op terrein aan Strandweg Systeem van belonen moet herzien worden IS NIET MEER TE BETALEN” „DE VERZUILING VAN ONS ONDERWIJS „Genius n.v.” kan nu ademhalen Alle afdelingen onderdak in één gigantische hal Onderwijsbegeleidingsdienst Geheel eigen nog niet n Velser raad werk open Politie hield preventieve controle op bromfietsen MTS-directeur A. P. Rutten over de Mammoetwet: Bekers voor ideeën „De Tunnel” 19 juni TOT DUSVER SAMENGEPERST IN COMPLEX VAN GEBOUWEN Uitstel tot na het zomerreces Veel leerkrachten hebben energie verspeeld 4 NEGATIEF BELONINGSSYSTEEM VOORSTANDER VERVOLGONDERWIJS w 5 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 7 JUNI 1972 i !- t. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN „Genius N.V.” staat er op een bord aan een muur van een niet al te jeugdig fabrieksgebouw aan de Joonstraat 1. Voor de ramen van het gebouw hangt een papier met opschrift „te koop”. Ook het tegenover liggend gebouw toont een dergelijke aanbieding voor de ramen. Het zijn beide fabriekspanden van het constructiebedrijf Genius in hijswerktui gen, kranen, staalconstructies, rollend materieel, tandwielen, lieren en pre fab werk. Panden, die binnen zeer afzienbare tijd verlaten worden door directie, personeel en machines én die dan onderdak gaan krijgen in een kolos saal fabriekspand aan de Strandweg, met een oppervlakte van vierduizend vierkante meter. SANTPOORT In dit laatste ar tikel over de Mammoetwet gaat de heer A. P. Rutten nogmaals in op de vraag of er voldoende geld voor het uitvoeren van deze onderwijswet be schikbaar wordt gesteld. Gisteren stond hij uitvoerig stil bij de volgens hem weinig wetenschappelijk verant woorde theorieën, waarop de Mam moetwet is gebaseerd. Hij refereerde hierbij aan het Coleman Report waarin men reeds in 1966 conclu deerde dat primair de aanleg bepa lend is voor de schoolse vorderingen. Daarna sprekend over de geldnood waarin het onderwijs verkeert, kwam de heer Rutten tot de conclusie dat een van de oorzaken gezocht moet worden in een verkeerde onderver deling van de begroting, waarbij de student zijns inziens duidelijk be voorrecht is. Ml J" q Mi «=ss (Van een onzer verslaggevers) ie ?n Het oude complex nabij en aan de Joonstraat, waar „Genius” thans 27 jaar gehuisvest is. Misschien nog veel ingrijpender dan het bovenstaande is een ontwikkeling de laat- Over veertien dagen begint de grote overtocht vanuit de Joonstraat naar de Strandweg, maar de leiding neemt aan, dat het wel oktober wordt alvorens men met alle 65 personeelsleden hier volop kan ..draaien” in In deze immense ruimte van 4000 vierkante meter wordt „Genius” ge huisvest. Over twee weken begint de verhuizing. Momenteel wordt druk gewerkt aan het installeren van de kranen en de verdere voorbereidingen voor de komst van de overige machi nerieën, apparatuur en mensen. ken in verband met de aan de totstandko ming van een dergelijke dienst verbonden problematiek, onder andere liggende op het terrein van de doelstellingen van de begeleiding, de bestuurssamenstelling, de personeelsbezetting en de financiële con sequenties, meer tijd voor beraad en over leg nodig te hebben.” In overleg met de onderwijscommissie is nu besloten zoals gezegd de be handeling op te schorten tot na het zo merreces. Onder het grote aantal bromfietsen dat werd gecontroleerd op de rollentestbank met snelheidsmeter, waren er veertig, die gebreken vertoonden. Sommigen haalden zelfs een snelheid van zeventig kilometer per uur. et s ks ii- 2- lg it )e 3e m er id cd ■r, is g. Bt "tl ij H sr „Dat ons onderwijs