Reserves Haarlem 1 Veilige auto van Benz Nicols wil trainingsapparaat aanschaffen Halstead wil werpmachines ook in Nederland verkopen Veel technisch vernuft in groep toerwagens ver Alleen deze maand EXTRA KORTINGEN OP KAMERBREEDTAPIJT bij MEDINA Wat is Arlita? I KARELl 14ct (moet u naar vragen) Pino’s leden nederlaag veilig ife 1 RINGWEG PARIJS BIJNA ROND VERHOEVEN 1 wfeil Alles triomfeert in nederlaagrit 20 stuks Arlita 2.80 i i 18 i échte graan-genever er is maar één L 'i fit j’TQïïj -■ E fa - J Gen. Cronjéstraat 4 Grote Houtstraat 166 79,95 GRATIS VAKKUNDIG GELEGD Chinese RIJSTTEGELS 0,69 Het tweede type veiligheidsauto, dat door Daimler-Benz werd ontwikkeld. VOOR VOOR 69,95 79,95 zuiver natuur- produkt 4 k VOOR VOOR 169,95 slechts f 41,50 Goeie vraag Het is de nieuwe Karell superlichte senoritas. 400 cm breed NYLONTAPIJT SURPRISE van 85,00 BERMUDA TAPIJT, 400 cm breedvan 99,00 AMBASSADOR TAPIJT, 8 kleuren, schitterend mooi tapijt van 105,00 HOOGPOOL BERBER WOLLEN TAPIJT ....van f 209,00 NYLONVILTTAPIJT, 400 cm breed jSfc «5 - -- ij JH 1 (Van onze sportredactie) I I G. Slot, I I K (Van onze wielermedewerker) n ti v i r 2 i 5 I 2 S I O V d s I 1 5 1 T 0 d d v k: g' N rr v w k g: le oi Ir te f di Ti g' g li v n Mi ■i Mi Om in de toerwagenwedstrijden mee te kunnen blijven spelen, zien de fa brieken ver vooruit. Uiteraard probe ren zij daarbij hun concurrenten een slag voor te blijven. Hoeveel moeite men hiervoor neemt, is onlangs geble ken uit een advertentie die in het blad „Car” verscheen. Min of meer toeval lig, kon de buitenwereld uit deze ad vertentie vernemen, wat Ford in de toekomst met de Capri wil gaan doen. In deze advertentie stond namelijk de Capri Perana V8 aangeprezen, die er gens in Zuid-Afrika door een klein bedrijf wordt gebouwd, en waarvan thans zo’n vijfhonderd exemplaren be staan. WtDUBBELE GRAANGENEVER IS VOLGENS!» KIPTWT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKT W J «OUTDOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT H- «UHO'ERO KV t»«t»M>rt«rlj «n UkeurstoLen; loh.j Verhoewen ■*&»v»l»i>d - Hilversum - Ho»e«i HAARLEM. Deze week is Earle Hal stead, naar goed Amerikaans gebruik mil jonair, uitgever van honkbalboeken en fabrikant, met zijn pitch-computer ook in Nederland gearriveerd. Earle Halstead is namelijk de uitvinder van een veredelde werpmachine waar geen pitcher tegenop kan. In zijn fabriek in Wisconsin, waar twaalf werknemers momenteel vijfender tig van deze apparaten per dag produce ren, is deze machine, de derde versie overigens al, zo geperfectioneerd dat het apparaat uit alle standen en in alle snel heden ballen tot op de centimeter nauw keurig in iedere gewenste richting, door de lucht en over de grond, uitspuwt. BEVERWIJK. De vierde nederlaagrit van de Beverwijkse rennersclub Kenne- merland met Alcmaria Victrix als tegen stander werd gisteravond in de Wykermeer verreden en leverde op alle fronten winst op voor de gasten. Nico Alles zegevierde in het hoofdnummer van de amateurs, Gerrie Slot was de snelste nieuweling en Siem Klaver won bij de aspiranten. Ook in de clubklassering bleef Alcmaria met een verschil van 34 punten aan de win nende hand en staat er nu het beste voor. IJMOND. Twee nederlagen in twee dagen maakten abrupt een einde aan de illwsie van Pino’s, de luandelijke eerste klasse binnen te stappen. Zondag zette EHS de IJmuidense soft- ballsters aan de kant met 2-7, waarna maandag SCHH met 73 aan de goede kant van de score bleef. Zondag speelde EHS softball van een hoger niveau dan de Pino’s. In een snelle wedstrijd (70 minuten) leken de Pino’s in