Langs sluizen en havens Wethouder M. Roessingh houdt vast regionale opzet van nieuwe aan onderwij sbe geleidingsdienst Openbaar onderwijs verdeeld Verlenging Heerenduinweg leidt strand naar mooi Tijdstip van realisering onbekend NIET TE BETALEN" „EIGEN APPARAAT IS „Leerkrachten steeds bij voorbereidingen betrokken" ELZER’S MEER RECREATIETERREIN WORDT ONTSLOTEN Damesvoetbal op Noordzeestrand Pijpmonteur viel van zijn ladder Katwijker „Robert-William” 4 GECONTINUEERD KLEINE SCHAAL RUIMTE UITWISSELING w i* 5 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 9 JUNI 1972 t HET SCHIP op de foto is de Robert William KW. 123 zoals die gevaren heeft tussen 1947 en 1952. Het had toen al een hele geschiedenis achter de rug. In de vorige oorlog werd dit vaartuig besteld bij de werf van Gebr. Boot in Leiderdorp voor reke ning van de Stoomvisscherij Mij. Blauwe Ster, die werd beheerd door de Agentuur en Handelmaatschappij in IJmuiden. Onder de naam Pacific IJM. 257 kwam het schip in 1916 in bedrijf onder schipper J. van der Zwan. L (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Ik geloof niet dat het onderwijs in Velsen buiten de be sprekingen over de regionale onderwijsbegeleidingsdienst is gehouden. Een speciale werkgroep met vertegenwoordigers van het openaar, katho liek en protestants-christelijk onderwijs, alsmede van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland is vanaf november 1970 bij de discussies betrokken geweest. Toen Velsen in het begin van 1972 officieel met de andere gemeenten de ontwerp-statuten had opgesteld, hebben wij deze over alle scholen verspreid en de hoofden gevraagd de plannen met het personeel te bespreken. Het lag toen in de bedoeling het ontwerp op 6 april te behandelen in de raad. Toen van verschillende zijden gevraagd werd voor meer tijd om te discussiëren, is de behandeling uit gesteld en deze week zijn wij daartoe opnieuw overgegaan, ook op ver zoek van de fracties van de P.v.d.A., de K.V.P. en de A.R./C.H.U. Ik geloof echt dat men zich in de periode van zes, zeven maanden voor de raadsbehandeling na de zomer voldoende kan informeren”. Aan het woord is wethouder drs. M. Roessingh, die reageert op de uit latingen van Ruud Mulder en Rob Groos van de A.B.O.P., die menen dat het onderwijs in Velsen te weinig betrokken zou zijn geweest bij de voor bereidingen voor een regionale onderwijsbegeleidingsdienst. „Juist vanuit het onderwijs vooral van katholieke en protestants-christelijke zijde is erop aangedrongen aan de besprekingen voor een gezamenlijke opzet deel te gaan nemen. Velsen heeft nooit voorkeur gehad voor twee aparte diensten, één boven het kanaal, één ten zuiden. Toen dit in een van de nota’s van de wethouderswerkgroep werd gesuggereerd, ben ik vreselijk kwaad geweest. Ik heb namelijk gezegd: „Als het echt niet samen kan, laten we dan een permanent overlegorgaan opzetten”. Verder wil ik stellen dat Velsen wel degelijk een zeer duidelijke inbreng heeft gehad bij het tot stand komen van het ontwerp, hoewel er natuurlijk veel voorbereidend werk is verricht door de andere gemeenten voordat wij er in stapten”. POLO PULL HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUIDEN >t n 4 l \AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA1 l 1 (Van een onzer verslaggevers) ARIE VAN DER VEER (Van een onzer verslaggevers) Dit is on- 5 WETHOUDER ROESSINGH t, f i t S l i 8 a 1 1 I 1 Als je nu de onderwijsbegeleidingsacti- viteiten in dit gebied bekijkt, dan zijn het eigenlijk overal brokjes. Het is allemaal wat ongeordend. Dat klinkt misschien on vriendelijk, maar zo is het niet bedoeld. bijdrage leveren op het gebied van de vernieuwingscursusen die bij ons weer in een verder gevorderd stadium zijn. Verder