Zuidvietnamezen bestoken eigen troepen BIJ VERGISSING NAPALM OP DORPSBEWONERS Samenwerking guerrilla’s Regering houdt vast in Angola aan 0,5 promille voor rijden onder invloed Bonn en Cairo herstellen diplomatieke Libanon gaat leger sterk maken Ondergang van Baader-Meinhof-groep Senaat achter benoeming Kleindienst betrekkingen achtergrond 1 Ulrike Meinhof nu in Denemarken Cohn-Bendit tot negen maanden veroordeeld Schilderijen met zuuroplossing besprenkeld gezocht - 1 41 3 VRIJDAG 9 JUNI 1972 Door mijnenveld Akkoord MPLA en GRAE r Misdaden (Van onze redacteur in Bonn) Kolder Hysterie BONN Ze dienden zich aan als maatschappijbestormers. Als ge vaarlijke misdadigers zijn ze tenslotte opgepakt. De Baader-Meinhof- bende bestaat niet meer, ook al wordt op Ulrike Meinhof nog jacht gemaakt. De regering is tevreden, de pers signaleert een algemene op luchting. De belevenis blijft nog maandenlang „gefundenes Fressen” voor psychologen. Ten slotte is bij de beoordeling van Baader-Meinhof altijd veel gewicht gehecht aan de afkomst. De groep jonge misdadigers, beschuldigd van moord, bankovervallen, autodiefstallen en brandstich ting, had zichzelf in 1970 de naam „Rote Armee Fraktion” gegeven. Zij beschouwden zich als stadsguerrilla’s en moeten eens de waanvoorstel ling hebben gekoesterd dat de Bondsrepubliek kon worden voorbereid op revolutie. 4 JT 1 W |M Met van pijn en angst verwrongen (Van onze parlementsredactie) de §0sis V\AA/VV\AA/VVVVVVVVVWVVVVVVWVVW\AAA/WVWVVVWVVWW\AMVWV1^^ 1 De uitwisseling van ambassadeurs zal „zo spoedig mogelijk” geschieden, aldus een mededeling van het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken. KINSJASA (AP). De beide verzetsbe wegingen in de Portugese kolonie in Afri ka Angola hebben overeenkomst bereikt van nu af aan samen te werken in de strijd tegen Portugal. BEIROET, (UPI). De nieuwe premier van Libanon, Saeb Salem, heeft in het parlement verklaard dat zijn regering ab solute voorrang zal geven aan de bescher ming tegen „Israels ambities en agressie”. De plannen tot modernisering van wa pens en uitrusting krijgen speciale aan dacht, aldus Salem. ’.ectuur. Een Italiaanse vrouw van Oos tenrijkse afkomst is in de Tsjechoslo- waakse stad Brno tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het clandestien invoeren en verspreiden van godsdienstige lectuur. ver van ling). „Per vergissing” bombardeerde de Zuidvietnamese luchtmacht gisteren het dorp Trang Bang met napalm bommen. Op de foto: een echtpaar met zijn zwaar gewonde kinderen na de aanval. over inder ROMEL (UPI). Een woordvoerder van de beweging voor mensenrechten in de Sovjet-Unie heeft meegedeeld, dat schilderstukken die de in balling schap levende artiest Yoeri Titov naar het buitenland mocht sturen, voor de verzending uit Moskou door een „Rus sische strafinstantie" zijn vernield. WASHINGTON, (Reuter en AP). De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming van Richard Kleindienst tot minister van Justitie goedgekeurd. In antwoord op vragen zei Le verder dat verscheiddene schepen hun weg heb ben gevonden door het Amerikaanse mij nenveld voor de Noordvietnamese havens, maar hij wilde geen bijzonderheden ge ven. Hij zei dat, als de Amerikanen bereid zouden zijn om de vredesbesprekingen te hervatten, de oorlog „zeer snel, binnen 24 uur” zou kunnen worden beëindigd. Het gebied van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi is gistermiddag door de Amerikaanse luchtmacht gebombardeerd. Over de omvang van de vernielingen is niets gemeld. Volgens radio-Hanoi zijn drie vliegtuigen door Noordvietnamees af weergeschut neergeschoten. Het was de zwaarste luchtactie van de Amerikanen