Loonkostenstijging oorzaak begrotingstekort van NOS ZATERDAGAVOND IN CONCERTGEBOUW Greyhound, Mayfly en Amerikaans jazzduo Laatste LP van Burrito Brothers Commerciële orgellessen 8 juni opening zomer bont seizoen 20% korting op onze vermaarde kollektie bontmantels, bijpassende hoeden en claudia süater Top de pop pop dertien lworn^ „Ik kan geen tweede Pijnisteverhelpen. MetTogal.lndoonlriikstrip. Handii Helpt. Goed. tegengaan” Soosagenda Olga worden” <1 MSI ONDANKS SOMBERE VOORUIZICHTEN OP ZOEK NAAR WEGEN IN KWALITEITSVERBETERING DONDERDAG 8 JUNI 19 72 „Groot uur” Geen besparingen MONIQUE VAN DER VEN KREEG HOOFDROL IN „TURKS FRUIT” verkoop uitsluitend bij V/ Te weinig inspraak Rotterdams orkest Bescheiden kosten overige bontaccessoires Naakscènes De Engels-Jamaicaanse forma tie Greyhound vormt aanstaande zaterdagavond de hoofdattractie van het tweede concert van de Stichting Pop Haarlem. Uit Ame rika komt de befaamde altsaxofo nist Marion Brown met op per cussion Steve McCall voor een half uurtje free jazz en de Bergense formatie Mayfly koos het Haar lemse Concertgebouw voor een nationaal debuut na heel lang re peteren dat via een single die bin nenkort uitkomt, moet leiden naar succes. I 1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE FLYING BURRITO BROTHERS WWWVWWWWVWWVWWWVVWWWWWWWVVWVVWWWVVWWWV^^ nanciering van de Wereldomroep uit de luister- en kijkgelden en betaling van bepaalde taken uit de algemene middelen. In de prognose van de NOS is overigens altijd uitgegaan van een constante STER- reclameopbrengst van 95 miljoen per jaar. Paul Verhoeven regisseert, Rob Houwer („Wat zien ik”) heeft de produktie in handen en Gerard Soeteman staat voor het script. De opnamen beginnen 11 juli, Verhoeven denkt zes weken draaitijd no dig te hebben en als alles meezit wordt de film nog eind dit jaar uitgebracht. In eerste instantie werd Willeke van Ammelrooy genoemd voor de vrouwelijke hoofdrol Olga. Nu is het Monique dus geworden. Onbekend, erg jong, onervaren, Jan Wolkers tussen Monique van der Ven en Rutger Hauer, acteurs in zijn te verfilmen roman. PIB HMCtN kalverstraat!79/amsterdam/(0201220559 AMSTERDAM. In verband met de verkiezingen voor de ondernemingsraad van het Rotterdams Philharmonisch Or kest heeft het hoofdbestuur van de Ne derlandse Toonkunstenaarsbond aan de musici van dat orkest een brief gestuurd waarin het zegt dat bepaalde artikelen in het reglement de medezeggenschap tot een frase maken. Het bestuur adviseert de leden dan ook niet aan de kandidaatstel ling en verkiezing voor deze raad deel te nemen. „Wij leggen onze leden niet de plicht op d e verkiezingen te boycotten, maar we doen wel een beroep op het verstand van de toonkunstenaars van het R.Ph.O. zich niet voor deze kinderwagen met zoveel autoritaire remmen te laten «pannen”, aldus de brief. Uiteraard heeft de NOS onderzocht of er geen besparingen aan te brengen zijn. „Een dienstverlenend bedrijf, dat sterk van journalistieke en artistieke prestaties afhankelijk is als de ömroep, zal op den duur met onvermijdelijke loonstijgingen geconfronterd worden, die niet door effi- ciency-verbeteringen kunnen worden op gevangen”, aldus het meerjarenplan van de NOS. Alleen het computerproject zou (omstreeks 1977) tot besparingen gaan lei den. Ondanks het geldtekort blijft de NOS Monique heeft wel vertrouwen in een toekomstig succes van de film: „Zoveel mensen hebben Turks Fruit van Jan Wol kers gelezen, en ik ken niemand die het niet mooi vindt. Ik denk wel dat iedereen wil zien hoe dat nu verfilmd wordt. Ik heb het script nog niet gezien, maar ik ben er wel zeker van dat er naaktsccènes in zullen voorkomen. Maar dat vind ik geen punt, omdat de relatie die de twee hoofdpersonen hebben, zo is, dat naar bed gaan een natuurlijk verzet in het geheel is”. Rutger Hauer kijkt nog met