De ware sportvisser ruimt z’n rommel op en houdt de binnenwateren schoon Spelers moeten niet de trainer benoemen Piet de Wit na zijn titel op vijftig kilometer: Je moet goed rijden, maar je moet ook wel een beetje geluk hebben Fa. B. ENGELENBERG WF3 BJ5 Pedosan Hengelsportvereniging ,,’t Kappertje” waakzaam tegen milieuvervuiling K P 1 Tennissen, FC Den Haags nieuwe man Doornbos trainer van Kennemerland fa Duu 3a bS n Kb I s 00D OD 001 pr? «röfiïnnnr» «0 DO ^08000 I Pi 19 WOENSDAG 7 JUNI 1972 eo 99 99 Aagtebosplan Geheimen Geen vuilnisbelt 99 99 RUPES SCHUURMACHINES Motivatie OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN gö 4 •x 18 DE POSTHOEVE dan gelijk wat om handen. BEVERWIJK. „Bewaar je sport voor later en gooi je vis weer te water Zo luidt de lijf spreuk van de heer J. Beentjes, sport visser in hart en nieren en stil genie ter van de natuur, maar bovenal de man van de hengelsportvereniging ,,’t Karpertje”, een club waarvan zo’n dikke zeseneenhalf honderd sportvis sers lid zijn en die elk jaar circa hon derd leden mag bijschrijven. Want in een tijd waarin alles steeds gejaag der schijnt te moeten gaan, zijn er ook velen die de rust van de natuur zoeken, en met zo’n hengel heb je I I I V - I Lp W wwww een volle ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE «porto Tw«n»» IOC. (Van een medeweker) HAARLEM. zich /WWVWVWVVWWVWWVWWVVVVWVVWWVVW'AfVWY 4 XMM« Piet de Wit met de bloemen na zijn overwinning in het vijftig kilometer- kampioenschap voor beroepsrenners. De heer Beentjes: „Wij zijn er op ge brand water en oever schoon te houden, als hij de vis van de haak afhaalt. De betere sportvisser veroorzaakt ook hier de minste narigheid, want als hij maar even leven voelt, tikt hij aan. Dat leer je nou in zo’n vereniging”. i 3 1 3 2 1 1 1 3 2 1 1 1 khuis oonk. badk. luxe prijs 023- Uw gastvrouw en gastheer LILJAN en FONS POST Volg de bordjes „Haarlem Stadion" voor onge- ge- linka 125, Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 •I .Sport CAfoi toortwn ►S.V.K 8 V.C.9^ ■r.t.c. de vierde plaats, teleurgesteld het Alk- maarse ovaal verliet, «nam De Wit geluk kig lachend de felicitaties in ontvangst. „Je moet natuurlijk goed rijden, maar in een nummer als dit komt er ook veel geluk bij. Ik was precies op tijd aanwezig Zo’n hengelaarsvereniging is trouwens veel meer dan een clubje louter vislusti- gen. Zij schenkt ook op vaak doeltreffen de wijze aandacht aan de milieuvervui ling. Zij worden er door speciaal daartoe opgeleide leden van tijd tot tijd water monsters genomen, die onder andere wor den gecontroleerd op zuurstofgehalte. Zo dra er iets niet in orde lijkt, gaat er een rapport naar de OVB. Doordat een en ander in samenwerking gaat met de Alge mene Hengelaars Bond, de landelijke overkoepelende vereniging, wordt die mi- lieuwaakzaamheid wijd vertakt over het gehele land. Zo trachten de sportvissers een positieve bijdrage te leveren tot het schoonhouden van onze binnenwateren. De beginnende sportvisser wordt door de heer Beentjes aangeraden altijd con tact op te nemen met een hengelsportver- eniging, voordat hij zich onnodig op on kosten laat jagen en dure hengels aan schaft, waarvan later blijkt dat hij ze toch haast niet gebruikt. Verder zegt hij Teunissen werd enige weken geleden benoemd als opvolger van de Tsjech Vaclav Jezek, de trainer van de FC Den Haag/ADO. De benoeming voldeed eigenlijk niet aan de richtlijnen, die Tennissen voor zichzelf had ontworpen. De eredivisie werd drie jaar te vroeg bereikt. Pas op zijn vijfenveertigste en niet op zijn tweeenveertigste jaar had de oefenmeester zijn intrede willen toen in de