een bodemloze put lijkt, heeft waarschijnlijk nog meer ande re fundamentele oorzaken. In het voor jaar van 1968. enkele maanden voor het in werking treden van de mammoetwet, woonde ik als redacteur van een onder wijsblad een persconferentie bij waarop een rapport van de Unesco aan de orde kwam over de structuur van het Neder landse onderwijs. In dat rapport werd zonder voorbehoud gesteld dat de verzui ling bij het Nederlandse onderwijs een on betaalbare zaak is geworden. De toenmali gs minister Veringa stelde mijns in ziens terecht dat wij in Nederland niet lang meer de weelde van de verzui ling zouden kunnen dragen. Hoewel het vooral in deze tijd voor veel mensen een verdrietige zaak is over de afschaffing van de verzuiling te gaan praten, moeten wij toch zeker bij het peperdure voort gezet onderwijs gaan zoeken naar sa menwerkingsvormen, die voor alle partij en aanvaardbaar zijn. De leerlingen van de Technische School, in de veronderstelling dat er onmiddellijk geverbaliseerd zou worden, stonden vol gens de politie aanvankelijk nog al scep tisch tegenover deze voorzorgsactie van de politie. Later echter werden de reacties bijzonder positief. De eigenaars van brom fietsen, welke gekeurd werden, ontvingen een briefje waarop de reden van het onderzoek stond vermeld, terwijl ook de technische gebreken van hun bromfiets er op werden aangetekend. „Als de gebouwen leeg zijn, maakt de gemeente er misschien een doolhof van” precisieert de bedrijfsleider de situatie. Inderdaad wordt er nu gewerkt in een aantal gebouwen en directiegebouwtjes, waarbij men fabriekshallen, binnenplaat sen, straten, gangetjes en trappetjes moet doorkruisen om te bestemder plaatse te komen. „Een on-economische toestand is het” licht de heer Prins toe. „Wij hebben hier een uitstekend team werknemers, met een bijna perfecte teamgeest. Allen zijn het all-round vaklieden en wie bij ons komt en dat nog niet is, wel die wordt dan wel zo gevormd hier. Wij zijn er op uit om alles zoveel mogelijk te maken, vanaf ontwerpen, calculeren, tekenen en na calculeren af tot de verdere werkzaamhe den in de machinale-bankwerkerij, de sa menbouw, de lasserij en de elektrische af deling toe. Daarnaast monteren wij ook zelf. Wij hebben een montage-ploeg voor de fabrieksprodukten en één voor de pre fab afdeling”. „Genius” komt in feite voort uit de Nu weet ik dat het een heel moeilijke zaak is om bijvoorbeeld door middel van toetsen te voerspellen wie wel en wie niet geschikt is voor een bepaald soort onder- huidige systeem letterlijk onbetaalbaar moeten vervolmaken. Misschien kan eens overwogen worden de vergoeding van het te volgen onderwijs in sterkere mate dan nu het geval is te laten afhangen van de geschiktheid van de betreffende persoon voor de gekozen tak van onderwijs. Mocht iemand beslist op een middelbare school willen studeren zonder daarvoor geschikt te zijn, dan zullen de kosten van deze liefhebberij zeker niet door de gemeen schap moeten worden opgebracht. Schieten onze onderwijsmensen tekort? Zijn ze te weinig bereid om aan onder wijskundige vernieuwingen deel te ne men? De meeste onderwijsmensen waren in 1968 voorstander van een aantal fikse onderwijsvernieuwingen. Over h et alge- Hier doorheen speelt de vrees dat de totstandkoming van een regionale dienst zal gaan ten koste van hetgeen in Velsen op het gebied van onderwijsbegeleiding en aan andere voorzieningen ten behoeve van het onderwijs is verworven. In de bijeen komsten welke de wethouder van onder wijs met de leerkrachten en de ouders heeft gehad, heeft deze duidelijk gesteld dat deze vrees ongegrond is. Inmiddels is door de betrokkenen ge vraagd om nog meer tijd voor discussie beschikbaar te stellen Ook een drietal raadsfracties, te weten die van de P.v.d.A., K.V.P. en A.R.