Minister Stuyt op conferentie in Stockholm: MILIEUVRAAGSTUKKEN Kamervoorstel tegen rijden onder invloed: Zuid-A frika verbiedt gevangenis Japan wil niet vrijwillig export beperken van elektronische artikelen Zuid-Amerika China wil vaste voet in Vijfenzeventig IRA-leden uit VN-BUREAU NODIG VOOh betogingen „Rijverbod voor korte tijd'9 achtergrond Kurt Borm WA-verzekering voor VVDM-leden Vrijspraak voor ex-nazi arts Bevrijdingsfront wenst hervatting van gesprek in Parijs Interpellatie over geboorteregeling in derde wereld Turk neergestoken Nigeriaan Jakande nieuwe voorzitter IPI-bestuur van 3 WOENSDAG 7 JUNI 1972 N ederland Olaf Palme DDT Deur open Eli Essequibo tlcmtiscloé (Van onze parlementsredactie) 466 Tweede (Van onze redactie economie) k A ENEZUEU SURINAME/ .Dl BRAZILIË Brasilia lCUAT >ceaaiis ^^gSontiöi ÏÏJceaaiii al /vhwvwwvw RüV» L’lima DE VERBETERING van de handels- betrekkingen met beide laatstgenoem- den v”- en r univ FALKLAND-EILn~====^~ AL WINEN In de alternatieve verklaring wordt de oorlog de ernstigste bedreiging van de menselijke samenleving genoemd. De ver klaring legt een relatie tussen dit pro bleem en dat van het milieu. Alfred Hassler, directeur van Dai Dong en waar nemer bij de VN-conferentie, zal de ver klaring morgen aanbieden aan de plenaire zitting van de VN-vergadering. De WA-verzekering dekt persoons- en zaakschade buiten de kazerne en binnen de kazernemuren alleen persoonsschade. Bij zaakschade is voorzien in een eigen risico van 50, bij persoonsschade is geen eigen risico. De VVDM’ers zijn verzekerd voor maximaal 250.000 per gebeurtenis. De WDM constateert dat binnen het totale stelsel van rechtsbescherming van dienstplichtige militairen het verzeke- ringsaspect nog onvoldoende geregeld was. Op de vergadering van het Interna tionale Pers Instituut in München is de Nigeriaan Jakande tot voorzitter van het bestuur gekozen. De voorlopige revolutionaire regering verklaart bereid te zijn de wekelijkse bijeenkomsten met de VS, die op 4 mei werden geschorst, te hervatten. De VS schorsten de conferentie, die al drie en een half jaar duurt, omdat Noord- Vietnam geen bereidheid tot serieuze on- derhandelingen toonde, zo is van Ameri kaanse zijde verklaard. (Van onze redacteur in Montevideo) MONTEVIDEO Zoals op de derde wereldhandelsconferentie Unc tad III is gebleken, zijn de krachten die de Derde Wereld verdelen nog steeds sterker dan de bindende. Ook onder de revolutionaire bewegin gen, zoals de Tricon tinental-conf eren tie van 1964 in Havanna aan toonde, is dat het geval. Des te belangrijker worden daardoor de bilaterale pogingen van afzonderlijke landen om economische en politieke kloven te overbruggen. Zo’n poging is bijvoorbeeld de Afrikaanse reis van Cuba’s premier Fidel Castro en van de Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken Gibson Barboza. FRANKFORT (DPA). De arts Kurt Borm uit Uttersen in de Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein. is door de recht bank in Frankfort vrijgesproken van me deplichtigheid aan massamoord op duizen den geesteszieken in de tweede wereldoor log. Op een van de alternatieve bijeenkom sten, die naast de VN-vergadering .in Stockholm worden gehouden, heeft de Iraanse specialist dr. Oaghi Farver giste ren verklaard dat de Wereldgezondheids organisatie in Midden-Amerika gebruik maakt van DDT om muskieten uit te roeien. De toepassing van DDT is volgens hem zonder uitwerking gebleven en zelfs schadelijk geweest. De insekten zijn vrij wel volledig resistent geworden voor het De bevolking van het aan het Neder landse rijksdeel Suriname grenzende voormalige Brits Guyana is voor vijftig percent van Indiase en voor 35 percent van Afrikaanse oorsprong. De partij van de Afrikaanse bevolkingsgroep, de Congrespartij, is op het ogenblik aan de macht. Dit mede dank zij niet China heeft al met enkele Afrikaan se staten vaste banden. Na de toelating tot de