de eerste inning een voorsprong te nemen. Drie opeenvolgende honkslagen brachten evenzovele loopsters op de honken. EHS loste dit met een goede verdediging zeer snel op. EHS kwam in haar tweede slag- beurt goedkoop aan twee punten, door 2 maal vier wijd en een foutieve aangooi van de catcher op het tweede honk. De Deze Capri uitvoering met vijf liter motor (inhoud ca.285 pk) zal ongetwij feld als Fords nu niet meer zo erg geheime wapen naar voren worden ge schoven, als het huidige tot drie liter vergrote Capri-model RS 2600 niet meer aan de top van de toerwagenra- ces blijft meedraaien. Ford heeft dan zijn supersnelle Capri Perana klaar staan. die in de race-uitvoering kan worden opgefokt tot zo’n 520 pk De topsnelheid zal daarbij boven de 300 km. per uur liggen. amateurhonkbal steeds meer terrein te winen, hoewel Halstead nog niet tot mas- saproduktie besloten heeft. Om succesvol in deze tak van de rensport naar voren te komen, hebben de fabrieken als nooit tevoren aan deze wagens gesleuteld en gemodel leerd. Uiteraard binnen de grenzen, die reglementair zijn vastgesteld. Overi gens doen deze grenzen, tegenover de geweldige technische investeringen in dit soort wagens, soms ridicuul aan. Een voorbeeld.'De Ford Escort RS 1600 behoort tot de in minstens duizend stuks per jaar geproduceerde modellen, die vaak in toerwagenrennen verschij nen. Iedere particulier kan deze Escort RS 1600 kopen, maar voordat hij er mee wil racen, moet er wel het een en ander aan worden toegevoegd; brede racebanden zonder profiel, zelfs onder delen van formule-2 wagens, om maar enige voorbeelden te noemen. Als de Escort dan geheel voor zijn taak bere kend klaar staat, kost hij vaak tiendui zenden guldens meer, dan de prijs die men in de showroom voor deze serie- Pino’s konden de score in de derde inning nog gelijk trekken. Met stootslagen werd EHS onder druk gezet, zodat er twee punten begroet konden worden. EHS had direct een antwoord klaar. Via enkele honkslagen, eenmaal vier wijd en enkele misgrepen in het büitenveld kwamen zij driemaal tot scoren. Deze voorsprong werd in de laatste inning met nog twee punten uitgebreid. De Pino’s hadden niet meer de kracht om zich uit deze situatie te redden. De wedstrijd op maandag tegen SCHH gaf twee ploegen van gelijke sterkte te zien. Na vier innings was de stand nog steeds in evenwicht (3-3). De vijfde inning bracht twee punten voor SCHH, waarna in de zesde slagbeurt wederom twee loop sters de plaat passeerden Nu vele automobilisten via Frankrijk weer zuidwaarts trekken, is een be richtje over de randweg rond Parijs op zijn plaats. Rondom Parijs bouwt men reeds zestien jaar aan een volledige ringweg, met drie rijstroken per rijbaan. Onlangs werd het westelijk deel van deze ringweg van Porte de Saint-Cloud, nabij het Bois Boulogne, tot aan Porte Dauphine in gebruik gesteld. Daarmee zijn weer enige hindernissen voor het verkeer uit de weg geruimd. Er ontbreekt nu nog het 3,5 km lange stuk tussen Porte Dauphine en Porte Maillot. Zodra dit deel van de ringweg klaar is, naar verwachting over anderhalf jaar, is de randweg rond Parijs volledig gesloten. Deze autosnelweg is dan meteen ook te gering van capaciteit om alle ver keer te verwerken. Toen men zestien jaar geleden aan dit project begon, gingen er reeds stemmen op om deze ringweg minstens zes rijstroken per rijbaan te'geven. De Franse overheid besloot het echter op drie rijstroken te houden. Halstead heeft er nu ook vijf mee naar Nederland genomen. De prijs - exclusief BTW en invoerrechten - bedraagt onge veer zesduizend gulden per apparaat. Om