maar het is je brood En de dikke dame vond AMERIKA: de schemering van het vertrouwen „Natuurlijk, het is zielig het zelf leuk’*’’ I 15 ZATERDAG 10 JUNI 1972 Erbij (Van een medewerker) Mager resultaat Romantiek ■■■MM Daphne Dikke dames ,t g R n Om teleurstelling te voorkomen, vooraf even een zakelijke mede deling: In dit verhaal zal de truc hoe je een meisje van haar hoofd en onderlichaam af helpt, niet ont huld worden. Dan is de aardigheid voor Hennie Laments eraf om zijn nering nog langer uit te oefenen. Hennie Laments: „Zestig pro cent van de mensen gelooft erin. Echt. Dat merk je aan de reacties. Meneer, hoe kan dat, vragen ze. Hoe kan een mens zonder hersens leven? Dat ligt buiten ons begrip, zeg ik dan. Maar als je nou Hilda ziet, zon der onderlichaam, dat is toch ko lossaal. Zij is een heel fleurige meid, ze kijkt eigenlijk wat tè op gewekt. Dat is eigenlijk fout, het is mooier als ze zielig kijkt. Als je geen onderlichaam hebt is dat moeilijk en zwaar, en als je dan opgewekt kijkt, denken de mensen gauw: ze lijkt me helemaal niet zo treurig. Buiten, voor de tent, zeg ik ook altijd: binnen kunt u niet lachen. Soms komen er van die jongens binnen, hoera, het is kermis, u weet hoe dat gaat, maar binnen is niets te lachen. SAN FRANCISCO De taxi chauffeur had me behoedzaam naar de zij-ingang van hotel St. Francis gemanoeuvreerd: de hoofdingang aan het Unionsquare was geblokkeerd. Op dit centrale plein van de binnenstad was een complete veldslag aan de gang tussen politie en grote groepen anti-Vietnambetogers. In de lobby van het hotel keken oudere Amerikanen goedkeurend toe hoe de politie tenslotte het plein efficiënt schoonveegde. De hotelgasten waren Nixon-aanhan- gers van het zuiverste water, bij een voor de campagne voor zijn herverkiezing. Een combinatie van uitersten: een hotel vol Nixon- fans, een plein ervoor met Nixon- haters, ertussen een geduchte po litiemacht, die de laatste categorie grondig aanpakte. „Er is nog law- and-order in San Francisco”, con cludeerde een Nixon-supporter goedkeurend. Verschrikkelijk e n VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV 'VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVWVWVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVir yVWVWWWVWVWWWVVWWVVWVWVWtnAAn/VVWVVVVWVVWVVWVVVVVW^^ vvvvvvvwvvvvvvvwvwvwvvvwvvvwwwvvvvwvwvvwi/wvvvvvwvvvvvwvvvvi it u k n n ie n Is e kijken, maar de meeste mensen vliegen er meteen heen is ir g g k ir r. We keken samen naar de veldslag. „Er wordt wel hard geslagen”, moest ik vaststellen. De man naast me haalde de schouders op. Het ging hier om een groep waarmee men geen medelijden moest hebben, vond hij. „Echte Ameri kaanse jeugd doet niet aan dit soort demonstraties mee. Echte Amerikaanse jeugd studeert, werkt of vecht in Viet nam. Had de man gelijk? Op hetzelfde moment werd in tientallen andere ste den en op talloze universiteiten even eens gedemonstreerd. De „oorlog van Johnson” is die van Nixon geworden Ze zouden het eigenlijk nog veel realistischer willen hebben. Als er een meisje zonder onderlichaam is, zou het bloed er eigenlijk uit moeten druipen. Het geraamte, de botten, zouden ze moeten zien. Hij herinnerde de president eraan dat 200 jaar eerder - toen Amerika nog een Britse kolonie was - er ook sprake was van jonge protesteerders. Hun namen zijn echter monumenten geworden in de Amerikaanse geschie denis: Patrick Henry, Thomas Jeffer son, Madison, Monroe. Nu is een dergelijke houding voor een Amerikaanse