op Noord-Vietnam sinds ze ventien dagen. Grote aantallen B-52 en jachtbommenwerpers namen aan de aan vallen deel. Het Amerikaanse hoofdkwar tier in Saigon meldde dat doelen op 30 kilometer ten noorden van de gedemilita riseerde zone zijn gebombardeerd. gegooid op dijken langs de Rode Rivier en vijf kleinere rivieren. Le zei dat sinds vorig jaar september twaalf miljoen kubieke meter aarde is verplaatst om de dijken te beschermen en dat er tot nu toe geen serieuze dreiging voor overstromingen bestaat, maar hij voegde eraan toe dat de regenperiode al is aangebroken en dat er bezorgdheid be staat dat de vlakte van Tonkin zal over stromen. DIE VERWANTSCHAP was al ver loren gegaan toen de verdwazing nog verder ontaardde, namelijk tot louter terrorisme. Inmiddels had echter de „Rote Armee Fraktion” vooral door toedoen van Springers boulevardpers, de omvang aangenomen van een fan- Holden Roberto, de leider van de rege ring van de Republiek Angola in Balling schap (GRAE) en dr. Agostinho Neto, de leider van de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA) zijn voor het eerst bijeen geweest en hebben beslo ten hun politieke en militaire strijdkrach ten samen te voegen in de strijd tegen Portugal. De ontmoeting vond plaats in Brazza ville en werd bij gewoond door de presi dent van Kongo Marien Ngoubai en de president van Zaire, Moboetoe. op vervanging van de bloedproef door een sterk verbeterde en meer betrouwbare ademproef werd door de ministers ontra den. Bij het debat in tweede termijn speelde een belangrijke rol de vraag of een pro millage van 0,5 als een misdrijf of als een overtreding moet worden aangemerkt. Alle sprekers stelden boven twijfel, dat ernstige vormen van drankmisbruik mis drijven moeten blijven, namelijk in die gevallen waarin steeds sprake is van niet behoorlijk aan het verkeer kunnen deel nemen. Maar om iedereen die een promil lage van 0,5 heeft en misschien toch nog goed kan rijden, een misdrijf te laten begaan, ging met name de Kamerleden mejuffrouw Goudsmit (D’66) en drs. Van Thijn (P.v.d.A.) en in mindere mate ook mr. Koning (V.V.D.) te ver. Volgende week komen moties en amendementen in stemming. Ook het feit dat vrouwen de grote meerderheid vormden in de tegen de maatschappij rebellerende groep ver dient de aandacht. De Zuidvietnamese legerleiding heeft voorts bekend gemaakt, dat ook woensdag aan het front bij Hoeé een straalvliegtuig van de Zuidvietnamese luchtmacht eigen troepen heeft bestookt. „Bij vergissing werd geschoten op een Zuidvietnamese eenheid. Negen militairen werden gedood en twintig gwond”. Daarmee is een eind gekomen aan een bijna vier maanden durend onderzoek naar de juistheid van beweringen dat Kleindienst betrokken zou zijn geweest bij politieke manipulaties inzake regeling van anti-rust-gevallen. Het besluit werd genomen met 64 tegen 19 stemmen. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren voorts de benoeming goedgekeurd van George Schultz tot minister van Finan ciën. Schultz is de opvolger van John Connally. VAN EEN DEGELIJKE organisatie was nog geen sprake toen Gudrun Ensslin samen met de student Andreas Baader (zoon van een in de oorlog omgekomen historicus) en twee ande ren in april 1968 brandstichtten in twee Frankfortse warenhuizen. Baader, al gauw gearresteerd, gaf als motief voor zijn daad: „Protest tegen de con- sumptieterreur”. Op 17 mei 1970 werd Baader in een goed georganiseerde, gangsterachtige schietpartij in West- Berlijn bevrijd. Het was de eerste gro te actie van wat later de Baader- Meinhof-bende zou worden. Als verantwoordelijken voor Baaders bevrijding zocht de politie Ulrike Meinhof en de gevierde APO-advocaat