is het in regionaal verband ook mogelijk om een deskundige aan te trek ken die bij het voortgezet onderwijs be roepsvoorlichting geeft. Daar is een grote behoefte aan omdat de leerlingen in een vroeg stadium al eindexamenpakketten moeten kiezen. Een ander aspect dat ik net al aange duid heb met mijn uitlating over eiland jes, is de mogelijkheid om een samenwer king tussen de drie zuilen tot stand te brengen. De gelegenheid daartoe is in een onderwijsbegeleidingsdienst meer aanwe zig omdat er een voortdurend contact is, een voortdurend gesprek met elkaar. IJMUIDEN Het verloop van de voet balcompetitie om de Strandtrofee ’72 heeft de laatste dagen aangetoond dat de bei de koplopers, Groenendaal en Paviljoen Noordzee, tot eind toe in een spannend gevecht gewikkeld zullen zijn om de eer ste plaats. mogelijkheden toe. Maar je zult toch een apparaat en mensen nodig hebben om aan die mentaliteitsverandering te gaan wer ken. Hoewel nog niet veel bekend is over de maatstaven die Den Haag aanlegt voor een subsidiëring heeft het ministerie dui delijk voorkeur voor grote diensten. Het departement dacht eerst aan een dienst voor een gebied met 100.000 inwoners. Nu wordt gepraat over het criterium 180.000. n t tl t 1 B r 2 De heer W. N. Koopman (K.V.P.) zag geen alternatief, wel vond hij, dat er nu een weg ontstaat naar een schoner strand, dat tevens gemakkelijker bereikbaar is. Verder informeerde hij naar het Zeebad- plan. Tenslotte het „tere” punt van de tussen tijdse stafuitbreiding van de Heemskerkse onderwijsbegeleidingsdienst. „Ik betreur elke verandering in de onderwijsbegelei ding. op dit ogenblik waar dan ook. In Velsen hou ik ingrijpende veranderingen in hetgeen wij op kleine schaal onder leiding van onderwijsinspecteur P. Wiel aard doen, tegen. Er is momenteel dus een soort status quo. Ik vind het jammer van Heemskerk en ik denk dat het de situatie alleen maar moeiljjker maakt”. Oorspronkelijk heette deze zware roker „Pacific”; later werd het „Robert-William” Het is een ingekleurde kaart met overal witte vlekjes. Het spraakonderwijs is zo’n vlek. In Beverwijk is dit onderwijs goed georganiseerd, in Velsen lopen we daar mee achter door personeelsgebrek. Een ander punt is het wiskundeonderwijs op de lagere scholen. Ook hiermee is Bever wijk verder dan wij hier in Velsen. Mis schien kunnen wij vanuit Velsen een Als dit laatste werkelijk gehandhaafd wordt, zitten we wat het inwonersaantal betreft beneden de maat. Ik denk dat Den Haag dan toch geld beschikbaar stelt omdat bij de IJmondopzet sprake is van één geheel gebied”. Als we niet gaan samenwerken met de andere gemeenten en allemaal een beetje voor ons zelf gaan werken, zal dit alleen maar kunnen gebeuren op kleine schaal. Er bestaat nu al bij ons een grote behoef te aan een documentalist. Een man die zich door allerlei publikaties op de hoogte stelt van allerlei onderwijsvernieuwingen en dan de scholen van informatie voor ziet. Zo’n man alleen voor Velsen is onbetaalbaar. Zo’n functionaris kan na tuurlijk net zo goed voor een heel IJ- mondgebied werken. Dat blijft verder hetzelfde. Waarom dan geen samenwer king? We willen graag een centrum voor audiovisuele hulpmiddelen. Al weer voor Velsen alleen onbetaalbaar. Waarom dan geen samengaan? Groenendaal en Noordzee, die deze week tegen elkaar uitkwamen, lieten op het strand een enerverende strijd zien, waaruit Noordzee als overwinnaar tevoor schijn kwam. VELSEN. Tijdens het verrichten van montagewerkzaamheden in de kelder ruimte, van Centrale 2, bij Hoogovens viel donderdagochtend een 55-jarige pijp monteur driëneenhalve meter van zijn ladder doordat er een sport brak. Hij is met een hersenschudding in het Bever- wijkse Rode Kruisziekenhuis opgenomen. GDS