Nieuwe coach van het Nederlands team RON FRASER ZIET HONKBAL WEEK ALS AANLOOP NAAR NICARAGUA Jan Hein Donner Stuy en Hulshoff tekenden Merckx sloeg toe Uitverkoop Mulder en bij HVC Staartjes bleven koel 3 wil eerst spelersmateriaal leren kennen Neeskens, toch een grote I I I «F f Co Prins naar waarvan u weet A Boete Hewitt Helmond Sport Rusland versloeg Bulgaren (1-0) de strip 8 17 Br DONDERDAG 8 JUNI 1972 Optimaal A anloopperiode .V. van vliegen en muggen. ng (Van onze sportredactie) HAARLEM Sedert het vertrek in 1962 van Ron Fraser naar de Ver enigde Staten is er met de honkbaisport in Nederland eigenlijk niet zo gek veel meer gebeurd. Zeker, ook na het afscheid van Fraser lagen de Euro pese kampioenschappen voor het Nederlandse negental voor het opschep pen. Concurrent Italië bleek telkens net weer dat kleine beetje tekort te schieten waarmee de geringe vooruitgang in het Nederlandse spelpeil ge camoufleerd kon worden, doordat men kon stellen: „We zijn dan toch maar weer Europees kampioen geworden”. De moeilijkheden openbaarden zich meer in het nationale vlak. Vooral de laatste jaren wat zich ook manifesteerde in een geringere belangstelling voor de competitie begon men zich in steeds bredere kring te realiseren dat de honkballerij een beetje in het slop zat. Het debacle tijdens de wereldkampioenschappen in Colombia werkte wat dat betreft ook niet erg stimulerend om verandering in deze situatie te brengen. Er zijn weer vliegen dus... zijn er ook weer Vapona I Strips. Haal er nu een. j Dan heeft u tenminste de F hele zomer geen last 5 S te» s c s lillik 4^ MMUWOVMIWUWIMUUUIAAIUUDUUIIUUUVOIAAJWUUWVUWUMAJUUWUUWUUVUUUUVVU^^ (Van onze schaakmedewerker) (Van onze sportredactie) Zowel Krol zal een meerjarig contract tekenen. een ADVERTENTIE een 2, net r 2 Heden Vapona Strips V jen een on- iad. 2de en E Zelfvertrouwen is natuurlijk wel iets onontbeerlijks als je aan een schaakeven- De HVC’ers die op de lijst staan zijn: Aarts, Eikelboom, Van Geffen (eigen ver zoek), Liefveld, Roode, Van de Wekke, Gerritsen, Heemskerk, Tanis, Witzand en Verkaik. oer er- jel. ;eer :en, >ad, on- rd, De ruim honderd Finnjollen ontspron gen de dans, want nadat zij tien keer een valse start hadden geforceerd, was de wind zo ver afgenomen, dat de wedstrijd leiding besloot de race naar donderdag te verschuiven. Ondanks het feit dat zij drie uur in de hitte hadden rondgedreven, waren de zeilers zeer gelukkig met deze beslissing. Prins die al rond was met Go Ahead, maar die van zijn vereniging Vitesse geen toestemming kreeg, speelde in zijn loop baan tot dusver onder meer voor Ajax, FC Kaisterlautern en een Amerikaanse club. Hij kwam in het verleden meerma len uit voor het Nederlands elftal. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Elf spelers van de HVC-selectie zijn op de transferlijst ge plaatst. Alleen de spelers die een meerja rige verbintenis hebben, zoals Joop van Maurik en Dick Tennissen, zullen ook in het nieuwe seizoen de kleuren van de Amersfoortse eerste-divisieploeg verdedi gen. Aan het bord van Browne gebeurde een klein wonder. Voor het eerst dit toernooi zagen we een tegenstander meer tjjd ver bruiken dan hijzelf. Dat is gewoon iets wat de aandacht trekt. Nu geeft de Au straliër (of is het toch een Amerikaan?) toch altijd wel stof tot schrijven. Als je hem bijvoorbeeld de arena ziet verlaten na een verloren partij, zou je zweren dat hij regelrecht naar zijn