WATER EINDELIJK NIET ZO VUIL MEER Palingvlot van gebroeders Balm na 20 jaar terug in Spaarndam Nachtmerries door visgrenzen Kostbare boor gestolen VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND IN DE IJMOND Brievenbesteller verduistert 5000 poststukken Vier landen voelen IJmuiden zich zwaar genomen Heemskerk Beverwijk 9 Spreuk HEEMSKERK B •O DONDERDAG 8 JUNI 19 72 V eisend Jmuiden Heemskerk V elsen-N oord Wijk aan Zee Beverwijk (Van een onzer verslaggevers) t Luxor-Theater BURGERLIJKE STAND Kennemer-Theater Gity-Theater EEN DER BESTE MISDAAD FILMS, gebaseerd op authentieke gegevens en feiten, is zonder enige twijfel „The French Connection” (Bestemming Brooklyn). Vrijwel alle onderdelen werden beloond met een Oscar. De vijf ondersceidingen wer den toegekend voor de beste film in zijn totaliteit, alsmede voor de beste mannelijke hoofdrol, welke wordt gespeeld door Gene Hackman als re chercheur Jimmy Doyle, voor de re gie, waarvoor William Friedkin te kent, voor het scenario van Ernest Tidyman en voor de montage. IJMUIDEN De visgrensuitbrei- ding tot vijftig mijl per 1 september door IJsland en Groenlands voorne men over te gaan tot een dergelijke maatregel, ter bescherming van de eigen visserijen, wordt door onze Be- nelux-partner België als een nacht merrie beleefd, terwijl EEG-broeders Frankrijk en West-Duitsland er evenmin lekker van dromen. Ook Nederland heeft geen reden tot jui chen, want eventuele represailles door de getroffen landen, waartoe ook Engeland gaat behoren, zouden wel eens nadelig kunnen uitpakken voor onze visserij, die in eerste in stantie niet zo direct betrokkene is. Cinema Marquette to# (Van een onzer verslaggevers) De Van films ik jou daar. Zondagmiddag in (Van een onzer verslaggevers) SPECIALE waarvoor DONDERDAG 8 JUNI Progress-Sociëteit, Const. Huygensstraat. Geopend van 8 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat, geo pend van 19.30 u. af. Zandkraai, Handelstraat, slot avondvier daagse. VRIJDAG 9 JUNI Progress-Sociëteit, Const. Huygensstraat. 20 u. jazzdisco of filmsession. Verenigde Openbare Bibliotheek. Kerk- weg 45, volwassenen 14-17.30 en 19-21 u. Ruysdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. Donkey-Shot, A. Verherentstraat 20 u. discotheek. VRIJDAG 9 JUNI Openbare Bibliotheek, Wijkerstraatweg, geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 u. De Mei, Geelvinckstraat. 19.30-22.30 u tienerinstuif 13 jr. en ouder, na 21 u. 16 jr. en ouder. Ton Balm: „Dat de terugkeer van de paling naar Spaarndam zelf mogelijk is geworden hebben we te danken aan het Hoogheemraadschap van Rijnland en de gemeente Haarlem, die ervoor gezorgd hebben dat een halt werd toegeroepen aan de waterverontreini ging. Voor ons bedrijf moeten we vaak twintigduizend pond paling levend be varen. Dat gebeurt in karen, een soort kooien, die aan een vlot in het water hangen. Toen het water hier te vies werd was dat aan de smaak van de paling te merken, en daarom gingen we naar Akersloot en haalden de voor raden over de weg hierheen. Na een paar jaar proeven te hebben genomen in het IJ zijn we tot de ontdekking gekomen dat we de paling best weer in Spaarndam kunnen laten spartelen” HET LUXOR THEATER in Beverwijk brengt naast „The French Connection” de western „De een na de ander” met Ri chard Harrison in de hoofdrol. Een kei harde geschiedenis, waarin de kruitdamp moordend overheerst. Alles wat voor lief- heobers van cowboyfilms maar aantrek kelijk kan zijn, is er in verpakt: een goudroof bij een bank, louche Mexicanen, mooie vriendinnen en een wraakoefening