Horst Mahler. Beiden doken op bij de Arabische guerrilla’s in Syrië, waar Ulrike Meinhof het handwerk leerde. Mahler, de geestelijke vader van de organisatie, werd na terugkeer in West-Berlijn verraden en gearresteerd. Omdat het aan aanklachten niet ont breekt, zit hij nog altijd gevangen. Het proces wegens deelneming aan Baaders bevrijding liep vast wegens gebrek aan bewijzen en werd een groot spektakel, waarin de rechter niet meer geloofde „onbevangen” te kunnen oordelen. Inmiddels was namelijk het proces praktisch al gevoerd door de uiterst rechtse Springer-pers. Gebleken was dat de verdwaasde links-radicale jon geren konden rekenen op sympathie (en ook op onderduikmogelijkheden) bij tal van linkse intellectuelen. Het KOPENHAGEN (AFP). De Westduit se journaliste Ulrike Meinhof, die be schouwd wordt als het „brein” van de extremistische Baader-Meinhofgroep en die door de politie in de Bondsrepubliek wordt gezocht in verband met bankover vallen en bomaanslagen, zou zich in De nemarken bevinden. BAADER-MEINHOF bood de rech tervleugel in de Bondsrepubliek het argument om de bevolking te tonen wie zij met de maatschappijhervormers Brandt en Wehner aan de macht had den geholpen: tegen links-radicalisme was blijkbaar geen verweer meer. De nasleep leverde zelfs deze week Franz-Josef Strauss’ „Bayern Ku- rier” nog stof voor deze gevaarlijke kolder: „Het ligt toch voor de hand dat deze regering de rode ondermijning van de oppositie in Bonn de regering en permanente gewelddadigheid, een voudig daarom moet dulden, omdat ze het zich niet meer kan veroorloven de Sovjet-Unie als hooggeprezen en niet meer terug te wijzen verdragspartners nog te ergeren.” Fijnzinniger hebben woordvoerders van de oppositie n Bonn de regering bijvoorbeeld aangewreven dat ze, met een nieuwe Amnestiewet, de ontwikke ling naar geweldcriminaliteit had be gunstigd. En deze week vertelde Rainer Barzel bondskanselier Brandt dat deze in zijn houding jegens de Baader- Meinhof-bende te laks was geweest. In het Bondsdagdebat van woensdag hadden leden van de oppositie getracht nog altijd een verband te leggen tussen de bende, waarmee nu praktisch is afgerekend, en de linkse intellectuelen die zich in een eerder stadium verwant hadden gevoeld met Baader en Mein hof. weekblad Stern schreef: „Ze (de groep) is de zichtbare top van een ijsberg. De ijsberg dat zijn grote delen van een hele generatie. Een rebellerende, in de rebellie mislukte, door haar mislukken overweldigde generatie.” De Noordvietnamese woordvoerder in Parijs Ngoejen Thanh Le heeft gisteren president Nixon beschuldigd van „onbe schrijflijke misdaden” door de afgelopen maanden opdracht te geven tot bombar dementen op Noordvietnamese dijken. gezichten rent hier een aantal Zuid vietnamese kinderen weg van de plaats, waar een Zuidvietnamees ge vechtsvliegtuig per vergissing een reeks napalmbommen had af gevuurd. Het waren vluchtelingen, die kort te voren uit Trang Bang, op 48 km ten noordwesten van Saigon, de wijk hadden genomen. Een meisje heeft haar brandende kleren af gerukt. Tijdens een persconferentie gaf hij een lange lijst van aanvallen op dijken begin nende vanaf 10 april tot 6 juni. Vanaf 10 april tot 24 mei zijn er 580 bommen Dat de schrijver Heinrich Böll uit verontwaardiging daarover explodeerde en protesteerde tegen de hysterie over „een oorlog van zes tegen zestig mil joen” was in dit jaar weer koren op de molen van die velen die „meer staat” en een harde hand verlangden. Ook de psychologen, die trachtten te verklaren hoe een groep intelligente jongeren tot pure misdadigheid kan vervallen, waren voor hen dankbare objecten. In deze situatie kon nu en dan de