kabinetsminister op vallend. In de Verenigde Staten bestaat namelijk een grote solidariteit tussen Veel mensen dachten trouwens dat zo’n dikke dame op de een of andere manier was opgeblazen. Soms ging ook iemand bukken om te zien hoe het in Hickel vertrok - zoals hij zei - „met een pijl in het hart, maar niet met een kogel in de rug”. Waarop hij volgens de gewoonte van de Amerikaanse poli tici zijn ervaringen te boek stelde, een boek in dit geval de uitdagende titel kreeg „Who owns America”, van wie is Amerika eigenlijk? !t s. k e n k s r r n n r k 1. ij r elkaar zat en dan zei ik: juffrouw, neemt u me niet kwalijk maar u mag hier geen plasje doen. En na afloop kwamen ze altijd ach ter de tent, kijken hoe de dikke dame naar buiten kwam En je kon haar niet verbergen, ze moest op de een of andere manier in de auto. Honderden mensen er omheen En ze bleven maar staan. En maar kijken. In mei 1970 schreef hij een klem mende brief aan de president - onder tekend met „Faithfully yours, Wally” - over de manier waarop de regering de jeugd benaderde. „Wij hebben de ver plichting als leiders van de natie om de communicatie met onze jeugd open te houden, om naar hun ideeën en problemen te luisteren”, schreef Hickel hij op te treden en al dat gedonder. Maar de mensen kwamen in drom men kijken, er is, zeg ik altijd, geen raarder spul dan mensen. Niemand zei: het is mooi, maar iedereen wilde het zien. Mensen zijn zo eigenaardig, als iemand wordt aangereden, ga ik niet via een voorstelling een opgeruimd gemoed en geloof in president Nixon tot diens kabinet toe getreden. Maar toen de administratie eenmaal goed op gang was gekomen, maakte hij zich ernstige zorgen. Hij had het moeilijk met het beleid van de president inzake Zuidoost-Azië en vooral de uitlatingen van vice-presi dent Spiro Agnew vond hij beneden niveau. Ze werkten een onnodige pola risatie in de hand naar zijn mening. Dit land hangt van peilingen aan elkaar en geen politicus schijnt zonder te kunnen. Na Nixons maatregelen te gen de havens van Noord-Vietnam werd het land door allerlei bureaus weer haastig doorgelicht: steunde het Amerikaanse volk zijn president? Het antwoord gaf mijn buurman in eerste instantie volkomen gelijk: ruim 59 per cent van de Amerikanen vond dat de president de juiste maatregelen had genomen. de leden van het kabinet enerzijds eu de president anderzijds Ministers spre ken als regel over de president als hun „chef”. Als zij door welke oorzaak ook tussentijds aftreden, gaat dat meestal gepaard met sympathiebetuigingen over een weer. In de meeste gevallen wordt het afscheid bezegeld met lang durige handdrukken voor de camera’s: niemand behoeft te denken dat er iets mis is. „De Amerikanen zijn „doeners”, ze houden niet van een president die rustig op zijn achterste zit. Johnson zei eens in dit verband „als ik persoonlijk naar Hanoi zou gaan om er vredeson derhandelingen te voeren, zouden de polls goed voor mij uitvallen, .Maar hetzelfde zou gebeuren als ik zou be sluiten een scherpe actie tegen Hanoi te beginnen”. „Johnson had gelijk. Nixon weet dat ook, vandaar zijn reizen naar Peking en Moskou. Het zijn geweldige plus punten voor hem in de verkiezings strijd. Er is trouwens nog een punt”, aldus mijn zegsman, „en ook dat moet bij het interpreteren van opiniepeilin gen worden overwogen: namelijk dat vele Amerikanen vinden dat ze in moeilijke dagen de president moeten steunen. Hij is immers het symbool van de natie”. Mijn spijtoptant-republikein in San