Hoe moeten de C.v.K.-IKOR verdwenen kerken in het Oosten worden benaderd? RUSSISCHE ORTHODOXIE IS NIET LEVEND MAAR DOODZIEK, ZEGT B. KROL 1 Reactie Jongeren voor Vietnam I i 1 Werelddiakonaat WOI t JM h - pjbB 4 i ft ZATERDAG 10 JUNI 1972 14 Erbij Marxistisch denken Stem der stommen Geen levende kerk Patriarch Pimen Mensenrechten 2 1 i Vrijheid of gevangenschap 1 I 1 1 1 1 a - '6' i>V - I K Bk a’-fe MM A Bisschopswijding in Rusland BRAM KROL DR. CARSON BLAKE Ook de boeken van ds. Wurmbramd geven een negatief en verontrustend beeld van wat zich daar afspeelt, even- Dat het een levende kerk is geloof ik in geen geval. Een kerk, die haar leden Over de nogal christelijk voorgestel de patriarch Pimen het volgende. Niet alleen voor christenen in het westen deed zijn „verkiezing”, ruim een jaar geleden, wat vreemd aan hij heeft immers geen theologische opleiding maar ook afgevaardigden van de Rus sische Orthodoxe Kerk waren tegen deze pion van de overheid. Degenen, die niet vooraf hun instemming betuig den met Pimen, werden niet op de synode toegelaten. De voormalige mar- marxistische historicus Levitin; de naar aanleiding hiervan opnieuw protesteer de tegen het spel dat de staat met de kerk speelt, werd weer gearresteerd en veroordeeld, evenals de bekende pries ter Tantalov c.s, die een protest indien den. En heeft de schrijver Solzjenitsyn de haat van de overheid niet op zich geladen door op te komen voor de verdrukte kerk? - Tegen het met grote meerderheid genomen bestuursbesluit zijn onder an dere bezwaren ingebracht met name door de besturen van de provinciale centra in Groningen en Drente. Hoewel deze besturen de mening van het lan delijk bestuur t.a.v. de oorlogvoering delen, zijn zij het niet eens met het door het landelijk bestuur gevoerde beleid. Tegen de aktie wordt als be- Een aantal periodieken, gematigd po sitief tegenover de kerken in het oos ten, geven goed gedocumenteerd toch ook veel „belastend materiaal”. De ti tels zijn: (verdere aanduidingen be spaar ik u): Der Christliche Osten, Het Christelijke Oosten, Eastern Churches Review en Pokrof. Mag ik hieruit een bloemlezing geven? j 1 1 De lettercombinatie C.V.K.-IKOR is van het beeldscherm verdwenen. Er zullen geen kerkelijke televisieuitzen dingen meer worden aangekondigd als een gezamenlijk programma van IKOR en Convent van kerken. De naam IKOR zal nu staan voor de nu reeds bij het IKOR aangesloten kerken plus de Gereformeerde kerken, het Leger des Heils en de Unie van baptisten gemeenten. Aldus hebben de besturen van beide kerkelijke omroepstichtingen besloten. Dat geeft te denken over de „soms vrij grote mate van vrijheid”, waaro ver de heer Van Eeghen schrijft. Zelf doet hij nogal afbreuk aan wat er ander die vrijheid verstaan moet wor den, wanneer hij zegt dat de kerk niet teveel mag opvallen, royaal moet staan tegenover het regime en zich speciaal voor vredesacties moet onzetten. Dat lijkt me dan meer een „vrij grote mate van gevangenschap”. Vooral tijdens de theologische confe rentie van deze raad, december 1970 in Boekarest, hebben de Roemenen J. Bria en prof. Vasilescu het erg bont gemaakt. Dat de staat niet verlangt dat de voorgangers marxisten zijn, wat de heer Van Eeghen nogal vergoelijkend schrijft, is nog een vraag, want hoe kan ooit een priester sympathiek staan tegenover het dialectisch materialisme (d.w.z. atheïsmewat van hem ver langd wordt? Mooie vrijheid! Daarom is er juist wel een zeer wereldse ten dens in deze kerken, wat door het gordijn van een boeiende liturgie niet te bedekken valt. Dat de kerk deson danks een magnetische aantrekkings kracht blijkt uit te oefenen is verblij dend. Dat laat zien hoe weinig in feite de mens buiten God kan, over de betrouwbaarheid van die kerk zegt dat niets. Het bestuur van het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugdwerk heeft tijdens de laatstgehouden verga dering besloten zich te blijven stellen achter „Jongeren voor Vietnam”. Met deze deelname wordt bedoeld op aktie- ve wijze zich mede in te zetten voor het doen beëindigen van de nu reeds vele jaren woedende