naar yc vrouw betrapt inbreker De uitslagen zijn: StrandplateauVan Lent 1—5, Vijf Vaten—IJRB 18—0, Zuid- pierFC Berkhout 20, Cosy Corner PTT 30, GroenendaalNoordzee 23, IJRBStrandplateau 21. De ABOP stelde voorts dat er voor onderwijsvernieuwingen een mentaliteits verandering noodzakelijk is bij de leer krachten. Daar biedt dit apparaat alle Verder is wethouder Roessingh van me ning dat lang niet het gehele openbaar onderwijs in Velsen zich tegen het regio nale karakter van een dergelijke dienst richt. „Ik heb van alle schoolleiders uit het openbaar voortgezet onderKijs een schriftelijke reactie gekregen, waarin zij zich uitspreken voor de start van een regionale o.b.d., bescheiden van opzet. Ook van de basisscholen zijn veel brieven binnengekomen met pro’s, maar ook met contra’s. Je kan rustig zeggen dat het openbaar onderwijs over deze zaak ver deeld is, maar zeker niet in zijn geheel tegen. De ABOP heeft wel een definitief Door een regionale onderwijsbegelei dingsdienst kan die zo noodzakelijke uit wisseling van verworven kennis eindelijk tot stand komen. Want het is een feit dat het onderwijs in Nederland, dus ook in het IJmondgebied, op eilandjes leeft. Hoe ziet wethouder Roessingh dan al die reacties? „Ja, het onderwijs heeft de statuten opgevat als een pasklare dienst en heeft voor een deel gezegd dat zij zich gepasseerd voelt. Ik begrijp het, maar ik vind het onjuist. We hebben aan het onderwijs een „structuur” aangeboden, ook omdat we al heel lang wisten wat er precies op dit punt bij de leerkrachten en Wat vindt wethouder Roessingh van de door de ABOP gedane voorstellen om het geld dat Velsen voor een regionale o.b.d. moet betalen in de gemeente te houden en hiermee een uitbreiding van de eigen vernieuwingen en begegeleidingsactivitei- ten voor het onderwijs te financieren? „Daar wil ik allereerst het volgende op zeggen. Ieder weet dat het een haar heeft gescheeld of de drie IJmond-gemeenten waren bij elkaar gevoegd. Dan zou deze discussie dus over het regionale karak ter niet hebben bestaan. Verder het volgende. Er staat uitdrukkelijk in de stukkeh vermeld dat de eigen activiteiten gecontinueerd worden. Het idee dat we in de oprichtingstijd niets zullen doen, is onjuist want onze begeleiding gaat ge woon door. Het nieuwe tracé van de te verlengen Heerenduinweg is vanaf enige hoogte al te zien. Onze fotograaf maakte deze foto vanuit de twaalfhoog-flat op de hoek van de Kruisberglaan en de Heerenduinweg. Onderaan nog een bestaand stukje weg in het ver lengde ervan het gebied achter de Scheiberglaan, waar men reeds het tracé kan zien liggen. afwijzingsbesluit genomen, maar u moet bedenken dat niet alle leerkrachten uit het openbaar onderwijs in de ABOP zit ten. Lang niet. Er is dus verdeeldheid. Dat mag. Dat is ook in mijn eigen partij, de P.v.d.A. Daar wordt ook nog druk gestu deerd en gepraat”. Op de vraag of een behandeling op dit ogenblik in de raad voor hem ernstige politieke moeilijkheden zou opleveren, geeft de heer Roessingh het antwoord: „Daar spreek ik me niet over uit!”. En als er gevraagd wordt wat hij vindt van de opvatting dat het onderwerp veel eerder met steun van de confessionelen aangeno men zal worden dan met steun van de P.v.d.A. zegt hij„Het is een goed plan en hoe het er dan door komt? Dat wacht ik wel af!” grootste stukken reserve-strand, van meer dan lokale betekenis. Overigens heeft het college zich nog geen gedachten gevormd over de vraag of het plan zoals dat door de raad is goedgekeurd gehandhaafd kan blijven. Wel moet het karakter dat men het strand moet geven: een gebied voor korte verblijfsrecreatie (dagjesmensen) verminderd bestendigd blijven. Aanstaande zondag zal op het terrein van Paviljoen Noordzee een wedstrijd