieuwe conferentie over experimentele In een bar aan de Scheepstimmermans- laan ontstond ruzie tussen het tweetal. Beide Antillianen gingen elkaar met bar krukken te lijf. Plotseling haalde één van hen een lange dolk te voorschijn en stak daarmee zijn tegenstander in de hart streek. Deze strompelde naar buiten en zakte op het trottoir in elkaar. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, bleek dat hij reeds dood was. De dader was gevlucht naar het Zee manshuis aan de Veerhaven. Op aanwij zing van getuigen werd hij daar aange houden. McGovern heeft reeds gezegd, dat hij verwacht de nominatie bij de eerste stemming tijdens de conventie te ver krijgen. Naast Californië en New Jersey wor den vandaag ook voorverkiezingen ge houden in New Mexico en Zuid-Dako- ta. In New Jersey, met honderdennegen gedelegeerden, en in New Mexico, met achttien stemmen, staat zowel de naam van McGovern als Humphry op de stembiljetten. In Zuid-Dakota, met zeventien stem men, heeft McGovern geen tegenstan der, daar het de staat is, waar hij thuis hoort. In Californië hoopt Humphrey, die minder geld en een minder goede orga nisatie heeft dan McGovern, dat de tradintionele Humphrey-kiezers vak bondsleden, negers, mensen van Mexi caanse afkomst, en de joden in groten getale zullen komen opdagen. Het opinieonderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat McGovern vrijwel over de gehele lijn sterk staat bij man nen en vrouwen, blanken en negers, vakbondsleden en mensen van Mexi caanse afkomst. Onder de 13.500 handtekeningen onder de petities uit Londonderry waren die van vijf leiders van de provisionele vleugel van het Ierse Republikeinse Leger, zo zeiden enige huisvrouwen. Intussen stelde het Britse leger een grootscheeps onderzoek in in de r.k. wijk van Belfast en arresteerde daar volgens de legeraanvoerder „drie belangrijke le den” van de IRA Een woedende menigte liep daar te hoop en begon stenen en flessen naar de soldaten te gooien. Een vrachtwagen en een auto werden in brand gestoken. MOSKOU (reuter) President Josip Tito van Zuidslavië, die eens door het Kremlin bitter werd aangevallen, heeft gisteren een van de hoogste Russische onderscheidingen gekregen, de orde van Lenin.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3