Verenigde Naties en Nixons bezoek aan de Volksrepubliek richt Peking nu ook zijn aandacht op La- tijns-Amerika. De Chinese Volksrepu bliek onderhoudt op het ogenblik di plomatieke betrekkingen met zes Ame rikaanse staten: Argentinië, Chili, Mexico, Peru, Cuba en Canada, Met Venezuela en Brazilië zijn de handels- betrekkingen uitgebreid. Rio de Janeiro leverde Peking na de mislukking van de Cubaanse oogst honderdduizend ton suikerriet. de rechtsgeoriënteerde Latijns-Ameri- kaanse landen moeten gezien worden in het kader van de normalisatie van de Chinese buitenlandse politiek. Veel belangwekkender is de kolonisatie van Essequibo, waarover Brazilië en Vene zuela onthullingen hebben gedaan en waarover zij zich erg druk maken. Mochten de Venezolaanse en Brazili aanse beweringen juist zijn, dan zou dit experiment machtspolitieke conse quenties hebben. Het dun bevolkte Essequibo grenst in het westen aan Venezuela en in het zuiden aan Brazilië. Het omvat twee derde van het sinds 1964 onafhankelij ke Guyana. Al ruim een eeuw doet de Venezolaanse regering aanspraken op dit gebied gelden. Volgens de regering in Caracas hebben Guyana en China onlangs een verdrag gesloten dat voor- •laPozL, BOLIVIA Tsjoe En Lai heeft in het kader van de Chinees-Russische tegenstellingen Latijns-Amerika als behorend tot Pe- kings invloedssfeer gekenschetst, omdat het overwegend door niet-blanken be volkt wordt. Vanuit dit standpunt is Guyana (naast Haïti) bijzonder ge schikt. Maar ook vanuit geo-politieke overwegingen zijn China’s plannen be grijpelijk. Guyana ligt weliswaar aan de Atlantische Oceaan, maar niet ver van de strategisch belangrijke Caraïbi- sche Zee, waar de Sovjet-Unie in Cuba een machtspolitiek steunpunt van de eerste orde vond. Het ligt voor de hand dat Peking in Guyana op lange termijn een soortgelijke basis wil hebben. geringe Amerikaanse steun aan haar leider, de gematigde socialist Forbes Burnham, ten koste van de PPP (Peo ples Progressive Party) van het idool van de onafhankelijkheidsbeweging. Cheddi Jagan, die van Indiase afkomst is. Die ongelukken waar alcohol in het spel is, zitten initiatiefnemer ir. Cornelis sen (K.V.P.) al jaren dwars. Hij heeft nu het initiatief genomen, dat zeer waar schijnlijk ook door de regeringspartners, V.V.D. en DS’70, zal worden ondersteund. „Voor altijd”. President Boumedienne van Algerije en Koning Hassan van Marok ko zullen tijdens de Afrikaanse topcon ferentie volgende week in Rabat twee conventies ondertekenen om „voor al tijd” de sporen uit te wissen van de gespannen verhouding tussen beide lan den. Dit is in een gezamenlijk commu niqué in Rabat aangekondigd. Vangst. De Italiaanse douane heeft beslag gelegd op 50 kilo hasjiesj in een auto, bestuurd door een 28-jarige Jordaanse burger. Veroordeeld. De vierde vrouw van wijlen president Soekarno van Indonesië, me vrouw Harjati Sakri, is volgens een in Djakarta gedane gerechtelijke medede ling, veroordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een maand, we gens beschadiging van een huis waarin ze heeft gewoond. NAVO-manoeuvres. Schepen en vliegtui gen uit vier landen, te weten Canada, Nederland, Engeland en de VS zullen deelnemen aan NAVO-manoeuvres die van 6 tot en met 15 juni in het westelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan zullen worden gehouden. BLEFAST (UPI). De Britse minister voor Noord-Ierland, Whitelaw, heeft op nieuw 75 vermoedelijke IRA-leden uit de interneringskampen ontslagen. Het aantal vrijgelatenen is daardoor tot 470 gestegen. Er worden nu nog mannen vastgehouden. Het openbaar ministerie had tegen Borm zes jaar gevangenisstraf geëist. De beklaagde was in 1940 gedurende enige tijd verbonden aan de euthanasie- inrichting „Sonnenstein” bij Pirna in Sak sen. Hij zou „door de kanselarij van de Führer daartoe verplicht zijn.” Samen met Borm zouden aanvankelijk ook nog de artsen Aquilin Ullrich, Hein rich Bumke en