hotelkamer stapt om zijn koffers te pakken en niet meer terug te komen. En zet daar nu Ivkov eens tegenover. Toch echt wel wat verne derd door Donner maar bjj hem krijg je geen moment de indruk dat het hem wat doet. Hij blijft in de toernooizaal de nog aan de gang zijnde partijen volgen. Ro batsch, we schreven het al eens eerder, behoort niet tot het gilde der echt grote grootmeesters. Zijn optreden hier beves tigt deze stelling ook al voert hijzelf als excuus aan dat hij „vier Monaten nicht gespielt” heeft. En als je hem dan vraagt wat hij alzo in zijn vrije tijd doet, krijg je ten antwoord dat hij al drie keer op de Floriade heeft gewandeld! Plotseling mat staan, zonder dat je het hebt zien aanko men, gebeurt op dit niveau niet gauw. Gisteren overkwam het Padevski. Nog wel in grote tijdnood kwam Korchnoj met een overrompelingsaanval die de Bulgaar volkomen verraste. Met kleine glinstero- gen broedde de Rus zijn vernietigend plan uit, Padevski was nog voor de gong ging uitgeteld. KIEL. Een flauwe, af en toe tot nul afnemende wind, die bovendien soms on verwacht van richting veranderde, gecom bineerd met een verzengende hitte, heb ben op de vierde dag van de 90e Kieler Woche vele zeilers tot wanhoop gebracht. Alleen in de Tempest-klasse hielden van de Nederlanders Mulder (2e) en Staartjes (5e) het hoofd koel, maar ook zij waren het er over eens dat er op deze dag van wedstrijdzeilen geen sprake was. AMSTERDAM. Zowel doelman Heinz Stuy, centrale verdediger Barry Hulshoff als middenvelder Johan Nees- kens hebben hun contract met Ajax voor verscheidene seizoenen verlegd. Stuy te kende gisteren voor drie jaar bij, terwijl Johan Neeskens en Barry Hulshoff hun verbintenis met de Amsterdamse vereni ging met zelfs vier jaar verlengden. Ajax onderhandelt nog- met Ruud Krol, Wim Suurbier en Arie Haan. Verwacht wordt dat met Krol de on- derhandelingen spoedig rondkomen. Ook ARNHEM. Co Prins, die halverwege het voetbalseizoen '71-’72 overging van MVV naar Vitesse, heeft een tweejarig contract getekend bij de eerste divisie- vereniging Helmond Sport. Vitesse haalde de nu 34-jarige middenvelder destijds in huis om te trachten de dreigende degra datie te ontlopen, hetgeen de Arnhemmers niet is gelukt. Het Russische nationale heeft woensdagavond in 80.000 toeschouwers de HAMBURG. De wedstrijdleiding van de internationale tenniskampioenschappen van West-Duitsland heeft de Zuidafrikaan Bob Hewitt beboet met 25 dollar (tachtig gulden) wegens onsportief gedrag en het voortdurend aanmerkingen maken op de arbitrage tijdens zijn partij tegen de Chi leen Jaime Fillol. Hewitt, die vroeger voor Australië uitkwam en die berucht is om zjn obstinate karakter op de baan, was al twee keer gewaarschuwd. Hij won de partij uiteindelijk met 2-6, 6-4, 6-4. van de Fraser zin om te laten Bij Feyenoord ligt de beslissing of Twente-spits Jan Jeuring volgend seizoen voor de Rotterdammers zal uitkomen. Jeuring heeft eind vorige week een ge sprek gehad met manager Guus Brox en daarbij zijn eisen op tafel gelegd. FC Twente heeft Jan Jeuring vrijheid van handelen gegeven, wat betekent dat de Enschedese voetbalstichting met de Rot terdammers rond is over de transfersom. AMSTERDAM. Hij is dus toch een grote! Poloegajewski met het angstzweet op het voorhoofd; Korchnoj uit barmhartig heid gespaard gebleven voor een smadelij ke afgang en dan de granieten Ivkov verpulverd. Zijn naam is Donner, vaak