Francisco had bezwaren op twee gron den jegens Nixon: hij begrijpt weinig of niets van de jongeren en hun denk beelden, hij doet weliswaar alsóf maar hun opvatting komt niet aan bij hem, hij spreekt de taal van het oude Ame rika, voorts is zijn binnenlandse poli tiek niet efficiënt genoeg, hij had beter moeten beseffen dat het hier om een race tegen de tijd gaat. Nixon raakt geïrriteerd als er men sen zijn die hem daarop wijzen. Het voorbeeld daarvan - aldus mijn repu blikeinse zegsman-in-oppositie - is het geval-Walter Hickel, Nixons minister van binnenlandse zaken, die eind 1970 zonder veel omhaal werd ontslagen. Walter J. Hickel - aanvankelijk gou verneur van Alaska - was in 1968 met In hetzelfde hotel ontmoette ik ech ter die zelfde avond een „spijtoptant”, een republikein die oprecht bezorgd was over de Vietnamese politiek van zijn president. En hij vond het resul taat van de opinie-onderzoekingen nog al mager. „Je moet de resultaten van polls met grote voorzichtigheid hante ren”, vond hij. „Wat zegt deze 59 percent? Nog afgezien van de overwe ging dat het in een zo belangrijke zaak als da Vietnam-politiek toch altijd nog maar om een kleine meerderheid gaat, geloof ik dat in dit cijfer vooral moet worden gecalculeerd dat het Ameri kaanse volk een president vrijwel al tijd steunt als hij een daad stelt. Pas later gaat men erover praten wat de gevolgen van die daad kunnen zijn”. en het verzet ertegen komt waar schijnlijk niet alleen van jongelui in hippe kledij. Maar mijn buurman vond dat protesten van volwassenen alleen maar propaganda waren van linkse democraten. Hij overhandigde mij ter staving van deze opvatting de resulta ten van een opinieonderzoek. Bij Hickel ging het anders. Nadat hij zijn brief had ingediend kreeg hij te horen dat het beter was niet meer naar de zondagse kerkdienst in het Witte Huis te komen. Die kerkdiensten waren door Nixon ingesteld en Hickel - een gelovig christen - kwam er bijzonder graag. Hij ging er echter van uit, dat het hier om kerkdiensten ging, nfet om bijeenkomsten met een be paald politiek doel. Hij geloofde het bericht zelfs niet en verifieerde het daarom speciaal bij de voorlichtings- man van de president. Het klopte: Hickel werd niet gewenst. Na een paar maanden - december 1970 - kreeg hij van de president te horen dat hem ontslag werd verleend. Persoonlijk vind ik dat leuker dan dikke dames. Dikke dames hebben we ook gehad endat is eigenlijk een beetje afstotend. Maar de massa wil het zien. Ze zijn natuurlijk ziek. Ik voor mij, ik keek er niet naar. Op een gegeven moment liet ze een knie zien, een kolossale knie, niet dat ik er bang van ben, maar nee. Mijn schoonzoon, die de commerciële leiding heeft, kon daar beter mee omspringen. Maar de dikke dame vond het zelf leuk. Ze zag nu nog eens wat mensen, terwijl ze anders opgesloten zat. Soms viel ze in slaap en ze schrok dan wakker als ik begon aan de zin: om te bewijzen dat ze echt is, zal ze u nu een stukje van haar knie laten zien. Om haar te foppen zei ik die zin ook weleens als er geen voorstelling was en ze zat te slapen. Verrek, zei ze dan. Ze deed er trouwens helemaal niks aan, altijd at ze aardappelen, pannen vol aardappelen en soms zei ze: haal even 20 slagroomgebakjes. Is het niet walgelijk deze dames te laten bekijken? Hennie Lamerus: Natturlijk, het is zielig, maar het is je brood. Eigenlijk is het niet helemaal juist. Het is nu wel altijd geweest, de mensen willen het. Vroeger had je mensen met een kippe- bandje.dat