Het vlot met de leefkooien, „karen", voor de paling. Met een eenvoudig takelsysteem kunnen de karen uit en in het water worden gehesen. plaatst, schijnt verband te houden met drie molens die in de Zaanstreek ge staan hebben, het Leven, de Strijd en de Dood. Ton Balm voelt vandaag, nu het vlot terug is, meer voor de variant: „Eerst komt het leven, dan de strijd, daarna de dood: maar we zijn alles nog niet kwijt”. De familie Balm is sinds 1832 een begrip in Spaarndam. Van vader op zoon stookte men de houtvuren voor het roken van de paling en vandaag de dag gaat het nog net zo. Op de hoek van de Nieuwe Rijweg en het Vissers- einde hebben de gebroeders een grote houtopslag, waar het eikenhout ligt dat in de roetzwarte stookplaats in de rokerij wordt gebruikt. In de vorige eeuw bleef het bij een kleine zaak, maar de vader van Simon en Ton ging over op de groothandel. Het echte handwerk is gebleven. En de geur van In deze film geven sterren als Henri Fonda, George Montgomery, Robert Shaw en de beeldschone Pier Angeli hun beste krachten. De voornaamste rollen worden gespeeld door Frank Sinatra, Dean Martin, Anita Ekberg, Ursula Andress en Charles Bron son. De film draait in de zondagmatinee van het City Theater in IJmuiden. IJmuiden en van donderdag tot en met woensdag in het Luxor Theater in Bever wijk. SPAARNDAM. Na bijna twintig jaar is het water van het Spaarne eindelijk weer zo redelijk van kwali teit geworden, dat Simon en Ton Balm het erop gewaagd hebben hun paling- vlot uit het Aikmaardermeer naar de aanlegsteiger aan de Taanplaats in Spaarndam terug te slepen. Een ge beurtenis van gewicht in dit pittoreske dorp tussen IJ en Spaarne, waar de watervervuiling in het verleden de vis serij ruw de das om heeft gedaan. En de palingrokers Balm dwong niet hun voorraden te vluchten naar oorden met zuiverder water. Het vlot is afgemeerd bij de vlonder waarboven de spreuk is aangebracht, die vele bezoekers van het dorp tot nadenken heeft gestemd. Ton Balm wijst ernaar: „Eerst komt het leven,, dan de strijd, daarna de dood en is' men alles kwijt”. De tekst, destijds door zijn vader bij de waterkant ge- Van donderdag tot en met zaterdag is het griezelen vol spanning in „Vampiers aan de Theems”, naar de keiharde thriller van Edgar Wallace Zondag tot en met woensdag draait „Zweedse Stewardessen”, een rolprent waarin naar hartelust met vliegende juf frouwen wordt gestoeid, getuige de onder- tiel: Christa, stewardess tussen Jet en bed,” in de tweede zondagmiddagvoorstel- ling is deze film eveneens te bewonderen In de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag is Bud Cassidy in „Sundawn Kid” te zien, terwijl de eeste zondagmiddag- voorsteling is gereserveerd voor een her haling van „Terugkeer van de apenpla neet.” IN DE SPECIALE donderdagavond- voorstelling, waarvoor City steeds een apart programma heeft, wordt de onver valste oorlogsfilm „Battle of the Bulge” gedraaid. Plaats en tijd van handeling: De Ardennen in 1944, als Nazi Duitsland ineen dreigt te storten en door middel van een onverwacht offensief een totale oor'ogsomwenteling tracht te voorkomen. De Nazi’s krijgen opdracht de Maasbrug gen te bezetten en het hoofdkwartier van de Amerikanen te Amblève te veroveren. De rechtstreekse aanval van de Duitsers veroorzaakt een verschrikkelijk gevecht en een enorme chaos en na een tactische manoeuvre van de Amerikanen volgt de grootste tankslag uit de Tweede Wereld oorlog, waarna de grote kracht van de Duitse aanvallers, de tijgertanks onscha- delijk worden gemaakt en het Nazi-offen- sief gedoemd is