bespottelijke indruk worden gewekt dat de democratie op de proef werd gesteld. Een twee jaar durende politie-actie had weinig opgeleverd. Een paar politiemannen en bendele- ien kwamen bij schietpartijen om het leven. In het Düsseldorfse Ruhland- proces, tegen een van de naaste mede werkers van Baader en Meinhof, werd duidelijk dat de ideologie in de onder grondse duisternis was verdwenen en de bende die met ongelofelijk ge mak aan wapens en munitie scheen te komen nog slechts sprak over ter reur. Terreur met het doel de maat schappij kapot te maken, zoals de the oretici van de stadsguerrilla het predi ken. Toen met bomexplosies (drie doden in Heidelberg) zogenaamd werd gepro testeerd tegen de bombardementen in Vietnam, de auto van een rechter ex plodeerde en de theorieën der Tupama- ros werden uitgeprobeerd in Stuttgart, kon echter van ondersteuning al lang geen sprake meer zijn. Dat verklaart mede waarom de politie, nu met 120.000 man in de grootste politie- operatie die de Bondsrepubliek heeft beleefd, snel kon toeslaan. Een bijna dagelijkse gast op het tv- scherm is nu minister Genscher, ver antwoordelijk voor politiezaken, de man die er na alle opwinding behoefte aan heeft om persoonlijk uit te leggen dat in een democratische samenlving recht en orde op een aanvaardbare manier te handhaven zijn. r J o 777 j - «T - OVER ULRIKE Meinhof is altijd gezegd dat ze van compromissen niets moest hebben. Dat de idealen, die ze door dik en dun wilde verwezenlijken, linkse idealen waren, is niet verras send. Ze was het pleegkind van prof. Renate Riemeck, oprichtster van de in veler ogen communistische Duitse Vre- desunie. Heel anders was echter de („goed burgerlijke”) achtergrond van de meeste anderen die zich later, on dergronds, met haar organiseerden, zo als Gudrun Ensslin, domineesdochter, Margit Schiller, dochter van een offi cier en van een CDU-gemeenteraadslid, Ingrid Schubert, dochter van een in dustrieel en Renate Wolff, officiers dochter. Thanh Le, woordvoerder bij de Parijse vredesbesprekingen, zei dat de bombarde menten het stelsel van dijken hebben verzwakt juist voor het begin van de regentijd. Minister Van Agt (Justitie) wees Kamer er op dat in Europees verband de tendens bestaat om hogere maxima dan de 0,5 van Nederland omlaag te brengen. „Maar in Frankrijk bijvoorbeeld werken de wijnbouwers het tegen” aldus Van Agt. Het verschil in vervolgingsmaxima bij grensoverschrijding, bijvoorbeeld naar België (anderhalf promille) noemde dr. Drees „een minimaal probleem”. In navolging van vrijwel alle sprekers in de Kamer noemden de ministers het rijden onder invloed een groot gevaar waarbij ook de overheid een taak heeft. Drees zegde toe dat hij zijn collega- ministers zal vragen om bij recepties van de overheid te zorgeh voor een ruime sortering niet alcoholische dranken. Over de bloedproef die in de regerings voorstellen wordt ingevoerd, bleven de ministers van mening verschillen met een flink deel van de Kamer. Een motie die de socialist Van Thijn woensdag al had ingediend en waarin wordt aangedrongen De Deense politie werd gisteren door Interpol gealarmeerd, nadat de Westduitse politie gemeld had over aanwijzingen te beschikken dat de 38-jarige Ulrike Mein hof naar Denemarken was uitgeweken. Begin deze week circuleerden geruchten dat Ulrike Meinhof in Nederland zou zijn. Dit bleek achteraf onjuist te zijn. FRANKFURT, (DPA). De vroegere Duits-Franse studentenleider Daniel Cohn-Bendit is gisteren door een recht bank in Frankfurt wegens landsvrede- breuk en aanzetting tot geweld veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf. Tevens moet „Rode Danny” 300 mark aan het Westduitse