Nederlandse voetbal-wal- halla. De tototips: De GraafschapVVV VolewijckersSVV HeerenveenWageninyen HeraclesAZ ’67 Willem IIHaarlem VeendamHVC PEC—DFC Helmond SportBlauw Wit Fortuna VI.Cambuur EindhovenFortuna SC Werder BremKaiserslauteren Schalke '04—FC Köln BaselZürich De heer Beentjes vertelt dat zijn vere niging al enkele jaren bezig is om ook het water van het Aagtebosplan van de ge meente Beverwijk te pachten: „Dat kost nogal moeite, vorig jaar hebben we wel de contracten getekend teruggestuurd, maar daarna hebben we niets meer ge hoord. Omdat we dachten dat de zaak rond was, hebben we er wel al vis in uitgezet. Het schijnt dat de recreatiecom- missie bezwaar maakt tegen de verpach ting aan ons. Het water zou voor alge meen belang zijn, nou dat is toch ook de hengelsport. Dat water staat trouwens in open ver binding met de andere wateren die wij gepacht hebben, zoals de ringsloot, die uitloopt in het Noordzeekanaal. Waar schijnlijk komt er nu weer een nieuwe bespreking over. De gemeente moet voor dat water toch een pachter zoeken, want het staat in open verbinding met andere wateren.” „Omdat ik zo speels ben. Ik moest rijpen. Ik heb in het verleden diverse aanbiedingen gehad om bij een eredivi- ne-vereniging in dienst te komen, ook de KNVB zoch mij aan, maar ik heb ze alle afgeslagen. Met het aanbod van de FC Den Haag heb ik niet het zelfde gedaan, omdat het voor mij een unieke gelegenheid was. Tot nu heb ik altijd geprobeerd jong talent te kweken. Dat deed ik bij mijn eerste vereniging. De Volewijckers, waar de naam Mosveld- babies ontstond en dat deed ik ook bij mijn voorlaatste baas Fortuna SC. Ik mag zonder te overdrijven zeggen, dat k aan de opdrachten van mijn diverse werkgevers (die stuk voor stuk zeiden: Wij hebben talent Maak er wat van”) heb voldaan. Bij de FC Den Haag zal ik echter niet alleen kunnen kweken. Een „sub-topclub” vraagt meer. Een FC Den Haag bijvoorbeeld moet een tdeale mixture zijn van professionele "OUtine en iong talent. Bovendien zal ik in een team moeten werken. Ik heb lang met het bestuur van de FC Den Haag gesproken. Hoewel ik de vereni ging vaak kritisch heb benaderd bleken onze standpunten opvallend veel raak- ounten te bezitten”. baller heeft een tekort aan verant- voordelijkheidsgevoel. Het wordt hoog 'ijd, dat hij gemotiveerd gaat werken. toen Harrie Jansen en Ben Janbroers wegsprongen. Het kostte veel moeite, 1 maar het lukte gelukkig toch. Voor mij komt dit kampioenschap toch wel erg verrassend. Ik had er totaal niet op gere kend. Vooral ook omdat ik sinds lange tijd niet op een baanfiets had gereden. Daar komt nog bij, dat ik deze wedstrijd reed op een nieuw zadel. Vooral bij de felle jachten had ik er wel een beetje last van. Het is mijn vijfde nationale titel. Ik won eerder vier nationale stayertitels en twee wereldtitels bij de amateurstayers”. Piet de Wit is, deze vijftig kilometer titel bewijst dat, duidelijk bezig aan een beter seizoen dan vorig jaar. Door moei lijkheden met gangmakers viel het seizoen voor de Wormer renner bijna geheel in het water. En aangezien De Wit ook een goed lopende rijwielzaak bezit en momen teel weer met uitbreiding van zijn zaak bezig is, liep hij zelfs met plannen om met het wielrennen te stoppen. De komst van Rokado en het verkrijgen van een vaste gangmaker (Bruno Walrave) deden hem echter besluiten nog maar een jaar tje door te gaan. Dat het beter zou gaan, bewees hij enkele weken geleden al door in de Ronde van Grave met Leo Duyn- dam een ronde voorsprong te nemen en als tweede te eindigen. De 24 in Alkmaar aanwezige profs heb ben de tweeduizend toeschouwers leuke