veel plezier terug op zijn Floristijd. „Misschien zou ik het wel weer doen, als ze me vroegen”, zegt hij. „Wat Turks Fruit betreft, ik geloof dat daar echt wel succes in zit. En als we er in slagen de film evenzeer Wolkers te laten zijn als het boek dat is, dan hoeft de film voor mij niet eens een commercieel succes te worden, dan vind ik dat we artistiek genoeg geslaagd zijn. Ik ben vreselijk benieuwd of ik nu een beetje kan laten zien wat ik kan. Als ik nu niet heel goed ben, houd ik helemaal met filmen op. Ik voel me zeer met Wolkers verwant. Het is de vraag of dat er uit komt, maar ik heb me als doel gesteld erin te slagen. Zo als we allemaal met erg veel enthousiasme aan deze film beginnen”. ziekscholen en bij bevoegde privéleraren. Bij deze instellingen staan het onderwijs en het belang van de leerling voorop en ontbreekt het commerciële element. Bij de muziekhandel is het commerciële doel primair en wordt het onderwijs gehan teerd als verkoopargument, aldus de di recteuren. 1. Hello-A Mouth and MacNeal; 2. Let’s dance The Cats; 3. Memories Earth and Fire; 4. Song sung blue Neil Diamond; 5. Meisjes met rode haren Arne Jansen; 6. Matrimony Gilbert O’Sullivan; 7. Everybody join hands Debbie; 8. Take me back’ome Slade; 9. Sylvia Focus; 10. Buddy Joe Gol den Earring; 11. Little Willy Sweet; 12. Après toi Vicky Leandros; 13. Some day never comes Creedence Clearwater Revival. maar bijzonder mooi en volgens haar ontdekker Hans Kanna „een begaafd ac- tricetje”. Monique is eerstejaars op de Toneelacademie in Maastricht. Ze heeft één keer in een éénakter, „De genees heer”, gespeeld. „Ik vind het vreselijk leuk dit te kunnen doen”, zegt zij. „Ik vind het ook een heel mooie rol. Ik geloof niet dat ik een tweede Olga kan worden, maar ik wil het natuurlijk wel zo goed mogelijk doen”. Maak er snel en etfektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosan pleister de oplossing is. waarop u zo lang hebt gewacht. Pedosan UNICURA N.V.. AMSTERDAM De NOS maakt in de conclusie van haar meerjarenplan nog de vergelijking tussen radio en televisie en andere activi teiten op het gebied van de ontwikkeling en de ontspanning en zegt dan dat de kosten van de omroep maar zeer beschei den zijn. De lonen zijn in de periode 1960- 1970 met 127 percent gestegen, maar de omroepbijdrage met slechts 60 percent. Het hoofdstuk over de nieuwbouw van de NOS (omroepkwartier) telt vele malen het woord „voorbehoud”. De inflatie zorgt ervoor dat vele genoemde cijfers ze snel verouderen en daarom zou het volgens de NOS gewenst zijn eens per jaar het meer jarenplan „bij te stellen”. De nog te realiseren bouwfasen van het omroepkwartier vermelden een bouwkost- prijs van 55 miljoen voor fase-3b en 150 miljoen voor fase-4. Op het vlak van de vervangingsinveste ringen staat de NOS, die rekening houdt met een stijging van 5 percent, ook on aangename dingen te wachten: een voor beeld is wat de technische dienst radio aan ieuwe apparatuur moet gaan kopen en in 1973 niet 7,7 miljoen maar f 8,1 miljoen moet gaan besteden. Vervangingsinvesteringen voor de tele visie komen de omroep nog duurder te staan: wat in 1973 13,5 miljoen moet kosten komt, de jaarlijkse loonstijgingen ook meegerekend, eigenlijk op 14,2 mil joen uit. 