Rode Kruis betalen en de rechter op de hoogte houden van elke verandering van woonplaats. De officier van justitie heeft Cohn- Bendit schuldig bevonden aan net deelne men op 28 november 1970 aan een solida- riteitsdemonstratie voor de Zwarte-Pan- ter-beweging en aan het ophitsen tegen de politie waardoor verscheidene agenten verwondingen hadden opgelopen. Alle 5 doeken die Titov per schip naar Rome verzond, waren met een soort zuuroplossing besprenkeld waar door de kleuren waren weggevaagd. Titov zei, dat hem gezegd was dat hij in een psychiatrische inrichting zou worden afgezonderd met het oog op zijn werk en poiltieke opvattingen. Daarop vroegen hij en zijn vrouw Elena een uitreisvisum. Onlangs deelde Titov mee te hopen, in Rome een tentoonstelling van zijn werken te kunnen houden, toen hij het pak met de schilderijen opende, be merkte hij, dat zijn werken vernield waren. Vrijgelaten. De voormalige vice-president van Malagasië, Andre Resampa, die sinds een jaar huisarrest had op het eiland Sainte Marie, is vrijgelaten. Hij Keerde gisteren terug in Tananarive. Staking. De meeste Italiaanse dagbladen zijn donderdag niet verschenen door een staking van 24 uur van technisch personeel. De staking houdt verband met een geschil om lonen voor werk op zondagen. Britse sporwegen. De Britse spoorwegar beiders zullen maandag hun 18 dagen uitgestelde langzaam-aan-actie voort zetten. Ze eisen met terugwerkende kracht tot 1 mei betaling van de loons verhoging van 12.5 percent bij een ge garandeerd weekloon van 20 pnd. De directie wil niet verder teruggaan dan 1 juni. Pogingen om een compromis te bereiken ter afwending van een nieuwe verkeerschaos zijn de laatste dagen zonder resultaat gebleven. DEN HAAG. „Er is geen e nkele reden om de verkeersveiligheid in Neder land te verminderen door invoering van hogere maxima zoals die in sommige buurlanden gelden voor het rijden onder invloed.” Aldus minister Drees (Verkeer en Waterstaat) in antwoord op stemmen uit d e Tweede Kamer, die het d oor de regering voorgestelde maximum van 0,5 promille alcohol in het bloed wilden op schroeven tot 0,8 promille. Het zag er gisteren na de tweede dag vergaderen de maatregelen tegen het rijden invloed naar uit dat toom, ongrijpbaar voor de politie door het land snellend. Waar banken wer den beroofd en kinderen werden ont voerd, was Baader-Meinhof verant woordelijk. SAIGON (AFP, Reuter, UPT en AP) Twee vliegtuigen van de Zuid vietnamese luchtmacht hebben gisteren „per vergissing” bommen gegooid op een eenheid van de 25e Zuidvietnamese infanteriedivisie. De bommen, waaronder vier brandbommen, vielen neer op een plaats veertig kilometer ten westen van Saigon gelegen. Een niet genoemd aantal Zuidvietnamese militairen en dorpsbewoners werd gedood of gewond, zo is van militaire zijde in Saigon vernomen. Talrijke slachtoffers zijn geheel door de napalm verkoold. een ruime meerderheid van de Kamer zich zal uit spreken voor de door de regering voorge stelde grens van 0,5 promille (ruim drie borrels). BONN (DPA) West-Duitsland en Egypte hebben gisteren, na een onderbre king van zeven jaar, de diplomatieke betrekkingen hersteld. De meesten hoorden thuis in het studentenmilieu, waar indertijd Rudi Dutschke de toon aangaf. Het stuklo pen van de hervormingsdrift uit de jaren zestig had hen verbitterd. Dat geldt met name voor Ulrike Meinhof die in het hoogseizoen van de „buiten parlementaire oppositie”, de APO, hoofdredactrice en scherpzinnig com- mentaarschrijfster was van het in die kring toonaangevende maandblad „Konkret”. (Ze trouwde met de uitge bet blad en kreeg een twee- ,y

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3