geprezen en misschien nog meer verguisd maar dit toernooi in grote vorm. De organisatoren van het IBM-toernooi zul len zich met zijn optreden bijzonder con tent voelen want als je Ivkov wilt ver slaan, heb je kracht nodig als van een breekijzer. Nederland draait weer eens mee in het voorste gelid. Kijk nu zo’n Timman. Daar trekt hij met uitsluitend lichte stukken de stelling van Hartoch binnen. De paarden maken er een „horse of the year show” van waarbij de raads heren voor de nodige impulsen zorgen. Eén der trouwe dieren wordt na bewezen diensten afgevoerd; als de raadsheren het verder wel zonder cavalerie kunnen stel len, mag ook het tweede dier inrukken. Hartoch, die vorig jaar Timman van een echte eerste plaats afhield in de meester greep van het Hoogoventoernooi heeft de rekening gepresenteerd gekregen. een gradatieverschil in kwaliteit. Dat moet je natuurlijk wel in je programma incalculeren.” Daarom ziet Fraser de Haarlemse Honkbalweek wat het Nederlands team betreft ook meer als een aanloopperiode naar Nicaragua, waar dit najaar de honk- balwereldkampioenschappen (amateurs) worden gehouden en waar de KNBSB ondanks de financiële' aderlating dit keer zeker naar toe wil gaan. Fraser: „In feite kan Nederland daar meer leren dan tijdens de honkbalweek. Teams als Cuba, Wicaragua, Goldpanneers en Sullivans zijn veel te sterk voor Nederland maar van landen als Canada en natuurlijk ook Ita lië kan Nederland ook in Nicaragua win nen.” Het is niet zo’n imposante lijst maar toch meent Fraser: „Juist tegen sterkere tegenstander kun je het beste zien wat er nog een schort. En dan valt er in Nigara- qua veel op te steken. Nogmaals, het heeft geen zin om Nederland in de honk balweek al voor de leeuwen te gooien. Dat is een week waar heel honkbalmin- nend Nederland zich op verheugt. Daarom is deze indeling echt de beste, Zowel in de A-poule als in de B-afdeling zal er door de ploegen worden gestreden voor wat men waard is. Hoewel Cuba een klasse apart is zullen er toch geen wedstrijden zijn waarbij de uitslag al bij voorbaat vaststaat. Dat is ook het leukste voor de mensen die naar het spel komen kijken. En die zullen het één en ander te zien krijgen. Dat garandeer ik je.” MARC SERNÉ ement deelneemt van het kaliber IBM. Neem nu Van Geet in de meestergreep. Hij is altijd een creatief schaker die de strijd niet schuwt; zijn openingskennis mag dan misschien bij de ontwikkelingen op dit terrein wat achter lopen, in de regel compenseert zijn vindingrijkheid veel. Maar Van Geet speelt dit toernooi wat ongelukkig. Beducht voor een nieuwe misgreep bij ingaan van het laatste speel uur uitte hij zijn ondermijnd zelfvertrou wen: „Het laatste uur is aangebroken, ik zal wel weer een blunder maken”! Die kwam er dit keer niet, zijn Roemeense tegenstander Soos kwam steeds meer in de knoei en keek de ene keer met een lachend gezicht rond alsof hij het zo leuk vond voor Van Geet om even later zo ongelofelijk zuur te kijken alsof hij zich ineens realiseerde dat zijn eigen scoreta- bel er op deze manier toch ook niet beter op kon worden. De blunder die Van Geet dit keer dan achterwege liet, had Jongsma al gemaakt. Kennelijk met de gedachte: „Ik heb al zo veel goeds gedaan dit toernooi, kom laat ik nu eens een stuk weggeven” bood hij Marovic een stuk aan. De Joegoslaaf is niet gewend aan dergelijke presentjes en vertrouwde het dan eerst ook maar half. Wetend dat het hout duur