sport geboden. Karstens en Ottenbros wa ren de eersten die een schuchtere poging deden het peloton te ontvluchten. Een meer serieuze poging deed even later Harrie Jansen. De Westzaner kwam tot op twintig meter van het peloton maar klap te toen ineen. Een soortgelijke poging van Leo Duyndam mislukte eveneens. Cees Stam was de eerste die wel succes had. Halverwege de wedstrijd sprong de Koger onweerstaanbaar weg en voltooide binnen enkele ronden zijn vlucht met succes. Op het moment echter, dat Stam aansloot bij het peloton waren reeds Kar stens, De Wit, Koel en Oudkerk wegge sprongen. Dit viertal veroverde eveneens een winstronde. Andere pogingen, o.a van Cees Stam en Duyndam mislukten en iedereen verzoende zich reeds met een eindsprint waarin Gerard Koel favoriet was. Ben Janbroers, vorig jaar tweede achter Peter Post, demarreerde echter vijftig ronden voor het einde. Harrie Jansen met Piet de Wit aan zijfi wiel sprongen achter Janbroers aan. Het drietal kwam na een lange achtervolging tenslotte een ronde voor en toen was de zaak bekeken. De Rokado-renners Jansen en Karstens con troleerden de wedstrijd en zo kon Piet de Wit tenslotte met de armen omhoog als kampioen van Nederland over de finish gaan. Peter Post, die iets meer dan een uur daarvoor het startschot had gelost, vond, Het in de derde klas zaterdagvoetbal spelende Kennemerland heeft als nieuwe trainer de vroegere Haarlem-speler Jaap Doornbos aangetrok ken. De laatste twee seizoenen trainde hij Zandvoortmeeuwen en was daarvoor als zodanig werkzaam bij Telstar-B. Doornbos volgt Van de Dobbelsteen op bij Kenne merland, die met trainen is gestopt. Als nieuwe aanwinsten hebben Martin de Groot (Telstar-B), doelman Teun Cupee (RCH), Marco Viergever en Nol Beckers (Haarlem), Hans Blom (Ter Leede) en Schraverius (Rivalen), die ook nog als semi-prof in de Volewijckers heeft gespeeld, bij Kennemerland aange meld. Van hen kwamen De Groot, Cupee en Blom al eens eerder voor de Haarlem se zaterdagclub uit. Men is bij Kennemer land, dat ook onderhandelingen aange knoopt heeft met een sponsor, voor het nieuwe seizoen hoopvol gestemd. De oran- je-zwarten hopen het voorbeeld van IJ- muiden kampioen en promotie naar de tweede klas te kunnen volgen. De FC Den Haag is nog al Engels Ingesteld. Op voetbalgebied ben ik dat helemaal niet. Ik ben van mening dat Nederland weinig te leren heeft van het Engelse voetbal. In vele opzichten Hjn we verder. Technisch en taktisch hebben we een voorsprong. Conditio neel liggen we waarschijnlijk gelijk, maar alleen qua karakter hebben wij een achterstand. De Nederlandse voet- «*- Maak er snel en effektlef een eind aan. U zult merken dat de Pedosan pleister de oplossing Is, waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM Medio juli openen wij onze 200 jaar oude, gerestaureerde, BOERDERIJ HAARLEM-NOORD Vooral op dat gebied heeft Rinus Michels bij Ajax bergen werk verzet. Hij is een hele grote, die Rinus. Ik vind hem zo geweldig, omdat hij geen concessies heeft willen doen. Zijn werk wilde hij niet veranderen. Op het mo ment. dat hi:i min of meer verplicht was toe te geven, is hij vertrokken. Kovacs heeft de ontspanning ingeluid, waaraan het elftal toe was. Hoewel het voor mij een grote vraag blijft of Ajax ontspannen kan blijven voetballen. In het Nederlandse voetbal is het nog altijd zo geweest, dat de speler de hele hand pakte als hij een vinger kreeg aangeboden” ipecialiteiten-restauiant voor uw ZAKENLUNCHES INTIEME DINERS en PARTIES dat zijn titel bij de juiste man was terechtgekomen: „Een verdiende overwin ning voor Piet. Hij is een geroutineerde man en is wel