was nog veel walgelijker. Dan ging het jaquet. uit en zag je daarboven een heel klein handje. Er waren scheve voeten te zien en mensen met kamelepoten. Het verhaal was daarbij dat ze geschrokken waren tij dens de zwangerschap. Het was geen truc. Het was origineel. In zo’n tent waren vier kamertjes met daarin: de langste man, de dikke vrouw, de vrouw met de vogelkop en iemand met olifantsbenen. Allemaal dwalingen der natuur. Buiten waren er dan nog lilliputtertjes. En druk, druk, van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat. Het ging wel sjiek „llemaal, maar het blijven abnormali teiten. Een een last dat je had: dan wilde de langste man op een avond naar een publieke vrouw en weigerde Gesprekken her en der maken het duidelijk: menige Amerikaan vindt dat zijn land in gevaar verkeert omdat er geen vertrouwen meer is. Het lijkt alsof er een schemering is gevallen En toch is het leuk vak. De roman tiek hè. Ik vind het leuk als de mensen zan me zeggen- hij is een apart mens. Elke gulden die ze betalen is niet alleen voor de meisjes, maar ook voor de eerbied. Ik heb er een hekel aan als mensen lawaai gaan staan maken. Iedereen moet het goed kunnen zien, eigenlijk oen ik niet zo commercieel, mijn schoonzoon heeft dat meer. De mooiste voorstellingen zijn die van ’s middags als er tien, twaalf mensen binnen zijn. Dan gaat het mooi kalm aan en kun je ze beter bespelen. De mensen moeten ook niet gaan applaudiseren, we vertonen geen kunst Je hoeft niet te klappen, het zijn geen artiesten, het zijn bezienswaardigheden. Als ik tien gulden verdien leef ik tevreden Maar de angst is er altijd. Ik ben altijd zenuwachtig voordat een kermis begint. Laatst moest ik in Tiel begin nen en als ik in Carré had gestaan kon Vroeger, voor de oorlog, liet je ook nog drie nummers zien. Eerst veran derden we een vrouw in een laurier boom, ze kreeg echte bladeren volgens de originele Griekse legende. Daarna liet je een stoel verdwijnen en het grote nummer was het geraamte. Drie nummers voor één geld. Na de oorlog zijn we één nummer gaan doen, ulleen het geraamte, want het bleek dat de mensen dan net zo tevreden waren. Hoe liep de lange nek? Hennie Lamerus: „Meneer, ontzet tend. Ja Stella, het meisje met de lange nek. Ik heb nooit iemand bij de uitgang horen zeggen: het is niet echt. Terwijl ik zelf weleens denk: als dat allemaal maar kan. Ze gaat met het hoofd aan het eind van die nek op en neer en blaast op een trompet. Gewel dig. over een systeem, waarover vroeger vrijwel alleen positief werd geoordeeld. Die avond in San Francisco vond mijn orthodox-republikeinse buurman in het hotel overigens dat het allemaal wel meeviel: de mensen waren te ne gatief, vond hij helaas waren er ook van die negativisten binnen zijn eigen partij. Naar zijn mening was Nixon een flink president .wellicht zou hij de geschiedenis ingaan als de evenknie van een ander groot republikein: Ab raham Lincoln. Mijn buurman haalde de schouders op over iedereen die er een andere menipg op nahield. „Met die daar wil ik zelfs niet praten”, zei hij. Die daar: de jongelui die slaags waren geraakt met de politie. De dag daarop waren Ze er weer, maar toen bleef alles rustig. Ze trokken naar het grote plein van het Civic Center voor het pompeuze stadhuis. Het was een vredig volkje gewordenmen speelde gitaar en men zong, sommigen doken in de grote fon tein. Toen ik ’s avonds mijn orthodoxe republikein weer in het hotel zag, ver telde ik wat ik had gezien. „Gitaar