da mesvoetbal gespeeld worden tussen de dames van Noordzee en Vijf Vaten. Aan vang: twaalf uur precies. aan de directie werd de heer J. van Deventer toegevoegd. In dat jaar had men de beschikking over: 1 stoomlogger, 5 motorloggers en 4 zeilloggers. Toen de maatschappij Na Lijden Verblijden in 1934 liquideerde, ging de Robert William over naar de Visscherij Mij. Ten Britten burg, met de stoomlogger Nico Hoos KW. 122 en de motorloggers Jan KW 50, Ge- rarda KW 64 en Johanna Maria KW 124. De rederij moest het schip, met zovele andere, in de tweede oorlog afstaan aan de bezetter. Na nog enkele reizen van IJmuiden uit ter visserij te hebben ge maakt werd de Robert William in mei 1941 gevorderd. Het schip kwam na ver bouwing onder Duitse bemanning bij de Deutschland Westliche Ostsee Hafenschutz Flotille als DWo 153: daarna werd de .Robert” Vorpostensicherungsboot Vs 194 en later Vs 164 Onder dit nummer arriveerde het vaar tuig op 20 december 1945 in IJmuiden, gesleept door de Ingrid van het Bureau Teruggave Visserijvaartuigen. Er moest een en ander verbouwd en gerepareerd worden en dat nam nogal wat tijd in beslag. Maar in 1946 kon het schip weer ter visserij onder schipper P. van den Oever; de rederijnaam was inmiddels ver anderd in Rederij D. Ouwehand Az. In 1952 ging de Robert William weer naar de werf en wel naar Woubrugge waar de Scheepsbouwwerf De Dageraad de ketel en machine eruit haalde om daarvoor in de plaats een 400 pk Bolnet motor te installeren. Op 8 mei 1952 ging een vernieuwde Robert William ter visserij onder schipper C. Dubbelaar, die in 1956 werd opgevolgd door L. Kuijt. In 1962 werd de rederijnaam wederom gewijzigd en wel in Ouwehand’s Rederij en Visverwerking N.V., maar de Robert William heeft daar voor slechts korte tijd gevaren. In 1963 ging het schip naar Scheveningen na te zijn aangekocht door de Firma B. van Leeuwen Szn. De naam veranderde in Martina Bernardina SCH. 339 en als zodanig heeft het schip tot het vorige jaar gevaren Sedertdien is de Robert William, ex Pacific, weer in IJmuiden teruggekeerd. De heer J. Lourens voegde het vaartuig toe aan zijn vloot van recreatievaartuigen, waarmee de sportvisserij van IJmuiden uit wordt uitgeoefend. De naam is thans Bruinvis. Zusterschepen waren de Derika VII, IJM. 417 en Derika V IJM. 418, die kort daarna gereed kwamen voor reder M. B. Osendarp: later zijn ze terecht gekomen bij de N.V, Visscherijonderneming De Vem. De Pacific verliet in 1923 IJmuiden vanwege de aankoop door de Visscherij Mij. Na Lijden Verblijden in Katwijk aan Zee, welke rederij onder directie stond van de heer A. Ouwehand Dz. De rederij was al in het bezit van de motorlogger Aleida KW. 1969, waar Leen van Beelen Dz Schipper was. De Pacific kreeg de naam Robert William KW. 123 en Dirk van der Plas Jacz ging ermee ter haringvisserij; hij heeft met dit schip tot de oorlog gevaren. Was het schip in IJmuiden stoomtrawler, in Katwijk werd het tot de stoomloggers gerekend omdat er in hoofdzaak de haringdrijfnetvisserij mee uitgeoefend werd. In 1928 ging de rederij kantoor houden in Maassluis en Het P.v.d.A.-raadslid J. H. P o r e k noemde het doortrekken van de Heeren duinweg een realisering van het Zeebad- plan. Als bedenking had hij wel, dat nu een autoweg wordt aangelegd door een stuk natuurschoon, ten koste van flora en een beetje fauna. Daartegenover staat, dat er nu een opening ontstaat naar een stuk regionale recreatie. Bovendien wordt een groot stuk natuurschoon voor het publiek opengesteld. De heer Porek koesterde wel twijfels terzake de goedkeuring van het plan in verband met de plannen voor een Voor haven. Daarnaast informeerde hij naar de mogelijkheid om tot op het strand par keerplaatsen aan te leggen voor