geworden is en Jongsma nu ook niet bepaald de man is die zonder bijbedoelingen tot dit soort zaken overgaat, onderzocht hij het stuk eerst aan alle kanten op houtworm maar toen hij na 25 minuten overtuigd was een gaaf exemplaar aangeboden te krijgen, was zijn aarzeling overwonnen. Uitslagen en standen IBM-toernooi. Grootmeestergroep, 8e ronde: MalichEnklaar remise, SzabóLjubojevic remise, Browne— Langeweg afg., TimmanHartoch 1-0, Poloega jewskiUhlmann 1-0, RobatschRee 0-1, Don nerIvkov 1-0, KorchnojPadevski 1-0. 7e ron de (afg. partij): RobatschPadevski 1-0. Stand: Poloegajewski 6>,4, Donner 5, Korch noj 5, Ljubojevic 5, Uhlmann 5, Timman 4>,4. Langeweg 4 en afg. p., Ree 4, Szabó 4. Robatsch 314, Hartoch 3, Ivkov 3, Malich 3, Browne 2’,4 en afg. p., Enklaar 2>,4, Padevski 214. Meestergroep, 8e ronde: KraidmanHennings 0-1, Van BaarleBöhm 1-0, Van GetSoos 1-0, EisingHecht remise, CaffertySax 0-1, Maro vicJongsma 1-0. Stand: Marovic 6, Hennings 514. Sax 514, Eising 414, Kraidman 414, Jongsma 4 en afg. p„ Van Baarle 4, Hecht 4, Soos 4, Van Geet Cafferty 114 en afg. p„ Böhm 1%. Amateurwereldkampioen Cuba (Fraser: „Hoewel dat ook kansloos zou zijn tegen één van onze Major-League prof teams”) zal dus een schitterend spektakel opvoe ren, maar hoe zit het met de B-poule? Fraser: „Ik geloof toch dat Nederland opnieuw kans moet zien om Italia achter zich te laten. Het is een beetje een moeilijke vraag voor mij omdat ik het materiaal nog niet volledig ken. Wat dat betreft kunnen mijn begeleiders mij uit stekend helpen. Als zij vinden dat een Simon Heemskerk in aanmerking moet komen voor het eerst honk dan zal dat in eerste instantie ook moeten gebeuren. Zij kennen de mogelijkheden van een Heems kerk op dit moment beter dan ik.” Ron Fraser is een professional. Dat bleek al in de periode 1959-1962 toen hij het Nederlands team naar twee Europese kampioenschappen loodste. Fraser: „In 1961 hebben wij toen een tournee naar 'Amerika gemaakte. Wij hebben toen in Michigan zeven wedstrijden tegen de Sul livans gespeeld. Uit piëteit heeft Bob Sul livan ons toen ook nog één duel laten winnen. Toch zag ik toen al wel wat in het Nederlandse honkbal. De organisatie was redelijk en de mentaliteit van de spelers was goed. Juist op grond van het feit dat Nederland zo’n goede mentaliteit heeft is het altijd sterker geweest dan bijvoorbeeld een land als Italië. Het ver baast mij ook niets dat Italië Nederland nog niet heeft kunnen verslaan.” In 1962 vertrok Fraser echter weer naar zijn vaderland. Naast allebei nevenactivi teiten bestond zijn voornaamste werk uit het coachen van het Miami-College-team, één van de top studentennegentallen uit de Verenigde Staten, die tien jaar lang door Fraser werden begeleid. Nu heeft de KNBSB Fraser weer zover gekregen dat hij bereid is om gedurende enkele jaren tijdens het honkbalseizpen het Nederlandse team te coachen tijdens Het is daarom wel aardig dat de KNBSB met Fraser, voor drie seizoenen, een trainer in huis heeft gehaald die niet alleen een uniek vakman is maar ook de gevaarlijke tendens onderkent die deze gelatenheid die er momenteel in de Ne derlandse honkballerij heerst ook voor het nationale team met zich meebrengt. Fraser: „Toen ik in 1962 weer naar huis terugkeerde was Herman Beidschat de beste pitcher. Als ik dan nu moet horen dat Herman tien jaar later in feite nog steeds de beste pitcher is dan moet er wel iets mis zijn met het