spelen en zwemmen in de fontein he?” vroeg hij sarcastisch. „Stop ze een geweer in handen en stuur ze naar Vietnam”. En met vastberaden tred wandelde hij naar de conferentiezaal: aan het werk voor de herverkiezing van president Nixon. De titel van bovenstaande reisim pressie is geïnspireerd door een boek- dat twee jaar geleden in de Verenigde Staten verscheen: The Twilight of the Presidency, geschreven door George E. Reedy. Deze oud-journalist was jaren lang lid van president Johnsons per soonlijke staf. Reedy constateerde dat de Amerikaanse president een soort absoluut monarch was geworden, het systeem werkt niet meer adequaat in het huidig tijdsbestek. Gevolg: de kloof tussen gouvernement en volk in Amerika wordt steeds dieper. Dat zou nu weer kunnen: een ge raamte op de kermis. We hebben haar laren gehad, Daphne Diana, de enige vrouw ter wereld die op een vrij toneel haar geraamte kan laten zien. U ziet Daphne Diana, het Griekse wondermeisje, gezond en wel voor u staan. Doch zij is in de gelegenheid haar geraamte te laten zien. Kijk eens op haar voorhoofd de schedel wordt langzaam zichtbaar Let u op, het ge laat het neemt de doodskleur aan. - En dan werd het echt vreselijk wit -. Kijk, de borstkas wordt langzaam zichtbaar Het bekken is nu ook reeds te zien. Beneden bij de benen begint de cntvlezing. Thans is Daphne Diana half mens half geraamte. Ik verzoek u be leefd de meeste eerbied en de grootste stilte. Haar vlees valt van haar been deren als de sneeuw voor de zon. Let u goed op de ogen, zij werken nog enigs- zinds. De ogen, kijk, ze sluiten zich. Nu is de dood ingetreden. Maar Daphne Diana heeft de eigen schap zich weer te kunnen bevlezen. U zult weldra zien hoe haar geraamte weer geheel bevleesd wordt. Beneden bij de benen begint de bevlezing weer. Kijk, de ogen, ze werken enigszins, ze openen zich. De borstkas zwoegt - op dat „zwoegt” moest je veel nadruk leggen - de borstkas zwoegt, het is het teken dat Daphne Diana weer terug komt in het leven. Thans ziet u haar weer voor u staan. Vooral op de dood, daar legde je ook veel nadruk op. Het was ontzettend meneer. Ik overdrijf niet als ik zeg dat er per dag vijf mensen flauw vielen. We kwamen voor de oorlog in Woer den en daar komt een postbode bij de tent. Wat wordt dit dan wel, vroeg hij en ik zei. meneer, hier is een geraamte te zien. Laat me niet lachen zei de postbode, en hij was de eerste die de volgende dag flauw viel. M’n dochtertjes waren toen klein en deden voor de tent ook mee. Ze sloten hun ogen en speelden dan geraamte. En ’s winters wilden ze het thuis staande op de tafel doen. Het was zo echt, op een avond staan we onder de Martinitoren en er komt een meneer binnen, een echte meneer, maar licht aangeschoten. Is hier naakt te zien, vroeg hij, ik zei, nee meneer, een geraamte Hij bleek een chirurg uit het ziekenhuis de volgende dag kwam hij terug en hij stond helemaal verbaasd. Hickel hield er geprononceerde denkbeelden op na inzake milieube scherming en het Amerikaanse optre den in Vietnam. Hij bracht in deze brief zijn president op de hoogte van de twijfels die hij koesterde: de loyali teit jegens het land ging hem boven die jegens Nixon. net niet erger. Maar als je dan een voorstelling gegeven hebt, dan is het klaar. Ook veel oudere mensen komen dan bij ons binnen. Ik bekijk dat zo: nou ben je 40 jaar, waar moet je dan op de Kermis naar toe? Poffertjes eten, je gaat niet meer in het hoge rad. in de autoscooter ben je bang voor een ka potte