te mislukken. Op adembenemende wijze geeft deze rolprent een beeld van de wijze waarop FBI-rechercheurs een wijdvertakte he roïnezaak tot oplossing brengen. De span ning wordt daarbij nog eens extra ver hoogd door een onderlinge conflictsituatie tussen twee rechercheurs, Doyle en Mul- dertig, die gedwongen worden tot samen werking, hoewel zij elkaar hartgrondig haten, in verband met het feit dat Mulde- rig er van overtuigd is, dat één van Doyle vroegere acties de oorzaak is van de dood van een FBI-agent. Het verhaal in het kort: Een man genaamd Sal Boca wordt door Doyle en Russo, twee rechercheurs van de afdeling verdovende middelen, geschaduwd, wan neer hij in een peperdure nachtclub, in gezelschap van twee bekende heroïnehan delaren, met geld smijt. Boca blijkt eige naar te zijn van een onaanzienlijk win keltje in Brooklyn, hetgeen de argwaan bij de twee politiemensen doet toenemen. Zij ontdekken dat Boca contacten heeft met een zekere Wistock, die de uistere reputatie geniet de illegale drug-import te financieren. De spanning bij de politie onderling wordt opgevoerd, wanneer Doyle en Russo bij hun verdere onderzoek twee helpers krijgen toegewezen, waaronder de recher cheur Mulderig. De gehele film door is die spanning voelbaar en aan het slot ontlaadt zij zich ongewild dramatisch. Doyle echter, vastbesloten de bende op te rollen, luistert een gesprek af tussen Sal Boca en de schatrijke Franse reder Alain Charnier. Als dit duistere tweetal gescha duwd wordt, leidt er een spoor naar een auto die in opdracht van Charnier door een Franse televisiester naar New York is gebracht. De auto wordt door de politie geheel gedemonteerd en in een geheime bergplaats wordt zestig kilo heroïne ge vonden. Als de wagen is teruggebracht naar de oude fabriek, waar de door de gangsters geplande heroïne-transactie moet plaatsvinden, volgt er een hard tref fen tussen politie en gangsters. Charnier weet te ontkomen en vlucht de oude fabriek in, gevolgd door Jimmy Doyle, die vastbesloten is hem te arresteren. Doyle kan hem niet vinden en vreest dat de reder hem in het vizier heeft en plotseling zal neerschieten. Als hij een schim ziet bewegen schiet hij instinctief en dood aarbij de oor hem gehate Mulderig. Charnier weet naar Frankrijk te ontsnap pen. Een film met een geladen spanning van begin tot eind, kwalitatief op een bijzon der hoog peil. Vandaar deze wat meer uitgebreide beschrijving. Van vrijdag tot en met woensdag in het City Theater in van heb Luxor. Grote sterren zijn er ook te bewonderen in Four for Texas”, een parodistisch vernaai over gangsterpraktijken, waarin een grote dosis humor is verwerkt en de ene persiflage de andere opvolgt. DONDERDAG 8 JUNI Beverwijkse Sportraad. Sporthal, Loenenlaan, spreekuur 20-22 u. Sportfondsenbad, Kuikensweg geopend u. Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend van 20 u. af voor kamerbewoners. Easy, Populierenlaan 41, geopend van 16-22 uur voor hulpverlening, VRIJDAG 9 JUNI Kelder, Hilbersplein, bejaardengymnas- tiek 14-14.45 u. sportfondsenbad, Kuikensweg, geopend 7-16 u en 20.15 en 21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek, Hen- A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV| versgerookte paling die zich in de om geving verspreidt, zorgt ervoor dat Spaarndam de sfeer van het oude vis sersdorp niet heeft verloren. DONDERDAG 8 JUNI Stadhuis, Plein 1945, 19.30 u. openbare gemeenteraadsvergadering. Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Zeewijkplein (27-29) 19-21.30 u.; Parochie zaal onder Petruskerk, Venusstraat, 19-21 u. filiaal Willem de Zwijgerlaan 72, Santpoort-Zuid, 19-21.15 uur. Soli, in gebouw Paulinum, Driehuis, 20- 22 u. repetitie Tamboer- en trompetter korps; 20-21.30 u. Majorettenpeloton. Manly Sport, boksles en wedstrijd-trai- ning 19.30-21.30 u. in gymzaal Moerberg- Comitéschool, Kerkstraat oud-IJmuiden. drik Burgerstraat 70, en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u. Amstel- straat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u. Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 u. Parmen tierstraat 2; jeugd 15.30-17 en 18.30-20.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein, geopend van 20 u af voor kamerbewoners. Easy, Populierenlaan 41, geopend voor hulpverlening van 16-22 u. PARAMARIBO. In Paramaribo is een brievenbesteller aangehouden die heeft bekend tussen januari en mei van dit jaar tussen 5G>0 en 6000 poststukken niet te hebben afgeleverd bij de geadres seerden. Bij een huiszoeking vond de poli tie de brieven, waarvan een groot aantal was geopend. In een advertentie heeft de directeur der PTT gezegd, dat de niet- bezorgde poststukken zo spoedig mogelijk zullen worden afgeleverd. Het belang van België’s Ijsland visserij mag niet worden afgewogen naar het aantal schepen (tien percent van de totale zeevissersvloot) dat hieraan deelneemt, maar naar de aanvoer die zij verzekert en die is meer dan eenvierde van de totale zeevisaanvoer. Voor de Belgische visserij en alles wat ermee samenhangt een uit zonderlijk belangrijke zaak dus. De vrees voor een katastrofe lijkt bepaald niet overdreven. De Belgen vissen niet rond Groenland, Franse, Duitse en Engelse vissers doen dit wel en de buit uit die wateren is van die grootte dat het gemis zeker niet zonder belangrijk financieel effect zal blijven. Al met al een kwestie die alleen in gezamenlijk internationaal verband lijkt BEVERWIJK. Uit een bouwkeet aan de Rietlanden is een kostbare klopboor- machine en een steenboor gestolen. De machine en de boor vertegenwoordigen een waarde van f 550. In Cinema Marquette draait van don derdag tot en met zaterdag en zondag om 16 uur de Western „Sabata”, waarin Lee van Cleef een mysterieuze, in het zwart geklede vreemdeling speelt, die wet en orde komt brengen in het Wilde Westen. Hij doet dat met weinig woorden, maar met een doeltreffend optreden. Zondag, maandag, dinsdag om acht uur ’sa'onds wordt vertoond de prachtige film „Quo Vadis.” Een nieuwe versie van het al vele keren verfilmde klassieke drama van Nero’s schrikbewind, met on der meer als een van de hoogtepunten diens afschuwi l't gril om het oude Rome in brand te laten steken teneinde er een nieuwe stad Neropolis voor in de plaats te bouwen Wapneer dan tenslotte de egioenen van Galba de Eêuwige Stad binnen trekken laat Nero zich door een slavin doden. Peter Ustinow vertolkt hier de rol van Nero op onnavolgbare wijze. Zondagmiddag om twee uur draait „Prins Valiant” een verhaal uit de riddertijd. een - niet minder dan twintig hektrawlers, elk 7fi0 brt metende. Een aantal hiervan is reeds in bedrijf. De schepen zijn naar Noors ontwerp en worden gebouwd op Noorse en Deense werven. Ze zijn ongeveer zestig meter lang en elf meter breed. Van deze vaar tuigen wordt een maximum produktie verwacht van schoongemaakte rondvis, verpakt in ijs in gemakkelijk hanteerbare kisten, pasklaar voor de vriespakhuizen op de wal. De accommodatie voor de opvarenden voldoet aan hoge eisen, zodat niemand aan boord het gevoel hoeft te hebben op een nare drijvende fabriek te leven. Navigatie- en opsporingsapparatuur voor visconcentraties, alsmede