-C.H.U. hebben laten blij- Tot slot het volgende. Het zal veel mensen die mij kennen, verwonderen dat ik ogenschijnlijk zo negatief reageer op de huidige situatie, terwijl ik toch vele uren per week besteed om ook in allerlei commissies te helpen bij de ontwikkeling en aanpassing van bijvoorbeeld nieuwe programma’s voor lerarenopleidingen. Ik geloof echter dat je op een zeker ogenblik moet zeggen „Tot hier en niet verder!” vooral als je verstand je zegt dat de ontsporingen te groot worden. Het is juist door de ervaringen in het vele commissie werk, dat ik naast mijn dagelijkse werk verricht, dat ik reageer zoals ik nu doe. VELSEN. Het nieuwe gebouwencom plex van het Sociaal Werkvoorzienings- schap „De Tunnel” aan de Cruquiusweg 1 in Velsen-Noord zal maandag 19 juni officieel worden geopend. Bij deze gele genheid zal de staatssecretaris van Sociale Zaken mr. J. G. Rietkerk een toespraak houden. ste tijd die onderwijskundig funeste en financieel onbetaalbare gevolgen zal heb- be:'. Na de oorlog is het volgen van voortgezet onderwijs langzaam maar ze ker algemeen goed geworden. Afhankelijk van de aanleg gingen de kinderen naar de lts, ulo, hbs, huishoudschool en dergelijke. Toch was tot enkele jaren geleden het „doorstuderen” na het zestiende of zeven- tiede jaar nog onverbrekelijk verbonden met het „kunnen studeren.” Door de Ne derlandse gemeenschap werd zonder meer geaccepteerd dat alleen de begaafden gro tendeels op kosten van de gemeenschap verder studeerden, terwijl de gemiddelde jongeman of jongevrouw aan het werk ging. Deze instelling wijzigt snel. Sinds enke le jaren merken de schoolleiders van allerlei takken van onderwijs dat een relatief enorm aantal jongemensen zich aanmeldt voor vervolgonderwijs. Niet pri mair omdat ze daarvoor een uitgesproken aanleg hebben, maar omdat de deelname aan het arbeidsproces hun nog niet trekt. Op zichzelf is dat misschien wel een verheugend verschijnsel dat zoveel jonge mensen de gelegenheid krijgen om verder te studeren. Een ander facet van deze ontwikkeling is echter dat onze huidige onderwijsstructuur en onderwijswetgeving beslist niet aan deze nieuwe situatie zijn aangepast. Juist nu de nieuwe onderwijswetgeving het selecteren bij de toelating begint uit te sluiten, worden de verschillende onder wijsinstellingen dus geconfronteerd met een grote aanmelding van leerlingen die feitelijk de aanleg niet hebben om op het betreffende niveau te studeren. Het gevolg is een enorme nivellering in de eerste klassen, uitvallen tot soms boven de vijf tig percent, e norme kosten voor de sa menleving, groot verdriet en frustraties bij meen zijn onderwijsmensen vrij behoor lijk maatschappelijk geëngageerd. Zij be drijven politiek, hebben standpunten en durven wel wat aan. Vier jaar geleden was een grote meerderheid van onze on derwijsmensen bereid om wat extra’s te doen en om loyaal mee te werken. Dit is nu anders. De vernieuwingsgedachten worden nu niet meer door de meerderheid gedragen. Jaar na jaar zijn programma’s gewijzigd, is er steeds weer nieuwe ver warring geïntroduceerd en is er mateloos veel energie verspeeld. Men heeft de buik er van vol. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In navolging van eerder gehouden controles, heeft de politie van Velsen dinsdag een preventieve bromfiets controle genouden bij de Technische School in IJmuiden. Het gemeentebestuur schrijft in een speciale brief aan de raadsleden: „Van de aan het onderwijzend personeel geboden gelegenheid om zijn standpunt kenbaar te maken is ruimschoots gebruik gemaakt, hetgeen wij verheugend achten. Indien wij op dit moment uit de reacties een conclusie zouden mogen trekken dan is het deze, dat in het algemeen omtrent de noodzaak van onderwijsbegeleiding een zekere mate van eensgezindheid bestaat maar dat deze ontbreekt ten aanzien van de wijze waarop deze zal dienen te ge schieden. In het nieuwe gebouw met een opper vlakte van 4000 vierkante meter, be bouwd, van 60 x 65 meter, is men van al die problemen af. Het hele gebouw is ontworpen en berekend door de diverse afdelingen van „Genius”. Dit bedrijf is dus in feite de hoofdaannemer. Er komen tien kranen in dit forse pand aan de Strandweg, gelegen tussen de Eg- mondstraat en de Katwijkstraat, met daarbij nog een kraan buiten. Ook deze kranen zijn in het huidige fabriekscom plex gemaakt. Met het overbrengen en installeren daarvan is inmiddels een begin gemaakt. Aan de frontzijde bevindt zich aller eerst een fors terrein, waar de grote stukken gemonteerd kunnen worden en waar men nu echt over ruimte om zich heen beschikt. Dat overigens is ook het geval in de nieuwe glasrijke hal, waartoe aan de voorzijde een deur van 14,5 meter breed en 9 meter hoog toegang verschaft. Aan de zijkanten zijn eveneens in- en uitgangen, welke afhankelijk van de windrichting gebruikt worden. Achter het gebouw bevindt zich eveneens terrein, waarheen, alweer via imposante deuren, de half-produkten getransporteerd kunnen worden. Voorts is er een speciale routing ont worpen, waarlangs de „grondstoffen” van af het opslagterrein geleid worden en allengs de benodigde afdelingen doorlopen om tenslotte als gereed produkt de hal weer verlaten. Bij dat vertrek passeren deze produkten dan zowel de tekenkamer als de calculatieafdeling en de overige kantoren. De heer Prins beoogt hiermee al het personeel te confronteren met datgene waaraan een ieder in een eerder stadium op één of andere wijze zijn of haar bijdrage geleverd heeft. Een stukje psy chologie, dat hoewel niet overal toege past kan worden verdient zoveel mo gelijk te worden gehanteerd. veel jongeren en devaluering van de kwa liteit van het onderwijs. Zonder de andere gevolgen te kleineren meen ik dat in het bijzonder in ons land te weinig wordt beseft dat de kosten verbonden aan het huidige systeem letterlij onbetaalbaar zijn. U begrijpt na het voorafgaande dat mijn waardering voor de organisatie en de methodische aanpak bij het onderwijs niet bijzonder groot is. Eenvoudig ele menten zoals taakomschrijving van in spectie, besturen, accoutants-diensten- schoolleiders enzovoorts zijn bijzonder slecht uitgewerkt en soms zelf zoek. Van een methodische aanpak van een aantal veranderingen is geen sprake geweest. „Het kon niet langer zo doorgaan”, vertelde de heer J. Prins, directeur van het bedrijf. En wie met hem een rond gang maakt door de complexen aan en rond de Joonstraat kan niet anders dan deze woorden volkomen onderschrijven. (Van een onzer verslaggevers) TJMUDDEN. De jaarlijkse bijeen komst van de „Ideeënbus” van Hoogovens heeft donderdag 22 juni plaats in „De Schouw” in Velsen-Noord, waar ir. W. Singer, voorzitter van de centrale Ideeën buscommissie de aanwezigen zal toespre ken. De inzenders van de meest succesvol le ideeën krijgen daarna hun bekers uit handen van de bedrijfsdirecteur IJmuiden jhr. ir. B. de Jonge, waarna de film „What