de machine een goede introductie in Ne derland te bezorgen heeft Halstead de KNBSB zelfs a angeboden om voor dit keer de vervoerkosten en invoerrechten te betalen. Hij draagt het Nederlandse honk bal een goed hart toe en dus wil hij ze hier graag achterlaten, hoewel zelfs zes duizend gulden per stuk voor de financi eel weinig draagkrachtige honkbalbond geen gering bedrag is. Haarlem Nicols staat echter op het punt zich een dergelijk machine aan te schaf fen. Het zou een nuttige besteding van het sponsorgeld vormen aangezien het rende ment van de trainingen met een dergelijke machine op een nauwelijks te beschrijven wijze wordt opgevoerd. Halstead:: „Ik geef twee jaar garantie op de machines. Bo vendien gaan ze zeer lang mee. De prak tijk in Amerika heeft bewezen dat de banden pas vernieuwd moeten worden na’hel fooien van zes miljoenballen. Alleen vocht’ is een probleem. Als het regent is de machine niet te gebruiken.” Halstead is eigenlijk naar Nederland ge komen op instigatie van Charles Urbanus. Deze was twee jaar geleden met een jeugdteam, dat deelnam aan de BRL- competitie, voor het eerst met Halstead en zijn uitvinding in aanraking gekomen. De enthousiaste reacties van Drbanus vorm den voor Halstead voldoende aanleiding om ook Nederland op zijn agenda van potentiële kopers te zetten. HAARLEM De reserves van Haar lem zegevierden gisteravond in de com petitie voor B-elftallen met een score van 3-0 over gastheer Blauw Wit en wisten daarmee het sluimerende degradatiegevaar af te wenden. Blauw Wit moet door de nederlaag een stap ter”gdoen. Het was voor beide elftallen de laatste competitie wedstrijd. Voor het slotduel tussen de reservisten van Blauw Wit en Haarlem was de belan- stelling aan de matige kant. Ondanks het grote belang voor beide ploegen droeg de strijd toch een sportief karakter. In het begin was de thuisclub iets sterker, maar allengs kregen de Haarlemmers meer vat op het spel en namen het initiatief over. Na een half uur wist Van Ingen met een kopbal de score in het voordeel van Haarlem te openen: 0-1. In de tweede helft bleef Haarlem het beste van het spel behouden en nadat de doorgebroken Ver- heuvel onderuit was gehaald, wist aan voerder De Poorter uit de toegekende penalty de winst t ot 0-2 o p te voeren. Tien minuten voor het eindsignaal werd het pleit definitief in het voordeel van Haarlem beslecht, toen de voor Wetzel ingevallen Suttorp met een handig tikje aan Reuser een niet te missen scorings kans bood: 0-3.Met deze overwinning Wist Haarlem zijn positie in de eerste klas van de reserves veilig te stellen. Het jeugdelftal van Haarlem neemt in de komende dagen deel aan het 23ste internationale jeugd toernooi van FC Den Haag-ADO. Vanavond om half negen spe len de jonge Haarlemmers tegen het En gelse Middlesbrough. Gastheer FC Den Haag bindt op deze eerste avond de strijd aan met Rot Weiss Essen. Alle landen in Latijns-Amerika, waar de baseball-sport bijzonder populair is, hebben al én of meerdere van deze apparaten aangeschaft. Ook Italië heeft er twee in zijn bezit. Deze week vertrekt Halstead opnieuw naar het zuiden om er nog eens drie af te leveren. De automati sche ballenwerper, die acht seconden no dig heeft om weer op zijn oude snelheid te komen (maar welke pitcher gooit daar tegen!), begint zowel in het prof- als De uitslag: 1. N. Alles (A.V.), 2. J. Vendel (K’land), 3. H. de Boer, 4. M. Pronk, 5. G. Mooy, 6. G. Kamper (allen A.V.), 7. R. Schelvis, 8. H. Hendriks, 9. G. v.d. Winden, 10. P. Slikker (allen K’land). In de strijd van de nieuwelingen bleek de Alkmaarse favoriet Gerrie Slot over het scherpste eindschot te beschikken. Met een tiental meters verschil hield hij zijn naaste bela gers op afstand. De uitslag: 1. G. Slot, 2. S. Butter (beiden A.V.), 3. J. Exalto (K’land), 4. F. Wortel, 5. W. Heine, 6. J. Pluimers, 7. T. Boers. 