'zeer onthullend half uurtje free jazz van de Amerikanen Brown en McCall kunt meepikken. Marion Brown en Steve McCall maken een toernee door Nederland, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland en Italië. Kaarten voor het concert kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Concertgebouw en bij platenhandel Hogenbijl, Oude Groen markt 28 in Haarlem. Aanvang: 20.15 uur. Zelfs zonder met de inflatie rekening te houden zou het huidige activiteitenpakket van de omroep slechts kunnen worden gehandhaafd, als de omroepbijdragen met 36 percent worden verhoogd. De NOS vindt het echter beter uit te gaan van een loonstijging, van een zendtijduitbreiding en een op-niveau-brengen van de kwali teit van de radio- en TV-programma’s. Uiteraard stipt de NOS behalve die omroepbij drageverhoging ook andere bronnen van inkomsten aan, zoals verho ging van de reclame-inkomsten (door uit breiding van zendtijd en (of) verhoging van de tarieven), beëindiging van de fi- L(Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Monique van der Ven (20) en Rutger Hauer (27), bekend als Floris in de gelijknamige TV-serie) gaan zoals bekend de hoofdrollen spelen in een nieuwe Nederlandse filmproduktie, de verfilming van Turks Fruit, een roman van Jan Wolkers. Het is voorbij; de Brothers zijn defi nitief uit elkaar. Dat zal vooral in Nederland betreurd worden, want Sneeky Pete had gelijk: Nederland was gek van deze country-broede s die zo goed óverkwamen op het toneel dat ze zelf het gevoel hadden dat hun platen daardoor minder leken dan hun live op tredens. Vandaar dat the Brothers, die in 1968 werden opgericht door ex- Byrds Chris Hillman en Gram Parsons, die toen met ruzie uit die formatie wegliepen om zelf nog meer de Ameri kaanse country-music-weg op te gaan, besloten van hun laatste plaat een live-LP te maken. Die produktie, verpakt in een zeer origineel geïllustreerde dubbelhoes, is vorige week bij Ariola uitgekomen. Het moet gezegd: the Burrito Brothers nemen waardig afscheid. De live-opna- men halen in ieder geval een groot deel van de spirit terug die de Burri'to- optredens zo boeiend maakten, maar geëvenaard wordt dat natuurlijk niet. „The Burritos have flown”, zegt schrij ver Chuck Casell op de hoes. Hopelijk zien we ze net als de geweldige pedalsteel-gitarist Al Perkins bij Ma nassas allemaal gauw eens terug. Onder druk en steun van de belangrijk ste wereldfabrikanten, zo stellen de mu- ziekschooldirecteuren, organiseren mu- ziekhandelaren lessen op elektronisch or gel met het oogmerk de verkoop te stimu leren. De lessen worden in een aantal gevallen gegeven door bevoegde musici. Het komt volgens de muziekschooldirec- teuren echter meer voor dat het onder wijs in onbevoegde handen is. Zij menen dat het muziekonderwijs thuis hoort bij de daartoe geëigende instellingen, zoals het basis- en voortgezet onderwijs, mu- staat afgedrukt op de hoes van de laatste LP van de Flying Burrito Bro thers, getiteld „Last of the Red Hot Burritos The Flying Burrito Bros live”. uitgaan van een situatie, waarin vele wensen vervuld zullen zijn. Zoals de kwa- liteitsverbeterig van de radio. Nog een wens: een personeelsuitbreiding van programmadienst en. -administratie tot respectievelijk 55 en 47 personen voor een A-omroep. De kwaliteitsverbetering bij de televisie zou in 1973 2,3 miljoen vergen. Daarbij gaat de NOS in een vergelijk met buiten landse zenders als BBC en ZDF ervan uit, dat elke dag één „groot” programma, een eigen produktie van 50.000 gulden per uur, zou moeten worden uitgezonden. Zo’n kernprogramma (een voor elk net) zou 700 uren per jaar vergen en dus al een begroting van 35 miljoen. De rest zou uiteraard veel „goedkoper” zijn. laat spelen op zijn geruchtmakende bruiloft, zal dat nog wel even voortdu ren. Zondagmiddag speelt Greyhound overigens in het IJmuidense PEN-ge- bouw. Mayfly, een zesmansformatie uit Bergen, zal er dan niet bij zijn. Voor hun typische huiskamermuziek, gecom poneerd door gitarist, bassist, pianist en, zanger Gustaaf Verburg en van teksten voorzien door Ide Min, moet je zater dagavond naar het Haarlems Concert gebouw waar je dan ook een ongètwi}- Een zeer gevarieerd geheel dus en bestuurslid Wim Kuiper van de SPH is er erg blij mee. „Ik dacht, dat in dit concert meer dan in het vorige met Bintangs en Rob Hoeke tot uitdrukking komt, dat wij niet alleen maar pop willen brengen, maar