en steeds escale rende oorlog, die Vietnam teistert. Mr. C. B. Bavinck. studentenraads man aan het Jaffna College in Vaddu- koddai op Ceylon, is door de deputaten voor de Algemeen Diakonale Arbeid van de Gereformeerde Kerken be noemd tot staflid in de sektor wereld diakonaat. De heer Bavinck zal op het Alge meen Diakonaal Bureau belast worden met sekretariaatswerkzaamheden voor de sektie werelddiakonaat en advise ring over konkrete hulpverleningspro- jekten. De heer Bavinck, zoon van de vroe gere zendingshoogleraar, prof. dr. J. H. Bavinck, werd in 1924 in Bandoeng geboren. nog in beraad. De Christelijke gerefor meerde kerken en de Gereformeerde kerken-vrijgemaakt zullen in elk ge val niet deelnemen. In het kort gaf dr. Blake de bemoei- 'ngen aan, die de Wereldraad heeft gehad in het bloedige en langdurige conflict in de Soedan. Hij wees op de oelangrijke hulp die de raad heeft gegeven tot leniging van de nood. Wat Oost-Europa betreft en de vraag wat de westerse kerken kunnen doen gaat dr. Blake van drie punten uit: 1. de kerken zijn een belangrijk kanaal voor betrouwbare informatie. 2. de oecumenische beweging biedt een goede kans voor bezoek' en uitwis seling. 3. iedere kerk moet zo effectief als zij kan zijn op de juiste plaats protes teren wanneer zij zich daartoe in ge weten geroepen acht. Dr. Blake schrijft het erg belangrijk te vinden dat er een solide basis is voor betrouwbare informatie over Oost- Europa.” Veel mensen willen over de Oosteuropese situatie of niets goeds of alleen maar goeds horen. De kerken in net westen kunnen door hun contacten eraan medewerken dat er betrouwbare mformatie komt, die verder gaat dan opvallende incidenten van een vervol ging.” Het artikel van de heer Van Eeghen in Erbij van 13 mei jl„ waarin hij veel gegevens over de Russische Ortho doxe Kerk verstrekt, deed me een moment twijfelen aan mijn geheugen. Ik heb snel wat periodieken nageslagen in een universiteitsbibliotheek, die over deze materie handelen. In het beeld, dat ik me gevormd had over „de kerken achter het Ijzeren Gordijn, pasten de woorden „vrijheid” en „le ven” niet. Dat beeld was vooral geba seerd op verklaringen van kenners van het geestelijke leven aldaar, mensen van beide zijden van het Gordijn. Hij vindt dat het ook om andere redenen van groot belang is dat de westerse kerken zich intensief bezig houden met de oosteuropese situatie. .Want het marxistische denken wordt steeds belangrijker in de westerse ker ken. Het lijkt wel of van alle seculaire filosofen het marxisme het populairst en het meest overtuigend wordt onder onze mensen en vooral onder onze ionge intellectuelen. Deze ontwikkeling verdient, hoe critisch of positief wij er ook tegenover mogen staan, meer aan dacht dan zij tot - dusverre kreeg. De theologische bezinning op het marxis me is nu een gemeenschappelijke noodzakelijkheid geworden voor alle kerken, onder welke regeringsvorm zij ook leven. Dr. Blake wijst erop dat godsdienst vrijheid in Oosteuropese landen wordt gegarandeerd, maar in vergelijking met westerse opvattingen zijn er nogal wat oeperkingen. Contacten met de Oosteu ropese kerken vindt dr. Blake belang rijker dan klachten of protesten aan hun adres. De Wereldraad en de wes- lerse kerken moeten zich steeds afvra gen wat beter is: het uitgeven van publieke protesten of een niet-publieke benadering. Dr. Blake verzekert de ge- ieformeerde kerken dat de Wereldraad al het mogelijke wil doen voor hand having en uitvoering van de rechten van de mens. De Wereldraad wil een centrum in de wereld zijn waar de kerken en hun leden bij elkaar kunnen komen, elkaar kunnen informeren en met elkaar kunnen spreken. Er zijn zeer uiteenlopende gevallen van discri minatie in de wereld. De Wereldraad moet steeds op de wijze, die bij deze uiteenlopende gevallen past, te werk gaan, aldus dr. Blake, die er tenslotte op wijst dat er naast de Oosteuropese ,’anden nog een groot aantal haarden van discriminatie in de wereld zijn te noemen, waar de kerken niet aan kun nen voorbijgaan. In ELK, het evangelisch luthers weekblad, komt