knieschijf en die mensen komen dan bij ons 'binnen Ook erg veel Ambonnezen, die gelo ven er helemaal in. Oh, die zijn zo stil, ze durven niks te zeggen en lopen er helemaal stil weer uit. Ze heeft dus een dubbele buste, he, en dan heb je wel es mensen die zeggen ioe die bh es af. En dan zeg ik: „Nee. dat wil meneer pastoor niet nebben” Ook zo’n speling der natuur, vier borsten. Het trekt vele mensen, de mensen vinden zoiets buitengewoon in teressant. En niet om de sex, daar hoor ’k nooit over. Ach, het moeilijkste van het vak is die tekst maken Eerst werd ik daar ook wel een beetje doodziek van. Maar na een tijdje loopt het goed. Ik heb voor een pastorie gestaan en toen zei de pastoor: wat ’n mooi bandje laat u steeds draaien. Ik zei: nee, eerwaarde, dat is geen bandje, dat zijn we zelf. U hebt nou iemand zonder hoofd en zonder onderlichaam, wat is op dit gebied neg meer mogelijk? Hennie La merus: ,Met het onderlichaam kunnen we nog iaren vooruit. Dan denk je: een man zonder onderlichaam, maar dat is niet zo leuk. Een stuk of vier lilliputers zou ik wel willen hebben, maar die kun je moeilijk krijgen, want omdat ze van die kleine handjes hebben, werken ze allemaal in horlogefabrieken in Zwit serland. Een getatoueerde dame is nog moge lijk, en weet u wat ook altijd leuk is: een sprekend hoofd dat op een tafel staat. De mensen staan er in rijen voor, iedereen wil het zien. Is dat dan het hoofd van het meisje zonder hoofd? Hennie Lamerus. „De mensen vragen me wel es: waar is haar hoofd geble ven en dan zeg ik: het is begraven. Ik ben laatst bij een psychiater geweest en die zei: je kunt zelf ook wel eens afwijking krijgen van die hele kome die. Ik geloof zelf dat het allemaal waar is. Ik heb er een enorme hekel aan als mensen gaan lachen, dan kan ik me gewoon niet voorstellen. Ik ben een enorme oerfectionist De flessen met de vloeistof voor het meisje zonder hoofd moeten altijd van mij mooi vol zitten, sommige mensen interesseert dat niet. Ze krijgt lucht via een slang en tijdens de voorstelling knijp ik die slang even af en dan zie je dat ze het benauwd krijgt. Maar ik doe dat maar heel even, sommige men sen willen dat je het veel langer doet. Je kunt de hele zaak nog veel grie zeliger maken, dan neem je een hoofd en dat zet je in een bak water. Je draait ’t dan iets om, de haren zijn nat, oh meneer, is het niet verschrikkelijk? Maar er moet steeds meer sensatie zomen. In Duitsland is een motorren- ner een keer uit de steile wand geval len. De andere dag ging hij in ’t gips voor de oarade zitten. Je moet bij het meisje-zonder-hoofd de luchtslang eigenlijk ook zo lang dichtknijpen dat ze van de kruk valt. Dat vinden de mensen het mooiste. Als er met sabels op een meisje gegooid wordt, wachten ze erop dat het ’njeisje doorzeefd wordt. Maar ik kan geen druppel bloed zien, als ik hoor van een ongeluk ben ik al beroerd. Vroeger met de stoomcarrousel, dat was mooi. Heb ik nog voor gestaan: dames en heren hier is het bombarde ment van serpentine en confetti, hob belende paarden, zwevende gondels. Hier kun je lachen en brullen, entree, entree. Je was een beetje een filmster, ik liep ook me* een wandelstok over dag. Als de man van de stoomcarrousel door het dorp ging, dan liep daar iets. Maar dat is jammer genoeg voorbij, wij zijn nu burgers geworden Vroeger zat er een dame, een echte dame achter de kassa, nu een meisje dat friet zit te eten. HENNIE LAMERUS sSiisfi iSiSi

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15