8. P. Smit (allen A.V.). Bij de aspiranten was Siem Klaver (A..V) een volle lengte sneller dan Wim de Vet (K’land). Clubklassering: 1. Alcmaria Victrix 70 pnt.; 2. K’land 36 pnt. Het vormt vooral een ideaal trainings apparaat voor hitters, in- en out-fielders. Merkwaardig genoeg worden machines op dit moment door Halstead nog selectief verkocht. Hij legt uit: Drieëntwintig clubs in de Major League - onze hoogste profafdeling - trainen al met mijn machi ne. Zeventien verenigingen hebben er zelfs meer dan één aangeschaft. Ook de Goldpanners en Cuba, dat er al elf in zijn .bezit heeft, traipén .'met dit apparaat. De Sullivans nog niét maar dat komt omdat ik het de Sullivans nog niet te koop heb aangeboden. In Cuba waren ze er echter snel bij. Dat negental bestaat in feite uit staatsprofessionals. Er wordt in Cuba alles aan gedaan om de honkbalsport kwalita tief nog op een hoger peil te brengen. Men maakt daarbij gebruik van de laatste ontwikkelingen. Dit apparaat is stellig één van die revoluties”. De pitch-computer is een ogenschijnlijk uiterst eenvoudig mechanisme. Doordat de ene band sneller dan de andere draait kan de machine de mooiste curveballen pro duceren. De snelheid van de banden kan wisselen zodat de meest bizarre variaties mogelijk zijn. Daarbij maakt het niet uit of de man voor wie de bal bestemd is op tien of op tweehonderd meter afstand staat. Dat hangt gewoon van de draaisnel heid van de banden af. Grapte Beidschat: „Wij moeten dat apparaat maar op de plaat zetten. Dan kunnen wij zelfs van Cuba winnen”. Het 8,9 kilometer lange parcours in de Wijkermeer moest zeven .keer door de amateurs worden gereden. Aanvankelijk bleef alles rustig bijeen, maar halverwege de race wisten Ruud Haller, Nico Alles, John Vendel en Henk de Boer met succes uit het peloton te ontsnappen. Helaas kon Haller de opmars door een lekke band niet met succes volbrengen. De drie ande re vluchters brachten het tot een voor sprong van 550 meter, moesten daarvan in de slotfase weer veel prijsgeven aan het fel jagende peloton met Mathé Pronk, Gerrie Mooy en Gerard Kamper in de voorste geleden, maar hielden toch vol- doende over om het onderling uit te vech- ten.En dat pleit won Alles. De ingenieuze werpmachine van Earle Halsted. V.l.n.r bekijken Herman Beidschat, Wim Crouwel, Nol Beenders, HCK- coach Julies Depierre, Halsted, Gé Hoogenbos en Ron Fraser het apparaat. Particuliere rijders en amateurs vindt men nauwelijks meer in de rensport. Het laatste terrein schijnt nu voor deze groepen rijders, die snel rijden ais een zui vere hobby zagen, los van commerciële inmenging en technische evolutie, ver loren te gaan: de toerwagen-wedstrijden. Ook in deze tak van de rensport worden kampioenschappen verreden en wel met fors „opgeschroefde” toerwagens, waar van per jaar minstens duizend eenheden geproduceerd moeten worden. De auto’» die hiervoor in aanmerking komen, worden in drie klassen verdeeld: wagens tot 1,3 liter, wagens van 1,3 tot 2 liter en wagens van 2 tot 5 liter. In principe behoort het nog steeds mogelijk te zijn, dat men als particuliere rijder met een van de geproduceerde wagens die toegelaten zijn tot deze klassen, deelneemt aan een wedstrijd. In de praktijk zal de particuliere rijder zich hier niet aan wagen. Eenvoudig, omdat het hem teveel geld kost, 'en hij niet de technische