Klaus Endruweit terecht hebben gestaan, maar zij werden tevoren of in de eerste dagen van het proces ziek. sRÜWr f W t j Bovenleiding stuk. Doordat vanmorgen vroeg op een overweg tussen Harder wijk en Nunspeet een te hoog beladen vrachtauto de bovenleiding stuktrok, is tussen Harderwijk en Nunspeet over beide sporen urenlang geen treinverkeer mogelijk geweest. De N.S. liet bussen rijden tussen de twee plaatsen. Door gaande reizigers moesten via Deventer reizen. middel en volgens de Iraanse specialist heeft dit tot gevolg dat de door muskieten verspreide malaria opnieuw een bedrei ging is geworden, voor de bevolking van Guatemala en andere Midden-Amerikaan se landen. PARIJS (UPI, AP en Reuter). Voor de vijfde maal in vijf weken heeft het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront van de Verenigde Staten geëist naar de conferen- tietafel terug te keren om morgen de onderhandelingen over een vreedzame re geling van de oorlog te hervatten. Paus Paulus heeft gisteren in een bood schap aan de conferentie de mensheic opgeroepen de natuurlijke hulpbronne; niet langer te misbruiken. Zweden slaagde er gisteren niet in uit gebreide maatregelen tegen schadelijk! gevolgen van supersone vliegtuigen op d< agenda van de conferentie te plaatsen Zweden had erop aangedrongen meer on derzoek te doen naar het risico van scha de voor het milieu, voordat wordt toege staan dat supersone transportvliegtuigen door de bovenste lagen van de atmosfee: vliegen. Het Zweedse standpunt was geba seerd op waarschuwingen van deskundi gen volgens wie nog te weinig bekend is over de chemische samenstelling van de stratosfeer. Cornelissen lichtte op een persconferentie toe, dat volgens hem in 1971 de grens van 3200 dodelijk ongelukken is overschreden. Daarvan is (statistisch bewezen) bij elf tot twaalf percent alcohol de grote boosdoe ner. Aan de hand van gegevens van het CBS toont Cornelissen aan dat, bij zes percent van de ongevallen in het verkeer met persoonlijk letsel alcohol in het spel is. De afloop van de ongelukken wordt dus sterk ongunstig beïnvloed door alcohol. Gemiddeld vallen tien gewonden per dag door alcoholmisbruik in het verkeer. Glo baal wordt er één persoon per dag door alcohol in het verkeer gedood in ons land. Aangetoond is ook dat de kleine uren (van ’s nachts twaalf tot ’s ochtends zes) het aantal ongevallen waarbij alcoholge bruik oorzaak is, schrikbarend toeneemt. De door de ministers Drees (Verkeer en Waterstaat) en Van Agt (Justitie) voorge stelde invoering van de bloedproef, vinden de confessionele drie, zo besprak men tijdens het eerste gezamenlijke fractiebe- raad in Soesterberg, lang niet altijd vol doende. Jonge activisten, die het niet eens zijn met de officiële benadering van de milieuproblemen in Stockholm werden gisteren tijdens een demon stratie door de Zweedse politie uit eengejaagd met milieuverontreini gende rookbommen. De studenten hadden aangekondigd dat vandaag de betogingen tegen het grove optreden van de politie in Kaapstad van maandag zouden worden voortgezet. STOCKHOLM (UPI/AP/ANP en REUTER) „Er zullen diepgaande veranderingen nodig zijn, zowel in de politieke, economische en maat schappelijke structuren van de samenleving op aarde, als in de diverse levensstijlen van de individuele mens. Alleen dan kan het doel, niet alleen te overleven, maar te blijven voortbestaan met een maximum aan mense lijke waardigheid, worden bereikt”. Dit is de grondgedachte vande alterna tieve verklaring over het menselijk leef milieu, afgekondigd door de Dai Dong- conferentie, een organisatie van veront ruste wetenschapsmensen, die tegelij mt de VN-conferentie over hetmilieu verga dert in Stockholm. Een vande leden van Dai Dong is de Nederlandse prof, e Graaf uit Utrecht. (Asuncion? ==Boqótaw ^^—COLOMBI JAGAN VOER vóór Forbes een koers, die nauwelijks van die van Fidel Castro afweek. Hij wist handig te ma noeuvreren tussen Moskou, Havanna en Peking. Paradoxaal genoeg is het nu de door de Amerikanen gesteunde Forbes, die de deuren voor de Chine zen in Latijns-Amerika opent. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafrï- kaanse regering heeft gisteravond een verbod van 48 uur ingesteld op het hou- optochten, protestbijeenkomsten ke vergaderingen in de grote scentra. UTRECHT. De Vereniging van Dienstpichtige Militairen heeft voor haar leden een collectieve wettelijke aanspra kelijkheidsverzekering afgesloten. De pre mie van 25000 komt neer op 1 per WDM-lid per jaar. De maatregel is het gevolg van de ongeregeldheden tussen demonstranten te gen de apartheid bij het onderwijs en de politie. Het verbod geldt voor Kaapstad, Johan nesburg, Pretoria en dertien andere ste den. DEN HAAG. Japan is niet bereid de uitvoer van elektronische artikelen naar de Benelux vrijwillig te beperken door middel van contingentering. Dat betekent dat de concurrentie voorlopig zal voortdu ren. De missie van een Beneluxdelegatie, die in Tokio op een akkoord wilde aan sturen, moet in dit opzicht als mislukt worden beschouwd. ziet in de kolonisatie van dit gebied door Chinese bevolkingsgroepen. Chi nese technici, die dit project voorberei den, zouden al in het gebied zijn aangekomen. De delegatie stond onder leiding van voorzitter A. Prins van de Nederlandse Federatie Metaal- en elektronische indus trie (FME). Vooral Philips ondervindt al geruime tijd schade van de scherpe Japanse con currentie. De Benelux-markt wordt over- Centraal in de Dai Dong-verklaring staat tjet conflict tussen economische groei en de zorg voor het milieu. „De cultuur van de geïndustrialiseerde lan den”, aldus de alternatieve verklaring, „weerspiegelt hun politieke en economi sche ideologie, die is gebaseerd op voort durende toeneming van goederen en een kritiekloos vertrouwen op de technologie, die de problemen van de menselijke sa menleving wel zal oplossen.” Het Noordvietnamese persagentschap heeft gemeld, dat twee Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten. Zij be hoorden tot een aantal toestellen dat dichtbevolkte gebieden in de Noordvietna mese provincies Yen Bay en Ha Tay bombardeerde. Het aantal boven Noord- Vietnam neergehaalde Amerikaanse vlieg tuigen zou hiermee zijn gestegen tot 3.632. Het Amerikaanse opperbevel heeft be kend gemaakt dat maandag meer dan 220 vluchten zijn uitgevoerd boven Noord - Vietnam. Daarbij zouden bruggen zijn vernield. ;GUYANA^~~g=~=g== „De Nederlandse regering wil een inter nationaal bureau bij de VN, dat speciaal moet worden belast met milieuvraagstuk ken.” Dit zei gisteren de Nederlandse minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) op de plenaire zitting van de VN-confe rentie. Volgens de heer Stuyt moet dit bureau onder andere tot taak krijgen een lijst op te stellen met moeilijk afbreekbare stof fen, die een gevaar voor het milieu ople veren. Hij pleitte voor registratie van de weg die deze stoffen gaan tot het moment dat ze vrnietigd worden of terecht komen in de kringloopindustrie. Volgens de minister moeten er ook internationale lichamen in het leven wor den geroepen voor de bescherming van biosfeer en grensoverschrijdende wateren. „Nederland is het niet eens met de aanbe veling uit het voorgestelde actieplan om stedelijke groei af te remmen en bevol- kingsspreiding te bevorderen”, zo zei de heer Stuyt. Volgens hem is verbetering van de stedelijke planologie een andere toepasbare mogelijkheid. De universele verklaring over het men selijk leefmilieu is naar het oodeel van de Nederlandse delegatie niet verstrekkend genoeg. De plenaire zitting zal zich vol gende week, zonder discussie vooraf, uit spreken over deze verklaring. „Nederland zal de verklaring wel ondertekenen, in de hoop dat deze een bron zal worden van inspiratie voor de regeringen” aldus Stuyt. De minister zei het te betreuren dat het bevolkingsvraagstuk niet op de