in staat zo’n klus met succes op te knappen”. Uitslag: 1. en kampioen van Nederland Piet de Wit (Wormer) 50 kilo meter in 1.06.16 seconden, 2 op één ronde Gerard Koel (Hoogerheide), 3. Gerben Karstens (Prinsenbeek), 4. Cees Stam (Koog), 5. Jaap Oudkerk (Naarden), 6. Harrie Jansen (Westzaan), 7 Ben Jan broers (Zaandam), 8. op anderhalve ronde Harrie van Leeuwen (Den Haag), 9 op twee ronden Harm Ottenbros (Hoogerhei de), 10. Albert van Midden (Hilversum), 11. Cees Zoontjes (Tilburg), 12. Leijn Loe- vesijn (Amsterdam), 13. Eef Dolman (Klaaswaal), 14. Rini Wagtmans (St. Willi- brord), 15. Ebel Brander (Groningen). „Voor mij ligt het type van de ideale oefenmeester tussen Michels en Rijvers in. Rijvers staat op een niet te evena ren manier tussen zijn groep in en hij weet zijn jongens desondanks te leiden. Michels staat boven zijn voetballers". Via Rijvers kwam Teunissen op de opvolger van de Bredanaar bij Twente Spits Kohn. „Ik vind het fout, dat spelers inspraak krijgen bij de benoe- ning van een trainer. Bij elke club kun je zien, dat de tweede trainer een betere relatie onderhoudt met de voet ballers dan de eerste man. Dat komt omdat de hulptrainer geen verant woordelijkheid behoeft te dragen. De •loofdtrainer heeft maar elf vrienden. Dat zijn zij, die opgesteld worden. Leo Steegman, de opvolger van Elek Schwarts was bij Heracles mijn assis tent. We hebben daar hard gewerkt, maar we werden onvoldoende gewaar- teerd. Ik kon Leo niet meenemen naar Fortuna, ik heb hem toen bij Georg Kessler kunnen onderbrengen. Leo heb ik afgeraden eerste man bij Sparta te worden. Mijn plaats bij Fortuna was open. Hij had daar eerst nog wat meer ervaring kunnen opdoen. Hij beheerst het vak, dat wel. Maar zijn benoeming rust op een wankele basis. Hij heeft zijn baan te danken aan zijn spelers. Dat is mooi, maar wat gebeurt er zodra Leo in het elftal begint te snij den? In de wedstrijd tegen DWS heb ik Kowalik al een gebaar naar de trainersbank zien maken toen hij uit het veld werd gehaald. Dat zal nog wel eens gebeuren. En wie garandeert mij, dat die zelfde spelers, die Leo Steeg man op zijn plaats hebben geholpen hem bij het bestuur waar zij kennelijk een grote invloed hebben, niet zullen afkraken wanneer hij hun aanpakt? Niemand toch. Het is zelfs zeer waar schijnlijk, dat bijvoorbeeld andere spe lers als Eykenbroek en Bosveld de pest in krijgen”. ZEIST. Evert Teunissen is één van'de voormannen van de Vereniging van Voetbaloefenmeesters in Neder land. Hij heeft daarnaast zitting in een aantal commissies, die ook met voetbal te maken hebben. Teunissen verklaart die lust zich veelvuldig te manifesteren door: „Ik ben altijd een jongen ge weest, die voor niemand zijn mond wenste te houden” Het is slechts één van de conclusies, van een zelfonder zoek, dat hij jaren geleden moet heb ben verricht, want hij noemt zich zelf ook speels en een progressieve zoe ker (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Piet de Wit uit Wormer is gisteravond op de Alkmaarse wieler baan verrassend kampioen van Nederland geworden op het nummer 50 kilometer zonder gangmaking voor beroepsrenners. De 26-jarige Rokado-renner reageerde attent toen zijn ploeggenoot Harrie Jansen tezamen nW Ben Janbroers in de slotfase demarreerde. De Wit, die evenals Karstens, Cees Stam, Koel en Oudkprk reeds een ronde voorsprong had op het peloton, kwam in samenwerking met Janbroers en Jan sen opnieuw tot een winstronde. In de slotfase verdedigde De Wit zijn toch wel ver rassend verkregen voorsprong op geroutineerde wijze en mocht zich even later kam pioen noemen op het nummer, dat vorig jaar in Alkmaar