hulp heeft, waarop fabrieksploegen kunnen rekenen. Om dit laatste gaat het vooral WAGEN HEEFT BETAALD. En wagen heeft betaald. En dan het absurde: bij al de futuristische tech niek die onder de motorkap schuilt, schrijven de reglementen voor, dat het interieur van de wagen -uitgezonderd stuur en chauffeurszetel - niet mag afwijken van de serie-uitvoering. Een voorschrift, dat in de praktijk geen rol meer speelt. De autofabrieken zijn er ezer op gebrand in de toerwagenracet succes sen te behalen. Uit commerciële en uit financiële overwegingen zullen zij hun dure gemodelleerde „serie-wagens” dan ook liever in handen van beroepsrij ders geven, dan in die van de pure liefhebbers. Ook dat is een van de redenen, waarom de zuivere amateur in deze sporttak nauwelijks meer aan bod komt. Maar Ford is niet de enige, die vooruuit blikt; Opel zal waarschijnlijk de Manta met 2.8 liter krachtbron voor groep 2 laten homologeren, waarbij het geoorloofd is de 2,8 liter te vergroten tot 3 liter. BMW tenslotte, zou volgens de ge ruchten, experimenteren met vier ven tielen per cilinder, om daarmee aan meer vermogen te komen. Alles bijeen wordt in de groep toer wagens interessant technisch vakwerk geleverd. Helaas zo interessant en daarom ook met zoveel investeringen, dat de sportieve doorsnee-rijder met de doorsnee-beurs niet meer aan bod komt. Daimler-Benz heeft op de internatio nale ESV-conferentie in Washington een verder ontwikkelde, experimentele veiligheidsauto getoond; het type ESF 13 .Reeds eerder, in oktober, heeft deze Duitse firma het eerste veiligheidstype geshowd; een model dat voldeed aan de meeste eisen uit het officiële pakket met voorschriften, dat verschillende overheden hebben opgesteld. Tijdens de eerste show van dit veiligheidsmodel heeft Daimler-Benz ook gewezen op de extreme veiligheidseisen die door de Amerikaanse National Highway Traffic Society Administration werden voorge steld. Daimler-Benz heeft toen ver zocht deze eisen, uitgaande van de kosten-baten analyse, te herzien. Tot nu toe is hiervan niets gekomen. Het tweede veiligheidsmodel van Daimler- Benz is daarom - in vergelijking met het eerste -niet wezenlijk gewijzigd De veiligheidswagens van Daimler- Benz zijn gebaseerd op de mercedes 250, en werden aangevuld met onder delen uit de „350”. Een van de eerste maatregelen was het vergroten van de wielbasis tot 285 cm, om onder meer ruimte te krijgen voor de gewijzigde stoelen voorin en voor een systeem, dat de passagiers achterin bij een botsing op hun plaats moet houden. De verlenging was tevens nodig om zichzelf herstellende, schokdempende bumpers te monteren en voor een versterking van de vóór- en achter- bouw van de wagen. In de flanken van de veiligheidsauto zijn eveneens be schermingen tegen botsingen inge bouwd. Met al deze toevoegingen steeg het gewicht van de wagen toch niet boven de ca. 2100 kg. Schuimkunststof aan vóór- en ach terzijde en aan de zijkanten van spat- schermen en portierdrempels bieden eveneens bescherming,. In het interieur kwamen niet alleen autogordels voor alle passagiers, maar ook nog luchtzak ken in een vervormbare bus onder het stuurwiel, in het dashboard en in de rugleuningen van de voorste zetels, om de passagiers achterin op te vangen Daimler-Benz heeft voorgesteld het ontwikkelingswerk aan veiligheidsau- to’s in fasen te laten verlopen. De fabriek concentreert zich thans op het ontwerpen en vervaardigen van veilig heidsvoorzieningen voor frontale bot singen met een snelheid van 65 km. per uur. -tutMttnhiliu. BAOI» f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 18