daarnaast ook andere moderne muziekstromingen aan het woord willen laten. Deze keer zijn dat de free jazz van Brown en McCall en Mayfly. Ze spelen een - vind ik - erg opvallende, bijna melancholieke soort akoestische muziek met allerlei afwijkende instrumenten. Erg leuk en bovendien een goed tegenwicht voor het knallende soul- en reggae-werk van Greyhound”. Greyhound - bekend in Nederland van de hit „Black and White** en op feld zeer moeilijk, maar misschien wel het ogenblik in Engeland weër hoog j -x-~ - genoteerd met „I am what I am”, bestaat uit vijf Westindiërs, die opwin dende muziek met dito showwerk ge paard laten gaan, waarbij vooral zanger Glenroy Oakley zich laat gelden. Tre vor White speelt bas, Sonny Bines - orgel en piano, Earl Dunn sologitaar en Danny Smith bedient de drums. Greyhound’s succes begon in 1971 en zolang iemand als Mick Jagger hun muziek zo goed vindt dat hij de groep GREYHOUND PENcentrale, Kanaalstraat 257, IJ- muiden, vrijdag: Engelse groep „Nek- tar”; zaterdag: de Amerikaanse hard- rock-groep „Django”, die ook op 2de kerstdag 1971 in de PEN speelde; zon dag: de Israëlische rock-groep „Jeri cho”. Crazy Inn, Kokstraat 13 zaterdag: laatste soosavond varï sefOTén met Pal Marselje en de viermansformatie „Gra ce”. Voorn, Voorn, Spaarnwouderstraat 61, vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in- show. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Juegdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos Kamis .Leidsevaart/Westergracht, za terdag: dansen. De Huif. Gen. de la Reijstraat 4, dinsdag: De Bond; donderdag: Love Inn. Koudenhom, Koudenhorn dag middag: discodansen. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag: film, zaterdag: disco. Donkey Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag, zaterdag en zon dag: disco. Riverside, Spaarne 91, woensdag: soos; vrijdag en zaterdag: disco. Soos de Piek, Boezemkade, Spaarn- dam, zaterdag: disco. (Vervolg van pagina 1) HILVERSUM. De verwachte loon kostenstijging en de inflatie spelen een grote rol in deze sombere omroepprogno- «es. De NOS is eerst uitgegaan van een stijging van de lonen (deze maken 75 percent uit van de lasten, die op de omroep drukken) van 10 percent, wat er, volgens een eerdere raming, op neer zou komen dat de omroepbijdragen met 74 percent omhoog zouden moeten gaan. Re cente publicaties hebben inmiddels aange toond dat de lonen niet met 10 maar met 12,5 percent zullen stijgen. „We hadden naar Amsterdam moe ten verhuizen. Daar waren ze helemaal gek van ons”, zegt Burrito Sneeky Pete Kleinow een beetje mistroostig in een soortement afscheidsinterview, dat Wat de zendtijduitbreiding televisie be treft wil de NOS graag dat beide netten later op de avond zullen sluiten, er elke middag op één net kinderprogramma’s zijn, op zondag- en zaterdagmiddag zelfs uitzending op beide netten, de avondpro gramma’s direct op de kinderprogramma’s aansluitend en Nederland 2 moet evenveel uren als het eerste net krijgen. Deze ambities gaan wél investeringen vragen van f 1,1 miljoen in 1973. De uitbreiding van het aantal kleurenprogramma’s zou dan voorts investeringen vragen van f 1 miljoen in 1973. AMSTERDAM. —Het Nederlands Ver bond van Muziekschooldirecteuren stelt zich achter een verklaring, die door de directeuren van de muziekscholen in Noord-Holland onlangs werd uitgegeven en waarin zij uiting geven aan hun onge rustheid over bepaalde ontwikkelingen op het gebied van het lesgeven op het elek tronisch orgel. 34 zon- Radio Vrij Europa. De Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen is met 10 tegen drie stem men akkoord gegaan met een wetsont werp dat beoogt in 1973 38.5 miljoen iollar beschikbaar te stellen voor „Ra dio Free Europe” en „Radio Liberty.” len s i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15