is the big idea” wordt vertoond, nneke bc ijc lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllk Rederij „Praxis Holland”. Deze had een eigen scheepsreparatiebedrijf. Na de oor log is dat reparatiewerk voortgezet, maar tegelijkertijd omgebogen tot hetgeen het bedrijf nu is. Wordt „Praxis” afgeleid van „praktijk”; met de naam „Genius” heeft men beoogd „het 'brein”, de theorie dus- uit te drukken, ofschoon de praktijk hier toch ook een behoorlijk woord mee spreekt. Juist ook dat samenspel tussen theorie en praktijk heeft van „Genius” gemaakt, wat het thans is. Een bekend en degelijk bedrijf, waar mensen, gereedschap en ruimte bepalend zijn voor het produkt - en ook al zijn de machinerieëndan wel hulp- werktuigen, toch eisen die eveneens hun plaats jn feite dus ruimte op. En dat was nu het knelpunt in de huidige vestiging met her en der allerlei afdelin gen, waar alles pal op en bij elkaar staat en er weinig ruimte is met zware in de fabriek vervaardigde stukken te manoeu vreren. Wonderlijk is dat schijnbaar niemand bij het tot stand komen van de mammoetwet op de gedachte is gekomen dat het sys teem van beloning bij ’t voortgezet onder wijs vrijwel alle initiatieven om iets te veranderen in de kiem smoort. ”>oordat de leraren bij het voortgezet onderwijs per uur worden betaald, stuit vrijwel elke voorgestelde wijziging van programma’s onmiddellijk op een groep leraren. Als hun taak tengevolge van de wijziging kleiner wordt en dus de betaling achteruit gaat, worden zij er de dupe van. Tegelij kertijd betekent zo’n wijziging dat voor andere vakken weer andere docenten moeten worden aangetrokken, terwijl het da'' onmogelijk is dit benodigde personeel aan te trekken. Het is overigens niet de regering maar de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel die in de sectie Beroepsonderwijs tot de conclusie is geko men dat naar een ander systeem van belonen moet worden gezocht. Een bijzon der moedig initiatief waarvan je je af vraagt waarom de regering niet op het idee is gekomen. Het is mijn vaste overtuiging dat we in het belang van onze kinderen ons gron dig zullen moeten bezinnen en dat we dan opnieuw moeten beginnen. Maar niet voordat de wetgeving ingrijpend is gewij zigd. Primair zal het begrip „studievrij- heid” op een veel realstischer wijze moe ten worden benaderd. Mogelijkheden en belangen van heel de gemeenschap zullen veel meer dan nnu het geval is medebe palend moeten zijn voor het beleid. Ver beteringen en aanpassingen van zowel de inhoud als structuur van het onderwijs zullen in de wet moeten worden geregeld. Niet door de mogelijkheid open te laten om er maar wat op los te rotzooien op kosten van de gemeenschap, maar door het opnemen van scherp omschreven nro- cedures met waarborgen voor een metho dische aanpak en een wetenschappelijk verantwoorde controle.” VELSEN —De behandeling in de Vel- sense gemeenteraad van het onderwerp „Onderwijsbegeleidingsdienst Midden- Kennemerland”, waarin vijf gemeenten willen gaan samenwerken, is opnieuw uit gesteld. Zoals bekend lag het in de bedoe ling de ontwerpstatuten op 6 april jongst leden te behandelen, maar hier zag men van af toen vooral vanuit de Velsense onderwijswereld verzoeken binnenkwa men meer tijd voor overleg en beraad beschikbaar te stellen. Hoewel met de onderwijscommissie geen concrete afspra ken werden gemaakt, wilde men zo moge lijk voor het zomerreces van de raad de stukken behandelen. Dit is nu verschoven tot na het zomerreces ‘***miiiii - WK WK

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5