was gewonnen door Peter. Post. De sprint voor de tweede plaats werd gewonnen door Gerard Koel, terwijl Gerben Karstens als derde over de finish kwam. Terwijl Cees Stam, animator van de wedstrijd maar niet verder komend dan De twee vissers van het eerste uur, beiden oprichters van de hengelsport vereniging ,,’t Karpertje”links de heer J. Beentjes, rechts de heer C. Posch. het mag geen vuilnisbelt worden. Maar nog al te dikwijls gebeurt het dat iemand een dagje zit te vissen en allerhande papier en afval achterlaat. Dat is natuur lijk nog geen echte sportvisser, dat wordt hij pas als hij alle afval even in een plastic zak mee naar huis neemt. Verle den jaar ben ik zelf eens een dagje op pad geweest met een grote plastic afval zak, ik stond er versteld van hoeveel rommel er allemaal was achter gelaten.” Wie lid is van ,,’t Karpertje” ontvangt voor zijn twaalf contributieguldens ver gunningen om in alle door de vereniging gepachte viswateren te hengelen. Daartoe behoren vrijwel alle wateren in en om Beverwijk, zoals de Fortgrachten, De Pijp, het Noordhollandskanaal van Westgraft- dijk tot ’t Zand bij Den Helder, het Uitgeestermeer, het Alkmaardermeer en het IJsselmeer. week de zoetwaterhengelaars naar de wa terkant gedirigeerd heeft, leek het ons aardig eens wat te praten met een man als Beentjes. Tenslotte vist hij al z’n hele leven en is hij vanaf de oprichting in augustus 1933 penningmeester van t Karpertje.” De heer Beentjes is daar trots op. Samen met de heer C. Posch, even eens een verwoed hengelaar, is hij bij de visclub man van het eerste uur. Uit de aanhef van dit verhaal hopen wij dat reeds is gebleken, dat de vis bij deze hengelaarsvereniging niet voor de poes is. Integendeel, elk verschalkt zwem- mertje wordt terstond weer aan z’n ele ment toevertrouwd. „Het gaat er de sportvisser niet om, met een hele emmer vis thuis te komen,” zegt de heer Beentjes, sterker nog klinkt zijn uitspraak: „De ware sportvisser hoeft he lemaal niets te vangen.” Het aardige bij die sportvisserij is, dat veel gevangen visjes eerder zelf door toedoen van die hengelaar te water zijn gelaten. Elk jaar namelijk, zetten de le den van de hengelaarsverenging vis uit in de door de club gepachte wateren, of in een gedeelte daarvan. De soorten variëren van snoek, snoekbaars, voorn tot karper. De vissen worden gekocht van de Organi satie ter Verbetering van de Binnenvisse rij OVB. Ook dit najaar zal weer duizend kilo voorn en duizend kilo karper de vrijheid krijgen in de wateren in en rond Beverwijk. Nu het visseizoen al weer daarover: „Iedereen heeft zijn eigen ma nier van vissen, dat moet je eerst eens rustig uitproberen”. Zelf vist hij meestal op witvis en hij vertelt dat hij bij wedstrijden wel zestig tot negentig visjes in een uur verschalkt. Hoe doet hij dat en met welke soort aas? De heer Beentjes kijkt ons dan geheim zinnig lachend aan en het blijkt, dat wij nu achter het net vissen, want de ervaren sportvisser zegt: „Vis reageert alle dagen anders en elke sportvisser heeft zo zijn eigen geheimen. Hoe ik ze vang? Ach, ik weet het eigenlijk niet. Je hebt het, of je hebt het niet”. Tenslotte nog iets over een veelgehoor de opmerking van niet-sportvissers, die vinden dat die visserij maar een pijnlijke aangelegenheid is, met die scherpe haak jes. „Vissen hebben koud bloed”, zegt de heer Beentjes, ze voelen zo’n haakje hele maal niet. Dat is wetenschappelijk vastge steld. De sportvisser moet natuurlijk wel voorzichtig en rustig aan het werk gaan, Jf I s, - - ahiiMiiiiiw I:::’::: -- - -- •IHHWsnqHHiilit At ft t

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19