honkbal in Neder land. Zo iets zou in Amerika onbestaan baar zijn. Daar is de concurrentie zo verschrikkelijk groot dat iemand nooit alleen zo’n tijd de top kan vertegenwoor digen. Ik vind het anderzijds wel leuk dat Herman nog steeds één van de honkbal- grootheden hier is. Hij behoort met Wim Crouwel, Richardson en Boudewijn Maat tot de spelers die ik het beste ken. Wel verwonder ik mij er een beetje over dat er zo weinig is overgebleven van spelers als Rudi Dom en Rob Hoffman. In dit laatste tiweetal zag rk indertijd toch zeker spelers die het niveau van Beidschat kon den bereiken.” LIVIGNO. Eddy Merckx, reeds negen dagen in de rose leiderstrui, heeft woens dag in de zwaarste en langste etappe van de Ronde van Italië opnieuw toegeslagen. De Belg heeft zijn voorsprong op de Spanjaard Jose Manuel Fuente vergroot tot 5 min 49 sec. De rit van Parabiago naar Livigno werd een fel duel tussen beide rivalen. In de beklimming van da cols nam Fuente wel iswaar enige voorsprong, doch bij de dalingen en op de vlakke stukken verloor hij zijn winst weer. Pas op drie kilometer van de finish passeerde Merckx zijn voor naamste voncurreni in de Giro. Het lot was Fup»ite wel slecht gezind. Op het momenl namelijk, waarop de Belg hem loste kreeg hij een lekke band waardoor hij terugviel tot de zevende plaats. De Zweed Gösta Pettersson, tot woensdag tweede in de algemene rangschikking, had al evenmin succes. Hij verloor twee mi nuten 29 sec op Merckx, waardoor hij in de algemene rangschikking een plaats zakte. Jan Aling heeft woensdag het eerste gedeelte van de negende etappe van de Ronde van Engeland gewonnen. Aling reed de 119 km, met start en finish te Scarborough, een badplaats aan de oost kust, in 2 uur 52 min en 9 sec. Tweede werd Zwirko (Pol). De Fransman Marcel Duchemin won later het tweede gedeelte van de negende etappe, een individuele tijdrit over 5,6 km. Hij veroverde daar door de eerste plaats in de algemene rangschikking op de Tsjech Alex Svoboda. Fedor den Hertog, vierde in het alge meen klassement, heeft voor de start van de zevende etappe in de Ronde van Oos tenrijk de strijd gestaakt. Hij had zeer veel last van een steenpuist. De etappe werd gewonnen door Jan Spetgens die de 122 kilometer van Salzburg naar Linz aflegde in twee uur, zevenenveertig minu ten en twee seconden. De Oostenrijker Steinmayr blijft leider in het algemeen klassement. belangrijke evenementen als bijvoorbeeld de Haarlemse Honkbalweek Europese- en wereldkampioenschappen. Nadat Art Reichle en Bill Alhouse, zij konden niet voor meerdere seizoenen, de KNBSB al hadden laten weten dat zij niet op het aanbod om coach van het Nederlands team te worden konden ingaan kwam tenslotte een uiterst kundig trainer als Fraser uit de bus. Een heel andere coach ook dan bijvoorbeeld een Smeltzly of een Bill Arce. Fraser vertelt zef: „Ik ben een beroepscoach. Dat is een Bill Arce bij voorbeeld niet. Die is meer onderwijzer dan trainer. Als mijn resultaten niet goed zijn dan wordt ik ontslagen. Dat ligt bij de anderen wel even anders.” Toch realiseert Fraser zich wel dat het een erg moeilijke zaak zal worden om optimaal de mogelijkheden van het Ne derlandse spelersmateriaal in zo’n korte tijd grondig te leren kennen. De Haarlem se honkbalweek is van 30 juni tot en met zeven juli, dus het is kort dag. Er volgen nog maar een paar trainingen, op de woensdagavonden, voordat de Nederlanse selectie acht dagen