ds. C. H. Lindijer op deze brief terug. Hij verwijst naar wat Paul Hansen op de lutherse najaarssy- node over de situatie in Oost-Europa vertelde. „Wat de mensenrechten be treft: het christelijk geloof Wordt in Oost-Europa onverzoenbaar geacht met de marxisrtische leer en de kerken zijn aan allerlei beperkingen onderworpen. Mensen zijn naar werkkampen ge stuurd of worden vastgehouden in psy chiatrische inrichtingen, kerken zijn gesloten en er zijn acties tegen min derheidsgroepen (zoals de joden). De Wereldraad weet hier van, hij weet dat Dat dan voor de officiëële kerk, de vrije kerken hebben al helemaal een slavenleven. Bedenk daarbij eens: er mag geen kerkelijk jeugdwerk of club werk bestaan, geen zondagsschool, geen gespreksgroep of katechisatie, priesters zijn uitspraken over mensenrechten spreekt als zijn mening uit dat men anders moet handelen tegenover lan- net zo goed gelden ten aanzien van Oost-Europa als Zuidoost-Azië, Noord- Amerika en Zuid-Amerika. Blake geboren. Na beëindiging van zijn juri dische studie trad hij in dienst van de NCSV als adjunkt algemeen sekretaris. In 1954 werd hij ’’chaplain” van het Iffna College in Vaddukoddai op Cey lon. Inmiddels vraagt het overleg meer tijd dan was voorzien. Daarom besloten de besturen van het Convent van ker ken en van het IKOR tot een interim- regeling. Deze overgangsregeling houdt in dat het C.v.K.-bestuur in afwachting van de nieuwe inter kerkelijke omroep - stichting uitsluitend verantwoordelijk zal blijven voor de radioprogramma’s van het Convent van kerken en voor de uitzending van de door de aangeslo ten kerken verzorgde televisie-kerk- diensten. Alle overige televisieprogram ma’s gaan uit op naam van het IKOR en dus zonder verantwoordelijkheid van het Convent van kerken. Deze pro gramma’s blijven niettemin wel voor verantwoordelijkheid van deputaten van de Gereformeerde kerken, die van meet af aan een groot deel van haar televisiezendtijd in het gezamenlijk programma hebben ingebracht. Om de ze overgansregeling ook op bestuurlijk niveau waar te maken zullen de IKOR-bestuursvergaderingen worden bijgewoond door een drietal vertegen woordigers van de Gereformeerde ker ken en zal de Unie van baptisten gemeenten zich laten vertegenwoordi gen in de televisieprogramma-commis- sie. heer B. Krol uit Santpoort (Hoofdstraat 56, tel. 375749), voorzit ter van Youth for Christ, denkt heel anders over de kerk in Rus land dan de heer Van Eeghen die onlangs in „Erbij” aan het woord kwam. Wij laten hierbij zijn artikel volledig volgen. Men dient wel te bedenken, dat de heer Van Eeghen geen artikel heeft geschreven. Hij vertelde iets over zijn ervaringen in Rusland, waar hij met kerkelijke leiders sprak en kerkdiensten bij woonde, aan onze medewerkster Bep Andreas. niet mag toerusten, geen diakonie mag hebben en geen eigen priester mag aanstellenis niet levend. Die kerk is doodziek, en wat betreft haar woordvoerders is ze onbetrouwbaar, Metropoliet Filaret, leider van de Rus sisch Orthodoxe Kerk buiten Rusland, een man vrij van staatsbevoogding, zegt dat voorzichtig maar vrijuit. Hij komt ook met gegevens (door de offi ciële kerk tegengesproken) over een grote ondergrondse kerk, met geheime priesters, seminaria, drukkerijen en jeugdwerk. Ondergronds kerkzijn is een heel waagstuk, wat dwingt die mensen daartoe? Niet de volle ker ken.... die krijg je in Haarlem ook wel, als 80 percent van de kerken gesloten wordt en het aantal kerkdien sten nog wordt ingeperkt ook. Dat is de situatie in Moskou volgens Wladimir Soloechin in het over de grens ge smokkelde boek: „Brieven uit een Rus sisch Museum”. Aanleiding tot deze besluiten ligt in de moeilijkheid dat een deel van de C.v.K.