vistuig zijn modern. In de werkruimten worden de mensen die daar moeten zijn volledig beschermd. De gehele uitrusting van het schip is zo uitgekiend, dat met weinig mankracht maximaal resultaat kan worden bereikt. Als hoofdmotor hebben deze hektraw lers een cylinder B W Alpha diesel, type 16 V 23 HU. De vierbladige verstel bare schroef is van nikkel-aluminium- brons. Intussen is met name Groenland overgegaan tot actie om daadwerkelijk tot een produktiever visserij in „eigen wate ren” te komen. De vloot wordt uitgebreid, ook met eenheden die heel ver van huis kunnen opereren. Het zou in de bedoeling liggen nieuwe vloot op te bouwen van HEEMSKERK. Geboren: René z.v. C. A. Tuijn en W. Valk; Arnoud z.v. L. J. Danckaerts en D. C. Es; Arnoud z.v. J. .L M. Boersma en M. J. M. Smit; Adny z.v. G. W. Bekkers en C. J. de Graaf; Ingrid d.v. J P. J. Nieuwland en H. ,M Scholmüller; Marco A. H. z.v. H. G. M. Krom en P. J. Kerkhoven; Marcel z.v. A. de Jong en N. Doets; Danny z.v. C. Nuijens en A. Veenstra; Karin J. M. d.v. W. J. Beentjes en M. A. Zonneveld; Mari anne d.v. J. Egbergen en V. K. van den Burg; Quirina M. d.v. J. N. C. Cornelisse en M. M. A. Olsthoorn; Kasper J. z.v. H. Hessels en E. Poppes; Marcellus J. S. z.v. J. N. Oudejans en G. M. M. Groot, Petro- nella H. d.v. G. C. Schwartz en J. C. Meurs; Michel M. z.v. H. F. Huis in ’t Veld en H. C. M. Turk; Marcel R. z.v A. van Overloop en B. Westerveld; Sandy N. d.v. N. T. Willemse en H. J. H. Wester- huis; Marion W. d.v. W. L. de Graaf en C. Bol; Anna M. d.v. M. A. T. van Overveld en T. Dekker; Natalie M. d.v. J. Zorko en E. M. van Dam; Michiel z.v. A. J. Blom- maert en P M. de Kroon; Marlies d.v. J. Willemsen en E. Diel; Johanna E. G. M. d.v. M. T. Veer en E. Hoogland; Martijn O. z.v. A. C.> J. van der Ven en A. C. Duindam. Ondertrouwd: Th. C. J. Snel en W. H. Schoonenberg; P. S. Greijmans en Y. W. de Lange, Q. T. Verhijde en J. G. Seinen; H. W. Roodzant en J. A. van Baar; J. P. Thomas en W. M. E. Fatels; J. C. M. Bekker en F. B. Veldhuis; A. Spaans en M. J. M. Grasmeijer; J. Lugtig en A. .M J. Beenders; W. B. Lind en B. H. M. Baars. Gehuwd: J. Drijfhout en N. den Ridder; J. T. Maks en H. van Lente; N. P. de Groot en A. M .Nanne, J. P. M. Boschman en J. G. Hendriks; J. Dijkstra en Gr. Engelsma. Overleden: Odolphus J. A. Schuijt, 19 jaar. VRIJDAG 9 JUNI Volksdansen, 19u. achter winkelcomplex Zeewijkplein. Grote Taptoe, tamboer-, fanfare- en harmoniekorpsen vertrekken om 19.30 u. uit verschillende gemeentedelen naar het IJmuider Marktplein voor een grote tap toe tot besluit, die van 20.30 tot 21.30 u. duurt. Het Groene Kruis, jaarvergadering in gebouw Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, aanvang 20u. Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945 IJmuiden, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; fili aal Wijkerstraatweg (177) Velsen-noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; filiaal Wil- lemsbeekweg, IJmuiden-oost, 15.30-17.30 u. filiaal Zeewijkplein (27-29) 14.30-17.30u. filiaal Wüstelaan 79 (Spaarneberg) Sant- poort-noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u. Openluchtbad Heerenduinen, Heeren- duinweg, IJmuiden-oost, vanaf tien uur ’s morgens tot een half uur voor zonson dergang geopend. IJmuider Harmonie, 18.30 uur repetitie jeugdorkest in Herv. Jeugdgeb. Rem- brandtlaan, IJmuidne-oost; 19.30 u. Tam boer- en trompetterkorps in mms-gebouw Tolsduinerlaan. VRIJDAG 9 JUNI Verenigde Openbare Bibliotheek. Zwaanstraat 4a, geopend 19-21 u.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9