voor de honkbalweek begint in retraite gaat in het La Vigerie College in Santpoort om zich ook mentaal te prepareren voor het belangrijkste honkbalgebeuren dat ons land ook dit jaar te wachten staat. Daarom meent Fraser ook: „Ik word tijdens mijn voorbe reiding begeleid door Sparta-trainer Hen driks en de beide assistent-bondscoaches De Zwart en De Bruin. Zij weten alles van de spelers en daar kan ik veel profijt van hebben. Verder heb ik mijn eigen benadering. Mijn methoden om resultaten te behalen zullen daarbij niet zoveel ver schillen met die zoals ik die ook in Amerika hanteer. Èr is natuurlijk alleen Met een rustdag in het vooruitzicht hadden de deelnemers kennelijk wel zin in een echte knokpartij. Noch bij de groten, noch bij de minder groot bestem pelden kwam een snelle beslissing tot stand. Ljubojevic, de jonge Joegoslaaf moest na twee achtereenvolgende over winningen zo ongeveer zijn gaan denken dat de koek niet op kon. Dan moet je natuurlijk niet net toevallig Szabó op je weg ontmoeten, want die is altijd bereid om je dan even te laten merken dat het niet alles goud is wat er blinkt. Goed, het werd remise maar Ljubojvic was toch weer met beide benen op de grond gezet. Uhlmann, de Oostduitse grootmeester deed een greep naar de macht. Met een half punt achterstand op Poloegajevski en het onderling treffen op het toneel was de theoretische mogelijkheid voorhanden om de hoofdrol over te nemen. Als Uhlmann die illusie al mocht hebben gekoesterd, dan is het verloop wel een grote desillusie voor hem geworden. In feite heeft hij nauwelijks iets te vertellen gehad. De Russische hegemonie in de schaakwereld mag hier en daar dan misschien een deuk hebben opgelopen dat wil nog niet zeggen dat ze ook meteen maar met zich laten spotten. In elk geval Poloegajewski niet. Hij is de vriendelijkheid zelf maar ook voor hem loopt ergens-een grens. MOSKOU, voetbalelftal heeft woensdagavond Moskou voor 80.000 toeschouwers vriendschappelijke wedstrijd tegen Bulga rije gewonnen met 1-0. Het doelpunt werd gemaakt door middenvelder Anatoli Moentjan, die in de 65e minuut een straf schop benutte. De Haarlemse Honkbalweek wordt het sterkst honkbaltoernooi dat er ooit in Europa is georganiseerd. Deelname van wereldkampioen Cuba, Nicaragua, Gold- panners en Sullivans in de A-poule ga randeren volgens Fraser een honkbalfeest zoals dat hier nog nooit vertoond is. Hij vindt het daarbij van de Nederlandse bond die bang was voor een nieuw Columbia-fiasco een uiterst verstandi ge daad dat het de sterkeren zwakkeren heeft gescheiden, meent: „Het heeft toch geen wedstrijden als Cuba-Nederland spelen. Dan voelt het publiek zich nog bedonderd ook. Cuba wordt een openba ring. Het is een verschrikkelijk sterk negental. Ik ben van 1969 tot en met 1971 coach van het Amerikaanse amateurne- gental geweest dat tot drie keer toe door deCubanen tijdens de wereldkampioen schappen werd verslagen. Het team Is vooral zo sterk omdat men al jaren met hetzelfde negental speelt. Er zitten spelers in van twee, drieëndertig jaar. Dat was bij het Amerikaanse team nooit het geval. Er was zo’n groot verloop dat ik drie jaar met drie totaal verschillende negentallen aan de wereldkampioenschappen heb deelgenomen. En je kunt tegen landen als Cuba en Nigaragua alleen maar tot succes komen als je een team hebt dat helemaal op elkaar is ingespeeld.” YS I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17