-bestuursleden krachtens hun kerkelijke opdracht geen verantwoorde lijkheid kan dragen voor het gezamen lijke televisieprogramma. Het door de landelijke Raad van kerken in het leven geroepen adviesorgaan dat voor stellen ontwerpt voor een nieuwe in terkerkelijke amroepstichting hoopt de ze moeilijkheid te kunnen ondervangen Aan het overleg van dit adviesorgaan wordt momenteel behalve door de IKOR-kerken deelgenomen door de Gereformeerde kerken en het Leger des Heils. De Unie van baptisten ge meenten en de Bond van vrije evange lische gemeenten zijn over een eventu eel toetreden tot de nieuwe stichting den waar een sterke en waar een weinig invloedrijke publieke opinie is, en tegenover landen waar de kerk invloedrijk is en waar hij nauwelijks gedeeld wordt. Sommigen willen in élle situaties gelijk optreden, maar Blake pleit voor crltiseren in het ene geval en pleiten in het andere, voor openlijk protest in het ene en proberen te overreden in het andere geval”. Ten aanzien van de opmerking van Blake, dat er een groot aantal haarden van discriminatie is te noemen zegt ds. Lindijer: „Het bezwaar is dat hij daar mee hetzelfde doet als degenen, die nu •uist altijd Oost-Europa noemen wan neer de anderen Zuid-Afrika aansnij den. Dat dreigt een cirkel te worden”. zwaar ingebracht, dat ze eenzijdig ge richt is tegen één der in strijd verwik kelde partijen. Genoemde besturen dis tantiëren zich daarom van het terzake door het LCGJ gevoerde beleid. Overigens zouden de besturen van genoemde centra het betreuren wan neer een eventuele distantiëring van deze aktie tevens zou betekenen dat een goede en bijbels belichte voorlich ting aan jongeren inzake dit en andere dergelijke problemen achterwege zou blijven. Zij achten dit één der eerste opgaven van een aktief beleid. Uiteraard blijven de relaties met het LCGJ voor het overige vele werk vol ledig en als vanouds gehandhaafd en wensen voornoemde besturen over de indringende vraag van evangelisch ge tuigen met het LCGJ in intensief be raad te blijven. mogen buiten de kerk geen kerkleden bezoeken, kerkelijke lectuur bestaat nauwelijks (alleen wat kronieken voor buitenlanders), vrijwel geen gezangboe ken of bijbels. Christelijke opvoeding is strafbaar. De staat beslist over het (steeds kleiner wordende) aantal pries ters, kloosterlingen en seminaristen. De geheime politie controleert de kerk diensten en de vooraf uitgeschreven preken. De staat stelt verplichte kan- selboodschappen op. Herhaaldelijk wordt melding gemaakt van de politie ke taak die de vertegenwoordigers van de kerken uit de communistische we reld meekrijgen van hun regerin genzo opvallend dat zelfs leden van de Wereldraad van Kerken in Genève er over klagen. Veel van deze feiten blijven in Ne derland voor een groot publiek onbe kend. De stichting „De stem der stom men” heeft dan ook besloten bekend heid te geven aan het lijden van chris tenen van achter het Ijzeren Gordijn. Aan belangstellenden wordt gratis het boek „De ondergrondse kerk” van ds. R. Wurmbrand aangeboden. Een brief kaartje met naam en adres, gericht aan de stichting „De stem der stom men”, postbus 12014, Utrecht, en u krijgt het thuis gestuurd. als het blaadje „Kruistochten” van de stichting „De akker is de Wereld” in het tijdschrift „Getrouw” van de Inter nationale Raad van Christelijke Ker ken (ICCC). Zij staan bekend als te genstanders van de officiële kerken in de landen vanhetoostblok. Toch val len een aantal feiten, die ze citeren uit de Pravda, Izvestia, en dergelijke moeilijk te ontkennen, evenmin de di verse in de openbaarheid gekomen pe tities van verdrukte christenen. Hoe moeten de westerse kerken zich opstellen tegenover Oost-Europa? De problemen dienaangaande zijn duidelijk tot uiting gekomen in het voorzichtige relaas van de heer Van Eeghen, dat we enkele weken gele den publiceerden, en de reactie daarop van Youth for Christ-voorzitter Bram Krol. Boeiend is in dit verband een open brief, die de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. E. Carson Blake, dezer da gen aan de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft ge schreven. De synode had gevraagd hoe de kerken moeten reageren op de schending van de menselijke rechten in Oost-Europa en de Soedan, toen daar nog de oorlog in volle gang was. Heiligen afbeeldingen zijn in de Russisch Orthodoxe Kerk nog steeds zeer populair. In dit geval St. George Mtadzmindeli. W AA a - ,-<z-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14