agenda staat van de VW-milieuconferentie. „In ve le delen van de wereld is de bevolkings dichtheid zo groot dat een menswaardig leven nauwelijks meer mogeijk is”. spoeld met Japanse draagbare-, auto- en cassetteradio’s, met tape-, cassette- en ra diorecorders, met hifi-installaties en (kleuren)televisietoestellen. De Benelux-delegatie ging in opdracht van de regeringen naar Japan om op beperking van de import aan te dringen. Zij kon niet meer bereiken dan een er kenning van Japanse zijde dat de import inderdaad flink is gestegen. De Japanners hebben toegezegd er iets aan te gaan vdoen. Voorlopig betekent dat niet meer dan een eenzijdig besluit om voor de Benelux tot prijsverhogingen over te gaan. Welke Japanse elektronische importarti- kelen dan in prijs zullen worden ver hoogd. wanneer en hoeveel is ook de delegatie niet bekend. Prijsverhoging zal naar de mening van de Japanners wel een remmend effect kunnen hebben. Maar de Nederlandse delegatie heeft daar niet zoveel vertrouwen in. Prijsverhogingen zonder hoeveelheidsrestricties bieden in geen geval garanties voor een doeltreffen de beheersing van de importen, aldus gisteravond de heer A. Prins tijdens een persconferentie. De Japanse delegatie is niet ingegaan op de wens van de Benelux-afgevaardigden om maximale hoeveelheden importpro- dukten voor een aantal jaren vast te leggen, zoals dat in een overeenkomst met Frankrijk is gebeurd. DEN HAAG. De drie confessionele fracties zullen, bij de behandeling van wettelijke maatregelen tegen het rijden onder invloed in de Tweede Kamer, het initiatief nemen tot het „lijdelijk aan het verkeer onttrekken” van die grensgevallen onder dronken rijders, die niet voor een bloedproef in aanmerking komen. Door middel van een amendement willen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. de mogelijkheid openen om op grond van een ademtest iemand voor maximaal acht uur aan de kant te zetten. De politie wordt zodoende in staat gesteld om niet meer al te heldere rijders na het blazen in het zakje voor ernstige ongelukken te behoeden. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het Kamerlid Engwir- da (D’66) toegestaan de ministers Nelissen (Financiën) en Boertien (Ontwikkelingssa menwerking) te interpelleren over de ge boorteregeling in ontwikkelingslanden. De interpellatie wordt gehouden op een nader te bepalen tijdstip. Bij zijn interpellatie gaat de heer Eng- wirda vragen welke motieven de regering er toe geleid hebben om als vrijwel enig ontwikkeld land te besluiten de bestaande bilaterale projecten ter ondersteuning van geboorteregelingprogramma’s in ontwikke lingslanden af te ronden en geen nieuwe bilaterale programma’s te entameren. De Zweedse premier Olaf Palme bracht gisteren opde milieuconferentie de porlog in Vietnam ter sprake. In zijn toespraak, die algemeen werd beschouwd als een aanval op de Verenigde Staten zei Palme onder meer: „De massale verwoesting, die wordt veroorzaakt door willekeurige bom bardementen en het gebruik op grote schaal van bulldozers en ontbladerings- middelen, is een wandaad die wel wordt beschreven als moord op het milieu en die dringende internationale aandacht vraagt”. Palme noemde de Verenigde Staten niet met name, maar er kon geen misver stand bestaan over zijn bedoelingen. „Wij vrezen dat het actieve gebruik van deze methoden gepaard gaan met passief verzet tegen de bespreking ervan”, zo zei Palme. ill Buenosi^zssssss=ss= goj. Aires/ uj$yGUAx^^gggs= 1 Iargcntinië ROTTERDAM. Een 37-jarige Turkse elektriciën is gistermiddag in Rotterdam neergestoken vermoedelijk door een fami lielid van zijn vrouw. Het slachtoffer is ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Het familielid, een circa 19-jarige Turk, is voortvluchtig. De steekpartij speelde zich af in de woning van het slachtoffer. Aanleiding was waarschijnlijk een hevige ruzie.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3