minder- validen. Loco-burgemeester C. Ockeloen noemde de uitvoering van het plan Zee bad, zonder meer noodzakelijk. Het huidi ge strand kan gezien de situatie waarin het verkeert als gevolg van de vergro ting van de pieren niet meer de recre atie tot haar recht doen komen. Thans wordt het mogelijk om bij een goed stuk strand te komen, met redelijk goed zeewater. Veel meer mensen gaan daar straks van profiteren. Hetgeen nu ontsloten wordt .behoort tot een van de De stand in deze compettitie is nu: Noordzee 6-11, Groenendaal 8-11, Vijf Va ten 6-10, Van Lent 7-10, Zuidpier 6-8. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor het doortrekken van de Heerenduinweg naar het strand vroe gen B. en W. tijdens de donderdagavond gehouden openbare raadsvergadering on der voorzitterschap van loco-burgemeester C. Ockeloen van de raad een krediet groot 2.870.000. Twee raadsleden voerden hier over beschouwend en informerend het woord. De raad kon overigens in zijn geheel met het plan akkoord gaan en voteerde het gevraagde krediet. de ouders leeft. U moet die statuten gewoon zien als een raam, waarin ge werkt kan worden, dat opgevuld kan worden met alle activiteiten, waarin het onderwijs uiteraard een heel grote plaats inneemt. Het is zaak om nu zo spoedig mogelijk door gesprekken met hoofden, onderwijzers, schoolraden enzovoorts een prioriteitenlijst op te stellen om te kijken waar de behoeften liggen, wat de wensen zijn. Daar is in deze structuur alle ruimte voor. Want deze dienst wordt geen bu reaucratisch apparaat met richtlijnen vanaf een ver bureau. Nee, dat contact met het onderwijs is gewaarborgd, nu helemaal doordat Velsen aan de commis sie het plan van de ABOP zal voorleggen om een permanente adviesgroep uit het onderwijs in het leven te roepen. Dit voorstel neem ik graag over en het is vervat in de wijzigingsplannen. Maar voor deze zaak is het heel moei lijk een goede procedure te vinden. Ik ben zo bang dat als iedereen praat, we dan geen stap verder komen. Er zijn nu al scholen die zeggen: „Gewoon beginnen”. Maar misschien is het onderwijs een beet je te benauwd om nieuwe structuren te aanvaarden. Het is jammer dat men bang is hierin te stappen. Ik denk dat het een beetje de angst van het groot worden is”. Men dient zich terdege te beseffen, dat tussen het nemen van het besluit en het realiseren van het verlengen van de Heer enduinweg nog een periode ligt, welke niet te overzien. is. Vergunningen moeten nog verleend worden, de financiering is nog niet geregeld. De heer Porek had te voren verklaard, nogal wat moeite te hebben met die bijna 3 miljoen. Loco-burgemeester Ockeloen noemde dit nogal betrekkelijk. In zijn rij van vergelijkbare mogelijkheden bevond zich ook Hoogovens, waar elke dag een miljoen gulden wordt geïnvesteerd. „Waar wij nu hier mee te maken hebben is gewoon drie dagen uit het leven van Hoogovens” aldus deze wethouder. Dat er schade ontstaat aan het duinge bied realiseerde de heer Ockeloen zich wel, doch die schade is minimaal. De weg komt langs de rand van het gebied. Ove rigens kunnen de mensen nu kennis nemen van de schoonheid van de natuur, anders dan uit het schoolboekje. Dat is uitermate van belang. Het rijkssubsidie aan het rechte deel van de weg, bedraagt 90 percent over een tijdsbestek van 15 jaar. Over de „lus” aan het einde om het verkeer weer terug te voeren, moet nog worden gesproken. Voor wat betreft de voorhaven is het gemeentebestuur realistisch genoeg om de zaken te zien zoals ze zijn. De suggestie een parkeergelegenheid aan te leggen voor minder-validen noem de de loco-burgemeester een zeer goede. De mogelijkheid wordt stellig grondig onderzocht. ■i ~.t V 4 6 L

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5